Sr erson Cadeau beeldamateur geen probleem Banketstaven en speculaas-variëteiten Voor een goed advies uitstekende service en lage prijs! DUIJVESTEIN Laat uw kinderen een proefrit maken NIEUW n Voor fotografen, smal en videofilmers: kort om voor 'beeldama teurs' is het vinden van een leuk en nuttig ca deautje gewoonlijk een peuleschil. Er is onvoorstelbaar veel te koop vanaf een tientje tot ver over de honderd gulden. Moei lijker wordt het zoeken van een geschenk voor die uitzon derlijke mensen die werkelijk alles al bezitten. We doen uit de veelheid aan mogelijkheden zomaar een willekeurige greep. Goedkope en duurdere ca deautjes door elkaar. Een vrijwel onuitputtelijke ge schenkenbron voor foto-hob byisten zijn de kleurcorrectie- en effectfilters. Je hebt ze let terlijk in vele tientallen soor ten. De bekendste effectfilters zijn van het Franse merk Co- kin. Vierkante plaatjes kunst stof die in een speciale houder passen. Die houders passen op alle lenzen via aanpassingsrin- gen. Je moet er achter zien te ko men welke filters al in het bezit zijn van degene voor wie het cadeautje bestemd is. De prij zen lopen uiteen van 20 voor het eenvoudigste filterglaasje tot over de honderd gulden voor een gecompliceerd effect filter. Ook videofilmers en ge wone smalfilmers gebruiken dit soort filters op hun lenzen. Laders Wie een elektronenflitser be zit, gebruikt batterijen. Dat kan aardig oplopen. Een nuttig ge schenk is dan een batterijlader. Er passen speciale oplaadbare batterijen in. Die zijn per stuk duurder dan gewone batterij en, maar de winst zit hem op den duur in de mogelijkheid tot opladen. Soms tot wel duizend keer. Gewone batterijen mag je met zo'n laadapparaat nooi ge bruiken. Ze kunnen dan zelfs ontploffen. De laadapparaten zelf zijn er in soorten. Heel een voudige waarmee je twee bat terijen kunt opladen kosten een paar tientjes. Maar er zijn ook duurdere waarmee allerlei typen oplaadbare batterijen door elkaar van een nieuwe la ding stroom kunnen worden voorzien. Die kosten dan soms tegen de honderd gulden. Er zijn nog steeds amateurs die zelf hun films ontwikkelen of dat eigenlijk wel zouden wil len. Het belangrijkste 'gereed schap' wat daarvoor nodig is, is een ontwikkeltankje. Je wik kelt in het donker je filmrolle tje op een spoel en die spoel gaat in het plastic (of metalen) tank je. Deksel erop en het licht kan aan. Ingieten en uitgieten van de chemicaliën kan dan verder in het licht. Die tankjes zijn er in diverse kwaliteiten en uit voeringen. Reken voor een goede wel tenminste op 30, maar er zijn ook duurdere uit voeringen. Er zijn nogal wat goede merken, bijvoorbeeld van Jobo, Photax, Paterson, Hama. Vraag er de fotohande laar maar om. Filmrolletjea Natuurlijk is een zwart-wit of een kleurenfilmpje ook nooit weg. Prijzen noemen is nu las tig. Dat ligt aan het gekozen merk, de lengte 12, 24 of 36 op namen en aan de soort film. Zwart-wit negatief, kleuren negatief of diafilm voor projec tie. Minimaal moet je toch wel op een tientje rekenen voor zo'n cadeautje. En videobezit- ters zijn al content met een vi deocassette al vanaf rond17. Batterijladers in soorten. Gekleurde viltstiften die ge lijktijdig een donker contourtje rondom de geschreven tekst maken zijn een aardig cadeaut je voor mensen die een fotoal bum bijhouden. Outliner heten die viltstiften. Wij zagen ze van het Rowi voor enkele guldens per stuk in een fotowinkel. Je kunt er ook eigen