Omwegen ALLER LEI(DS) Tijdschrift Lekker 88 heeft de culinaire lauweren weer verdeeld „Japanners op een goede manier koekje van eigen deeg geven" ^DEN OMGEVING e^idóc£otvtant DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 PAGINA H lui tdriitoma tisering k' 3 '^fvfcet aan de Katwijker T^ïiggen- werd het hele r(ekorps vervangen door rf£|»aten. Hij was in april jaar op de Gevers in Oegstgeest betrapt rijden door rood j reden waarom hij gis- voor kantonrechter ien moest verschijnen, ïnlaste gelegde feit op wel, maar er wa- 'at je noemt „verzach- omstandigheden". Dat v4n in dit geval vertra- Ie omstandigheden, te jn: een lesauto. Die voor de Kafwijker te Aten voor het rode ver- oud$ licht. De ongediplo meerde chauffeur had nog thte leren, zo bleek toen cbiilicht op groen sprong. bijwagen kwam traag in Aanging, terwijl de Katwij- enthousiast het gaspe- beroerde. Hij moest dan prompt in de remmen, Ie voorkomen dat hij de opAigen binnenreed. Moei en sjokte de leswagen 'hial<le st0PstreeP. gevolgd »f ai aut0 van Katwij- ^had al mijn aandacht voor ^esauto- en om heb ik dat rode licht zj: gezien. Mijn vrouw zei iwel: joh, je rijdt door ng I licht", betoogde de ver- p^jte. Behalve zijn vrouw vanook een agent van de sie stgeeste gemeentepolitie dat de Katwij- loor rood licht was ge- i. De verdachte had het [iet bij laten zitten en de turende diender zelf op- »ld. „Die zei: ik heb al- kleur en kenteken van luto genoteerd en verder s. Erg teleurstellend, '"eh zo'n situatie moet toch jreekbaar zijn", betoogde ^Katwijker. Hij was on- het type dat ities graag in de groep „Ik had er natuurlijk omheen kunnen jen, maar dat is niet •rsM loyaal ten opzichte van ffjand die les heeft", toon- hij zich van zijn meest nslievende zijde. Nu de _nt al die feiten buiten ___;houwing had gelaten en ben automaat zijn bonne- rl/had uitgespuugd, vond ^•'Katwijker dat het hele itiekorps maar geauto- gjiseerd moest worden. e] n zou wat demonstraties ^en hoop gedonder over zjjjirwerkregelingen sche- Officier van justitie uJïsma wilde niet ingaan deze vergaande automa- °eiVingsgedachte. „Rood is d en met lesauto's weet dat ze soms wat hakke- jp ,d rijden". Wel consta- ojjrde Hansma dat de dag- p^^rding een wat merk aardige fout bevatte. De Iwijker zou op de krui- van Geversstraat en de versstraat het rode licht begeerd hebben. Dat vond "iel al te merkwaardig en vt^eg vrijspraak, iets waar 3 "htonrechter Koomen wel plfc akkoord kon gaan. Op- n Wekt huppelde de Katwij- e ir naar buiten. Een geau- inghatiseerde officier van Iftitie mocht wat hem be- d gft nog wel even uitblij- n. 'hatjes it kan ik nooit geweest Ik zat die avond met de :u^iilie naar „Schatjes" op Ej televisie te kijken". De fermonder was kennelijk tunjgal onder de indruk ge it van de Nederlandse ktakelfilm, want hij wist 1 die datum van 1 no- nber 1986 nog goed te inneren. Terwijl hij zich t vrouw en kinderen zat bescheuren voor de buis, een Noordwijkse politie- int hem op de Van Ber- weg door het rode licht len. Warmonder was zelf in mysterie gedoken en op merkwaardig fenomeen ituit. De Noordwijkse int had een zwarte wagen it zijn kenteken gesigna- ïrd, terwijl de kleur van 1 auto toch echt grijs was. ier, kijkt u maar", zei de rdachte en toverde foto's voorschijn. In geval offi- r en rechter dachten dat, in de donkere kamer sschien met kleuren was rommeld. had de War- mder nog een busje lak n de desbetreffende tint meegenomen. Triom itelijk stak hij het in de icht. „Die agent zei nog 'el dat het slecht weer 'as", verklaarde hij, ervan <efVertuigd dat de officier op alleze