^eidaeSou/ici/rtt ieuwe satellietzenders jaten op zich wachten y MIS ALLER LEI(DS) DRIJVENBEURS STAD OMGEVING Oorzaak brand Leidse serviceflat onbekend Discussie over Breestraat onzuiver zonder extra proef vrouwen zwaar gewond bij botsing MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 PAGINA 7 Itgej" raalp kappt vancarnaval ler J— De bekende Leidse Ihn van der Born is zater- i|in het Antonius Clubhuis tot de nieuwe prins van de Leidse carnavals- o De Hutspotten. De nieu- Jfnoemt zich prins John I. Jnvolger van prins George MJuliën). Deze werd zater- tijdens het prinsenbal in [lie residentie aan de Lan- Jenoemd tot adjudant van De prins wordt verder door prinses Tineke en Je prinsengarde bestaande len Marion. Burgemeester ipp was dit jaar niet aan- ïet Antonius Clubhuis. Dronken man slaat echtpaar LEIDEN De Leidse politie heeft een 37-jarige Leide- naar aangehouden, die zaterdagavond rond half negen zon der enige reden op het Rapenburg een man en een vrouw had geslagen. Even daarna vernielde hij een ruit van een wo ning aan het Rapen burg. De man bleek dronken te zijn. Kluis met 15.000 gulden uit dancing gestolen LEIDEN Een kluis met een in houd van ongeveer 15.000 gulden is tus sen zaterdagnacht vier uur en zondag middag vier uur ge stolen uit bar-dan- cing de Koets-O- Theek aan de Kruisstraat. De inbrekers heb ben de voordeur ge forceerd en de hele kluis meegenomen. Ingang Hema niet verplaatst LEIDEN De nieuwe ma gazijningang van de Hema hoeft niet te worden ver plaatst uit de Van der Werf- straat. Dat heeft staatsraad C. van Zeben vanochtend beslist. Een omwonende vreest dat de vrachtwagens die in de Van der Werf- straat gelost worden voor overlast zorgen en had een bezwaarschrift ingediend bij de Raad van State. De Hema stelt dat de lostijd be kort zal worden door het gebruik van een nieuwe in stallatie. Inbrekers in de kraag gevat LEIDEN Een 34-jarige Amster dammer en een 36-jarige man uit Venlo zijn zondag ochtend rond acht uur aangehouden in de Haarlemmer straat. De mannen tracht ten winkeldeuren te forceren. Toen dat leek te lukken bij een levensmid delenwinkel in de Haarlemmerstraat grepen twee agen- tén in. Inbraak in motorzaak LEIDSCHENDAM On- bekenden hebben zater dagnacht een inbraak ge pleegd in een motorzaak aan de Venestraat. De da ders haalden een ruit uit de voordeur, waarna zij een grote hoeveelheid spullen weghaalden: een stereoinstallatie met boxen, een televisie, een video-recorder, sleutels van diverse auto's, kente kenbewijzen en een onbe kende hoeveelheid geld. De Leidschendamse politie verzoekt getuigen zich te melden: tel. 070-209304. cf ™)EN Nieuwe sa- 5- jtzenders als Lifesty- STRi Screensport zullen f«d«terder dan eind vol- jaar in de Leidse .inqi en de bollenstreek t,d *5en zijn. De ont- stinstallatie in ÏR0(lgeest is nog niet in 7, tt om naast satelliet- i»®® fers als Super Chan- j ^Jn Sky Channel ook ió. Rjandere satellietzen- Tro*t uit de lucht te ha- t (s Daarvoor zou een 2i*3?^e schotelantenne 4,óo.zakelijk zijn. Het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Re geling Antenne- en Energievoorziening de gemeenten die de ont vangstinstallatie beheren wil voorstellen om daar volgend jaar geld voor beschikbaar te stel len. De satellietzenders Lifestyle en Screensport zijn deze week in Rijswijk voor het eerst in Nederland op het ka belnet gezet. Het gaat om een proefuitzending die tot vol gend jaar zomer zal duren. Lifestyle is een Engelstalige zender, die zich doordeweeks richt op de huisvrouw. In het weekeinde zullen program ma's voor het hele gezin worden uitgezonden. Screen sport zendt 's middags en 's avonds sportreportages uit. In maart '88 komt daar nog Kindernet bij, een Neder landstalig programma voor kinderen van 2 tot 12 jaar. De nieuwe satellietzenders zijn afkomstig van de satel liet Intelsat en kunnen worden ontvangen door mid del van een schotelantenne. Bij het ontvangststation in Oegstgeest staat wel een schotelantenne, maar die is bestemd voor de ontvangst van de programma's van de satelliet Eutelsat, zoals Super Channel, Sky Channel, TV5 en Abonnee-TV. „Die twee satellieten staan beide op een ander plekje in het heelal, en je kunt een schotel maar op één plek richten", aldus G. Noordermeer, secretaris van de gemeenschappelijke rege ling. Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling is van plan om het algemeen bestuur voor te stellen vol gend jaar geld beschikbaar te stellen voor een tweede scho tel. De begroting voor 1988 zal 21 december behandeld worden in het algemeen be stuur. Het is overigens nog maar de vraag of nieuwe satellietzen ders ook op het scherm ver schijnen als het algemeen be stuur zich akkoord verklaard met een tweede schotelanten ne. De gemeente Oegstgeest overweegt om de oude Ge- meentewerf, waar een deel van de installatie staat, te verkopen. De gemeenschap pelijke regeling moet dan op zoek naar ruimte voor de tweede schotelantenne. In dien de diverse hindernissen worden genomen, dan zullen nieuwe satellietzenders niet eerder dan eind 1988 op het scherm te zien zijn. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De technische recherche van de politie heeft vanmorgen een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand op de zevende etage in de serviceflat Statenhof aan de Bachstraat in Leiden. Een woordvoerder van de brandweer zei vanmorgen geen enkel idee te hebben wat de oorzaak van de brand, waar de 82-jarige Elisabeth van Sijll-Croes bij om het leven kwam, kan zijn. Om 20.41 uur was de brandweer in de Bachstraat en de brand was twintig minuten later onder controle. De brandweer werd gister avond door de Leidse politie gewaarschuwd. Nadat politie en brandweer ter plaatse wa ren, werden zes bewoners van omliggende flats naar buren of de recreatieruimte van de Sta tenhof gebracht. Uit onder zoek bleek dat de brand was ontstaan in een slaapkamer van de flatwoning. Daar werd het slachtoffer dood op bed aangetroffen. De slaapkamer was totaal uitgebrand terwijl andere vertrekken van het ap partement rook- en waterscha de opliepen. Volgens de woordvoerder van de brand weer was de evacuatie noodza kelijk in verband met de rook ontwikkeling waarmee de brand gepaard ging. Bij het blussen van de brand werd dusdanig weinig water ge bruikt dat omliggende flats volgens de brandweer geen waterschade opliepen. De be woners die waren geëva cueerd, konden 's avonds weer naar hun flat terugkeren. Vijf agenten, die geen zuur stofmaskers droegen, werden naar het AZL gebracht wegens irritatie van de luchtwegen. Vier agenten konden onmid dellijk weer naar huis, maar een Leidse hoofdagent werd met zuurstof behandeld en moest daardoor wat langer blijven. otsing tussen een vrachtwagencombinatie en een MTJauto zijn gisteravond drie mensen zwaar gewond EXP(Pet on9eluk gebeurde in de beruchte bocht van het agdP bij Stompwijk, tussen Zoeterwoude en Zoeter- »n vrachtwagen met aanhanger, bestuurd door een man uit Woubrugge, reed vanuit een uitrit van een genbedrijf de weg op. Daar naderde met hoge snel- auto uit Amsterdam, die de combinatie niet meer t lijken. De auto knalde op de oplegger. De bestuurder pto, een 24-jarige vrouw uit Amsterdam, en een 17- jarige inzittende uit Purmerend werden met ernstig beenletsel naar het ziekenhuis Antoniushove in Leidschendam gebracht. De vrouw, die door de brandweer uit de auto werd gezaagd, moet vermoedelijk een voet missen. Een tweede passagier, een 50-jarige vrouw uit Purmerend, werd met een borstbeen breuk naar het Westeinde ziekenhuis in Den Haag vervoerd. Haar toestand is nog kritiek. De bestuurder van de vrachtwa gen bleef ongedeerd. FOTO: PETER VAN RIJSWIJK Discussiebijeenkomst Het thema „Eindtermen in het basis- en voortgezet onderwijs" zal tijdens een discussiebijeen komst op dinsdag 17 november worden besproken. De bijeen komst wordt gehouden in de aula van onze scholengemeen schap in de Kagerstraat 7 in Leiden. De Waag Het Waaggebouw aan de Aal markt is de plaats waar de Schotse formatie Tannahill Weavers morgen een optreden geeft. De vijfmans-formatie brengt Schotse traditionele muziek. Zanger is Roy Gulla- ne. Het optreden begint om 20.15 uur, de toegang bedraagt tien gulden. Lunchconcert Ka trien Depuydt (cello) en Hans Westgeest (piano) geven op dinsdag 17 november in het Laktheater (Cleveringaplaats 