^eiden bouwt groen vol Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Besluit over Breestraat zo goed als definitief Fluitketels en Salonwagens 'iw voor 51ste ir aangehouden Woning blank pEL PROTESTEN VERWACHT TEGEN BOUW 1300 HUIZEN CDA: MAAK FLAT ZIJLOEVER TWEE VERDIEPINGEN HOGER CckLcSouoorit DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 PAGINA 9 RING aagdj pe politie heeft zondagavond iren/irige vrouw uit Voorburg aange- steeiTp jiet terrein van het AZL nadat mfortemonnee van een 76-jarige pa- It Alphen aan den Rijn had gesto- Rens de politie is de vrouw al vijf- i eerder aangehouden voor dief- >n dergelijke. De vrouw is ver in verdovende middelen. Zondag- ^nd half acht werd de patiënte uit wakker doordat er iemand aan zat te rommelen. De vrouw sloeg i verplegend personeel zag de da- liekenhuis uitvluchten. De politie eet gealarmeerd en kon de vrouw jburg in de kraag vatten. Ze had (dertig gulden) bij zich. CV-ketels gestolen LEIDEN Onbeken den hebben gisteren acht centrale-verwar mingsketels gestolen uit nieuwbouw-woningen achter de Forellen in de Merenwijk. De ketels hebben een totale waar de van twaalfduizend gulden. Ze stonden in de woningen klaar om gemonteerd te worden. De woningen waren al afgesloten, zodat de da ders de voordeuren moesten openbreken om binnen te komen. Man aangehouden LEIDEN De po litie heeft gisteren een 27-jarige man uit Ghana aange houden die geen geldige verblijfsver gunning heeft. Bo vendien reed hij in een auto die niet gekeurd was, maar voorzien was van een valse APK-stic- ker. De auto was ook niet verzekerd. De aanhouding werd verricht tij dens een technische controle op de Wil lem de Zwijgerlaan. De man moet het land verlaten. LEIDEN Een woning aan de Albert Verweystraat stond gister avond rond kwart over zeven blank doordat de bovenbewoners de kraan hadden laten openstaan en de stop in de afvoer hadden laten zitten. De mensen die bene den woonden zagen steeds meer water langs de muren naar bene den komen. Zij waarschuwden de politie. De bovenbewoners waren niet thuis. Agenten moesten een raam forceren om binnen te kun nen komen. De brandweer heeft het water weggezogen en het Energiebedrijf Rijnland heeft het licht afgesloten in verband met gevaar voor kortsluiting. INFORMATIE OVER NUTSBEDRIJVEN LEIDEN Omroep Rijnland verzorgt donderdagavond a.s. van 19.00 tot 20.00 uur een door de Consumentenbond samengesteld radioprogramma over de relatie van de consument met het nuts bedrijf. Uit het toenemend aantal betalingsproblemen en afsluitin gen, blijkt dat de consument wei nig zicht heeft op zijn relatie met het nutsbedrijf en zich onvol doende van zijn rechten bewust is. In de programma's wordt ge toond op welke wijze men met het nutsbedrijf te maken heeft en worden vragen beantwoord over de meters en de nota's. Een tv- uitzending is op zaterdag 21 no vember (18.30 uur) en zal worden herhaald op zondag (18.30 uur). •EN Flinke ge- ten van het Leidse ^,>n zullen de komende n verdwijnen. De ge- ,oekjhte wil zo'n 1300 9lf beten bouwen op plaat waar nu meestal nog -- groenvoorziening is. tfAr ook speelvoorzie- gen, volkstuinen en rtvelden zullen in een eal wijken plaats ten maken voor be ving. realiseren ons dat deze x\nen weerstand zullen op- ^en, maar veel keus heb- \v ;.]we niet. Leiden is over paar jaar vol. Nieuwe V'.':\jen zoals de Stevenshof ile Merenwijk kunnen we i U;i meer bouwen. De enige ier