'finale' De roze wolk van ultra-loopster Mareike Bestenbreur Franse voetbalsupporters te elitair om vandalen te zijn" ■ficidóc Somotit" THE P I R I T U A L IN ART 18 9 0 STIJL 19 8 5 NOG TOT 22 NOVEMBER HAAGS GEMEENTEMUSEUM ZATERDAG 14 NOVEMBER 1987 Praten met ultra-lange-afstandloopster Mareike Bestenbreur is net zoiets als de Himalaya be klimmen: je valt van de ene verbazing in de an dere. Helaas zijn haar teksten vaak aan de onge nuanceerde kant, terwijl haar taalgebruik een bootwerker aan het blozen zou krijgen. Veel zo genaamd „sappige" uitspraken kunnen daar door niet worden gebruikt, hoewel de naar exhi bitionisme neigende Bestenbreur daar zelf meenxialen op aandringt. Om haar tegen zich zelf in bescherming te nemen is de weergave van het interview behoorlijk gekuist. Daarna kreeg ze het verhaal op eigen uitdrukkelijk ver zoek nog een keer onder ogen. Om vervolgens veel passages te schrappen, die ze zich ineens niet meer kon herinneren riedi lsm; [£MAAR - Hardlopen over gro- lfstanden mag door apostelen 3<het lopersgilde dan een gezon- -erslaving worden genoemd, je het ook overdrijven. Mareike srheipnbreur uit Alkmaar bijvoor- borij, die in 1986 in Apeldoorn aiometer in vierentwintig uur irugde, weet daar uit eigen er- 't hm over mee te praten- ze rteiirft zelfs afkicken, omdat de hafloopverslaving haar in een eertjende greep had genomen. Bes- ',"1 :ur maakte het vorig jaar zelfs int dat ze alleen nog thuis om te eten en te slapen. „Ik steeds maar blijven lopen e lekker te voelen. Dan was trance, een heerlijk gevoel, het niet deed begon m'n li- helemaal te schudden". kiisj z'jneÖdels is de voormalige Nederlandse dstiA en skikampioene de crisis de baas telderden. Met De Parelvissers van eefees Bizet op de achtergrond brengt h.eg°{chzelf tegenwoordig in huiselijke onder hypnose. In lotushouding ik aagkt ze dan op een roze wolk naar shii% sferen. Trainen voor bizarre eve- ir. aa;nten doet ze inmiddels ook weer. uize^xtroverte sportpersoonlijkheid, die et w*zalige momenten met humeurige te sl(epUnten afwisselt. -Momst van een verslaggever blijkt in tenia Bestenbreur een niet alledaags ef- ?n ie sorteren. De bewoonster van de aPrhaarse rijtjeswoning heeft voor de -enheid extra aandacht aan het inte- D^v<! geschonken. De oude rookstoelen 31 ontdaan van achteloos neergesme- Matekportkledingstukken, de lekke bin- ind van de racefiets ligt keurig op- iwen op reparatie te wachten, de liger is weer eens gehanteerd en de ;n instant sportvoeding zijn naar :uken verhuisd. De onmiskenbare van wierook - sfeerverhogend ikt voor meditatieve doeleinden - wel aanwezig. Alsmede onmisken- 'invloeden uit de jaren zestig, die enbreur als toegewijd hippie in het van Mokum doorbracht. Daarna nde ze tien jaar in een woonwagen, leid-blijheid. „Maar we werden weg- aeerd, vandaar dat ik hier zit. Het 1S ê'lt me eigenlijk helemaal niet. Er zijn Vmerwat buren die me als een heks be- Y?