Gowumt Parkeercontrole wordt mogelijk verscherpt 1 Fraaie reiswekker STAD OMGEVING eidse eist adverbod oor ex-man :rr UW SPAARGELD OP FLUWEEL? College krijgt groene licht iden krijgt extra geld 5,2% ROPARCO CHLOOR IN LEIDS DRINKWATER V WETHOUDER BORDEWIJK DREIGT MET AFTREDEN Controle in koffieshops ,er I WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 PAGINA 13 [AAG/LEIDEN Een in Leiden wonende vrouw heeft kort geding geëist dat haar ex-man voor onbeperkte tijd en wordt zich in haar woonplaats te vertonen. Het komt ker voor dat vrouwen die door hun ex worden belaagd de vragen hem een „straatverbod" op te leggen, om h^m op te houden. Een compleet, liefst „stadverbod", gekoppeld a nader te bepalen dwangsom, is minder gebruikelijk, zo- sident mr. F. Robbers van de Haagse rechtbank gisteren eerde. leiding van de in Leiden wonende Marokkaanse vrouw i nogal problematisch. Haar man mishandelde haar, het- elfs tot een veroordeling leidde. Samenhangend met die deling mocht hij zich een tijd niet in de omgeving van zijn vertonen. Dat verbod verviel, terwijl hij bovendien na de ng het adres van de vrouw wist te achterhalen. Sindsdien nt hij zich regelmatig in Leiden. De vrouw die zich be voelt zocht aanvankelijk een toevlucht in een opvangcen- naar na twee en een halve maand ging ook dat niet meer. te weer thuis, maar durft de deur eigenlijk niet meer uit. in haar drie kinderen (20, 7 en 2 jaar oud) is daardoor Ie herfstvakantie niet meer naar school geweest, is haar advocaat mr. O. Hes is in die situatie een stadver- beste oplossing. De man die gisteren niet ter zitting een zodat mr. Robbers het geding bij verstek behandelde int in Utrecht en werkt in Woerden. Hij heeft geen enkele g met Leiden, zodat zijn bewegingsvrijheid ook niet erg beperkt, aldus het pleidooi van de raadsvrouw. Haar zou beschermd door het stadverbod andere woonruimte n zoeken in Leiden zonder het risico opnieuw lastig te n gevallen. De vrouw vreest dat de man via de moskee in i, waar ook de kinderen komen, haar nieuwe adres kan halen en haar ook kan blijven achtervolgen als hem de g tot Leiden niet wordt ontzegd. De rechtbankpresident leerde gisteren niet alleen dat het stadverbod op zichzelf Jeen ongebruikelijk is, maar waarschijnlijk ook moeilijk rbaar. „De stad Leiden is ook een ruim begrip. Er zijn nu al geen wallen en poorten meer", aldus de president die tudering van de plattegrond van Sleutelstad nog opmerkte geval een onduidelijke uitspraak te willen voorkomen, tspraak doet hij volgende week. SN De gemeente Lei- rijgt dit jaar van het rijk verwachting bijna 1,5 n gulden meer dan ver- De uitkering uit het ge- efonds voor 1987 is ver tot bijna 110 miljoen i. Dat wordt veroorzaakt »en hoger aantal uitke- i aan bijstandscliënten, krijgt de gemeente 360.000 gulden extra inkom sten door de leges op de bouw vergunningen voor grote pro jecten op het Schuttersveld. De meevallers worden ge bruikt om een aantal tegenval lers op te vangen. Zo wordt de rijksbijdrage voor sociaal-cul tureel werk met ruim een mil joen gulden gekort. Voor moderne spaarders is dat geen vraag maar een weet. Want die hebben een Roparco Rekening. Een spaarrekening met alle garanties van dien.Van koersrisico is dus geen sprake. Met hoge rente en alle vrijheid om over hun spaar geld te beschikken. Die combinatie van voordelen biedt de Roparco Rekening. U heeft uw geld altijd bij de hand. Op elk gewenst moment kunt u tot f 25.000, per maand kosteloos opnemen. Met één maand opzegtermijn geldt dat zelfs voor ieder bedrag. Daarnaast kent Roparco een unieke winstdeling. Over de jaren 1982 t/m 1986 leverde dat voor rekeninghouders per jaar een extra rente op van gemiddeld ■■■■l 0,33%Over 1986 was dit Via onderstaande bon zit ook uw spaar, geld straks op fluweel. kuurt u de brochure a ir de Roparco Rekening n /verk 30839 J m/v I I 3ere bon in envelop zonder postzegel zenden aan Roparco N.V.. Antwoord nummer 5555. 