Euidafrika raakt bezorgd >ver oorlog met Sovjets Amerikanen verstrikt in Reagans morele teugels Spoedoverleg Euroraketten parel van .■Midden-Oosten" ■iteeds meer "Derde Wereld KUNST TENLAND EeidóeSou/tont MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 PAGINA 5 janse regering S euw gestruikeld van De regering van de iteermse christendemocraat unenjni Goria is zaterdag ge- n 301) nadat de liberalen waren nogtot uit de coalitie. De re- jemejGoria was de 46ste die de 'P tekn na de oorlog versleten rscerf j)e überalen stapten op 5tuu,fzij het niet eens zijn met É\e™hnciele beleid van de re- President Cossiga is gis- a besprekingen begonnen ilitiek leiders om de crisis lossen. Het ligt voor de Slagpnder de liberalen door te 5. Tv|>, omdat de vier overige j» in de regering de meer- fotgI behouden. Polen hamsteren na aankondiging hogere prijzen WARSCHAU Na de aankondi- ging van de Poolse regering dat de prijzen opnieuw verhoogd gaan worden, zijn de Polen stevig aan het hamsteren geslagen. In War schau werden met name suiker, bloem, meel en ingeblikt vlees in geslagen. De prijsstijgingen zullen hun beslag krijgen als de bevol king op 29 november „ja" zegt op de vraag of zij een ingrijpend eco nomisch hervormingsprogramma van de regering aanvaardt. Maar volgens een regeringswoordvoer der zullen sommige prijsverhogin gen ook zonder akkoord van de bevolking doorgaan. T- Seibou, nieuwe president Niger NIAMEY Kolonel Ali Sei- bou, waarnemend staatshoofd van Niger sinds de dood van president Seyni Kountche afge lopen dindag, is zaterdag be noemd tot president. De benoe ming van de 47-jarige Seibou werd door alle zeven leden van de Opperte Militaire Raad ge steund, aldus de bekendmaking. De kolonel is het derde staats hoofd sinds Niger 27 jaar gele den onafhankelijk werd van Frankrijk. Kountche overleed na een ambtsperiode van veer tien jaar, vermoedelijk tenge volge van een hersentumor. Bij zijn begrafenis kwamen duizen den Nigerezen op de been. Cesium gestolen in Venezuela CARACAS Uit een Vene- zolaans ziekenhuis zijn tien capsules gestolen met cesium 137, een zwaar radioactief poeder. De capsules werden, volgens het dagblad El Uni versal gebruikt in de radio logiekamer van het acade misch ziekenhuis in Mara- caibo. De regering van Ve nezuela en het ziekenhuis waren niet bereikbaar voor commentaar. Cesium 137 is de radioactieve stof, waar mee onlangs in het Brazili aanse Goiania zestig mensen werden besmet na het open breken van een afgedankt röntgenapparaat. GENEVE Amerikanen en Russen zijn in Genè- ve begonnen aan gesprekken om de laatste proble men rond een INF-akkoord op te lossen. De onder handelaars moeten ervoor zorgen dat Sovjetleider Gorbatsjov en president Reagan tijdens hun ko mende topontmoeting, begin december, een over eenkomst kunnen tekenen voor de afschaffing van alle kernraketten voor de middellange afstand. Als de onderhandelaars niet slagen, zullen de ministers van buitenlandse zaken Shultz en Sjevardnadze de zaak volgende week afronden. Intussen heeft NAVO-secretaris-generaal Lord Carrington aange drongen op een spoedige beslissing over de moder nisering van de kernwapens voor de korte afstand. Jeltsin verliest ook functies gemeenteraad MOSKOU Boris Jeltsin, die deze week werd afgezet als hoofd van de communistische partij in Moskou, heeft ook zijn twee func ties in het gemeentebestuur van de Sovjet-hoofdstad verloren. De 56- jarige politicus heeft „zijn persoon lijk belang geplaatst boven het partijbelang", aldus de kritiek. Waarnemers menen dat Jeltsin nu een lage post in de provincie krijgt. Volgens geruchten in Mos kou zou Jeltsin een hartaanval hebben gehad na de bijeenkomst van vorige week woensdag waar bij hij harde kritiek van partijlei der Gorbatsjov te verduren kreeg. IIRECTE CONFRONTATIE IN ANGOLA KAN RAMPZALIG ZIJN" ;oekjANN ESBURG De f.