„Misstap in proefverlof tbr een natuurramp" De terugkeer van de wolf ^jinisterie sluit sserijnieuws uit informatie Amsterdam blijft bij vrouwelijke rector T hebben't in orde I gemaakt aamer niet jtoord met t hpigeringen fi Graaf CRIMINOLOOG HOEFNAGELS TEGEN LEVENSLANGE OPSLUITING: h Betaalbaar Aanvullend Pensioen.» Daar hebben we Nationale- Nederlanden voor. Markerwaard kan kleiner Onze verzekerings adviseur wees ons de weg. Algemene Rekenkamer hekelt financieel beheer postkantoren ^JNENLAND EcidócSommit WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 HAAG Redacteuren van het blad Visse- 8%ws zullen ongevraagd geen informatie het, krijgen van het ministerie van landbouw neeisserij. Wel zal het ministerie vragen die leeft de redactie van het blad worden gesteld jJwoorden. Hiertoe is besloten omdat het f onlangs nummers van kentekenplaten en Wrijvingen van de bijbehorende auto's publi- |e van mensen van de Algemene Inspectie- !t AID. Deze controleren in de havens on teer de aanvoer van verboden vis. „De situa- .jTde havens is al gespannen genoeg. Vissers d|l met AID-mensen op de vuist gegaan. Af- Paren zaterdag schijnt er in Urk een visser met r etuto ingereden te zijn op een AID'er", aldus rdvoerder. AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam blijft op het standpunt staan dat de toekom stige rector van het Barlaeusgymnasium in de hoofdstad een vrouw dient te zijn. Bin nen het gymnasium bestaat een onjuiste ver houding tussen het aantal vrouwelijke per soneelsleden en het aantal vrouwen in de schoolleiding. Er werken 22 mannen en 16 vrouwen in dit gymnasium, maar de school leiding bestaat geheel uit mannen. De com missie gelijke behandeling, een adviesorgaan van de regering, heeft een klacht van de Medezeggenschapsraad van het Barlaeus ontvangen. Daarin staat dat Amsterdam bij de voorkeursbehandelimg van vrouwen in strijd handelt met de wet. Aspirientje wordt duurder DEN HAAG Veel medicij nen worden duurder; goedko pere geneesmiddelen zelfs met tientallen procenten. Zo zal een buisje aspirine van een tientje straks bijna achttien gulden moeten kosten. Duur dere medicijnen worden daar entegen relatief goedkoper. Dat komt door het besluit van staatssecretaris Dees (WVC) om apothekers met ingang van 1988 een vaste vergoeding te geven van 10,35 per recept. Nu krijgen de apothekers een procentuele vergoeding die af hankelijk is van de inkoopprijs van het medicijn. Zakboord Ook in de haven is de stuur boordzijde van de coaster Con dor nog duide lijk lager dan de bakboordzijde. Gisteren maakte het onder Malte zer vlag varende schip 45 graden slagzij voor de kust van West- kapelle. Twee sleepboten heb ben de Condor naar Vlissingen gebracht. FOTO: ANP Man aangehouden wegens ontucht met- ontvoerde meisjes HASSELT De politie heeft een 20-jarige inwoner van Zwolle aangehouden wegen* de ontvoering van een zesjarig meisje uit Hasselt en een ze venjarig meisje uit Wezep, aG gelopen zondag. Hij heeft tij dens de ontvoering ontucht met de kinderen gepleegcj- Een klein uur nadat de man de kinderen in zijn auto urt Hasselt had meegenomen zette hij hen af in Zwolle. Een voor bijganger trof de meisjes aan op straat en waarschuwde cfe politie. in b Ei Jee ;rejJ HAAG De Kamer Is bniet akkoord met de (ering van staatssecre- De Graaf van sociale ,jn om een taakverlich- je maatregel te treffen Joudere, werkende al- "staanden. De brede ns ermeerderheid drong J%e week al bij de e;ssecretaris aan op een elag voor oudere al- staanden die het mi- sp umloon of iets daarbo- verdienen. Via een 'tertag in het kader van k v aaw (arbeidsonge- en ktheidswet) zou deze nd p korter kunnen gaan der£en zonder er in inko- 