ËeicUe (Somcwit 3oldatenbende jtaroriseert ;azerne Oirschot Bon: Bij de kachel eurzen toch lager na egrotingsakkoord VS 3 5 13 17 De Vries (CDA) wijst extra bezuinigingen af 1 Spanning loopt op in Paramaribo PREI EN ZUURKDOLSPEK 16 18 Maandag 23 november 1987 79e jaargang no. 23969 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen. 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnidagvan 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1. 0,64 permm.kleintiesl. 0,45permm. Vannacht enkele opklaringen, plaatselijk mist en minimum temperatuur ongeveer 3 gra den. Morgen bewolkt en tegen de avond mogelijk regen. Mid- dagtemperatuur circa 6 gra den. Wind noordoostelijk. Zon op: 08.15, onder: 16.38; hoog water Scheveningen: 04.47 en 17.00, laag water: 0.14 en 12.47. ;se tv-satelliet n Hain de problemen wordtj-AFFENHOFEN Westduitse rf, wa$n hebben nog geen antwoord pt wd vinden op de vraag waarom de zonnepanelen van een kost- itelliet weigert uit te klappen, een woordvoerder van het lartcentrum in Oberpfaffenho- iter. hoppijgieren wordt overwogen om de het hl,.te schudden", in de hoop dat het paneel vrijkomt. De satel- AT1 werd zaterdagochtend in rond de aarde gebracht dank op zich succesvolle lancering '«u- i Arianeraket vanaf de ruimte- Dezoeiis te Kourou in Frans Guyana. gebr^ePanelen moeten de energie le- Hull p°r het functioneren van de sa- Jan van Vlijmen weg bij Nederlandse Opera AMSTERDAM Het bestuur van de Nederland se Opera heeft gisteren besloten dat een snel ver trek van intendant Jan van Vlijmen onvermijde lijk is geworden. Tot zijn heengaan zal Van Vlijmen alle activitei ten voor de Opera snoeten staken. Dit werd giste ren besloten in een bestuursvergadering, nadat vrijdag het personeel en ondernemingsraad de in tendant al hadden beschuldigd van (financieel) wanbeleid en gevraagd hadden om zijn aftreden. Minister Brinkman van WVC is overigens for meel de enige die Van Vlijmen kan ontslaan. De leiding van de Opera is tijdelijk in handen gesteld van de onlangs aangestelde zakelijk leider, Truze Lodder. Pag. 6: Jan van Vlijmen smeet met geld. Kalk wondermiddel tegen zure regen STOCKHOLM Simpele kalk blijkt een wondermedicijn te zijn tegen de zure regen, die steeds grotere delen van het milieu in Westeuropa ernstig aan tast. Dit weekeinde werd in Zweden de be langrijke Atran-rivier na vijf jaar stor ting van totaal 10.000 ton vergruisde kalk officieel „genezen" verklaard. Volgens gegevens van het ministerie van visserij is de zalmvangst in de ri vier explosief gestegen van een magere 700 kilo in 1978 tot ruim tien ton nu. Het snelle herstel van de rivieren en meren in Zweden zou te danken zijn aan het ontzurende effect van kalk, dat 5000 jaar geleden al door Griekse boe ren gebruikt werd. Antisemitische uitingen bij discussie over Fassbinders stuk ROTTERDAM De discussie tussen de Amsterdamse theaterschool en joodse organisaties over de opvoering van „Het vuil, de stad en de dood" van Rainer Werner Fassbinder is dit weekeinde gepaard gegaan met vele anti-semitische uitingen. Voor de joodse organisaties en de Stiba, de Stichting Bestrijding Antisemitisme, is dat aanleiding er met des te meer klem bij de theaterschool op aan te dringen de voorgenomen voorstellingen van het stuk af te gelasten. De besloten opvoering die ze zaterdag avond in Rotterdam hebben bijgewoond doet daar niets aan af. De theaterschool, verantwoordelijk voor het stuk, heeft echter nog geen beslissing genomen over het al dan niet doorgaan van de voorstellingen. Een besluit daarover wordt vanavond verwacht. Morgen