„Wettelijke status codicil kan donortekort vergroten" Lachgas werkzaam bij bestrijding leukemie -rouw vrijgesproken |insm doodslag lp stiefkind Stuk Fassbinder zet aan tot haat" Senatoren bekritiseren uitgaven-norm Bert de Vries JNENLAND fisidaeGouAant WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 PAGINA 5 Alimentatie met 0,5 procent omhoog DEN HAAG De alimentatie gaat per 1 januari 1988 met 0,5 procent omhoog. Het gaat hier om een auto matische aanpassing die jaarlijks door de staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie wordt vastgesteld. Het percentage is gebaseerd op het loon- indexcijfer in het achterliggende jaar en wordt berekend over het uitke ringsbedrag zoals dat op 31 december 1987 vaststaat. De verhoging met 0,5 procent geldt zowel voor alimentaties die door de rechter bepaald als door de partijen afgesproken zijn. Als men de verhoging onbillijk vindt kunnen partijen in onderling overleg een an dere regeling treffen. Landelijke actie tegen spuitbussen AMSTERDAM „Koop geen spuitbus die de ozonlaag bedreigt!". Onder dit motto voeren zeven milieu- en consumentenorganisaties sinds gisteren een campagne tegen het gebruik van schadelijke chloorfluorkoolwaterstoffen (cfk's) als drijfgas in spuitbussen. Consumenten worden opgeroepen alleen spuitbussen te ko pen van merken waarbij geen gebruik meer gemaakt wordt van cfk's. Ook kappers en dro gisterijen zullen wórden benaderd met het ver zoek niet langer cfk-houdende spuitbussen te verkopen. Cfk's tasten de ozonlaag aan. Dit leidt tot een grotere blootstelling van de mens en de natuur aan schadelijke ultra-violette straling. Dit heeft weer een toename van huid kanker, oogaandoeningen en schade aan de landbouwgewassen tot gevolg. ROTTERDAM Blootstelling aan lachgas kan de vorming van kankercellen in het bloed bij leukemie-patiënten tegen gaan. In combinatie met cytostatica (kankermedicijnen) is het effect nog sterker. Dat concludeert de arts en biochemi cus A. Kroes in een proefschrift waarop hij vandaag aan de Rotterdamse universiteit promoveerde. Kroes heeft ontdekt dat lachgas, dat soms voor verdoving gebruikt wordt, de vi tamine B12 uitschakelt. Dit vitamine is belangrijk voor het aanmaken van bloed. Wie gedurende langere tijd, bijvoor beeld een dag lang, lachgas binnen krijgt, ontwikkelt een ernstige vorm van bloedarmoede. Dierproeven hebben uit gewezen dat lachgas ook de groei van leukemie (bloedkan- ker) kan tegenhouden. Het zal volgens Kroes nog veel on derzoek vergen voordat vaststaat of en hoe lachgas bij de behandeling van leukemie-patiënten een rol kan spelen. Twee pas ontdekte foto's Anne Frank op tentoonstelling EINDHOVEN Aan de reizende ten-* toonstelling „De wereld van Anne Frank 1929-1945" zijn twee foto's toege* voegd, die pas sinds kort in het bezit zijn van de Anne Frank Stichting. De foto's dateren uit 1938 en zijn gemaakt in een vakantiekamp in 't Gooi. Ze zijn afkomstig van een vriendinnetje vai> Anne Frank uit die tijd. Momenteel staat de tentoonstelling, die in 19854*1 Amsterdam voor het eerst te zien, was in het Eindhovens stadhuis. Buiten Ne* derland is de expositie ingericht geweest in ruim vijftig steden. Er zijn inmiddel$ meer dan 1,7 miljoen mensen naar ko; men kijken. inister wil liting jrkomen iWIJK Minister Brink- I(welzijn, volksgezondheid Jultuur) is bereid een be- jvan 11,9 miljoen gulden februiken voor eenmalige 1 aan gebieden waar be- fenoorden moeten worden [ten wegens gebrek aan Daarbij gaat het om be- jenoorden die open zou- kunnen blijven als de fi- iering niet was gebaseerd let aantal mensen van 65 en ouder in de desbetref- e provincie of stad maar et aantal 80-plussers. jemiddelde leeftijd van de kners van bejaardenoor- ligt al boven de 80. Vooral terdam en de provincies cht en Groningen zijn het huidige