'ordraaf liet de Kamer giste- delyeten de maatregel niet te n ii treffen. Het CDA dien- j Jarop bij de parlementaire .pdeling van de begroting 1(le zaken een door de Ka- gesteunde motie in waar- ipnieuw om de toeslag 1 gevraagd. Kle wens van de Kamer op termijn een interimvoor- ig voor weduwnaars te n werd door De Graaf gehonoreerd. De wedu- en wezenwet (aww) zal termijn worden uitgebreid jde categorie weduwnaars. wetsvoorbereiding en de (SCyjpering nemen echter dus- eng veel tijd in beslag dat de j pniet voor 1990 in werking ïgte^reden. De Kamer wil via (tijdelijke maatregel we jennaars eerder voor een uit- ng in aanmerking laten en. Als de Stichting van ocje)rbeid niet voor het einde j-ijdit jaar heeft geadviseerd niJ>et CDA begin 1988 met Aid,, eigen initiatiefwetsvoor- >n komen. jbileumboek Mi for prille ieders f De organisatie „Moe- fvoor moeders" heeft deze ongeveer 450 jubileum ten geschonken aan vrou- idie afgelopen maandag in ziekenhuis bevielen vari ikind. De organisatie her at daarmee de oprichting *rde Nederlandse Vereni- Ivoor Obstetrie en Gynae- gie honderd jaar geleden. Iet boek „Negen maanden #n" schrijven zo'n honderd >wen de periode dat ze hger waren. Moeders voor jders is een organisatie die ie inzamelt van zwangere ijwen en van vrouwen die aar en ouder zijn. Uit deze ie worden hormonen ge inen die bepaalde vor I onvruchtbaarheid bij de of vrouw kunnen ophef- F Door de steeds grotere lg naar deze hormonen ""gt er een tekort te ont- ROTTERDAM Ver oordeelden in Nederland kunnen sinds de invoe ring van de Psychopa ten wet (1911) ter be schikking van de rege ring (tbr) worden ge steld. Tegenwoordig wordt de opgelegde tbr niet langer gezien als een levenslange veroorde ling, maar veeleer als een middel de betrokke ne te genezen van diens psychische ziekte en hem geschikt te maken voor terugkeer in het maat schappelijk leven. Dat zoiets niet altijd succes heeft is de afgelopen da gen weer gebleken. De Eibergse studente José Burbank werd vermoord door een 30-jarige tbr- gestelde die ondanks een negatief advies al veertien maanden met proefverlof was. „Het probleem van de tbr is al zo oud als ik in de crimi nologie zit", zegt de Rot terdamse hoogleraar cri minologie prof. dr. G- .P. Hoefnagels. „Het is een natuurramp. Zo noem ik het ook in mijn boek 'Beginselen van de Crimino logie'. Laat ik vooropstellen dat het aangerichte leed vre selijk is. Als zoiets gebeurt als dit, is dat een uitermate af schuwelijke situatie. Voor de ouders, maar ook voor ieder een die haar kende. Zoals ik zei: een natuurramp. De vraag is in hoeverre je dit kunt voorspellen". Prof. Hoefnagels geeft toe dat de tbr-oplegging vanuit het oogpunt van de burger een heel merkwaardige manier van doen is. In de jaren ze ventig leidde de veranderde denkwijze ertoe dat de tbr- gestelde meer rechten kreeg. Belangrijkste wijziging was dat de tbr niet verlengd zou worden en dat de tbr-gestel- de proefverlof kreeg. „En dan krijg je de grote en moei lijke afweging", geeft de hoogleraar toe. „Ik heb daar zelf ook veel over gediscus sieerd met professor Van der Kwast uit Nijmegen. Het is een bijna onmogelijk dilèm- Opsluiten Hoefnagels erkent dat voor velen in de samenleving de oplossing in dit soort gevallen voor de hand ligt: opsluiten. En wel zo lang mogelijk. „Die mensen gaan er vanuit dat de mens onveranderlijk is. Maar als je die redenering volgt zou er ook een grote hoeveelheid 'definitief afval' zijn. Dan heb je de wereld gauw verdeeld en vraag je uitsluitend om beveiliging van de maatschappij. Boven dien krijg je er dan nogal wat die opgesloten moeten worden". „Het is heus wel eens voorge komen dat we mensen heb ben vastgezet