Sow-a/nt erzet tegen bouw van oningen in Leidse Hout STAD OMGEVING Minibankschroef [edeeltelijke afsluiting Breestraat niet uitproberen probeert 17-jarig meisje te verkrachten Rouwkrans bij RUL-bibliotheek lRAKTER VAN PARK ZAL GEHEEL VERANDEREN" Universiteitsraad steunt Cath ÏÏDSE STERRENWACHT HOUDT OPENHUIS llfli Vnz Ceidae Gouao/nt DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 PAGINA 9 I De politie is een intensieve zoektocht n naar de man die gisterochtend rond vijf f tien een 17-jarige scholiere probeerde te fiten. De dader nam het meisje mee naar kweg waar hij haar in de buurt van het Inneltje wilde verkrachten. Het meisje zag om weg te vluchten. |>liere, inwoonster van Alphen aan den Vjte om vijf over half tien uit de bus bij de i de Gooimeerlaan. Ze was op weg naar _3ol in de Merenwijk. Gewoonlijk loopt ze aantal klasgenoten van de halte naar de Jnaar gisteren kwam ze een bus later aan, I alleen liep. Een oranje Opel Kadett („oud istopte en de bestuurder vroeg iets aan het ^Die verstond de man echter niet en liep ïauto. De man trok haar toen de auto in en |or tot de brandweerkazerne. Daar stapte èn met het meisje liep hij via het fietspad naar de Broekweg. Toen hij haar op het talud pro beerde te verkrachten, verweerde de Alphense zich hevig. Volgens een politiewoordvoerder schopte ze en sloeg ze de man. Op een gegeven moment zag ze kans weg te rennen. Hevig ont daan kwam ze bij haar school. De conciërge sloeg direct alarm, waarna de politie onmiddellijk een zoekactie begon. Om vijf voor acht gisteravond werd een 24-jarige man in Leiden-Noord opge pakt, maar op het bureau bleek dat hij niets met de zaak te maken had. De politie van Leiden verzoekt getuigen contact op te nemen via tel. 071-258888. In de auto zit zwarte stoffen bekleding en een autoradio ont breekt. De blanke man is ongeveer dertig jaar oud en 1,85 meter lang. Hij heeft kort, donker haar en een snorretje. De man droeg een spijkerbroek, een donkergroene coltrui, een beige colbert en een schakelketting. Volgens het meisje sprak de man accentloos Nederlands. Politie pakt ervaren dief LEIDEN De politie heeft gistermiddag een 23- jarige Hagenaar aangehou den omdat hij voor 125 gulden stripboeken wilde stelen bij de Digros aan de Langegracht. Later bleek dat de man in totaal al 86 keer eerder met de politie in aanraking was geweest, waarvan 56 keer voor winkeldiefstal. In Leiden werd hij op heterdaad be trapt door winkelperso neel. De Hagenaar is al eerder veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, die hij nog moet uitzitten. Man afgeranseld LEIDEN Een Leide- naar heeft vannacht bij de politie aangifte ge daan van mishandeling. De man vertelde dat hij bij de telefooncel op de Willem de Zwijgerlaan in de buurt van de Kooilaan zonder reden werd geschopt en gesla gen door drie onbeken de mannen van onge veer twintig jaar oud. Het slachtoffer hield een kapotte trui en een gekneusde schouder over aan de vechtpartij. Volgens de politie had hij „een lekker biertje" op. Fietsster gewond LEIDEN Een 22-jarige fietsster uit Leiden is gister middag rond kwart voor vijf aangereden door een 21-jarige bromfietser uit Voorschoten. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Korevaar- straat en de Raamsteeg. De fietsster reed vanuit de Raam steeg de kruising op, hetgeen verboden is. De bromfietser reed over de Korevaarstraat en kon de vrouw niet ontwij ken. Beiden kwamen ten val. De fietsster moest met een kneuzing aan haar oog worden overgebracht naar het AZL. De voertuigen zijn flink be schadigd. LEIDEN Studenten zullen op 1 december rond 13.00 uur een rouwkrans leggen bij de Leidse universiteitsbibliotheek om het ten dode opgeschreven studen tenleven en wetenschappelijk on derwijs te herdenken. De krans- legging is een onderdeel van een demonstratieve loop van Amster dam