1) een lunchconcert. Zij spelen onder andere stukken van Beethoven en Brahms. Beide musici leggen zich vooral toe op de uitvoering van kamer muziek uit de negentiende en twintigste eeuw. Het lunch concert begint om 13.15 uur. Borstvoeding De Borstvoeding Begeleidings groep Leiden houdt een bij eenkomst op woensdag 18 no vember. Ten huize van Joke Schenk (Meloenstraat 1) wordt gesproken over de keuze voor I en betekenis van borstvoeding. Belangstellenden zijn welkom vanaf 20.00 uur. Er wordt een I bijdrage van 2 gevraagd voor de koffie. Voor meer informa tie: tel. 071-312556. Lezing In samenwerking met de vrouwenboekhandel Gaia houdt Hannie Hansson na mens de groep Lesbiese Vrou wen Leiden (LVL - Lange- gracht 65) woensdag een lezing over haar debuurtroman: De Ourobouros. Da toegang is gra tis en de lezing begint om 20.30 uur. Schaatsen De IJssportvereniging Leiden geeft beginners schaatsles op elke woensdag van 18 tot 19 uur. De lessen hebben plaats in de ijshal aan de Vondellaan. Deelname aan de lessen, die beginnen op 18 november en duren tot maart, kost honderd gulden. Voor inlichtingen: tel. 071-895035. Vrijwilligers De Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar den werk zoekt vrijwilligers die een of meerdere keren per week tussen 12.00 en 13.00 uur warme maaltijden wilen be zorgen bij ouderen. Omdat er te weinig bezorgers zijn, be staat er momenteel een wacht lijst voor het project „Tafeltje Dek Je". Inlichtingen via tel. 071-141231. Groepswonen Het dienstencentrum Meren - wijk houdt in samenwerking met een bestuurslid van de Landelijke Vereniging Groepswonen van Ouderen een bijeenkomst. De voorlich tingsmiddag is op dinsdag 17 november om 14.00 uur in dienstencentum Meren wijk, Rosmolen 6. Man valt klanten en politie lastig LEIDEN Een dronken 25-jarige Spanjaard is zaterdagavond om half elf aangehouden in een café aan de Beestenmarkt we gens het lastig vallen van klanten. De man zwaaide bovendien met een mes in het rond. Tussen zijn bagage werd een electri- sche boormachine gevonden die vermoedelijk is gestolen. De man werd in het politiebureau in een cel opgesloten om zijn roes uit te slapen. Rond half één in de nacht bleek het cellencomplex onder water te staan. De Spanjaard had een deken in de toilet pot geduwd en de spoelknop lange tijd ingedrukt gehouden. En kele cellen en de gang stonden blank. Hij had bovendien de cel muur beklad met kreten over de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. De man wordt vandaag gehoord. (ADVERTENTIE) JEI^ VOOR VAKKUNDIGE ADVIEZEN IN ZAKE PENSIOENEN IS EEN JARENLANGE ERVARING EN VEEL KENNIS VEREIST. Als u wilt weten hoe een pensioen kan worden opgebouwd, eventueel in combinatie met eerder gesloten lijfrenteverzekeringen kan AMIS u professioneel begeleiden. Met eerlijke adviezen. Met open en duidelijke calculaties. Maak daarom een vrijblijvende afspraak met de specialist van AMIS. Sinds jaar en dag re sulteert zo'n afspraak in een 'blijvende' ken nismaking. y pi B.V. SPECIALISTEN IN PENSIOENEN/LIJFRENTEN (ADVERTENTIE) ERNEMEN IN MIDDEN-HOLLAND 27en WOE.18 NOVEMBER DAGELIJKS VAN 14.00 TOT 22.00 UUR. f u mee, beslist u mee in het bedrijf? Bezoek deze beurs! 1 nl ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 [eniur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond Ylf LEIDEN De gemeente raad beslist de komende twee weken dat de Bree straat in elk geval tot april volgend jaar voor auto's op slot blijft. Bus sen, taxi's, fietsers en, op bepaalde tijdstippen, be dienend verkeer mogen er gebruik van blijven ma ken. April volgend jaar wordt een definitief be sluit genomen over de verkeersafwikkeling en dat definitieve besluit zal hoogstwaarschijnlijk in houden, dat de straat tij dens de openingstijden van de winkels voorgoed op slot blijft. Daar wordt dan wel een belangrijke verandering ten opzichte van de huidige situatie aan verbonden: op de tij den dat de winkels dicht zijn, zullen auto's wel door de Breestraat mogen rij den. Deze wens van een meerder heid van de raad om de Bree straat niet 24 uur per dag op slot te doen, houdt concreet in dat het college van B en W dit idee „in de inspraak" brengt. Dat