wenskaarten mee maken. En dan natuurlijk het fotoal bum zelf. Je kunt er niet ge noeg van hebben als je je herin neringen inplakt. Je hebt ze in de zelfklevende uitvoering en ook nog waarbij je de foto's moet inplakken of met foto hoekjes vastzetten. Zelfkle vend worden de uitvoeringen genoemd waarbij een doorzich tig plastic velletje de foto's vast klemt. Ze zijn er klein en heel groot. Echt gebonden of in een iets voordeliger uitvoering met een spiraalrug. De keuze is enorm. Te koopt ze vanaf een gulden of tien tot een veelvoud daarvan voor de dikke en luxe uitvoeringen. En dan zijn er de statieven. Filmpjes te kust en te keur. Eenbeenstatievên kosten van af 50 tot 90 al naar gelang de uitvoering. De uitvoering die het kortst is in te schuiven (makkelijk meenemen) is het duurst. Er zijn teveel merken om hier op te noemen. Let op een beetje stevige uitvoering. De keuze aan driepoot-statie ven is overweldigend groot. De goede merken zijn niet goed koop. Goede merken zijn o.a. Velbon, Gitzo, Cullmann, Stitz, maar dat is maar een heel klei ne greep uit het aanbod. Reken minimaal op 125 voor een beetje statief. Fotografen die dia's maken, zijn altijd blij met diaraampjes, snijapparaatjes en verlichte sorteerbakken. Op, dit gebied lopen de prijzen voor de moge lijke geschenken uiteen van 8 voor een doos diaraampjes tot 50 voor een eenvoudige sor- teerbak met lampje of een snij- apparaat. Maar duurdere raampjes en apparaatjes komen natuurlijk ook voor, dat ligt aan merk, systeem en speciale wensen. Duijvestein, al 60 jaar de specialisten in beeld, geluid, wassen, koelen, vriezen... Den Haag - Weimaritraat 155 Tel. 655940 Voorburg - Kon. Jullanalaan 234 - Tel. 666666 Rijswijk - Huls Ie Landelaan 490 - Tel. 934411 MirAEar|y l-earnin9 Centre De eerste speelgoedwinkel waar kinderen kunnen proefspelen Spuistraat 3, Den Haag voor badkamer en keuken Geen last meer van schimmel aan kitranden 0PDEKSTRIP Perfekte waterdichte afwerking tussen te gelwand en bad- of doucherand van be staand tegelwerk. Dit smalle profiel werkt tevens lelijke kit- en voegranden weg. jjXtegelhamdel ab A\ SPECIAAL ADRES V00B: FAMILIEPRETÜ! bij Palace Promenade vrij entree hele jaar geopend! Imitatie bontmantels in nerts lang 625.- kort ƒ465.- Pantalon8 1/2 prijs Jumpers 10% korting MaisonStraver \borburg bv Voorburg, Kon. Jullanalaan 243 Telefoon 070-86.35.18, achter Hema en AH. Sinterklaas-gebak bij uitstek: banket en spe culaas. Mits goed be reid, is het nog een keer erg smakelijk ook. En dat goed bereid is eigenlijk geen kunst, want vooral specu laas is makkelijk te maken. Niet te zuinig zijn met de krui den! En voor banket geldt: wees in alles erg nauwkeurig en raffel de handelingen niet af; vooral bij het maken van het deeg 'luistert' het allemaal nogal nauw. De hieronder volgende recep ten zijn toegespitst op aanko mende en gevorderde keuken prinsessen en -prinsen. Een beetje 'n gewiekste beginner valt er zich stellig ook geen buil aan. Voor twee flinke banketstaven of één dito letter heeft u nodig; 200 g bloem, iets zout, 150 g koude boter, circa 1 dl koud water met 4 druppels azijn en 300 g amandelspijs, drie-vierde ei, 1 lepel citroensap, citroenes- Wie zelf amandelspijs wil ma ken van 150 g amandelen en 150 g suiker moet dat één of twee weken van te voren doen. Breng een flinke bodem water aan de kook, doe er de amande len in, wacht tot het water weer kookt, giet het er af, doe er koud