lecem ber-moorden vergeten rse politie >ekt massaal .^A-wapens Groot-Brittannië wil af van imago „vieze man Haïti hortend en stotend op weg naar verkiezingen 7PAfENLAND gaidócSotvtant ®^[garije krijgt jer kiesstelsel INAAMSE MINISTER HEIDWEILLER: Buurmans loof is ook buurmans lief Drugsmaffia van Colombia dreigt met totale oorlog Deportatie Cubanen uitgesteld VS-marine vindt mijnen, Iran valt schepen aan DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 PAGINA 5 I I In Bulgarije worden voorberei- jetroffen voor herzieningen van het el, die ertoe zouden leiden dat er eperkt aantal kandidaten komt, het rolksvertegenwoordigers wordt uit en de stemplicht wordt afgeschaft. lt uit een bericht van het officiële ie persbureau BTA. Volgens het kiesstelsel kunnen behalve de Com- iche Partij nu ook publieke organisa- leiders- en kiezersgroepen kandida- r voren schuiven. Het is echter niet c of deze kandidaten moeten worden eurd door de Communistische Par it ze partijlid moeten zijn. Ontvoering Melody krijgt navolging MADRID Een vrouw in de Spaanse stad Talavera de la Reina heeft gisteren enige tijd een meisje van vier jaar vastgehouden, in een poging losgeld af te dwingen. Ana Belén Sanchez was door een onbekende vrouw, die zei dat zij familie was, bij haar kleuterschool afgehaald. Korte tijd later ontving de vader van het meisje, een elek tricien, een eis tot losgeld van omgerekend 63.000 gulden. Welk bedrag hij niet kon en wilde betalen. Enkele uren later werd het meisje op straat tereuggevonden. De politie vermoedt dat de ontvoering van Ana Belén Sanchez is ingegeven door de publiciteit over de ontvoering van Melody Nakachian, het dochtertje van een Libanese miljonair. Melody werd afgelopen vrijdag door de poli tie bevrijd. Geen EG-gesprek over wapenexport BRUSSEL Minister Van den Broek van buitenlandse zaken is er in Brussel niet in geslaagd zijn EG-collega's te bewegen tot overleg over hun wapenhandel. De Neder landse bewindsman wil dat de twaalf enige lijn brengen in hun exportbeleid, maar voor een aantal landen ligt deze materie voorlopig te gevoelig, zo bleek gisteren. Van den Broek wil graag dat de EG-lan- den hun exportcontroles verbeteren en af spraken maken over het uitwisselen van gegevens. Op die manier kan illegale ex port worden tegengegaan. Het zit de be windsman verder dwars dat wapens die in Nederland worden geproduceerd via ande re EG-landen kunnen worden geëxpor teerd naar landen waaraan Nederland zelf geen wapens zou leveren. Duarte: Moord op Romero opgelost SAN SALVADOR De Salvado raanse president Jose Napoleon Duar te heeft gisteren gezegd bewijzen te hebben, dat de extreem rechtse leider Robert D'Aubuisson betrokken is ge weest bij de moord in 1980 op aartsbis schop Oscar Arnulfo Romero van San Salvador. D'Aubuisson is de leider van de Republikeinse Nationalistische Alliantie, een ultra-rechtse groep die oppositie voert tegen de regering van Duarte. „De misdaad tegen Romero is opgelost," zei Duarte. „We kennen de daders, we weten wie opdracht gaf. We weten wie het uitvoerde". Romero werd op 24 maart 1980 tijdens een eu charistieviering door een sluipschutter vermoord. Gorbatsjov op Amerikaanse tv NEW YORK Het Amerikaanse te levisiestation NBC zendt volgende week een vraaggesprek van een uur uit met Sovjet-leider Michail Gorbats jov. Het vraaggesprek, dat in Moskou wordt afgenomen door Tom Brokaw, wordt maandag 30 november om 20 uur Newyorkse tijd (02.00 uur Neder landse tijd) uitgezonden. Dat is precies een week voor de topconferentie tus sen Gorbatsjov en president Ronald Reagan. De twee andere grote televi siestations in de Verenigde