om woningzoekenden V ielpen, zal zijn door te tS; ven op plaatsen waar tot ■^"Jtot dusver niet gebeur- zei wethouder J. Peters ptelijke ordening) gister- jag in een toelichting op .Y^ota „Bouwen in bestaan- ^Leidse wijken". Die pro- 3/4^n zullen zich onder meer 6 pai in bezwaarschriften te- de noodzakelijke wijzi en van de bestemmings- nen, verwacht de ge- rpme IVe nota wordt een opsom- z gegeven van de moge- ne e lijkheden die de gemeente ziet om Leiden vol te bou wen. Het staat echter niet vast dat al die lokaties inder daad zo bebouwd zullen worden als in de nota staat. De nota gaat de komende maanden de inspraak in en tegen de zomer zullen B en W en de gemeenteraad de nota definitief vaststellen. Dan zal de gemeente beslui ten welke plannen het eerste uitgevoerd moeten worden. „We zullen zo goed mogelijk met de inspraak rekening houden, maar het zal natuur lijk niet zo zijn dat wij on middellijk het desbetreffende bouwplan schrappen als ie mand klaagt dat het uitzicht minder wordt. In de nota staan lokaties die wij zeer reëel achten", aldus Peters. Wethouder Peters en zijn col lega D. Tesselaar (volkshuis vesting) zullen de komende maanden op voorlichtingsbij eenkomsten in de wijken de nota toelichten en de bezwa ren van de bewoners aanho ren. Wethouder Peters zette gis termiddag uiteen dat het niet de bedoeling is, elke stukje groen in de stad vol te bou wen. Peters en Tesselaar be nadrukten dat het volbou wen van gaten en van groen de wijken ook goed zal doen: „In wijken die vergrijzen, zo als Zuid-West, kost het steeds meer moeite om voorzienin gen als winkelcentra en scho len in stand te houden. Extra bebouwing maakt de levens vatbaarheid van dat soort voorzieningen groter". Bij het bepalen van de geschikt heid van een lokatie is uitge gaan van de bebouwings dichtheid van de Stevenshof. De gemeente denkt dat de uitvoering van de nota zeker vijf jaar zal duren. Daarnaast kunnen er nog eens totaal 4500 huizen gebouwd worden op andere plaatsen in Leiden, zoals de Stevenshof, Room burg, Schuttersveld en de Coebel. „Daarna is Leiden echt vol. De woningzoekende zal dan in randgemeenten van Leiden een huis moeten vinden", zei Tesselaar gister middag. Leidse Hout De wijken Transvaal. Mare- dijk, Groenoord en de Zee heldenbuurt en de binnen stad komen volgens B en W niet in aanmerking voor ex tra woningen. „Die wijken zijn al vol of alle mogelijke lokaties zijn al in bestem mingsplannen opgenomen", aldus Peters. De gekozen lokaties waren voor een deel al bekend. Zo worden in de nota onder meer genoemd het Stations plein, het terrein van de voormalige Marnixschool en het gebied tussen de Gooi meerlaan, de Willem de Zwijgerlaan, de IJsselmeer- laan en de Merenwijk. Deze laatste plek bebouwen zal on der meer het verdwijnen van een aantal volkstuinen tot gevolg hebben. Ook het plan de Vijfmeilaan te versmallen en er huizen te bouwen, was al bekend. De gemeente denkt aan woontorens of het bouwen van huizen, die aan sluiten bij de huidige bebou wing. Andere lokaties die worden genoemd ziin het terrein van de voormalige kleuterschool De Rondedans aan de Ber- nhardkade en speelterreinen aan de Corantijnstraat en de Roomburgerweg. Het sport veld aan de Burggravenlaan en een deel van Sportpark Roomburg zullen ook ver dwijnen. Naast het station Lammenschans, op het Ka- merlingh Onnesplein, komen huizen en kantoren. Ook de groene hoek van de Melchoir Treublaan