^Emende inmenging 1 Doj het Zuidafrikaanse ter r in de strijd in Ango- zijn teeft geleid tot een nakende bezorgdheid bij e"Kj thuisfront over de ^selijke en materiële om (en van deze oorlog op ian 1 honderden kilome- van de eigen gren- „an| Liberale dagbladen Mfschuwen voor on- defüzienbare risico's die jaaijonden zijn aan een itstreekse confronta- jnet de Sovjetunie in ;ola. Sommige kran ten trekken een parallel met de Amerikaanse ne derlaag in Vietnam. In dagbladinterviews vragen ouders zich gepijnigd af waar om hun zonen moesten ster ven in een verre oorlog. Ze hadden er geen idee van dat hun zonen in Angola vochten totdat ze afgelopen week een telefoontje van het leger kre gen met de mededeling dat hun zoon was gesneuveld in de Angolese provincie Cuan- do Cubango. Sommige ouders vroegen zich af waarom het leger geen beroepsmilitairen stuurt, in plaats van dienst plichtige jongens van 19 en 20 jaar. Groeiende kritiek is er ook op de geheimzinnigheid rondom deze operaties ver buiten de eigen grenzen. Eerst afgelo pen week gaf het leger toe dat eenheden rechtstreeks be trokken waren in de strijd, om te voorkomen dat de re bellenbeweging UNITA het onderspit zou delven tegen een gezamenlijke opmars van het Angolese leger en Cu baanse en Sovjet-eenheden. Het Zuidafrikaanse leger ver loor volgens eigen zeggen de afgelopen week negen militai ren in Angola, terwijl het do dental sinds september al tot 33 is opgelopen. Mervyn Frost, een expert in internationale betrekkingen aan de Universiteit van Natal, waarschuwde dat de inter ventie neerkomt op „het trap pen tegen de schenen van een reus. De Sovjets zullen niet opgeven of inbinden tegen over een kleine mogendheid als Zuidafrika. Zuidafrika is een conventionele oorlog be gonnen tegen een supermo gendheid, en een directe con frontatie kan rampzalige ge volgen hebben". Volgens Pretoria zou een ne derlaag van UNITA in Ango la de weg openen voor de op mars van het Rode Gevaar naar Zuidafrika zelf. Zaterdag werd onthuld dat president Pieter Botha onlangs zelfs een bezoek aan het front in Ango la had gebracht om zijn troe pen toe te spreken. Het ver lies van de levens van jonge mensen is te betreuren, zei Botha zaterdag op een partij congres. „Maar als wij niet de moed hebben om de opmars van de krachten der duister nis te weerstaan, zullen we le vens hebben gered waarvoor in dit land dan geen toekomst meer zal zijn". De opvatting dat Zuidafrika verwikkeld is in een kruis tocht tegen het communisme mag vanouds rekenen op bre de steun van de blanke pu blieke opinie, maar dezer da gen klinkt de kritiek luider dan gebruikelijk. IGD^ Betrekkingen hersteld Iraq, de Verenigde Arabische Emiraten, Marokko, Noordjemen en Kuwayt hebben de afgelopen dagen de diplomatieke betrek kingen met Egypte hersteld. Het herstel van de banden volgt op de Arabische topconferentie die de afgelopen week in de Jor daanse hoofdstad Amman is gehouden. In Kuwayt, welk land ook militair gaat samenwerken met Egypte, ging de Egyptische vlag gisteren weer in top. foto: AP ■osit JJDA - e-BAYRUT De Ham- at in West-Bayrut heeft t een bedelaar bij. Hij idden op het trottoir met een pantalon aan. Zijn lichaamshelft is groten- 'erminkt en zit onder de fosfor-brandwonden. htingsvol houdt hij zijn lergelde hand op naar lisvrouwen, geldwisse- n werkloze jonge man ie rondslenteren over de boulevard. Maar hij litter weinig medeleven, was het aantal bede- de Libanese hoofdstad 'el te overzien. Ze zaten 'allend tegen de muur __nd, de vrouwen in het met de traditionele be- in hun hand, een kreu- fj^ondhangend voor de in- BjÉvan een bank. Maar ook Albanese oorlogsgewonden ■■■ïmiddels arm geworden, ^^e stad, ooit „de parel van Midden-Oosten", zijn de (en van het verval overal ezig. Winkels vervuilen, En in kantoren worden "*%eer schoongemaakt, te- i van banken worden niet gerepareerd. jewoners van Bayrut (nnia lang de sjieksten (alle volkeren van het (en-Oosten zijn aan het ederen. Veel mannen lo- net smoezelige, gekreukte ïemden, gerafelde broe- ongepoetste schoenen, n laten hun baard staan, }r uit luiheid dan uit reli- le overwegingen. Lang- Tevoorschijn Misschien is de inflatie er de oorzaak van dat de invaliden hun huizen uit komen. De ge handicapten moeten nu zelf zorgen dat ze aan de kost ko men. Vandaar dat nu plotse ling, de slachtoffers van twaalf jaar oorlog te voorschijn ko men. Eénarmige jongens en kinderen met misvormde ge zichten verkopen kauwgom