Staten, ABC en CBS, hebben ook geprobeerd een vraaggesprek met de chef van het Kremlin te krijgen. CBS kreeg een af zegging, ABC onderhandelt nog met de autoriteiten van de Sovjetunie. Duizend dollar voor behoud maagdelijkheid NEW YORK Een Amerikaanse mil jonair, de 78-jarige gepensioneerde ver zekeringsmakelaar John Napoleon La- Corte, is dermate gealarmeerd over de naar zijn mening bedroevend slechte staat van het maagdendom in de VS, dat hij middelbare scholieres uit enkele wijken in New York duizend dollar heeft geboden, als zij tot hun 20e ver jaardag maagd blijven. LaCorte zegt tot zijn actie geïnspireerd te zijn door een krantebericht waarin stond dat vorig jaar in de VS 40.000 meisjes onder de 15 zwanger zijn ge raakt. Kandidaten dienen op hun 20e verjaardag een medisch onderzoek te ondergaan, alvorens zij het geld kun nen innen. sch« dinj_ elikl wei) dl onze verslaggever wajarc de Koninck) MARIBO De iskadjamse minister van en vilandse zaken, de sHeidweiller, vindt m di^ zogenoemde De- irig°iïr"moorden van eigis< vergeten moeten Go|n wanneer Surina- 3p vea de verkiezingen betrtnorgen weer een 1(jeP)ratische regering 'and In december 1982 jn zoals bekend 15 standers van het waItd-Bouterse in koe- [j^fbloede vermoord. Ls^loedbad was voor i defland aanleiding de ontwikkelingshulp op te schorten. Op de vraag of in een demo cratisch Suriname een be rechting kan uitblijven van de verantwoordelijken voor de moorden zegt Heidweiller: „Het is niet de bedoeling om alles wat in de afgelopen ze ven jaar is mis gegaan, te doen berechten. We moeten het verleden laten rusten". Hij erkent dat het onberecht laten van de moorden tegen het rechtsgevoel van veel Su- rinamers kan indruisen. „Zo iets is nooit bevredigend. Maar we moeten proberen er in dit land in de toekomst het beste van te maken en niet nog eens alles uit het verle den oprakelen. We zullen het al moeilijk genoeg hebben om een democratie te vesti gen". Heidweiller vertolkt hiermee zonder twijfel het standpunt van de Surinaamse legerlei der Bouterse en diens partij, de NDP. De belangrijkste op positiepartijen VHP en NPS, verenigd in het „Front voor democratie en ontwikke ling", hebben zich nooit uit gelaten over de vraag wat er juridisch dient te gebeuren met de daders van de De- cember-moorden. Volgens Heidweiller mag de wereld er in elk geval op rekenen dat Suriname zich aan de on dertekende mensenrechten verdragen zal houden en dat van nu af aan geen schendin gen meer zullen voorkomen. De minister zei dat Neder land direct na de verkiezin gen van morgen een econo mische injectie aan Suriname zou moeten toedienen van zo'n 300 miljoen gulden. „Daarmee zou Nederland to nen verstandig te zijn. Het zou een daad ziin die ont spannend werkt Met dat geld kan een aantal ontwik kelingsprojecten worden af gemaakt dat al was goedge keurd, voordat de Neder landse ontwikkelingshulp werd opgeschort. In totaal heeft Suriname nog bijna 1,8 miljard gulden van Nederland tegoed. Maar vol gens Heidweiller moet zijn land zich daarop niet blind staren, omdat Suriname het van zijn eigen kracht moet hebben. Hij vindt het „onver standig" en „vernederend" van oppositieleider Lachmon, dat deze de bevolking voor houdt dat hij degene is die de ontwikkelingsstroom uit Ne derland weer op gang zal krijgen. „Suriname moet geestelijk afstand nemen van Nederland en een eigen plaats yerwerven op het Zuidamerikaanse continent". Volgens Heidweiller zou een nationaal kabinet de beste oplossing zijn voor Suriname. Hij acht de vorming daarvan goed mogelijk, ondanks het feit dat de spanningen tussen Bouterses NDP en de Front partijen in de