dwaling terug zou ko- )fa»en. Hansma vond de zaak vï merkwaardig voor een diltroordeling en vroeg dan e lok vrijspraak. Ook hij had irdÊn fout gemaakt, gaf hij rlebe: „Ik heb „Schatjesin de J.lioscoop gezien, maar ik na- eftiurlijk gewoon moeten •indachten tot-ie op televisie Niwam". PAUL VAN DER BIJL CHEFS KOMEN EN CHEFS GAAN, HET ETENTJE UIT ZAL BLIJVEN BESTAAN Velen zeggen te weten wat lekker eten is. Een aantal mensen schrijft er zelfs over, proeft en kritiseert en wordt vervolgens gehaat of geliefd, afhankelijk van de al dan niet gepeperde beoordeling. Nu is er doorgaans alleen maar sprake van „geliefd" zijn, want negatieve kritie ken op de geserveerde maal tijden blijven bij de gelouter de culinaire journalist meest al achterwege. Liever geen kritiek, dan een slechte kri tiek. Hooguit kunnen consu menten tussen de regels doorlezen om met een pincet de stekeligheden te ontdek ken in de wollige brei van superlatieven. Nieuwkomers in de culinair- journalistieke wereld worden door de vakbroeders wat arg wanend opgenomen. En niet alleen door de collega's, ook door de degenen die geacht worden de culinaire hoog standjes te presenteren: koks en restauranteigenaars. In de journalistiek geldt daarbij de gulden regel, dat een slechte recensie nimmer mag stoelen op een enkel bezoek. Dat kan wel met een positieve waar dering, maar kritiek dient nogmaals gecheckt te worden. Nog vers in het geheugen ligt het relaas van een, gerouti neerde, collega van een Haags avondblad die een aantal jaren geleden omstan dig een nieuw en peperduur Schevenings hotelrestaurant bezocht om vervolgens ko- lommenlang te verhalen over de opzienbarende kwaliteit van de kroketten van de cui sinier. Die kwaliteit was zo doorslaand, dat alle gerech ten of het nu de garnalen- cocktail of de Salade Tiède was smaakten naar in kro kante jasjes gestoken ragout- prakken, pardon: pakken. De geur van frituurvet was al- les-overheersend. De reacties waren met geen balpen te beschrijven. Het hotel heeft inmiddels het ge deukte blazoen opgepoetst en wordt thans alom beschouwd als een respectabel etablisse ment waar het goed toeven is. Dat men al kort na de ope ning een nieuwe chef-kok aantrok, werd eerst geruime tijd later bekend. Maar de collega maakt nog steeds een ruime omweg als hij de aan wezigheid van een Scheve- ningse hotelier vermoedt. Tot de betere culinair inge steld^ drukwerkjes behoort de jaargids Lekker. Geeste lijk vader van het fraai ogen de, glimmende produkt is Hans Auer, die zijn tijdschrift (zeg maar rustig: een proef schrift) presenteert als de jaarlijkse smaak- en spraak maker. Een terechte toevoe ging overigens, want in de tien jaar dat het tijdschrift thans op de markt is, heeft Het echtpaar Plasmeijer van „Het Oude Dykhuis" in Lisser- broek: van de 60ste naar de 75ste plaats, volgens „Lekker" 's wijsneus Auer. foto: pr het zich een vaste plek vero verd in veel boekenkasten, bij kookboeken en andere verrukkelijke naslagwerken. Want het is ook nu weer een vlot geschreven smaakgids geworden, waardevol ook dankzij de de ranglijst van de beste restaurants van ons land. Minder van aanzien dan de internationaal opere rende concurrenten als Mi- chelin en Gault Millaut of Wina Borns Mercedes Benz restaurantgids, maar zeker niet minder oprecht in de be oordelingen. Mogelijk zelfs eerlijker, want waar bijvoor beeld Michelin zich bij de toedeling van sterren sterk laat leiden door tradities en in de beoordeling van Neder landse bedrijven duidelijk andere maatstaven aanlegt dan bij de etablissementen in het thuisland Frankrijk (of