°r<hwen. Nee, de kinderen niet. Die Tjft1€kn geregeld aan de deur. Vragen of E"&let ze kom spelen. Hun moeders vadelen daar geen tijd voor, die moeten mdgigsen en stofzuigen. Dus organiseer an tympetities voor de kleintjes. Ja, het mij leeft nog steeds". rhale' val n nil :gt h£ wd ;heim :ike Bestenbreur, met Fries bloed in :en rood getint nest, wat gezien de van ^ar' Marx en vei"der- ^veneens vorsende blik van Domela .Dwenhuis duidelijk zijn sporen heeft Men. Haar leeftijd doet er even niet r ic vindt de koperrood gelokte sport- jiw. We houden het erop dat het le- ïchto voor haar binnen afzienbare tijd izal beginnen Alhoewel ze in fei- j een serie sportcarrières achter de neeft (twaalf keer Nederlands kano- pioene en zesvoudig vaderlands bes- ^atiloopster) blijft Bestenbreur haar li- Zesduizend kilometer hardlopen per kalenderjaar is voor Mareike Bestenbreur de gewoonste zaak van de wereld. FOTO: PERS UNIE chaam met veel plezier aan hoge belas tingen blootstellen. Zesduizend kilome ter hardlopen per kalenderjaar is de ge woonste zaak van de wereld, om maar eens wat te noemen. Blessures zegt ze nauwelijks te kennen. Een griepje kan ze zich ook niet heugen. Het geheim? Elke dag een uitgeperste citroen, een teentje knoflook en een rauwe ui. „Dat is goed voor de stofwisseling. Verder veel rauw kost en bruine rijst". Deze dag mag worden gezondigd tegen het vaste voedingspatroon. Bestenbreur heeft koekjes in huis gehaald. Voor bij de koffie. „Het is eigenlijk junkfood, maar je wilt toch goed voor de dag ko men. Vandaar ook dat ik in huis een beetje opgeruimd heb. Iedereen denkt dat het hier altijd een puinhoop is. Valt wel mee. Ik hou eigenlijk van netjes. Omdat het in m'n hoofd al zo'n puin hoop is". Televisie en video, bij de meeste sport mensen binnen handbereik opgesteld, ontbreken in Bestenbreurs huiskamer. Ze zegt al genoeg mooie dingen op het netvlies te krijgen en bovendien meer aandacht te hebben voor een goed ge schreven boek. De kast puilt dan ook uit. Filosofische werkjes worden afgewis seld met sportboeken. De prijzenkast met gewonnen bekers is bijna net zo groot, hoewel het zilver heel lang gele den heeft geflonkerd. Trance Bestenbreur begint dan gedreven te ver tellen over de oorzaken van haar versla ving. „De laatste jaren dat ik hardliep, en ik liep véél, kon ik mezelf in trance lopen. Een paar jaar geleden kwam dat gevoel pas na een marathon, maar de laatste jaren had ik het al na vijf minu ten. Elke dag weer. Prachtige kleurenvi- sioenen kreeg ik dan, met schitterende gekleurde vogels. Net of ik door een ka- leidoscoop keek. Ik ben trouwens niet de enige met die ervaring. Er zijn meer ul tralopers die het ook beleven. Hoe zoiets komt? Bij duursporten maakt het li chaam een morfme-achtige stof aan, dat is wetenschappelijk bewezen. Daardopr kun je in euforie raken. Bovendien sta ik open voor mystieke zaken en dan is er nog het monotone gedreun tijdens het lopen. Tatatatam, tatatatam, telkens maar weer. Ik schakelde tijdens het lo pen dan ook het linkergedeelte van m'n hersenen uit, dat is het rationele deel. Alleen het rechterdeel werkte nog, het intuïtieve. Zo kon ik in m'n eigen ziel kijken, had contact met m'n innerlijke ik. De wereld was veel mooier, vriende lijker ook. In trance liep ik door, uren achter elkaar". Niet alle mensen, aan wie Bestenbreur dit relaas toevertrouwde, konden hun ei gen hersencellen nog geloven. Zwevend over straat, daar moesten immers wel ongelukken van komen, was een veel ge hoorde reactie. Maar onheilstijdingen bleven uit. De in hogere sferen verkeren de hardloopster bleek in haar onderbe- wustzr» i zelfs gevaren te kunnen ontwij ken en feilloos wegwijzers te volgen. Na vertellen was er evenwel niet bij. Maar net zoals met drugs, alcohol en tabak bleek de