met de bedoe ling ze ook vast te houden. Ik begrijp de gedachte van men sen ook wel, want ze denken: da's lekker veilig. Maar ze vergeten dat er steeds meer bij komen, en ze vergeten dat we ons kunnen vergissen". De mogelijkheid psychisch gestoorden op het goede pad te brengen geeft volgens Hoefnagels voor de samenle ving de doorslag. „Deze maatschappij is niet zo dat Prof. dr. Hoefnagels: „Zware straffen leiden tot hardere crimi naliteit en een harder optreden van de politie. Je moet altijd op lange termijn kijken in plaats van reageren naar de emotie van het moment". FOTO: PERS UNIE we mensen alleen maar wil len opsluiten. Aan mensen die in de fout gaan willen we iets doen. En ze kunnen ver anderen, in een heleboel op zichten". Schijn Hij vervolgt: „In inrichtingen is proefverlof een zware af weging. Ik weet bijvoorbeeld dat in de Van der Hoeven- kliniek in Utrecht zeer uit voerige analyses worden ge maakt. Geprobeerd wordt om afstand te nemen om zo wil lekeur te vermijden. Maar het blijft moeilijk. In het Ei bergse geval ken ik de afwe gingen niet. Achteraf gezien is 't natuurlijk duidelijk dat het niet had mogen gebeu ren. Maar achteraf oordelen is altijd makkelijk". Hij voegt daar direct aan toe altijd bang te zijn voor schij- naanpassing voor de beoorde lingen. „Iemand die makke lijk meewerkt aan de behan deling hoeft niet altijd de beste te zijn. Schijnaanpassin- gen gaan soms heel ver. Maar de deskundigen in de institu ten zijn ook niet gek". „De andere weg, met de keus voor (levens)lange straffen, is een schijnzekerheid. Als bij voorbeeld een bankoverval ler weet dat hij eeuwig opge sloten kan worden voor zijn misdaad, kan dat tot escalatie leiden". Met andere woorden: zo'n man of vrouw maakt nog meer slachtoffers om herken ning te voorkomen en een lange straf te ontlopen? Hoef nagels: „Ja, misschien. Dat weten we bijvoorbeeld uit de Amerikaanse samenleving. De zware straffen daar lei den tot hardere criminaliteit en een harder optreden van de politie. Je moet altijd op lange termijn kijken in plaats van reageren naar de emotie van het moment". Voorbeeld De situatie in Nederland is volgens prof. Hoefnagels juist een voorbeeld voor veel lan den. ,„Er wordt over de ge hele wereld gesproken over de humane straifen in Ne derland. En het werkt: wij hebben verhoudingsgewijs minder mensen vastzitten dan bijvoorbeeld Amerika. En de criminaliteit is hier ook minder". Hij benadrukt niet een ver goelijkend beeld te willen scheppen en tekent nogmaals aan de Eibergse zaak „af schuwelijk" te vinden. „Dit soort gevallen blijft gelukkig uitzondering. In de dertig jaar dat ik op het gebied van criminologie bezig ben heb ik het denk ik tien keer meege maakt. Maar ze komen zo nu en dan weer voor. Het is een natuurramp. Daar blijf ik bij". De specifieke tbr-gevallen waarbij het om verkrachting gaat ontlokken de discussie over (verplichte) castratie van de dader. „Daar wil men in onze samenleving en de strafrechtpleging niet aan. Althans, Nederland wil geen verplichte castratie, dus te gen de wil van de betrokke ne. Daarmee wordt ver krachting in de toekomst ook niet voorkomen. In recht ssystemen die een verplichte castratie kennen blijkt eerder dat er een verharding van het probleem plaatsheeft. Het lijkt heel tegenstrijdig, maar zo is het wel". Tbr, vindt de hoogleraar, blijft een goede methode om daders een nieu we kans te geven. „De mens is onvoorspelbaar. Hij kan ten goede, maar ook ten kwade veranderen". Als tot slot zijn eigen rol in het strafproces en de benade ring van veroordeelden ter sprake komt, gebruikt Hoef nagels de volgende beeld spraak: „Je voelt je als crimi noloog vaak net een chirurg: je weet