Max geeft eigen stichting de zak Top Gun legt het af tegen De Tijd MUNENJAGERS NAAR PERZISCHE GOLF 4 We iijpter.. tm Onze J-zekeringS' „adviseur 'oost vees ons 10 de weg. IEUWO Strengere eisen rij-instructeurs Nieuwe raketten F-16 reiken tot Rusland Oudste inwoner boekt record met 111 jaar b Betaalbaar Aanvullend Pensioen». LEEUWARDEN RAAKT VEERTIEN VLIEGERS KWIJT wptfENLAND Ceidaegownmt VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 GDLOON BLUFT 1/ltEWUZIGD ^AG De minimumjeugdlonen voor van 15 tot en met 17 jaar blijven ge- >T1 Het voorste^ dat CDA-fractieleider .1lij tijdens de Algemene Beschouwingen de jeugdlonen voor deze categorie al- iierstrekken indien jongeren een jaar of werkervaring achter de rug heb- datLigens minister De Koning van sociale pifechnisch onuitvoerbaar. Het kabinet [eerste instantie het voornemen de <£n Voor deze categorie jongeren af te diet ^at stu"tte echter op verzet van een j heid van de Tweede Kamer, waarop n de[een compromis-voorstel indiende. Nu aafetel-De Vries niet uitvoerbaar blijkt te iele iyt de CDA-fractie, gesteund door de k en jat de minimumjeugdlonen ongewijzigd blijven. Vrijspraak voor directeur bronnenbad GRONINGEN De recht- bank in Groningen heeft giste ren de voormalige directeur R. van der Gaast van het bron nenbad in Nieuweschans vrij gesproken van verduistering van 100.000 gulden. De man werd ontslagen omdat de boekhouding van het bad een financiële wanorde was. In middels heeft hij het tekort van 100.000 gulden terugbe taald. De rechtbank achtte niet bewezen dat geld van het bronnenbad is gebruikt om privéschulden mee af te los- Boek Gorbatsjov bestseller DE MEERN Het boek „Pe restrojka" van de Russische leider Gorbatsjov is een enorm succes in de boekhandel. De uitgever heeft de oplage van de derde druk van het boek met 10.000 stuks verhoogd zo dat er nu in totaal 105.000 exemplaren bij de boekhandel zijn afgezet. Eind volgende week komt er een vierde druk van 30.000 exemplaren be schikbaar. Ondanks een inter nationaal embargo tot afgelo pen woensdag was het boek eind vorige week al bij diverse boekhandelaren verkrijgbaar. SAMENWONERS EN GEHUWDEN VOOR ZIEKENFONDS GELIJK AMSTELVEEN De ziekenfondsen behan delen vanaf 1 januari mensen die ongehuwd samenwonen hetzelfde als gehuwden. Samen woners kunnen dus vanaf die datum meever zekerd worden bij het ziekenfonds, mits de hoofdverzekerde kostwinner is. De Zieken fondsraad heeft de fondsen hierover gisteren een circulaire toegestuurd. Iedereen die jonger is dan 65 jaar en duurzaam samenwoont met een ander komt voor medeverzekering in aan merking. Op het aanmeldingsformulier moeten beide partners een verklaring onderte kenen dat zij samen een huishouding voeren. Als een ziekenfonds eraan twijfelt of twee mensen samenwonen mag het fonds dit nader onderzoeken, aldus de circulaire. DEN HAAG Het PvdA- Tweede Kamerlid Stemerdink heeft gisteren in het televisie programma Den Haag Van daag gezegd dat minister Van Eekelen hem heeft meege deeld dat de twee Nederlandse mijnenjagers op korte termijn kunnen gaan opereren in de Perzische Golf. Tot nu toe hebben de Helle- voetsluis en de Maassluis op mijnen gejaagd in de Golf van Oman, waar geen luchtdrei- ging aanwezig is van de oor logvoerende partijen Iraq of Iran. Maar die dreiging is wel aanwezig als de twee schepen via de Straat van Hormuz de Perzische Golf binnenvaren. Het VVD-kamerlid Ploeg zei in het zelfde programma dat „nu de zaak toch op straat ligt" de minister de garantie heeft gegeven dat de twee schepen met name luchtbescherming krijgen van de Britse vlooteen- heden in de Golf. Dat betekent volgens hem dat de Britse schepen een