leeftijdscrite- in de problemen geko- i De minister zal pas een (itief besluit nemen als hij I november met de Twee- jamer over deze oplossing gesproken. Volgens hem met deze steunmaatregel meer tijd beschikbaar ko- voor een nadere evaluatie de Wet op de Bejaarden en die misschien zou lei tot voorstellen om de wet ijzigen. Brinkman is van daar een werkgroep voor |n te stellen met vertegen- digers van de provincies, tenten, bejaardentehuizen aderenbonden. EUROTRANSPLANT OVER PLANNEN DEES: Drs. B. Kromwijk, stafmedewerkster van Eurotransplant in Leiden: „Dat een rijke arabier met een stapel bankbil jetten in zijn hand bij ons zou aanklop pen, nee, dat ge beurt gewoon niet". FOTO: W. VAN NOORT LEIDEN Het plan van staatssecretaris Dees van volksgezondheid om aan het donorcodicil een wettelijke status te ge ven, kan onbedoeld ne gatief uitwerken. Omdat het tot gevolg heeft dat de organen van iedereen die géén codicil draagt ook niet voor transplan tatie gebruikt mogen worden (ook als de fami lie daar wél voor is), zal het tekort aan donoror ganen toenemen. Dat verwacht drs. B. Krom wijk, stafmedewerkster van Eurotransplant in Leiden. „We vinden het op zich wel positief dat Dees net codicil een wettelijke basis wil ge ven, want daarmee wordt de wilsbeschikking van de over ledene ingewilligd en kan zijn familie dat niet meer te genhouden. Maar tegelijker tijd betekent de erkenning van het codicil alléén een groot probleem, omdat de or ganen van de mensen zonder codicil 85 procent van de bevolking ook niet meer gebruikt mogen worden. Nu is het nog zo dat bij afwezig heid van een codicil de fami lie beschikt over een even tuele transplantatie. Dat wil de staatssecretaris verande ren", zegt Kromwijk in het hoofdkwartier van Euro transplant, dat gevestigd is in het academisch ziekenhuis in Leiden. Van daaruit wordt de uitwisseling van donoror ganen (vooral harten, nieren, levers en hoornvliezen) in de Benelux, West-Duitsland en Oostenrijk gecoördineerd. Op dit moment wachten nog ongeveer 8000 patiënten op een donororgaan. Daarom zou Kromwijk liever zien dat Dees het advies van de Ge zondheidsraad opvolgde om tot transplantatie over te gaan als de overledene een codicil draagt en bij afwezig heid daarvan de beslissing aan de familie over te laten. Een systeem waarbij iedere overledene als donor wordt beschouwd, tenzij hij een schriftelijk „bezwaar" bij zich heeft zou natuurlijk ook uit komst bieden, maar Krom wijk voelt er weinig voor zich te begeven in de (politie ke) discussie daarover. „Het maakt Eurotransplant niet uit welk systeem men han teert, als er maar voldoende donoren komen", zegt ze. Rijke Arabier Dat Dees gisteren de minis ters van de Europese Ge meenschap heeft opgeroepen een eind te maken aan het medisch toerisme, waarbij rij ke mensen uit andere we relddelen naar Europa ko men voor een orgaantrans plantatie, is aan Eurotrans plant niet besteed. De organi satie werkt in principe alleen voor mensen die wonen in het gebied van de aangeslo ten landen. Bovendien is het onmogelijk zich met geld, hoeveel ook, een plaats op de wachtlijst te veroveren. Kromwijk: „Alleen na schrif telijke aanmelding door een arts kom je op de lijst terecht. En er is in ons gebied zo'n grote vraag naar organen, dat we onmogelijk mensen van daarbuiten kunnen helpen. Dus dat een rijke arabier met een stapel bankbiljetten in zijn hand bij ons zou aan kloppen, nee, dat gebeurt ge woon niet". Eurotransplant werkt wel sa men met zusterorganisaties in Europa om „zeldzame" pa tiënten en organen aan el kaar te verbinden. Maar een patiënt kan zich niet op meer dan één lijst laten zetten, ten zij in overleg met de betrok ken organisaties. Dat zouden veel mensen waarschijnlijk wel willen, want de wachttij den zijn niet gering. En het aantal donoren mag dan