4^idóc6omcuit Geen gedwongen ontslag voor Leidse ambtenaren a n STAD OMGEVING We geven hier geen b ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat GEMEENTE GEEFT ALSNOG GARANTIE VOOR VIJF JAAR: f lECTEUR SOCIALE WERKPLAATS WIL WERKLOZEN AANSTELLEN Zenders uit lucht gehaald WOENSDAG: 18.NOVEMBER 1987 PAGINA 13 jede toren aan gewater gevonden !N Een deel van een tweede toren van fcmuur uit 1386 werd gisteren bij de riole- fcrkzaamheden aan het Galgewater bloot- De toren heeft de naam Costverloren. Op dag 5 november werd al een eerste toren de Valkentoren. Al eerder werden de de Witte Poort en de Pelicaenstoren ge- De torens maken ,deel uit van de stads- lie het gedeelte Nieuwland en Rapenburg t. Tot ongeveer 1600 zijn de torens in ge- »eweest. Daarna werd de stad uitgebreid den de torens geen functie meer. Volgens [Peursen. medewerker Archeologisch Bo- jerzoek van de Directie Civiele Werken alle torens van deze stadsmuur honderd uit elkaar. Er was dus volgens Van Peur- ferwachten dat er opnieuw honderd meter een toren gevonden zou worden. Geld voor kinderboerderij Voor de inrichting van een kinder boerderij bij de kinderkliniek van het AZL werd gisteren duizend gul den overhandigd aan wethouder J. Fase. Zij kreeg dit geld van bankdi recteur H. Menken ter gelegenheid van de ingebruikname van de eer ste geldautomaat van de ABN in de Leidse Breestraat. Met de geld automaat is het mogelijk 24 uur per dag geld op te nemen. Het is overi gens niet de eerste automaat in Leiden. De Nutsspaarbank instal leerde geruime tijd geleden een au tomaat nabij het station en de Amro-bank heeft ook plannen in die richting. FOTO: WIM VAN NOORT INBRAAK WATERSPORTCENTRUM OPGELOST LEIDEN De Leidse politie heeft vier mannen aangehouden die hebben bekend in de nacht van 6 op 7 november te heb ben ingebroken bij een watersportcen trum aan de Amphoraweg. De gestolen goederen (waarde: 30.000 gulden) zijn al lemaal teruggevonden in woningen in Leiden. Rijnsburg en Warmond. De politie kwam de verdachten (een Lei- denaar van 43 jaar, twee 21-jarige Leide- naars en een 37-jarige man uit Rijnsburg) op het spoor doordat zij in een café een en ander hadden verteld. Na veel speur werk kon de politie de Leidenaars enkele dagen geleden aanhouden. Het opsporen van de Rijnsburger kostte wat meer moeite. Om uit handen van de politie te blijven besloot de man zondag af te rei zen naar Spanje. Met een vriend toog hij naar Noordwijk waar hij een bus mee nam van een touringcarbedrijf. In Lei den werden wat spullen ingeladen, daar na reisde het tweetal af naar Warmond om de vriendin van de Rijnsburger op te halen. In België werd de chauffeur aan gehouden omdat hij volgens een Leidse politiewoordvoerder over de weg „zwab berde". De Belgische politie haalde het drietal uit de bus en bracht de Nederlan ders naar de grens. In Holland namen zij een taxi die hen weer terug naar de bus bracht. Met de bus werd vervolgens weer teruggereden naar Nederland. Inmiddels was de Noordwijkse bus als vermist opge geven. De rijkspolitie van Ridderkerk zag het voertuig rijden en hield de passa giers aan. Volgens de woordvoerder zijn de daders „een aantal jaar geleden" ook in aanraking geweest met de politie. Twee weken voor verboden autorit DEN HAAG/LEI DEN Een 26-jari ge Leidenaar is giste ren door politierech ter mevrouw P. Ko ningsveld veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf. De man had, ondanks een ontzegging van de rijbevoegdheid, op 23 januari van dit jaar in zijn auto gere den. De Leidenaar hield gisteren vol dat hij dat niet had ge daan, maar twee agenten hadden hem op de Maresingel zien rijden. Iren dieven en rooftocht stad y De 66-jarige man ilo en de 34-jarige Am- ïmer die zondagochtend betrapt bij een poging aak in de Haarlemmer- blijken een rooftocht ertig Leidse winkels te gehouden. De buit was gulden. Voor de 66-jari- was het de 131ste keer in verband met diefstal inbraken werd aange- Zijn maat was „slechts" eerder gepakt De man jaren met de nachttrein \msterdam naar Leiden en probeerden in te lin winkels aan de Haar- jstraat, de Herengracht, jwe Rijn, de Botermarkt, tongetje, de Korevaar- Lïeregracht, Hooigracht, kwamen ze weer te- de Haarlemmerstraat, werden betrapt door erende agenten. Slechts winkels ging het duo rkelijk naar binnen. Uit ibelzaak aan de Nieuwe rd niets gestolen en bij renspeciaalzaak bedroeg t vijftien gulden. Uit eid stelden de dieven 'els in vrijheid door een cooitjes te openen. Vol- v| politie is het opvallend hts tien winkeliers aan- bben gedaan. LEIDEN De gemeente Leiden geeft, waarschijn lijk voor een periode van vijf jaar, een garantie af dat geen ambtenaren worden ontslagen. Al leen in zeer uitzonderlij ke gevallen zal ontslag voor kunnen komen. Dat is het voornaamste resul taat van het overleg tus sen gemeente en Abva Kabo, dat gisteravond is gevoerd. Beide partijen praten morgenochtend verder over de tekst van de overeenkomst. Naar verwachting zal dit wei nig problemen opleve ren. Met het afgeven van een ga rantie van vijf jaar voldoet de gemeente geheel aan de wensen van de AbvaKabo. Vorige week weigerde het college van B en W nog ge dwongen ontslag voor een bepaalde termijn uit te slui ten. Wel bereikten bonden en gemeente al overeenstem ming over het instellen van een bezwarencommissie waarin beide partijen zijn vertegenwoordigd. Voordat de gemeente een ambtenaar mag ontslaan, beoordeelt deze commissie of de ge meente er alles aan heeft ge daan om dat te voorkomen. Pas als deze commissie het sein op groen zet, wordt een ambtenaar ontslagen. Dat kan bijvoorbeeld als het ab soluut onmogelijk blijkt an der, passend werk te vinden of als de ambtenaar dat wei gert te aanvaarden. K. Voormeulen van de Abva Kabo toonde zich verheugd over het bereikte resultaat. „Wij hebben om een garantie van vijf jaar gevraagd. Het ziet er naar uit dat we die daadwerkelijk krijgen". Toch houdt hij een vinger aan de pols. omdat de tekst van de overeenkomst nog moet worden vastgesteld. „En dat wil nog wel eens problemen veroorzaken. Het omschrij ven van de uitzonderingsge vallen luistert heel nauw". Wethouder P. Bordewijk (fi nanciën) verwacht ook over de tekst overeenstemming wordt bereikt: „Het gesprek is zeer positief verlopen". Hij erkende dat de gemeente be reid is gedwongen ontslag voor een bepaalde periode uit te sluiten, maar wilde niet zeggen hoe lang die is. Ambtenaren van civiele wer ken en de reinigingsdienst hebben vorige week een werkonderbreking gehouden om hun eisen kracht bij te zetten. De gemeente weiger de daar aanvankelijk op in te gaan, maar Bordewijk kwam terug op dat standpunt. Dat was mede te danken aan een voorstel van Links Leiden, dat gemeente en bonden dichter bij elkaar bracht. Directeur ad mr. J. ter Haar [de Gemeentelijke Sociale Werkvoor- (GDSW) over- werklozen aan te f i op de werkplaats e Touwbaan in Lei- fp. Dat is volgens noodzakelijk om als fc werkplaats te kun- oncurreren met het fsleven. lar is niet bang dat door iaatregel het sociale ka- van de voorziening ver gaat, zoals raadslid C. ir onlangs tijdens de be- (sbehandeling opmerk- l is een arbeidsorganisa- er wordt geen bezig- lerapie gegeven. De so- pelstelling staat voorop, de bedrijfsmatigheid Dok een rol". Wel geeft jcteur toe dat winst- en Cijfers steeds belangrij- ïrden: „Om meer men- nnen te kunnen halen, le omzet omhoog". En hij bereiken door men- in te nemen die veel n: langdurig werklozen ;beeld. fciale Werkvoorziening gemeente Leiden is ge- I aan de Touwbaan in Üorp, midden tussen an- led rijven op het indus- (ein De Baanderij. Er n 866 mensen in het ka- n de Wet Sociale Werk- jning. Bovendien zijn er I ambtenaren in dienst die onder andere administra tieve, leidinggevende of orga nisatorische werkzaamheden verrichten. De sociale werkplaats kent twaalf productieafdelingen, zoals een metaalafdeling en een drukkerij. Ook worden er werknemers gedetacheerd bij externe bedrijven en instellin gen, zoals het AZL en de uni versiteit. Voorts kent de werk plaats