aanval op de Ne derlandse of Belgische mijnen jagers niet anders kunnen zien als een aanval op henzelf. Ploeg zei dan ook akkoord te aan met het zenden van de Nederlandse mijnenjagers naar de risicovollere wateren van de Perzische Golf, omdat die bescherming altijd een voor waarde daarvoor is geweest. Advertentie) i mij d« teraf «*7 - tad ities J attenr z^vnaarspensioen we°tV„eijk toch infof ingevoerd n be\ niet h AG Staatssecreta- van soc*a*e zaken «gelegenheid is toch 1 hu1e wensen van de Ka- men-treffende het weduw- fisioen en de taakver- i l Je maatregel voor ou- Verkende alleenstaan- a*84ionoreren. )rt z^inet wil het weduw- niet hsioen pas op zijn 1 januari 1990 laten Gei^e Kamer vindt dit te [drong vorige week bij jssecretaris aan op een jnaatregel voor we iets |fs met kleine kinde- (Graaf liet daarop we- nig voor een tussenop- n "ele voelen. Gisteren zei 1 °P tis de begrotingsbehan- gekiereid te zijn de Sociaal 't de jische Raad en de aar $>atieraad advies te ichPver een interimmaat- )elani__ met \V: v.V- van ikrijl »anje. ei tonni 20 gi 'rgen I over i vo<fi I a 1201 den gratj WERK VOOR REUMAPATIËNTEN MOET DOORGAAN Oe actie „Geef Max de zak" heeft te lijden van de ingestorte markt voor tweedehands kleren. FOTO: ARCHIEF AMSTERDAM „Max Tailleur heeft, ons onver wacht voor een volstrekt voldongen feit gesteld. Het telegram met de me dedeling dat hij als direc teur van „zijn" stichting ontslag nam, lag in mijn brievenbus op de ochtend van de dag dat we samen verder zoudën praten. Het is een heel moeilijke situatie, maar we hoeven echt niet te verwachten dat Tailleur op zijn be sluit terugkomt". Voorzit ter W. den Toom van de Max Tailleur Stichting is „teleurgesteld maar niet boos" vanwege het ver trek van de oud-moppen tapper en Carré-artiest. N VANDAAG IN HET VJ Max Tailleur (78), die als reu mapatiënt heel veel heeft ge daan ter verzachting van pijn bij lotgenoten door middel van kuurreizen, heeft de pijp aan Maarten gegeven. De di recte aanleiding tot dit besluit was de instortende markt voor tweedehands kleding, de enige bron van inkomsten voor de stichting met de lan delijk bekende gele „Geef Max de zak"-actie. Om die re den was de stichting al lang in gesprek met grotere fondsen en Max Tailleur was bepaald niet gelukkig met dat be stuursbeleid. Tailleur: „Hoe kan een charitatieve instel ling nou optreden als beleg ger? Maar het gebeurt wel, met geld van anderen. Ik help liever direct, wil niets oppot- Het bleef Max Tailleur steken dat zijn stichting nimmer een cent kreeg uit nationale lote rij-, collecte- of wat voor op brengsten dan ook. Eind sep tember dreigde Tailleur er al de brui aan te geven, wat door bestuursleden en mede werkers werd gesust en toege schreven aan zijn sterke emo tionaliteit. Toch is volgens stichtingsvoorzitter en oud- defensieminister Den Toom het plotselinge vertrek van directeur Tailleur niet veroor zaakt door het feit dat Den Toom met stichtingen als het Reumafonds in gesprek was. „Hij was zelfs blij met dit soort pogingen". Maar hoe nu verder? Het in onzekerheid verkerende per soneel van de Max Tailleur Stichting, waar vijf mensen op het kantoor werken en twaalf buitendienstmedewer kers dagelijks kleding opha len, krijgt op 21 december uit sluitsel. Ook over de in 1988 geplande kuurreizen valt nog niets met zekerheid te zeggen. De contracten met hotels en kuurstations in Oostenrijk lig gen in Amsterdam klaar om ondertekend te worden. Mis schien moeten ze voor het eerst in de geschiedenis van Max' stichting ongetekend re tour, wat ook in Badgastein weer een aantal arbeidsplaat sen op de tocht zet. Den Toom: „Natuurlijk is het onze intentie om