Nederlandse bollen voor het eerst direct op Japanse markt Noord wijkerhout stelt eisen aan corsoroute Werkloosheid stijgt door gehuwde vrouwen Politieke partijen reageren verslagen op vertrek Bonnike Ccidóe Courant EXPERIMENT MOET QUARANTAINE DOEN VERDWIJNEN Gouden huwelijk in Sassenheim neeg< CDA-plan om De Kuip te voorzien van serre LEIDEN OMGEVING DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 PAGINJST. SPN: vertrouwen van gemeente NOORDWIJK De commissie voor toerisme heeft gisteravond haar vertrouwen uitgesproken in de onlangs opgerichte Stichting Promotie Noordwijk. Grote waardering was er voor het vijf leden tellende bestuur, dat naast de dagelijk se taak. veel tijd aan het starten van de nieuwe stichting had besteed. J. Hogervorst (VVD) zei te hopen dat de geplande bijdrage van het bedrijfs leven daadwerkelijk zou worden verstrekt, een bedrag van 225.000 gulden. Motorrijder gewond ALPHEN AAN DEN RIJN Een 23-jarige mo torrijder uit Alphen is gisterochtend gewond ge raakt bij een aanrijding met een 20-jarige auto mobiliste uit Alphen. De vrouw kwam uit een uitrit van een woning aan de Steekterweg. Zij zag daarbij de motorrijder over het hoofd. Het slachtoffer is met rug- en beenletsel overge bracht naar het Rijnoord ziekenhuis. Hagenaar bekent inbraken WASSENAAR Een 31-jarige Hagenaar heeft gisteren tegenover de Wassenaarse politie bekend het afgelopen half jaar veertien inbra ken in Wassenaar te hebben gepleegd. Hij ontvreemdde geld uit bakkerijen, cafés, i grillroom en een wa; rette. De man werd zondagochtend aange houden op aanwijzing van een getuige. Hij gooide toen rond half elf een ruit in van een woning aan de Reijer- laan in Wassenaar. Geen gemeentegarantie voor Zeebad Noordwijk NOORDWIJK De commissie voor toerisme heeft gisteravond het verzoek i de Stichting Zeebad Noordwijk af gewezen om zich voor een ton garant te stellen voor het investeringsprogramma i deze stichting. Alleen VVD-verte- genwoordiger J. Hogervorst bleek geen bezwaar te hebben. De Stichting had volgens de verstrekte cijfers dit jaar voor 440.000 gulden geïn vesteerd, onder meer voor vernieuwing 6 strandpaviljoens, 200 strandstoelen aan terrassen. Het bestuur wilde met deze vernieuwing doorgaan en 200.000 gulden steken in de aankoop van 3 strandpaviljoens en 100 strandstoelen. Uit het commentaar van de stichting bij het verzoek bleek dat als gevolg van het slechte seizoen, de inkomsten waren te gengevallen. Dank zij de inzet van di recteur, personeel en pachters was toch nog een bescheiden winst geboekt, te weten 15.000 gulden in totaal over de vier paviljoens die de stichting zelf ex ploiteert. Juist deze winstpost was het die aanleiding gaf tot een zeker wan trouwen van de meerderheid van de commissie. Wethouder P. Warmerdam weigerde om door accountants te laten uitzoeken wat per unit was verdiend. Eerst wilde hij weten wat de consequen ties van een dergelijk onderzoek zouden zijn, speciaal wat de kosten betreft. Man met mes bedreigd ALPHEN AAN DEN RIJN Een 23-jarige automobilist uit Alphen is gisterochtend met c mes bedreigd en van zijn porte monnee beroofd. De man reed op de Emmalaan in Alphen en zag bij de Albert Schweitzer- brug een man die naar hem zwaaide om te stoppen. Toen hij stopte duwde de man hem een mes onder de neus en dwong hem zijn portemonnee af te ge ven. De man gaf hierop verbou wereerd gevolg aan het bevel. In de portemonnee zaten 150 gulden en twee bankpasjes. De dader is spoorloos. Zijn signale ment luidt; donkere huis, onge veer 25 jaar, hij was gekleed in een zwart nylon jack en een spijkerbroek. VOORHOUT Een vier tal Nederlandse expor teurs, onder wie Molertaar Van Ginhoven uit Voorhout, heeft de afgelo pen week voor het eerst bloembollen naar Japan gestuurd die direct in de winkel mogen worden verkocht. Dat was tot nu toe niet mogelijk omdat Japan, naast allerlei ande re beperkenden maatrege len, steeds consequent vasthield aan een quaran taineperiode van één