naar Het Binnenhof in Den Haag. De 200 lopers vertrekken om zes uur vanuit de hoofdstad, om via Leiden tegen vijf uur 's middags in de residentie aan te komen om daar aan de politiek handtekeningen aan te bieden. Tijdens de laatste tien kilometer worden de demonstrerende stu denten begeleid door tal van pro minenten uit de universitaire-, politieke en amusementswereld. De loop heeft plaats op 1 decem ber wanneer in Amsterdam een landelijke demonstratie plaats heeft tegen de „zes-jaren"-maat regel van minister Deetman. In een persbericht noemt de organi serende LAS (Landelijk Actie platform Studentenacties) de zes tig kilometer lange loop naar Den Haag de langste demonstra tie in de Nederlandse geschiede nis. De 60 kilometer zou symbo lisch zijn voor de zes jaar studie duur die door de maatregel van Deetman zullen overblijven. :DEN Woning- w in de Leidse Hout het karakter van het i geheel veranderen, wijl er nogal wat on- angbaar groen ver in gaat. Met de bouw 51 woningen langs Warmonderweg zal mooiste stuk van de |dse Hout tegen de ;te gaan. Die waar- iwende geluiden laat Vereniging van lenden van de Leidse iut horen in reactie op gemeentelijke nota ouwen in bestaande fïdse wijken". De vereniging is zeer verbol gen over de plannen van het college om woningen te bou wen in de Leidse Hout. Het gaat om 51 vijf- en zes-onder- een-dak-woningen, waarvan enkele een garage zullen hebben. Ze komen in het ge deelte tussen de Van Slinge- landtlaan en de Marelaan. Volgens de gemeentelijke nota leidt woningbouw op die plaats tot een betere afscher ming van geluid van het ver keer van de Warmonderweg. Ook komt de bouw de sociale veiligheid op het oostelijke fietspad lahgs de Warmon derweg ten goede. Volgens de Vrienden van de Leidse Hout is al eerder de aandacht gevestigd op het onvervangbare karakter van het gebied. Woningbouw zou onherstelbare schade toe brengen aan het groen in het park. Om die reden wil de vereniging alle krachten mo biliseren om de plannen van de gemeente te dwarsbomen. De vereniging zegt zich al mondeling te hebben verzet tegen de plannen. De Vrien den van de Leidse Hout ont wikkelen nu een voorstel om de oppositie te coördineren. Wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening) zei bij de pre sentatie van de nota al dat hij bezwaren verwachtte. „De vereniging hoopt, nog onder de indruk van de eer dere aanslag op de Leidse Hout, ook nu weer op veel steun en bijval van belang hebbenden en belangstellen den, om ook deze aanval te kunnen afslaan", aldus de Vrienden van de Leidse Hout. De vereniging doelt daarmee op plannen van de gemeente Leiden om een busbaan aan te leggen over de Johan de Kosterweg in de Leidse Hout. Die stuitten op het nodige verzet van de ver eniging. Wethouder Peters liet vorige week weten dat de busbaan definitief van de baan was. bestaande wijken nog ruim 1300 woningen worden bijge bouwd. Dat gaat veelal ten koste van groen en speelter- reintjes. De nieuwbouwwij ken als de Stevenshof raken echter volgebouwd, waardoor de gemeente in bestaande wijken moet gaan bouwen. Het college wil dat de ge meenteraad de plannen nog voor de zomer van 1988 goedkeurt. Daaraan vooraf gaand zullen nog inspraak bijeenkomsten georganiseerd worden. Als de nota is vast gesteld, zullen er allerlei pro cedures in gang gezet worden. Ook dan is het in dienen van bezwaren nog mogelijk. \eren jubilea docenten Agnes i Meijer (I) en Joop de Wit zijn beiden als docent 25 jaar den aan het Leidse Agnes College. Mevrouw Meijer, docen- dende vorming, was in de jaren zeventig ook een periode (trix van het athenenum. Als dank hebben vier oud-leerlingen positie ingericht. Ook de heer De Wit maakte gedurende en- iren deel uit van de schoolleiding. Naast docent Engels hield I toen bezig met bijzondere onderwijsvormen, experimentele overdracht. Dat de