basisscholen opgeheven a STAD OMGEVING Uitgelezen opgeruimd ^ekUcSommit^ Studenten woedend op Deetman én Cath Haarlemmerstraat particulier bewaken Gemeente Leiden kan slachthuis redden CE KATHOLIEKE EN EEN PROTESTANT-CHRISTELIJKE Oscar van de Humor voor Bernard Stoxen Zeker geen busbaan door Leidse Hout Goedkoper buskaartje te duur voor gemeente VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 invloed MC Erectie EBR 018» De voorzitter lid van het Colle- leheer van het Energiebedrijf Rijn- :N R) zal er tijdens vergaderingen van tie met de Medezeggenschapscom- 5 naadC) voortaan op toezien, dat de di- B0127 MC serieus behandelt. Op die ma- j"~^"Tde MC meer invloed uitoefenen op nden?vorm'n8 van de directie. Dat is de in get van het overleg tussen MC en het d. Van Beheer. Dit langdurige overleg /ens yen omdat de MC het gevoel had ,et°jks serieus te worden genomen door (aapdie De MC zegde daarop het ver- i-8084in de directie in september op. Het lacht beide partijen weer bij elkaar. liteorfiHg nu 's is gebaseerd metf1 °P Ondernemingsraden, aldus het 95.ran Beheer. Bonden en gemeente definitief eens LEIDEN De gemeente Leiden en de AbvaKa bo zijn het gisteren definitief eens geworden over de garantie dat er geen gedwongen ontslagen bij de gemeente plaats zullen hebben. De bonden kregen gistermiddag te horen dat Leiden in prin cipe tot 1 januari 1993 deze garantie geeft. De ge meente heeft zich er gisteren nog niet helemaal op vastgelegd, omdat eerst het college van B en W er vanmorgen nog over moest besluiten. In het overleg van gisteren zijn de uitzonderingen geformuleerd op de regel dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Daarbij gaat het onder meer om het geval dat iemand een andere pas sende functie weigert. De bonden en de gemeen te hebben een commissie in het leven geroepen, die zal beoordelen in hoeverre de gemeente zich voldoende heeft ingespannen om een ambtenaar die ontslag boven het hoofd hangt een andere functie te geven. De gemeente heeft aan de eis van de vakbonden toegegeven, na een acties door Leidse ambtenaren. Bovenbouw Vrije School in Leiden LEIDEN De staatssecre taris van onderwijs, N.J. Ginjaar-Maas heeft toe stemming gegeven voor een afdeling voor mavo, havo en vwo van de Vrije School in Leiden. Met in gang van augustus volgend jaar wordt les gegeven aan de César Franckstraat en aan de Vliet. De dichtstbij zijnde bovenbouw van de Vrije School is nu gevestigd in Den Haag. Verwacht wordt dat de school in Lei den 150 leerlingen zal krij gen. Het bestuur blijft zoe ken naar één lokatie voor alle leerlingen. LEIDEN Als de gemeente Leiden bereid is een gedeelte van de schuld van het Leidse slachthuis kwijt te schelden, willen vijf vlees grossiers een geldbedrag beschikbaar stellen zo dat het abattoir open kan blijven. De wethou ders J. Fase (economische aangelegenheden) en P. Bordewijk (financiën) hebben gistermiddag in een gesprek met curator mr. M. Teekens toe gezegd volgende week te komen met een aantal financiële voorwaarden en naar aanleiding daarvan nemen de vijf klanten van het slacht huis een beslissing. Over de hoogte van de be dragen kon Teekens vanmorgen „geen enkele indicatie" geven. De Leiderdorpse curator toon de zich „optimistisch" over de overlevingskans van het slachthuis aan de Pasteurstraat, dat in september failliet ging. Drie bijzon- basisscholen in Lei- moeten per 1 augus- =n e*88 hun deuren slui- omdat ze al langer 'drie jaar minder dan leerlingen hebben. gaat om de rooms- ïolieke basisschool JJlC Petrus aan de Lo- ^kade en om 't Wa- .