laatste dagen voor de verkiezingsstrijd zijn verscherpt. „Over een maand zijn we de verkiezingen ver geten. De sfeer om samen te werken zal dan weer beter zijn. Dan staan we voor de zelfde taak die we al zolang hebben: het samensmeden van de bevolkingsgroepen tot een natie". mji i N - Ongeveer i's. flrse agenten en sol- Den, ijn sinds gisteren in gezee land op zoek naar 8 wapenvoorraden lofet Ierse Republi- ;Vgr:Leger, de IRA. De ijl dicht werd ingezet inlichtingendiens- idden gemeld dat 5cbe!heepsladingeïi met n dei waren gearri- Volgens de Ierse minister van justitie Gerry- Collins gaat het om een veel grotere wapen- voorraad dan de 150 tot 200 ton grote lading, die op 30 ok tober door de Franse douane in beslag werden genomen op een Panamees vrachtschip. Toen werden vijf Ieren gear resteerd. De Ierse politie zegt dat deze wapens bestemd wa ren voor de IRA. Onder de nu aangevoerde wapens zouden zich ook SAM-7 luchtdoelra ketten van Sovjetrussische makelij bevinden. Bij de grote zoekactie naar wapens doorzocht de Ierse politie gisteren ook de kantoren van de Sinn Feinn, de politieke vleugel van de IRA. Sympathisanten van Sinn Fein probeerden de politie tegen te houden. FOTO: AP van deze omvang bestemd is van plan is om een groot voor anderen dan de reguliere scheepse aanval uit te voeren veiligheidstroepen". Minister op de Maze-gevangenis bij Bel- Collins was het eens met spe- fast, waar veel IRA-leden op- culaties dat de IRA wellicht gesloten zitten. Collins zei gisteren dat hij deze operatie in strijd met de ge woonte aankondigde „omdat geen enkele staat kan tolere ren dat een wapenvoorraad 'ties Greenpeace elegeleiden iSiordzeeconferen tie ien ig Vonze correspondent en vRoger Simons) nigEN Groot-Brit- P rtwil af van het ima- >luti»,v*eze man van ^u" tot |te zijn wat de et \iing van de Noord- arin&treft althans. Tij- n. z': de tweedaagse deelnemende landen net zo min vlekkeloos is. „De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet", zei de milieu minister onlangs in een reactie op de Nederlandse en Deense kritiek dat Groot-Brittannië ,ri - S- ongelimiteerd rioolslib in de Oteeconferentie die Noordzee ioost. Ridley, die de ■schlrgen in Londen' kelg geopend werd kkroonprins Charles, de Britse minister iilieu Nicholas Rid- ider meer aan, dat (leid van de andere conferentie vandaag voorzat: „Ik geef toe dat wij jaarlijks zo'n negen miljoen ton riools lib lozen, maar dat slib is ge zuiverd en zo goed als onscha- Deze relativerende opmerkin gen van Riley maakten overi gens geen indruk op de mi lieuorganisatie Greenpeace, die gisteravond een campagne begon tegen de Britse sliblo- zingen. In het holst van de nacht voeren de twee actie schepen „Sirius" en „Rubicon" alsmede acht vissersschepen de Thames op. Vanmorgen verhinderden deze schepen dat twee dumpschepen van de maatschappij „Thames Water Authority"zouden uitvaren. „TWA dumpt ieder jaar meer dan vier miljoen ton veront reinigd slib in het zuidelijk deel van de Noorzee", zegt Andy Booth aan boord van de Sirius. „Wij heffen deze blok kade pas op als de Britse rege ring zich op één lijn stelt met de andere Noordzeestaten en de dumpingen beëindigt". De kern van het Britse betoog is dat de kwaliteit van het Noordzeewater vooral in ge vaar wordt gebracht door de aanvoer van alsmaar meer gif tige industriële afval. „Dat gif komt voor meer dan de helft in zee via de Rijn", zegt minis ter Ridley. „De Rijn is de vuil ste rivier van Europa en daar zijn de Rijnoeverstaten verant woordelijk voor". Dr. John Cunningham, milieu zegsman van de Britse Labou- roppositie, is aan een docu ment gekomen waaruit blijkt