Medicijnen ijn nooit onschadelijk" a jodse organisaties gaan stuk Fassbinder bekijken Spoor sporthormoon leidt naar Zeeuws-Vlaanderen Arbeidsbureaus in Sovjetunie Artsen moeten meer vertrouwd raken met goedkope medicijnen QNENLAND/BUITENLAND gcidac Coulant VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 PAGINA 5 e ombudsman Oostblok iHAU Het Poolse ht heeft een vrouwe- nfessor in de rechten j| aan het hoofd van [udsbureau voor de be- }ig van de rechten van ihet eerste in zijn soort jstblok. „Ik denk dat ;rote sociale behoefte bm de burgers voor te lover de rechten die ijtomen", zei prof. Ewa fa (47) in een vraagge net het Poolse persbu- |P. De Poolse ombuds- t onafhankelijk van ire staatsorganen ope is immuun voor ar- t>f vervolging. Amnesty beticht politie India van moord op moslims NEW DELHI - De politie van India heeft tijdens rellen in mei van dit jaar meer dan 70 onge wapende islamieten gedood. Deze beschuldiging staat in een vandaag verschenen rapport van de internationale organisa tie voor de mensenrechten Am nesty International. Volgens Amnesty bestaan er „sterke be wijzen" voor moorddadig optre den van de paramilitaire politie tijdens rellen tussen hindus en islamieten in Meerut. De rege ring van New Delhi zegt van het rapport op de hoogte te zijn, maar heeft nog niet officieel ge reageerd. Onervaren piloten in VS door tekort WASHINGTON Het enorme tekort aan piloten bij de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij en leidt tot het inzetten van jonge, onervaren vliegers. Dat zou ook de oorzaak zijn geweest voor het ongeluk met een DC-9 in Denver waarbij zondag 28 mensen omkwamen. Het toestel werd op dat moment bestuurd door de co-piloot die nog maar 36 uur met dit type had gevlo gen. Enkele jaren geleden moesten piloten ten minste 3400 vlieguren hebben gemaakt om in dienst te komen van een gro te maatschappij. Door het te kort is die norm verlaagd tot minder dan 2000 vlieguren. LONDEN Met de gevan genneming van een politie agent en een medewerker van een particulier bedrijf is giste ren in Londen de Britse tak van een internationaal distri butienetwerk voor hormoon- preparaten afgesneden. Inmid dels is duidelijk geworden dat Groot Brittannië jarenlang de belangrijkste bevoorrader van de wereldmarkt voor hor moonpreparaten was. Het brein achter de Britse organi satie die ook aan Neder land leverde was DaVid Jenkins, voormalig Olympisch kampioen. Er werd voornamelijk gehan deld in een bepaald soort ana bole steroïde, een sterk hor moonpreparaat dat met name door body-builders en atleten gebruikt wordt om de spieren op te blazen en tot bijna bo venmenselijke prestaties te ko men. De handel in dit prepa raat is niet verboden, hoewel langdurig gebruik erg schade lijk kan zijn voor de gezond heid. Verschillende onderzoeken hebben uitgewezen dat anabo le steroïden al populair zijn bij kinderen vanaf veertien jaar die zich volspuiten met het middel om maar mee te kun nen doen met de „gespierd is mooi" mode. De Britse justitie greep pas in, toen bleek dat in de Jenkins-handel ook levens gevaarlijke preparaten ge bruikt werden. Nederland Vanuit Groot-Brittannië wér den de steroiden geëxporteerd naar distributiecentra over de hele wereld. Zo werd aan de Verenigde Staten jaarlijks voor 130 miljoen gulden gele verd. Elke maand gingen min stens zestien transporten naar Europa. In Nederland, Frank rijk, België en Italië werd het middel verder verdeeld in ho telfoyers, en op parkeerplaat sen en perrons. Volgens diver se bronnen in Groot-Brittan nië was daarbij de