Ikenburg aarzelend oord met hogere lasten YYD wil Sassenheims gemeentehuis uitbreiden Een huis voor vluchtelingen Bavo-museum lijkt gered Fancy Fair brengt minder op Beslissing over Voorhoutse woonwagens uitgesteld ft OMGEVING £aidóa<2owiant WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 PAGINA 15 pn voor et «reniging ladsDe ren- en toervereniging De (RTV) zal een nieuwe kleed- ij mwnmodatie bouwen. Op het ge- de (sportpark Ter Specke verrijst duuienbare tijd een ge.bouw waarin -derre drie kleedkamers, een kan- d reen en bestuurskamer komen, nvo accommodatie wordt afgebro- komt een fietsenstalling. Het >ouw kost 440.000 gulden plus om het gebouw in te richten. finfjtaalt het grootste gedeelte van "zelf. De gemeente Lisse stelt Jl.®1? beschikking. Verder staat de ^"jjarant voor een geldlening van 1 eeden. De Lissese gemeenteraad wolerdag 26 november over het Erespeld voor raadslid VALKENBURG Het PvdA/PPR gemeenteraadslid A. van den Broek is gister avond door burgemeester C. Sinke onderscheiden met de erespeld van Valkenburg. Van den Broek kreeg deze speld omdat zij dertien jaar gemeen teraadslid is geweest. Zij is* enige tijd tevens lid van de provinciale staten geweest Op aandringen van haar partij moest ze nu haar plaats in de gemeenteraad opgeven. Haar plaats wordt ingenomen door D. Hoffmans. Diens geloofs brieven zijn gistermiddag door de gemeenteraad geaccepteerd. Start paalzitten op dinsdagavond NOORDWIJKERHOUT Het staat vrijwel vast dat het paalzitten in 1988 niet op woensdagmorgen om acht uur, maar op dinsdagavond begint. De definitieve beslissing hier over valt pas in januari. Dan wordt onder andere overlegd, met de vrijwillige medewerkers. Bij een start op dinsdag zijn die immers een extra dag kwijt aan het paalzitevenenient. Het paalzitten is altijd op woensdagochtend van start ge gaan. Mary Bon van de VVV Noordwijkerhout over de ver andering: „De laatste jaren bleven steeds meer deelnemers tot het einde van het evenement zitten. Het bleek dat ieder een die de zaterdagnacht doorkwam, ook de eindstreep haal de. Door op dinsdagavond te beginnen, willen we de moei lijkheidsgraad verhogen. Er komt immers een extra nacht bij". De organisatoren willen wel graag op zondag het eve nement beëindigen en vervroegen daarom de start. Bon: „Er moet nog overlegd worden met Vinkenveen, waar elk jaar ook een paalzitkampioenschap wordt gehouden, en met de sponsors. Verder willen we bij de start enkele evenementen organiseren. Dat moet nog allemaal afgesproken worden". Gokkast opengebroken LEIDERDORP Uit een speelautomaat in een café-restaurant aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp is gisteren een nog onbekend be drag gestolen. De da ders forceerden een luikje en konden zo doende bij een deel van het geldbakje. Het per soneel van het café-res taurant ontdekte de diefstal 's avonds rond half zeven. Het bedrijf dat de automaat ver huurt zou vandaag de schade vaststellen. lURG De af- *ieffing in Val- FOTjwordt in 1988 i procent ver- Gpt is vijf procent en in het oorspron- zaaDllegevoorstel in )ting 1988. De eid van de ge zang d schaarde zich aëa\d achter dit collegevoorstel. TxPV/RPF en s cS wilden een 3 van 15 procent. op partijen stem- ;r tegen het plan troerend-goedbe- ïgb) in 1988 te De meerder ende raad, het vol- udtUA, accepteerde huimverhoging. ir PvdA, VVD en GPV/RPF gold dat het college onvoldoende de noodzaak van een hogere ogb had aange toond. A. van den Broek (PvdA/PPR) vond dat eerst „de stofkam" door de begro ting moest