Financiering van woningen ,een onontwarbare kluwen' Kritiek Kamer op beleid Evenhuis Operatie in Golf heeft voldoende bescherming BINNENLAND/BUITENLAND Bewijs identiteit Demjanjuk nooit te leveren i DEN HAAG Eén van de belangrijkste aanbeve lingen van de advies- commssie die de proble men rond de studiefincie- I ring bekeek, is dat de wet op enkele punten moet worden aangepast. ie ANWB wil lijst met verkeersonveilige medicijnei deidóe Qowiamt DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 PA( E PROF. WAGENAAR: UTRECHT Het Israëli sche Hof staat voor een nopeloze taak bij de be rechting van John Dem janjuk. Het bewijs dat Demjanjuk de beruchte kampbeul „Ivan de Ver schrikkelijke" was, is nooit te leveren. Dat zei de Leidse hoogleraar in de psychologie dr. W. Wage naar gisteren in Utrecht na zijn terugkeer uit Jeru zalem, waar hij als getui- ge-deskundige optrad in het proces tegen Demjan juk. De Israëlische justitie heeft volgens hem het strafrechte lijk onderzoek tegen Demjan juk zo onhandig aangepakt dat de verklaringen van getuigen die Demjanjuk als kampbeul aanwijzen, onbruikbaar zijn. „Het Hof moet maar uitmaken of deze bewijzen voldoende zijn om iemand op te hangen. Ik hoef daar gelukkig geen oordeel over te hebben, maar ik houd vol dat dit getuigenon derzoek aan geen enkele we tenschappelijke maatstaf vol doet", aldus Wagenaar. die in ternationaal erkend onderzoek heeft gedaan naar het geheu gen. De enige die weet of Demjan juk „Ivan" was, is de verdach te zelf, meent de Leidse hoog leraar. Demjanjuk heeft steeds volgehouden dat hij het slacht offer is van persoonsverwisse ling. Wagenaar sluit uit dat de Oekraïner kan hebben verge ten dat hij in Treblinka heeft meegewerkt aan de moord op 850.000 gevangenen. „Als hij het is, staat hij gewoon te lie gen, daar hebben we geen in gewikkelde verdringingstheo rieën voor nodig. In dat geval is zijn alibi alleen een poging om zich eronderuit te draai en". De foto-identificatie waarbij vijf overlevenden uit het ver nietigingskamp Treblinka Demjanjuk hebben herkend als de wrede bewaker is vol gens Wagenaar oneerlijk ver lopen. De getuigen kregen een vel met acht foto's voorgelegd, waarvan er slechts één vol deed aan de mondelinge be schrijving die ze van Ivan de Verschrikkelijke hadden gege- Demjanjuk zelf, werd overi gens gisteren met een ambu lance van het gerechtshof naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens zijn advocaat had Demjanjuk voor de tweede maal een ernstige rugblessure opgelopen tijdens het transport van de gevangenis naar de rechtszaal. Hij wordt nu in een ziekenhuis in Jeruzalem gron dig onderzocht. Arafat schrijft brief aan Den Uyl DEN HAAG De leider van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie, Yasser Arafat, heeft Joop den Uyl een brief ge schreven. Zo heeft de verte genwoordiger van de PLO in Nederland, Afif Safieh, giste ren meegedeeld. Arafat schrijft aan de vroegere PvdA- leider die ongeneeslijk ziek is onder meer: „Ons volk heeft uw nobele houding toen het nieuws van de massale slacht partij van Palestijnse burgers in de kampen van Sabra en Chatila bekend werd, niet ver geten". Den Uyl drong er toen bij de Nederlandse regering op aan de ambassadeur in Tel Aviv terug te roepen. AANBEVELING: Wet studie financiering moet worden aangepast (Vervolg van de voorpagina) Zo moet daarin een algemene be voorschotti ngsregeli ng worden opgenomen als „vang net" voor probleemgevallen. Voorts