Wsoneelsveriooj) ;reft verpleeghuizen Omstreden toneelstuk Fassbinder gaat door Jthold betreurt *[iblikatie over r Jgestuurde pink „Die tomaten voelen zich niet goed heren 2 3 9 13 14 15 Intelligentie L RLEM Het Ahold- »n betreurt het zeer, gl^ekend is geworden jle ontvoerders van |t Jan Heijn medio *)er een deel van j linkerpink naar de ïe Heijn hebben ge- f d. Volgens een jivoerster van Ahold nd er over de kwes- wekenlang contact n aantal kranten en het concern hun [end verzocht er niet te publiceren. Dat Algemeen Dagblad ihtend besloten heeft iet het bericht naar te komen, is „bij- jammer, vooral le familie", aldus de voerster. sse mag bouwen op katie Huis ter Beek Nieuw paspoort zeker twintig gulden duurder VANDAAG 10 Woensdag 18 november 1987 79e jaargang no. 23965 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244, Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur J.J. Hallewas, Chei-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (inpl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl.6% BTW)I. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers 1,10. HET WEER Veel bewolking. Van tijd tot tijd regen of motregen. Mini mumtemperatuur ongeveer 7, middagtemperatuur rond 10 graden. Na het weekeinde iets lager. Matige, aan de kust tot krachtige zuidwestenwind. Zon op: 08.06, onder: 16.43; hoog water Scheveningen: 01.25 en 13.49; laag water: 09.45 en 21.51. ELRENNER lQUES QUETIL ïRLEDEN I Jacques Anquetil, Jiegere Franse wieler- »en, is vannacht overle- vijfvoudige Tourwin- g sinds 10 oktober in bint Hilaire-ziekenhuis hij een operatie onder- jegens maagkanker. An- is 53 jaar geworden. Chirac: ..Anquetil van moed en Jacques Anquetil igheid" ROTTERDAM De opvoering van het toneelstuk „Het vuil, de stad en de dood" van Rainer Werner Fassbinder gaat toch door. Volgens adjunct-directeur R. Weber van de Amsterdamse Theaterschool is er een uitgebreide discussie met de spelers geweest waarbij met name de bezwaren van joodse organisaties aan de orde zijn geweest. Het stuk beleeft vanavond in het Rotterdamse theater De Lantaren zijn Eu ropese première. Rabbijn A. Soetendorp van de Liberaal Joodse Gemeente rea geerde zeer teleurgesteld. Deken Kwaai- taal van de Haagse katholieke kerk zei zeer verwontwaardigd te zijn en acteur Jules Croiset zei zich te schamen toneel speler te zijn in een land waarin dit stuk wordt opgevoerd uit naam van de vrijheid van meningsuiting. Het stuk is volgens hem slecht van opbouw én van inhoud. Minister Korthals Altes had gisteren al gezegd het een goede zaak te vinden als men van opvoering afzag. B en W van Rotterdam had toen al besloten het stuk niet te verbieden. Pag. 5:„Stuk Fassbinder zet aan tot haat" DUITSE EXPERTS VERLATEN IRAN NA BOMBARDEMENT OP CENTRALE TEHERAN/BAGDAD De Technische Controledienst van de Westduitse stad Essen heeft al zijn ingenieurs uit Iran terugge roepen, na het Iraakse luchtbombardement gisteren op de kern centrale in Bushehr. Bij de beschieting kwam de Westduitse on- derhoudsdeskundige Jürgen Friedrich om het leven, alsmede tien Iraanse experts, en werd het reactorgebouw beschadigd. Volgens Teheran scheelde het weinig of er was een ramp ge beurd, aangezien in de door KWU gebouwde centrale sedert een jaar „splijtbaar materiaal" ligt opgeslagen. Het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen kreeg onmid dellijk een verzoek veiligheidsinspecteurs naar Bushehr te stu ren. De Iraanse ambassade in Bonn stelde Iraq op voorhand ver antwoordelijk voor de schade die door eventueel vrijkomende radioactiviteit kan optreden. De bouw aan de centrale (1200 me- gawatt)ligt overigens sedert de