en goedkope sigaretten op straat hoeken. Vlakbij de ambassade van Kuwayt staat een bloe- menverkoopstertje; een knap meisje'met lang donker krul lend haar en een oranje jurkje aan. Elke dag komt ze hin kend op haar krukken ze mist een been van een zui delijke buitenwijk hier naar toe. Inflatie en de economische on dergang overvallen zowel de armen als de rijken. De rege ring kan het zich niet meer veroorloven om de olie voor de zes Libanese energiecentra les te subsidiëren. In verschil-( lende wijken van Bayrut valt zomaar, zonder aankondiging, de stroom uit. Door gebrek aan energie laat ook het water pompsysteem van de stad het regelmatig afweten. Zo kan het voorkomen dat men om twee uur 's nachts de congier- ges van Sakiet el-Janzir en Moussaytbe „water!" hoort gil len, waarna de duizenden vrouwen in de sombere toren- Het straatbeeld van Bayrut na twaalf jaar burgeroorlog: enorme ver woestingen en veel menselijk leed. Alleen het jongetje, dat zijn in een rolstoel gezeten moeder aan het lachen probeert te maken, lijkt geen last te hebben van de deprimerende omgeving. foto ap flats ontwaken en hun dage lijkse huishoudelijke routine oppikken, voordat de kranen opnieuw gerochel in plaats van water produceren. Broodje kaas lefoneren maakt 's nachts de meeste kans, omdat de accu's van de centrale dan net weer zijn opgeladen. En in theorie kan de afwezigheid van gewa pende mannen in West-Bayrut toegeschreven worden aan de aanwezigheid van het Syrische leger, die de afgelopen twee weken alle huizen hebben doorzocht op het bezit van wa pens. Maar wie kan het zich eigenlijk veroorloven om een wapen af te vuren als één en kele kogel voor een machine geweer net zo duur is als een broodje kaas? Lopend door de straten van West-Bayrut, waar het gras tussen de tegels groeit, langs de enorme bergen niet-opge- haalde vuilniszakken, wordt duidelijk wat met de Libanese hoofdstad aan de hand is. Voor het eerst sinds het begin van de burgeroorlog, twaalf jaar geleden, hebben de Libanezen hun zelfvertrouwen verloren. Met het verzwakken van de valuta daalt ook hun eigen waarde. De inflatie is zo hoog dat mensen hun muren be plakken met bankbiljetten, omdat dit goedkoper is dan be hang. 5KE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) Standaard Ultgev«rl|/Wavary Productions Financiering Chunnel rond LONDEN Financiële instellingen uit Groot- Brittannië, Frankrijk en andere landen hebben zich garant gesteld voor de ko mende aandelenemissie van Eurotunnel, het Frans-Britse consortium dat is belast met de bouw van een spoorwegtunnel onder Het Kanaal, ook wel lakend als de „Ghunnel". Daarmee is het zeker dat de benodigde financiële middelen voor het project op tafel zullen komen. Op 1 december, enkele dagen na het sluiten van de in schrijvingstermijn voor de aandelen, hoopt Eurotun nel in Dover te beginnen met de graafwerkzaamhe den. De vijftig kilometer lange tunnel moet in mei 1993 in gebruik worden genomen. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Toen president Ronald Reagan in 1981 het Witte Huis be trad, was hij de eerste ge scheiden president in de geschiedenis van de Vere nigde Staten. Met zijn vier kinderen hield hij er een niet geheel vlekke loze relatie op na. Hij zag vrij wel nooit een kerk van binnen en zijn medewerkers troffen hem nimmer in gebed verzon ken aan. Toch werd Reagan president omdat hij de Amerikanen een programma van strikte sexue- le moraliteit, onthouding, bu renhulp, verplicht schoolge- bed, sterker optreden tegen criminaliteit en onvervalst anti-communisme voorhield. Krachtige standpunten tegen abortus, pornografie en sexue- le voorlichting aan kinderen markeerden dat programma. Reagan presenteerde zich in dat opzicht volstrekt anders dan zijn voorganger Jimmy Carter die een uiterst vroom christen was, een deugdzaam leven leidde, veel bad en die zelfs tijdens zijn president schap zijn lessen aan een zondagsschool onverdroten voortzette. De brave Carter ondernam evenwél niets tegen abortus en zette zich zelfs niet in voor het verplichte school- gebed. Reagan heeft de schijn der deugdzaamheid altijd keurig overeind weten te houden en