moet de verdere invoe ring van de wet studiefinan ciering hoofdstuk drie en vier alsmede centrale inning van collegegelden worden opgeschort, tot de organisatie in Groningen handen en voe ten heeft. Zaken die de commissie ver der aanbeveelt zijn: zet in Groningen tijdelijk uitzendkrachten in om de er varen krachten in staat te stel len de bulk aan „witte post" snel weg te werken De getroffen noodmaatrege len dienen in stand te blijven tot het systeem goed functio neert. Ook de 22 steunpunten bij de universiteiten moeten blijven. Deze moeten een deel van de verwerkingstaken bij beursaanvragen uitvoeren. oorlichtingsmateriaal en mu tatieformulieren moeten worden verbeterd. De organisatie-ontwikkeling van de Centrale Directie Stu diefinanciering (CDS) in Gro ningen moet de hoogste voor rang hebben. Daarvoor is een inhaaloperatie nodig. Ook het management van de CDS dient te worden versterkt. De regering moet een bui tenlandse expert opdracht ge ven de mislukte en geslaagde automatiseringsprojecten van de overheid door te lichten. De controle op de rechtma tigheid van de verstrekte stu dietoelagen moet spoedig worden geregeld. De problemen met „weiger achtige ouders" en het opspo ren daarvan kan deels worden opgelost door bij de beoorde ling van beursaanvragen het begrip „wettelijke" of „verzor gende" ouder te hanteren en niet „biologische ouder". DEN HAAG Welke vorm van subsidie men ook kiest voor de beleg- gersbouw: er kleven al tijd wel bezwaren aan. Kiest men voor een sy steem, waarmee de conti nuïteit in de woning bouw en het huurniveau is gegarandeerd, dan kost dat de overheid op den duur een vermogen. Wordt gekozen voor een eenmalige vaste subsidie van zeg maar 20 mille per premiehuurwoning, dan kost dat in eerste in stantie ook aardige cent, maar met dit systeem kunnen de uitgaven voor de volkshuisvesting wèl in de hand worden ge houden. Alleen jammer dat daaraan weer het be zwaar kleeft, dat de overheid haar grip ver liest op het bestand aan betaalbare huurwonin gen. Na enkele weken van stilte hervatte de enquêtecommis- sie-bouwsubsidies gisteren de openbare verhoren. Deze week mogen een aantal des kundigen hun onderzoeken toelichten, die in opdracht van de commissie zijn uitge voerd. Met de uitkomsten van twee rapporten en een uitgebreide nota van het Centraal Planbureau werd de commissie op de eerste dag meteen al bedolven onder cij ferreeksen, statistieken en de wisselende voors en tegens van uiteenlopende subsidie mogelijkheden in de bouw sector. De deskundigen, die gisteren werden verhoord, waren het met hun tegenstrijdige advie zen echter over één ding gloeiend eens: de enorme hoeveelheid subsidiever plichtingen die de laatste twintig jaar is opgebouwd, zal ons nog tientallen jaren ach tervolgens met een beslag Mevrouw drs. H.C.J. van der Wielen, chef van de studiedienst van de Nederlandsche Bank, tijdens het verhoor door de enquêtecommissie bouwsubsidies. Zij gaf nadere bijzonderheden over de studie die de Nederlandsche Bank heeft verricht naar de economische betekenis en de financiering van de bouw in ons land in de periode 1960-1986. van vele miljarden harde guldens op de overheidsuit gaven. Pijnlijk Drs. M. Vergeer, bouwdes- kundige bij het Centraal Planbureau (CPB) maakte aan de hand van ciifers pijn lijk duidelijk dat de proble men bij de volkshuisvesting niet zozeer door de ruimhar tigheid van de subsidierege lingen zijn ontstaan, maar vooral