door te gaan, alles in het belang van reu mapatiënten. Maar Max Tail leur laat ons mooi zitten, met zijn waardevolle contacten en alles. Let wel, we zijn niet boos, we respecteren zijn be sluit. Er is nog een kleine re serve, maar er moet ook nog salaris aan personeel worden betaald". De tijd dringt. Patiënten, van wie sommigen al sinds jaar en dag met Max Tailleur naar Oostenrijk gaan, komen mo gelijk in de kou te staan in plaats van in de warme berg grotten van Badgastein. En dan te bedenken dat het ooit Tailleurs droom was daar in het Salzburger Land een ei gen kuurhotel te openen. PETER VAN DER ROS stijgers vaat j gers uit het failliete 3rother Circus hebben Jste twee jaar in de VS bracht in een kooi van drie meter. Nu zijn ze naar betere tijden in Rusl(disch reservaat. Hun het ders, de Amerikaanse Bill Travers en Virgi- ienna, poseerden met de tijgers tijdens de die landing op Schiphol, lijk. 21 november Koningin Beatrix woont in De Doelen in Rotterdam het galadoncert bij ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan van de Koninklijke Bond van Zang- en Orato riumverenigingen in Neder land. De koningin is be schermvrouwe van deze bond. Mr. P. van Vollenhoven woont in het Cultureel Centrum in Amstelveen de gala-avond bij van „Up with People" met hun nieuwste show „Time for the Music". (ADVERTENTIE) Pieten plegen overval bij Sweetheart Candy Shops "Een giller." Dat was de reactie van Sweetheart Candy Shops op de overval vanochtend. Zwarte pieten wisten de zaak over te nemen met bedrieglijk echte pistolen van drop. Het is de moeite waard om te zien hoe ze bezig zijn. De klanten zijn dol enthousiast. Een echte Pieten boel. Voorlopig zijn ze nog aanwezig in de winkel in de Haagsche Passage 24. ^/NOLLEN LELYSTAD Rijschoolhou- houd van de rij-opleiding moet aan de BOVAG-infodag rij ders moeten verplicht worden veel beter zijn dan nu. Het ge- scholen in Lelystad. Volgens -i .iii/-"Oü i jaarlijks een bijscholingscursus te volgen. De eisen tot het be halen vail het rij-instructeurs- diploma moeten aanmerkelijk verscherpt worden en de in- bruik van moderne verkeers middelen en faciliteiten is on misbaar. Dat is de mening van de gezamenlijke deelnemers het CBR moet de huidige rij opleiding verder gaan dan de eisen die het exameninstituut thans stelt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De F-16, het gevechtsvliegtuig van de Nederlandse luchtmacht, krijgt naar alle waarschijn lijkheid een raket die een bereik tot in Sowjet-Unie heeft. Dat zei minister Van Eekelen van Defensie giste ren in de Tweede Kamer. Hij bestreed de opvatting dat dit plan een poging is compensatie te zoeken voor het naderende akkoord met de Sovjet-Unie over het uit Europa weghalen van de raketten op de middellange afstand. In de Kamer is verbaasd gereageerd. Frinking (CDA) zei zich gestoord te hebben aan het gemak waarmee Van Eekelen zijn uitlatingen deed; conclusies wilde hij daar echter niet aan ver binden. Mevrouw Beckers (PPR) veronderstelde „dat we straks met kruisraketten onder de F-16 zitten in plaats van op Woens- drecht". Van Eekelen nam de kritiek nogal luchthartig op. Vol gens hem gaat de vergelijking met „Woensdrecht" niet op omdat „een vliegtuig veel kwetsbaarder is en de raket Moskou berei ken kan". Een en ander heeft te maken met een in 1983 gesloten verdrag tussen de NAVO-lidstaten waarin tot modernisering van een aantal wapensystemen besloten werd. Welke wapens dat zijn, is nooit bekend gemaakt. Van Eekelen hield de Kamer voor dat het eventuele afschaffen van de raketten voor de middellange afstand een verder modernisering van andere wapens niet in de weg behoeft te staan. RANDWIJK