jaar voordat de Nederlandse bollen verder verkocht mochten worden. Dat maakte de export bijzon der moeilijk. Deze bleef dan ook beperkt tot een totale waarde van ruim vijf miljoen gulden per jaar. Moeizaam onderhandelen lag aan de basis van deze proef met rechtstreekse export van spruithyacinten en amaryllis sen zonder een dergelijke qua rantaine. In het verlengde van dit eerste resultaat wordt bin nenkort een besluit verwacht over de quarantaine van tulpe- bollen voor gebruik in tuinen. Dat moet worden genomen op basis van een proef met het planten van Nederlandse tul pen op Okinawa. De Japanse bezwaren tegen rechtstreekse import van Ne derlandse bollen hebben for meel vooral met redenenen van planteziektekundige aard te maken. De Nederlandse handelaren, overtuigd van de smetvrije kwaliteiten van hun produkt dat elders in de we reld wel direct verkocht mag worden, zien de quarantaine- bepaling vooral als een af scherming van de markt. Dat daar nu een einde aan lijkt te komen is, aldus direc teur P. Vermeulen van de Ne derlandse Bond van Bloembol lenhandelaren vooral te dan ken aan de inzet van Neder landse overheidsinstellingen als de Planteziektekundige dienst. Ook de stichting Dujat (Dutch Japanese Trade Fede ration) een organisatie waarin Nederlandse importeurs sa menwerken, is behulpzaam geweest bij het leggen van contacten. Een woordvoerder van die stichting verwacht dat de uitvoer van bollen ook al door de nu lopende proeven nu gaat uitkomen op een waarde van 20 miljoen gulden in 1987 en op den duur kan toenemen tot 80 100 miljoen gulden per jaar. De Nederlandse exporteurs hopen dat het nu lopende ex periment ertoe leidt dat Japan geleidelijk verder opengaat voor hun produkten. Het land dat 120 miljoen inwoners telt met een gemiddeld inkomen dat hoger is dan het Neder landse, wordt gezien als een aantrekkelijke nieuwe markt. Die aanvulling is ook al bij zonder welkom omdat de ex porteurs geplaagd worden door de val van de dollar. Het afgelopen jaar had dat volgens Vermeulen al tot gevolg dat voor het eerst West-Duitsland de Verenigde Staten als groot ste afnemer passeerde. Na de verdere val van de Ameri kaanse munt kan veilig worden gesteld dat die tendens dit jaar alleen maar erger wordt. Vermeulen merkt wel op dat Japan als een nieuwe markt wordt gezien en dat er alles moet worden gedaan om de handel met Amerika op peil te houden. Bovendien is, zegt hij, de handel met Japan van lange adem. „Dat gaat niet eens voetje voor voetje, maar teentje voor teentje". Een van de exporteurs die bij de proef is betrokken, is Mole naar Van Ginhoven uit Voorhout. Woordvoerder M. Warmerdam van dat bedrijf vertelt dat in eerste instantie een kleine hoeveelheid een halve container spruithya cinten en amaryllissen naar Japan is gevlogen. Het gaat daarbij om potjes met bollen die snel opkomen en die be doeld zijn om in de huiskamer op te kweken. De prijs is rela tief hoog, aldus Warmerdam, die spreekt van een kostprijs in Japan van zeker 2,50 gul den per bol. De consumenten prijs ligt daar ruim boven. De eerste partij bollen van Molenaar Van Ginhoven wordt via een warenhuisketen verkocht. Als dat aanslaat, verwacht Warmerdam vol gend jaar een vervolg, even tueel gekoppeld aan een „grote actie" kan worden gekoppeld. Op die manier kan, verwacht Warmerdam een einde komen aan de huidige situatie dat de bollenhandel met Japan uit sluitend uit een paar „gespeci aliseerde exporten" bestaat die voor de handel nauwelijks in teressant is. RUDOLF KLEIJN teen Het is vandaag precies 50 jaar geleden dat de heer (gaan Verbij en mevrouw P. Kuipers uit Sassenheim elkaar zal ja-woord gaven. De bruidegom, een geboren en getog^oet Sassenheimer, werkte aanvankelijk bij boeren en bloj hel< misten. In 1932 werd hij eigen baas. Voor een kwartje pi uur onderhield hij tuinen. Vijf jaar later kreeg hij et. tweede baantje als taxichauffeur bij De Uiver. Behalve zir werk ontfermde P. Kuiper zich ook over de bloemversiyer"J