België), richt Auers „10 jaar Lekker" zich louter tot de Nederlandse markt. Uitgever en niet op z'n mondje gevallen hoofdredac teur Hans Auer staat in de dezer dagen verschenen jaar gids stil bij het tien-jarig jubi leum van de uitgave. Hij om schrijft zijn blad als een "no- nonsense tijdschrift waarin nu eens niet elke zaak su bliem wordt gevonden maar waarin een avond uit eten wordt beoordeeld zoals sport evenementen en toneelvoor stellingen. Dus: deugt het niet, dan wordt geen blad voor de mond genomen. Voor een diner moet dat nog sterker gelden dan voor een schouwburgvoorstelling, om dat de rekening immers stuk ken hoger is dan de prijs van een entreebiljet". Auer, steeds Auer, stelt tevens vast, dat het restaurant door de publiciteit altijd in de watten is gelegd, maar dat een nieu we generatie culinaire jour nalisten opstaat die geen weet heeft van de traditione le poezeligheid. Het culinaire peil in ons va derland is de afgelopen tien jaar je hoort het overal verkondigen door de specia listen van „de goede tafel" verbluffend sterk gestegen. De prijzen navenant, overi gens. Auer heft daarbij het waarschuwend vingertje en voorspelt met autoriteit een natuurlijke selectie onder de vele top-restaurants, die zich nu in Lekker staan te ver dringen. Als symptomen daarvan noemt hij de drukke transfermarkt onder de chef koks, de torenhoge investe ringen en het vaak zwakke management. Maar ach: chefs komen en chefs gaan, het „etentje uit" zal blijven bestaan. Toppers De lijst dan van de, volgens Lekker van Auer, beste res taurants van ons land (van nummer f tot en met 100) wordt opnieuw aangevoerd door niet aflatende De Swaen in Oisterwijk, fel op de huid gezeten door een nieuwko mer aan het culinaire firma ment: Corona aan het Haagse Buitenhof. De Leidse regio laat zich overigens niet onbe tuigd en is nadrukkelijk ver tegenwoordigd in spijs- en wijnkaart. Villa Rozenrust aan de Veursestraatweg in Leidschendam heeft de vier de plek op de ranglijst inge nomen. „Rozenrust heeft één Michelin-ster, maar verdient er twee", stelt Lekker '88 verlekkerd nog eens vast. De nieuwe chef-kok H. Biro staat eigenaar Giovanni Ma- tarazzi (Oh, Bella Italia) met hartstocht uitbundig terzijde. Iets gestegen, van de 60e naar de 55e plaats, is het van één ster voorziene restaurant Oudt Leyden. Dit restaurant is, ook volgens Lekker, in alle opzichten vooruit ge gaan; alleen de prijzen zijn wat aan de hoge kant. Het blad signaleert een vergrij zend publiek, en waarschuwt daarom vakman Hans Mar tens, directeur, om op te pas sen. De aardige conclusie wordt getrokken, dat „je aan de Steenstraat dineert als je boven de veertig bent, boven de vijftig ga je naar Engel- berthahoeve en onder de veertig kom ie terecht in La Cloche". Beide laatste bedrij ven staan overigens niet in de top-honderd, maar even daaronder genoteerd. Helaas, en een beetje fnuikend voor Engel Favier (jarenlang de enige „man onder de Leidse restaurateurs", om een vari ant op Churchills oordeel over koningin Wilhelmina te gebruiken), die op de door haar geëxploiteerde hoeve nog steeds de wind eronder houdt. Bloeiende Sjanie Tot de honderd beste mag ook Het Oude Dykhuys in Lisserbroek worden gere kend, dat ergens rond de 75e plaats zwerft. De Watergeus in Noorden, met Sjanie de Geus, is een bloeiende nieuwkomer in de bovenste regionen. Een oude bekende is uiteraard De Beukenhof in Oegstgeest, dat op de ranglijst is gezakt van de 16e naar de 26e plek. De komst van de, voormalige, nieuwe kok Jos Boomgaardt (na Cees Helder) is daar mogelijk mede debet aan, maar het tijdschrift