Braks gaat niet in op ultimatum vissers Subsidie woningbouw dreef grondprijzen op X Zwaardere opleiding voor artsenbezoeker Onland/buitenland' te: ment hermen grotings-discipline weer aanhalen Kort geding huisartsen tegen Dees BeidóaQowuvnt WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 PAGINA 5 ingsdienst ichuwt voor I ferin-kaas S C De Nederlandse Keu- ||.J van Waren adviseert de isoort Vacherin Mont d'Or te eten. De kaas, die in vermoedelijk al 31 heeft gemaakt, wordt bo- |||djelijk uit de handel geno- «Wacherin die in Nederland [komt overigens hoofdza- Frankrijk en daarin is de i bacterie listeria monocy- >g niet ontdekt. De ge- Zwitserse kaassoort zou geringe mate zijn uitge- iar de Bondsrepubliek, en Oostenrijk. Deze waarschuwing laat weinig aan duidelijkheid te wensen over: Vacherin is levensgevaarlijk F0T0; ANP Zes vaten met chemisch afval bij Terneuzen TERNEUZEN - De zoekactie naar vaten chemisch afval op diverse plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen wordt morgen voortgezet op de voormalige stortplaats Het Boerengat vlakbij Terneuzen. Gisteren werden op de eerste onder zochte plekken resten van zes vaten gevonden. De Heide maatschappij, die dit onder zoek in opdracht van de pro vincie Zeeland verricht, heeft monsters genomen van de in houd van de vaten, het grond water en de bodem rondom de vindplaats. Nederland levert negen ambulances aan Emiraten DEN HAAG Nederland gaat negen volledig uitgeruste ambulances verkopen aan de Verenigde Arabische Emira ten (VAE). Tevens zullen tien Nederlandse experts naar het land aan de Perzische Golf vertrekken om onder meer een complete ambulancedienst op te zetten in en om Abu Dhaby. Vandaag tekende staatssecretaris Dees van Volksgezondheid een overeen- gekomst over dit project met zijn VAE-ambtgenoot Hamad al Madfaa. Met de order is een bedrag gemoeid van 10 mil joen gulden Actie tegen spuitbussen succesvol AMSTERDAM De actie „Koop geen spuitbus die de ozonlaag aan tast", die vorige week door zeven consumenten- en milieuorganisa ties is begonnen, heeft nu al suc ces. Twee grote cosmeticaprodu- centen hebben de actievoerders laten weten het komende jaar de toepassing van chloorfluorkool waterstoffen (CFK's) te zullen beëindigen. Andere belangrijke cosmeticaproducenten hielden al eerder op deze stoffen, die vooral in haarverzorgingsmiddelen zit ten, te gebruiken. Spoor depressieve vrouw en kinderen stopt bij kanaal VEENENDAAL De politie van Veenendaal vreest voor het leven van een depressieve vrouw (33) en haar drie kinderen, die maandag met onbekende bestemming hun huis in Veenendaal hebben verlaten. De Ne derlandse vrouw, die van Pakistaan se afkomst is, had voor haar man een brief achtergelaten waarin ze aan kondigt zichzelf en de kinderen van 3, 4 en 6 jaar oud van het leven te zullen beroven. Twee dagen geleden vertrok zij met de kinderen, twee jongetjes en e^n meisje, zonder enige bagage per taxi naar Muiden. Dicht bij de plaats waar ze uitstapte het Amsterdam-Rijnkanaal is een shawl gevonden die mogelijk van de vrouw is. Vandaag is opnieuw in het kanaal gedregd. MKi! f De consument worden beschermd, loor informatie over terecht kunnen bij er en die mag zich tuilen achter de pro- li het produkt zoals vaak gebeurt. Dat 'irechtse juriste mr. ft-Baas die morgen Rijksuniversiteit jromoveert op een !t over informatie menten. De promo- dt dat daar nog het i schort. In de wet wetboek) moet vol- worden vastgelegd bnsument mag ver- it alles wat een ver- juist is en dat hij informatie krijgt, over produkten h bovendien niet |ot veiligheid en ge- laar ze moeten ook isch belang van de dienen. jdat consumentenor- I zelfstandig moeten Üwingen dat aanbie- •odukten voldoende leveren. DEN HAAGr Minister Braks van landbouw en visserij zal niet ingaan