worden gehaald voordat de lasten werden afge wenteld op de burgers. Even tueel wilde de progressieve fractie halverwege 1988 alsnog tot een belastingverhoging be sluiten. A. de Vries (GPV/RPF) sloot zich hier bij aan. De VVD-er P. Mizee vond dat het college geopperde ideeën om te bezuinigen te makkelijk van tafel had ge veegd. „De suggesties zijn ge baseerd op de cijfers van de begroting 1988. U kunt niet botweg „nee" zeggen tegen bij voorbeeld de afschaffing van de gratis vuilniszakken omdat daar vroeger al over gepraat is". Wethouder M. Vos zei wei nig soelaas te verwachten van het doorzoeken van de begro ting op kleine bezuinigingen. Wel wilde hij de afschaffing van de gratis huisvuilzakken opnieuw ter discussie stellen in een komende commissie vergadering. De kritiek die Van den Broek tijdens de algemene beschou wingen had geuit op het func tioneren van het college en dat van de burgemeester C. Sinke in het bijzonder, werd gisteren scherp afgewezen. „Ver onder de maat", noemde wethouder H. van der Nagel tijdens de be antwoording van de algemene beschouwingen de kritiek op de burgemeester. „De burge meester functioneert goed en staat boven alle partijen". Hij wees daarmee de beschuldi ging dat de burgemeester een „derde wethouder" was van de hand. „De burgemeester oe fent alleen bestuurlijke in vloed uit via zijn portefeuil les". Ook wethouder Vos en de CDA-fractie bij monde van H. Dijkhuizen distantieerden zich gisteren van de kritiek van het PvdA-raadslid. Dijkhuizen benadrukte dat de burgemees ter de enige full-time bestuur der is in Valkenburg. „Wij willen dat hij helemaal mee doet in het college van B en W". Sinke zelf wees erop dat hij als beheerder van enkele portefeuilles een mogelijk on derwerp van kritiek was. Het Valkenburgse college van B en W zegde gisteravond ver der een onderzoek toe naar de mogelijkheden om een nieuwe brandweerkazerne in Valken burg te bouwen. Ook gaat de gemeente Valkenburg op aan dringen van de politieke frac ties praten met de provincie over woningbouw. De provin cie zou bij de toewijzing van sociale woningbouw verkeerde cijfers over de gemeente Val kenburg hanteren. Over het verkopen van gemeentelijke woningen wordt in de komen de tijd verder gesproken. Het CDA handhaafde gisteravond haar standpunt dat er alleen verkocht mag worden als er zicht is op vervangende nieuwbouw. De PvdA/PPR sloot zich hierbij aan. Wethou der Vos meende dat zonder verkoop van gemeentewonin gen nieuwbouw weieens defi nitief onmogelijk kon worden gemaakt. Daar zou de gemeen te dan geen geld voor hebben. Bezorgdheid was er bij politie ke partijen en college over een verdere inkrimping van de busdiensten door Valkenburg. CDA-er Dijkhuizen wees op de bouw van een bejaarden huis op de hoek Hoofdstraat- /Boonrak. „Straks hebben we een bejaardenhuis maar geen busdienst". Burgemeester Sin ke stelde zich hard te zullen maken in het overleg van de busmaatschappij NZH tegen een verdere vermindering van het aantal busdiensten. £ü»n licht ldï nieuw ;iebureau afwijk cda *^t), een meerder ende gemeenteraad, ZI'dat het nieuwe iau op de hoek 'uinwetering en pnjt Panhuysstraat 'orden gebouwd, k gisteravond tij- ien vergadering gemeenteraad. oudKefd officieel in- n J met nieuwbouw. voorstander van me, het „oor" van het id, gelegen tussen 1, Vinkenlaan en sngde van de Gla- aat. Noordwijks "1enkt aan bouw op Zo(\ Kroonsplein of r<?n'<d. ging overigens }t °i akkoord met de er het „oor" in het ets dd. Maar van deze 'e'fik an gemakkelijk vek afgeweken. 