^ijoen aan het Valken- lUlc in de Merenwijk. protestant-christelij- jasisschool wordt op- novjven en fuseert met Zon' andere school. Om 29 ke school het gaat, voorzitter A. Versnel pHde Protestant-Chris- [ïfke Scholenvereni- PP niet zeggen: „We staan op het punt om de fusie met de teams te gaan bespreken. Zolang de ouders nog niet zijn ingelicht, willen we de naam van de betrokken school niet meedelen". Ook de directie onderwijs van de gemeente Leiden wil niet Zeggen welke christelij ke basisschool onder de norm zit: „We hebben die getallen wel, maar deze gegevens mo gen we niet openbaar ma ken", aldus P. Peters, hoofd van de directie. Het staat al vast dat Sint Pe- trusschool dicht gaat. W. Sanders van de Stichting Ka tholiek Onderwijs Leiden sluit echter niet uit dat maat regelen worden genomen om te proberen de basisschool in de Merenwijk geopend te houden. „Het is mogelijk ontheffing te vragen". Over de kans van slagen heeft Sanders „geen idee". Een reden voor ont heffing zou kunnen zijn dat de dichtstbijzijnde school van dezelfde signatuur te ver weg ligt Dat kan in Leiden ech ter niet het geval zijn, omdat in de stad de afstanden tus sen de scholen nooit erg groot zijn. De leerkrachten van de op te heffen scholen kunnen worden ingeschakeld als bo ventalligen op andere scho len. „Of dat gebeurt is de vraag. Het hangt ook af van wat het personeel zelf wil", aldus Sanders. Hij geeft toe dat de stichting zich heeft verkeken op het leerlingenaantal van de ka tholieke basisschool in de Merenwijk. „Twintig procent van de Leidse leerlingen zit op katholieke basisschool. In de Merenwijk hebben we ook twintig procent van de leer lingen. Maar er is veel ver loop, daar. Veel mensen zijn de laatste jaren verhuisd naar de Stevenshof. En dan krijg je dat de kleinste school het eerst verdwijnt". Volgens Sanders is er nog een andere katholieke basisschool in Lei den die minder dan 125 leer lingen heeft. Deze school hoeft echter volgend jaar nog niet te worden opgeheven, omdat het aantal leerlingen nog niet zo lang minder dan 125 is. De christelijke basisschool De Valkenier in de Merenwijk hoeft volgens Versnel niet te worden opgeheven. „Deze school heeft het een tijdje moeilijk gehad maar nu gaat het weer goed". Ook De Springplank aan de Sumatra- straat is volgens hem uit de gevarenzone. „We zijn daar heel somber over geweest, maar nu springt de school bijna uit zijn voegen". Beroep Volgens Versnel neemt de belangstelling voor christelijk onderwijs in Leiden niet af. „Vergeleken met vorig jaar is het aantal leerlingen met vijftig gestegen". Versnel heeft hiervoor geen verkla ring: „Ik weet niet hoe het komt. Ik denk dat de buiten kerkelijken toch vaak nog hun kinderen naar een chris telijke school sturen. Ze heb ben vaak vroeger zelf ook christelijk onderwijs gevolgd en vinden dat hun kinderen best wat van de christelijke godsdienst mogen afweten. Vaak speelt ook de kwaliteit van een school een grote rol. Als een school goed bekend staat, sturen ouders hun kin deren daar naar toe, onge acht de signatuur"., Vooral in de Stevenshof is volgens Versnel veel belang stelling voor het christelijk onderwijs. „Daar lopen we zelfs in op het openbaar on derwijs". In deze nieuw bouwwijk staat een christelij ke school. De vereniging wil daar graag nog een school bijbouwen, maar de gemeen te wil dat er een interconfes sionele school komt. De Pro testant-Christelijke Scholen vereniging is tegen dit raads besluit in beroep gegaan bij de provincie, die ook vindt dat er een christelijke school moet komen. Tegen dat be sluit is de gemeente in beroep gegaan bij de Kroon. Omdat hij er als eerste Nederlander in is geslaagd als lid van een ludieke