Ook stormvloedkering in Nieuwe Waterweg /ooral gezinnen -net kinderen «n de schulden Ministeries doen nog te weinig aan emancipatie -ü Transplantatiewet: toestemming van familie niet meer nodig ^ien gulden ijdrage aderzoek ^rstkanker MINISTER „COMPLEET DOOR DE BOCHT' lEUWi Geen schoolgeld betaald: 46 leerlingen op straat Geldboete naar Waarborgfonds Schakelkast NS vernield PAG- NENLAND EcidócSoivuvnt DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 IJS Staatssecreta- •ees van volksgezond- wil in verband met structurele tekort aan prorganen een wette- verbindende status Pn aan het donorcodi- -0JNu is het nog zo, dat familie van de donor diens overlijden toe- krifming moet geven enef tranplantatie. Ven stemde transplantatiewetge- •is die op het departement delJwVC in voorbereiding Jervalt de plicht tot het Jplegen van de huisarts s de verplichte toestem- van de familie. „De ïn bezigheid van een codicil DEES: DONORCODICIL WETTELIJK REGELEN wordt dan voldoende om tot transplantatie te kunnen overgaan", aldus de bewinds man. Dees sprak vanochtend in Parijs de Europese minis ters van volksgezondheid in de Raad van Eurpa toe. De staatssecretaris riep zijn col lega-bewindslieden op een halt toe te roepen aan het toenemende „transplantatie- toerisme": mensen van bui ten Europa, die zich dank zij een goed gevulde beurs kun nen „inkopen" op de wacht lijsten voor transplantaties. Volgens Dees moeten de Eu ropese uitwisselingsorganisa ties hun wachtlijsten sluiten voor deze groep bevoorrech ten, die niet op grond van urgentie maar dank zij hun rijkdom in aanmerking ko men. De staatssecretaris stelde voorts voor dat de acht Euro pese transplantatiebureaus meer aan onderlinge uitwis seling gaan doen. Winkelier jaagt overvallers met hun pistool weg HAARLEM De 43-jarige eigenaar van een antiekzaak in Haarlem heeft gisteren vlak voor sluitingstijd een einde weten te maken aan een gewapende overval op zijn winkel en woning. Onder bedreiging van een pistool dwong één van de twee overvallers een klant te gaan lig gen en de winkelier om zijn portemonnee af te geven. Toen de man dat deed. ontstond een worsteling waarbij de winkelier het pistool te pakken kreeg, Er werden daarbij enkele scho ten gelost, waarbij vermoedelijk één van de da ders is geraakt. De tweede overvaller stuitte in het woonhuis op heftig verzet van de 13-jarige dochter des huizes. De politie spreekt van een kordaat maar riskant optreden van de winke lier. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Hoge Raad maakt nevenfuncties leden openbaar DEN HAAG De Hoge Raad, Nederlands hoogste rechtscollege, heeft besloten het regis ter met de nevenfuncties van zijn leden open baar te maken. Het register ligt vanaf gisteren voor iedere belangstellende op schriftelijk ver zoek ter inzage. Het afgelopen weekeinde ad viseerde de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak de rechters hun nevenfuncties in een openbaar register op te nemen. Zij vindt dat elke functie die niet tot de eigenlijke uitoe fening van het rechterlijk ambt hoort, gemeld moet worden. Tweede-Kamerleden van het CDA en de VVD dienden begin deze maand een motie in waarin werd gevraagd om open baarmaking van nevenfuncties van rechters. Halve eeuw zonder rijbewijs VEENENDAAL Na 50 jaar de dans te zijn ontspron gen is een 77-jarige man uit Veenendaal dan toch tegen de lamp gelopen: hij beland de voor de eerste keer in zijn leven in een verkeersfuik, zodat eindelijk aan het licht kwam dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Nooit gehad ook. En bovendien reed hij onver zekerd rond. Met respect schreef de politie toch een proces-verbaal uit. N HAAG Staatsse- faris Dees van volksge- merdheid wil voor het lan- mijnjk bevolkingsonder- lt, zjc naar borstkanker ove eigen bijdrage van n ap tientje per persoon el kagen. 