school thans beeldende vorming als exa- ik op zowel mavo, havo als vwo kan aanbieden, is mede te n aan zijn inspanningen. Docenten en leerlingen bieden De in door henzelf samengesteld en uitgevoerd concert aan. Ter inheid van de jubilea wordt vrijdag 27 november van 18 tot r een ontvangst gehouden in de aula van de school aan de (spoelstraat. Tevens kan dan de tentoonstelling worden be- LEIDEN De Leidse universi teitsraad heeft gisteravond in overgrote meerderheid inge stemd met het optreden van de voorzitter van het college van bestuur, K.J. Cath, binnen de Vereniging van Samenwerken de Nederlandse Universiteiten, de VSNU. Vorige week was vooral bij de studenten van het Plaatselijk Actieplatforum Stu denten (PAS) enige woede ont staan over vermeend eigen machtig optreden van Cath bin nen dit orgaan. Cath zou, tegen de wil in van de meerderheid van het college van bestuur, akkoord zijn ge gaan met een compromisvoor stel dat door de universiteiten, het HBO en het ministerie voor Onderwijs en Wetenschappen naar aanleiding van de Deet- mans herzieningsplannen van collegegelden en inschrijvings duur is overeen gekomen. Hier door heeft hij een eerder deze maand door de universiteits raad aangenomen motie gene geerd. In deze motie werd Deetmans herzieningsplan door de Leidse universiteit rigoureus van de hand gewezen. Vorige week kondigde de voorzitter van het PAS, E. Schilp, dan ook aan, via leden van de Raad voor Studentenbeleid die in de universiteitsraad zitting heb ben, een „motie van wantrou wen" tegen de collegevoorzitter in te zullen dienen. Hiervan kwam gisteravond echter wei nig terecht omdat Cath de uni versiteitsraad en het college aan zijn zijde bleek te hebben. Zijn optreden binnen de VSNU werd zelfs niet ter discussie ge steld. Direkt na het begin van de vergadering maakte Cath duidelijk dat het compromis voorstel in vergelijking met het oorspronkelijk door de minister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen gelanceerd plan ter herziening van de col legegelden en inschrijvingsduur „vrij gunstig is". De minister wil iedere student maximaal zes jaar laten studeren. Hierna moeten langzame studenten via een sterke verhoging van colle gegelden, in sommige gevalen tot tienduizend gulden, zelf voor de kosten van verdere stu die opdraaien. Bovendien kun nen deze langzame studenten niet meer rekenen op een stu diebeurs. Het alternatief biedt, aldus Cath, meer mogelijkhe den dan Deetmans plan. Zo krijgen de gezamenlijke univer siteiten per jaar dertig miljoen om de studenten die reeds hun zes jaar volgemaakt hebben in de ergste kosten tegemoet te kunnen komen. De grootste problemen zouden hiermee voorkomen kunnen worden. Bovendien vreest Cath andere bezuingingen uit Den Haag als Deetmans voorstel volledig te niet wordt gedaan. „De univer siteiten en studenten worden in dat geval misschien nog wel meer gedupeerd", aldus de voorzitter van het college. Kri tiek had Cath echter ook op het alternatief. Zo voorziet het net als Deetmans oorpsronkelijk voorstel bijvoorbeeld niet in een goede „overmacht- en ziek teregeling". Studenten die tij dens hun studie ziek worden of door persoonlijke omstandighe den studievertraging oplopen, zien dit niet in inschrijvings duur vergoed. De universiteits raad bleek zich te kunnen vin den in de analyse van Cath. Zij beoordeelde het alternatief eveneens als „relatief gunstig", en geen der leden bleek bereid ock maar een enkel protest te gen Caths optreden binnen de VSNU te laten horen. EN De Leidse Sterrenwacht komend weekeinde open huis. Op J-, zaterdag- en zondagavond kun- llangstellenden de telescopen be- l en bij onbewolkt weer een werpen op objecten in het heelal. ye de maan, Jupiter met zijn vier manen, bijzondere sterren of Ten van sterren, zal ook een zeld- jatronomisch object, de komeet van Bradfield, te