op het ultimatum dat het georganiseerde visserij bedrijfsleven hem heeft gesteld. Een woordvoer der van de bewindsman heeft dit meegedeeld. De minister is wel bereid tot nader overleg over de voorstellen die hij in het overleg vrijdag aan de visserij heeft gedaan. Het georganiseerde visserij bedrijfsleven gaf minister Braks gisteren 48 uur de tijd het overleg over een finan ciële schadevergoeding voor gedupeerde scholvissers te heropenen. Gebeurde dit niet dan zou een nieuw kort ge ding over de schadevergoe ding worden aangespannen In een brief aan de Tweede Kamer bestrijdt de minister de indruk dat hij niet bereid was tot het geven van een fi nanciële vergoeding aan de gedupeerde vissers. Letterlijk zegt de bewindsman in het beraad te hebben voorgesteld om vissers die te veel hebben gevangen de financiële ver goeding voor hun gedupeer de collega's te laten voldoen. De minister geeft ook aan be reid te zijn geweest daarbij te bemiddelen. „Tijdens het overleg is mij evenwel gebleken dat een oplossing zoals hierboven omschreven door het visserij bedrijfsleven in dit stadium van de hand werd gewezen. Een regeling strekkende tot een financiële tegemoetko ming werd door het bedrijfs leven slechts bespreekbaar geacht voor zover de daaraan verbonden financiële lasten uitsluitend voor rekening van de Staat zouden komen", zo schrift de minister. Een regeling ten koste van de staatskas werd door Braks in het gesprek van afgelopen vrijdag afgewezen. Wel stel de hij voor om de vissers die dit jaar te veel hebben ge vangen volgend jaar op hun quotum te korten. Vissers die dit jaar gedupeerd zijn zou den zo meer moeten kunnen vangen. Het visserij-bedrijfs leven wees dit voorstel af. Namens het visserij-bëdrijfs- leven zei de heer Te Pas gis teren in een reactie op de brief van de minister: „De eis is door de rechter ten opzich te van de Staat gesteld en nipt ten opzichte van de vis sers". De Eerste Kamer zag giste ren. in afwachting van de verdere gang van zaken, af van stemming over een mo- tie-Christiaanse (CDA) waar in om de financiële vergoe ding voor de vissers wordt gevraagd. Het VVD-kamerlid Te Veld huis heeft gisteren in vragen aan minister Braks en minis ter Korthals Altes van justitie uitleg gevraagd over afspra ken tussen de algemene in spectiedienst (AID), het openbaar ministerie en de vissers. Volgens die afspra ken wordt de besomming van vissers die verboden vis aanvoeren niet in beslag ge nomen mits de Staat 40 tot 60 procent van de marktwaarde van de vis wordt betaald. Minister Braks van landbouw en visserij gebruikt een pauze in het landbouwoverleg gisteren in Brussel voor een korte lunch. Braks liet gisteren weten bereid te zijn te bemiddelen bij de problemen binnen de visserij. FOTO: ANP (STER RUDING: I JniAG Ministers extra uitgaven onmiddellijk el- [Ude eigen begroting ten. Overschrij- nogen niet langer r 11 verhaald op de ^betaler. Het doet •ij niet toe of de lingen zijn ont- »r bewuste nieu wen, externe oor zaken of ramingsfouten. Dit voorstel van minister Ruding (financiën) om de begrotingsdiscipline op nieuw aan te halen zal vrijdag in de ministerraad aan de orde komen. Ruding wil dat alleeq als de ministerraad daarmee instemt mag worden afgeweken van de regel dat ministers gaten op de eigen begroting moeten dichten. Bovendien moet dan tegelijkertijd worden besloten volgens welke verdeelsleutel alle ministers bijdragen aan de noodzakelijke ombuiging. Ru ding vindt het niet langer toe laatbaar de belastingbetaler te laten opdraaien voor begro tingsoverschrijdingen. De bewindsman vindt dat na het indienen van een begro ting bij het parlement de mi nisters geen nieuwe uitgaven mogen voorstellen, tenzij het parlement daarom vraagt of indien er sprake is van on voorziene ontwikkelingen. Meevallers mogen niet