door de onverant woorde wijze, waarop de opeenvolgende kabinetten met de uitgaven voor volks huisvesting zijn omgespron gen. Ook dit kabinet maakt zich volgens Vergeer in zeke re zin schuldig aan het ver hullen van de spectaculaire groei van de uitgaven in de begroting van Volkshuisves ting. Het financiële probleem, waarmee de BV Nederland kampt, is volgens Vergeer ontstaan doordat de miljar den aan rijksleningen voor de sociale woningbouw door de ministers van financiën over één kam werden ge schoren met de subsidie-uit gaven op de VROM-begro- ting. Toen er na de economi sche crisis in '73 fors bezui nigd moest worden, ging VROM steeds meer bouwle ningen afstoten naar de kapi taalmarkt, zodat er op de be groting meer „lucht" ont stond voor nieuwe subsidie uitgaven. Het gevolg was wel dat slechts ogenschijnlijk werd bezuinigd en dat de werkelijke kosten (die van langjarige subsidie-verplich tingen) in feite sterk stegen. De laatste stap is door dit ka binet gezet, met het besluit om alle rijksleningen voor de sociale woningbouw af te sto ten naar de kapitaalmarkt. In totaal is dan 33 miljard aan woningwetleningen „wegge masseerd" uit de begroting en het financieringstekort. „Het bezwaar van de discus sie over rijksleningen en sub sidies, is dat ze worden ver mengd tot een onontwarbare kluwen", meende Vergeer. Op zich, zo liet de CPB'er commissie weten, is iedereen het goedkoopste uit met fi nanciering van de woning bouw via (de nu verdwenen) rijksleningen: „De Neder landse staat kan tegen de laagste rente geld lenen. Dat is efficiënt". Volgens Vergeer hoeven rijksleningen ook niet bij het overheidstekort worden opgeteld: „Dat geld vloeit immers op den duur weer terug". Maar drs. B. Conijn van de TU Delft, die de rol van de beleggers heeft onderzocht, raadde de commissie aan die leningen nu maar op de kapi taalmarkt te laten. Ook al kost dat over ruim tien jaar een slordige half miljard aan extra bouwsubsidies, zo heeft het CPB berekend. Want een terugkeer naar de rijkslenin gen houdt opnieuw het ge vaar in, dat toekomstige mi nisters van volkshuisvesting zich in slechtere tijden mil jarden aan begrotingsruimte gaan verschaffen, door de zelfde „verschuivingstruc" naar kapitaalmarktleningen toe te passen. „Ik heb er wei nig vertrouwen in, dat dit niet opnieuw zal gebeuren", zo vertrouwde Conijn de en quêtecommissie toe. Keus Conijn is met zijn onder zoeksteam op basis van een enquête onder beleggers tot de conclusie gekomen, dat de nu geldende premiehuurre- geling '75 (het door beleggers verfoeide Dynamische Kost prijssysteem, waarbij de sub sidie over 50 jaar wordt uit gesmeerd) de belangrijkste oorzaak is van de huidige problemen rond de financie ring van de woningbouw. Die regeling is bovendien „onnodig ingewikkeld" en biedt beleggers te weinig ruimte voor een goede ex ploitatie. CPB'er Vergeer was het met die conclusie volko men oneens en noemde de huidige premiehuurregeling „uit oogpunt van woning- voorziening en bouwproduc tie het beste subsidiestelsel". Conijn schaarde zich gisteren aan de zijde van de beleggers, door de commissie het advies te geven „terug te keren" naar de vriendelijke en suc cesvolle subsidieregeling uit '68, waaronder ruim 100 dui zend premiehuurwoningen tot stand zijn gekomen. Uit zijn onderzoek bleek overi gens wel dat daarvan al 10 duizend tegen een winst van gemiddeld 41 procent zijn doorverkocht. Kort gezegd ventileerden beide onderzoekers