staat „Het vuil, de stad en de dood" op het programma in de stadsschouw burg van Arnhem, daarna in Haarlem, Den Haag, Leiden, Utrecht en Amsterdam. Pagina 3: „We kunnen onze koffers weer gaan pak ken als het zo doorgaat" Stukken duin op Ameland weggeslagen AMELAND Door een hoge waterstand en een noordwestelijke wind met kracht 8 zijn dit weekeinde grote delen van de duinen op Ameland weggeslagen. Tus sen Nes en Buren is over een lengte van negen kilometer vijf tot tien meter duin ver dwenen. Volgens een woord voerder van Rijkswaterstaat is de schade aanzienlijk. „De zee vernietigde op één avond twee jaar werk aan de dui nen", aldus de woordvoerder. ilf peif" f evéil RSCHOT De ko- iklijke marechaussee is lig met een uitgebreid derzoek naar wandaden n een groep dienstplich- e militairen in de Bra- 3ptse legerplaats Oir- ïot. In de generaal-ma- lr De Ruyter van Steve- jick-kazerne, waar het /entiende pantserinfan- -debataljon is gelegerd, eft een groep dienst- chtigen het afgelopen lf jaar een waar schrik- wind uitgeoefend. Staatssecretaris Van Houwe- lingen, verantwoordelijk voor het personeelsbeleid van De fensie, heeft geschokt gerea geerd op de gebeurtenissen die tot nu toe bij het onderzoek boven tafel zijn gekomen. De verdachte militairen oefenden op verschillende wijzen ter reur uit onder hun collega's. Zij traden gewelddadig op en dwongen sommigen onder be dreiging van chantage of li chamelijk geweld tot seksuele handelingen. Op velerlei ma nieren werden militairen van het bataljon geïntimideerd. Er was onder meer sprake van urineren in andermans bed den, het midden in de nacht wekken van „maten" knoeien met eten. In één geval werd zelfs een luitenant mis handeld. De slachtoffers durf den bij hun meerderen niet in beklag te gaan uit angst voor represailles. De zaak kwam aan het licht nadat een regio naal bestuurslid van de solda ten vakbond VVDM was ver- wond. De plaatselijke leger- predikant ontdekte de sporen van mishandeling eh deed daarvan aangifte bij de staf van het bataljon. De ministens Van Dijk en Braks benutten do lunchpauze van de partijbijeenkomst van het CDA in Musis Sacrum in Arnhem voor een partijtje bowlen. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) ARNHEM CDA-fractielei- der Bert de Vries vindt dat het kabinet niet overhaast moet grijpen naar het „paardemid- del van extra bezuinigingen, om daarmee de economische klap van de lage dollarkoers op te vangen. „Voor paniek is nu geen reden", zo betoogde De Vries zaterdag op de CDA- partijraad in Arnhem. De Vries pleitte ervoor om begin volgend jaar „de schade op te nemen en dan te beslissen wat ons te doen staat". De Vries reageerde daarmee op eerdere uitlatingen van vice-premier De Korte die heeft laten doorschemeren dat bij de huidige dollarkoers nieuwe bezuinigingen onver mijdelijk zullen zijn. Volgens de Vries moet het kabinet wel met héél goede gronden ko men, wil het CDA akkoord gaan met een tussentijdse be zuinigingsronde. De CDA-partijraad stond vrij wel geheel in het teken van de „verantwoordelijke en zorgza me samenleving". Zowel De Vries als premier Lubbers wijdden er in hun toespraken diepgaande aandacht aan. De Vries zei wel te vrezen dat de lagere inkomens door de tech nologische vernieuwingen, de vereenvoudiging van het be lastingstelsel en het nieuwe stelsel voor de volksgezond heid de komende jaren op nieuw in de moeilijkste hoek kunnen komen. De vergroting van de inko mensverschillen tussen alleen verdieners en tweeverdieners en tussen modaal en minimaal kan volgens de CDA-fractie- leider nieuwe