een afdeling groenvoor ziening (met een eigen kweke rij) en de afdeling „civiele technieken" die onder andere schoonmaak- en schilderwerk zaamheden verricht. Vogelkooien „In principe verzorgen wij op drachten voor andere bedrij ven. Zo worden bijvoorbeeld operatie-pakketten ingepakt voor het AZL. En de groenaf- deling legt tuinen aan. Alleen vogelkooien maken we in ei gen beheer", aldus Ter Haar De Sociale Werkplaatsen in Nederland staan aan de voora vond van grote veranderin gen. „Budgetfinanciering" is het kernwoord daarvan. Vol gens de overheid is dat nodig omdat de kosten van de sociale werkvoorzieningen sterk zijn gestegen. „Daarom moet er een verschuiving zijn van een verzorgende instelling naar een arbeidsorganisatie. In de wet staat nu al dat onze men sen in staat moeten zijn tot „geregelde arbeid". De vraag is natuurlijk hoe je dat begrip interpreteert". Volgens Ter Haar is met die voorwaarde „in het verleden weieens de hand gelicht". De Kijkje in een van de produktiehallen van de sociale werkplaats in Leiderdorp. FOTO'S: WIM VAN NOORT directeur verwacht dat dat niet meer zal voorkomen. Tot nu toe betaalde het Rijk de lo nen van alle WSW'ers. Van de overige kosten (huisvesting, salariskosten van de ambtena ren, machines en dergelijke) werd tachtig procent door de overheid gefinancierd. „Met ingang van 1989 krijgen we een bepaald bedrag, waar mee we het moeten doen. Dat maakt een bedrijfsmatig ka rakter noodzakelijk, want we kunnen niet meer bij het mi nisterie onze hand gaan op houden", zegt Ter Haar. Voor de jaren '89 en '90 wordt J. Janssen (midden) en J. ter Haar achter een nieuwe draaibank van de sociale werk voorziening. uitgegaan van het budget van 1985. Daarna wordt het geld „objectief" verdeeld over alle sociale werkplaatsen. „In to taal wordt niet meer of minder geld uitgegeven, maar per so ciale werkvoorziening kan maximaal tien procent gekort worden in 1991 en maximaal twintig procent in 1992", ver telt Ter Haar. Lage opbrengst J. Janssen, hoofd algemene za ken en directiesecretaris: „Dat ouders van geestelijk gehandi capten zich zorgen maken is logisch. Door de budgetfinan- Wachtliist ciering kan er flink worden J bezuinigd op een bepaalde werkvoorziening. Maar als je een goed plan maakt en duide lijk aangeeft wat je nodig hebt en wat je met het geld wil doen, kun je ook meer geld krijgen". met het vrije bedrijfsleven, moet de kostprijs van de pro- dukten van de Sociale Werk voorziening omlaag. „We moeten het bedrijfsleven vol gen, anders prijzen we onszelf uit de markt. Dat betekent dat we moeten gaan automatise ren, moeilijkere productiepro cessen moeten invoeren", zegt Ter Haar. Hij is van mening dat daarom „mensen met meer capacitei ten" moeten worden aangeno men. „En waarom zou je die niet uit de groep werklozen halen", vraagt hij zich af. De Leidse sociale werkplaats kent al jaren een lage op brengst. „We behoren tot de twintig minst winstgevende werkvoorzieningen in Neder land". zegt Ter Haar. „Door middel van het versterken van het bedrijfsmatig karakter, moeten we de arbeidscapaci teit verhogen. Een beter finan cieel plaatje gaat hand in hand met de sociale doelstelling. Want het verbeteren van de capaciteiten van een werkne mer, dat is heel sociaal". „Als je ze alleen maar heel simpel werk laat doen, dén ben je a- sociaal bezig", merkt Janssen op. Om te kunnen concurreren Op de wachtlijst voor de socia le werkplaats in Leiden staan negentig mensen. Janssen en Ter Haar zijn niet bang dat door het aanstellen van men sen zonder handicap, mensen die nu op de wachtlijst staan, nog moeilijker aan de slag kunnen. „Om meer mensen binnen te kunnen halen, moet je omzet omhoog. Als je omzet omhoog gaat, kun je meer mensen aannemen". Janssen verduidelijkt deze op vatting met een voorbeeld: „We krijgen een order wei eens niet op tijd af omdat mensen uitvallen wegens ziek te. Stel je voor dat we door het binnenhalen van een volwaar dige kracht die opdracht wel op tijd afhebben. Dan krijg je meteen meer