ringen in de Pancratiuskerk. Zijn vrouw werd geboren jte ve Alphen aan den Rijn. Zij had tot haar huwelijk enkele bjen i nen als dienstmeisje. Tegenwoordig vermaakt zij zich mt sm£ haar hobbies: zwemmen en het verzamelen van sleuMr vo< hangers. Ze heeft inmiddels bijna tweeduizend exemplL h< ren in huis. Het echtpaar heeft vier kinderen en zes k'eijdelt kinderen. Het feest is vanmiddag gevierd met een euchfeOVP1 ristieviering in de Pancratiuskerk en wordt tussen half vr en zes uur voortgezet met een receptie in Kasanova a<Pe~,r de Hoofdstraat in Sassenheim. iaaa j FOTO: HENK VAN DEN ENlfrgeli pen l NOORDWIJK De CDA-fractie in Noordwijk heeft vandaag aan het col lege van burgemeester en wethouders een plan ge presenteerd om De Kuip meer aantrekkelijk te ma ken voor de oudere Noordwijkers. Men denkt aan de zijde van de Heili ge Geestweg een vleugel te bouwen, die het aan zien zal krijgen van een grote serre, van waaruit de bezoekers een vrij uit zicht hebben op de meest karakteristieke punten van Noordwijk-Binnen: de Grote Kerk, het raadhuis en het bejaardencentrum Huize St. Jeroen. Het is bekend, dat met name de in Noordwijk-Binnen woonachtige leden van de Ka tholieke Bond voor Ouderen (KBO) en de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) en dat zijn er in totaal circa 1300 geen ruimte hebben waar ze zich echt „thuis" voe len. Er vinden in het dorps huis wel een aantal aktivitei- ten plaats, georganiseerd door de Stichting voor Gecoördi neerd Bejaardenwerk Noord wijk (SGBN), maar dat de KBO uitwijkt naar andere ge legenheden in het dorp, is toch wel een „teken aan de wand". Veel ouderen missen een ge zellige ruimte met een eigen sfeer en men kijkt met een vriendelijke mate van afgunst naar 't Trefpunt, waar de ou dere Zeeërs wel een eigen ruimte hebben voor hun akti- viteiten. En toch betaalt de SGBN bijna 65.000 gulden per jaar voor het gebruik van zaal ruimte in het Dorpshuis De Kuip. De problematiek van de ac commodatie is een punt van gesprek geweest tussen de CDA-fractie en een delegatie van de ouderenbonden. De CDA-fractie achtte het van be lang, dat ook de ouderen in Noordwijk-Binnen zullen kun nen beschikken over een j,ei gen home", temeer omdat ver wacht kan worden dat door de vergrijzing in ons land het aantal ouderen nog zal toene men, en de behoefde aan een goede accommodatie alleen maar groter zal worden, aldus J. Willms (CDA) in een com mentaar op het plan. Nieuw bouw of ingrijpende verbouw elders in het dorp is volgens Willms geen haalbare kaart. Het CDA-plan voorziet in een serre met veel isolatieglas en een optimale lichtinval. De ou deren en de stichting Dorps huizen zijn enthousiast over het plan. Iets gereserveerder is de reactie van de SGBN. NOORDWIJKERHOUT Al leen als de bloemencorso in de komende jaren het centrum van het dorp aan doet, zal Noorwijkerhout de komende drie jaren steeds 20.000 gulden uittrekken als bijdrage voor de optocht. Vorig jaar deed de stoet voor het eerst Noordwij- kerhout aan, maar veel verder dan de Maandagse Wetering en de Schelft kwam de corso niet. Het resultaat was dan ook wat teleurstellend. Dat was gister avond de mening van de com missie financiën. De heer De Haas (PvdA) en mevrouw Hulspas (D66) vonden dan ook dat de gemeente het geld maar in haar zak moest houden en niet meer mee zou moeten doen aan de optocht. Mevrouw Hulspas was vooral teleurgesteld dat wethouder Heemskerk helemaal geen bij-' drage van het plaatselijke bedrijfsleven had weten los te krijgen waardoor de gemeente zelf alles kan bekostigen. De heer De Haas voegde daar aan toe dat het bedrijfsleven zelfs niet over de brug blijkt te wil len komen als de corso door het dorpscentrum zou rijden. Wethouder Heemskerk nam het op voor het zakenleven en zei dat er zo vaak van de mid denstand een financiële bijdra ge wordt gevraagd met bijvoor beeld kerkeveilingen, en door allerlei verenigingen dat de grens voor de bedrijven wel zo'n beetje was bereikt. Hij