weer wat toenemen, de vraagt stijgt nog sneller. On der meer omdat er medisch steeds meer transplantaties mogelijk zijn. Zo komen nu hartpatiënten voor transplan tatie in aanmerking voor wie voorheen niets gedaan kon worden. Ook kunnen meer nierpatiënten worden gehol pen dan bijvoorbeeld vijftien jaar geleden. Bovendien kun nen steeds meer organen ge transplanteerd worden. Zo staat het overplanten van hartkleppen, botten en zenu wen voor de deur. „We zijn daar druk mee bezig, maar deze organen zitten nog niet in ons bestand", aldus Krom wijk. STEVO AKKERMAN tot dstiJMAAR De Alk- g tee rechtbank heeft 369^en de 58-jarige Wil- lina van V. uit Nieu- tfiedorp vrijgesproken doodslag op haar kind. Officier van jus- pmr. F. Visser had te- jEÉfjs de door hem als flA^npbeul" en „heks" af- kilderde vrouw zes gevangenisstraf ge- JBechtbank achtte niet be- n dat de destijds zesjarige Delzenne in 1978 zodanig Een bezemsteel door haar Hoeder was mishandeld, tij aan het toen toege- ite letsel twee dagen later reentjeek. Ook in 1978 slaagde nersfoie er niet in het oorzake- ondeiferband aan te tonen tus- iat bi||je mishandeling en Inges 0 70| Justitie heropende het fzoek in 1987, toen het ie van de drie andere bij kinderloze echtpaar ge- ste kinderen aangifte _A_jvan doodslag en mishan deling. De drie kinderen, des tijds zes tQf tien jaar oud, leg den daarna tot in details over eenstemmende verklaringen af over de gruwelijkheden, die mevrouw Van V. de kinderen bij wijze van „straf" zou heb ben aangedaan. Volgens die verklaringen werd er in de afgelegen wo ning van het echtpaar door de vrouw voortdurend geschopt en ook geslagen. De kinderen moesten hun uitwerpselen op eten en werden als straf op een gloeiende kookplaat gezet, terwijl de andere kinderen buiten lawaai moesten maken om het gegil te overstemmen. De zesjarige Inge moest het volgens de verklaringen het meest ontgelden: zij werd op zettelijk verzwakt en stelsel matig uitgehongerd, waardoor het meisje haar toevlucht nam tot kippe- en kattevoer. Vol gens de drie andere kinderen overleed zij twee dagen nadat mevrouw Van V. haar met een ragebol had afgeranseld en haar de schedel had inge slagen. Volgens mevrouw Van V. was zij van de trap geval len. ten nieuwe gemeenten in Utrecht ICHT Er moeten zeven nieuwe gemeenten komen in ccpestelijk deel van de provincie Utrecht. Zeventien gemeen- fl die regio zullen worden opgeheven. Dat staat in een wets- itel tot gemeentelijke herindeling van Utrecht-West dat gis- bij de Tweede Kamer is ingediend. De nieuwe gemeenten >enen, Breukelen, Woerden, Oudewater, Montfoort, Lopik uwijk. Vorming van een nieuwe gemeente De Ronde Ve- imen te stellen uit de huidige gemeenten Mijdrecht, Vin- :n, Waverveen en Wilnis) is evenals de samenvoeging van leien en Vleuten-de Meern niet in het wetsvoorstel overge- Wereldrecord was ophangen Wasdag in Deventer. Met het ophangen van 423 lakens aan een 1100 meter waslijn ver brak de Limburgse Henny Kempen daar gisteren het we reldrecord was ophangen.'Ze had er, bijgestaan door acht familieleden, anderhalf uur voor nodig. De poging werd gesponsord door een wasmid- delenfabriek. Toen uiteindelijk de laatste lakens aan de lijn hingen, verklaarde de kersver se recordhoudster wel wat pijn in haar schouders te voelen. FOTO: PERS UNIE ~~SKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM De verwoe de pogingen van Joodse orga nisaties hebben niet geholpen: de Amsterdamse Theater school brengt vanavond in Rotterdam het omstreden to neelstuk „Het vuil, de stad en de dood" van Fassbinder in première. Rabbijn Soetendorp van de Liberaal Joodse Ge meente zal daarom oproepen tot „een vreedzame demon stratie om steun te betuigen aan de gekwetsten". Blijkens een pamflet van de organiserende Joodse jonge renorganisaties gebeurt dat on