dat is wellicht de sleutel voor zijn succes en aantrekkings kracht bij miljoenen zeer be houdende Amerikanen. Ster ker nog: Reagan heeft de mo rele standaards op een hoger plan gebracht, daarbij ge steund door een groeiend legi oen van ultra-conservatieven, republikeinen en fundamenta listische christenen. Zijn more le kruistocht heeft zelfs zoveel invloed gehad, dat een Ameri kaan die op dit ogenblik naar een hoog ambt dingt, een strikt onbesproken man moet zijn. Softdrugs Hoe hoog de standaards in Re agans samenleving liggen heb ben Gary Hart, Joseph Biden en Douglas Ginsburg het afge lopen jaar ondervonden. Hart werd kansloos voor het presi dentschap nadat hij de nacht had doorgebracht met een an dere dame dan zijn echtgenote. Biden had plagiaat gepleegd. En de door Reagan zelf naar voren geschoven kandidaat voor het Hooggerechtshof, Douglas Ginsburg had jaren geleden softdrugs gebruikt. Van de zeer vrome president- kandidaat Pat Robertson we ten we nu dat zijn eerste kind slechts enkele maanden na zijn huwelijks is geboren. Van. de vrouw van presidentskan- diaat Michael Dukakis weten we dat zij jarenlang „afhanke lijk" is geweest van medicinale drugs. Van de democratische presidentskandidaten Babbitt en Gore weten we dat ze min stens een keer marihuana heb ben gerookt. Al deze kleine, persoonlijke zonden hebben tot levendige, om niet te zeg gen verhitte debatten in de VS geleid. En pogingen van het verstandige deel van de jour nalistiek om de speurtocht naar de geringste misstappen van kandidaten voor hoge ambten te staken, lijken voor alsnog vast te lopen in de mo rele vangnetten die de afgelo pen jaren met zoveel ijver in de Amerikaanse samenleving zijn gespannen. Als in 1960 de Amerikaanse pers een onderzoek had inge steld naar het huwelijksleven van John Kennedy, die later als een soort halfgod de ge schiedenis in zou gaan, dan zou Kennedy waarschijnlijk nooit president zijn geworden. En zou diezelfde pers in de ja ren veertig hebben uitgezocht waarom de presidentiële trein van Franklin Delano Roose velt op de vreemdste plaatsten tot stilstand kwam, dan was Amerika's meest geachte pre sident wellicht uit het Witte Huis verdreven. Want Roose velt arrangeerde vanuit die trein tal van ontmoetingen met zijn hartsvriendin Lucy Mercer. Teugels In de jaren twintig kon presi dent Harding zelfs zijn minna res zonder medeweten van zijn vrouw in het Witte Huis ont vangen. Zolang de hoogge- plaatsten hun werk goed de den, niet corrupt waren en zich niet aan politieke wanda den te buiten gingen, konden ze doen wat ze wilden. En wat nog belangrijker was: de lei ders en hooggeplaatsten von den op hun beurt dat de Ame rikanen konden doen wat ze wilden. Aan deze nuttige „afspraak" tussen pers en publiek is een einde gekomen. Gedurende het Reagantijdperk zijn de mo rele teugels strak aangehaald: de strijd tegen pornografie en abortus wordt met ongekende felheid gevoerd. Fundamen- teel-christelijke ouders willen dat scholen hun kinderen weer het bijbelse scheppings verhaal als enig juiste verkla ring voor het ontstaan van het mensdom onderwijzen. En miljoenen ouders willen niet dat hun kinderen op school ook maar iets over de sexuali- teit wordt onderwezen. Dat alles staat haaks op het feit dat jaarlijks een miljoen vaderloze kinderen uit Ameri kaanse tienermeisjes wordt ge boren; dat het drugsgebruik zich razendsnel verspreid in alle lagen van de bevolking; dat de criminaliteit stijgt en dat kindermishandeling een van de ernstigste gezinskwa len van Amerika is. Onder zoek heeft aangetoond dat 62 procent van alle Amerikanen uit de jaren zestig generatie ooit drugs heeft gebruikt. Van alle huwelijken loopt de helft stuk. Het nieuwe 'Hite Report zegt dat zeventig procent van alle vrouwen die langer dan vijf jaar zijn getrouwd er een buitenechtelijke relatie op na houdt. En nu hanteert dat verkramp te en met steeds grotere onze kerheden worstelende publiek vrijwel onmogelijke, tegen strijdige en zelfs dubbele mo rele standaards om zichzelf, de natie en zijn leiders te beoor delen. Het Amerikaanse pu bliek raakt daardoor steeds meer bekneld in de steeds ho-, ger oplopende