hardloopster steeds vaker verle gen te zitten om kleurenexposities in haar hoofd. „En toen ging het fout", weet ze nog goed. „Het was oktober vo rig jaar. De grote verwarring begon. Het intuïtieve en rationele deel kwamen met elkaar in aanvaring. Als ze me wat vroe gen sprak ik wartaal. Bij het boodschap pen doen bijvoorbeeld. Ik kon geen zin nen formuleren. Ik werd dan ineens overrompeld door de mechanische wes terse wereld, alle toestanden, 't drukke gedoe. Dat was mijn midlife-crisis, een geestelijke blessure, het hardlopen moest ik een tijdje opgeven". Extase Mareike Bestenbreur koos vervolgens voor de racefiets met tien versnellingen, zette het lopen op een laag pitje en trap te zich een ongeluk over de Noordhol landse polderwegen, de Belgische kassei enstroken en de Franse Pyreneeën. „Ik raakte wel wat energie kwijt, maar echt moe werd ik niet. Je zit maar op je kont, zo vermoeiend is dat niet. Terwijl ik toch echt een tempo van 30 of 35 kilo meter per uur reed. Hardlopen is veel inspannender". Inmiddels had Bestenbreur een andere oplossing gevonden om in trance te ko men: mediteren. Ze heeft momenteel nog les, maar manifesteert zich als een toegewijde leerling. Elke dag brengt ze zich door bepaalde transcendente medi tatietechnieken in extase. De Parelvis sers zijn haar favorieten, een stukje au thentieke Afrikaanse muziek is ook goed, maar een buikdansnummer is he lemaal het einde. Als ze erover praat moet ze al oppassen niet in extase te ra ken. Ook deze dag. Slechts een handvol nuchtere opmerkingen kan een aantal keren voorkomen dat Bestenbreur niet meer aanspreekbaar is. De roze wojk was heel dichtbij. „Te veel in trance zijn is ook niet goed", weet ze. „Ik ben geen Tibetaanse monnik die de hele dag in een spelonk zit en niets te doen heeft. Janken „Vaak zeggen ze dat ik verwaand ben. In Apeldoorn bijvoorbeeld, met die wed strijd over vierentwintig uur, dachten ze dat ook. De ene ronde kon ik van heer lijkheid lachen, het andere moment jankte ik. Zo gaat dat nou eenmaal. Mensen vinden dat vreemd, maar jan ken is heel normaal. Als een wielrenner valt bijvoorbeeld, dan huilt-ie niet van de pijn, zoals de meeste mensen denken. Nee! Dat zijn de afvalstoffen die het li chaam alleen op die manier kunnen ver laten. Als ik na een ultra marathon loop te janken komen de mensen meteen daarover zeuren. „Heb je pijn, ben je moe? Nou, dan duik ik meestal meteen onder de douche. Dan zien ze die tranen niet". „Nee, loopschema's heb ik niet. Ik loop puur gevoelsmatig. Door die meditatie verzuren m'n spieren ook niet meer zo snel. Pas na zeventig kilometer spelen ze een beetje op. Tijden zeggen me ook niks, helemaal niks. Ik loop om het lo pen. In feite ben ik namelijk heel lui. Als ik lekker train loop ik gemiddeld twaalf kilometer per uur, terwijl ik best vijftien kilometer aankan. Mensen die er ver stand van hebben zeggen ook altijd: Bes tenbreur, je moet harder, je moet léég. Hoepel toch op, zeg ik dan. Dat interes seert me toch allemaal geen moer". RUUD DE JAGER edenk Sandi aprRIJS - In tegenstelling tot de IVB heeft de Franse voetbal- vejd betrekkelijk weinig te lijden 3nd?er fenomeen van de „hooli- isnvjs". Afgezien van enige inciden- ien d rond wedstrijden van Paris i vant Germain, Marseille of - in 'an d verleden - bij het Corsicaanse n /4tia, gaat het er rond de Franse erkeitien