en de Kanaalweg zal verdwijnen. De afgebran de school aan de Lorentzkade wordt vervangen door hui zen en dat geldt ook voor de school De Brug aan de Mors singel. Langs de Wisselweg en de Schubertlaan is ook ruimte voor enkele huizen. Als andere plekken in Zuid- West worden genoemd: de Mahlerstraat, de school aan de Berlagestraat, het korfbal- terrein aan de Brahmslaan en de Agaatlaan. Voorts moeten bejaardenhuizen aan de Beethovenlaan worden verbouwd om plaats te ma ken voor woningen. Ook ko men voor bebouwing in aan merking de kwekerij aan de Hoge Morsweg, het crosster rein aan de Lelylaan, de noodlokalen aan de Saffier- straat, het Terweepark, een deel van het sportveld aan de Eymerpoelstraat, langs de Warmonderweg in de Leidse Hout, en een deel van de Rijnsburgerweg. Ook jn de Merenwijk is volgens B en W nog ruimte. Zo worden ge noemd de Oliemolen, en het Veenpolderpad. Woonwagens Volgens de nota is het moge lijk dat op sommige plaatsen niet alleen huizen komen maar ook kantoren. Dat geldt bijvoorbeeld voor de twee Leidse stations en de Vijf meilaan, maar ook de Mar nixschool en de Lelylaan. Voor de Morssingel op de plek waar nu het basketbal veld ligt wordt gedacht aan de vestiging van de Koets-O-Theek in combinatie met een parkeergarage. Of dat haalbaar is, is de vraag. „Bovendien kunnen sommige lokaties - ook ingericht worden als kleine woonwa gencentra", aldus de wethou der. Welke lokaties dat zou den kunnen zijn, wilde hij niet zeggen. |aaddenaar inüfekt in remt* E,auto te men kopen EN Een 23-jarige maar heeft in de van zaterdag op zon- igebroken in een wo- ian de Hoefstraat. De ^^ieed dat omdat hij ^^ïieuwe auto nodig !o verklaarde hij te er de Leidse politie, in was de woning igekomen door een raam. Zijn buit be- uit video-appara- juwelen met een je van 6000 gulden, potjes met inhoud en [ijzen. Zondagavond ij al zoveel verkocht, jij een andere auto anschaffen. De poli- eschikte over zo'n lijk signalement dat lader gisterochtend kon worden aange- in. Het gaat om een bekende van de po- £-{Toen agenten gister- bij hem aan de deur len, zei hij dat hij I jii de slaapkamer Wil li ^nkleden. De man tte echter via het kamerraam naar bui- jflla een korte achter- kreeg de politie te pakken in de tuin. was licht gewond 31 kt en werd behan- tioor de Eerste Hulp- p4-jarige broer werd "jrnorgen om half elf Ihouden in verband fieling. Het grootste jlte van de buit werd i aangetroffen. Ook Ito is gevonden en piet politiebureau ge it. Het voertuig wordt Icht om de benadeel- Ichadeloos te kunnen IS ELKE WOENSDAG DE •AGE Bil UW KRANT MET IATIEOVER F1LMS.MUZ1EK 1. RECREATIE,EXPOSITIES N COMPLETE AGENDA AFSLUITING TIJDENS OPENINGSUREN WINKELS LEIDEN De Breestraat wordt tegen de zomer van 1988 tijdens de openingsuren van de winkels afgesloten voor gemo toriseerd verkeer, met uitzon dering van het openbaar ver voer. Dit voorstel van een meerderheid van de gemeente raad is, zo bleek gisteravond in de wandelgangen, zo goed als definitief. Tot april volgend jaar kunnen belanghebbenden dit plan weliswaar officieel nog proberen te veranderen, maar gezien de stellige mening van de fracties over de toekomst van de Breestraat moet aan die inspraak weinig waarde worden gehecht. Zo besteedde niet één raadslid gisteravond tijdens de behandeling van de begroting voor 1988 aandacht aan de aanvullende maatrege len, die volgens een onder zoeksbureau moeten worden genomen