ezuiniging van ton is naanvaardbaar a STAD OMGEVING ALLER LEADS) Handig 'miniburo' 4 :hoolbegeleidingsdienst: ^ergang EHD naar brandweer levert Leiden 2,5 ton op room asielzoekers lar Leiden groeit Directeur EBR gaat met VUT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 PAGINA 13 in Kopermolen IN Acht muzikale pieten fop zaterdag 28 november 110.00 uur in winkelcen- Kopermolen Sint Nico- lijes ten gehore brengen en T verwelkomen. f\30 uur zal de Sint met een jaantal zwarte pieten zijn inkopen doen bij de win- in het centrum in de Me- ;|c. De ingekochte cadeaus ia'om 13.45 uur in het ge- |yan de Algemene Bank Ne ll (ABN) uitgedeeld aan nderen van twee tot tien jan 14.00 tot 15.00 uur zijn i|rse optredens van de acro- aetjes. Moker wil elke week uitzenden LEIDEN De Stichting Media Over leg van Kerken in Rijnland (Moker) wil elke week gaan uitzenden via Om roep Rijnland. Sinds oktober vorig jaar verzorgt de stichting elke tweede en vierde woensdag van de maand een ra dio-uitzending. Om een gevarieerder programma te maken, is meer zendtijd nodig. In december begint een inzame lingsactie om dit doel te kunnen ver wezenlijken. Met het bestuur van Om roep Rijnland is nog geen overeenstem ming bereikt over de extra zendtijd voor Moker. Omroep Rijnland voelt er niets voor om de onlangs ingevoerde horizontale programmering te door kruisen, aldus een woordvoerder. Stoel door caféruit LEIDEN Een 27-jari- ge Leidse heeft afgelo pen nacht bij een café aan de Morsstraat een terrasstoel door het raam gegooid. De vrouw ontstak in woede nadat personeel van het café de vrouw rond half twee 's nachts had be trapt toen zij op het toi let zichzelf drugs in spoot. Ze werd ge vraagd weg te gaan. Buiten greep ze de stoel die ze door het raam smeet. Cath ontvangt boek over geld LEIDEN De voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit K.J. Cath ontving gisteren in Amsterdam uit handen van J. Bolter, voorzitter van de vakgroep Kunstgeschiedenis in Leiden, het eerste exemplaar van 'Het Nederland se bankbiljet en zijn vormgeving'. Het boek is de neerslag van een studie die Bol ter heeft gewijd aan de ontwerpgeschiede nis van het Nederlandse bankbiljet. Het verschijnt ook in een Engelse versie. Cath benadrukte in een toespraak dat hiermee het maatschappelijk nut van studie en we tenschappelijk onderzoek „weer eens is bewezen". Overigens ontving ook W. Dui- senberg, president-directeur van de Ne- derlandsche Bank, een exemplaar. Bijna 200 bekeuringen bij snelheidscontrole LEIDEN Bij een radarcontrole aan de Plesmanlaan heeft de Leidse politie giste ren 196 automobilis ten bekeurd wegens te hard rijden. De controle vond plaats tussen acht en tien uur 's morgens. In die tijd passeerden 810 auto's de radar. De hoogst gemeten snelheid was 121 ki lometer, terwijl 50 ki lometer per uur toe gestaan is. Samenwerking Mytylschool en Woutertje Pieterse LEIDEN Lichamelijk ge brekkige kinderen moeten meer kunnen omgaan met leef tijdgenoten zonder handicap. Dat is de mening van de bestu ren van de Mytylschool voor li chamelijk gebrekkigen en de openbare basisschool Woutertje Pieterse. Zij hebben afgesproken dat hun leerlingen regelmatig bij elkaar op bezoek zullen gaan om met elkaar onderwijs te volgen en activiteiten te organiseren. De samenwerking wordt volgende week bekrachtigd door het planten van een notenboom bij de Mytylschool