5 is I bevolkingsonderzoek, dat 1990 moet beginnen, zal pen uitgevoerd onder alle Verjgderiand wonende vrou- ïer 1 van 50 tot 70 jaar. n k^en van 50 tot 65 jaar zul- voortaan om de twee jaar den onderzocht door mid- ;eft <van borstfoto's. Na het „ge jaar zullen de vrouwen n detweemaal worden onder uit. De borstfoto's kunnen aakt worden in ziekenhui- maar ook in rijdende foto- 108 k-atoria. Naar schatting zal en bevolkingsonderzoek ertoe aam dat het aantal sterfge- let \£n aan borstkanker jaar- e fu, met circa 500 afneemt. bevolkingsonderzoek zal n ^en voorafgegaan door een ond(tscheepse voorlichtings- pagne. In de regio's Arn- Nijmegen en Utrecht den al proeven genomen iets het bevolkingsonderzoek, luitft nagegaan kan worden of een organisatorische of tech- vahe problemen voordoen. je regio Utrecht wordt bij °j, proef uitsluitend gebruik aakt van het rijdende foto- Jye%-atorium, de „mammo- te e'. uitv ht. VANDAAGi IN HET DEN HAAG Als het aan minister Smit-Kroes van verkeer en water staat ligt heeft ons land er, na de vorig jaar vol tooide Oosterscheldedam, in 1992 een nieuwe stormvloedkering bij. Dit keer in de Nieuwe Water weg, even ten westen van Hoek van Holland. De ellende van de Ooster scheldedam, die uiteindelijk ruim twee keer zo duur werd als de bedoeling was en pas jaren na de geplande datum klaar was, is blijkbaar verge ten. Dat kan althans worden opgemaakt uit de woorden van minister Smit-Kroes toen zij gisteren het eindrapport van een speciale commissie over een nieuw waterwerk ih ontvangst nam. „Ik ben com pleet door de bocht. Voor u ziet u één van de grootste fans van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg", aldus de minister. Dat enthousiasme is niet onbegrijpelijk, gezien de achtergrond van de plan nen. Om Rotterdam en het achter land langs de rivieren te be veiligen tegen overstromin gen zouden de dijken over een afstand van ruim 170 ki lometer moeten worden ver hoogd. Op sommige plaatsen zelfs met twee meter. Vooral in Sliedrecht en Dordrecht zou dat problemen opleveren, omdat daar woningen en be drijven vlak achter de water keringen staan. Door het werk aan de dijken zouden deze gebouwen vrijwel zeker moeten verdwijnen. Mocht dat alsnog kunnen worden voorkomen, dan wordt het wonen er in elk geval een stuk minder prettig door en zullen de bedrijven stukken slechter te bereiken zijn. Daarnaast zal het landschap danig worden aangetast en zal de cultuur-historische waarde van het gebied drastisch ver minderen. En in Rotterdam zou een doorgaande weg als de Maasboulevard een meter moeten worden opgehoogd. Kosten Daarbij komt nog dat er voor deze werken aan de dijken nog geen geld is vrijgemaakt. Het gaat daarbij niet om kin derachtige bedragen; de totale kosten zijn begroot op 1,75 miljard, met een marge van twintig procent. De kosten Alsof ze een doos gebakjes openmaakte, zo enthousiast was minister Smit Kroes met het rap port over een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Commissievoorzitter Schreuders gaf er nog wat uitleg bij. foto: anp kunnen dus boven de 2 mil jard uitkomen. Exclusief scha de aan gebouwen, natuur en landschap. En dan te beden ken dat met de werken de veiligheid pas over dertig jaar is te garanderen. Smit-Kroes stelde vooral daarom in april dit jaar de commisie-Schreuders in om de mogelijkheden van een stormvloedkering in de Nieu- ken te bestuderen. Die com missie is nu klaar en het re sultaat is „uitstekend", aldus voorzitter Schreuders. „Een goede en betrouwbare kering we Waterweg als alternatief kan zondermeer", meent hij. voor het verhogen van de dij- De commissievoorzitter ba seert zich daarbij op vijf plan nen die de industrie inmid dels voor de stormvloedke ring heeft ingediend. De uit komst: de kering is voor 840 miljoen te bouwen. „Dat be drag is inclusief schadever goedingen, nader onderzoek, infra-structurele werken en 20 procent BTW. En de hand tekeningen van de topmensen van de bedrijven staan er on der. Er is dus geen sprake van richtprijzen", zo verduidelijkt Schreuders. Dat is koren op de molen van minister Smit-Kroes. „We zullen het niet meer doen zo als met de Oosterscheldewer- ken. Dit keer zullen wij voor af afspraken maken over kwaliteit en bouwtijd. Er zul len geen open einden meer in de afspraken zitten". Veiligheid De minister acht dit vooral van groot belang om haar col lega's in het kabinet mee te krijgen voor de plannen, die inclusief