belangrijk ste leverancier in Nederland de 42-jarige Benny van der Meel, een vroegere body-build kampioen, wonende in Hulst in Zeeuws Vlaanderen der Meel gezonde voeding voor een bedrijf in Birming ham, Tropicana World. Hij noemde zijn bedrijfje „Tropi cana Sport". Maar de directeur van Tropicana World beëin digde het contract onmiddel lijk toen bekend werd dat Van der Meel betrokken was bij de steroïde-distributie. Van der Meel zelf is onbereik baar voor commentaar, maar een andere Nederlandse han delaar in de Britse hormoon- preparaten, die echter ano niem wenst te blijven, zegt: „Iedereen in de body-buildwe- reld kent Benny. Naar hèm moest je gaan om aan het spul te komen". Rechercheurs zijn op de hoogte van Benny's han deltje, maar omdat hij de wet niet schendt, kunnen ze niets tegen hem ondernemen. JOHN GOODBODY (c) The Times. Londen £UWE GIDS IVAN WOLFFERS EEN DIKKE PIL ct mcj gehc heid I JERDAM Ivan igenerers' arts en publi- lpprofegt het niet met zo- eagaii woorden. Maar in ..stjiieuwe medicijngids, vaandaag is gepresen- stelt hij tussen de umel door wel degelijk waf zoiets als een medi- t. Immafia bestaat. Wolf- 5lemekritische kijk op de a de tceutische wereld is nd, maar zoals hij bij nieuwe handleiding heef^ consument zelf al i va wordt de noodzaak een dzo'n visie met het mora eerder groter dan -eft Ier. En nu de genees- en z^en z^e^en' n eei{ dreigen te verdwij- n de en patiënten zelf lanen gaan kiezen, is aailternatief standaard- ;heid allesbehalve een inhai Bovendien moet ie- s waln één ding altijd ?t ver bedenken: genees- inelen zijn nooit on- de s(elijk, cholë de ah edraa verelfrs ze" *aat 6een mis- inneiPd bestaan over de aft e_ ingeiT noodzaak van zijn werk: „Pa tiënten worden misleid door boeken als Elseviers Medicijn- gids, een boekwerk dat nota bene geheel werd gefinan cierd door de farmaceutische industrie en dat eerder de naam reclamefolder dan ob jectieve informatiebron ver dient". Dit is nog maar een milde prelude. Zo staat Wolffers zeer argwanend tegenover huisartsen, die volgens hem in grote meerderheid zo worden ingepalmd door de in dustrie dat ze niet meer onaf hankelijk kunnen voorschrij ven. „Wie eens kijkt naar het aantal geneesmiddelen dat door de gerespecteerde medi sche tijdschriften als nutteloos of gevaarlijk wordt omschre ven, gaat vermoeden dat art sen hun leesactiviteiten be perken tot het doornemen van de Panorama voor ze die in de wachtkamer leggen". Wolffers stelt voor dat artsen bezoekers die namens de fa brikant het medicijn bij artsen slijten, in dienst zijn van de overheid. Dan zou een veel objectievere informatie zijn gewaarborgd. Drie miljard Jaarlijks wordt meer dan drie miljard gulden uitgegeven aan geneesmiddelen, dat is 10,9 van de gezondheids zorg. Wolffers: „Natuurlijk is een aantal medicijnen onmis baar. Anderzijds zijn er ook heel wat middelen overbodig en zelfs potentieel gevaarlijk. De aangewezen persoon om vragen over medicijnen te be antwoorden is de arts die een middel voorschrijft. Uit een onderzoek in Nijmegen blijkt echter dat 77 van de huis artsen niets over mogelijke bijwerkingen vertelt. In 69 van de gevallen weet de pa tiënt niet eens hoe het middel precies moet worden ge bruikt. En in 84 van de ge vallen wordt helemaal niet over mogelijk onzorgvuldig gebruik van geneesmiddelen gepraat". „De statistieken van de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) vertellen dat er vijf honderd ziektes op de wereld zijn en dat slechts dertig pro cent daarvan via medicijnen te genezen is. Dat betekent dat we vijftig