orders en is er werk voor mensen die nu op de wachtlijst staan". JANET VAN DIJK Vrijwilligers De Stichting Vluchtelingen werk Leiden /Oègstgeest zoekt vrijwilligers. De nieu we vrijwilligers zullen deel uitmaken van een werkgroep die individuele en stucturele belangen van vluchtelingen behartigt en begeleiding geeft aan cliënten in hun contacten met onder andere gemeentelijke instanties. De werkzaamheden hebben vaak overdag plaats geduren de minimaal 12 uur per week. Voor meer informatie: De Bakkerij, Oude Rijn 44c, tel. 133088. Ruilbeurs Verzamelaars van munten, postzegels, prentbriefkaarten, lucifermerken en dergelijke kunnen terecht op de ruil beurs van Ruilclub Konings- kerk. De beurs wordt vrij dagavond gehouden in de aula van de Dr. Van Voort- huysenschool aan de Marnix- straat 104. Er wordt geruild van 19.00 tot 22.00 uur. Voor meer inlichtingen: 071- 312513. Rode Kruis De sponsorloop van de Chris telijke Middelbare Techni sche School aan het Lam- menschanspark ten behoeve van het Rode Kruis heeft 8000 gulden opgeleverd. Het geld is bestemd voor de jaar lijkse vakantieweek van 68 gehandicapten met de Henry Dunant, het schip van het Rode Kruis. De sponsorloop werd op 3 november afge werkt. Jazz-concert De Contraband van Willem van Manen zal zaterdaga vond 21 november het Waag gebouw (Aalmarkt 21) vullen met moderne jazz. De Con traband is een grote formatie onder leiding van de beken de trombonist Willem van Manen, die vooral bekend geworden is door zijn werk met Willem Breuker. Elk jaar maakt deze band in steeds gewijzigde bezetting een korte toernee langs Ne derlands jazzpodia. Het con cert in Leiden begint om 21.30 uur en de toegang is f 7,50 gulden (Hot House le den:/ 2,50 gulden). Managemen tcursus Het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) Leiden/Lisse or ganiseert een managemen t- cursus voor vrouwen met een afgeronde HBO- of universi taire opleiding. De kandida ten mogen niet ouder zijn dan 45 jaar, dienen werkloos te zijn en ingeschreven te staan bij het GAB. Geïnteres seerden kunnen zich tot ui terlijk 23 november aanmel den bij Th. Zierikzee van het GAB Leiden, telefoon 071- 142945. Voeding Onder leiding van een diëtis te wordt morgen een infor matiemiddag over gezonde voeding gehouden vooroude ren. De organisatie is in han den van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen. De bijeenkomst wordt gehou den in de Soos aan het Ra penburg 48. Aanvang 14.00 uur. Aansluitend is er een gratis bingo. Psychiatrie Het Platform Kleinschalige Psychiatrie Zuid Holland houdt morgenavond een bij eenkomst voor ex-cliënten van de psychiatrie. De bij eenkomst wordt vanaf 20.00 uur gehouden in het Volks huis aan de Apothekersdijk 33a. Iedereen die ervaring heeft als klant van de psychi atrie kan tijdens de bijeen komst onder andere zijn of haar ervaringen, problemen, wensen en ideeën naar voren brengen. LEIDEN De politie en de Radiocontroledienst hebben gis teren twee illegale zenders uit de lucht gehaald en de appa ratuur in beslag genomen. Naar aanleiding van klachten werden de zenders opgespoord. Om kwart over twee gistermiddag werd een onbemande zen der aangetroffen in de machinekamer van een flat aan de Havikshorst. Het ging om radio Starlight. Gisteravond om negen uur werd de zender Radio Saint-Tropez uit de lucht gehaald. De uitzending werd verzorgd vanuit een woning aan het Stalpaardhof. De 20-jarige bewoonster en een 20-jari- ge Leidenaar die in de woning aanwezig was werden meege nomen naar het bureau en na verhoor heengezonden. De hoofdzender van dit station stond in Leidschendam. In Lei den werd het hoofdsignaal opgevangen, omgezet in een an dere frequentie en de lucht in gestuurd. V 14 ;.7 ■i en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze knjgt de krant de eerste twee weken gratis. Not j Not. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon. fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ccidóc (Bowiant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13