„Alles wordt beter als Bouterse weg is" CUBA GARANDEERT AMNESTIE BIJ TERUGKEER BALLINGEN lonIRINAMERS ^TRTUIGD Technocraat Li Peng wordt premier China kkoord voorziet i vernietiging D00 kernraketten Prins Charles wast ministers Noordzeeconferentie de oren HEK KAD0? 0MNIVERSUMSH0W GEEF EEN KAD0B0N! ^ÏTENLAND CeicbcSotmant WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 PAGINA 7 JA, statie in ^ida wegens ^rd Romero antal s en va. lukkiojiNGTON In de hebojtaanse staat Florida is 'P^fjjan aangehouden, die w ü|it wordt van de moord 'jks op de aartsbisschop Salvador, Oscar Ar- H^^omero. De naam van xieeJ1, Alvaro Sara- berse>nn0, 1S genoemd door Chjo«lvad°raan die als chauf- I jetrokken zou zijn ge- i als i£ij de moord op'Romero ierikaanse justitie over- _eHlc laan Rafael aan El Salvador. Fluiten naar blanken kost zwarten hun baan PORT ELIZABETH Een tech nisch opleidingscentrum in de Zuida- frikaanse stad Port Elizabeth heeft 45 zwarte cursisten ontslagen, omdat en kelen van hen hadden gefloten naar een groep vrouwelijke studenten die een bezoek bracht aan het centrum. Aanvankelijk waren drie cursisten ontslagen, omdat zij degenen waren die hadden gefloten. Hun collega's organiseerden daarop een staking uit solidariteit en werden vervolgens al lemaal ontslagen. Sommige blanke cursusleiders, die mee hadden geflo ten, werden niet ontslagen. DUIZEND KILOMETER ROTSTEKENINGEN PEKING Chinese archeologen heb ben in een gebergte in het noordwesten van het land meer dan duizend kilome ter rotstekeningen ontdekt, waarvan sommigen meer dan 2.000 jaar oud zijn Zij bevinden zich in de bergen bij Ertai in de noord westelijkste punt van Chi na, waar dit grenst aan de Sovjetunie en Mongolië De tekeningen beslaan een tijdperk van de Qin-dynastie (221-207 v.C.) tot de Tang-dynastie (618-907 n.C.) en ge ven een bijzonder goed beeld van het leven van de oudste volken, aldus de onderzoekers. Te zien zijn huwelijksta ferelen, toernooien tussen stammen en andere aspecten van het sociale leven uit die tijd. PvdA wil snel weer ambassadeur in Suriname (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) verwaarloost de politieke contacten tussen ons land en Suriname. Hij vindt het land niet belangrijk genoeg terwijl het dat wel is. Er had bij voorbeeld al lang weer een Nederlandse ambassa deur in Paramaribo moeten zitten. Het PvdA-Ka-i merlid Pronk zei dit vanmorgen voor de VAR A-ra dio. Pronk betoogde dat een herstel van de politieke contacten met Suriname nodig is. Via een ambassa deur ter plekke kan ons land dan invloed uitoefenen op de weg naar democratisering in het land. Het is nu ruim een jaar geleden dat onze ambassadeur in Suriname, Van Houten door legerleider Bouterse werd weggestuurd wegens inmenging in binnenland se aangelegenheden. Minister Van den Broek wil geen nieuwe ambassadeur benoemen omdat hij het wegzenden van Van Houten onjuist acht. ATLANTA De Cubaanse regering heeft gisteravond aan Cubaanse ballingen in de Verenigde Staten amnestie toegezegd voor misdrijven die ze hebben gepleegd voor ze in 1980 uit Cuba vertrokken. „In het licht van de problemen die in Amerikaanse ge vangenissen zijn geschapen door burgers die naar Cuba moeten terugkeren, garandeert de Cubaanse regering dat ze geen enkele soort vergelding zal uitvoeren", aldus een regeringsverklaring. Maar de verklaring heeft nog geen einde gemaakt aan de impasse in de situatie in de gevangenissen in Atlanta en Oakdale. De onderhandelingen zitten muurvast, ook na dat de Amerikaanse justitieminister Meese aanbood de repatriëring van de Cubanen voorlopig op te schorten. Een woordvoerder van de gevangenen zei in een reactie „nog voor geen goud" naar Cuba terug te willen. Vanmorgen werden nog circa 100 mensen in Oakdale en Atlanta gegijzeld. In Atlanta is bovendien opnieuw een gebouw op het complex in brand gestoken. Helikopters van de brandweer wiepen water uit in een po ging het vuur te blussen. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse regering zijn bij de rellen in Atlanta dertig mensen gewond geraakt en viel één dode. Voor zo ver bekend zijn er geen doden in Oakdale, waar gevangenen sinds zaterdag de lakens uitdelen. H •AN GOEDE EKOMST an onze verslaggever Mare de Koninck) AMARIBO Mis- »n een afgezaagd ge- ie, maar nog steeds Jerd procent waar: In iame heerst aan alles k, behalve aan ge en. In het centrum 'aramaribo staan hier laar lange rijen men- n een steegje worden |n tralies door schaar- kjes sigaretten ver- it. Waarom tussen de .Voor de veilig- van de winkelier, •jeer". Wanneer zullen P weer voldoende siga- de>n komen? „Als Bou- ekF weê is"- Ol ifSfeuriname is wel eens ge- idat het land zo vrucht- |jis. dat als je een stok in !S ijrond steekt er vanzelf iten aan komen. Deson- pjs heerst er een tekort aan levensbehoeften. Dat overigens al voor het —",ek op Schiphol. Iedereen <LAipte iedereen aan, in de I - O dat iemand misschien 5N Oivat bagagegewicht had te tten om zodoende een Selpakket mee te kunnen n. Volgens een inwoner —Paramaribo zijn er men- lie „goud verdienen" met Rijke paketten. „Ze ver in goud aan de armoede hun landgenoten. Ook aan D. londerdelen. Een oude au- i-jid kost hier 100 Suri- H%e gulden. Ze worden in irland opgekocht voor 3 en per stuk en in contai- naar hier verscheept" geld dus voor autoban- 1 zeker als je de koers van frarte markt aanhoudt. Bij iomst op het vliegveld lerij moet iedereen die uit erland arriveert eerst 500 len wisselen voor Suri- nse valuta. Je krijgt er 460 Ie florijnen voor terug: de liele koers van nog geen De Nederlandse waarnemers in Suriname. Van links naar rechts H. Fransen, P. Nelissen. A. Geurtsen, Th. Kerstiëns en G. van Dam. FOTO: ANP een op een. Maar eenmaal bui ten het stationsgebouw van Zanderij schiet de koers van de gulden omhoog. Een taxi chauffeur: „Ik bied u 5,75 Su rinaamse guldens voor een Nederlandse gulden. U kunt op straat wel 3.000 gulden krij gen voor die„500 Nederlanse die u net gewisseld heeft. U bent nog geen uur in het land en Bouterse heeft al 2.500 gul den aan u verdiend". Nog welvarend Toch zijn er veel Surinamers die de armoede weten te rela tiveren. „Suriname is voor een Derde-Wereldland nog altijd buitengewoon welvarend. Er is geen honger en iedereen is onderdak. Dat is haast uniek in Latijns-Amerika". En er is steeds weer die hoop op een betere toekomst na de verkie zingen van vandaag. De laatste dagen voor de ver kiezingen is overigens goed gebleken, hoe geïsoleerd Bou terse staat. Van de honderd mensen die men op straat aan spreekt, zijn er niet meer dan twee die zeggen NDP te gaan stemmen. Niemand neemt meer een blad voor de mond. Dicht bij hotel Torarica heeft „het Front" een post ingericht waar mensen die geen stern- kaart hebben ontvangen, er alsnog een kunnen komen ha len. De opwinding en de ver ontwaardiging over de veron derstelde fraude door het bewind is er groot. „Er zijn duizenden mensen die niet op de kiezerslijsten voor komen In Paramaribo heeft misschien wel 40 procent geen oproep gekregen. Hier, deze mevrouw, die bestaat niet vol gens de officiële lijst. Maar haar man bestaat wel. Hoe kan dat? Er klopt niets van. Dit is niet democratisch. Zo kun ie een land niet opbouwen windt een man achter de regi stratietafel zich op. De geruch ten zijn talrijk: „Ze zeggen dat we bij de dis trictscommissaris alsnog een stemkaart kunnen krijgen. Maar die man heeft het zo druk dat we niet bij hem kun nen komen". „Ze zeggen dat er daar in de struiken bij de rivier hele pak ken stemkaarten zijn gevon den". „Ze zeggen dat er in het bin nenland stembureaus staan in dorpen die niet meer bestaan". Hosselen Paramaribo biedt overigens