wil de een overeenkomst sluiten .met de corso-stichting voor drie jaar met een jaarlijkse bijdrage van 20.000 gulden waar dan ook de gemeentelijke subsidie voor twee wagens van het dorp is in begrepen en ook de kosten van de eigen gemeentelijke dienst voor de organisatie. De corsos tichting zou van haar kant er rekening mee houden dat de stoet het dorpscentrum zou aan doen indien mogelijk. Maar de heer Van Duin (CDA) stond erop dat inderdaad de op tocht door het centrum moest gaan. Alleen onder die voor waarde was het overgrote deel van het CDA voor de subsidie. Omdat de VVD ook over de brug wilde komen, ziet hét er dus naar uit dat in de komende iaren de corso door het dorp blijft gaan, als het corso-comité rekening houdt met de eis van het CDA. Het is wel de bedoe ling dat het bedrijfsleven uit eindelijk ook een bijdrage gaat leveren. Auto verliest betonplaten Een vrachtauto heeft gistermorgen om half negen een lading be tonplaten verloren op de Heereweg in Lisse, vlak voor de Agatha- kerk. De platen, vloer delen, waren bestemd voor een bouwplan achter de kerk. De be stuurder van de vracht wagen, een 24-jarige man uit Eist, maakte een fout bij het overla den van de platen van de aanhanger op de vrachtwagen. Het on geval veroorzaakte geen schade. Met een kraanwagen konden de platen worden opge ruimd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE b doe hdig Sgepi LEIDEN /LISSE De forse stijging van de werkloosheid wordt in belangrijke mate ver oorzaakt door een toenemend aantal gehuwde vrouwen, dat een baan zoekt. Dat zegt het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden in een toelichting op de werkloosheidscijfers van oktober. Sinds de jaren zestig zijn steeds meer vrouwen op de arbeidsmarkt verschenen en het ziet er naar uit dat dat verschijnsel zich de komende jaren door zal zetten, aldus het arbeidsbureau. Bij de mannen steeg de werk loosheid in vergelijking met de maand septêmber van 6470 naar 6667 en bij de vrouwen van 3888 naar 4053. Totaal werden 2075 werkzoekenden ingeschreven en 1705 werk zoekende werden uitgeschre ven. Vorige maand was onder meer sprake van een stijging van de werkloosheid in de sec tor visserij en dat is een gevolg van de door het ministerie van landbouw en visserij opgeleg de vangstbeperkingen. Hoewel de totale werkloosheid in het gebied van de arbeidsbueau's in Leiden en in Lisse in verge lijking met oktober 1986 is toe genomen, nam de werkloos heid onder de jeugd (tot en met 22 jaar) af. Bij mannen van 1305 in oktober 1985 naar 1046 in 1986 tot 953 in oktober 1987. Bij de vrouwen waren die cijfers respectievelijk 1434, 1113 en 1093. In oktober werden door bedrijfsleven 438 vacat aangemeld. Dat beteken! vergelijking met vorig jaar tober een daling met 16. De werkloosheid ontwikk zich de afgelopen maand volgt: Sept *87 Okt *87 Sept '87 Okt '87 Alkemade 109 116 83 93 Katwijk 519 532 218 237 Leiden 3864 3952 2212 2279 Leiderdorp 338 346 195 211 Oegstgeest 231 230 167 165 Rijnsburg 82 79 53 50 Valkenburg 25 28 17 16 Voorschoten 293 289 195 201 Warmond 60 63 34 31 Zoeterwoude 77 82 65 67 Hillegom 155 163 118 127 Lisse 170 182 136 149 Noordwijk 279 317 159 189 Noordwijkerhout 113 126 97 84 Sassenheim 82 93 92 113 Voorhout 73 69 47 41 Van Goeverden gehuldigd De heer J. van Goeverden (links) is gisteravond gehuldigd wegens zijn 25-jarig lidmaatschap van het bestuur van de Oranjevereni ging Sassenheim. Hij ontving uit handen van vice-voorzitter K. de Boer van de landelijke federatie de eremedaille van verdienste in zilver met de daarbij behorende oorkonde. De prijsuitreiking had plaats in De Oude Tol, waar de Oranjevereniging haar ledenverga dering hield. De heer B.A. Perfors stelde zich na 28 jaar niet meer herkiesbaar als bestuurslid. Hij werd benoemd tot ere-lid. Ook voorzitter L. Colijn legde zijn functie neer. Hij blijft wel in het bestuur. Zijn plaats als voorzitter wordt ingenomen door de heer J. Karremans. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Autodief gepakt ALPHEN AAN DEN RIJÏ Een 21-jarige Alphenaar door de politie aangehou omdat hij in een gestolen i reed. Hij had deze ontvree uit een garage in Aarlani veen. Hij bekende tevens zendbak ter waarde van gulden uit een auto te heb gestolen en een videocam ter waarde van vijfduiz gulden uit een Alphense f( zaak. PvdA-raadslid stapt op VALKENBURG Het Pv raadslid A. van den Br neemt op dinsdag 24 n< afscheid van de gemeenter in Valkenburg. Van den Br heeft ruim 13 jaar zitting gel in de Valkenburgse gemeer raad. Zij trekt zich terug band met haar lidmaatsc van de provinciale stat den Broek wordt opgevo door D.W. Hoffmans. Bur meester C. Sinke over trek van het PvdA-raads „We zullen haar missen, was een uitstekend raadslid' NOORDWIJK „Woorden schieten tekort". Zo reageert VVD-fractievoorzitter J. Smit op het plotselinge terugtreden van burgemeester J. Bonnike. Ook de andere woordvoerders van de politieke partijen uit Noordwijk reage ren geschokt op het plotselinge vertrek van JJonnike. De burgemeester nam afgelopen vrijdag afscheid van zijn ambtenaren. Aanlei ding is de ernstige ziekte van zijn vrouw en zijn eigen gezondheid. Dessing (CDA): „We zijn geschrokken maar we leven in het per soonlijke vlak mee met Bonnike. J. Voorham (PvdA): „In en in triest dat van iemand van zijn niveau op deze wijze een eind aan zijn carrière moet komen". De woordvoerders van de politieke partijen zijn vol lof over de inmiddels met ziektever lof zijnde burgemeester. „Een echte burgerva der", noemt Dessing Bonnike. Smit roemt de openheid van de burgemeester. „Hij stond voor iedereen open. Niet alleen voor de poli tiek maar ook voor het verenigingsleven. Dat hebben wij altijd hogelijk gewaardeerd. Ver der gaf hij tijdens vergaderingen altijd volop ruimte om te discusiëren. Hij greep bij uitzon dering in". Smit wijst verder op het belang van Bonnike voor de toeristische ontwikke ling van Noordwijk. „Onder zijn leiding is het toeristisch beleidsplan tot stand gekomen en werd twee maanden geleden Noordwijk Pro motion opgericht". Ideeën over de opvolging van Bonnike be staan er nog niet bij de politieke partijen. Dessing meldt dat het CDA volgende week hierover vergadert. Ook de PvdA kan nog niets zeggen over de opvolging. „We hebben daar nog niet over nagedacht want Bonnike zou tot het einde van deze zittingsperiode blij ven. We moeten nu wel praten over de conse quenties van Bonnikes vertrek. Onze wethou der J. Bedijn wordt hierdoor het komende half jaar zwaar belast. Het is de bedoeling dat alle wethouders gezond de eindstieep halen", aldus Voorham. De VVD-er Smit vindt dat de bestuurlijke kwaliteiten bij de nieuwe burge meester voorop moeten staan. „We zijn net bezig met een organisatie-onderzoek. De uit komsten hiervan spelen een rol bij de taken van de burgemeester". Over de politieke kleur van de nieuwe burgemeester wil de VVD zich nog niet uitlaten. „We stellen straks een profielschets op. Daar past een po litieke kleur bij. De grootste partij heeft wel iswaar de meeste rechten maar ik vind niet dat we op voorhand een CDA burgemeester moeten kiezen". Schelvis (PAN) ziet het liefst „een linkse man" op de burgemeestersstoel. „Maar ik denk niet dat dat er in zit", meldt Schelvis zelf. „Het hangt helemaal af van de opstelling van de andere partijen want de niet-confessionelen hebben de meerderhe Ik denk dat het goed is als Noordwijk minder sterk een CDA-stempel krijgt". PAN-man ziet ook een belangrijke taak vo de nieuwe burgemeester weggelegd bij eventuele reorganisatie van het ambtelijk paraat. Verder wil hij de nieuwe burgem« ter meer taken geven. „Burgemeester Boni ke is er qua portefeuilles bekaaid afgekomf Ik vind dat je iemand met een burgemeestei salaris niet louter voor de versiering i meente hebt en dat hij best meer mag do* dan lintjes knippen". Noordwijks Belang v niet voor eéft reactie bereikbaar.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12