'vaijk moet het minis- 'cuh binnenlandse za- ter voor 1 decem- Jen dat in principe wordt gegaan met »uw. Tevens moet men worden aan- dat een bouw- iet „oor") beschik- Het is geen be at later wbrdt uit- naar een andere (Duinwetering). werd het nieuwe ireau „veilig ge- J. Willms zei dat iieuwe brandweer- aan de Duinwete- lchWt worden ge- larORureau en kazerne 1 'J] naast het nog te P01! Business Center ;n °meende Willms. J. ncr^D) merkte op dat ,~ig nog niet aan :r'Jpuw voor de heeer kan worden evel Ook A.Th. van n. twijfelde daar- miemand ziet die 1,5 s ol gulden extra voor deidweer". Mevrouw "r0Jrham (PvdA) deed J?s 'gestie de brand- ^age onder het politiebureau aan 1 toto. Dit zou kosten- /eesnd zijn. Perreau gaat 1,4 mil- °°5den kosten, Noord- ltoioet hiervan ruim fotn op tafel leggen, ïenjit wordt dat de ar- le .in januari 1989 aan "aa'kan Alp lbelder V.S.J.M. Sal- r- (ruimtelijke orde- ondigde voorts aan mogelijkheden van atie Duinwetering eid zullen worden JScht. Zoals bekend Kaafoordwijk ook naar Ë"fede plaats voor de üe le bouwen openbare vaVoor voortgezet on- e". In dit verband is 001 de Duinwetering neM. rrd._ Noordwijk koopt stalen kunstwerk Dit ongeveer zes meter hoge plastiek verschijnt binnen afzienbare tijd op de hoek van de Rudolph Tap- penbeckweg en de Oude Zeeweg in Noordwijk. De gemeenteraad gaf gister avond toestemming voor aankoop van dit kunstwerk van Anton Broos uit Leiden. Het plastiek, dat wordt uit gevoerd in roestvrij staal, kost 63.000 gulden. De pro vincie Zuid-Holland neemt hiervan bijna de helft voor haar rekening. Overigens gingen niet alle raadsleden akkoord met de aankoop. De heer W.N.M. Wijnands (CDA) en zijn partijgenote L. de Graaff stemden tegen. Zij stelden dat het niet juist is 30.000 gulden uit te ge ven aan een kunstwerk, ter wijl er moet worden bezui nigd op het sociaal-cultu reel werk. FOTO: PR SASSENHEIM De voorkeur van de VVD fractie gaat uit naar ver bouwing en uitbreiding van het huidige gemeen tehuis. Ook de uitslag van een door de VVD gehou den enquête die duidelijk heid moest verschaffen over de mogelijke keuze van de inwoners van Sas- senheim wijst in deze richting. Dit werd gisteravond bekend gemaakt tijdens een openbare bijeenkomst in de Oude Tol, waar een discussie op gang kwam onder het motto: Uw raad over het raadhuis. Frac tievoorzitter H. van Dorssen benadrukte: „Het gaat hier om een voorlopige standpuntbepa ling". Het wachten is nu op de resultaten van het onderzoek naar de capaciteit van het hui dige raadhuis. Drijfveer bij de opinievorming van de VvD-fractie zou zijn dat men het huidige raadhuis wil behouden als beeldbepa lend pand. Bovendien zou het als een betaalbare oplossing aangemerkt kunnen worden. Een goede huisvesting van het ambtenarenapparaat zou bij uitbreiding op het terrein van Casa Reale nieuwe perspectie ven kunnen bieden. Ook fi nancieel zou het een aantrek kelijk plan zijn omdat er met een verbouwing van 6 miljoen een minder grote aanslag wordt gedaan op de gemeente lijke reserves. Voor nieuwbouw in het park Rusthoff zou een bedrag van 10 miljoen op tafel moeten ko men. Het park Rusthoff on aangetast laten bleek ook in li berale kringen een gerecht vaardigde zaak. Andere loka- ties voor de bouw van een ge meentehuis kwamen gister avond ruischoots aan de orde. Als vaianten werden genoemd: het Koningspark, de Aarde werkfabriek in de Kerklaan en het bos van Schinck gren zend aan het Onderdak. Het Koningspark zou uitgesloten moeten worden, omdat het om dezelfde redenen als het