worden gebruikt voor nieuwe uitgaven en dienen in beginsel bij de minister van financiën te worden ingeleverd. Wèl mag een bewindsman met een mee valler een gat elders op zijn begroting dichten. Ruding wil ook het aantal dis cussierondes over de begro tingsopstelling sterk vermin deren. EN WISKE DE WOESTE WESPEN (C) Standaard Uitgsveripwevary Productions UTRECHT De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) gaat een kort geding aanspan nen tegen staatssecretaris Dees van volksgezondheid. De huis artsen willen van de rechter een uitspraak over de finan ciële ruimte die de overheid al dan niet heeft om het akkoord tussen LHV, ziekenfondsen en particuliere verzekeraars over de kostenvergoeding te beta len. Het is nog niet bekend wanneer het geding dient. De LHV brak maandag het over leg met Dees af toen hij niet wilde instemmen met het ak koord tussen de drie partijen, dat onder meer vergoedingen voor bereikbaarheid van huis artsen en voor nascholing om- DEN HAAG Een spec taculaire stijging van de grondprijzen in 1980 en latere jaren wijst erop dat gemeenten de pogingen van het Rijk, om de beleg gers op de ingezakte wo ningmarkt te doen terug keren, hebben aangegre pen om hun grondkavels voor premiehuurwonin gen tegen fors hogere prij zen van de hand te doen. De wijziging van de pre- miehuurregeling in '80, waardoor hogere stich- tingskosten leiden tot ho gere subsidies, heeft die prijsverhoging (en daar door weer hogere subsi dies) gestimuleerd. Dit bleek vanochtend tijdens het verhoor van de enquête commissie bouwsubsidies. Drs. G. Keers en drs. C. Terbrack, van de Stichting voor Econo misch Onderzoek aan de Uni versiteit van Amsterdam, lichtten hun onderzoek toe over „de grondprijzen voor de gesubsidieerde woningbouw" Zij komen daarin tot de con clusie dat gemeenten door de overheid geen strobreed in de weg wordt gelegd, als het gaat om „verschrijvingen" met grondkosten. Ook al is dat in strijd met de subsidievoor waarden van VROM. Die richtlijnen en regels voor grondkosten staan beschreven in een brochure, die bij de ge meenten de bijnaam van het Bruine Boekje heeft verwor ven. Bruine Boekje Dat Bruine Boekje verhindert evenwel niet, dat gemeenten nog voldoende mogelijkheden hebben om die fraaie regels te „ontduiken". Ondanks de toet sing van de grondprijzen door het Rijk kan een gemeente de grondprijzen voor bijvoorbeeld premiehuurwoningen flink opdrijven, teneinde de grond kosten voor het deel woning wetwoningen te drukken. In de premiehuursector worden de hogere grondkosten immers toch gedekt door hogere subsi dies. De meerkosten worden dus gewoon afgewenteld op het rijk. De mogelijkheden worden nog eens vergroot door het toekennen van grondprijsverlagende subsidies (lokatiesubsidies) door de overheid. Daardoor is dus dub bele subsidiëring mogelijk. De onderzoekers komen tot de conclusie dat de strikte toepas sing van het Bruine Boekje (dat notabene uitgaat van ge lijke grondprijzen voor de ver schillende woningcategorieën) er niettemin toe leidt dat grondkosten van woningwet woningen op de andere wo ningsoorten wordt afgewen teld. De gemeenten hebben daartoe de mogelijkheid, om dat het hen vrij staat markt prijzen te vragen voor niet- woningwet-terreinen en om dat de overheid geen eindcon trole uitoefent op de hoogte van die marktprijzen. Met an dere woorden: het rijk voert hier geen enkel prijsbeleid, hetgeen leidt tot nadelige ge volgen voor de subsidie-uitga- ven. Dat er na 1979 duidelijk spra ke is geweest van prijsopdrij ving blijkt wel uit de plotselin ge omslag in de ontwikkeling van de grondprijzen. In vier jaar tijds stegen de grondprij zen van premiehuurkavels met „bijna 50 procent, terwijl de woningwetkavels slechts 20 procent in prijs stegen Het aandeel van de grondkosten in de