spanningen op roepen: „Deze ontwikkelingen zullen onherroepelijk tot ge volg hebben dat alleenstaan den en alleenverdieners met een minimuminkomen steeds verder achterop raken. Steeds meer lager betaalden die al leen de kost moeten verdie nen, zullen tot de ontdekking komen dat de welvaartsver schillen veel groter zijn dan vroeger", aldus De Vries. Pag. 3: CDA: basisverzeke ring in gezondheidszorg snel invoeren jwenmars thei-Oyprus r comf in van de VN-vredes- op Cyprus vormen een tussen gewapende HHImilitairen en Grieks-Cy- •Wg vrouwen die demon- tegen de Turkse bezet steden Noord-Cyprus. Onge- achthonderd vrouwen jf minJB'Steren bij een verras- mondtie door de „groene li- chtbi) 4 Cyprus te breken. Met '"gtybggen in de hand klom- door een tankgracht en m?Tt>r prikkeldraad dat het he°ufi9-en het Griekse deel van scheidt. De vrouwen weeperü van verdere op- weerhouden na korte itselingen met gewa- Turkse militairen. Er een „sit-down" die tot ■iu< het invallen van de duisternis duurde, terwijl VN-soldaten de Turkse militairen op afstand hielden. De demonstranten, die bij de Turkse invasie van 1974 naar het zuiden van Cyprus moesten vluchten, scandeer den „wij willen alleen maar naar huis". Naar schatting 200.000 mensen hebben het noorden bij de scheiding van het eiland in een Turks en Grieks-Cyprisch deel ont vlucht. De Republiek Noordcy- prus, die al in 1983 werd uitge roepen, is alleen door Turkije erkend. FOTO: AP sgl. a jERDAM Het ak- tingstekort met 76 miljard dol- over de terugdringing lar in twee jaar heeft niet ge- VR/SQ»t Amerikaanse begro- leid tot groot enthousiasme in )ftiltz en S jevardnadze ~^jken INF-verdrag rond iroierJVE De Amerikaanse minister van buitenlandse za- reorge Shultz en zijn Russische college Sjevardnadze i naar verwachting vandaag en morgen in Genève de hand aan het verdrag voor het afschaffen van de mid- ke-afstandsraketten in Europa. Verificatie van de ver lig van de raketten en van het niet heimelijk plaatsen leuwe, vormde het voornaamste nog onopgeloste pro- De landen zouden volgens Shultz nu bereid zijn in te len met stationering van inspecteurs op eikaars raket- ?s, gedurende tien jaar nadat de laatste kernraketten Ie middellange afstand ontmanteld zijn. Zijn collega (dnadze zei echter dat nog niet alle problemen zijn op- maar toonde zich niettemin optimistisch. fc blijft bestaan flAAG De Evangeli- o" an vorig jaar haar ene Kwijtraakte, heeft beslo- Jhzelf niet op te heffen. Ingres van de EVP stem de afgelopen zaterdag in Utrecht unaniem vóór het be stuursvoorstel om als zelfstan dige partij door te gaan en deel te nemen aan de verkiezingen van 1990. Het congres sprak voorts de bereidheid uit tot „samenwerking op hoofdpun ten met andere progressieve partijen". de internationale effectenhan del. Hoewel de ministers van financiën van de meeste in dustrielanden president Reagan en het Congres dit weekeinde eensgezind lof toe zwaaiden, reageerde de finan ciële wereld uiterst sceptisch. In Amsterdam noteerden de meeste internationale fondsen een paar dubbeltjes lager na dat eerder op de Aziatische beurzen de koersen over de hele linie waren gezakt. In het algemeen overheerste de me ning dat het akkoord niet ver genoeg gaat en veel te laat is gekomen. Bovendien is er nog een kans dat een aantal bezui- gingingen bij de uiteindelijke goedkeuring door het Congres teruggedraaid worden. Minister Ruding van financien had zaterdag het Amerikaanse begrotingsakkoord een positief signaal genoemd dat rust kan brengen op de effecten- en va lutamarkten. President Reagan sprak van