aan de Blauwe Vogel weg. Fietser gewond bij aanrijding LEIDEN Een 45- jarige Leidenaar is gisteren gewond ge raakt bij een aanrij ding op de Vondel laan. De man fietste 's morgens rond half twaalf langs de ijshal toen een 45- jarige Katwijkse au tomobiliste de weg op wilde rijden. Zij zag de Leidenaar niet en reed hem omver. De man is met onbekend letsel overgebracht naar het Diaconessen- huis. [IDEN De Schoolbegelei- ist (SBD) Rijnland vindt de gemeente minder moet be- jnigen op de dienst om de leer- ^begeleiding te kunnen hand- i een brief aan het college burgemeester en wethouders lt het bestuur van de SBD voor (.000 gulden bij de dienst weg te jen in plaats van de voorgestel- 1320.000 gulden. In totaal zou er ji niet zeven ton, maar ruim vijf jchikbaar komen voor onder vernieuwing. j de bezuingingsvoorstellen van jggemeente doorgaan kunnen er ft elf maar acht leerlingen per |ek per school worden begeleid. Dat heeft volgens de SBD tot ge volg dat „de scholen en leerkrach ten zwaarder worden belast", dat meer kinderen moeten worden doorverwezen naar scholen voor speciaal onderwijs en dat kinderen in achterstandsituaties het nog moeilijker krijgen. De SBD is een regionale instelling en volgens het bestuur van de dienst is het belangrijk dat de ver schillende gemeenten hun subsi diebeleid op elkaar afstemmen. Daarom vindt de schoolbegelei dingsdienst het geen goede zaak, dat de gemeente Leiden minder geld beschikbaar wil stellen. Voorts betekenen de bezuinigin gen een verlies van 3,5 formatie plaatsen, aldus de SBD. Het alge meen bestuur is van mening dat de onderwijsvernieuwing die de gemeente voor ogen heeft niet kan doorgaan zonder deskundige bege leiding en ondersteuning. „Deze deskundigheid kunt u van de SBD verwachten als u niet 55 procent maar 25 procent bezuinigt", schrijft het algemeen bestuur. Als het voorstel van de SBD wordt overgenomen, dan kunnen per school leerkrachten voor drie uur per week worden aangenomen in het kader van de onderwijsver nieuwing. De gemeente wil deze leerkrachten aanstellen voor vier uur per week. Op bezoek Dertien informatiemedewerkers van de buitenlandse kantoren van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) hebben gisteren een bezoek gebracht aan Lei den. Zij zijn afkomstig uit alle Europese landen waar het NBT is gevestigd en uit New York, Toronto, San Francisco en Sydney. Het gezelschap Is enkele dagen in Nederland om in het hoofdkantoor van de NBT in Leidschendam te worden bijgepraat over allerlei toe ristische zaken. Behalve Leiden staan ook bezoeken aan Amsterdam en Haarlem op het programma. Gis teren werden in Leiden onder meer het Rijksmuseum voor Volkenkunde en de Hortus Botanicus (foto) be- FOTO: WIM VAN NOORT Secretariaat huurcommissie verdwijnt uit Leiden LEIDEN Het secretariaat van de huurcommissie in Leiden zal in juli volgend jaar worden opgeheven. Lei den is één van de zes ge meenten in Nederland waar het secretariaat zal verdwij nen. Geschillen tussen huur ders en verhuurders in de Leidse regio zullen in de toe komst aan de huurcommissie in Rijswijk moeten worden voorgelegd. Staatssecretaris E. Heerma van volkshuisves ting heeft dat bekend ge maakt. De tien medewerkers die werkzaam zijn in het on derkomen aan het Schutters veld zullen naar verwachting allemaal kunnen worden on dergebracht bij het secretari aat in Rijswijk. De opheffing van het