Kamer wil invloed op PTT-tarieven houden Beurzen reageren lauw op akkoord VS Beurs uan Amsterd Werkende vrouwen kunnen veel minder pensioen opbouwen BRAKS WIL STEUN INKOMENS BOEREN ECONOMIE CeidaeSoinant DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 P^j Zwitserse kaas in opspraak LAUSANNE - Alle zachte Zwit- serse kaassoorten worden onder zocht, nu bekend is geworden dat de afgelopen weken zes mensen zijn overleden na be smetting met listeriose, een ziek te die op hersenvliesontsteking lijkt. De daarvoor verantwoor delijke bacterie is aangetroffen bij de kaassoort Vacherin Mont D Or uit het kanton Vaud. De afgelopen vier jaar zeker nog 25 slachtoffers gevallen na het eten van deze kaas. Op die kaassoort is nu een export- en verkoopver bod ingesteld. De helft van de nu bekende sterfgevallen betrof pasgeboren baby s en miskra- Ahold: krach raakt consument in VS ZAANDAM - De beurskrach heeft voor het voedingsmiddelen concern Ahold toch wel enige ge volgen. Volgens G. Witteveen, hoofd financiën van Ahold, zullen de gevolgen van de koersdaling in de Verenigde Staten „waarschijn lijk meer merkbaar zijn dan in Nederland". Dit zegt Witteveen in het personeelsblad Flitsen. De koersdaling vergemakkelijkt overigens eventuele uitbreidingen in de VS. Maar Witteveen wijst erop dat de financiering ervan moeilijker is geworden. „Daarbij nemen wij geen financiële risico's. We zijn een detailhandel, geen fi nanciële instelling". Nederlandse deelneming in Europees fonds UTRECHT - NMB-dochter Crediet en Effectenbank, Amersfoortse Verzekerin gen en de Utrechtse Participatiemaat schappij UPM nemen deel in de onlangs opgerichte Cagrema (Callander Granvil le Euromanagement Fund), die op de beurs van Luxemburg wordt genoteerd. Cagrema is een fonds voor risicodragend kapitaal, dat vrijwel geheel Europa als werkgebied heeft en vooruitloopt op de Europese eenwording in 1992. De Neder landse instellingen dragen samen twee miljoen ecu (circa 4,7 miljoen) bij. Ca grema gaat beleggen in zogenaamde ma nagement buy-outs, waarbij de directie en nieuwe aandeelhouders een bedrijf overnemen. Amerikaanse straf bij invoerverbod van hormoonvlees WASHINGTON - President Reagan zal de invoerrechten op Europese produkten verhogen als de Europese Gemeenschap een invoerverbod afkondigt op vlees dat is behandeld met groeihormoon. De maatregel kan de Amerikaanse vleesin dustrie 100 miljoen dollar aan export kosten. De EG besloot twee jaar geleden al dat de invoer van hormoonvlees per 1 januari 1988 zou worden verboden. Re cent besloten de Europese landbouwmi nisters de maatregel echter voor een jaar op te schörten. Volgens de Amerikanen heeft het gebruik van groeihormonen bij vee geen gevolgen voor de volksgezond heid. Miljoenenorder voor De Schelde VLISSINGEN Schelde Industrial Construction (Sicon), een volledige dochteronderneming van „De Schel de", heeft een order ter waarde van 50 miljoen ontvangen van de China Petroleum Corporation (CPC). Eind 1989 moeten een gekoelde opslag voor LPG (vloeibaar gemaakt petroleumgas) en een verladingsinstallatie gebruiks klaar worden opgeleverd op het terrein van CPC in Taiwan. Voor de afdeling tankbouw van Sicon is dit de grootste order die ze ooit gekregen hebben. De order levert twintig manjaren aan werk op. Sicon-functionarissen hebben de leiding over het project en coördine ren de werkzaamheden. De montage vindt plaats op Taiwan. Bij de order is ook een Westduits bedrijf betrokken. DEN HAAG Het is onzeker of de PTT met ingang van 1989 een NV kan worden. „Ik blijf erop hopen", aldus mi