3000 VB Rotterdam Tel.: 010-4663333 of 010-4667777 (op verkdagen van 08.00 tot 21.00 uur. zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur). MEER RENTE, MEER VRIJHEID, PLUS WINSTDELING. LEIDEN De Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) voegt sinds maan dagmiddag een geringe hoeveelheid chloor toe aan het drinkwater. Dat gebeurt volgens directeur J. Haijkens omdat door overbelasting en de kou de de normale zuivering niet effectief genoeg is. Volgens Haijkens is de ge zondheid van de bevol king niet in gevaar geko men door de kwaliteit van het drinkwater. „We hou den het in de gaten en juist om te voorkomen dat de gezondheid in gevaar zou kunnen komen, ne- men we een extra maatre gel en voegen aan het eind van het biologisch zuive ringsproces wat desinfec terend chloor toe". Er zijn drinkwaterbedrij ven die altijd chloor toe voegen aan het water. „Omdat wij voornamelijk op biologische wijze het water zuiveren, passen wij deze maatregel pas toe als het andere proces niet goed verloopt", aldus Haij kens. De zandfilters die ervoor moeten zorgen dat bacteriën en virussen uit het drinkwater worden verwijderd, zijn gevoelig' voor koude en overbelas ting. „Daardoor kostte het zuiveren wat meer moei te", aldus Haijkens, die vertelt dat er overleg is geweest met de regionale inspectie voor de volksge zondheid over deze extra desinfectie. Volgens de di recteur kost het toevoegen van chloor extra geld „maar daar zijn we op in gesteld". Het is de bedoe ling dat de maatregel tijde lijk is. „We proberen op korte termijn bepaalde verbeteringen in het zui veringsproces af te ron den, zodat de toevoeging van chloor in de toekomst niet meer nodig is". Op langere termijn moeten de winning en de zuivering worden uitge breid. Op het ogenblik werkt de LDM aan een in vesteringsprogramma. Daarbij duiken volgens Haijkens verschillende problemen op. „We heb ben nog niet overal ver gunningen voor en de aan vraag voor uitbreiding van de capaciteit met drie mil joen kubieke meter is door de provincie afgewezen. Die willen slechts uitbrei den met een miljoen". De LDM gaat daartegen in beroep bij de Raad van State. Bouwmateriaal gestolen LEIDEN Uit een bouwkeet op een bouw terrein aan de Kanaal- weg werd in de nacht van maandag op dins dag voor meer dan 70.000 gulden aan bouwmateriaal gestolen. De buit bestond uit een grote hoeveelheid allu- minium en honderden deklijstprofielen. Het materiaal was van een bouwbedrijf uit Ooster beek. Enkele dagen ge leden werd de sleutel van de bouwkeet ver mist Controle op chemisch afval in 350 laboratoria LEIDEN Controleurs van provincie, gemeenten, re gionale milieudiensten en waterschappen onderzoeken deze en de komende maand laboratoria van ruim 250 bedrijven en honderd scholen in Zuid-Holland, om in zicht te krijgen in de afvoer van chemische afvalstoffen. Dit gebeurt in het kader van het Meerjarig intensive ringsprogramma wetgeving chemische afvalstoffen. De actie bestaat uit twee fasen: in de eerste ligt de nadruk op het geven van voorlichting over de Wet chemische afvalstoffen (Wca) en de verwerkingsmogelijkheden van het afval. In de tweede fase ligt de nadruk op nale ving van de wet. Daarbij wordt ook de naleving van de Hinderwet, de Wet verontreiniging oppervlaktewater en de gemeentelijke Lozingsverordening riolering ge controleerd, en besteden de controleurs aandacht aan de Verordening bedrijfsafvalstoffen. De provincie stelt in juli een rapport samen met de resultaten van de eerste controleronde. OPBRENGSTEN PARKEERMETERS VALLEN TEGEN LEIDEN De parkeer controle in de Leidse binnenstad wordt vol gend jaar mogelijk ver scherpt. De scherpere controle moet er toe lei den dat automobilisten niet langer „de gok wa gen" door na het parke ren geen geld in de me ter of automaat te gooi en. De opbrengsten van parkeerautomaten en - meters vallen dit jaar dermate tegen dat de ge meente een dergelijke maatregel