wil zeggen dat het college deze maatregel als een voorstel presenteert, waar iedereen tus sen half december en eind ja nuari op kan reageren. Pas daarna besluiten zoals het er nu uitziet eerst de com missies ruimtelijke ordening en economische zaken en daarna in april de gemeente raad dat de Breestraat tijdens de openingsuren van de win kels definitief dicht blijft. Wanneer deze gedeeltelijke af sluiting dan in de praktijk wordt gebracht, is nog ondui delijk. Deze gang van zaken herbergt twee gevaren. Om te beginnen kan de vraag worden gesteld, wat de waarde is van de in spraakperiode nu de fracties hun mening over de proef kenbaar hebben gemaakt. VVD en CDA zijn van mening dat de huidige proef is mis lukt. De redenering van deze fracties luidt, dat de proef is ingesteld om te onderzoeken of de Breestraat een winkel- promenade kan worden. Dat is niet gelukt en daarom moet de proef afgeblazen worden. PvdA, D66 en Links Leiden denken het tegenovergestelde. Onder het motto „ideaal wordt het toch nooit" stellen deze partijen, dat de situatie in de winkelstraat er na de afslui ting op vooruit is gegaan. Niet alleen is het winkelklimaat aangenamer, ook de midden standers varen er wel bij „om dat de economische neergang tot staan is gebracht". Verleiding Is de mogelijkheid reëel dat fracties, die dergelijke menin gen verkondigen, daar nog op terugkomen? De voorstanders van afsluiting hebben daar met een zeer beslist ja" op ge antwoord. „Afhankelijk van de kwaliteit van de argumen ten, willen wij ons oordeel nog wel aanpassen", zeggen bij voorbeeld PvdA en D66. Dat klinkt heel mooi en het valt te hopen dat zij hun woorden ge stand doen op het moment dat insprekers met zwaar wegende bezwaren komen tegen het voorstel van het college. Of genoemde fracties daad werkelijk bereid zijn op eerde re standpunten terug te ko men, valt echter te bezien. Nu, na twintig jaar vruchteloos discussiëren, eindelijk een op lossing in zicht is, is de verlei ding groot om insprekers wel aan te horen, maar intussen vast te houden aan de eigen mening. Tenslotte kunnen zij zich vastklampen aan onder zoeken van derden, die con cluderen dat de afsluiting on der bepaalde voorwaarden niet slecht is voor de Bree straat. De geplande gang van zaken bevat nog een hobbel. Als in derdaad een meerderheid van de raad wil, dat de Breestraat alleen tijdens de openingstij den van de winkels wordt af gesloten, wordt dit pas in de praktijk gebracht op het mo ment dat de inspraakperiode is afgelopen en de raad definitief heeft Desloten welke maatre gelen er rond de Breestraat worden genomen. Anders ge zegd: de raad heeft dan een mening uitgesproken over een situatie, waarvan zij niet weet hoe die in de praktijk uitpakt. De politie heeft al gewaar schuwd voor het probleem van handhaving van de beperkte openstelling voor auto's, hoe aangenaam die ook is voor omliggende wijken, die daar door minder last zullen heb ben van sluipverkeer. Kater De opvatting van PvdA-raads- lid L. Beijen, „dat de raad in dat geval moet vaststellen dat de Breestraat alsnog de hele dag op slot gaat", komt in dat opzicht vreemd over: de be sluitvorming heeft immers plaats gehad onder de veron derstelling, dat dat nu juist niet zou gebeuren. De uitein delijke afsluiting krijgt dan een aanmerkelijk andere in vulling dan is voorgehouden. Voor bewoners van de omlig gende wijken, die grote bezwa ren hebben gemaakt tegen de volledige afsluiting, is het dan te laat om nog bezwaar te ma ken. Hen rest niets dan een geweldige kater. Daarom zou het goed zijn om, voordat de raad zich in april volgend jaar uitspreekt over de definitieve afsluiting van de Breestraat, de proef eens op de som te nemen en te onder zoeken hoe die gedeeltelijke afsluiting uitpakt. Dus nóg een proef? Inderdaad, want nu de gemeenteraad op het punt staat beslissingen te nemen die van groot belang zijn voor alle betrokkenen, is het niet meer dan logisch om de gevolgen van die beslissingen uitputtend na te gaan. Tenslotte laat de Leidse gemeenteraad zich graag voorstaan op het volgen van een „zuivere procedure. PIETER EVELEIN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7