meldt, dat Boomgaardt on langs Oegstgeest heeft verla ten om een low-budget we reldreis (een „oude wens" Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt ^"^^H mij telefonisch of schriftelijk vertellen AH wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 I^HiHÜ^ ItHHH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pii-lcrs volgens Jos, in een soort tes tamentaire afscheidsbrief aan clientele en andere relaties) te gaan maken. Dat dit plot selinge vertrek mogelijk iets te maken heeft met teruglo pende resultaten wordt niet genoemd, maar is, volgens ingewijden, wel degelijk het geval. Achteraan in de top 100 is De Kieviet in Wasse naar terecht gekomen. „De prijzen zijn er te hoog en de ontvangst is soms nogal arro gant", vindt het magazine van de strijdbare Auer(haan). Met een enorme dreun is De Graaf van het Hoogeveen uit Noordwijk door de magische Lekker-grens van honderd gezakt. Lekker '88 legt uit dat dit mogelijk wordt ver oorzaakt door de „opdringe righeid van gastvrouwe Ina Droogh, die niet in staat is personeel te houden". Dit wekt wellicht enige verba zing, want nog niet eens zo lang geleden werd deze Noordwijkse gastvrouw, de „gravin" zelve, vanwege haar aimabele optreden rij kelijk geprezen. Haar wijn kelder is altoos hooggeroemd en prinselijk gekwalificeerd. Echter, de kwaliteit van de keuken is volgens Lekker sterk afgenomen. Je vraagt je af, of Lekker wellicht een maar hoe lang nog? Dit kan niet meer", verzucht het ma gazine, zonder enige géne pijn voorwendend. Want als het moet, gaat ook het Auer- blad over lijken. De scouts van Lekker zijn, evenals hun Michelincollega's, onverbid delijk als ze eenmaal de loop graven zijn uitgekomen en in de aanval gegaan. Andere, toch nog zeker res- pectabale, restaurants in de categorie 100 tot 500 zijn De Alphense Molen in Alphen, Chagall en Grand William in Leidschendam, De Palmen tuin aan de Noordwijkse Boulevard evenals De Witte Raaf, Le Diplomate en L'E- toile de Mer in deze bad plaats. De Gasterij Floris in Voorschoten, Elckerlyc en In den Houtkamp in Leider dorp, de Barbaar in Lisse en de Pauwentuin van het nog vrij nieuwe, maar door Mar tin Spaargaren tot enig res pect gedreven Hotel Wasse naar, sluiten het overzicht. Vermeld worden ook de goe de traiteurs, winkels waar zo wel hapjes als complete maal tijden gekocht kunnen worden om thuis te verorbe ren. De Traiteur aan de Leid se Hooigracht en Chaud- Froid aan de Korenlaan in Wassenaar prijken op de lijst van de betere winkels. Ge ring van afmeting is het overzicht van de betere Oos terse restaurants. Uit deze re gio worden alleen Surakarta uit Leiden en Bunga Melati uit Alphen vermeld. Overigens heeft smaak- en spraakmaker Lekker ook de tien beste koks van ons land gesignaleerd. Nummer 5 op dat lijstje is good old Cees Helder, jaren bekend als de culinaire tovenaar van De Beukenhof in Oegstgeest en thans haantje de voorste bij Parkheuvel in Rotterdam. Tot zover het geAuer op smaakniveau. Villa Rozenrust in Leidschendam. foto: cees verkerk SASSENHWM „Ik ben een echte bollenspecialist gewor den. We hebben drie en een half jaar gewerkt aan het bol- lenproject. Ik weet nu alles van bollen". Hij zegt het met een wat spottende grijns Maar het geeft wel aan wat di recteur A.G. Karl (57) van de Dutch Japanese Trading Fede ration, kortweg stichting Du- jat, bedoelt als hij zegt dat Ne derlandse exporteurs alleen goed voorbereid succes kun nen hebben als ze hun pro- dukten in Japan willen verko pen. Hij spreekt uit ervaring want in zijn stichting werkt een groot aantal ondernemin gen samen