overweegt. „Als de kans op een par keerbon groter wordt, zullen automobilisten eerder geneigd zijn geld in de meter of automaat te gooien", aldus D. Kuij- per van de directie ver keer van de gemeente Leiden. keerregime naar meer wij ken in de binnenstad pas op 1 oktober ingevoerd, en niet op 1 juni zoals eerst was voor zien. Ook kon het Ir. Dries- senplein een groot deel van het jaar niet voor parkeren worden gebruikt, omdat er gebouwd wordt. „En we wis ten bij het opstellen van de begroting voor dit jaar niet precies wanneer dat bouwen zou beginnen", aldus Kuijper. Als het om een tijdelijke te genvaller gaat, zal de ge- meenten geen bijzondere calisering van parkeerboetes. dergelijke uitbreiding lonend is. „Al gaat het maar om een verbetering van een paar procent, op anderhalf miljoen is dat natuurlijk een fors be drag", aldus Kuijper. In de plannen van de ge meente over het parkeren in Leiden wordt ook rekening gehouden met een mogelijke verlaging van de parkeerta rieven. Die verlaging hangt af van een besluit van het rijk over de zogenaamde fis maatregelen nemen. Het is echter mogelijk dat de opbrengsten ook voor de toe komst te optimistisch inge schat zijn. In dat geval zijn er maatregelen nodig om de in komsten te vergroten. „Aan de uitgavenkant kunnen De overtreder betaalt dan niet langer een parkeerboete aan het rijk, maar krijgt een belastingaanslag van de ge meente waar de overtreding is begaan. De inkomsten ver schuiven dan van het rijk naar het gemeente. Het rijk De gemeente Leiden wil de parkeercontrole verscherpen, om- keercontroleurs zou tot ge- dat de opbrengst van de parkeermeters tegenvalt. FOTO: SP volg hebben dat ook de in- komsten terug lopen. Daar Zo'n 90 procent van de in- zeggen. „Maar duidelijK is^ schieten we weinig mee op", komsten is afkomstig uit par- wel dat we de begrote in-' 3^5 Kuijper. De gemeente keermeters éh -automaten, komsten niet halen, al ziet besluit daarom mogelijk om weinig bezuinigen. Het ver- overweegt echter om te kor- minderen van het aantal par- ten op de algemene jaarlijkse uitkering aan de gemeenten die een dergelijk systeem in voeren. „Het hangt er dus vanaf of het ons iets oplevert. Als dat wel het geval is, kun nen de parkeertarieven mis- Leiden had verwacht dit jaar Het resterende bedrag komt, het er minder somber uit dan strenger en intensiever te schien omjaag. In het colle- binnen via de parkeerver- gunningen voor bewoners en anderhalf miljoen gulden binnen te halen met parkeer- o gelden. Met die anderhalf bedrijven en de dag miljoen zouden de salarissen maandparkeerkaarten. van de parkeerwachters, de administratieve ondersteu ning en onderhoud en ver vanging van de meters en automaten worden bekostigd. in september' gaan controleren op onbe taald parkeren. Dat is vol- geprogramma staat namelijk dat het parkeren de gemeen- en De directie verkeer is nu op gens Kuijper de enige manier te niets mag kosten, maar In zoek naar de oorzaken van om het betaalgedrag september van dit jaar was er het achterblijven van de in- automobilisten te verbeteren, echter nog maar 900.000 gul- komsten. Het is mogelijk dat De extra controle kost dan den binnen. Hoe de huidige het dit jaar om een incidente- misschien wat meer geld, stand van zaken is, valt vol- le tegenvaller gaat. Zo werd maar de inkomsten zullen gens Kuijper niet precies te de uitbreiding van het par- dermate toenemen dat een ook niets mag opleveren" dus Kuijper. Hij verwacht dat de fiscalisering op z'n vroegst halverwege volgend jaar plaats zal vinden als het kabinet akkoord gaat 8 BEGROTING'88 I RUZIE OVER WOONWAGENS LEIDEN Wethouder H. de la Mar (woonwagenza ken) en raadslid C. Vergeer (Socialistiese Partij) onder braken de saaie begrotings behandeling gisteravond met een hevige ruzie over de vestiging van woonwa gens in de binnenstad. Het college van B en W wil dit punt betrekken bij de dis cussie over het bouwen in bestaande