tot maximaal driehonderd geneesmiddelen nodig hebben. De andere ze ventig procent van de ziektes moet op geheel andere wijze worden behandeld. Toch zijn er zo'n 200.000 verschillende geneesmiddelen op de wereld. Zo'n overvloed is er in Neder land gelukkig niet. In ons land zijn iets meer dan 3500 Suggestie: rode capsules hebben iets actiefs, groene capsules suggereren rust en witte genees middelen hebben erg veel effect als pijnstiller. foto- sp geneesmiddelen in de han del". „In moeilijke economische pe riodes blijft de farmaceutische industrie hoge winsten ma ken. En wij, slikkers, doen voor spek en bonen mee. We slikken, we betalen en we zijn nog blij ook. Want een patiënt voelt zich nog altijd bedrogen als hij na een bezoek aan de arts geen receptje heeft gekre gen": Medicijnen zijn voor ons hei lig. Ze zijn magie, net zoals de dans van de medicijnman in andere landen, concludeert Wolffers. Dat leidt er weer toe dat vijftig a zestig procent van de bezoeken aan een huisarts leidt tot een uitge schreven recept, terwijl dat niet meer dan dertig a veertig procent zou hoeven te zijn. Suggestie Aan de andere kant blijkt de werking van medicijnen voor een groot gedeelte te danken aan louter suggestie. Rode capsules hebben iets actiefs en doen het goed bij mensen die willen vermageren. Groene capsules suggereren rust en kalmte en daarin kun je dus het beste een tranquilizer ver pakken („Misschien dat daar om Librium zo'n wereldsucces is geworden"). Witte genees middelen hebben erg veel ef fect als pijnstiller. Dat geeft al aan, dat niet al leen de farmaceutische indus trie, apothekers en artsen ver antwoordelijk zijn voor het grote aantal medicijnen dat er wordt geslikt. De patiënt heeft ook zelf een verant woording. Het is daarom noodzakelijk dat die weet waarom hij slikt en wat hij slikt. Wolffers' gids wil daar bij helpen. In deze zesde edi tie sinds 1977 is de voorkeur gegeven aan het gebruik van de soortnamen naast de merk- naamen. „Dit is bedoeld om de soortnamen beter te leren kennen, want wie zelf zal moeten kiezen heeft er baat bij te weten dat de beroemde Kijnstiller acetylsalicylzuur eet en niet Aspirine. Het is wel hetzelfde, maar het uit spreken van de juiste naam in de apotheek scheelt ons geld. Merkartikelen zijn nu een maal meestal duurder dan de generische produkten". De middelen zijn onderver deeld in de ziektes en aandoe ningen waartegen ze kunnen helpen. Daarbij worden alle voors en tegens opgesomd, zo dat de consument weet waar hij aan toe is en ook weet wel ke eventuele risico's hij neemt. De auteur stelt zelfs voor deze pil van 438 pagina's desnoods mee te nemen naar het spreekuur. Als dat maar geen rugklachten oplevert. DICK HOFLAND Ivan Wolffers: „Medicijnen, een handleiding voor de consument". Uitgeverij Contact (Amsterdam). Prijs: 39,50. IS NAAR ONS GELUISTERD, EN GOED GELUISTERD' moeg kt- lig van de voorpagina) heel msch eliefËRDAM Of na ^eg isloten voorstelling debalssbinders stuk „Het ■hefJe stac* en dood" itkanl°rgenavon^ alsnog genire ^voorstellingen er edi gegeven, is nog e" (uidelijk. Zowel de a herschool als de pro- tischlpde organisaties er de daarover gisteren i woifi overleg erg voor- j. De joodse organi- lent! gesteund door het lamse convent van i, zijn er nog steeds jertuigd dat het stuk d uitgevoerd moet niet h- Maar de Theater- wetei zegt dat de kans enoejt toch nog tot een sagajse première van j"Sgjik komt even groot eit kans dat het van het programma wordt af gevoerd. Hoewel het inhoudelijke me ningsverschil tussen de beide partijen niet