Brabantse kloosters hielden strijd tegen Reformatie vol Joden willen uitstel gesprek met Vaticaan GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Bijzonder onderwijs tegen enquêtes voor scholenplanning ÊcklócSowvm, brieven lezers ÊcidócSowant VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 PfIËN „Zelfhulpgroep" van ontslagen predikanten CHARLOTTE In de Verenigde Staten is een „zelfhulp groep" van ontslagen baptistenpredikanten opgericht. De „pre dikanten zonder kansel", zoals de groep zich noemt, zijn allen lid van de Zuidelijke Baptisten, de grootste protestantse kerk in de Verenigde Staten. Elk jaar moeten in de 37.000 gemeen ten ongeveer 1000 predikanten hun ambt onvrijwillig neerleg gen. Zij worden of zonder meer ontslagen of „op andere wijze gedwongen de kansel te verlaten", zo werd geconstateerd tij dens de eerste bijeenkomst van de groep in Charlotte in de staat North Carolina. De meeste predikanten lijden volgens de organisatie onder „bitter makende" gevoelens van „woede, twijfel, rouw, medelijden met zichzelf" maar ook hoop. Vaticaan vraagt ordes financiële steun VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft de religieuze ordes en congregaties gevraagd om hulp bij de vermindering van het* financieel tekort. Dat blijkt uit het bulletin van de vereniging van generale oversten in Rome. De president van de prefec tuur voor economische aangelegenheden van het Vaticaan, kardinaal Guiseppe Caprio, zal de economen van de ordes en congregaties nog nadere gegevens over de financiële proble men van het Vaticaan sturen. Het tekort van het Vaticaah zal dit jaar ongeveer 120 miljoen gulden bedragen, circa 7 miljoen gulden meer dan vorig jaar. Weliwaar namen de uitgaven met 15 miljoen gulden af, maar door de koersval van de dollar daal den de inkomsten ongeveer evenveel. Het verstand helpt ons soms dapper bij het begaan van dwaasheden. La Rochefoucauld Mevr. Weijenborg-Pot neemt ontslag als voorzitster Justitia et Pax UTRECHT Kardinaal dr. A.J. Simonis heeft op haar verzoek aan mevrouw mr. Philo M. Weijenborg-Pot eer vol ontslag verleend als voor zitster van de bisschoppelijke commissie Justitia et Pax Ne derland. Weijenborg (58) volgde twee jaar geleden dr. Marga Klompé op als voorzit ster. Desgevraagd deelde Weijen borg mee dat het haar onmo gelijk is gebleken haar voor zitterschap op een zinvolle wijze vorm te geven. Zij kreeg in de commissie te wei nig steun voor haar voorstel een dagelijks bestuur in het leven te roepen om de doel matigheid van het werk van de commissie en de samen werking tussen bestuur en secretariaat te verbeteren. Dit dagelijks bestuur zou de praktische zaken moeten af handelen en in staat zijn alert te reageren op actuele zaken. Weijenborg verwijt haar mede-bestuursleden dat zij te zeer een tweede Marga Klompé van haar wilden ma ken. De kritiek op haar deel neming aan het gesprek van een afvaardiging van de Ne derlandse bisschoppenconfe rentie met Shell vorige maand heeft geen rol bij haar besluit gespeeld. Weijenborg nam toen buiten medeweten van de overige commissiele den en het secretariaat deel aan het gesprek, waarin Shell een toelichting gaf op zijn beleid inzake Zuid-Afri- ka. Weijenborg wil nu op een an dere wijze blijven ijveren voor verbetering van de situ atie van de mensenrechten in de wereld. Zij blijft lid van de sectie internationale za ken van de Raad van Kerken in Nederland. Voorts ver diept zij zich op dit moment met een aantal vrouwen in de effecten die de schulden last van de landen in de Der de Wereld op de vrouwen in die landen heeft. De commissie houdt de ko mende maand een extra ver gadering over de situatie na het ontslag van Weijenborg. Tot er een opvolg(st)er is be noemd neemt vice-voorzitter pater F.J. Thuis het voorzit terschap van Justitia et Pax waar. China bouwt monument voor Matteo Ricci ZHAOQING In Zhaoqing in China, op honderd kilome ter van Kanton is deze week officieel bekendgemaakt dat de Chinese Volksrepubliek een herdenkingsmonument opricht voor Matteo Ricci, de Italiaanse jezuïet, astronoom en geograaf die in 1583 de eerste