een „goed besluit op het juiste moment". Uit republikeinse kringen in het Congres werd het afgelo pen weekeinde niettemin kri tiek gehoord, met name op de voorgenomen bezuinigingen op de defensiebegroting en verhoging van de belastingen. (Van onze speciale verslaggever Mare de Koninck) PARAMARIBO Twee dagen voor de eerste par lementsverkiezingen sinds 1980 loopt de politieke spanning in de Surinaam se hoofdstad Paramaribo op. Terwijl legerleider Bouterse en oppositielei der Lachmon elkaar met felle verwijten te lijf gin gen, braken tussen hun aanhangers gevechten uit. In een toespraak tot ongeveer tienduizend aanhangers be schuldigde legerleider Bouter se de „oude" partijen van ver raad en het heulen met de groep-Brunswijk. Met name de partij VHP van Lachmon moest het ontgelden, omdat deze volgens Bouterse na de verkiezingen wil onderhande len met Brunswijk. „Maar wij zullen dit niet toestaan", voeg de hij er dreigend aan toe. Eerder had hij bij voorbaat de overwinning opgeëist voor zijn NDP-partij. „Nog drie dagen scheiden ons van de afreke ning met het verleden. Laat hen sportief zijn en hun ver lies op waardige wijze dra gen", aldus Bouterse. Veel in woners van Paramaribo zijn echter bang dat als de ver wachte overwinning van het Front erg groot uitvalt, het in de stad tot botsingen kan ko men tussen aanhangers van het Front en de militairen. Pagina 5: „Dit land is een rommelhok" Elke dinsdag en woensdag Vit hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo ^sZuurkoolspek, 9L1 zonder zwoerd, vacuüm verpakt, "7Q 100 gram L09 J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea 18 PAGINA'S Etnische groepen steeds meer in isolement Glasnost la frangaise Cees Borger zingt laatste solorol bij Mozaïek Steeds meer bewoners Leidse mm Morsweg willen weg I Schaatskern ploeg nog niet klaar Benjamin bezorgt judoploeg brons Quick Boys blij met punt LZ '86 verplettert De Zijl/LGB Goede start Pernix en Fides Pacta GRATIS ELK£ WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVIB FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Sinterklaas in Nederland Burgemeester C. Goekoop van Leiden kreeg zaterdagmiddag op het Stadhuisplein als eerste een cadeau van de net gearriveerde Sinterklaas. Na een warm pleidooi voor Greenpeace en het We- reldnatuurfonds (WNF) overhandigde de Sint Goekoop het WNF-kerstboek met de woorden dat „de burgemeester zo veel doet voor Leiden". Na het zingen van een paar Sinterklaasliedjes ging de Sint naar de Waag om de Leidse jeugd individueel te begroeten. Tijdens zijn aankomst in de Haven en tijdens zijn rondrit op zijn schimmel had Sinterklaas al veel kinderen persoonlijk de hand geschud en een praatje gemaakt. Behalve in Leiden bezocht Sinterklaas zaterdag ook veel andere plaatsen in Nederland. FOTO: WIM VAN NOORT Zware regenbuien en een temperatuur van ongeveer zeven graden. Boven nul nog weliswaar, maar dat kan snel veranderen. Nu zitten we nog aan de „goede kant" van de thermometer. Maar hoe lang duurt het nog alvorens de eerste winterse tekenen zich aandienen? De temperaturen in Rusland en Scandinavië liegen er niet om. Voor de lezer(es) van de krant alvast reden om lekker dicht bij de kachel in het dagelijkse nieuws te duiken. Voor de Leidse Courant aanleiding om zich in te spannen extra-gezellig voor de dag te komen. Vandaag weer met het bekende nieuws- en sportpakket en - als extra - met de pagina Van Huis Uit. Compleet met column, medische rubriek, modetips en het we kelijkse leesverhaal van Willem Scheer. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1