partij een zetel in de Leidse gemeenteraad te veroveren, kreeg Bernard Stöxen (rechts) van Leiden Weer Gezellig gister avond een Oscar van de Humor uitgereikt in zijn café chantant aan de Pieterskerkchoorsteeg. Deze nationale prijs werd hem overhandigd door E. van Tetterode, secretaris-generaal van het Nationaal 1 april Genootschap. Stöxen werd tweede in de cate gorie Humor in Daad, achter radio- en televisiepresentator Gerrit den Braber. Collega-raadsleden van Stöxen konden de grap wel waarderen. Stöxen presenteerde hen gisteravond overigens de Beaujolais Primeur van 1987. foto: wim van noort LEIDEN Er komt in geen geval een busbaan door de Leidse Hout. Die toezegging deed wethouder J. Peters (ruimtelijke or dening) gisteravond aan bewoners uit de omgeving van de Leid se Hout. Zij vreesden hiervoor nadat deze mogelijkheid binnen de gemeente ter sprake was gekomen. De busbaan zou een om leidingsroute moeten zijn voor bussen tijdens werkzaamheden aan de Rijnsburgerweg. tussen de Wassenaarseweg en de War- monderweg. Die gaan in januari 1988 van start en duren een jaar. Het autoverkeer wordt gedurende negen maanden omge leid via de Wassenaarseweg en de Oegstgeesterweg. de bussen kunnen gedurende vier tot vijf maanden slechts in één richting over de Rijnsburgerweg rijden. Volgens Peters is de alternatieve busbaan nooit serieus in overweging genomen bij de gemeente. „Zelfs al had de NZH dat gewild". Op de noodweg tussen Einsteinweg in de Leeuwenhoek en de Plesmanlaan, komt een fietsstrook voor fietsers. Langs die weg loopt nu slechts gedeeltelijk een vrijliggend fietspad. Omdat het om een tijdelijke weg gaat, wordt het fietspad niet doorgetrok ken. Wel komt er „minstens" een fietssuggestiestrook. )g idse historicus G. fft maandag 23 no- r in „De Bakkerij" Oude Rijn 44c een I over de armoede tien in de achttien- uw. Het zal met gaan over de bete van het Huiszitten- |et toenmalige een- voor hulpverlening Liszittende armen), hg begint om 20.00 chtingsmiddag het dienstencen- Kooi-Zeehelden- ordt in samen wer- ïet een diëtiste van uisvereniging Lei en voorlichtings- j gegeven over nd eten voor wei- ?ld". De voorlich- i iddag is op maan- 23 november om iur in dienstencen- De Kooi, Drift- 49. Iedereen van en ouder is wel- \msterdamse Psy- Vatuurkundig Ont- ingsinstituut heeft iden cursussen met nnings- en gezond- oefeningen op het \mma staan. De ■•en zijn bestemd mensen met ner- spierspannings- Aanmelden )t 31 december. In- igen: 020-713036 of 1536. feest en de groene Jis de titel van de lie op 24 november gedraaid in het ncafé in het Bree- 1aan de Breestraat fef thema van de s jongeren en sek- bit. Aanvang 19.30 Jaeer J.G. Fijnvan- 1 uit Leeuwarden gkt vrijdagavond 27 mber over het gezag ie Bijbel in de Lok- 'kerk (Pieterskerk- 11). De spreker gaat de vraag of de Bij- imands leven merk- kan veranderen. De begint om 20.00 Een bestuurslid van de Leiden International Students Club (LISC) uit zijn woede vanuit de speakerscorner in het faciliteitengebouw aan de Witte Singel. foto: wim van noort LEIDEN Leidse stu denten zijn woedend op mr. K. Cath, de voorzitter van het college van be stuur van de Leidse uni versiteit. Leden van de Raad voor het Studenten beleid die zitting hebben in de universiteitsraad zullen maandag tijdens de universiteitsraadsvergade ring een verkapte motie van wantrouwen tegen hem indienen. Deze aan kondiging werd gisteren gedaan door E. Schilp, voorzitter van de Plaatse lijke Kamer van Vereni gingen, waarin alle stu dentenverenigingen zijn vertegenwoordigd. Volgens Schilp heeft Cath, te gen de wil van een meerder heid van het college, inge