zien zijn. Dit object is een soortgenoot van de komeet van Halley die begin 1986 stond aan de Nederlandse hemel. De komeet van Bradfield, ge noemd naar de Australische amateur- sterrenkundige William Bradfield, die hem ontdekte, is beter te zien dan de ko meet van Halley. De Sterrenwacht, ge vestigd aan de Kaiserstraat, is geopend van 19.00 tot 23.00 uur. Bezoekers wordt aangeraden de ogen enigszins aan het donker te laten wennen vanaf een half uur voordat het bezoek aan de Sterren wacht wordt gebracht. Dan staat de oog pupil al wat verder open, zodat de objec ten beter te zien zijn. Deskundigen van de Sterrenwacht, de Leidse Weer- en Sterrenkundige Kring en de Werkgroep Leidse Sterrenwacht geven tekst en uit leg over de werking van de telescopen. Twee jaar geleden bezochten 2800 men sen het open huis bij de Leidse Sterren wacht. Volgens een woordvoerder wordt voor volgend jaar een uitgebreider pro gramma voorbereid. „Er worden mo menteel kijkers gerenoveerd. Volgend jaar is dat klaar en dat willen we dan ook laten weten. Mensen kunnen dan kennismaken met het werk dat wij doen". Ook wordt volgend jaar een ten toonstelling gehouden. PROMOTIE OP ONDERZOEK VERANDERING HARTSPIER LEIDEN Drs. H.W. Vliegen promoveert morgen tot doctor in de geneeskunde aan de Leid se Universiteit op een proef schrift waarin hij de verande ringen aantoont in de hartspier bij hartvergroting. Hartvergro- ting komt voornamelijk voor bij intensieve sportbeoefening of als gevolg van een toegenomen belasting van het hart bij te hoge bloeddruk of een vernau wing van de aorta. Uit het pro motie onderzoek blijkt dat de term hypertrophic, dat bete kent dat bij hartvergroting de hartspiercellen groter worden zonder in aantal toe te nemen, onjuist is. Vliegen toonde met behulp van dierproeven en on derzoek van het hart van over leden patiënten aan dat het aantal hartspiercellen wel dege lijk toeneemt. IN Wethouder J. Pe- erkeer) is er een fel te nder van om de gedeel- afsluiting van de Bree- namelijk alleen over- uit te proberen. Volgens schept dat extra ver- ig en moeten dan nieu- verkeersmaatregelen in genomen. CDA had er vorige week Tepleit om de gedeeltelij- luiting van de Breestraat proberen, zodat tijdens ipraakperiode (van half iber tot februari) de be nnen daar nog op konden en. Een meerderheid let college van B en W en ie gemeenteraad wil de istraat alleen overdag en topavond afsluiten. Nu 'llege dit weigert, zal het Ie inspraakperiode een tel doen over de defini- afsluiting, over een situa- 'aarmee geen ervaringen ipgedaan. ieleider J. Walenkamp het CDA noemde deze van zaken tijdens de he eling van de begroting 1988 gisteravond „bijzon- •nzorgvuldig en ongeluk kig". „Op deze manier wordt een onevenwichtige beslissing geforceerd en timmert de raad iets dicht, terwijl het open zou moeten blijven. Van vrijblij vendheid is nu geen sprake meer, in tegenstelling tot wat de burger wordt voorgehou den". Walenkamp stelde ook vast, dat het college het onder zoeksrapport van Van Heese- wijk op deze manier negeert. Dit bureau heeft de gevolgen van de tijdelijke afsluiting on derzocht. De definitieve uit komsten en aanbevelingen voor de toekomst zijn echter nog niet bekend. Wethouder Peters toonde zich er „voorlopig" een tegenstan der van de Breestraat tijdens de ochtend- en avondspits open te stellen voor het gemo toriseerd verkeer. Juist op die momenten hebben omliggende wijken het meest last van sluipverkeer. Maar volgens Peters zouden de stoepen dan niet kunnen worden verbreed, zoals een meerderheid van de raad wil. De wethouder voeg de daar aan toe, „dat de Bree straat trouwens toch nooit een echte winkelpromenade kan worden, omdat de straat te veel functies vervult". Hij toonde zich een tegenstander van het plag van Links Lei den om een taxistandplaats op de winkelstraat aan te