enkele plaatselijke dijkversterkingen toch altijd nog 1,45 miljard vergen. Dat is weliswaar minder dan voor een algehele versterking van de dijken, maar het geld moet wel binnen vier jaar op tafel komen. Vooral vanwege de veiligheid wil de minister het kabinet rond de jaarwisseling met het probleem lastigvallen. In januari 1988 moet dan de beslissing zijn genomen. Voorlopig liggen er vijf ont werpen voor een stormvloed kering. Twee plannen gaan uit van een kering met twee halfronde deuren die vanaf de kant naar binnen draaien en zo de Nieuwe Waterweg afsluiten. Bij twee andere plannen rijzen er stalen pane len op uit de bodem van de Nieuwe Waterweg en bij het laatste plan schuiven er twee rechte stalen deuren uit de kade. Voor welke oplossing ook zal worden gekozen, vol gens de commissie-Schreuders zal het effect op het milieu slechts gering zijn. Wel zal de scheepvaart enige hinder on dervinden bij de aanleg, maar daar valt volgens Smit-Kroes wel een oplossing voor te vin den. Het enthousiasme bij alle be trokkenen is groot. „Je bouwt keringen en dijken nu een maal niet met veel woorden, maar met daden", aldus Schreuders. Het bedrijfsleven is het daar roerend meer eens. Na het aflopen van de Ooster- scheldewerken is de order portefeuille karig gevuld. Ze ker nu plannen voor de aan leg van de Markerwaard of inpoldering van een stuk zee tussen Hoek van Holland en Scheveningen slechts toe komstmuziek zijn. En daar houdt Smit-Kroes in haar en thousiasme terdege rekening mee. CAREL GOSELING en gr<\ te v vakjTERDAM Vooral .^^houdens met kinde- komen door schulden misfle problemen. Belang- e oorzaak daarvan is de kinderbijslag maar helft van de werkelijke ten voor de verzorging het kind dekt. Van de Behoudens die in Rotter- n door schulden in eilijkheden raken, be lt bijna tweederde uit shoudens met kinde- blijkt uit een overzicht i het project schuldsane- l dat twee jaar geleden i start ging. In die tijd zijn de gemeente zevendui- d aanvragen voor schuld- jering binnengekomen. Het gaat vooral om jongere mensen; maar 5 procent van de aanvragers is ouder dan 65 jaar. Het Rotterdamse col lege van b en w heeft on langs besloten het project nog drie jaar voort te zetten. In meer dan de helft van de gevallen gaat het om huis houdelijke schulden: achter stand bij het energiebedrijf of de huisbaas, rood staan op de giro of poffen bij de krui denier op de hoek. Minder vaak komen belastingschul den, niet afbetaalde leningen bij een bank of een andere financieringsmaatschappij en studieschulden voor. Pe le ningen lopen vaak wel be hoorlijk op: een gemiddelde van 6.000 gulden, terwijl de huishoudelijke schuld gemid deld om en nabij de 3500 gul den ligt. november |r. P. van Vollenhoven iont in het theater Tu- ïhinski te Amsterdam de Ma-première bij van de leuwe Nederlandse speel- Im „Van geluk gespro- |Abn". De film, naar het ge lijknamige boek van Marij- derë Höweler, is onder regie an Pieter Verhoef! ge- taakt en is een produktie t Rob Houwer. Zeeslag in zwembad In het Heiligewegbad te Amsterdam wordt vanaf aanstaande donderdag tot en met 25 november de „Zeeslag van generaal Thran" (16e eeuw) opgevoerd door een Vietnamese groep die werkt met watermarionetten. Het bad is voor deze gelegenheid omgetoverd tot een exotisch moerassige del ta. Bezoekers kunnen zich vergapen aan overweldigende effecten, vuurspuwende draken en een „heuse" zeeslag. Het verhaal stamt uit de zestiende eeuw. foto: anp (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam wil 46 leerlingen van het voortgezet onderwijs de toegang tot de school ontzeggen om dat voor hen nog steeds geen schoolgeld is betaald. De afdeling onderwijs van de gemeente heeft brieven naar de schoolhoofden gestuurd waarin wordt verzocht deze leerlingen van verder on derwijs uit te sluiten tot het moment waarop dat geld alsnog wordt betaald. Van de 2757 leerlingen in het voortgezet onder wijs die schoolgeld aan de gemeente moeten betalen hadden 105 leerlingen vrijdag nog niet betaald. Daarvan krijgen 63 leerlin gen nog een korte tijd respijt omdat hun scholen de ouders te laat hadden gewaarschuwd. DE