rooms-katholieke mis siepost in China vestigde. Duitse prelaat benoemd voor voorbereiding JPIC GÖTTINGEN De Raad van Europese Bisschoppen conferenties (CCEE) heeft de Westduitse priester Nikolaus Wyrwol benoemd tot secreta ris voor de voorbereiding van de Europese oecumeni sche conferentie in Basel over de thema's gerechtig heid, vrede en het behoud van de schepping. UDEN Toen Frederik Hendrik in 1629 's-Her- togenbosch op de Span jaarden heroverde, ging dat vergezeld van de be paling dat „alle geestelij ken ende religieuse manspersonen sullen uyt den stadt vertrecken". De vrouwelijke religieu zen werd de twijfelachti ge gunst geboden in de stad te mogen uitsterven. Novicen mochten zij niet meer aannemen. De overwinning van de pro testanten op de katholieke Spaansgezinden had reusach tige gevolgen voor de niet ge ringe aantallen kloosterlin gen in de Republiek. Waar moesten zij hun toevlucht zoeken? Uiteraard zuidwaarts waar de grenzen tot de vrede van Munster in 1648 schim mig bleven en het gezag van de republiek zwak was. Het graafschap Megen, het land van Ravenstein, de ba ronie van Boxmeer en de commanderij Gemert zouden na 1648 geen deel uit maken van de zogenaamde generali teitslanden die door Holland werd bestuurd. Het waren al sinds de Middeleeuwen vrije heerlijkheden, miniatuur- staatjes. gelegen in noordoos telijk Brabant die tot de Franse tijd hun zelfstandig heid zouden behouden. De vele kloosterorden zochten in die streek („een waar para dijs", aldus een van de mon niken van destijds) een goed heenkomen en stichtten daar nieuwe kloosters naast de al bestaande. Het museum voor religieuze kunst in Uden heeft gepro beerd met behulp van een tentoonstelling dit kloosterle ven in kaart te brengen. Er zijn kunstschatten en histori sche voorwerpen bijeenge bracht die onder meer af komstig zijn uit de tien kloos ters die deze streek nu nog rijk is. Het Middeleeuwse Clarissenklooster in Megen Topstukken Toen de kloosterlingen de wijk moesten nemen voor de protestanten, probeerden zij uiteraard zoveel mogelijk hun kunstschatten mee te ne men. Zo goed en zo kwaad brachten zij die in hun nieu we behuizingen onder. Vol gens conservator drs. L. van Liebergen zijn hier topstuk ken van middeleeuwse reli gieuze kunst onder zoals houtgesneden beelden van de Meester van Koudewater, verder kostbare monstran sen, getijdenboeken, schilde rijen van katholieke contra reformatorische voormannen en talloze andere voorwer pen die voor de liturgie wer den gebruikt. Veel ging ui teraard ook verloren en moest opnieuw worden ver vaardigd. Van Liebergen zegt dat in dit Brabantse gebied in de zeventiende en achttiende eeuw verbazingwekkend veel kunstenaars woonden om in de kerkelijke behoef ten te voorzien. Zo had Box meer een eigen zilverfabriek je. De tentoonstelling herbergt ook voorwerpen die herinne ren aan het dagelijks leven van de kloosterlingen ten tij de van de Contra-Reforma tie. Er staat bijvoorbeeld een tabernakelkoffer waarmee de franciscanen door het (staatse) land van de Bomme- lerwaard trokken om katho lieken in de diaspora terzijde te staan of de stoof, ook wel lolpotje genaamd, die de Cla rissen van Megen gebruikten om hun voeten warm te hou den. Zij bewaarden tot de dag van vandaag een grijsblauwe plank van de toegangspoort van hun klooster die door de Franse soldaten in 1794 bij hun komst werd stukge- beukt. Het is een voorwerp dat het meest tastbaar de strijd zichtbaar maakt die deze kloosters in de afgelo pen eeuwen hebben moeten voeren om het hoofd boven water te houden. Naast de kunstzinnige en da gelijkse voorwerpen die be hoord hebben - en voor een belangrijk deel nog steeds be horen aan deze kloosters, is in de catalogus summier de geschiedenis beschreven van elk van de tien nog bestaan de kloosters in noordoostelijk Brabant. Deze kloostercom- FOTO: PR plexen zoals Marie-Refugie in Uden, (waar het museum voor religieuze kunst in Uden gevestigd is) behorend aan de birgittinessen, en het capucijnerklooster in Velp (de enige vrijplaats die dus niet in noordoostelijk Bra bant lag) vertegenwoordigen op zich uiteraard