islamitische revolutie van 1979 stil. Het Westduitse onderhoudsteam was dit jaar naar Bushehr gereisd na de Iraakse verzekering dat vreedzame nucleaire in stallaties niet aangevallen zouden worden. DE - Het verloop on- jer het verplegend per- fcneel in de verpleeg huizen is bijzonder (root. Het schommelt Indelijk rond de 25 jrocent, maar verloop- pjfers van meer dan 40 Ifocent komen ook joor. De tekorten aan jerplegend personeel omen vooral in de landstad voor. folgens de voorzitter van e sectie verpleeghuizen van .de Nationale Zieken huisraad, mevrouw G.M.P. Cornelissen, kunnen de in de verpleeghuizen opgeleide ziekenverzorgers vrij ge makkelijk doorstromen naar de opleiding tot ver pleegkundige. Volgens mevr. Cornelissen, die van daag sprak op een studiedag in Ede, is het verpleeghuis daardoor een belangrijker recruteringsgebied gewor den voor ziekenhuizen en zwakzinnigeninrichtingen. Op hun beurt leveren die de verpleeghuizen veel minder verpleegkundigen dan ze er ziekenverzorgen den weghalen. De groep schoolverlaters waaruit de verpleeghuizen kunnen putten wordt bo vendien kleiner door het dalende geboortecijfer. De Ziekenhuisraad wil dat de overheid de extra stimule ringsmaatregelen ook ten goede laat komen aan ver pleeghuizen. De overheid heeft volgens Cornelissen toegezegd dat meer geld be schikbaar zal worden ge steld dan aanvankelijk de bedoeling was voor partti me opleidingen voor het di ploma ziekenverzorging en voor schakelcursussen voor diegenen die onvoldoende vooropleiding hebben. Ver der wordt gedacht aan cur sussen om oud-ziekenver zorgenden die hun beroep weer willen gaan uitoefe nen bij te spijkeren. Opvallend is dat het aantal leerlingen dat de opleiding zonder diploma verlaat steeds groter wordt Het ligt nu rond de 25 procent. Eveneens opvallend is dat er vrij weinig mensen van boven de 35 jaar in de ge zondheidszorg werken. f ;emeen Dagblad voelde zich gedwongen te publiceren, nadat bleek dat het weekblad Aktueel van plan was naar buiten te komen met de gege vens. Overigens is volgens het AD afgelopen vrijdag een po ging de ontvoeringszaak tot een goed einde te brengen door het losgeld te overhandi gen mislukt. De ontvoerders verschenen niet op de afge sproken plaats. Zaterdag bracht Ahold de tekst van een advertentie van de familie Heijn in de publiciteit waarin de ontvoerders werd gevraagd zo snel mogelijk contact te leg gen. Sinds gisteravond zijn te genstrijdige berichten versche nen over de manier waarop is vastgesteld dat de ontvangen vinger inderdaad van Gerrit Jan afkomstig is. Het gerech telijk laboratorium in Rijswijk wordt genoemd als onderzoe kende organisatie, maar ook een onderafdeling van de Lon- dense verzekeraar Lloyds. AAG/LISSE De gemeente Lisse mag zeventig wonin- iuwen op de plaats van Huis ter Beek in De Engel. De ran State heeft vanochtend het besluit van Gedeputeerde om goedkeuring aan de bouwplannen te onthouden, ver- Wanneer de bouw in De Engel precies begint, is nog kend. Wethouder H. Smith van Lisse: „We wachten de motivering van de Raad van State af. Dan pas maken we icte plannen bekend". De plannen van de gemeente Lisse bouwen op de lokatie van Huis ter Beek dateren uit 1982. Voningbouw wil Lisse de vergrijzing van het buurtschap tgel tegengaan en de bestaande voorzieningen in stand [n. Lisse kreeg aanvankelijk groen licht van Gedeputeerde om te bouwen maar kon om financiële redenen het voor- kindertehuis niet kopen. Dit jaar was de gemeente wel in fgenheid om Huis ter Beek aan te kopen. Nu weigerden iter medewerking te verlenen. Bouwen op de lokatie Huis sk was volgens GS niet in overeenstemming met het •lan Zuid-Holland