wijken, zoals verwoord in de zogenaam de inbreidingsnota. Vergeer stelde echter voor de vesti ging van woonwagens los te koppelen van de inbrei dingsnota „omdat die al ge noeg discussie zal oproe pen". Op de vraag van De la Mar wat dan het verschil was tussen een woonhuis en een woonwagen, wilde Vergeer niet ingaan. Dit ontlokte De la Mar een woedende reactie: „Het gaat u niet om het verschil tussen een woonwagen en een huis, maar om de men sen die daarin wonen. Maar dat wilt u niet hardop zeg gen". Vergeer ontkende dit hardnekkig, maar wilde niet zeggen wat hij nu wel precies bedoelde. De la Mar noemde het onlogisch de discussie te splitsen. LEIDEN Het college van B en W heeft van de Leidse gemeenteraad het groene licht gekregen voor het fi nanciële beleid voor het ko mende jaar. Alleen de fractie van de Socialistiese Partij stemde traditie getrouw tegen de begroting voor 1988, die slechts op détailpunten werd gewijzigd. Wel kreeg wethouder P. Bordewijk van het CDA, D66 en de SP de boodschap mee, in de toe komst meer openheid van zaken te geven over het fi nanciële beleid. Verdeeldheid binnen het col lege over de afsluiting van de Breestraat kon niet ver hinderen, dat burgemeester en wethouders als de grote overwinnaar uit de begro tingsbehandeling tevoor schijn kwamen. Zoals verwacht spitste de dis cussie zich ook gisteravond toe op het enige onderwerp uit de begrotingsbehande ling, dat daar eigenlijk niet in thuis hoorde: de Bree straat. Belangrijkste uitkomst van het debat was dat de partijen vasthielden aan hun eerdere standpunten, wat er op neerkomt dat de winkel straat vanaf de bouwvakan- tie 1988 naar alle waarschijn lijkheid overdag (behalve zondag) en op donderdag avond wordt afgesloten. Al leen de VVD, inclusief de li berale wethouders J. Fase en F. Kuijers, wijzigde haar standpunt en sloot zich aan bij de voorkeur van het CDA de Breestraat alleen op zater dag én op donderdagavond af te sluiten en ook dit voor stel in de inspraak te bren gen. Dit voorstel kreeg ook de steun van de SP en Lei den Weer Gezellig. Een meerderheid van de raad (PvdA, D66 en Links Lei den) was daar echter tegen stander van, inclusief wet houder D. Tesselaar, die uit eindelijk toch voor een ge deeltelijke afsluiting stemde. De VVD zag af van het voor- Wethouder Bordewijk: ...afkeu ring... FOTO: PR stel de proef met onmiddel lijke ingang te beëindigen. Afkeuring CDA en D66 uitten gister avond ernstige kritiek op de handelwijze van wethouder P. Bordewijk (financiën). Deze fracties verweten hem al eerder te weinig openheid van zaken te geven over de begroting van de directie fi nanciën en de financiële plannen voor 1988 onvol doende te onderbouwen. De mocraat P. Langenberg con fronteerde de wethouder met soortgelijke uitspraken van de PvdA, CDA, VVD en Links Leiden tijdens de be grotingsbehandeling. Ondanks andere uitlatingen van de democraten proefde Bordewijk in de kritiek van D66 een motie van afkeuring en dreigde op te stappen als de raad die zou aannemen. Hij vond bovendien dat hij zijn fouten had toegegeven en reeds verbetering had ge toond. Naast het CDA steun de alleen de SP de motie van D66. CDA-fractieleider J. Walenkamp noemde de op stelling van Bordewijk „stijl loos, arrogant en aanmati gend". J. Hoekema (D66) vond de toonzetting van Bor dewijk, maar ook van Tesse laar over deze kwestie „on der de maat". „De arrogantie van de macht van deze wet houders komt niet altijd even prettig over. Wat dat betreft kunnen nieuwe ver kiezingen niet snel genoeg dichterbij komen", aldus een boze Hoekema. Walenkamp verweet Bordewijk ook zich laatdunkend te hebben uitge laten over de ambtenaren bonden, waarmee overeen stemming werd bereikt over eventuele gedwongen ontsla gen bij de gemeente. Borde wijk had gezegd dat het col lege in de onderhandelingen met de AbvaKabo nauwe lijks van haar standpunt had hoeven wijken. „De traditie van stijlloze uitlatingen is