bepaald niet de aanblik van een militaire dictatuur. Er is in de straten geen soldaat te be kennen en de enkele politiea genten staan op kruispunten het verkeer te regelen. Behalve eerste levensbehoef ten, zijn ook journalisten uit Nederland een schaars artikel en worden steeds weer aange klampt. In een winkel waar de helft van de vakken leeg is, roepen vrouwen om het hardst: „Een blik boter was eerst 9 gulden, nu 65 gulden". „Ik moet eten en de bus beta len van 500 gulden per maand. We kunnen het niet meer op brengen". „Je moet hosselen (in de rij wachten) voor melk, voor sui ker, voor zout, voor zeep, voor alles". Wanneer zal het weer beter gaan? ..Na de verkiezingen. Die man noet weg. We willen onze ouwe leiders terug. De kip zal pas weer betaalbaar worden, als Bouterse weg- is". Nederlandse waarnemer naar oorlogsgebied PARAMARIBO De vijf Nederlandse rege ringswaarnemers bij de verkiezingen in Su riname hebben zich gisteren verspreid over het land om vandaag op verkiezingsdag zo veel mogelijk stembu reaus te kunnen be zoeken. Van de waarnemers is dr. Th. Kerstiëns, direc teur van de ontwikke lingsorganisatie Cebemo, de enige, die vanuit Pa ramaribo naar het zoge noemde „oorlogsgebied" in het oosten van het land is vertrokken. Hij wilde proberen tegen het advies van de Suri naamse autoriteiten in op eigen gelegen heid per auto de bauxiet- stad Moengo te bereiken. Commandant Ronnie Brunswijk van het Jun gle Commando heeft ge dreigd rond de verkie zingen de weg naar Moengo af te sluiten. CDA'er G. van Dam en drs. P. Nelissen van Clat- Nederland zijn naar Nic- kerie afgereisd. De voor zitter van de Nederland se kiesraad, mr. H. Franssen (PvdA), en de VVD'er mr. A. Geurtsen zijn in Paramaribo geble ven om het verloop van de verkiezingen daar te volgen. Ook de Neder landse Europarlementa riër W. Vergeer blijft in de hoofdstad, waar 90 procent van de Suri naamse kiezers woont. Samen met andere bui tenlandse waarnemers hebben de Nederlandse regeringsvertegenwoor digers maandagavond een „briefing" gekregen van de Surinaamse rege ring, waarbij uitleg werd gegeven over de tech niek van de verkiezin gen. De Nederlandse waarnemers toonden zich na afloop ontevre den, omdat er in het for mele gedeelte van de bij eenkomst geen vragen mochten worden gesteld. China's vice-premier Li Peng zette onlangs bij de opening van een Chinees-Amerikaanse kolenmijn in de provincie Shanxi een cowboyhoed op. FOTO: AP PEKING Het perma nente comité van het Volkscongres heeft giste ren Li Peng (59) benoemd tot waarnemend premier van China. In een later stadium zal Li Peng de oud-premier Zhao Ziyang, die eerder deze maand partijleider werd, opvol gen. Li's benoeming kwam niet als een verrassing. De officiële pers en de partijleiding had den al gesuggereerd dat Li Peng de nieuwe premier zou worden als in maart het Volkscongres bijeen komt. Het Volkscongres is het enige or gaan dat een premier kan be noemen; het permanente co mité kan alleen een waarne mer aanwijzen. De benoeming van iemand uit de „derde generatie" past in het kader van de verjongings kuur in de partijleiding. Hij is één van de typische vertegen woordigers van de nieuwe Chinese leiding, die meer geintereseerd is in de econo mische toekomst dan in het re volutionaire verleden van het land. De geadopteerde zoon van wij len premier Chou En-lai heeft zich opgeworpen als een voor vechter van de modernisering van de Chinese infrastructuur door middel van kernenergie en computertechnologie. Li heeft ook zijn spoor nagelaten in het Chfnese onderwijsbe leid, waarbij hij ernaar streef de meer technici op te leiden en het analfabetisme uit te roeien. De opmars van Li in de Chi nese hiërarchie is gladjes ver lopen. Hij studeerde van 1948 tot 1955 waterkrachttechniek in Moskou. Bij terugkeer in China kreeg hij de leiding