water op en schenk alles in een zeef. Laat de amandelen uitlekken, pel ze en droog ze in een doekje of een stukje keu kenpapier. Draai de amande len door een amandelmolen, meng ze met de suiker en draai het mengsel nog een keer door de molen. Duw de spijs in een glazen pot en zet die koel weg. Zeef de bloem in een kom, roer er zout door en vot>g de boter toe. Snijd de boter met twee Behalve de gewone speculaasjes zijn er grote harten te maken. messen in stukjes, zo groot als erwten. Meng met één mes zoveel wa ter met azijn door de inhoud van de kom tot daarin geen droge bloem meer over is. Strooi wat bloem op het aan recht of de tafel, leg daar met het mes de deegbal op en zeef daar ook wat bloem over. Rol het deeg uit tot een lap van een centimeter dikte. Keer daarbij de lap steeds om met een pan- nekoekmes en strooi er als hij dreigt te plakken wat bloem op. Kom niet met de handen aan het deeg, want dan wordt het warm en daardoor plakkerig. Vouw de deeglap tweemaal in drieën. Rol het „pakje" nog een keer uit tot een centimeter-dik- ke lap. Vouw het deeg voor de tweede keer op en zet het ten minste een half uur op een koe le plaats. Rol het deeg na de 'rust' uit tot een lap van de lengte van de bakplaat en met een breedte van twintig centimeter. Deel deze lap in de lengte. Elk stuk is goed voor één banketstaaf. Wie een letter wil bakken moet één lange smalle lap zien te krijgen. Minder werk geeft diepvries bladerdeeg. De smaak daarvan is niet verkeerd, maar gebak van zelf klaargemaakt blader deeg (met boter) wint het Meng de amandelspijs met los geklopt ei, citroensap en -es sence. Vorm er twee rolletjes van die iets korter zijn dan de deeglappen. Leg ze daar mid den op. Maak het deeg langs één lange rand nat en rol liet om de spijs, te beginnen aan de droge kant. Rol de staven zo ver door dat ze op de naad lig gen. Sluit de uiteinden: snijd daar een stukje weg en plak de naden met water «fan elkaar. Leg de staven op een beboterde en natgemaakte bakplaat en zet ze een half uur koel weg. Bestrijk het deeg met een ei, dat met één lepel water is losge klopt en bak het in ongeveer een half uur goudbruin en gaar in een oven, die op 5 of 200 staat. Wie een banketletter wil maken kan het gemakkelijkst een doorlopende letter, bij voorbeeld S, M of W, nemen. Het netjes maken van letters met „tussenstukjes" vraagt eni ge oefening. Voor 1 bakplaat: 450 g bloem met 5 theelepels bakpoeder of 450 g zelfrijzend bakmeel, 350 g koude boter, 225 g lichtbruine basterdsuiker, 2,5 matig gevul de lepels speculaaskruiden, mespuntje zout, paar lepels ge schaafde amandelen. Doe bloem met gezeefde bak poeder of zelfrijzend bakmeel, in dobbelstenen gesneden bo ter, lichtbruine basterdsuiker, speculaaskruiden (drogist, su permarkt, kruidenwinkel) en zout in een ruime kom. Kneed er met één hand een soepele deegbal van en leg die op de be boterde bakplaat. Leg een stuk plastic folie op het deeg en druk het met de handen of (mooier) rol het met een deegroller uit tot een dikte van een centime ter. De folie voorkomt dat het deeg gaat plakken aan handen of deegrol. Zorg dat het deeg tot in twee, zo mogelijk vier hoe ken gelijkmatig is uitgedrukt of -gerold. Bij een bakplaat met een gladde voorkant kan het deeg recht worden bijgesne den, het loopt maar weinig uit. Strooi de geschaafde amande len over het deeg en druk of rol ze er luchtig in vast. Bak de speculaas in een oven die op 3 of 150 