ook een cultuurhistorisch belang. Een aantal van hen heeft immers sinds de Middeleeuwen zijn oorspronkelijk karakter we ten te bewaren. Anticlericaal Toen de Fransen hier naar toe kwamen, leek het lot van de kloosters die de Reforma tie hadden overleefd alsnog bezegeld te worden. De vrije heerlijkheden verdwenen en werden verkocht aan de Ba taafse republiek en op last van de Fransen moesten ook daar alle kloosters verdwij nen. Vele kloosterlingen pro beerden net als in de zeven tiende en achttiende eeuw hun bestaan te rekken door ondergronds te gaan. Een aantal ordes was de genade slag nabij toen koning Wil lem I na het vertrek van de Fransen het anti-clericale be leid voortzette. Zijn zoon Willem II werd echter als de grote redder gezien. Hij stond de kloosters weer toe novicen aan te nemen. Een vreugde doek bij die gelegenheid door de Capucijnen gemaakt waarin Willem II als redder wordt bezongen getuigt daar op de tentoonstelling van. Nog altijd siert het portret van Willem II de refter van het middeleeuwse capucij nerklooster in Velp. De kloosters hadden dan ook een bijzondere reden om Willem II dankbaar te zijn. De Kar melietenorde bestond nog maar uit twee man toen Wil lem II het suppressieverbod van zijn vader ophief. Nog onder het bewind van Willem II bloeiden de kloos ters op. Zij vervulden lange tijd taken voor heel katho liek Nederland en waren van groot belang zijn voor de ka tholieke emancipatie die mede dank zij hen zijn beslag kon krijgen. Om een voor beeld te noemen: de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam werd bijvoorbeeld door Fran ciscanen vanuit Megen in stand gehouden. Tegenwoordig staan de kloosters voor nieuwe uitda gingen: de aanwas van nieu we leden is voor de meeste congregaties tot het nulpunt gezonken. Zullen deze kloos ters nu alsnog uitsterven, iets wat niet gebeurd is toen zij in voorbije eeuwen onder de grootst mogelijke druk ston den? Conservator Van Lie bergen is daar niet zo zeker van zijn, ook al lijkt verdwij ning op het eerste gezicht on ontkoombaar. „In de wereld is veel mogelijk, bij God is echter alles mogelijk." PAUL VAN VELTHOVEN De tentoonstelling 'Waer een paradis', Kloosterleven in Brabant na de Reformatie in het Museum voor religieuze kunst in Uden, Vorstenburg 1, is nog te zien tot 13 decem ber. Inlichtingen tel. 04132 - 634.31. WOEDE OVER UITLATING RATZINGER NEW YORK Joodse lei ders in de Verenigde Staten hebben besloten een bijeen komst met het Vaticaan over de holocaust tijdens de Twee de Wereldoorlog uit te stel len. Dat hebben joodse bron nen meegedeeld. De aanlei ding voor het uitstel is de re cente uitlating van het hoofd van de Congregatie voor de Geloofsleer, kardinaal Joseph Ratzinger, dat joden pas ech te joden worden als ze chris ten worden. Ratzinger citeer de in een interview met het Italiaanse RK weekblad II Sabato Edith Stein, de in een concentratiekamp omgeko men religieuze van joodse af komst, die na haar bekering tot het christendom verklaar de dat ze nu tot het echte jo dendom was toegetreden. Volgens de joodse bronnen is maandag een telegram naar het Vaticaan gestuurd met het verzoek de bijeenkomst die van 14 tot en met 16 de cember in Washington zou plaatshebben, uit te stellen tot een geschiktere datum is gevonden. Tijdens de bijeen komst, die onder auspiciën zou staan vaq het Vaticaan en het Internationale Joodse Comité voor Inter-Religieus Overleg (IJCIC), zouden lei dende katholieke en joodse historici de rol van de' Rooms-Katholieke Kerk tij dens de oorlog onderzoeken. Volgens een joodse bron toont de uitlating van Ratzin ger opnieuw aan dat de hou ding van het Vaticaan ten aanzien van de dialoog met het jodendom „niet leidt tot een eerlijk onderzoek van de rol van de RK Kerk tijdens de Tweede Wereldoorlog, en dan vooral van de onver kwikkelijke houding van paus Pius XII". In juni riep paus Johannes Paulus II felle protesten van joodse zijde op door een au diëntie te verlenen aan de van oorlogsmisdaden be schuldigde Oostenrijkse pre sident Kurt Waldheim. Nadat joodse organisaties hadden gedreigd een ontmoeting met de paus tijdens diens bezoek aan de Verenigde Staten te boycotten, had eind augustus in het Vaticaan overleg plaats tussen een joodse dele gatie en leden van de Curie, het centrale bestuur van de RK Kerk. Het Vaticaan be loofde toen een officieel do cument te publiceren over de holocaust en het antisemitis me. Voorts werd afgesproken dat de RK Kerk meer met joodse organisaties zal over leggen om incidenten als de affaire-Waldheim te voorko men. Tijdens zijn ontmoeting met joodse organisaties in september in Miami ging de paus niet in op de audiëntie voor Waldheim. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepbaar, eventueel parttime, J.Kot, De Bolle 90, 9254 JD Harde- garijp. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat part time te Waddinxveen: W. Groenen boom. kandidaat te Capelle aan den IJssel. Bedankt voor Nijkerker- veen, A.van de Beek te Genemui- den. Beroepen te Vianen J.Ch.Plaat, geestelijk verzorger ziekenhuis Wil lem Alexander te 's-Hertogenbosch. Beroepen te Bruchterveld: drs. M. Wielhouwer. kandidaat te Leid- schendam en Voorburg. Beroepen te Amersfoort-centrum, C.van den Berg te Aséen-noord. Aangenomen naar Yerseke drs. J. Staat te Mun- nekezijl die bedankte voor Anjum en voor Herwijnen. Beroepen te Eindhoven P H. van der Laan missionair predikant te Gent. verbonden aan de kerk van Axel. Gereformeerde gemeenten Beroepen te Capelle ad IJssel, J.J.Van Eckeveld te Zeist. Beroepen te Enkhuizen J. Kareis te Rijssen. NIJMEGEN Misbrui ken provincies en ge meenten enquêtes onder ouders van schoolgaande kinderen om het open baar onderwijs te promo ten? Over onder meer deze vraag ging het van daag in Nijmegen op een speciaal belegde confe rentie over het zogeheten „verlangd onderwijs via directe meting". Organisaties voor het bijzon der onderwijs (vooral: rooms- katholieke en protestants- christelijke) hebben grote moeite met de trend dat overheden ouders vragen naar welke school zij hun kind het liefst sturen. De uit slag van dergelijke enquêtes blijkt nogal eens uitgelegd en gebruikt te worden ter een zijdige ondersteuning van een aanvraag voor een open bare school. Dat is onder meer het geval in Zuid-Hol land: de provincie heeft een enquête ingesteld in het Westland en de conclusies daaruit verengd tot een plei dooi voor openbaar voortge zet onderwijs. Planprocedure Het gebruik van een enquête onder ouders is een betrek kelijk nieuw verschijnsel. De spreiding van de scholen voor voortgezet onderwijs is geregeld via de zogeheten planprocedure. Op basis van prognoses van aantallen leer lingen wordt een aanvraag voor een school al of niet goedgekeurd door de 'staats - secetaris. Voor die prognoses wordt gebruik gemaakt van andere gegevens, met name het aantal basisscholen van dezelfde „kleur". Niet alleen de organisaties voor bijzonder onderwijs hebben moeite met de directe meting; het CDA in de Twee de Kamer heeft ook grote moeite met de ontwikkelin gen. Toch heeft in Noord- Brabant de directe meting al geleid tot plaatsing van een openbare school voor voort gezet onderwijs op het Plan van Scholen (Oss). Noord-Brabant en Limburg zijn gebieden waar naar het oordeel van velen te weinig openbare scholen zijn. Direc te meting, dus de voorkeur die ouders uitspreken over de „kleur" van de school voor hun kinderen, zal daar een heel verschillend beeld ge ven van de huidige situatie. In Oss bijvoorbeeld is het percentage openbare scholen zeer gering, terwijl bijna der tig procent van de ouders via een enquete zegt openbaar voortgezet onderwijs voor hun kinderen te wensen. Staatssecretaris Ginjaar-Maas heeft verklaard dat het mi nisterie de directe meting niet zal toepassen, maar ze voegde eraan toe dat als aan vragers van scholen of pro vinciale besturen resultaten van dergelijke enquêtes han teren, ze die „niet in de prul lenbak zal gooien" Zo kunnen de enquêtes op indirekte wijze een bijdrage leveren tot beslissingen van de staatssecretaris. Tegen de tot nu toe gebruike lijke methode van indirecte meting bij het voortgezet on derwijs wordt ingebracht dat de aantallen basisscholen van een bepaalde richting