over een elektriciteitscentrale. Later werd hij minister van krachtenergie en vervolgens, in 1983, vice-premier. Al twee jaar later werd hij, dank zij de steun van Deng Xiaoping, be noemd in het politburo. Omdat hij zijn opleiding in Moskou heeft genoten, is met name in de buitenlandse pers wel gezegd dat Li pro-Russisch zou zijn en veel nadruk zal leggen op de centrale planning in de economie. Maar Li heeft de laatste maanden er alles aan gedaan om van dat imago af te komen. Zo zei hij onlangs op één van zijn zeldzame pers conferenties dat hij in de Sov jetunie had geleerd dat het Russische model te gecentrali seerd was. Daar voegde hij nog trots aan toe meegewerkt te hebben aan de toespraak van partijleider Zhao Ziyang tot het partijcongres, waarin uit drukkelijk de voorkeur werd gegeven aan marktgerichte hervormingen en de voortzet ting van de open-deurpolitiek. Met raketten ook veel geld op schroothoop WASHINGTON Het INF-akkoord leidt tot de vernietiging van een ca tegorie kernwapens, waarvan de ontwikke ling en plaatsing in West-Europa het Ameri kaanse ministerie van defensie ongeveer negen miljard dollar (18 miljard gulden) heeft gekost. De VS namen verder de in frastructurele werken voor hun .rekening aan de bases in de Bondsre publiek, G root-Brittan- nië, Italië, België en Ne derland waar de raketten zijn of moesten worden geplaatst. Hiermee was een bedrag van 632 mil joen dollar gemoeid. Maar niet al dit geld hoeft te worden afge schreven. Sommige ra ketbases zijn nog niet af gebouwd en andere kun nen op een andere ma nier gebruikt gaan worden. bijvoorbeeld voor de opslag van con ventioneel materiaal iolg van de voorpagina) ÈVE Het INF-ver- waarover gisteren feenstemming werd kt voorziet in de we- mvattende vernieti- van alle raketten de middellange af- met een bereik tus- de 500 en 5.500 kilo- r p het eerste akkoord in de iicdenis waarbij de twee [mogendheden overeen- ïn hun kernwapenarsena- ok metterdaad te vermin- 8. In vroegere verdragen len slechts plafonds afge- ken voor bepaalde wapen- men. Ook zullen de su- logendheden hun grond- Kl openstellen om hun ra- 8ses. vernietigingsinstalla- ïn zelfs enige raketfabrie- jte laten inspecteren. De wapens vormen overi- 'sleehts circa vier procent het totaal aantal kernwa- ,in de wereld, ïr het INF-akkoord ont telt de Sovjetunie haar Ö-raketten (bereik 5000 km), SS-23's (500 km) en SS- 12/22's (900 km). Deze raket ten zijn ieder uitgerust met één kernkop, behalve de SS-20 die drie koppen draagt. De VS moeten de eenkoppige Pershing-II- en kruisraketten ontmantelen. In totaal worden aan beide zijden meer dan 1000 kernwapens vernietigd. Volgens de Amerikaanse mi nister Shultz is de controle op de naleving van het akkoord tot in de kleinste bijzonderhe den uitgewerkt. Beide partijen mogen bijvoorbeeld inspec teurs op eikaars grondgebied posteren, onder meer bij de poorten van fabrieken die de verboden raketten produceer den. Een complicerende factor voor een mogelijk volgend jaar te sluiten akkoord over de strate gische wapens (START) is het vasthouden van president Re- agans aan het SDI-onderzoek naar een anti-raketsysteem in de ruimte. Reagan "herhaalde gisteren zijn standpunt dat hij niet bereid is het SDI-project in te ruilen voor een START- akkoord. „Het SDI is geen wisselgeld" zei hij. Ook is het probleem van de controle (verificatie) bij de strategische raketten veel ingewikkelder dan bij de INF. De belangrijkste vraag na het akkoord tussen de onderhan delaars is nu, of het de rege ring Reagan zal lukken de in stemming te verkrijgen van de Senaat. Voor de ratificatie van het verdrag is een twee derde meerderheid nodig, ofwel 67 van de 100 stemmen in de mo menteel nog zeer verdeelde Senaat. (ADVERTENTIE) Bewijs De mensen op deze foto zullen het niet zo leuk vinden dat een amateur