stemd met het instellen van een werkgroep die de kortin gen op studiefinanciering gaat uitwerken. „Een meerderheid van het college is daartegen. Dat had Cath tijdens de verga dering over het instellen van die werkgroep duidelijk moeten maken en dat is niet gebeurd. Daarover willen wij meer duidelijkheid". Leidse studenten protesteer den gisteren tegen de plannen van minister Deetman. Zij werden daarin door gesteund, door de rector magnificus van de universiteit, prof. dr. J.J.M. Beenakker. Hij noemde het in de hal van het faciliteitenge bouw aan de Witte Singel „on juist en onbehoorlijk" om stu denten met terugwerkende kracht slechts zes jaar te laten studeren. Wie langer studeert moet steeds meer collegegeld betalen, tot een maximum hoogte van 10.000 gulden per jaar. Hij verweet Deetman bo vendien, dat hij universiteiten in de knel brengt bij de uit voering van de bezuinigingen. „Dat hoort niet in een rechts staat", aldus Beenakker. Voorzitter F. van Soest van de universiteitsraad, klaagde Deetman aan omdat studenten als gevolg van zijn plannen te weinig tijd overhouden om be- stuurs- en ander werk te doen, zoals het organiseren van de El Cid-week of het meewer ken aan de studentenalmanak. Zij stelde dat studenten nu zö hard moeten studeren, dat zij „contact-gestoord" de maat schappij in worden gestuurd na afloop van hun studie. Enkele honderden studenten luisterden gistermiddag naar diverse sprekers in een spea kerscorner in het faciliteiten gebouw. Roeiers van Njord en Asopos/De Vliet roeiden als protest door Leiden. Drijfnat door de stortregen droegen zij hun boot daarna het gebouw aan de Witte Singel binnen. Op de onderkant stond de tekst: „Hoe diep zinken we?!". De voorzitters van de vijf Leidse studentenverenigingen legden een hindernisbaan af, symbolisch voor het verloop van hun studie. Voorts zetten honderden studenten hun handtekening als protest tegen de bezuinigingsplannen van Deetman. De voorzitter van het Leids Universitair Fonds, H. van Dijk, sloot de acties in Leiden af met een proteste rend betoog. LEIDEN De kans dat bus reizigers in Leiden op be paalde uren tegen geredu ceerd tarief met de bus kun nen reizen, is klein. Dat ant woordde wethouder J. Peters (verkeer) op een voorstel van Links Leiden, om een zogenaamd „happy hour" voor busreizigers in te stel len. Volgens de wethouder loopt Leiden reeds „grote fi nanciële risico's" bij het uit proberen van een dergelijk plan. „Vroeger kon je bij de overheid aankloppen om ex tra geld, nu niet meer", waarschuwde hij. De ge meente blijft wel overleg voeren met NZH, die niet af wijzend staat tegenover het plan. De gemeente zal op verzoek van VVD-er G. Bakker met de NS gaan overleggen over de mogelijkheid om met een strippenkaart in de trein te reizen tussen het centrale station van Leiden en de sta tions De Vink en Lammen schans, en eventueel Voor schoten. Met name op de eer ste twee trajecten wordt veel zwart gereisd. Het gebruik van een strippenkaart zou dat kunnen verminderen. RAADSLID L. GERADTS (PVDA): LEIDEN Er moet een particuliere bewakings dienst komen, die er op toeziet dat de Haarlem merstraat 's avonds veilig begaanbaar is en er niet wordt ingebroken in win kels. Zo'n dienst kan het gebruik van rolluiken aanzienlijk verminderen. Die stelling werd gister avond tijdens een commis sievergadering verkon digd door raadslid L. Ge radts (PvdA). Geradts deed zijn voorstel naar aanleiding van uitspra ken van wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening), dat hij winkeliers uit de Haarlem merstraat desnoods wil verbie den dichte rolluiken aan te schaffen. Dat zou kunnen op