gisteren nogal ver uiteenlopende standpunten over het gewen ste subsidiebeleid. Merkwaar dig genoeg kwamen Vergeer en Conijn tóch op min of meer hetzelfde alternatief uit voor de huidige premiehuur regeling: geef beleggers de keus tussen een eenmalig subsidiebedrag voor een huurwoning óf een over het geheel wat gullere subsidie regeling, die de beleggers voor 10 of 20 jaar aan de overheid bindt. Maar in feite is dat ook een keus tussen twee kwaden, gezien de na delen die beide onderzoekers van beide mogelijkheden hebben genoemd. FRANS WEERTS DEN HAAG Staatsse cretaris Evenhuis van eco nomische zaken (midden- en kleinbedrijf) heeft gis teren in de Tweede Ka mer zware kritiek te ver duren gehad. Niet alleen de oppositiepartijen PvdA en D66 uitten twijfel over het beleid van Evenhuis, ook CDA-woordvoerder Smits sprak weinig loven de woorden over de libe rale bewindsman. „De staatssecretaris staat nu anderhalf jaar achter de toon bank van het midden- en kleinbedrijf. Lang genoeg om te beoordelen of er loop in de zaak zit. Hij heeft veel aange kondigd en toegezegd, maar is tot op heden met teleurstel lend weinig concrete beleids voornemens gekomen", aldus Smits. Volgens Smits moet Evenhuis er harder aan trekken om de belangen van het midden- en kleinbedrijf in het kabinetsbe leid te integreren. Op het ge bied van de accijnzen, techno logie, exportbeleid en winkel diefstal wordt de stem van Evenhuis onvoldoende ge hoord, meende de CDA- woordvoerder. Onduidelijk Van Gelder (PvdA) noemde de rol van de staatssecretaris onduidelijk. Hij zei niettemin de bewindsman nog een half Staatssecretaris Evenhuis FOTO: DIJKSTRA jaar het voordêel van de twij fel te willen geven. Als hij de hem opgelegde taken de ko mende tijd niet weet in te vul len, is het de vraag of er nog een plaats is voor deze staats secretaris, zo waarschuwde Van Gelder. Groenman (D66) zei overtuigd te zijn van de goede wil van de staatssecretaris. „Maar daar mee alleen komt hij er niet. De vraag is of de positie van de coördinerend bewindsper soon geen opwaardering zou behoeven. Om echt iets te kunnen betekenen voor het midden- en kleinbedrijf zou het wel eens nodig kunnen zijn dat de bewindspersoon de slagkracht, de stok achter de deur, moet hebben waar de collega's niet omheen kun nen", aldus Groenman. VVD-kamerlid Van Erp nam zijn partijgenoot in bescher ming. „Deze staatssecretaris durft knopen door te hakken. Hij is voortvarend. Ik deel de kritiek van de middenstand sorganisaties niet". Van Erp ftrees Evenhuis om zijn duide- ijke standpunten in de kwes ties van de winkelsluitingswet en de weidewinkels (in vak jargon: de perifere detailhan del). Van Erp vroeg niettemin of de staatssecretaris wel voldoende contacten onderhoudt met de organisaties voor het midden- en kleinbedrijf. Evenhuis verdedigde zich door te wijzen op de nog te verschij nen nota over het midden- en kleinbedrijf. Hij zei te hopen dat het kabinet vrijdag goed keuring zal hechten aan deze beleidsnota. Volgens Evenhuis is in de nota een streven opgenomen naar een offensiever beleid voor het midden- en kleinbedrijf. De bewindsman zei veel ge sprekken met collega-be windslieden te voeren om de belangen van het midden- en kleinbedrijf te bepleiten. „Ik zou u kennis kunnen laten ne men van mijn agenda, maar daar staan ook nog enkele pri- vé-gegevens in", schertste Evenhuis. Zomerhoeden De meeste mensen zullen momenteel eerder behoefte hebben aan wollen