De op het ogenblik oudste inwoner van Nederland, mevrouw C. van Druten-Van Hoog- akker uit Randwijk, is vandaag 111 jaar gewor den. Er is volgens het TNO Instituut voor Expe rimentele Gerontologie (ouderdomsleer) in ons land nog nooit iemand zo oud geworden. De oudste (ADVERTENTIE) 'n Brochure'' o< bei 1010) 454 80 ?0 VOLKEL De Neder landse luchtmacht is niet als in de film Top Gun en niet als in het weekblad De Tijd. De Nederlandse jachtvlieger is geen heroï sche macho, maar ook geen ongedisciplineerd, wild beest. „Het is een ge woon mens met een baan", vindt majoor-vlie ger André van Luijk uit Uden die gelegerd is op de luchtmachtbasis Volkel en lid is van de commandos taf taktische luchtstrijd krachten. „Een baan die steeds meer onder druk komt te staan door uitloop bij de luchtmacht en door negatieve publiciteit". „Een jachtvlieger is een ge zond, redelijk denkend, nauw keurig geselecteerd persoon, die vaak onder abnormale druk moet werken. Hij pro beert daarbij de kwaliteit van zijn werk nog continue te opti maliseren. Iedereen in een dergelijke situatie moet zich af en toe eens afreageren. Dat af reageren is van weinig of geen betekenis en komt maar heel incidenteel voor. Iedereen die de fysieke en mentale druk van ons vak kent, snapt dat we ook af en toe eens uit de bol gaan", meent majoor Van Luijk die de verantwoording heeft over een grote groep vliegers. Van Luijk reageert hiermee op de recente ophef over de jacht- vliegers die begon met een verhalenserie in weekblad De Tijd. Hierin werden de lucht machtpiloten geschetst als on gedisciplineerde, macho's, schoppend tegen de organisa tie en zeurend om geld. Vlie gende aardappelen over de ta fels in de mess en de mening over vrouwen zouden daarin tekenend zijn voor de mentali teit van de jachtvlieger. Luite nant-generaal De Jong rea geerde vorige week in onze krant kwaad over de „onge paste publiciteit over de goede manieren van zijn jongens". Hij onderkende daarbij wel de omschreven problemen. Naast de negatieve publiciteit over de vermeende losbandig heid, de eet- en de drinkge woonten van de piloten, speelt echter een veel groter pro bleem, vindt Van Luijk. „De luchtmacht wordt geconfron teerd met een omvangrijke uitstroom vari vliegers naar de burgerluchtvaart. Dat komt door de arbeidscondities, die niet kunnen concurreren met die in de burgerluchtvaart. De tekorten in het vliegerbestand zullen in de komende jaren naar verwachting verder toe nemen en waarschijnlijk zelfs verdubbelen als er geen ade quate maatregelen genomen worden". Met andere woorden: het salaris van een jachtvliegers is vele minder dan van een een piloot in.de burgerluchtvaart. Ook de pensioenregeling is niet geweldig. De premie is vrij hoog en als een jachtvlie ger voor zijn 55e jaar moet stoppeh omdat hij is afgekeurd is of omdat hij in een nieuwe functie niet meer hoeft te vlie gen, vervalt het deel van zijn pensioenrechthet dat over de vliegtoelage is opgebouwd. „Dat is frustrerend. Een F16- vlieger levert toch een zodanig zware inspanning, dat ér na twintig jaar niet meer van hem verwacht kan worden dat hij dat vak fysiek nog naar be horen kan uitvoeren", vindt André van Luijk. „Voorstellen om verbetering aan te brengen in al die voorzienihgen en ar beidsomstandigheden stuiten bij de politiek op verzet. We worden als militaire ambtena ren gezien en niet als vliegers met een specifieke status". Majoor-vlieger Andre van Luijk: „De Nederlandse jacht vlieger is geen heroïsche ma cho, maar ook geen ongedisci plineerd, wild beest. Het is een gewoon mens met een baan". Ook majoor-vlieger Dick Bos, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Jachtvliegers, vindt