park Rusthoff als groenvoorziening intact zou moeten blijven. Overleg over opbrengst reclame LISSE De verenigingen die in de gemeentelijke sporthal Meerzicht de sport beoefenen willen met het college van B en W nader overleg voeren over de in de hal te voeren re clame en de mogelijke verde ling van de opbrengst van die reclame. Aanvankelijk was het college van plan om de opbrengst van vaste reclame-borden voor de gemeentekas te behouden, om mede daardoor het aanzienlij ke exploitatie-tekort (77.000 gulden) iets tegemoet te ko men. Met name de basketbal- vereniging en de badminton vereniging waren het met dat standpunt niet eens, omdat voorzien wordt dat hen dat op langere termijn sponsorgeld kan kosten. Tijdens de verga dering van de commissie sport werd dat gisteren door de heer P. Broersen namens de beide verenigingen verdedigd, waar bij hij in eerste instantie ver sterking ondervond doo heer G. van Baarlen, voorzit ter van de Sportraad en later ook van de zijde van de frak- tie PvdA/PPR; de VVD en het CDA. Het advies is dan ook een compromis. Wethouder G. v.d. Berg (CDA) liet namelijk blijken dat als de verenigingen er voor kunnen zorgen aat het bedrag van 5750 gulden in de gemeentekas vloeit, zijnde het bedrag dat men anders via het reclame-bureau zou ontvan gen, het de gemeente óm het even zal zijn op welke wijze de gelden worden verdeeld en wie die reclame uitvoert. De traditionele fancy-fair in „de Schutse" was gisteren een happening met een grote belangstelling uit Sassenheim en omgeving. Het bezoek kwam in de loop van de morgen goed op gang, en was 's middags geweldig. Bij de stand met de eigengemaakte handwerken zoals tafelkleden, wandkleden, baby- en kleuterkleding kwam men handen tekort. Hoewel de opbrengst nog niet exact kan worden bepaald, is men toch zeer tevreden met de ongeveer 7500 gulden, al is dit circa 500 gulden minder dan vorig jaar. De opbrengst is bestemd voor materialen ten behoeve van de handwerkgroep en de ontspanningsavonden van de bewoners. FOTO: HENK VAN OEN ENDE VOORHOUT De ille gaal gestationeerde woon wagens aan de Sportlaan krijgen nog geen voorzie ningen. Het college van B en W van Voorhout heeft nog niet besloten of het vroeger tijdelijke kampje aan de Sportlaan wel of „iet open gaat. daarvoor is dat vier van de vijf politieke partijen (CDA, VVD, PvdA en Ge meentebelangen) een brief hebben gestuurd naar het college waarin zij zeggen niet te willen dat het vroeger kampje aan de Sportlaan wordt hero pend. Na het vertrek van de fami lie Hülters die 16 jaar lang gebruik hebben gemaakt van deze „tijdelijke" voorziening heeft de gemeente direkt een aarden wal gemaakt voor het kamp zodat er geen woonwa gen meer toegang had. Ook de vorzieningen zoals gas, water en licht werden afge sloten en waar kon, verwij derd. Een definitief woonwa genkampje is gepland in de wijk Oosthout en zal pas in 1988 betrokken kunnen worden. Zo'n drie weken ge leden streken twee woonwa gens neer op de Sportlaan en vestigden zich aan de rand van het sportveld, zete een voortent uit en bevestigden een brievenbus aan een boom. „Dit is domweg kra ken van de openbare weg", zo luidde het commentaar van burgemeester M. Th. van de Wouw. Al eerder had Voorhouts eerste burger meegedeeld dat er in Voor hout geen kamp was dus dat men ook woonwagens kon stationeren in de gemeente. Gedeputeerde mevrouw L. Stolker heeft de gemeente VoorHout er inmiddels op gewezen dat de gemeente volgens de woonwagenwet verplicht is om de zorg voor de twee gezinnen op zich