der het motto „Alle Cohens aan dek". Er zullen waar schijnlijk enige honderden mensen aan meedoen. Soeten- dorp noemde de beslissing van de Theaterschool een zwarte bladzijde en is ervan overtuigd dat er een verkeerde beslissing is genomen. Gisteravond had hij nog een gesprek gehad met de directie en zei toen over tuigd te zijn van de goede be doelingen van regisseur en spelers. Voorzitter Richard Stein van de Stichting Bestrijding Anti semitisme (Stiba) zal bij het Openbaar Ministerie een straf klacht indienen tegen de regis seur en de spelers wegens „net beledigen c.q. aanzetten tot haat jegens een groep mensen op grond van ras, godsdienst en levensovertuiging". Stein noemde de opvoering van het stuk een door de overheid ge subsidieerde „opportunistische provocatie vermomd als kunst, aangedragen door een alterna tief theatergroepje". Deken Kwaaitaal van de Haagse katholieke kerk vreest dat met de beslssing van de theatermakers neo-fascisitsche groeperingen in Nederland weer een argument in handen krijgen zich extra te manifes teren. „Ook al is het niet de bedoeling van het stuk. het heeft uiteindelijk wel dat ef fect. We moeten uiterst voor zichtig omgaan met de gevoe lens van onze joodse mede mensen en daarom moeten we in in dit geval bescherming te gen discriminatie verkiezen boven de vrijheid van me ningsuiting". Censuur De gemeente Rotterdam voel de niets voor een verbod. „Het middel van de censüur kun nen en willen we niet hante ren", zei wethouder Linthorst. De gemeente twijfelt niet aan de integriteit van de overleden Fassbinder, de theaterschool en theater De Lantaren Tien jaar geleden schrapte Rotter dam een artikel uit de Ge meentewet op grond waarvan B en W een theatervoorstel ling konden verbieden, als die strijdig was met de goede ze den en verstoring van de openbare orde kon worden verwacht. Wethouder Linthorst wees ook nog eens op het dilemma tus sen enerzijds de grondwettelij ke vrijheid van meningsuiting en anderzijds het eveneens in de grondwet vastgelegde recht op bescherming tegen discri minatie. Volgens B en W gaat de vrijheid van meningsuiting voor, omdat discriminatie pas achteraf kan worden geconsta teerd. Als daarvan vervolgens sprake mocht zijn, dan moet de rechter zich daarover uit spreken. De wethouder zei ook dat B en W hebben afgezien van een moreel beroep op de spelers en regisseur of de directie van theater, omdat zo'n beroep kan worden gezien als inmenging in het artistieke beleid. Thea ters dienen volgens Linthorst te beschikken over een zo groot mogelijke-culturele vrij heid. Overheden dienen zich daarom slechts marginaal met de hoofdlijnen van het beleid te bemoeien. Neo-fascisme Volgens directeur Sonke van de Theaterschool wil Fassbin der in zijn stuk kwalijke zaken als opkomend neo-facsisme voor net voetlicht brengen. Het stuk „berust op de intege re gevoelens om te laten zien wat er in deze samenleving weer mis is", aldus Sonke. „Het roept een aantal begelei dende verschijnselen op bij oorlogsslachtoffers, met name in de joodse gemeenschap, die door hun verleden herinnerd worden aan een vreselijke pe riode in onze geschiedenis". Voordat defeinitief werd be sloten het stuk toch op te voe ren, had Sonke al gezegd het een slechte dag voor de vrij heid van het theater en een slechte dag voor de democratie te vinden, als het zou worden afgelast. De voorstelling van vanavond is overigens al uitverkocht. Er staan ook opvoeringen op het programma in Utrecht, Am sterdam en Nijmegen. Het stuk zou eerder, door een Duits ge zelschap, ook in Frankfurt worden opgevoerd, maar dat ging na felle protesten toch niet door (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA- fractieleider in de Tweede Kamer, De Vries, is giste ren vanuit de Eerste Ka mer aangevallen op zijn stelling dat de overheids