hoe je moet snijden, maar de hele familie staat er omheen om te zeggen hoe het moet". ELZO SPRINGER 'n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur of bel: (010)454 80 20 19 november Prins Bernhard reikt in het Pro vinciehuis te Den Haag de eerste Dunhill distinction uit aan het Prentenkabinet van de Rijksuni versiteit Leiden. Hij doet dit tij dens de opening van de fototen toonstelling ..Dutch photograp hy". De Dunhill distinction is een onderscheiding die de Stichting Dutch Photography jaarlijks wil bestemmen voor één van de fo tografen van de tentoonstellings collectie. danwel voor een per soon of instelling die zich bijzon der verdienstelijk heeft gemaakt voor de Nederlandse fotografie in de ruimste zin. Prinses Margriet neemt tot en met 26 november in Rio de Ja neiro deel aan de 6e algemene vergadering van de Liga van het Internationale Rode Kruis. Prin ses Margriet is ondervoorzitter van de vereniging het Neder landse Rode Kruis. Debat hervorming gezondheidszorg uitgesteld DEN HAAG De Tweede Kamer zal pas in maart 1988 debatteren over de hervor ming van de gezondheidszorg zoals voorgesteld door de com missie-Dekker. Belangrijkste punt daarvan vormt de invoe ring van een basisverzekering met een premie naar draag kracht. Oorspronkelijk wilde de Ka mer nog eind deze maand over de plannen praten. Op verzoek van het kabinet is dat overleg echter uitgesteld. Oorzaak van de vertraging vormt het feit dat het kabinet nog steeds geen definitief standpunt over de plannen heeft vastgesteld. Vooral de inkomenseffecten spelen daarbij een grote rol. In het kabinet is besloten om eerst de vereenvoudiging van het belastingstelsel naar het plan van de commissie-Oort af te ronden. Hierdoor moeten sociale premies die werkge vers betalen in de toekomst door werknemers worden vol daan. Ter compensatie gaan de bruto lonen dan omhoog. Het is de bedoeling de voorstellen nog voor de jaarwisseling af te ronden. i KNOLLEN JIJ 2fisr aaeoM A onT JE tAhCsKOwr. doex n nooit. -7 MAN WieT. IR 0ew At VHF .Kaai bij te lanss Geyeesry OHT J'j NCDiT t/Oft'T RAAM 2IT IS MIJN SCHUtP Nier. GENOEG KANSEN VOOR HERSTEL NATUURLIJK EVENWICHT UTRECHT Hoe verlei delijk het ook is om de toekomstige ontwikkeling van de natuur in Neder land zwartgallig in te zien: er liggen grote kan sen om in omvangrijke ge bieden het natuurlijk evenwicht tussen mens, dier en plant te herstellen. De centrale Veluwe is zeer geschikt om zonder al te veel menselijk ingrij pen weer plaats te bieden aan wilde dieren en uit eenlopende begroeiing. Voor vogels kunnen de Delta, het IJsselmeren- en rivierengebied, de Noord zee en de Waddenzee pa radijselijke oorden worden. Herstel van deze zogeheten ecosystemen kan zeer wel ge paard gaan met recreatie. Als de gebieden onderling worden verbonden, kan de natuur een goede toekomst tegemoet zien. Deze boodschap lieten ver schillende sprekers vandaag horen tijdens het symposium „Toekomst voor de natuur" bij gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de stichting Na tuur en Milieu in Utrecht. Het terugbrengen van de natuurlij ke samenhang is uiteraard al leen mogelijk als de verzuring, vermesting, verdroging en versnippering van natuur en milieu het hoofd wordt gebo den. De Amsterdamse wetenschap per dr. H. van de Veen nam stelling tegen het „ecologisch tuinieren". Het is voor de toe komst van de natuur van groot belang dat juist het natuurlijk evenwicht wordt hersteld zon der dat de mens al te veel in vloed heeft op flora en fauna. Gebeurt dat. dan ziet hij op termijn zelfs mogelijkheden de wolf op de Veluwe terug te brengen. „In Europa bestaat een lange traditie van wolven en mensen die hetzelfde ge bied