niet normatief kunnen zijn voor de „verdeling" van de scho len voor voortgezet onder wijs. Inzicht in de voorkeu ren van ouders op grond van levensbeschouwelijke keuzen zou veel beter zijn. De situa tie in Oss is daarvan een tref fend voorbeeld Overigens blijkt uit onder meer een stu die van het Sociaal Planbu reau dat in bijna het gehele land de „keuze op papier" vrijwel overeenkomt met de feitelijke keuze van ouders. De bezwaren van organisa ties voor bijzonder onderwijs zijn deels juridisch-pnnci- pieel, deels meer praktisch. De juridische bezwaren rich ten zich onder meer op de wijze waarop voorstanders van directe meting het begrip vrijheid van onderwijs inter preteren. Naar het oordeel van het bijzonder onderwijs gaat het hierbij om de vrij heid tot schoolstichting; het geven van onderwijs is vrij. De systematiek van de scho lenplanning is ook op dat recht geënt. Voorstanders van directe meting benade ren de vrijheid van onderwijs van precies de andere kant, namelijk als gebruiker. Bo vendien is het bezwaarlijk ouders te vragen naar hun levensbeschouwelijke voor keuren - zoals gebeurt bij di recte meting - aldus de orga nisaties voor bijzonder onder wijs (recht op privacy). De praktische bezwaren rich ten zich onder meer tegen de mogelijkheid de vragenljsten suggestief samen te stellen en dc gebleken onbekendheid van ouders met bijvoorbeeld de kenmerken van openbaar onderwijs, algemeen bijzon der en confessioneel bijzon der onderwijs. Westland Volgens de Besturenraad van het protestants-christelijk on derwijs in Voorburg heeft de provincie Zuid-Holland „sim plistische" conclusies verbon den aan de uitslag van de en quête in het Westland. Er wordt geconcludeerd dat er te weinig openbaar voortge zet onderwijs in de regio is, maar verzwegen wordt dat op grond van die enquête hetzelfde gezegd kan worden ten aanzien van protestants christelijk (ok katholiek) voortgezet onderwijs. De provincie zegt voorts dat het stichten van een nieuwe school problemen met zich mee brengt. Daarom worden suggesties gedaan voor sa menwerking met een open bare scholengemeenschap in bijvoorbeeld Den Haag of Rijswijk, of men kan aanstu ren, aldus nog steeds de pro vincie, op deelname van het openbaar onderwijs in de be staande interconfessionele scholengemeenschap in Naaldwijk. De provincie Zuid-Holland had moeten zeggen, vindt de Besturenraad, dat er niet vol doende potentieel aantoon baar is voor een openbare scholengemeenschap in het Westland. LÜTSEN KOOISTRA GDI Informatie over ontvoerifJcT de jeug verstreï Weken na dato is in de publiciteit gebracht, dat[,igens voerders van Gerrit-Jan Heijn hun slachtoffer een pifechnisc ben afgesneden en dat lichaamsdeel als bewijsstuk leerste familie hebben gestuurd. Vele journalisten wisten #n Vooi maar hielden het stil op verzoek van de familie, die dat publiciteit daarover een goede oplossing van deeen Cg ringszaak zou belemmeren. Die vrees was ook aaitel-De voor de familie de politie te verzoeken een algehele itft de tiestop in acht te nemen. Een begrijpelijk verzoek en^t de m tie heeft er gehoor aan gegeven. blijven. ;zek Op zich is dat niets bijzonders, want de politie ontho altijd van mededelingen aan de(pers, wanneer zij red( te veronderstellen dat het onderzoek naar een mif" door kan worden geschaad. In dit geval deelde d< kennelijk de mening van de familie Heijn. Achteraf ken of zij daarvoor goede argumenten heeft gehad e zich daarover moeten verantwoorden, ook tegenover met wie zij een vaste werk'relatie heeft. Nu kan r ifififj worden overzien of de pers als gevolg van de inform|f in zijn werk nodeloos is belemmerd en de samenlevii door informatie is onthouden waarop zij volgens onj ven regels recht kan doen gelden. DOOR de publieke discussie die na de publikaties pü® pink is losgebarsten kan licht de mening postvatten!1 onzinberichten over de ontvoeringszaak in de pers zwtiaa schenen als gevolg van de informatiestop. Voorzovej-K vast te stellen is dat niet het geval. Er zijn vast wel o *J richten verschenen, maar niet als gevolg van de infof ing€ stop. De politie wil weliswaar feiten