dat Groot-Brittannië op de Noordzeeconferentie talrijke kleine amendementen zal voorstellen om de plannen voor een concrete en strenge aanpak van de Noordzeepro- blemen sterk te vertragen. Naar verwachting zullen mi nister Smit-Kroes en haar con tinentale Noordzeecollega's het dan ook niet makkelijk heb ben om in Londen iets te be reiken dat het lot van de zee doeltreffend zal verbeteren. (c) Standaard UltflevorlJ/Wavery Productions 99 (Van onze correspondent Rink Drost) 99 BONN Tuin- en grondbezitters in Duitsland kunnen opgelucht hun bijl en spanzaag in de gereedschapsschuur laten. Hun loofbomen mogen ongestraft en kosteloos het herfstloof op buurmans erf laten dwarrelen. Reden voor de opluchting is een uitspraak van het Land gericht in Aken, gisteren. De rechter had de klacht van een boze Duitser afgewezen, die had geëist dat er een eind werd gemaakt aan het gedwarrel van bladeren van buurmans bomen op zijn erf. Met de uitspraak: „Het val len van herfstloof van bomen van derden kan niet worden gezien als een ontoelaatbare overlast", had de rechter de klager het bos ingestuurd. Erger nog: de rech ter bepaalde tevens dat voor het opruimen van buurmans bladeren geen kosten in rekening mogen worden ge bracht. De Akense rechter lichtte zijn uitspraak toe met het ar gument, dat bij toewijzing van dergelijke eisen tot scha deloosstelling menige eigenaar van grond met loofbomen zou worden aangespoord tot het hanteren van bijl en zaag, om ruzie met de buren te voorkomen. Smeulende puinhopen, dat is alles wat overbleef van de honderd jaar oude „Salomon Market" in de Haïtiaanse hoofdstad Port-Au-Prince na de brandstichting gisteren. FOTO: AP PORT-AU-PRINCE Branden, betogingen, aan slagen en moorden. De omstandigheden waarin de verkiezingen van zon dag aanstaande in Haïti worden voorbereid zijn niet bepaald opwekkend. Aanhangers van de vorig jaar verdreven dictator Jean-Claude Duvalier doen er alles aan om de vorming van de eerste de mocratische regering se dert dertig jaar te sabote ren. De Haitiaanse hoofdstad Port- au-Prince biedt de aanblik van een stad in oorlog. Mensen schuilen binnen terwijl in veel straten mitrailleurvuur en ge weerschoten te horen zijn. De Salomon-markt, een grote overdekte markt in het cen trum, is in de as gelegd. Ook in het nieuwe hoofdkantoor van de Onafhankelijke Kies raad werd brand gesticht en op de hoofdweg naar het noor den zijn brandende barricades opgeworpen. Volgens oogge tuigen werd een bejaarde schoenpoetser die op het trot toir lag te slapen doodgeknup peld. Junta De kiesraad is verantwoorde lijk voor de organisatie van de zondag te houden algemene verkiezingen, waarbij 23 kan didaten dingen naar het presi dentschap. De kiesraad heeft echter op drie november de woede van de Duvalier-aan- hang op zijn hals gehaald, door 12 kandidaten die nauwe ban den hebben met het oude regi me, te diskwalificeren. Het voormalige hoofdkantoor van de Kiesraad werd enkele uren nadat het besluit was genomen platgebrand, later ging een drukkerij die de stembiljetten maakt in vlammen op, werden regionale kieskantoren ge plunderd en werden de hoof- kantoren van de meeste demo cratische partijen beschoten. De machtsoverdracht van de militaire interimregering on der leiding van luitenant-ge neraal Henri Nampy aan een burgerpresident en een te kie zen parlement van twee ka mers staat nog steeds op het programma. En ondanks de terreur zien diplomaten in de hoofdstad „lichtpuntjes". Vooral de toenadering in de afgelopen week tussen de re gering Namphy en de Kies raad geeft hoop dat de verkie zingen toch nog goed zullen verlopen. Het veld van presidentskandi