staat in ongeveer een half uur lichtbruin en gaar. Dit dikke deeg is gaar als het veer krachtig aanvoelt, druk de vin gertoppen erin en als het gaar is, dan veert het terug. Snijd het warme gebak in gelijke stukken en laat die op een roos ter afkoelen. Druk of rol een deel van de deegbal uit op de beboterde bakplaat en snijd daar met een aardappelschilmesje iets toe passelijks uit. Het moet wel een grove vorm worden, omdat fij ne lijntjes of uitsteeksels meest al weghakken, te donker kleu ren of afbreken. Versier de speculaas met gepelde, gehal veerde amandelen. Breng amandelen voor het pellen met weinig water aan de kook, giet ze af, zet ze even onder koud water en druk ze uit hun vel. Halveer de amandelen met een scherp mesje, precies op de na tuurlijke naad. Voor echte speculaasjes is een plank met daarin uitgestoken vormen nodig. Tegenwoordig worden deze planken voor de sier gebruikt; gave exemplaren kunnen heel goed één keer per jaar echt worden gebruikt, mits ze niet met was zijn ingewre ven. Was een geschikte sier- plank af en laat hem goed dro gen. Maak deeg door 100 g bloem, 100 g zelfrijzend bak meel, 110 g koude boter, 90 g lichtbruine basterdsuiker, 1 volle lepel speculaaskruiden, iets zout, 1 lepel losgeklopt ei door elkaar te kneden. Bestuif de speculaasplank met (rijste- )bloem, druk wat deeg stevig in de plank, snijd het horizontaal gelijk en keer de plank met een flinke klap om op een met bloem bestoven aanrecht of ta fel. Leg de speculaasjes met een pannekoeksmes op een bebo terde bakplaat en bak ze in on geveer een kwartier in een oven op stand 3 of 150 licht bruin en gaar. Het vormen van deze speculaasjes is moeilijk, het lukt iets beter als het deeg een paar dagen in plastic ver pakt in de koelkast heeft gele gen. bulsteven verdorven vriezen bollebozen onmin haart pion weven korven invriezen zomin waterl spion geweven gezworven opvriezen gekozen pin vuurl occasion zweven turven deviezen minnekozen apin scheidsl symposion showen liefkozen spin visl station fuiven kruisspin grensl eindstation schuiven dauwen uitgeplozen berin zetl tankstation inschuiven voorkauwen gelezen verwaarlozen herderin luchtl grensstation afkluiven klauwen uitgelezen tijgerin kantl lotion gnuiven snauwen aflezen verpozen kelnerin frontl bataljon aanstuiven wenkbrauwen stillezen keizerin postiljon instuiven grauwen gedachtenlezen matrozen landm kon wuiven duwen oplezen laarzen eiermijn flakon schaduwen overlezen pauzen tin proefterm frontbalkon blijven weduwen mezen keuzen bulletin afblijven middeleeuwen genezen rondneuzen cretin zoutm jalon aanblijven zeeleeuwen reuzen vorstin proefkon salon achterblijven ondersneeuwen gerezen kouzen grootvorstin P rooksalon verblijven benieuwen geprezen lendep kapsalon overblijven vernieuwen vrezen haarfohn duin maagpi kapperssalon olijven krieuwen leedwezen schuin buikp talon drijven huwen geldwezen mondain ajuin weerp etalon verdrijven verafschuwen gewezen captain aluin pantalon overdrijven waarschuwen aangewezen heldin puin aangezichtspi kabelballon doordrijven aanhuwen uitgewezen br sperballon misdrijven luwen financiewezen zeegodin tamboer luchtballon rondschrijven zwaluwen wegwezen goudbruin chagri medaillon opschrijven kluwen bijwezen waardin grauwbruin reliekschri bouillon onderschrijven bebouwen gevangenwezen tri overschrijven schouwen opperwezen porselein tuin uitschrijven beschouwen kloosterwezen klein theetuin kerklati