grond van de bouwverorde ning of welstandsvoorschrif ten, zo meent de wethouder. Volgens Geradts zijn winke liers bereid gezamenlijk een bewakingsdienst te betalen. Die zou moeten bestaan uit „burgers met een pet op". Wethouder Peters was „niet zo gecharmeerd" van het idee van Geradts. „Die tendens be valt mij niet", zei hij. Peters wil liever overleggen met de winkeliers met een dwang middel achter de hand. Hij werd daarin gesteund door de andere commissieleden. Dat overleg heeft, aldus Peters, tot nog toe „redelijk succes" opge leverd. De wethouder wil dat de middenstanders de rollui ken afschaffen, of er openge werkte voor in de plaats ne men. „Als die veel duurder zijn, dan is dat jammer", vond hij. Om de veiligheid van de Haar lemmerstraat te vergroten, sti muleert de gemeente het wo nen boven de winkels. Betonnen paaltjes bedreigen Laman DEN HAAG/LEIDEN „De heer De Bolster moet die beton nen paaltjes onmiddellijk weg halen. Anders gaat het bedrijf Laman ten gronde". Dit zei mr. J.H. Cox gisteren in een kort geding tegen J. de Bolster. Deze heeft op een toegangsweg paal tjes geplaatst, zodat het bedrijf van Laman aan de Zijlsingel niet meer per auto of vrachtau to kan worden bereikt. Het kort geding was aangespan nen door de firma Boezem B.V., de eigenaar van het perceel waarop het bedrijf van Laman is gevestigd. Laman handelt on der meer in gereedschappen en machines. Het bedrijf ligt welis waar aan de Zijlsingel, maar kan slechts door vrachtwagens worden bereikt over een weg die langs het huis van De Bol ster loopt. Laman maakt al ja ren gebruik van dit weggetje, hij heeft recht van overpad. De grond waarover deze weg loopt werd onlangs gekocht door De Bolster. Waar het weggetje uit komt op de Zijlsingel sloot hij het begin november af met vier betonnen paaltjes. Volgens De Bolster ondervindt hij grote overlast van het verkeer dat langs zijn woning rijdt. Hij zegt dat het bestemmingsverkeer voor Laman gebruik kan ma ken van een ander weggetje tussen de De Zijlsingel en La man. Dit loopt pal langs de Oude Rijn. Volgens mr. Cox is deze weg echter niet geschikt voor vrachtwagens met opleg ger. Deze kunnen een bocht niet maken. Cox zei gisteren dat Laman grote schade onder vindt van de afsluiting. Het be drijf is niet alleen onbereik baar, potentiële klanten laten zich ook afschrikken door de betonnen paaltjes en rijden door naar een andere zaak. De Bolster is verplicht Laman recht van overpad te verlenen, aldus raadsman Cox. Recht bankpresident mr. Weinholt doet donderdag 26 november uitspraak. Politie neemt drugs in beslag LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren op verschillende plaat sen in totaal zeven Leidenaars aangehouden op verdenking van handel in drugs. Op de Kanaalweg, de Hoge Rijndijk en in een wo ning aan de Meerburgerkade werden zes mannen en een vrouw, in leeftijd variërend van 23 tot 33 jaar, aangehouden. De politie trof een kleine hoeveelheid soft drugs, acht gram heroïne en drie gram cocaïne aan. Ook werd 869 gulden in beslag genomen, die vermoe delijk met handel in drugs was verdiend. Vier van de aangehouden Leidenaars zitten nog vast, de overige drie zijn heengezonden. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met •behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. I Nol Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Telejoon fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar. Naam:^.Voor Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de teidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). rs^\ jfssfVssi Ccidóc Souoant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11