eigenlijk vrij kalm toe. problemen zijn er gelukkig niet", I voorlichter Philip Tournon van de iération Francaise de Football. „Na Heizeldrama hebben we er bij de i>s op aangedrongen maatregelen te hen. In de meeste gevallen is dat met plaatselijke politie t het in Frankrijk niet tot de excessen lis in Engeland en bij ons is gekomen, nt onder meer doordat het voetbal er t zo populair is als vaak wordt ge- houdtht. Ontmoetingen tussen de topclubs rdeaux, Marseille en Matra Racing mont Dezf Club de Paris willen nog wel een vol sta dion trekken. Maar het gemiddelde be zoekersaantal in de Franse eerste divisie (vergelijkbaar met onze eredivisie) komt niet boven de tienduizend mensen per wedstrijd. „De Franse voetbalsupporters vormen een elitair gezelschap", aldus Georges Bertelotti, secretaris-generaal van de in Monaco gevestigde Internatio nale Associatie voor Sport zonder Ge weld (AICCS). „De mensen die gaan kij ken komen voor hun plezier en hebben over het algemeen ook verstand van het spel. Ze komen dus niet om gevoelens af te reageren, die niets met voetbal te ma ken hebben". Desondanks constateert Bertelotti dat het ook bij de Franse clubs nogal eens ontbreekt aan goed geschoold kader en mensen die in staat zijn de sup portersverenigingen op verantwoorde wijze te begeleiden. Ruw De aanhang van Paris Saint Germain heeft de reputatie ruw te zijn. Twee jaar geleden kwamen de supporters in het nieuws door sloopacties op en rond de terreinen van aanstaande tegenstanders. Het stadion van Metz liep daarbij zware schade op door brandstichting en vernie lingen. „De wraak van de hooligans is simpel en wreed", luidde één van de op de stadionmuren gekalkte teksten. Gete kend: „Boulogne-zijde PSG". „De daders zijn gepakt", zegt Gerard Le Scour, bestuurslid van de Parijse club. „Vreemd was dat het altijd bij uitwed strijden gebeurde, een dag voor de wed strijd en dat er nooit getuigen waren". Die golf vandalisme heeft de naam van PSG uiteraard geen goed gedaan. „De gevaarlijkste toeschouwer is de anonie me toeschouwer", aldus Le Scour. „We hebben daarom contact opgenomen met alle groepjes waarvan je negatieve din gen zou kunnen verwachten. Dat heeft geleid tot de oprichting van een aantal alternatieve supportersclubs als de Fire birds of de Boys. Het zijn geen lieverd jes, maar we proberen ze zoveel moge lijk bij de' club te betrekken. Geven ze ook een zekere verantwoording in de beJ geleiding van uitwedstrijden. De resulta ten van dat alles vallen zeker niet te gen". Tot zijn spijt constateert Le Scour dat het rond het Pare des Princes (het stadion van PSG) de laatste weken toch weer onrustig is. „Er zijn lieden gesigna leerd die niet voor het voetbal komen. We hebben dat aan de politie doorgege ven". Wapenstok Voor politiecommissaris Dray van het 16e arrondissement in Parijs - daar waar het Pare des Princes staat - is er maar één methode om met hooligans ai te rekenen: de wapenstok. „Vanaf het begin hebben we hard ingegrepen en de herrieschoppers weten nu dat ze zich maar beter rustig kunnen houden". Dray houdt bepaalde groepen extra in de ga ten. De skinheads bijvoorbeeld, die zich ook voor nazistische propaganda lenen. „Ze krijgen gelegenheid hun vreugde te uiten als PSG wint. Ze mogen teleurge steld zijn als de club verliest, zolang de grenzen van het toelaatbare maar niet worden overtreden". Verdachte