demon uitwrijven aanschouwen verwezen proeftuin sati stijven kanthouwen muntwezen kroondomein speeltuin tierlanti libanon jouwen postwezen romein schooltuin norbertijn sjouwen rein knollentuin kanon delven trouwen afreizen brein rozentuin zandwoestijn compagnon bedelven ondertrouwen huizen relerein fortuin chignon overwelven zelfvertrouwen verhuizen soeverein bazuin kalvijn champignon golven vrouwen pluizen grein boon wolven klaagvrouwen napluizen kampeerterrein verdwijn sperzieboon huisvrouwen touwpluizen schietterrein wolvin tafelwijn snijboon gevouwen sluizen sportterrein stamboon opvouwen zin rumboon uitdoven bagagetrein bazin everzwijn tuinboon hoven omstuwen dieseltrein hoofdzin zijn cacaoboon ingeschoven aanstuwen vergrijzen pleziertrein gezin azijn icoon verstuwen prijzen passagierstrein huisgezin babafoon afsloven herrijzen posttrein waanzin aanzijn megafoon vlamoven verrijzen sein linguafoon afwijzen tijdsein voorwerpszin telefoon beroven galgeazen onderwijzen stormsein karabijn beeldtelefoon glasoven terechtwijzen stopsein dijn vakantiebon koptelefoon stoven halzen zeekapitein rolgordijn bonbon marifoon bekokstoven beunhazen elzen fontein fijn zilverbon mobilofoon cheffin dolfijn xylofoon derven lokazen hanzen gijn cryptofoon scherven geblazen glanzen begijn pardon tyfoon inkerven Ingeblazen lenzen bijenkoningin maneschijn accordeon pentagoon besterven uitgeblazen grenzen hertogin weerschijn nucleon epigoon afsterven inblazen begrenzen groothertogin neon hoon wegsterven opblazen deinzen dauphin koralijn plafon beeldschoon versterven mazen terugdeinzen hermelijn colofon brandschoon doodverven bepeinzen onderkin slaglijn wagon duizendschoon werven vazen zeppelin zigzaglijn overschoon aanwerven biezen grijnzen duivelin scheilijn jargon zirkoon verwerven karbiezen aangrijnzen raaklijn capuchon zwerven kiezen donzen desalniettemin treklijn pithon weekloon bedorven verkiezen gonzen desniettemin deeltijn stukloon nnhednrvftn niezen plonzen evenmin nullijn stadion jaarloon kroon gloriekroon klaagtooi juichtooi gewoon muzenzoon kleinzoon schoonzoon voorzoon kamerjapon trouwjapon tampon nachtpon coupon geschiedbron oliebron warmtebron springbron zwavelbron micron rododendron testorsteron neutron chevron moesson caisson beton staalbeton stampbeton feuilleton creton pekton plankton grabbelton planton bakenton badminton peloton pepton teerton uiterton hoogtezon bizon ozon zuiderzon lantaarn aardkern condensatiekern katern stern inkstern meidoorn likdoorn esdoorn roomhoorn gemshoorn hartshoorn deun straatdeun kleun miskleun ruggesteun immuun opportuun curacao Paramaribo hubo secco risico manco loco fiasco ijsco fosco do dorado credo saldo crescendo decrescendo judo video stereo dublo radio audio studio agio legio regio folio polio gonio scenario hallo cello collo polo waterpolo solo duplo vlo dynamo ultimo meccano guano steno bagno albino casino porno tempo jippo hypo cicero caballero hetero giro makro stro bistro üitzendburo consultatieburo relsburo incognito salto conto foto telefoto röntgenfoto kleurenfoto microfoto porto stiletto netto petto lotto veeauto zweefauto railauto lesauto rupsauto rouwauto bravo salvo provo embryo evenzo protozo gaap kameelschaap jaap slaap winterslaap brulaap knaap schildknaap paap raap slingeraap koolraap snotaap hap schap heemraadschap gereedschap landschap vriendschap kondschap voogdijschap

Leidse Courant | 1987 | | pagina 28