leggen. „Daarvoor is te weinig ruim te". Tevens bleek gisteravond dat nog onduidelijk is, hoe de ge meente de kosten van de defi nitieve afsluiting, naar ver wachting tegen de bouwva- kantie in 1988, gaat betalen. „Zolang we nog niet precies weten wat er gaat gebeuren, nemen we daar nog geen be slissing over", aldus Peters. Peters erkende gisteravond dat het college verdeeld is over de kwestie met de Bree straat. Zo verkondigde wet houder D. Tesselaar (volks huisvesting) enige tijd geleden tijdens het symposium over de Breestraat, dat wat hem be treft of al het verkeer er in moet, of al het verkeer eruit. Een meerderheid van het col lege kiest voor een tussenweg. Herenstraat De gemeente trekt geld uit om de Herenstraat anders in te richten en de kruispunten met de Koninginnelaan en de Wit te Singel veiliger te maken. Dit bedrag wordt gekort op andere projecten. Dit zegde wethouder J. Peters (verkeer) de gemeenteraad gisteravond toe. Tevens gaat de gemeente binnenkort onderzoeken hoe veel geld nodig is voor een dringend noodzakelijke op knapbeurt van het Leidse Vrijetijds Centrum aan de Breestraat, en hoe die betaald zou kunnen worden. Burgemeester C. Goekoop wees het voorstel van Leiden Weer Gezellig af, om in Lei den bij wijze van proef de slui tingstijden van cafés geduren de een jaar af te schaffen. Er zou dan minder overlast voor omwonenden zijn. Goekoop zei eerst de resultaten van der gelijke proeven, zoals in Utrecht, af te willen wachten. Andere toezeggingen, danwel weigeringen van burgemeester en wethouders waren gister avond: Het LAK, Jazz on Sunday en het Zuidhollands Ver zetsmuseum in Gouda krij gen volgend jaar een eenma lige subsidie van 5.000 gul den. Voorlopig worden er geen extra verdiepingen gebouwd op de bejaardenflat bij de Zijloever. De aanleg van twee nieuwe kunstgrasvelden, in plaats van drie natuurgrasvelden, voor de hockey vereniging Roomburg wordt betrokken bij de plannen om huizen te bouwen in bestaande wij ken. In januari presenteert het college een onderzoek naar de mogelijke plaats van een nieuwe parkeergarage aan de westzijde van de stad. De gemeente gaat onderzoe ken waar in Leiden de zoge naamde Leidenaartjes of Waal-palen vervangen kun nen worden door de zogehe ten „Peters-pukkels", de hoge stoepranden met uit stulpingen. De gemeente probeert zo snel mogelijk geld vrij te maken voor de restauratie van het Rembrandt-beeld aan de Witte Singel. De gemeente haalt klein chemisch afval in de toe komst apart op. Er komt in 1988 37.500 gul den beschikbaar voor beel dende kunst, maar de ge meente wil geen aparte noti tie over dit kunstbeleid op stellen. Als de provinciale omroep bijdrage wordt verhoogd, komt een deel hiervan ten goede van Omroep Rijnland. De behandeling van de begro ting wordt vanavond voortge zet om 20.00 uur en niet, zoals eerder vastgesteld, om 19.00 uur. Uitzicht op zee Rond de zomervakantie moet de bouw van dit com plex van totaal 59 huizen aan de Morssingel in Lei den gereed zijn. Op het voormalige terrein van de fabriek Nieuwenhuizen komen 56 driekamerwonin gen en drie vierkamerwoningen. De huizen zijn be stemd voor ouderen. Het gebouw wordt tien verdie pingen hoog en de hoogste etages geven bij helder weer uitzicht op zee. Opvallend aan het gebouw is dat het gedeeltelijke boven het Galgewater wordt ge bouwd. Oorspronkelijk was het plan om een woonto ren van 19 verdiepingen te bouwen, maar dat riep zoveel protesten op dat de gemeente er van af zag. FOTO: WIM VAN NOORT Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de taant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,04 I kwartaal per acceptgiro f 68,93 (voor controle bezorging) Stuur als dank bet bankschroefje naar Naam: I I Stuur deze bon in eetl open envelop - postzegel niet nodignaar Ci,AiV leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9