te nemen. Volgens het Provin ciaal woonwagenplan 1985- 1990 zou Voorhout al in 1985 over een volwaardig woon wagenkamp hebben moeten beschikken. Volgens Stolker mag de gemeente geen actie ondernemen tegen de wa gens. In een besloten bijeenkomst na afloop van de vorige week gehouden raadsverga dering heeft de burgemeester de raadsleden op de hoogte gebracht van het besluit van de provinciebestuurder. Om dat de raadsleden bang wa ren dat het gemeentebestuur zou besluiten toch maar het kampje aan de Sportlaan te heropenen, hebben zij een brief gestuurd aan het colle ge waarin zij een aantal al ternatieven aanvoeren. Voornaamste bezwaar van de partijen is vermoedelijk dat van de Sportlaan pas een vrije doorgang is gemaakt voor fietsers en bromfietsers. De plek van het vroegere tij delijke kampje bestemd zou zijn om de weg te verbreden en de aansluiting te verbete ren. Ook de Stichting Park Over- bosch heeft een brief aan de gemeente geschreven waarin zij zegt bezwaar te hebben tegen de woonwagens op de Sportlaan. NOORDWIJK De gemeente Noordwijk stelt een woning beschikbaar aan vluchtelingen. „Hiermee ge ven wij aan dat we het probleem van de asielzoekers onderkennen, maar dat we verder geen ruimte heb ben", aldus loco-burgemeester J. Bedijn gisteren in een vergadering van de gemeenteraad. Bedijn wees kritiek van de plaatselijke Raad van Kerken van de hand. Deze had vorige week per brief geprotesteerd tegen het besluit van Noordwijk geen asielzoekers op te nemen. „Laten we liever de handen ineen slaan, in plaats van boze brieven te schrijven", zo merkte Bedijn op. Hij raadde de Raad van Kerken aan onder haar leden te zoeken naar woonruimte voor vluchte lingen. Mevrouw J.J. Voorham (PvdA) deed een beroep op alle Noord- wijkers die woonruimte over hebben deze beschikbaar te stellen aan asielzoekers. De heer E.J.C.M. Hogervorst (VVD) vond het niet juist dat Noordwijk een woning in de sociale sector voor vluchtelingen bestemt. „De lijst woningzoekenden is veel te lang. Daarbij, in andere plaatsen in Nederland staan genoeg hui zen leeg". De heer R.P. Dessing (CDA) sloot zich aan bij PvdA en VVD. Hij stelde voor minister L.C. Brinkman (WVC) een brief te schrijven waarin de problemen van Noordwijk worden uitge legd. A.Th. van Rijnberk (Noordwijks Belang) wees erop dat Noordwijk nauwelijks nog huizen mag bouwen en dat toewijzen aan vluchtelingen niet ten koste mag gaan van het contingent sociale woningbouw. „Onze eigen kinderen kunnen straks geen woonruimte in hun dorp vinden". Van Rijnberk stelde voor leegstaande gebouwen voor vluchtelingen te gebruiken. Ook W.H. Schelvis (Progressief Akkoord Noordwijk) wees op deze mogelijkheid. „De gemeente kan ook kamers in pensions huren". Schelvis vond dat Noordwijk een slechte beurt had ge maakt door op de lijst van „weigerachtige" gemeenten terecht te komen. Loco-burgemeester Bedijn zegde toe dat naar andere mogelijkheden wordt gezocht. Kunstzinnige zeilschepen in plantsoen Marijkestraat WARMOND De Werkgroep Besteding Kunstfonds heeft het ontwerp goedgekeurd van het object dat kunstenaar Frank Nix uit Bleskensgraaf voor Warmond gaat maken. Het 60.000 gulden kostende kunst werk komt in het plantsoen bij de Marijkestraat te staan. Het ontwerp bestaat uit een ruimte lijk object van ruim zes meter hoog met een diameter van bij na vier meter en is opgebouwd uit gestileerde zeilschepen. Deze kunststof driehoeken in wit, chamoix en rood zijn opge hangen aan een okerkleurig metalen frame met als basis zes pilaren in een