nister Smit-Kroes van PTT-zaken. „We probe ren 1 januari 1989 te ha len, maar ik praat na drukkelijk over probe ren". De Tweede Kamer wil dat minister Smit binnenkort de leden aanwijst voor een voorlo pig overlegorgaan, als voorloper van de nieuwe raad van bestuur van de PTT. De minister verklaarde giste ren bij de behandeling van de laatste PTT-begroting in de Kamer dat de betreffende wetsvoorstellen inmiddels door de Raad van State zijn beoordeeld. Het is de bedoe ling dat zij in de tweede week van december bij de Kamer worden ingediend. De Tweede en de Eerste Ka mer zullen de plannen dan binnen een jaar moeten af handelen. Smit-Kroes wilde voorlopig geen harde uitspraken doen over de invloed van de over heid op de telecommunicatie- tarieven. Eversdijk (CDA) en De Beer (VVD) eisten dat de politiek invloed houdt, „zodat de PTT geen gekke dingen doet", aldus Eversdijk. Voor al hij is niet gerust op de ont wikkeling van de telefoon- en posttarieven als de PTT eenmaal verzelfstandigd is. Volgens de minister zullen de internationale tarieven onder druk van de concurrentie omlaag moeten. Landelijke tarieven blijven volgens haar gelijk. Zij is ertegen om de PTT meer geld te geven voor investeringen in telecommu nicatie. „Wij zijn verant woord bezig met het huidige tempo. Extra geld is niet rea listisch te besteden". Uitge lekte berichten dat het be drijf minstens 200 miljoen gulden extra per jaar nodig heeft, verwees zij naar het rijk der fabelen. De kamermeerderheid verzet zich tegen een verbetering van de postbezorging op maandag, als dat zondagsar- beid met zich meebrengt. Daarvoor in de plaats moet er een snellere postbezorging op zaterdag komen. Bij de presentatie van de PTT-begroting 1988 maakte Smit-Kroes bekend de sprei ding met twee jaar uit te wil len stellen. Dit heeft tot ge volg dat de operatie niet lan ger in 1990 hoeft te worden afgerond, zodat de verhui zing van 2200 PTT'ers, werk zaam bij de Centrale Directie, vanuit Den Haag naar Gro ningen twee jaar langer mag duren. Met dit uitstel wordt volgend jaar 54 miljoen gul den bespaard. Smit-Kroes zei verder zo min mogelijk postagentschappen op het platteland te willen sluiten. De PTT wil 195 pos tagentschappen en kleine postkantoren op het platte land laten verdwijnen. Daar vindt maar 13,6 procent van alle loketverkeer plaats, ech ter tegen 25 procent van alle kosten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland heeft een verouderd pensioen stelsel dat geen rekening houdt met werkende vrouwen, aldus de boodschap van het boek „Vrouw en pensioen", waarvan het eerste exemplaar gisteren aan staatssecretaris De Graaf van sociale zaken werd aangeboden. Hét boek is geschreven in op dracht van de Stichting Lan delijke Ombudsvrouw en geeft een overzicht van de bestaan de knelpunten in de pensioen voorzieningen. Zo is het voor veel vrouwen moeilijk een aanvullend pensioen op te bouwen: öf omdat ze te weinig verdienen öf omdat ze tijdelijk stoppen met werken om kin deren te verzorgen. Ook bestaan er in veel secto ren, waar relatief veel vrou wen werken, geen pensioenre gelingen. Als voorbeelden worden schoonmaaksters. tandarts- en doktersassistenten genoemd. In de schoen- en le- derwarenindustrie worden vrouwen uitgesloten van pen sioenopbouw, evenals in grote delen van de horeca en detail handel. Bij Ahold geldt voor vrouwen een hogere toetre dingsleeftijd, terwijl bij de Bij enkorf vrouwen eerder met Eensioen moeten. Daarnaast omen ook veel deeltijdwer kers (met name vrouwen) niet in aanmerking voor een pensi oenregeling. De Europese