om de afsluiting tot een succes te maken. Vorige week tekende zich al een meerderheid af voor de af sluiting van de Breestraat tij dens de openingsuren van de winkels. PvdA en D66 waren toen al overtuigd van deze op lossing om de Breestraat aan trekkelijker te maken. Slechts Links Leiden twijfelde nog over de openstelling in de avonduren, maar nu die fractie ook overstag is gegaan, staat niets die maatregel nog in de weg. Slechts het CDA, tegen stander van de rigoureuze af sluiting, stelde gisteravond dat die situatie in de tussentijd moet worden uitgeprobeerd. Het CDA wil de Breestraat al leen op zaterdag en donderdag avond afsluiten. De VVD hield vast aan de stelling dat de Breestraat alleen op zaterdag en dan voor alle verkeer (ook bussen) moet worden afgeslo ten. De liberalen vonden ook dat mensen tijdens de in spraakperiode van half decem ber tot eind januari alternatie ve voorstellen moeten kunnen indienen. Het CDA was ook de enige fractie die vond, dat het college meerdere voorstellen in de in spraak moet brengen, om bur gers en winkeliers de gelegen heid te geven te kiezen uit ver schillende mogelijkheden. PvdA, Links Leiden en D66 vonden dat ongewenst. Opvallend in de gevolgde pro cedure is, dat de winkeliers, om wie het allemaal is begonnen, nauwelijks invloed hebben kunnen uitoefenen op de oplos sing die een meerderheid van de raad nu voor ogen staat. De gemeenteraad heeft slechts de meest interessante conclusie van het onderzoeksbureau Van Heesewijk gebruikt bij het vor men van een oordeel over de Breestraat; dat de afsluiting een economische impuls kan bete kenen voor de winkelstraat. Over de noodzaak van de vesti ging van een parkeergarage in bijvoorbeeld het LVC werd niet gesproken. Juist dergelijke uitspraken in het rapport zijn door de winkeliers beslissend genoemd voor hun oordeel. CDA en D66 willen nog geen discussie over sluitingstijden LEIDEN Een discussie over verruiming van de sluitingstijden voor Leidse cafés moet voorlopig nog niet worden gevoerd. Dat is de mening van het CDA en D66 over het voorstel van Leiden Weer Gezellig-raadslid B. Stöxen. Hij wil de verplichte sluitingstij den bij wijze van proef een jaar afschaffen. Dit moet overlast voor omwonenden van cafés verkleinen. Volgens Stöxen zijn daarmee in Utrecht en Kampen reeds goede ervaringen opgedaan. Het CDA wil de discussie over de sluitingstijden uitstellen, „omdat het op dat front pas sinds kort weer rustig isaldus fractieleider J. Walenkamp. Volgens P. Langenberg van D66 zijn met de afschaf fing van de sluitingstijden nog te weinig ervaringen opgedaan in andere steden. W. van der Pluijm (PvdA) stelde onlangs dat de sluitingstijden hoe dan ook moeten blijven gehandhaafd. „De over last zou anders alleen maar toenemen", aldus de socialist. Of de gehele PvdA-fractie daar ook zo over denkt, is onduidelijk. De Jong houdt deur op kier LEIDEN Directeur A. de Jong van de Stadsgehoorzaal heeft gisteren zijn ontslag offi cieel bij de gemeente inge diend, maar is bereid daar op terug te komen als het college van B en W voor 1 januari 1988 een oplossing aandraagt voor de extra bezuiniging van 50.000 gulden op de Stadsge hoorzaal. De Jong heeft laten weten dat die voor hem onac ceptabel is, omdat die in strijd is met eerdere afspraken. Wet houder J. Fase (economische zaken) gaat de mogelijkheid onderzoeken dit bedrag bij el kaar te krijgen door goedkope re leningen voor