voortgezet", constateerde de voorman van het CDA. Tes selaar wierp hem tegen „dat het CDA haar kritkek weer eens op de vormgeving richt te en niet op de inhoud". Andere uitkomsten van de begrotingsbehandeling zijn: Het college brengt voor 1 februari 1988 toch een no titie uit over beeldend kunstbeleid. Het college zal er bij het Hoogheemraadschap van Rijnland op aandringen om de burger voorlichting te geven over eventuele kwijtschelding van milieu heffing. De gemeente zal zich meer inspannen voor het aan trekken van nieuwe indus trie en vergroting van de industriële werkgelegen heid, eventueel door meer mensen in dienst te stellen voor de werving van be drijven. Wethouder F. Kuijers (cul tuur) gaat nog eens met de organisatie van de Laken- feesten praten over de te korten op de begroting en de mogelijkheden van sub sidie. Het tekort bleek gis teravond 14.000 gulden kleiner dan de wethouder dacht. LEIDEN Bij een con trole in een koffieshop gisteravond in de Be schuitsteeg is 230 gram hasj en wiet in beslag ge nomen. Een 24-jarige Ha genaar werd aangehou den maar kon na ver- hoof weer naar huis. In een koffieshop in de Haarlemmerstraat wer den geen verdovende middelen aangetroffen. Psychiatrische behandeling na ontucht DEN HAAG/LEIDEN Een 66-jarige Leidenaar heeft giste ren wegens ontucht met een acht-jarig buurmeisje negen maanden celstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, tegen zich horen eisen. Officier van justitie mevrouw mr. I. Klopper vroeg de Haagse rechtbank ver der om de man psychiatrische en reclasseringsbegeleiding op te leggen. De verdachte was voor een ver gelijkbaar feit al eerder tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Daarvan waren vier maanden voorwaardelijk. Juist vanwege die vroegere kwestie was hij met zijn vrouw van Zoetermeer naar Leiden ver huisd. Hij zei niet te kunnen verklaren waarom hij weer in zijn oude fout is vervallen. „Hoe het komt weet ik niet. Het zal wel een ziekte zijn. Ik voel me tot kleine meisjes aange trokken", zei de Leidenaar. Hij gaf toe dat hij handtastelijk is geweest tegenover zijn buur meisje. Hij ontkende echter dat hij verregaande sexuele hande lingen met het kind heeft ver richt, zoals de dagvaarding ver meldde. Hij vergreep zich aan het meisje in de tot werkplaats omgebouwde bergingsruimte onder de flat. Ook een ander vriendinnetje liet de verdachte niet met rust. Ze kreeg klappen op haar blote billen. De meisjes werden met snoep gepaaid. Ze noemden hem „opa". Inmiddels hebben zijn kinderen en kleinkinderen zich van de verdachte afgewend. Zijn advo caat mr. Evers vroeg de recht bank om clementie. Vonnis op 8 december. Vacaturestop bij Leidse universiteit LEIDEN Het bestuur van de Leidse universiteit heeft met in gang van deze week een vacatu restop voor alle faculteiten inge steld. Met deze maatregel hoopt men de tekorten op de begro ting voor dit en volgend jaar te kunnen opvangen. De vacature stop geldt voor alle faculteiten. De universiteit hanteerde al een zogenaamd terughoudend perso neelsbeleid. Dat blijkt niet af doende resultaat te bieden. Op de thans ingevoerde vacature stop zijn uitzonderingen ge maakt voor plaatsen waarvoor al toestemming is gegeven, voor mensen die al schriftelijke of mondelinge toezeggingen heb ben ontvangen en voor assisten ten in opleiding (aio's). Volgens een woordvoerder van de uni versiteit moet er dit en volgend jaar fors bezuinigd worden op de kosten. Ook op de perso neelslasten. Gedwongen ontsla gen zullen wellicht voorkomen kunnen worden, maar wel wordt een uittredingsbeleid op vrijwillige basis gestimuleerd. r eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. N01 j Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telejoon.poor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voor Adres Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). JNZl Ceidae (Sowuvnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13