wlntermutsen dan aan zomerhoeden. Maar de mode-industrie werkt altijd een half jaar vooruit. Vandaar dat de Londense ontwerper Phillip Soverville gisteren zijn ideale zomerhoeden toonde. De prijzen van de hoofddek sels zijn overigens nog niet bekend. FOTO: AP BRITTEN, AMERIKANEN EN FRANSEN] Q BIJ BELGEN EN NEDERLANDERS lS ;eti DEN HAAG In het gebied in de Perzische] waar het Belgisch-Nederlands mijnenbestrijding der thans opereert, hebben Amerikaanse helikj eind september een Iraans schip, de Iran Ajr, b op het leggen van mijnen. Het Iraanse schip wer schoten, geënterd en opgebracht, waarbij bleek dj, 0 een deklading contactmijnen aan boord had, wajar een deel reeds was gelegd. M De afgelopen week ontdekte het Britse mijnenjaageskadjar staande uit vier mijnenjagers in dit gebied ten oosten vjlai schiereiland Qatar opnieuw vier mijnen. Aangezien de s|H vaartroute ook dit gebied passeert, bestaat er dus een dq> mijnengevaar dat zo spoedig mogelijk geklaard moet wotf Mijnenjagen is een uiterst secuur en daardoor langdurig k'r" Daarom is assistentie altijd welkom. Wetend dat de Belgis» v< derlandse groep gereed was met haar werk in de Goln Oman, lag het voor de hand dat de Britten deze groep v«a ten een bijdrage te leveren. Als gevolg van de goede betree gen tussen de Admiraliteiten van de betrokken landen voorbesprekingen die hadden plaatsgehad, kon het Belgisf T derlandse eskader op korte termijn aan het verzoek van d| ten voldoen. in sta Eén of twee Engelse fregatten van de Armilla-groep waL-j. over de bewegingen van de mijnenjagers tijdens de operaLi het schiereiland Qatar. Daarmee wordt voldaan aan de eisr? de Nederlandse en ook de Belgische regering hebben geste*0 de bescherming van de mijnenjagers bij operaties in de'la sche Golf. Zij worden nu be- schermd door marineschepen die over voldoende bewape- ning beschikken tegen aanval- len. Sinterklaas in Bombay Het Belgisch-Nederlandse es kader zal ongeveer een week aan de operaties kunnen deel nemen, wil het nog op tijd in een geschikte havenplaats ar riveren om Sint-Nicolaas te kunnen voeren, nu Bombay in India als mogelijkheid is afge vallen. In die week zal het waarschijnlijk mogelijk zijn een even groot gebied als in de Golf van Oman schoon te ja gen en te vegen. In de Golf van Oman besloeg dat een (Door kapitein teil zeeroppervlak van ongeveer AH Lind tien bij tien kilometer. Nu het Belgisch-Nederlandse eskader van het rustige opera- esitduer van iitri rustige upera- tietferrein in de Golf van Oman de Perzische Golf is inge™ is opnieuw een discussie ontstaan over mogelijke risico's. IpS beurde al terwijl de Belgische en Nederlandse schepen, ijn begeleiding van een Engels fregat, HMS York, en in gezeg 1 van een Brits bevoorradingsschip, afgelopen vrijdag dq Straat van Hormuz de Perzische Golf invoeren. Een toc^* zoals alle scheepsbewegingen van iedere marine zorgvul<£ heim was gehouden. Daardoor kwamen de discussies overig lijke gevaren in de Straat van Hormuz op gang, terwijl dfCT van de tocht al achter de rug was. i ld» Wat de veiligheid van de Belgische en Nederlandse scheme het nieuwe operatiegebied betreft is van belang dat in de. oorlog nog nimmer aanvallen zijn uitgevoerd op marinesc of door marineschepen begeleide koopvaardijschepen. Eé zondering vormt de aanval van een Iraaks vliegtuig Amerikaanse fregat USS Stark, doch dit bleek geen opzeb— vijandelijke daad te zijn. Iraq bood haastig zijn excuses aau. andelijke