de Groe- noordhallen af te sluiten. Dat zou mogelijk 35.000 gulden kunnen opleveren. De Jong is ook directeur van de Groe- noordhallen. De gemeente vindt dat de 50.000 gulden eventueel op de Groenoord- hallen en niet op de Stadsge hoorzaal kan worden be spaard. De Jong stelde gisteren overigens, dat zijn ontslag de gemeente meer geld zal kosten dan die extra bezuiniging ople vert. LEIDEN Door de flat bij de bejaardenvoorziening Zijloever geen vijf, maar zeven verdiepingen hoog te maken, vergroot de gemeente Leiden de kans dat deze voorziening werkelijk kan worden gebouwd. Dit voorstel deed het CDA gisteravond in de ge meenteraad tijdens de behandeling van de begroting voor 1988. De gemeente moet nog één miljoen gulden bij elkaar sprokkelen om de kosten van het project te dekken; een voorwaarde van de pro vincie om het sein voor de bouw op groen te zetten. Verhoging met twee verdiepingen levert zo'n 400.000 gulden extra op aan grondopbrengst. De overige zes ton kan worden verkregen uit het fonds Bovenwijkse voorzieningen en uit de renteopbrengst van geld, dat is gereserveerd voor bodemsanering van de Zijloever, zo denkt het CDA. Volgens wethouder H. de la Mar hoeft vooralsnog slechts 250.000 gedekt te zijn en is dat reeds een feit. Wethouder D. Tesselaar voorzag een vergroting van het parkeerprobleem bij de Zijloever. Het CDA diende ook een motie in om er bij de overheid op aan te dringen uitkeringsgerechtigden toe te staan beperkt „bij te werken" zonder dat hun uitkering wordt gekort. Deze mensen kunnen zo hun inkomsten verhogen en blijven deelnemen aan het maatschappelijk verkeer. Ook stelden de christen-democraten voor, dat aannemers van gemeentelijke gebouwen hun aanneem- som met een half tot één procent verlagen. Volgens W. Hettinga zijn aannemers hiertoe bereid. Dit levert volgens hem jaarlijks minstens 200.000 gulden op, die ten goede moet komen aan het creëren van werk en opleidingen van meisjes en vrouwen in de bouw en andere technische beroepen; aannemers varen daar ook wel bij, is de overtuiging van het CDA. Links Leiden wil dat het college voor 1 april 1988 een renovatieplan presenteert voor het Leids Vrijetiids Centrum aan de Breestraat. Dat is „dringend noodzakelijk'Met het CDA heeft Links Leiden aan B en W ge vraagd geld uit te trekken voor de kinderopvang van leidsters, die werkzaam zijn in de kinderopvang. Dat kan voorkomen dat zij ontslag moeten nemen. Het CDA wil dat het college de verhoging van de provinciale omroepbijdrage tot een minimum probeert te beperken. Deze verhoging komt ten goede aan de regionale om roepen Radio West en Rijnmond. Het CDA wil daarentegen dat Radio Rijnland meer geld krijgt, omdat deze omroep meer aan dacht besteedt aan Leiden en omgeving. Motorwagen 72 passeert, op weg naar Leiden, de brug over de Oude Rijn bij de Haagse Schouw, (foto: 5 november 1961) LEIDEN Fluitketels, Limburgers en Salonwa gens zijn de wat ongewo ne maar nostalgische na men van de electrische trams die van de twintiger tot zestiger jaren nog vol op in bedrijf waren. In middels zijn er vele ge sloopt. Dat sommige van de Gele- en Blauwe tram- stellen in musea in hun oude glorie worden be houden, is te danken aan hartstochtelijke liefheb bers van dit voor Leiden nostalische transportmid del. BOEK OVER DE GELE TRAM: A. van Kamp uit Heiloo, groot liefhebber van de oude trams en alles dat daarbij komt kijken, schreef een tweede boek