Leidse secretariaat betekent niet dat men voor alle geschillen over de huur naar Rijswijk moet. „We zullen zullen naar een plaats in Leiden zoeken waar we zittingen kunnen houden. Het Stadsbouwhuis misschien. Ook zullen we wel spreekuur blijven hou den in Leiden, maar dat zal dan vermoedelijk niet meer dan een keer per veertien dagen zijn", aldus mevrouw G.E. Ydema-Berends, secre taris van de huurcommissie in Leiden. „Het even bin nenlopen voor formulieren en degelijke zal niet meer mogelijk zijn". De reorganisatie van de se cretariaten was al eerder aangekondigd. Het ministe rie wil dat de secretariaten efficiënter gaan werken. „We hebben daarom de laat ste jaren vacatures opgevuld met tijdelijke krachten. Er werken hier nu tien mensen in vaste dienst, dat waren er zeventien. Ze gaan waar schijnlijk allemaal naar Rijs wijk. Er zullen in elk geval geen gedwongen ontslagen vallen", aldus mevrouw Yde- ma. pN De overgang Eerste Hulpdienst naar de Leidse weer levert een be ng op van 2,5 ton. 50.000 gulden meer gemeente wil be ien op de ambulan- jst. Gisteren hebben ambtenarenbonden jinancieel plan met strekking aangebo- jan het college van heester en wethou- va!jn is opgesteld naar aan- van het voornemen 1 gemeente om twee ton te bezuinigen op de ambulan cedienst. De gemeente wilde dat doen door de dienst onder te brengen "bij particulier zie- kenvervoersbedrijf De Jong. Het merendeel van het perso neel en ook de vakbonden zijn echter van mening dat de kwaliteit van de hulpverle ning daardoor minder zal worden. De tegenstanders van privatisering willen de EHD onderbrengen bij de brand weer. De vakbonden besloten een begroting te maken van dit alternatief. Volgens K. Voormeulen van de AbvaKabo heeft wethouder P. Bordewijk (personeel) ge zegd dat er een heel andere si tuatie ontstaat als blijkt dat de overgang naar de brandweer ook een bezuiniging van twee ton zou opleveren. Inmiddels ligt er wel een samenwer- kingsovereenkomt op tafel met de firma De Jong. De po litiek moet hierover beslissen. Onderhoud Jaarlijks moest de gemeente vier ton bijleggen op de ambu lancedienst. Dat tekort moet worden teruggebracht naar twee ton. „Uit ons plan blijkt dat de gemeente slechts 150.000 per jaar hoeft toe te leggen op de dienst als deze wordt ondergebracht bij de brandweer. Dat betekent dat de gemeente 50.000 gulden meer kan besteden aan nieuw beleid", aldus Voormeulen. Het college heeft nog niet ge reageerd op het plan. Volgens Voormeulen levert de overgang naar de brandweer een grote besparing op omdat de indirecte kosten minder worden. „Zaken als onderhoud van het wagenpark en het ma nagement worden goedkoper". Dat de neutraliteit van de meldkamer in gevaar komt doordat brandweercomman dant B. Mark daarvan en van de EHD het hoofd wordt, zoals de firma De Jong vreest, wijst Voormeulen van de hand. „De rittenstatistiek wordt gecon troleerd door een onafhanke lijke commissie. Die zou zeker ingrijpen als de rittenverde- ling oneerlijk is. Maar afgezien daarvan is het gewoon onzin. Want de rittenverdeling staat vast en bij de meldkamer kij ken ze welke wagen er vrij is als er een melding binnen komt. Ze gaan niet eerst over leggen aan wie ze de rit zullen geven, terwijl er ondertussen iemand op straat ligt". Voormeulen meldt dat het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG) het in gediende plan „alleszins accep