fotograaf op het idee kwam dit aardige tafreel vast te leggen De betrokkenen zijn namelijk enthousiast bezig geld op te rapen dat een gepantserd transport om onduidelijke reden verloor in de Amerikaanse plaats Columbus (Ohio). De politie heeft al gezegd gebruik te zullen maken van de foto om de mensen op te sporen die het geld niet hebben teruggegeven. Venezolaan president van Internationale Rode Kruis RIO DE JANEIRO De Ve nezolaan Mario Villarroel Lander is gisteren op de alge mene jaarvergadering gekozen tot president van de Interna tionale Bond van Rode Kruis en Wassende Maan-verenigin- gen. De 40-jarige advocaat Vil larroel is sinds 1978 voorzitter van het Venezolaanse Rode Kruis. Hij kreeg voor de inter nationale functie 69 stemmen, tegen de Canadees Darrell Jo nes 52 en de Italiaanse Maria- pia Fanfani 12. Hij treedt in dc plaats van de in september overleden president, de Span jaard Enrique de la Mata. Bij de Bond van Rode Kruis- en Halve Maan-verenigingen zijn 1.45 nationale verenigingen aangesloten (Van onze correspondent) LONDEN De Noordzee is een vuilnisbelt gewor den, die dringend schoon gemaakt moet worden. De aangrenzenden landen zouden moeten samen werken, in plaats van ver wikkeld te raken in een „lelijkheidswedstrijd om de grootste viezerik van Europa aan te wijzen". Met deze onomwonden woorden heeft de Britse kroonprins Charles giste ren de deelnemers aan de tweede Internationale Conferentie ter Berscher- ming van de Noordzee op geroepen eindelijk eens actie te nemen. De verwachting dat de confe rentie die achter gesloten deuren plaatsvindt iets zal opleveren waren niet bepaald hooggespannen, maar de harde woorden van de prins leken de aanwezige minsters wel wakker te schudden. Terwijl buiten het zwaarbewaakte congrescentrum verschillende milieugroepen hun alternatie ve conferentie afsloten met een „gifblokkade" van een be langrijke verkeersader in Lon don, zet prins Charles met zo veel woorden dat de maat vol is. „De Noordzee geen bodemloze put voor ons afval", aldus dc kroonprins. „Er is met veel tijd te verspillen voordat een begin wordt gemaakt met de grote schoonmaak". Hij had ook en boodschap voor de mi nisters die menen dat eerst alle milieu-effecten in kaart gebracht moeten worden, voordat actie genomen kan worden: „Het heeft geen zin proeven met de Noordzee te nemen tot de verwoesting er op volgt. Als we blijven wach ten op de diagnose van de arts. zou de patient wel eens kun nen overlijden". De conferentie bleef gisteren niet helemaal zonder resultaat. Hoewel met name Groot-Brit- tannie zich krachtig verzette tegen beperking van de stor ting van slib en industrieel af val in de Noordzee, kon op en kele andere punten overeen stemming bereikt worden Zo werd afgesproken, dat in 1995 definitief een einde moet ko men aan de verbranding van giftige afvalstoffen en storting van huisafval op de zee. Het secretariaat van het „Verdrag van Oslo" zal de plannen na der uitwerken. Minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat was nogal enthousiast over de afspraken die zij met West-Duitsland. Denemerken en Belgie kon maken over de controle op il legale lozingen in de Wadden zee en delen van de Noordzee. Met de ministers uit deze lan den tekende Smit-Kroes een overeenkomst dat informatie over illegale lozingen voortaan onderling wordt uitgewisseld en intensiever wordt samenge werkt bij inspecties vanuit de lucht. „Het kan het begin zijn van een internationale kust wacht om illegale lozers op te sporen", aldus de bewinds vrouw. De tweedaagse conferentie wordt bijgewoond door de mi nisters van milieu van de acht Noordzeelanden Belgie, Groot-Brittannie, Denemar ken. Frankrijk, Nederland. Noorwegen, Zweden en Wesl- duitsland UNIVERSUM GRATIS RESERVEREN 070-54 54 54

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7