uitgaven in de komende jaren nog hooguit vier procent mogen dalen. Op merkelijk was dat de kri tiek niet alleen afkomstig was PvdA- en VVD-sena- toren, maar ook van De Vries' partijgenoot Christi- aanse, fractieleider van het CDA in de Eerste Ka mer. Begin oktober, bij de algemene beschouwingen over de rijks begroting, zei De Vries in de Tweede Kamer dat de totale overheidsuitgaven (ambtena rensalarissen, uitkeringen, subsidies, geld voor wegen en woningen, etc.) niet minder mogen worden dan 60 procent van het totale bedrag dat in Nederland door overheid, bur gers en bedrijven wordt ver diend: het nationaal inkomen. Op dit moment vormen de col lectieve uitgaven circa 64 pro cent van het nationaal inko men. De 60 procents-norm van Bert de Vries werd in de wan deling al spoedig de „Bert- norm genoemd. Gisteren was de Eerste Kamer aan de beurt om de algemene beschouwingen te houden. Daarbij lieten de fractieleiders Christaanse (CDA), Luteijn (VVD) en Schinck (PvdA) weinig van de Bert-norm heel. Volgens Christiaanse bergt deze norm het gevaar in zich dat er alleen nog maar wordt gelet op de hoeveelheid geld die de overheid uitgeeft en niet of nauwelijks meer op de kwaliteit van de overheids zorg. Bovendien vindt hij de norm veel te star. Afwijkingen naar beneden en naar boven moeten mogelijk blijven. Een verdere vermindering van uit gaven kan bijvoorbeeld worden bereikt door meer overheidstaken af te stoten naar particuliedre onderne mingen. In noodgevallen zou den de uitgaven echter ook weer moeten kunnen groeien, bijvoorbeeld om de stagneren de economie te stimuleren. De liberale fractieleider Lu teijn zei geen enkele behoefte te hebben aan een discussie over het stellen van een norm voor de omvang van de over heidsuitgaven. De VVD vindt dat er zoveel mogelijk doorbe- zuinigd moet worden. In VVD-ogen is het echter nog veel belangrijker dat tegelij kertijd de belastingen en premies omlaag blijven gaan- Fractieleider Schinck (PvdA) zei grote bezwaren te hebben tegen de aard van de Bert- norm, omdat daarmee de aan dacht wordt afgeleid van de vraag welke taken de over heid zou moeten vervullen en I wat de inhoud daarvan zou moeten zijn. Wel had hij waar dering voor het feit dat De Vries een ondergrens heeft aangegeven voor de over heidsuitgaven. Overigens merkte Schinck op dat die on dergrens ook niet absoluut is, want de uitgaven van het rijk bedroegen tijdens het kabinet- Den Uyl slechts 57 procent van het nationaal inkomen. De VVD en ook minister Ruding moeten dus niet meer aanko men met het verhaal dat het kabinet-Den Uyl zo spilziek was, aldus de PvdA-senator. Lof voor boek van Gorbatsjov DEN HAAG Professor dr. J.H. Christiaanse, frac tievoorzitter van het CDA in de Eerste Kamer, heeft het afgelopen weekeinde „onder embargo" de Ne derlandse vertaling van „Perestroika" van Sowjet- partijleider Gorbatsjov ge lezen. „Ik ben er zeer van onder de indruk," zo zei Christiaanse gisteren. Het boek is officieel pas sinds gisteren in de winkel ver krijgbaar. „Er wordt een uitstekende analyse in gegeven van waar het fout is gegaan. De analyse van de stagna tie is zo zeldzaam openhar tig. Het is zeer indrukwek kend. Ook wat Gorbatsjov schrijft over de wereldpo litiek is interessant materi aal, al ontbreken de propa gandistische elementen er niet aan". Senator Van der Jagt (GPV) haalde Gorbatsjov aan in een pleidooi tegen individualisering en voor het gezin. „Het viel mij op dat Gorbatsjov schrijft dat door de volledige deelne ming van de vrouw in het produktieproces er niet ge noeg tijd over is om de kinderen op te voeden in een gezellige, huiselijke sfeer, dat daardoor de fa miliebanden worden ver slapt en er een lakse hou ding ontstaat ten aanzien van gezinsverantwoorde lijkheden".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5