acties van de kant van Iraq zijn dan ook allei waarschijnlijk. I Voldoende tegenwicht De maritieme strijdkrachten van Iran bestaan uit enkele O fregatten, wat patrouilleboten en enige luchtkussenvaarL De Engelse fregatten vormen hiertegen voldoende tegen/C De beruchte Zijderupsraketten zouden alleen een dreiginl men bij de doorvaart door de Straat van Hormuz, maar opu. nele raketopstellingen zijn daar nog niet waargenomen doorvaart geschiedt in ieder geval onder bescherming Vor Britse fregatten. De Iraanse luchtmacht heeft de handen vR( de landoorlog en heeft zich het afgelopen jaar nog weinigËl de Golf vertoond en in ieder geval geen aanvallen op mw schepen uitgevoerd. Tenslotte kunnen de snelle motorboten van de Revolutie Garde nog in actie komen. Deze eenheden hebben tot J*e hun aanvallen echter beperkt tot koopvaarders die niet wlir geëscorteerd; ze hebben dan ook géén aanvallen op marinfetl pen uitgevoerd. De Belgische en Nederlandse schepen zii vendien bewapend tegen een eventuele aanval met motoiL. Een aanval op de mijnenjagers en hun escorte door de mo ten van de Revolutionaire Garde is daarom niet waarsch|ro Dat is ook begrijpelijk, omdat uit zo'n aanval geen enkelfg resultaat voor een van de oorlogvoerende staten zou kkri voortvloeien, alleen een escalatie. c hu Samenwerking jg' Nu bovendien bekend is geworden dat eveneens Amerik en Franse mijnenjagers en -vegers aan de operatie zullen1 nemen, die ook de hun beschermende eenheden bij zich f hebben, lijkt het risico voor de Nederlandse en Belgischj nenjagers voor aanvallen van buitenaf tot een minimum-] perkt. Deze ontwikkeling is overigens een duidelijk teks™ een Westeuropees maritiem optreden in samenwerking li Amerikaanse marine zonder veel moeite tot stand kan ki als de omstandigheden daartoe aanleiding geven. p) Bij de bemanningen van de Belgische en Nederlandse mijirt gers zal de opdracht om weer operationeel op te kunnen «M ongetwijfeld goed zijn overgekomen. De frustratie, verpof doordat in de Golf van Oman geen mijnen zijn gevond® hierdoor snel zijn vergeten. De wetenschap een nuttige bijfs te leveren aan een veilige en onbelemmerde doorvaart vL. scheepvaart zal in dit opzicht zeker positief werken. (De auteur is stafmedewerker van het Nederlands Instituife internationale Betrekkingen in Den Haag, Clingendael). EDE Geneesmiddelen waarvan vast staat dat ze een kwalijke invloed heb ben op de rijvaardigheid van de gebruiker moeten op een zwarte lijst komen. Artsen zouden de midd«>- len op deze lijst pas mogen voorschrijven nadat ze met de patiënt over dit ef fect hebben gesproken en nadat de mogelijkheid van een vervangend genees middel aan de orde is ge weest. Dat bepleitte directeur P. Nou- wen van de ANWB vanmor gen op een studiedag over ge neesmiddelen in het verkeer. Volgens Nouwen moeten de medicijnenfabrikanten bij de registratie van nieuwe medi cijnen informatie verstrekken over de invloed op de rijvaar digheid. Momenteel is hier over nog te weinig bekend. Onderzoek heeft uitgewezen dat 6 procent van de verkeers slachtoffers rijgevaarlijke me dicijnen heeft gebruikt, maar het is niet zeker of uitsluitend deze medicijnen voor het on geluk verantwoordelijk Door medicijngebruik I volgens een ruwe schatE tot 200 mensen omkort het verkeer. Volgens N>^ is dit nóg te onbekend er" artsen te weinig aan voÉ£. ting over de risico's vf neesmiddelen in het veii

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4