ideologische en morele twisten die het land Jimmy Carter, een president die zichzelf morele deugden oplegde, maar in tegenstelling tot Ronald Reagan niet 'aan het volk. foto: ap door Frans Boogaard Hoewel het volgens een recente opiniepeiling met de culturele belangstelling van de doorsnee-Belg maar droevig gesteld is. en volgens diezelfde opiniepeiling slechts een handjevol Belgen ooit eens een boek inkijkt of een tentoonstelling bezoekt, worden Brussel en de grote provinciesteden al sinds half september overspoeld door een vloedgolf van culturele activiteiten. In het kader van Europal ia, een culturele macro- manifestatie die elke twee jaar een ander Westeuropees land in het zonnetje zet, is Het dit najaar de beurt aan België. Er wordt vooral Oostenrijkste kunst geëxposeerd, en omdat uit dat land het beste van het beste komt althans op kunstgebied staan de bussen met kunstminnende Europeanen elk weekeinde rijkendik voor de kassa 's. Niet alleen de concerten, maar ook de exposities met werk van Klimt (Brussel), Schiele (Charleroi) en Kokoschka (nu Gent, later Luik) zijn erg populair. Temidden van al dit artistieke geweld is in het Brusselse Museum voor Moderne Kunst een tentoonstelling ingericht met werk van de eveneens Oostenrijkse kunstenaar Arnulf Rainer dat, om het heel voorzichtig te zeggen, niet goed begrepen wordt. Rainer heeft zich na een korte beginperiode met wat surrealistisch aandoend werk (zelfportretten, schetsen van de zeebodem) namelijk toegelegd op wat hij zelf „overschilderingen" noemt: schilderijen van hemzelf of van anderen die hij met een grof model kwast in zwart, rood of oranie heeft overgeschilderd en die nu „zee „donkere wolk" of simpelweg „overschildering" heten. „Ik ervaar geen vreugde aan kunstwerken, want ik zie in een doek onmiddellijk alleen de slechte plaatsen. De neiging om die zwakke plekken te verdoezelen, de ene na de andere zo lang te bedekken tot ik niets meer zie, heeft mij tot de overschilderingen gebracht Dus liefde en drang tot vervolmaking", aldus kort geleden de kunstenaar, die zich met overgave op deze therapie heeft gestort, maar er toch maar matig baat bij heeft Want, zo vervolgt hij zelf: „Intussen merkte ik dat er aan de slechte plaatsen geen einde komt, ook als het doek helemaal zwart is. De overschildering vormt een nieuwe, eigen visuele structuur, en weer zijn er zwakke plekken, zwart in het zwart. Ik houd dan ook nooit op mijn eigen doeken te bewerken. Ik word geplaagd door een eeuwig ongenoegen". Een jaar of zeven heeft de Weense kunstenaar, die grote bekendheid geniet, zich aan deze wat rudimentaire vorm van overschilderingen gewijd, voordat een nieuw stadium in zijn werk werd ingeluid: het bekwasten van posters en uitvergrote foto's. Maar niet alleen posters en foto's, zelfs originele werken van Schiele en Van Gogh vielen deze eer te beurt. Begin van de jaren '80 ontdekte Rainer dat het penseel eigenlijk maar een overbodig instrument is, en begon hij het doek rechtstreeks met de handen en voeten te bewerken. „Christusgezicht" ('83/84) en „Weggestopt Christusgezicht" (zelfde periode) zijn het resultaat van deze manier van werken, die overigens ook maar kort bleek te bevredigen. Want inmiddels heeft Rainer, die zijn manier van schilderen omschrijft als „soms een schermduel, soms een bokswedstrijd in zekere zin natuurlijk ook een komedie", zich alweer toegelegd op dodenmaskers en overgeschilderde kruisbeelden met verminkte Christusfiguren. Wat drukt u ermee uit?" vroeg kort geleden de presentator van de veel bekeken BRT-kunstrubriek „Eiland" aan Rainer. „Dat weet ik niet, dat kan ik niet zeggen", antwoordde de kunstenaar. Letterlijk datzelfde antwoord kreeg ik van een van de twee meisjes die nu al sinds half september aan de entree van de tentoonstelling van Rainer zitten, toen ik hen terloops vroeg wat ze zelf van de expositie vonden, en of ze veel reacties kregen van het publiek. „Reacties?" zei de ander gretig. „Die krijgen we hier aan de balie zelden. Maar we hebben nog nooit een tentoonstelling gehad, waarbij de mensen zo snel weer buiten stonden

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5