tabel" vindt. Als een van de positieve punten noemt Voor meulen het feit dat contact is gezocht met het landelijk bu reau voor werkloze artsen. „Vier of vijf artsen die geen werk hebben, toonden zich be reid in voorkomende gevallen in te vallen bij de EHD". In middels maakt de ambulance dienst, nu tijdelijk onderge bracht bij de brandweer, al ge bruik van werkloze artsen. Vorige week stuurde de direc teur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst (GG en GD), voor stander van privatisering, een brief naar brandweercomman dant B. Mark met de medede ling dat deze artsen niet als ambulancebegeleider mochten werken omdat ze geen EHBO- diploma hebben. „Onzin na tuurlijk", zegt Voormeulen, die gelooft dat het college geen maatregelen neemt naar aan leiding van de brief. yj k EN De stroom n gbekers die naar Lei- omt, wordt eerder dan kleiner. Meer zestig asielzoekers tussen april en t aan bij de afde- Leiden Oegstgeest |fe Vereniging Vluch- jenwerk Nederland de)- Volgens een Ivoerder van de is dat meer dan in ^miaande perioden. ^Ojpliënten waren afkom- l Jt zestien verschillende Onder hen waren -nel Iraniërs, zeven Gha- en zes Surinamers. Uit m^dere landen kwamen ^minder vluchtelingen. 'e lal werden acht kinde- fgevangen. ateffamils kwamen naar i in het kader van de ve ntele Regeling Opvang- Zij werden overge- pM vanuit het opvang- ||im waar ze verbleven, ^afpekers krijgen nu 450 per maand voor voe- ]n kleding. De gemeen- l& den ontvangt 650 gul- j||an het ministerie van tj§P°r huisvesting, ziekte- g"j|. verzekering en soci- ?Plturele activiteiten. Dat h op grond van de Re- Opvang Asielzoekers, 1 november is inge- tregeling houdt tevens in dat elke gemeente op vangplaatsen beschikbaar moet stellen, afhankelijk van het aantal inwoners. De richtlijn is drie promille, dat betekent dat Leiden moet zorgen voor 300 opvangplaat sen. Wethouder H. de la Mar van vluchtelingenbeleid heeft toegezegd te streven naar een aantal van 200 plaatsen per 1 januari 1989. Wat er met de asielzoekers gebeurt die na april 1987 hun aanvragen hebben ingediend en niet in een huis van de VVN maar in een zelf ge huurde kamer wonen, is on bekend. „Waarschijnlijk moeten ze verhuizen naar een opvangcentrum", aldus de vereniging in haar nieuwsbrief. Daarin wordt ook de hoop uitgesproken dat de gemeen te snel maatregelen zal ne men om de toegezegde op vangplaatsen beschikbaar te stellen. Nu moet de vereni ging asielzoekers doorverwij zen naar opvangcentra, om dat er in Leiden geen plaats voor hen is. De VVN ontving de afgelo pen maaanden bijna 13.000 gulden aan donaties van in stellingen en particulieren. Dat geld werd vooral ge bruikt voor onderwijs en op leiding van vluchtelingen, inrichting en gebruik van vluchtelingenhuizen en voor excursies en evenementen. Ook werd meubilair aange boden. •1 Off11 ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 uur, teiefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond EBR-directeur H. Brooshooft. LEIDEN H.W. Brooshooft, de directeur van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR), gaat met VUT. Op 1 maart 1988 vertrekt hij. Brooshooft is dan zestig jaar. Brooshooft trad in 1955 in dienst van het EBR als elektro technisch ingenieur. In 1969 werd hij direc teur. Door wie Brooshooft opgevolgd wordt, is nog onduidelijk. Het college van beheer van het EBR beraadt zich daar op. Bij