bewonen", maar dan zal toch eerst het „roodkapje-syn droom" ontzenuwd moeten zijn, aldus Van de Veen. EG geeft weer gratis voedsel BRUSSEL - De zwakkeren in de Europese samenleving krijgen ook in het komende winterseizoen weer gratis voedsel. Dat is gisteren, op voorstel van Europees landbouwcommissaris Frans Andriessen. in principe besloten in de Europese landbouwraad in Brussel. Minister Gerrit Braks, maar ook de Britten hebben zich tegen het voorstel van Andriessen verzet. Braks vindt dat dit soort hulpverlening niet door de EG geregeld moet worden ^maar door de lidstaten zelf moet worden geregeld. EG wacht met actieplan ontmanteling kerncentrales (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, ziet geen re den voor een actieplan voor de ontmanteling van oude kern centrales. De eerste verantwoordelijk heid daarvoor ligt bij de rege ringen van lidstaten met kern centrales, aldus EG-commissa- ris Narjes (Industrie en Onder zoek). Indien nodig zal de Eu ropese Commissie een coördi nerende rol vervullen, aldus de commissaris. Eind vorig jaar waren in de wereld 394 kerncentrales in bedrijf, waarvan 129 in de EG Hoewel een aantal van deze centrales allang is „uitge diend", moet de eerste nog worden ontmanteld. In Europa hebben alleen Oostenrijk en West-Duitsland daartoe con crete plannen. Andere landen, zoals Frankrijk, laten hun cen trales „na gebruik" gewoon staan zonder speciale maatre gelen te nemen. Borssele en Dodewaard kunnen, gerekend naar de gemiddelde bedrijfs- duur van 25 a 30 jaar, nog ja ren mee. Dodewaard werd in '65 gebouwd, Borssele in '69. Leerlingen zonder lesgeld nóg niet van school DEN HAAG Zestien- en ze ventienjarige leerlingen voor wie het wettelijk verplichte lesgeld van 1030 gulden nog niet is betaald, zullen voorlo pig niet van school gestuurd worden. Hun ouders hebben tot 1 december de tijd aan hun verplichtingen te voldoen. Ook kunnen zij tot die datum nog een aanvraag om een te gemoetkoming in het lesgeld indienen, die dan (eventueel) rechtstreeks aan hen uitbe taald zal worden. Minister Deetman (onderwijs) sprak gisteren in de Tweede Kamer de hoop uit dat „harde maatregelen" niet nodig zullen blijken te zijn. „Ik wacht af welke situatie ik na 1 decem ber aantref. Zonodig zal ik me nader beraden". Uit met name Rotterdam en Amsterdam zijn berichten gekomen dat de ou ders van 8000 a 10.000 zestien en zeventienjarige kinderen nog steeds geen lesgeld betaald hebben. Deetman kon deze aantallen niet bevestigen. De minister beloofde de VVD'ers Franssen en Korthals dat hij zo snel mogelijk een op lossing zal zoeken voor 16- en 17-jarige leerlingen die vrij willig in internaten zitten. Hun ouders hebben nul op het rekest gekregen bij de aan vraag van een tegemoetko ming in het lesgeld, omdat „een andere instantie reeds bijdraagt in de kosten van le vensonderhoud en studie". LELYSTAD De prc^ vincie Flevoland en de Initiatiefgroep Marker waard (IGM) hebben een nieuw plan ontwikkeld voor een gedeeltelijke in poldering van de Marker waard. In tegenstelling tot eerder gelanceerde plan nen tot drooglegging van het Markermeer wordt deze keer uitgegaan van een aanmerkelijk kleinere polder, gesitueerd tegen de bestaande dijk Enkhui- zen-Lelystad. Han Lammers. commissaris van de koningin in Felvoland, heeft het nieuwe plan gisteren in Lelystad aangeboden aan de ministers van verkeer en wa terstaat, sociale zaken en VROM en de staatssecretaris van financiën. Van het totale Markermeer zou in het nieuwe plan 23.000 hectare worden in gepolderd. In vorige plannen ging men nog uit van ruim 41.000 hectare. De resterende 47.000 hectare Markermeer die nu overblijft kan zo ten dien ste van de