en geruchten be\ noch ontkennen, maar dat ontslaat journalisten nietkAG morele plicht alleen ontwikkelingen bekend te make£^je^ van ze zeker zijn. Zij hebben daarbij bovendien hui|egW€° schappelijke verantwoordelijkheid in acht te nemen, treffen risioen DAARDOOR komen ze te staan voor keuzen als he^er^^ niet publiceren van een luguber detail als de afg^0nore pink. Onze krant zal zoals gewoonlijk in dit soort z^inet v grootst mogelijke voorzichtigheid betrachten en niet hsioen ste details vermelden waarvan de familie verwacht°P 1 ja een gevaar kunnen inhouden voor het leven van Ger?e tt drong Heijn. ssecret naatrej DaT wil overigens geenszins zeggen dat wij niets ren over de stand van zaken. Toen ons bijvoorbeeld als eerste bekend werd dat een medewerker van he[e6voej museum voor Geologie en Mineralogie in Leiden op de k van de familie op grote schaal edelstenen had gektereid 1 Londen, publiceerden we dat na ruggespraak met de lische die in publikatie van dat feit kennelijk geen gevaar #atiera zullen die lijn blijven volgen, want in onze berichPver e over de ontvoering blijft in de afweging van de belani leven van het slachtoffer voorop staan. HDVEf O Afnemende wind DE BILT - (KNMI) Vanaf de oceaan stroomt via Schotland en de Noordzee gedurende de komende 24 uur vochtige en tamelijk zachte lucht naar ons land. In deze lucht komt veel bewolking voor. Van tijd tot tijd kan daaruit een bui vallen, grote regenhoeveelheden worden het komende etmaal echter niet verwacht. Een zwakke rug van hogedruk, passeert morgen van noord west naar zuidoost over het land waardoor de buienaktivi- teit wordt onderdrukt. De temperaturen blijven met mi nima van rond 6 graden en middagwaarden van ongeveer 9 graden iets boven de norma le temperaturen in deze tijd van het jaar. De wind neemt in de loop van morgen.geleide lijk af. Een volgende oceaan- depressie brengt zondag en maandag nog wisselvallig weer, daarna dringt een kou dere oostelijke stroming tot over onze omgeving door Voor zondag tot en met woensdag luiden de vooruit zichten: eerst een enkele bui en temperaturen boven nul. Na maandag droog en kouder met lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten "voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Skandinavië: veel bewol king en af eq toe regen. Ten noorden van de lijn Stock holm-Oslo ook sneeuw. In de middag 6 graden in het westen van Noorwegen tot om het vriespunt ter hoogte van Stockholm en Oslo. Britse Eilanden: half tot zwaar bewolkt en vooral in Schot land en Oost Engeland perio den met regen. Morgenmiddag ongeveer 10 graden en zondag rond 8 graden. king en perioden mem Morgenmiddag rond 81 Zuid-Frankrijk, Oostl Morgen perioden met| droog, zondag half tol rjp bewolkt en enkele buiP dagtemperaturen van den in Zuid-Frankrij! graden in Oost-Spanje.j Zuid en West-Spanje eif gal: overwegend zonnij middag ongeveer 20 Alpenlanden: Morgen toe zon. Zondag ovei veel bewolking en v< de noord Alpen peri< regen. Boven circa 121 ook sneeuw. Middagti turen van 8 graden noordzijde tot 12 grai de zuidzijde. WEERRAPPORT HEDENMOR® 'n i Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Revolutie Op de tv zijn we weer eens vergast met het militaire Rus sische revolutionaire feest. Uren hebben we kunnen ge nieten van de communistische vlaggen en het commentaar van NOS-medewerkster Laura Starink. Het was een en al propaganda en verheerlijking van het communisme. Rusland is en blijft al 70 jaar lang een gevaarlijk land, zonder demo cratie en met militaireh naai drukking. Ware Ruslfaisch vredelievend als hetj(jerSt voorgesteld dan zouc§ gj||' iJÜ?™" vcn%enn; NAVO-legers niet nodL jjg Daarom vond ik die landir ding ronduit walgelijk, i R. C. Sangster, DEN HAAG. Tante Pos van slagt^ 0 Met wat voor matei^T Vk Tante Pos? Een brief gen, voorzien van van 75 cent, te zwaar strafport fl. 1.05 belast.^^ ren, allen wonend \\s Haag, die dezelfde bril vingen met dezelfde (uitnodiging voor vergi plus notulen) kregen I géén strafport! Ik heb j drag betaald maar beg- niets van. B. 't Hart, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2