die als importeurs al jaren handeldrijven met Ja pan. Karl noemt met zijn voorbeeld overigens een van de opval lendste exportresultaten waar aan Dujat heeft kunnen bij dragen, met name door het leggen van contacten voor on derhandelingen die zich ver der vooral op overheidsniveau afspeelden. Die leidden ertoe dat de afgelopen weken voor het eerst b(oembollen (spruit- hyancinten en amaryllis) naar Japan konden worden ver stuurd om rechtstreeks in de winkel te belanden. Tot nu toe gold voor alle bollen een qua rantaine van één jaar. Dat maakte de export een vrij ex clusieve aangelegenheid. On der bollenhandelaren heerst nu goede hoop dat op grond van dit experiment en een proef met het planten van tul pen op Okinawa langzaamaan de export iets eenvoudiger zal worden. Dujat-directeur Karl is optimistischer; hij ziet al af zetmogelijkheden met een waarde van 80 tot 100 miljoen gulden per jaar in het ver schiet liggen. Eerder werd eenzelfde soort resultaat bereikt voor de ex port in snijbloemen. Door de stationering van Japanse in specteurs op de veiling Aals meer kunnen sindsdien bloe men zonder grote vertraging naar Japan. Eigenbelang De activiteiten van Dujat het leggen van contacten, uit gave van een nieuwsbrief en een blad en het organiseren van reizen en bijeenkomsten zijn overigens niet geheel gespeend van eigenbelang. Dujat ontstond ruim drie jaar geleden min of meer uit eigen belang op initiatief van 24 im porteurs van Japanse produk- ten. Zij vreesden importbeper kingen en hoopten die te kun nen voorkomen door de export naar Japan te bevorderen. Naar het idee van de impor teurs een betere manier om de handelsbalans met Japan in evenwicht te brengen. De stichting die samenwerkt met Rabobank en NMB spendeeer- A.G. Karl, directeur stichting Dujat: „Nederland heeft in Japan een TMK-image: Tulpen, Molens en Klompen". foto: henk van den ende de de afgelopen jaren enkele tonnen aan contributiegelden aan de promotie van de export naar Japan. A.G. Karl raakte bij Dujat be trokken als directeur van het Sassenheimse HNG, sinds 1975 onder andere importeur van Mitsubishi-auto's en mede-op richter van Dujat. De Duitser Karl werkt al sinds 1955 in Nederland werkt; hij kwam in de tijd dat HNG nog DKW-au- to's assembleerde in Sassen- heim. Nu is hij vrijwel full time actief voor Dujat en reis de voor de stichting al een aantal keren naar Japan om contacten te leggen bij onder nemingen daar. Activiteiten waarvan hij nu zelf zegt ze in teressanter te vinden dan de handel in auto's waarbij hij tientallen jaren betrokken was. De inspanningen van Karl en Dujat en de resultaten daarvan ten spijt blijft de Nederlandse export naar Japan voorlopig echter met een totaal van 300 miljoen gulden per jaar verre in de schaduw staan van de 1,4 miljard gulden aan importen. Ook Karl zegt te beseffen dat dat enorme verschil niet zo maar valt te overbruggen. Hij zegt echter dat er wel degelijk veel meer mogelijkheden zijn om het te verkleinen dan nog al eens wordt verondersteld, terwijl de Japanse markt van 120 miljoen relatief rijke men sen ook voor Nederland aan trekkelijk is. Dujat (dat on langs Klaas de Kluis als nieu we voorzitter kreeg) streeft uiteindelijk naar een export van 1 miljard gulden naar Ja pan. „Maar wil het lukken, dan moet er wel worden vol daan aan hoge eisen. Japan ners hebben nu eenmaal erg veel oog voor detail, zijn over het algemeen perfectionistisch en willen kwalitatief hoog staande produkten". Afkeer Dat de export niettemin rela tief beperkt is, heeft volgens Karl ook te maken met een in Nederland diep gewortelde