van tafel is, zei rabbijn Soetendorp na afloop van het gesprek dat er „toch iets gebeurd" was. Daarvoor was een vergadering van elf uur 's ochtends tot vier uur 's middags nodig. „We zijn niet meer eikaars volstrekte tegenstanders. Deze mensen hier zijn geen verstokte ver spreiders van het anti-semitis- me", aldus Soetendorp, met Paul Sonke, de directeur van de theaterschool, aan zijn zijde. „Wij hebben bereikt dat de re gisseur en de spelers naar ons geluisterd hebben, en goed ge luisterd", aldus Soetendorp. „De première gaat niet door en we zullen na de voorstel ling van morgenavond verder overleggen. Dan zullen ook ze ker de enorme emoties die al leen al het voornemen tot ver- Rabbijn Soetendorp begroet één van de actrices voor het begin van het urenlange gesprek tussen vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap en de Amsterdamse Theaterschool over het om streden stuk van Fassbinder. toning heeft opgeroepen ter sprake komen". Sonke: „Maar de beslissing of we de verdere geplande voorstellingen wel of niet laten doorgaan is niet af hankelijk van de uitkomst van -DE WOESTE WESPEN (c) Standaard UltgeveriJ/Wavery Productions de discussie die we morgen voeren, al zal die er wel een rol bij spelen. We hebben niet gezegd dat we ze afgelasten. Het is een open kwestie ge worden". Soetendorp: „Het is in elk geval duidelijk dat niet vaststaat dat er een première zal plaatshebben". Ter waarschwuing De regisseur van het stuk, Jo- han Doesburg, heeft steeds ge zegd dat zijn wijze van regie duidelijk zal maken dat het anti-semitisme dat overduide lijk aan bod komt in Fassbin- ders stuk verwerpelijk is. Dat de hoofdpersoon wordt aange duid als „de rijke jood" en dat over hem in het stuk bijvoor beeld het volgende wordt ge zegd: „Ze hebben' vergeten hem te vergassen", is niet in stemmend bedoeld, maar ter waarschuwing. De joodse organisaties hebben nooit geloofd dat het stuk die uitwerking zou hebben, maar zijn nu toch bereid de regie van Doesburg met eigen ogen te bekijken. Sonke: „Zo ge beurt wat de Theaterschool al tijd wilde: dat er eerst naar het stuk gekeken zou worden, voordat we erover gingen pra ten. Ik verwacht dat de bedoe ling en de vormgeving zullen overtuigen". Dat verwacht Soetendorp in het geheel niet. „Geen moment in mijn leven heb ik gedacht dat het moge lijk zou zijn dat ik dit stuk, dat ik gelezen heb, zou gaan zien. Nu ga ik toch bekijken wat de regisseur en de spelers met dit zeer slechte stuk gedaan heb ben. Zodat dat kan worden toegevoegd aan de elementen voor de discussie. Maar na tuurlijk hebben wij grote twij fels over de invloed van de re gie op het stuk. Ik acht het schier onmogelijk dat dit stuk door een wonder van regie zo veranderd is dat het het anti semitisme bestrijdt en niet aanwakkert". Joodse Raad Sonke is zich ervan bewust dat de joodse deelnemers aan het gesprek erg ver zijn gegaan door toe te stemmen in een be sloten voorstelling. „Voor hen is het een veel grotere stap om te komen kijken, dan het voor mij is de première twee dagen uit te stellen". Soetendorp is zich dat zo mogelijk nog ster ker bewust. „Ik ben altijd be hept, dat is misschien een oor logstrauma, met de angst dat leiders in een tussenkamertje beslissingen nemen die niet door hun achterban gedragen worden. Ik probeer daarom al tijd zorgvuldig te handelen. Kijk, we hebben nu meer dan tien uur met elkaar gesproken en ik denk dat als zou blijken dat dit stuk inderdaad diepe schade toebrengt De rabbijn maakt zijn zin niet af. Zijn collega Lilienthal legt een hand op zijn schouder