honingraat op stelling. Het geheel moet als een bloem oprijzen uit het er omheen te planten struikgewas. Frank Nix heeft de opdracht van de werkgroep, dat het kunstwerk betrekking moet hebben op Warmond, vertaald naar het watersport-gebeuren als zijnde het voornaamste ken merk van "Warmond. „Als je alle aspecten van Warmond in ogenschouw neemt, dan blijft dat water overheersend aanwe zig. Je moet ook niet teveel in zo'n kunstwerk willen stoppen want dan wordt het een rom meltje", aldus de kunstenaar in een toelichting op zijn ontwerp. De werkgroep is aangenaam verrast door het uiteindelijke resultaat. Men spreekt van een evenwichtige constructie, een boeiend geheel dat in ruime mate voldoet aan de eisen die aan de kunstenaar zijn gesteld. Kunstenaar Nix is momenteel bezig met de precieze plaatsbe paling en de technische uitwer king van het object. Het is de bedoeling dat het ontwerp in de raadsvergadering van 17 de cember definitief wordt goedge keurd. Daarvóór zal tijdens een speciale commissievergadering, in aanwezigheid van de omwo nenden van het plantsoen en de mensen die indertijd het enquê teformulier hebben ingevuld, een uitgebreide presentatie worden gehouden. Daarna zal het ontwerp waarschijnlijk worden tentoongesteld in de hal van het gemeentehuis. NOORDWIJKERHOUT Er wordt binnenkort een Stichting Bavo-museum opgericht. Belangrijkste reden is het voortbestaan van het museum voor de toekomst veilig te stellen. Inmiddels zijn bestuursleden gevonden. Onder hen bevindt zich onder an dere een personeelslid van psychiatrisch ziekenhuis St. Bavo, een ambtenaar en een vertegenwoordiger van de psychiatrische inrichting Sancta Maria. De directie van de Bavo moet nog het besluit nemen om medewerking te verlenen aan de oprichting van de stichting. Dan kunnen de bestuursleden in spé voor het eerst bijeen komen. Op dit moment wordt het Bavo-museum gerund door een aantal personeelsleden van de inrichting. Conservator H. van Scharen- burg, die samenwerkt met een groot aantal vrijwilligers, over de nieuwe stichting: „Als ik morgen een ongeluk krijg, moet het werk worden overgenomen. Daar kan een stichtingsbestuur voor zorgen. Verder kan een stichting proberen fondsen te wer ven voor het museum. Op dit moment schenkt men geld voor het museum officieel nog steeds aan de Bavo. Daar blijkt men het soms moeilijk mee te hebben". Een andere mogelijke taak van de nieuwe stichting is het mu seum voor Noordwijkerhout te behouden na de verhuizing van de Bavo naar Rotterdam Van Scharenburg: „We krijgen steeds meer materiaal aangeboden uit Noordwijkerhout. Er is dus een duidelijke band met de geschiedenis van het dorp. Het museum wordt verder minder vak-technisch en meer recreatief. Ook voor de gemeente Noordwijkerhout kan het interessant zijn het museum hier te houden". Dat de gemeente Noordwijkerhout wel interesse heeft voor handhaving van het museum blijkt uit het voorstel dat donder dag 26 november aan de raad wordt voorgelegd. Daarin stelt het college van B en W dat het te betreuren zou zijn als de collectie van het Bavo-museum verloren gaat voor Noordwijkerhout. Het college stelt voor een een incidentele bijdrage van 1.250 gulden beschikbaar te stellen. Een structurele bijdrage wordt door het college afhankelijk gesteld van toekomstige ontwikkelingen. Van Scharenburg: „Loskoppeling van de Bavo kan het nadeel hebben dat we minder geld krijgen. De nieuwe stichting kan met de gemeente Noordwijkerhout gaan praten".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15