totale stichtingskosten van premiehuurwoningen steeg tussen '79 en '85 van 14 naar 21 procent, bij de woningwet sector was dat slechts 16 pro cent. Nationaal grondbedrijf Volgens Keers en Terbrack is vooral een strakkere prijscon trole noodzakelijk: „Gemeen ten dienen te worden gehou den aan de verkoop van niet- woningwetterreinen tegen de prijzen, zoals overeengekomen bij de vaststelling van de ka- velpnjzen voor de woningwet woningen" De overheid zou bijvoorbeeld een accountants verklaring verplicht moeten stellen bij de eindafrekening van de grondexploitatie Maar ook dan zijn de mogelijkheden tot verschrijving en prijsop drijving niet geheel uitgeban nen. De onderzoekers zien in feite maar één manier, om onnodi ge prijsopdrijving van grond kosten te voorkomen. De overheid zou de gemeentelijke grondbedrijven moeten „ontei genen" en onderbrengen in een „nationaal grondbedrijf" Maar gezien de gewenste de centralisatie zal dat politiek en maatschappelijk gezien niet haalbaar zijn, zo realiseren zij zich. FRANS WEERTS DUIZENDSTE DIPLOMA VOOR NIJMEEGSE DEN HAAG De oplei ding tot artsenbezoeker, alleen mogelijk via de Leidse Onderwijsinstel lingen (LOI), wordt met ingang van september 1988 vernieuwd en ver zwaard. Een werkgroep van Nefarma, de Neder landse associatie van de farmaceutische industrie, heeft een nieuw leerplan opgesteld dat tegemoet komt aan de hogere ei sen die aan de artsenbe zoeker worden gesteld. Het plan komt drie dagen voor de diploma-uitreiking aan de duizendste kandidaat die is geslaagd sinds het LOI in 1974 met de studie begon De gelukkige is Heieen van der Venne (28) uit Nijmegen. In Nederland zijn momenteel 850 artsenbezoekers en -be zoeksters werkzaam. Geia- menlijk bezoeken en infor meren zij dagelijks gemid deld 4900 artsen en apothe kers, die hun bezoekers goed (64 tot zeer nuttig (10 vinden. De LOI begon in 1974 met de opleiding tot medewerker van de geneesmiddelenin dustrie, wat nu gewoon art senbezoeker heet. Vanaf vol gend jaar september is sprake van de studiedelen Artsenbe zoeker 1 en Artsenbezoeker 2. Volgens drs. H.W. Jansen van der Sligte van de LOI liggen die twee studies op het niveau van respectievelijk verpleegkundige A en stu dent geneeskunde. Nefarma noch de LOI ziet heil in commercieel onafhan kelijke artsenbezoekers, bij voorbeeld ambtenaren. De bedrijven hebben de specifie ke produktkennis en de mo gelijkheid deze snel door te spelen via hun eigen mensen. De heer Hoogstraten van Ne farma noemt de artsenbezoe kers medisch-farmaceutische informateurs, voor wie een hbo-opleiding al heel gewoon is en een universitaire studie geen uitzondering. Hij: „Dit beroep kent bijvoorbeeld fy siotherapeuten. biologen en apothekers. De artsenbezoe ker krijgt ook informatie te rug in de vorm van de erva ringen van de artsen met de door hen voorgeschreven ge neesmiddelen". Vooral de introductie van een nieuw soort geneesmid del vereist veel mondelinge uitleg van de kant van art senbezoekers. Enkele voor beelden: het anti-stollings- middel. de pil. de antide pressiva, de beta-blokkers en de aids-remmers. Stadspost in Leiden: kerstpost voor 40 cent LEIDEN De Leidse Stads post verzendt kerst- en nieuw jaarskaarten voor een prijs van 40 cent. Daarmee reageert deze particuliere postinstelling op de actie van de PTT, die per 1 decemeber speciale post zegels van 50 cent gaat verko pen voor de traditionele wens kaarten tijdens de feestdagen. Directeur J.R Verwerda van de Leidse Stadspost: „Wij zijn een particuliere organisatie en zijn altijd in staat tegen een la gere priis te werken dan de PTT. De samenwerkende stadspost-bedrijven in Zuid- Holland hebben gezamenlijk besloten een prijs van 40 cent te hanteren voor, kerst- en nieuwjaarskaarten" INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5