de aanstelling van een nieuwe directeur speelt onder meer de fusie tussen het EBR en de Leidse Duinwatermaatschappij een rol. Die fusie wordt in de loop van volgend met te rugwerkende kracht tot 1 januari 1988 een FOTO: SP feit. Koopavonden rond feestdagen LEIDEN De gemeente heeft de extra koopavon den vastgesteld voor de komende feestdagen. Die koopavonden zijn op 30 november alsmede op 1, 2, 4, 21, 22 en 23 december. Deze koopavonden gelden ook voor de markt- en straathandel. De winkels in de stad mogen op deze data en op 3, 24, 28, 19, 30 en 31 december tevens ge opend zijn tot 18.00 uur. Op 5 december en op 2 ja nuari mogen de winkels tot 17.00 uur geopend zijn. Kunstmarkt Het Leidse Schilder en Te kengenootschap Ars houdt op 21 en 22 november zijn jaar lijkse kunstmarkt. Tekenin gen, aquarellen, pastels, et sen, olieverven en keramiek worden door de kunstenaars in eigen stands verkocht. Ook zijn er demonstraties van een sneltekenaar, port rettekenaar en een etser. De openingstijden zijn beide da gen van 11.00 tot 17.00 uur. Kaarten De Stichting Slaaghbuurt houdt zaterdag een kaarta vond in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2. Verzamelaar „De Verzamelaar" houdt za terdag een beurs in het St. Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen sigaren bandjes, potzegels, munten, prentbriefkaarten en derge lijke worden geruild. Wandelen Wandelsportvereniging Zuid- West Leiden houdt zaterdag 21 november een Sint Nico- laaswandeltocht. Er kan tus sen 9.00 en 14.30 uur worden gestart bij 't Parlement aan de Nieuwstraat 45 voor een tocht van 5, 10, 15, 20 of 40 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden, 's Avonds wordt een bingo avond gehouden in 't Parle ment. Aanvang 20.00 uur. Hardrock Een hardrock-avond wordt zaterdag 21 november gehou den in jongerencentrum 't Breehuys aan de Breestraat 19. De toegang bedraagt een rijksdaalder. Sint Nicolaasmarkt schans weg houdt zaterdag een Sint Nicolaasmarkt. De zaal is open van 10.00 tot 16.00 uur en de toegang is gratis. De missiegroep ver zorgt zendingen naar ontwik kelingslanden. Ook met deze markt tracht men de ontwik kelingslanden te helpen. Benoemd Mr. M. Mendel (48) is be noemd tot hoogleraar in han delsrecht en sociaal-econo misch privaatrecht aan de Leidse Universiteit. Hij is werkzaam geweest bij Hoogo vens in IJ muiden en als raadsheer bii het Gerechtshof in Amsterdam. Tot hoogle raar in de Engelse taalkunde is benoemd dr. C. Ewen (36), die sinds 1975 werkt aan de Rijksuniversiteit Leiden. Kunstmarkt 'Artistieke Handende kunstmarkt waar allerlei amateurkunstenaars hun werk laten zien, wordt zon dag voor de vijfde maal no vember in de Pieterskerk. Er zal werk te zien zijn van on der andere amateurschilders en tekenaars, houtbewerkers, kaarsenmakers en beeldhou wers. De kunstmarkt is geo pend van 11.00 tot 18.00 uur. Eetgewoon ten „Eet een beetje anders" is de titel van een bijeenkomst voor Nederlandse en buiten landse vrouwen die op zon dag wordt gehouden in buurthuis 't Spoortje (Ber- nhardkade 40). Tijdens de bijeenkomst kan men kennis maken met andere voeding, eetgewoonten en bereiding van de voeding. De bijeen komst is van 13.00 tot 17.00 uur. Folkmuziek Als afsluiting van de serie folkconcerten in de Waag tij dens de maand november treden op 22 november drie folkgroepen uit de regio op. Dit zijn: Ouwejan Mak kers, Opalino's en Trefoil. Tijdens de optredens zullen opnamen gemaakt worden voor een elpee die ter gele genheid van de Lakenfeesten in 1988 verschijnt. Het con cert wordt gehouden in De Waag en begint om 20.00 uur. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Maria Hende- rika Adriana dv. J. A. J. Stokman en A. H. W. Koeleman; Dominique Su san dv. J. G. F. Tabeling en M. De de Jager; Nanda Maris Marije dv. I. Terpstra en M. C. M. Andriessen; Hé- loise Frederique Hélène dv. P J. Dersjant en H. M. Roelofsen, Boude- wijn zv. R. Geluk en H. P. Mechelse; Anthonius Johannes zv A. J Ver mond en F M. Allouch; Jessica Adin- da dv. A. H. P. Pesik en G. H. M. M. Kortekaas; Gilles Johannes zv. P. W. van den Broeke en M. Jellema; Vic ky Sabine Bernadette dv W. P. Rui- tenbach en C. M. de Mooij; Manda Melanie dv. A. M. J. Burgers en J. E. M. Wellen; Jasper zv. C. Ellen en N. C. van Egmond; Froukje Antoinette dv. A W. F. Pera en M. T. van Nieuwkoop; Elise dv. J. W. Heshusius en J. C. de Jong; Chantal Nicole dv. S. van der Kwaak en K. A. Hus; Wouterse Gerardus Peterus zv. W. M. A. M. van Dijk en H. M. A. Roest; Rianne Louise dv. M. H. Gerrits en J. M. Scheepbouwer; Antoinette Louise dv, R. J. W. H. Kasten en M. M. van 't Riet; Jeroen zv. J. J. A. van der Heijden en B. C. Vlaming; Yvonne Carolyn Nadine dv. S. Ayad Kiroloss en G. E. Lake; Francisca dv. C. B. van Ark en G. P. G. Heemskerk; Danny Antonius Johannes zv. J. C. I. van Leeuwen en Y. C. S. Duiven voorden; Boudewijn Willem zv. W. Ligtvoet en E. H. F. M Straetmans; Sebastiaan Johannes zv. J. H. Terwee en J. P. Hoogvliet; Jan zv. H. A. T. van der Meij en C. van den Bosch; Marvin Lucien zv. S. S. Oevern; Cor- nelis Dirk zv. B. H. Zwaan en A. W. Schaap; Gijsbert Pieter Volkert zv. P. C. van Groenewoud en M. T. Poulie Wilkens; Rick zv. R. M. Urban en A. J C. van Velzen; Jeffrey zv. R. M. Urban en A. J C. van Velzen; Robbie zv. S. Ravensbergen en G. Betgen; Michael zv. C. van Duijn en J. E. M. Dobbe; Robert Marvin zv. R. Graadt van Roggen en A. C. M. van de We tering; Najoua dv. J. Abassi en H. Moungari; Wesley zv. H. de Vos en I. J. Burgerhout; Neeltje Wilhelmina Cornelis Maria dv. A. de Knegt en E. Lagendijk; Stefanie Marcella dv. A. M. van der Sman en P. Koekebak- ker; Robin Tim zv. P. F. van de Toom en C. A. Vrijeburg. Overleden: J. Westmaas, geb. 4-7- 1912 man; H. J. van den Berg. geb. 28-2-1915 man; H. J. Fries. geb. 16-1- 1930 man; J. Luijendijk. geb. 4-5-1920 man, W Wakker, geb. 29-7-1891 vrl. geh. gew. met F. Oldenhof; A. G. H. Halmans, geb. 18-3-1951 man; M. C. Brands, geb. 8-10-1900 vrl. geh. gew. met M. van der Hoogt; C. Bakker, geb. 1-10-1918 vrl. geh. gew. met F. C. Maijs; D. Keij, geb. 19-9-1934 man; J. Labordus, geb. 29-12-1908 vrl. echtg. van A. Pijnmaken; J. Volkers, geb. 7-3-1906 man; J. Naber, geb. 18- 4-1911 vrl. echtg. van G. Vermeij; H. P. van der Laan, geb. 21-5-1921 man; A. Kooien, geb. 21-1-1939 vrl. echtg. van M. H. Brandt; S. Broekhuizen, geb. 25-10-1921 man; F. Roest, geb. 15-6-1901 vrl. geh. gew. met P. van Dam; J. N. Bakhuizen van den Brink, geb. 25-5-1896 man; C. C. van Alphen, geb. 6-4-1917 vrl. geh. gew. met D. C. Kok; I. Flrijn, geb. 23-12- Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan; Naam:Voor. Adres:- Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). Ceidóe Sou/tont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13