daten en politieke partijen in Haïti is vrij onoverzichtelijk. Na de val van Duvalier scho ten de partijen als paddestoe len uit de grond en het krach tenveld is nog steeds niet uit gekristalliseerd. Wat niet zo verwonderlijk is in een land waar het de afgelopen dertig jaar onmogelijk was vrijelijk te spreken of te vergaderen. De nieuwe president moet overi gens in de eerste ronde 51 pro cent van de stemmen halen wil hij meteen gekozen worden. Haalt niemand deze 51 procent, dan wordt op 20 december een tweede ronde gehouden waarin de twee kan didaten met de meeste stem men uit de eerste ronde tegen elkaar uitkomen. De president zal op 7 februari 1988 zijn ambt aanvaarden, precies twee jaar na de val van Baby Doe. Wie de verkiezingen ook wint, een oplossing van de proble men waar het land zich voor geplaatst ziet, vereist haast bo venmenselijke inspanningen. Haïti is het armste land op het westelijk halfrond. Het inko men per hoofd van de bevol king was in 1985 rond de 385 dollar, tachtig procent van de bevolking is nog analfabeet. De helft, van de beroepsbevol king van 2.6 miljoen is werk loos. Van de 1.3 miljoen wer kenden is bijna driekwart werkzaam in de landbouw. Het is vooral deze sector die grote problemen ondervindt, vooral door de bodemerosie die in Haïti catastrofale vor men heeft aangenomen. In 1930 was nog 60 procent van het gehele land bebost. Nu nog maar twee procent. BOGOTA De Colombi aanse onderwereld die zich bezighoudt met de handel in verdovende middelen heeft met een „totale oorlog" gedreigd. De drugsmaffia reageert daar mee op de arrestatie van een van hun meest vooraanstaande leiders, Jorge Ochoa Vasquez, die waarschijnlijk aan de VS zal worden uitgeleverd. In een verklaring, die volgens deskundigen van de maffia af komstig is, staat dat de hande laars in verdovende middelen „zonder aarzelen" de politieke leiders van de Colombiaanse partijen zullen ombrengen, in dien het tot uitlevering komt Jorge Luis Ochoa, een van de leiders van de Colombiaanse cocaïnemaffia. FOTO: AP van Ochoa Vasquez aan de VS. De afgelopen zaterdag aange houden Ochoa Vasquez staat bekend als de „tweede man" van het zogenoemde Kartel van Medellin, dat negentig procent van de cocaïne-smok- kel naar de VS in handen zou hebben. De jaarlijkse omzet van de Colombiaanse drugs maffia bedraagt volgens de Amerikaanse autoriteiten circa 50 miljard gulden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft gisteren aangeboden de deportatie van 2500 Cubanen die een straf-, blad hebben of geestelijk ge stoord zijn, op te schorten. De maatregel houdt verband met de opstand gisteren in twee ge vangenissen. waar enkele dui zenden Cubanen gedetineerd zijn. De opstand begon in de gevangenis van Oakdale en sloeg later over naar een com plex in Atlanta. Gebouwen werden in brand gestoken en enkele tientallen bewakers werden vanmorgen nog gegij zeld. De Cubanen vrezen dat hun leven bij terugkeer in Cuba niet veilig is. Minister van justitie Edwin Meese zei gisteren dat tot uitstel van de deportatie besloten was om de orde te stellen en de veiligheid van de gegijzelde bewakers en de Cubanen te garanderen. DUBAYY Eenheden van de Amerikaanse marine in de Golf hebben gisteren twee mijnen aangetroffen en vernie tigd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van de fensie hebben Amerikaanse mijnenvegers sinds vrijdag ne gen mijnen vernietigd. Tegelijkertijd heeft Iran gisteren in de Golf twee schepen aangevallen. Het ging om een Roe meens vrachtschip en een Panamees containerschip. De schade was in beide gevallen gering.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5