Gemeenschap heeft de lidstaten per richtlijn verplicht tot gelijke behande ling van mannen en vrouwen. De bestaande discriminerende bepalingen in de pensioenre gelingen moeten uiterlijk op 1 januari 1993 zijn weggenomen. Volgens De Graaf is dit in eer ste instantie de verantwoorde lijkheid van werkgevers en werknemers. De overheid zorgt daarbij voor wettelijke voorschriften. EG-akkoord over landbouw overschot niet dichterbij (Van onze correspondent) BRUSSEL - De landbouw-mi- nisters van de twaalf EG-lan- den zijn gisteren nog geen stap dichter tot elfeaar gekomen in hun overleg over de beperking van de EG-landbouwproduk- tie. Nadat ook vorige week al drie dagen vruchteloos was verga derd, begint het er steeds meer naar uit te zien dat de voor stellen van de Europese Com missie (het dagelijks bestuur van de EG) voor de hervor ming van het landbouwbeleid moeten worden doorgeschoven naar de EG-top die begin de cember in Kopenhagen bijeen komt. Na Brussel, juni jongst leden, zou dat de tweede keer zijn dat de regeringsleiders zich uitputtend met landbouw problemen moeten bezighou den. In het debat, dat in elk geval vandaag nog wordt voortgezet, gaat het vooral nog om de zo genaamde stabilisatiemecha nismen (ofwel: de financiële sancties op overproduktie) en om voorstellen bedrijfsbeëin diging aantrekkelijker te ma ken en landbouwgronden tij delijk braak te laten liggen. Beperking van de landbouw- produktie, onder meer langs deze weg, is dringend noodza kelijk om de enorm uit de hand gelopen EG-uitgaven te rug te dringen. De Deense voorzitter van de Landbouwraad confronteerde gisteren zijn collega's met licht gewijzigde voorstellen, maar erg kansrijk bleken die niet. De Westduitse minister Kiech- le liet vrijwel meteen weten dat ze geen grondslag voor conclusies boden. Hij vindt dat er onvoldoende ruimte is voor inkomenssteun aan de West duitse boeren. De Fransen handhaven hun bezwaar tegen de maximum- graanproduktie van 155 mil joen ton voor de volgende drie seizoenen en de Nederlandse landbouwminister Braks liet weten dat volgens hem aan het voorstel om landbouw gronden tijdelijk braak te la ten liggen, nog zeer veel tech nische bezwaren vastzitten. De Britse premier Thatcher maakte gisteren vanuit Lon den nogmaals duidelijk dat voor Engeland van een ruimer budget voor de EG geen spra ke kan zijn, zolang er geen ze kerheid is dat de landbouwuit gaven fors worden terugge drongen; een voorwaarde die vorige week door minister Braks werd overgenomen. Lotto-computer Deze lotto-minicomputer moet het geluk een handje gaan hel pen. Het apparaatje, ontworpen door een Amerikaans bedrijf in West-Duitsland, geeft uit een aantal gekozen getallen de beste tip voor het wedden. In plaats van zes gelukscijfers kiest de speler er acht tot achttien die dan gecombineerd worden. De lot to-computer („Loto-ma$ter") gaat ruim honderd gulden kosten. AMSTERDAM Het vrijdag bereikte akkoord over beperking van het Amerikaanse begrotings tekort heeft gisteren zeker geen jubelstemming ver oorzaakt op de Europese effectenbeurzen. In veel gevallen openden de koersen zelfs lager, mede doordat het begrotingsakkoord de dollar geen nieuw leven wist in te blazen. De meeste beurzen, waaronder die van Amsterdam, sloten de dag uit eindelijk af met winst, maar er was nergens sprake van in drukwekkend koersherstel. Vanmorgen heeft de effecten beurs van Tokyo met voor zichtig optimisme gereageerd op het akkoord. Tokyo was gisteren gesloten wegens een feestdag. Ook in Australië gin gen de koersen vanmorgen omhoog, maar de beurs van Hongkong