beroepsvissers en de watersport blijven bestaan. Bij de aanleg van de polder zal men voorts als waterkering geen nieuwe dijk aanleggen, zoals bij de andere IJsselmeer- polders het geval is, maar een duinachtige dijk. Omroepstatuut schiet te kort LEIDEN De omroepcao en het programmastatuut schieten ernstig te kort bij de bescher ming van de onafhankelijk heid van journalisten. De overheid heeft het statuut on voldoende gezien als instru ment om de commercie in de omroep tegen te gaan, hetgeen toch een van de doelstellingen van haar beleid is. Tot deze conclusie komt Ge rard Schuyt in zijn proef schrift „Werkers van het woord. Media en arbeidsver houdingen in de journalistiek' waarop hij op 25 november in Leiden hoopt te promoveren. Schuyt, voormalig secretaris van de Nederlandse vereni ging voor journalisten, is di recteur van het weekblad De Groene Amsterdammer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De PTT heeft geen inzicht in de financiële gang van zaken bij postkantoren, postagentschappen en rijdende post kantoren. Er zijn geen overzichten van kosten en baten voor de postinrich- tingen en evenmin voor de loketdiensten. Daarmee worden een goede toerekening van tarieven aan derden, efficiencyverhoging en management bemoeilijkt. Dit zegt de Algemene Rekenkamer, onafhankelijke controle-instantie van de overheidsuitgaven, in een rapport over de loketdiensten van de PTT. Verlies De PTT heeft 1500 postkantoren en 1100 agentschappen. Daar naast zijn er 50 rijdende postkantoren. De helft van de instellin gen zijn op het platteland gevestigd. De Rekenkamer ontdekte dat het Staatsbedrijf alleen informatie heeft over loketdiensten voor zo ver het gaat om aantallen handelingen. Op basis van eigen berekeningen concludeerde de Rekenkamer dat postinrichtingen in de stedelijke gebieden (exclusief agent schappen) de PTT jaarlijks een winst van enkele miljoenen gul dens opleveren. Postkantoren op het platteland leveren, inclu sief de rijdende postkantoren, jaarlijks een verlies van tientallen miljoenen guldens op. Met postagentschappen verdient de PTT in totaal enkele tientallen miljoenen guldens per jaar. Bij gebrek aan goede financiële informatie kan de PTT de crite ria voor het handhaven dan wel sluiten van postinrichtingen niet hard maken, aldus de Rekenkamer. In een commentaar liet PTT-topman Wit weten dat met het oog op de verzelfstandiging van de PTT in 1989 en de noodzaak om kosten te drukken, de financiële informatie binnen het bedrijf verbeterd zal worden. Volgens Wit is het niet de bedoeling om kostendekkend te werken in elk inrichting. Binnen bepaalde grenzen worden verliezen geaccepteerd. Daarbij wordt een lan delijke afweging gehanteerd. De PTT-topman stelt dat het be leid er wel op is gericht om het aantal agentschappen te beper ken. Export neemt minder toe dan gedacht, waarde daalt (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De export neemt dit jaar (exclusief ener gie) in omvang met 4 procent toe. Dat is een procent lager dan het Centrad planbureau (CPB) tot nu toe dacht. Indien energie wordt meegeteld, stijgt de export 3 procent in om vang. Het CPB rekende tot nu toe op 4,25 procent. Staatsse cretaris Van Rooy (Buiten landse handel) heeft dit de Kamer meegedeeld. In gul dens gemeten zal de export verder dalen. Dit jaar gaat er, inclusief energie, voor 120 mil jard gulden de grens over te gen 136 miljard vorig jaar en 152 miljard twee jaar geleden. Van Rooy sprak van een rede lijke gang van zaken gezien de sterke loonmatiging die de ne gatieve effecten van de sterke postie van de gulden op de va lutamarkten teniet heeft ge daan.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3