West en het provinciaal beleid om niet ine buurtschappen te bouwen. ètganger Istig gewond I Een 86-jarige Lei- is gisteravond rond Jur in zorgwekkende toe- T overgebracht naar het pmfcch Ziekenhuis in i. nadat hij op de Chur- an was aangereden door fcuto, bestuurd door een 'ige vrouw uit Voorscho ten. De man wilde de weg oversteken via het zebrapad ter hoogte van de Kennedy- laan. De verkeerslichten werkten op dat moment niet. De vrouw reed over de Chur- chilllaan en merkte de over stekende man te laat op. Ze kon hem niet meer ontwijken. De man is met botbreuken, in wendig letsel en verwondin gen aan zijn hoofd naar het ziekenhuis gebracht. Vanmor gen was hij nog steeds buiten kennis. Vulkaan actief Bewoners van het Japanse eiland Oshima kijken naar de rook wolken boven de vulkaan Mihara, die deze week na een rustpe riode van een jaar weer tot leven is gekomen. Vorig jaar moesten veel bewoners van Oshima worden geëvacueerd. Vooralsnog is daar volgens de autoriteiten nu geen reden toe. FOTO: AP VS maken zich op voor nieuw wisselkoersakkoord BONN - Signalen uit Was hington, Bonn en Parijs wijzen er op dat de VS zich opmaken voor een nieuw wisselkoersak koord. De Westduitse minister van fi nanciën Stoltenberg en zijn Franse ambtgenoot Balladur hebben zich gisteren uitge sproken voor een bijeenkomst van de zeven grootste indus trielanden om het vertrouwen op de financiële markten te herstellen. Stoltenberg zei in het afgelopen weekeinde „een belangrijke politieke bood schap" uit Washington te heb ben ontvangen die hem opti mistisch stemt. In Washington wordt ver wacht dat het Congres en het Witte Huis vandaag een ak koord bereiken over vermin dering van het Amerikaanse begrotingstekort. De partijen zijn het nagenoeg eens over een veripindering in 1988 met 30 miljard dollar en in 1989 met 45 miljard dollar. Daartoe gaan onder meer de belastin gen omhoog met 10 miljard dollar en de defensie-uitgaven omlaag met vijf miljard dollar. Rellen na herdenking Griekenland Deelnemers van de jaarlijkse mars ter herdenking van studentenopstand, die leidde tot de verdrij ving van het kolonelsbewind in Griekenland, wijken achteruit wanneer anarchisten met kransen, stenen en brandbommen gaan gooien. De circa vijfhonderd anarchisten raakten vervolgens slaags met de oproerpolitie. De protesten richtten zich tegen de VS, omdat algemeen wordt aangenomen dat de kolonels dankzij steun van de Verenigde Staten in het zadel konden blijven. De VS wordt ook verweten dat zij de Turkse invasie van Cyprus in juli 1974 niet hebben voorkomen. Vijf men sen, onderwie een Nederlandse vrouw werden aangehouden. FOTO: EPA SYMPOSIUM KUNSTMATIGE INTELLIGENTIE IN CONGRESGEBOUW 99 DEN HAAG - „In het Westland waren we laatst bij een tomatenteler die altijd betere resultaten behaalde dan zijn collega's. Terwijl hij ons zijn kassen liet zien, zagen we dat hij onderweg steeds de warmte- en vochtigheid bijstelde. „Waarom doe je dat toch?", vroegen we. „Die tomaten voe len zich niet goed, heren", zei hij. „Hoe weet je dat dan?", zeiden we ongelovig. „Jaaa, dat wéét ik gewoon", zei de tuinder schouderophalend. „Dus dan draai ik wat aan de temperatuur en de vochtigheid, net zo lang totdat het weer goed voelt". Volgens P. van Lith, directeur van Lith Systems in Pur- merend, gaat het hier om de ware expert. „Die gaat altijd eerst op zijn gevoel af en werkt pas daarna met feiten, re gels en systemen". Volgens Van Lith is het de kunst om experts zodanig „op te wrijven", dat al hun kennis opbor relt en systematisch in een computerprogramma kan worden vertaald. Zonder een dure expert te moeten inhu ren, kan dan iedereen van