KONING BERISPT COLLEGA-MINISTERS: DEN HAAG - Minister De Koning (emancipatie) is niet erg tevreden over zijn collega bewindslieden, daar waar het gaat om het in praktijk bren gen van het emancipatiebeleid van het kabinet. Volgens De Koning laat de deskundigheid van de ministers en hun amb tenaren op dit gebied „soms te wensen over". „Weerstanden en heersende mentaliteit blij ken minstens zo moeilijk als financiële en politieke beper kingen". De Koning wilde in de Kamer geen namen noe men, met uitzondering van minister Ruding van finan cien, die op zijn departement op het gebied van vrouwvrien delijk beleid de afgelopen ja ren nog niets heeft gedaan. „Ik betreur dat en zal hem er zeker over aanspreken", be loofde De Koning. De overgrote kamermeerder heid prees minister De Koning voor zijn goede voornemens inzake het emancipatiebeleid, maar hekelde hem voor wat betreft de uitvoering ervan. De Koning gaf toe dat het alle maal wel wat sneller zou kun nen. Het recht op arbeid en economische zelfstandigheid van vrouwen is uitgangspunt van het beleid, mede in hef licht van de zogeheten „1990- generatie". Vanaf 1990, te be ginnen met de meisjes die dan 18 jaar zijn, moeten vrouwen zelfstandig in hun eigen le vensonderhoud kunnen voor zien. De meeste maatregelen die dit mogelijk moeten ma ken zijn echter nog niet in uit voering gebracht. De Kamer vreest dan ook dat de doelstel ling moeilijk zal kunnen worden gerealiseerd, als het flankerend beleid niet snel van de grond komt. Volgens het merendeel van de fracties moet de overheid via betere voorlichting meisjes en vrou wen wijzen op de noodzaak een opleiding en beroep te kie zen waar ook daadwerkelijk vraag naar is op de arbeids markt Volgens De Koning be reiden de meeste meisjes van 18 zich momenteel wel voor op een beroepsopleiding, „maar ik maak mij zorgen over de vakkenkeuze en vervolgoplei ding die nog vaak in de sfeer van de traditionele vrouwen beroepen liggen. Als het vak wiskunde ooit op de middelba re scholen verplicht wordt ge steld, zou ik dat geen ramp vinden", aldus De Koning. Verdachten dodelijke steekpartij aangehouden DEN BOSCH De politie in Den Bosch heeft gisteren twee inwoners van die stad van 15 en 17 jaar aangehouden die worden verdacht van een do delijke steekpartij in de nacht van zondag op maandag, waar bij, een 17-jarige jongen om het leven kwam. Het slachtoffer werd zonder reden aangeval len op een afgelegen fietspad toen hij op weg was naar huis. Een grootschalig buurtonder zoek leverde de politie al snel een spoor van de vermoedelij ke daders op. De verdachten hadden die avond al meer mensen lastiggevallen. LEIDEN De boetes die plaatsvervangend kanton rechter Westerman giste ren in Leiden heeft opge legd aan mensen die on verzekerd in een voertuig hebben rondgereden, worden net als onlangs in Rotterdam gebeurde, overgemaakt naar het Waarborgfonds Motorrij- voertuigen. Persofficier mr. De Wit: „Het was al langer mogelijk om een bijkomende straf op te leggen die moest worden gestort in het Waarborgfonds. Maar het was moeilijk om te controleren of dat ook daadwerkelijk werd gedaan". Mensen die worden veroordeeld omdat ze geen verzekering hebben afgesloten voor hun voertuig, krijgen een acceptgirokaart thuis waarmee zij de boete kunnen overma- Jcen naar het Openbaar Minis terie. Dat zorgt er dan voor dat het geldbedrag terecht komt bij het Waarborgdfonds. Over treders merken zelf niets van deze verandering: „De boete wordt er niet hoger of lager door. Die blijft gewoon zes honderd gulden", aldus De Wit. Het Waarborgfonds vergoedt de schade die wordt veroor zaakt door degenen die (als schuldigen) doorrijden na een >ngeluk. ADVERTENTIE 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON NIJMEGEN Tientallen spoorwegovergangen in de spoor lijn Tiel-Arnhem hebben gisteravond enkele uren dicht ge zeten omdat onbekenden een schakelkast langs de spoorlijn hadden vernield. Daardoor sloten de spoorwegbomen auto matisch en bleven de overgangen tussen 21.00 en 23.00 uur dicht. De politie heeft het verkeer in die tijd geregeld

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3