dat de politiek structure le oplossingen zou moeten zoe ken. Zijn vereniging pleit daar al sinds de oprichting voor. „De maatregelen die tot nu toe zijn genomen, zijn onvoldoen de gebleken. Het kader wordt steeds dunner en ook de jonge collega's stappen al op. Het ta kenpakket bijstellen is korte- termijn politiek. Er moet worden gezorgd voor voldoen de mensen op lange termijn en dat kan alleen door de arbeids omstandigheden te verbeteren. Het verbeteren van de vlieg toelage en een betere pensi oengarantie zouden daartoe een goede aanzet zijn. We ste ken miljoenen in de opleiding van de vliegers, maar dat is slechts kapitaalvernietiging als we ze na een beperkt aantal jaren na de opleiding naar de burgerluchtvaart laten over stappen". ASTRID VERBRAEKEN LEEUWARDEN De vlieg- stappen over naar de burger- lengd contract". De overige maal dat één op de drie re- basis Leeuwarden raakt vol- luchtvaart. Hun plaatsen zul- elf zijn reservisten, die aan servisten na vier zes jaar gend jaar veertien F16-vlie- len worden opgevuld door het eind "van hun contractpe- beroepsvlieger werd bij de gers kwijt. Dat is een vijfde jonge vliegers. Bij de veertien riode zijn gekomen en geen luchtmacht, nu wil vrijwel van het totaal aantal vliegers At één beroepsofficier en verlenging willen. Enkele ja- niemand dat meer. op deze basis. De veertien twee vliegers met een „ver-, ren geleden was het nog nor- tot nu toe geregistreerde inwoner werd 110 jaar en enkele maanden. Me vrouw Van Druten, die nog steeds bij haar schoondochter woont, krijgt regelmatig bezoek van een wijkzuster. Zij is nu wat doof en begint een beetje af te takelen. Van daar dat de familie na drukkelijk heeft laten we ten bezoek niet op prijs te stellen. De mens wordt steeds ouder, constateert TNK-deskundige prof. Knook. Waren er in in ons land tien jaar geleden nog „slechts" 170 mensen die de magische grens hadden over schreden, nu zijn er al ruim 600 Nederlanders die een eeuw achter de rug hebben. Dit komt volgens hem omdat mensen op hogere leeftijd een veel betere conditie hebben dan voorheen. Zij gaan minder snel achteruit „De goede me dische en sociale zorg in ons land is daarop van grote in vloed", zegt Knook. Welke leeftijd iemand haalt, blijft af hankelijk van een groot aantal factoren. Ten dele is dit erfe lijk bepaald. Voorts zijn de voeding. lichaamsbeweging, het milieu, werkzaamheden, het beroep en dergelijke van invloed op de te bereiken leef tijd. Daarnaast kunnen onge lukken en infecties een spaak in het wiel steken van iemand die in wezen de mogelijkheid had oud te worden. Dood door pure slijtage is nimmer het ge val. Geen excessen en geestelijk en lichamelijk zo lang mogelijk actief blijven, zijn prima leef regels. Maar „gezond leven is nog geen garantie om gezond oud te worden, meent Knook. Uit onderzoek is wel vast ko men te staan dat mensen met een matige levensstijl het ge middeld iets langer uithouden. Puur statistisch gezien scheelt het roken van twee pakjes si garetten per dag twaalf jaar op een mensenleven. Uit proeven met dieren is gebleken dat weinig eten bevorderlijk is voor het bereiken van een hoge leeftijd. De verschillen in ouderdom waren aanzienlijk, gemiddeld 20 procent. Bij TNO kijkt men ook naar de invloed die het gebruik van alcohol heeft op het ouder worden. Men heeft sterk de indruk dat niet zozeer alcohol de schuld gegeven moet worden van schade aan de lever, als wel de combinatie met andere stoffen die in drank, vooral in de goedkope soorten, voorkomen. Gebleken is dat de betere mer ken minder schadelijk voor de gezondheid zijn. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3