moest nog wat ver der terug. Stijging tekort Het Amerikaanse begrotings tekort is fors toegenomen. Over oktober, de eerste maand van het begrotingsjaar 1988, vertoont de begroting een te kort van 30,74 miljard dollar, bijna tv/intig procent meer dan het nadelige saldo van 25,29 miljard dollar in oktober van het afgelopen jaar. Het begro tingsbureau van de regering maakte dit gisteren bekend, drie dagen nadat een beper king van het tekort met 30,2 miljard dollar was afgespro ken. Financiële deskundigen op de beurs van Wall Street waren niet erg verrast door het hoge tekort in oktober. Zij verklaar den het grote verschil met de voorgaande maand onder meer uit het feit dat bepaalde uitgaven die in september hadden moeten worden ge daan enkele weken zijn opge schoven. In het afgelopen financiële jaar was er een tekort van 148 miljard dollar. Voor het ak koord met het Congres tot stand kwam, raamde de rege ring het tekort voor dit jaar op 163 miljard dollar, volgens veel economen een zeer opti mistische schatting. Na de af spraken over 30,2 miljard dol lar aan begrotingsmaatregelen zou het tekort dus moeten uit komen op ongeveer 133 mil jard dollar. DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visserij is be reid inkomenssteun voor boe ren door te voeren. Die steun moet wel aan strenge voor waarden worden gebonden en kan het beste nationaal worden gegeven. Tijdens de algemene vergade ring van het Koninklijk Ne derlands Landbouw-Comité in Den Haag benadrukte Braks dat de inkomenssteun selectief en tijdelijk moet zijn. Verder mag de steun onder geen be ding leiden tot verhoging van de produktie of concurrentie vervalsend werken. KNLC-voorzitter M. Vare kamp is van mening dat de voorgestelde maatregel, gezien de onderlinge verschillen tus sen de lidstaten van de Euro pese Gemeenschap, onder be paalde voorwaarden noodza kelijk is. De uitspraak van Va rekamp betekent een wijziging in het tot nu toe gevoerde be leid waarin uit angst voor re nationalisatie nationale steun maatregelen werden afgewe zen. In een interview in het gisteren verschenen blad „Standpunten" van het Land bouwschap zegt Varekampi dat deze wijziging vooral door praktische overwegingen is in gegeven. „Als Brussel niet met dergelijke maatregelen komt, moet het nationaal gebeuren." Dan moeten we niet zo principieel zijn dat we zeggen: wij nooit nationale inkomens steun", aldus Varekamp. Het schap werkt nu aan een voor stel voor het kabinet hoe die steun moet worden ingevuld. Dunste sigaret -DFONDSEN Noteringen van dinsdag 24 november 1987 (tot 10:45, 86 1.30 86 1.40 86/6.60 86 27.— 84/85 5% Sta 86/2.55 86 1.80 +d 86 5.95 d 86/4.-+2% Sta 86/4.50 86 1.55 d. 85/86 1.35 86 12.88 8611.- 86/1.75 86/1.30 86/3.50 16 1.50 el 86 1.40 16 180d 86/87 1.60 86/5.50 86 12.80 86 2.50 Of 4% sta 16/8.50 16/7.- 86/4.- 86 10- 86 1.85 86/3.60 86/2.- 86/2.92 16/4.602% sta. 85/86 1.16 78 4.40+5% Sta 86/0.80 86 15.33 86/9.25 6/2.04 86/2.16 ■oit-kluw c 101.00 lif conv.pr. 43.00 43.00 „Vijf wijzen" in Bonn: groei van 1,5 pet BONN De „vijf wijzen", de economische adviesraad van de Westduitse regering, ver wachten voor het komende jaar een economische groei van 1,5 procent voor de Duitse Bondsrepubliek, evenveel als voor 1987. Zij hebben gisteren hun jaar lijkse rapport aan bondskanse lier Kohl aangeboden. Hun prognose komt lager uit dan de verwachting- van de vijf grote instituten voor econo misch onderzoek die een groei van 2 procent voorspelden. De deskundigen achten geen acuut gevaar aanwezig dat er een wereld recessie zal optre den; naar hun inzicht