over deze elec trische voertuigen. Hij blikt in het boek vooral terug op de tramlijn van Den Haag richting Leiden. „Voor de aanleg van de tramlijn Den Haag-Wasse naar-Leiden is heel wat overleg vooraf gegaan. Op 10 juni 1918 meldde de minister dat hij op nader te stellen voorwaarden toestemming zou verlenen voor de aanleg en exploitatie van de lijnen Delft-Den Haag-Schevenin- gen en Den Haag-Wasse naar-Leiden, met een zijtak Wassenaar-Katwijk. Pas op 21 april 1920 gaf de minister toestemming voor de lijnen Den Haag-Delft en Den Haag-Wassenaar-Leiden". Dit schrijft A. van Kamp in zijn boek De Gele Tram. Van Kamp is al sinds zijn jeugd geboeid door alles wat met de Gele- en de Blauwe tram te maken heeft. Ondanks dat de laatste Blauwe tram in 1961 en de laatste Gele in 1965 uit het straatbeeld ver dwenen, bleef zijn liefde voor de trams. Van Kamp maakte in 1973 deel uit van een werkgroep die zich met de restauratie bezig hield van een oude Tramwagen van Noord Zuid Hollandse vervoersmaat schappij. (NZH). In 1986 kreeg het rijtuig een plaats in het bedrijfsmuseum van de NZH aan de Leidsevaart in Haarlem. Daarna dook Van Kamp in de geschiede nis van de NZH tramlijn Haarlem-Leiden en stelde hierover het boek 'De Bol- lenlijn' samen. Over de bui tenlijnen van de Haagse Tram Maatschappij (HTM) heeft Van Kamp nu het boek De Gele Tram geschreven. Het boek staat vol met oude zwart-wit foto's van de ver schillende types motorwa gens en de bijwagens. Er staat uitgebreid in beschre ven hoe de lijn Den Haag- Wassenaar-Leiden tot stand is gekomen en hoe deze in de zestiger jaren verdween. De NZH bussen namen de taak van de trams over. „Zo kwam er helaas een einde aan de tramexploitatie op één van de mooiste tramlij nen van ons land", aldus Van Kamp in zijn boek. (Uit gever A. van Kamp, Heiloo in 1987). De tram op de Blauwpoortsbrug op weg naar het eindpunt in de Haarlemmerstraat, (foto: 3 mei 1959). FOTO'S: PR ELECTRICITEIT NIET DUURDER LEIDEN Het Energiebe drijf Rijnland (EBR) zal de electriciteitstarieven vol gend jaar niet verhogen. Volgens het EBR zijn de be drijfsresultaten over 1986 zo positief, dat een verhoging van de tarieven niet nodig is. In totaal werd in 1986 14,1 miljoen gulden winst gemaakt. Alleen de stads verwarming leed verlies: 2,6 miljoen gulden. De alge mene raad beslist morgen avond over dit voorstel. Het grootste deel van de winst (13,5 miljoen) werd gemaakt bij de afzet van electriciteit. De brandstof kosten, nodig voor de pro ductie van electriciteit, vie len veel lager uit dan was begroot. Tevens was het verbruik hoger dan was verwacht. Het EBR denkt dat de stadsverwarming in de toekomst rendabel wordt. Het nu geleden ver lies wordt gezien als „aan loopverlies". Al met al is nu 4,8 miljoen gulden beschik baar voor aanpassing van de tarieven. De structurele stijging van de tarieven be draagt 0,7 cent per kWh en zou een bedrag van 5,2 mil joen gulden opleveren. Om dat er maar een gering ver schil is tussen beide bedra gen wil het EBR de tariefs verhoging compenseren, zo dat voor de gebruikers het tarief gelijk blijft. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. No I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoonfvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de. reiswekker naar: Naam:Voor Adres Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ter I JNZl

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9