en zegt: „Op dit moment komen telefoontjes uit onze achterban binnen, waarin we worden vergeleken met de leden van de Joodse Raad in de Tweede Wereldoorlog". Daar is Soe tendorp even stil van. Het is ook vanwege die emotionele reacties dat de voorzitter van de Nederlands-Israëlitische ge meente in Rotterdam, Simon Cohen, zegt: „Ik zal blijven zorgen dat het stuk nooit opge voerd wordt zoals men van plan was. Nooit, nooit, nooit". STEVO AKKERMAN MOSKOU Het Russische Politburo heeft maatregelen bekendgemaakt ter bestrijding van de werkloosheid, die het gevolg zal zijn van de econo mische hervormingsmaatrege len. Door de nieuwe maatrege len, die op 1 januari ingaan, zullen fabrieken economisch zelfstandiger worden. Dat be tekent onder meer dat bedrijf sleiders de bevoegdheid krij gen om arbeiders die niet ge noeg presteren te ontslaan. Om deze mensen toch nog aan een nieuwe baan te helpen zullen arbeidsbureau's worden geopend. Door de hervormin gen zullen alleen al in Moskou zo'n 60.000 hun baan verliezen. In de Russische grondwet wordt overigens nog steeds aan iedereen een baan gega randeerd. Geschat wordt dat desondanks zeker viif procent van de Russische bevolking werkloos is. DEN HAAG Als artsen bij het voorschrijven van geneesmiddelen vaker de goedkoopste preparaten kiezen, kunnen er jaarlijks tientallen miljoenen gul dens op de kosten van medicijnen worden be spaard. Momenteel be hoort maar tien procent van de voorgeschreven medicijnen tot de goed koopste categorie. Als dit percentage de komende drie jaar verdubbeld wordt, levert dat al een besparing van 240 miljoen gulden op: bijna de helft van wat staatssecretaris Dees (volksgezondheid) op de medicijnkosten wil be zuinigen. Dit is berekend door de farma ceutische fabriek Pharbita. een dochteronderneming van Medicopharma in Zaandam. Pharbita is de belangrijkste producent van de zogeheten generieke geneesmiddelen. Dit zijn goedkope, merkloze medi cijnen die uitsluitend worden aangeduid met de naam van de voornaamste werkzame stof. Een vrij bekend voor beeld hiervan is Paracetamol Dat is de naam van de stof die in tal van merk-pijnstillers is verwerkt. Deze merkmiddelen zijn echter allemaal duurder dan het generieke middel Pa racetamol. Pharbita heeft nu voor artsen een overzichtelijk „Handboek generieke geneesmiddelen" sa mengesteld. „Daarmee willen we de artsen stimuleren vaker goedkope in plaats van dure medicijnen voor te schrijven", aldus F. Cancrinus, directeur van het bedrijf. Het handboek is vanmorgen ten doop gehou den op een discussiebijeen komst voor artsen en apothe kers over de voordelen van goedkope geneesmiddelen. Volgens Cancrinus heeft een onderzoek aangetoond dat 30 procent van de artsen nooit generieke middelen voor schrijft. „Dat komt voort uit laksheid of onkunde. Die merknamen kent men over het algemeen goed, maar de algemene stofnamen kan men vaak niet onthouden", aldus Cancrinus. „Bovendien denkt 15 procent van de artsen dat die generieke middelen min der betrouwbaar zijn. Dat is onzin, want aan de goedkope medicijnen worden precies de zelfde kwaliteitseisen gesteld als aan de dure". Cancrinus meent dat niet alleen de apo thekers een vergoeding moeten krijgen voor het afle veren van goedkope genees middelen (zoals staatssecretaris Dees wil) maar ook de artsen. DICK VAN RIETSCHOTEN Gestrand Op het strand van het Noordhollandse dorpje Groote Keten werd gisteren een walvis aangetroffen. Het acht meter lange dier was echter al dood toen het aanspoelde.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5