kan de gang van zaken op de effec tenbeurzen niet gelijk worden gesteld met een crisis in het internationale geldstelsel. De raad gaat er wel van uit dat de instorting van de effecten beurzen de economische groei in de westerse industrielanden enigszins zal afremmen. Voor het komende jaar verwachten de adviseurs dat de werkloos heid weer zal toenemen en dat de prijsstijging in tempo zal af nemen. Zij gaan ervan uit dat de krachtige positie van de mark een remmende werking zal hebben op de valutamarkt. De Westduitse regering vindt het rapport van de „Vijf Wij zen" te pessimistisch. Volgens de regering zal de economi sche groei in 1988 rond de 2,25 procent liggen. 93.80 94.50 hoH-lsloos 301.00 305.00 ihc caland 13.00 13.50 calvèpr 3100.00 3150.00 calvé pr c 3100.00 3150.00 centef pa c 65.00 65.50 cred lyonn cvggbc enraf-non c 29.50 31.00 gamma hold gamma h pr n sprstc 105ft lal hagemeyer 48.00 hes techn 7.10 hein hold 107.00 1 hoek 96.00 holdoh-houl 290.00 283.00 175.00 175.00 87.000 95.00 290.20 295.00 2900.00K 2900 Q0K samas 31 he, sanders 65' sarakreek 3$rus schev.-ems tona] schuilema 121090. ïmu de telegraaf c texl twenthe tulip comp „mei 2t str 20dede 1?Van 3|in 6ji°n 2i(de 2 lOird 1isheel mulder bosk 31.20 32.00 v.trans.hyp. vosk stevin westhaven wol.klcp 18 hot 9iveds %adi 420.00 403.00 wyers Can. dollar Franse fr. Zwits. fr. GOUO Nieuw Vorige onbewerkt 26000 - 28500 28010 - 28510 bewerkt 30100 30110 Opgave: Drijlhout. A'dam 36 5/8 363/4 141/2 145/8 38 5/8 393/8 22 3/4 221/2 cons nat ga genl public goodrich goodyear hewtett-pac merek ine mobil corp royal dutch santa fe sears roeb std oil ohi texaco unilever nv utd brands utd technot westmgh el De meeste sigaretten op de Nederlandse markt hebben een dia meter van 8 mm. BAT Nederland brengt binnenkort een supers- lanke sigaret (Capri) op de markt die een diameter heeft van slechts 5,4 millimeter. Vanwege de vormgeving en de vaster ge stopte tabak komt er tussen de trekjes minder rook vrij. De siga ret heeft een teer- en nicotinegehalte van respectievelijk 9 mg en 0,8 mg. De 20-stuks hardbox-verpakking gaat 3,75 kosten. Aandelen iets hoger bij magere omzet AMSTERDAM - Op de Am- sterdamse beurs zijn de aande len gisteren enkele procenten duurder geworden, maar van een echt keerpunt leek geen sprake. De omzet in aandelen van nog geen ƒ400 miljoen was nog niet de helft van de omzet in staatsleningen. Op de obligatiemarkt ging bijna een miljard om bij hogere koersen. De beurs opende behoedzaam omdat in de VS het akkoord tussen het Witte Huis en het Congres over het terugdringen van het begrotingstekort nogal lauw was ontvangen. Boven dien was in de VS een tegen vallend inflatiecijfer gepubli ceerd en de dollar noteerde zelfs een cent lager dan vrij dag. Nadat minister Ruding van Financiën het afgelopen weekeinde had gezegd, dat ons land West-Duitsland zal vol gen bij een eventuele renteda ling, ontstond op hl da plein een levendige Itare staatsleningen. De jgeei werden geleidelijbusi, waard, maar in de la als middag viel het koop wat terug. De zwakfe: C op Wall Street gaf gin Koninklijke Olie, ooi", weer het meest veUm: aandeel, beperkte d) tot twee kwartjes Unilever, koploper cjiffn geanimeerde optiebipoj 3 op 104,50. Akzc pe nog beter met een tl tri ƒ3,50 op ƒ91. Phfrcx ƒ0,80 op ƒ30, KLMÏe 1 bedrag op ƒ28,90 tie r vens 1,50 op 27,5(en a Ook de financiële wselei teerden hoger. Natiden derlanden werd ispoi meest verhandeld i die ƒ1,30 op ƒ52,70, main c en Amev lieten ncu«« stijgingen zien.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6