die kennis profiteren. Dergelijke expertsystemen behoren tot het gebied van kunstmatige intelligentie, eerder bekend als de „zelfden kende" computer. Veel mensen beschouwen die technie ken als eng of onzin, maar overheden, militaire organisa ties en bedrijven over de hele wereld spenderen jaarlijks al honderden miljoenen dollars aan onderzoek naar kunstma tige intelligentie (KI). De vraag hoe zij van KI kunnen profiteren stond vandaag centraal op het symposium „Kunstmatige intelligentie in de onderneming", dat de Amerikaanse ambassade en zes Amerikaanse bedrijven in Nederland in het Nederlands Congresgebouw organiseer den. Pag. 8: NMB start landelijk expertsysteem. KI in op mars. DEN HAAG Het nieu we paspoort gaat „in be ginsel" 68,25 gulden kos ten, zo heeft staatssecreta ris Van der Linden van buitenlandse zaken de Kamer in een brief laten weten. In dit bedrag zijn de kostprijs voor het ma ken van het nieuwe pas poort, rijksleges en btw verwerkt. De prijs is al leen in beginsel vastge steld omdat er nog geen besluit is gevallen over een vergoeding die de provincies dienen te ont vangen. De prijs van het nieuwe pas poort zal nog stijgen door ge meentelijke leges. Op dit mo ment belopen die gemiddeld vijftien gulden. Bovendien zal ^r een speciale kleurenfoto van 13,50 gulden op het frau debestendige paspoort moeten. De totaalprijs (exclusief de vergoeding aan de provincies) voor een nieuw paspoort komt daardoor op ongeveer 100 gul den. Op dit moment kost het reisdocument gemiddeld 81 gulden. Ter vervanging van de huidige toeristenkaart komt er een paspoortkaart. Deze gaat ook „in beginsel" 63,25 gulden kpsten Het paspoort voor kin deren tot 16 jaar gaat 27,50 gulden kosten. iLen noodwet paspoorten zal alleen regels bevatten voor het weigeren of intrekken van deze documenten. Minister Van Dijk van binnenlandse zaken stelde gisteren dat de Kamer met de noodwet meer tijd krijgt voor de behandeling van de echte paspoortwet die zonder vertraging zal worden ingediend. MANSTEELT EIGEN GELD MAASTRICHT De politie van Maastricht is op zoek naar een overvaller die gisteren on der bedreiding van een sla gersmes een taxichauffeur be roofde van 750 gulden. Van dat bedrag was 600 gulden van de man zelf, betaald voor vier nachtelijke ritten die aan de overval voorafgingen. Overi gens is de overvaller de politie enorm behulpzaam geweest door zijn rijbewijs in de taxi achter te laten. 16 PAGINA'S Mooie gezangen trekken steeds meer mensen naar Russisch- Orthodoxe kerk Prot. Hoefnagels: „Misstap in proefverlof tbr een natuurramp" „Stuk Fassbinder zet aan tot haat" Ria Visser wil terug naar de top Nieuwe Nederlandse speelfilm vanavond in première Leidse sociale werkplaats wil werklozen aanstellen Geen gedwongen ontslag voor Leidse ambtenaren Mieke Muller uit Alphen in de prijzen met wandkleed Noordwljks vogelasiel met sluiting bedreigd EXTRA Veel mensen beschouwen de computer als „eng" of „onzin". Maar we zouden de overheden, militaire organisaties en bedrijven over de hele wereld niet graag de kost willen geven, die jaarlijks honderden miljoenen dollars in onderzoek naar kunstmatige intelligentie (KI) steken. Vandaag is er - met veel niet-kunstmatige intelligentie mag je aannemen - over dit onderwerp gesproken in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Het gaat om „zelf denkende computers, die een belangrijke rol in de onderneming kunnen spelen. Nog niet zo in de huishouding, maar je weet maar nooit Binnenkort beslist uw intelligente computer nog, dat u toch maar beter een proefabonnement op de Leidse Cou rant kunt nemen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1