af keer van Japan. „Dat heeft te maken met het oorlogsverle den, maar ook met de grote culturele verschillen en met het enorme zakelijke succes van Japan." Naar dat succes wordt volgens Karl nogal eens met een scheef oog gekeken. Hij kan zich opwinden over uitlatingen van onder andere oud-Philipstopman Wisse Dekker die bij herhaling heeft verklaard dat Japan via de economische weg alsnog de Tweede Wereldoorlog pro beert te winnen. „Het gaat niet aan handel met oorlog te ver gelijken. De hele wereld is voor wat betreft de handel sterk veranderd. Markten worden snel kleiner, onderne mingen moeten mondiaal den ken. Het zou beter zijn de Ja panners op een goede manier een koekje van eigen deeg te geven. Natuurlijk is dat moei lijk, maar niet onmogelijk. Be perkende maatregelen leidden slechts tot aanpassingen. De importbeperking op Japanse auto's in de Verenigde Staten heeft toch ook niets uitge- DUJAT BEVORDERT EXPORT NAARJAPAN haald". En om zijn stelling te bewijzen noemt Karl enkele Nederlandse bedrijven die wel succes hebben in Japan. Zo verkoopt verffabriek Sikkens vliegtuiglak, exporteert Bruynzeel keukens, produ ceert Vicon landbouwmachi nes voor de Japanse markt en brengt Talens kunstschilder materiaal aan de man in Ja pan. Karl ziet voor Nederland, zo blijkt ook uit de eerdere in spanningen van Dujat voor bloemen en bollen, in eerste instantie vooral groeimogelijk heden voor agrarische export, in het verlengde daarvan kan ook biotechnologie (planten veredeling) worden gezien. Vooral voor groente, fruit en vlees van hoge kwaliteit zou methoden in Japan zouden Nederland een sterke positie geven, daar staat tegenover dat ook in dat land de land bouw een sterke lobby verte genwoordigt. Maar wil het ooit echt wat worden met de Nederlandse export in Japan dan moet er toch wat aan onze naam ge beuren in dat land, meent Karl. „Nederland heeft nog steeds een TMK-image in Ja pan: Tulpen Molens en Klom pen. Dat gaat zelfs zover dat in sommige kringen daar het idee leeft dat grote bevolkings groepen hier nog dagelijks op klompen lopen. Dat is nog eens verergerd door het grote commerciële succes van het Holland-dorp bij Osaka. Hoe foed dat ook is voor de naams- ekendheid van Nederland, er moet toch iets aan dat beeld worden gedaan. Want met zo'n soort bekendheid, wordt een land zeker in Japan niet se rieus genomen als het gaat om high-tech." RUDOLF KLEIJN Hand werkbazar Handgebreide dames-, heren- en kindertruien, kralen breiwerk, Noors borduurwerk en gebor duurde schilderijtjes worden donderdag door de handwerkelub van buurt huis Matilo te koop aange boden. De opbrengst komt ten goede aan het bejaar den werk in de wijk. De handwerkbazar in buurt huis Matilo (Zaanstraat 126) is geopend vanaf 14.00 uur en de toegang is gratis. Völksdansinstuil De stichting Meerburg houdt vrijdag in clubhuis Matilo een volksdansin- stuif voor ouderen. De in stuif is van 14.00 tot 16.00 uur. De toegang bedraagt 2,50 gulden. Studiedag In centrum Ex-85 wordt zaterdag 28 november een studiedag gehouden. Het doel van deze dag is om met behulp van theorie en oefeningen meer inzicht in jezelf en in de acties met anderen te krijgen. De stu diedag is van 9.30 tot 17.00 uur in het centrum (Kop- penhinksteeg 15). De kos ten bedragen zestig gulden inclusief een lunch. Voor 25 november kan men zich opgeven op tel. 133494. Bingo Een bingo-avond wordt zaterdag gehouden in buurthuis Op Eigen Wie ken aan het Valkenpad 2. Gasten zijn Sinterklaas en Zwart Piet. De bingo be gint om 20.15 uur.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11