lieden worden door de Franse politie gefotogra feerd, reeds bij het binnenkomen van het stadion. „Dat werkt preventief. En als het uit de hand loopt weten we wie we moeten hebben", zegt de commissa ris. Het in Parijs gevestigde Comité Interna tional pour le Fairplay voert al jaren campagne voor meer sportiviteit op de velden en daaromheen. „Wij promoten juist het goede voorbeeld", zegt het Poolse bestuurslid Piewcewicz. „De Deense voetbalsupporters tijdens de laatste EK in Frankrijk hebben zich voorbeeldig gedragen. Dat hebben we willen onderstrepen door ze met een di ploma te belonen". De Nederlandse aan hang kan zo'n prijs zeker wel vergeten? „Nee hoor", zegt Piewcewicz. „In Polen zijn ook grote problemen met vandalis me en dan vooral in supporterstreinen. Door oprichting van clubs is er veel ver beterd. Dat is positief. Waarom zou iets dergelijks ook niet bij u kunnen?" BOB VAN HUËT door Frank Werkman Bent u een liefhebber van driven, pitchen. chippen of putten dan moet u over een paar weken eens naar Zaandam gaan. Daar is op het industrieterrein Zaanderhorn, in een voormalige fabriekshal, een accommodatie verrezen om u tegen te zeggen. Althans, dat zeggen ae initiatiefnemers. Mensen die in deze kommervolle tijden initiatieven nemen verdienen lof. zou je zeggen. Dat zij dit zelf het liefst zien vertaald in klinkende munt zij hier slechts terzijde aangestipt. Je wordt tegenwoordig toch al zo gauw voor kniesoor uitgemaakt als je anderen hun succes misgunt, nietwaar? Maar toch. Wat is er aan de hand in Zaandam? Net als overal elders in ons ooit zo voortvarende land moesten in deze uitstulping van het Noordzeekanaal industrieën worden opgedoekt. De Zaanstreek was sinds tsaar Peter de Grote, die langs de vroegere rivier ooit anoniem het edele vakwerk van scheepsbouwer, koffiebrander en houtverwerker onder de knie trachtte te krijgen, lange tijd een bloeiend gebied. Arbeiders in de talloze fabrieken togen elke dag goed gemutst naar hun bedrijf om koeken, keukens, molens en schansen te maken. Op zondag rustten ze uit en hadden niets anders nodig dan een wandelingetje langs de Zaan. waar de buitenlandse schepen lagen aangemeerd die voor aan- en afvoer van de resultaten van de bedrijvigheid in hel bewuste gebied zorgden. Dank zij de industriële revolutie, aie de Zaanstreek als weinig andere plekken in ons land voorspoed en vooruitgang bracht, groeide de arbeidende klasse ter plekke als kool. Rode wel te verstaan. Want met zo veel mensen op de werkvloeren was de voedingsbodem voor de linkse politieke partijen rijk. Maar met het verbleken van de economie hield de politieke levensovertuiging op het kruispunt van Noordzee- en Noordhollands Kanaal gelijke tred. Zaandam floreerde niet meer en de nijvere, noeste werkers konden in steeds groter wordende aantallen in hun vaak zelf gemaakte keuken de ooit door collega's gebrande koffie gaan drinken. Voor een door weer anderen gefabriceerde koek was soms zelfs niet eens geld meer. Laat staan voor een kostbaar uitje op de zondag. Dat is slechts weggelegd voor de vroegere havenbaronnen, die al lang voordat hun rede niet meer werd aangedaan door buitenlandse schepen hun schaapjes op het droge hadden. Evenals de koek-, thee- koffie-, kindermeel- en keukenbaronnen. Voor deze edellieden zonder blauw bloed is nu iets leuks bedacht in de Zaanstreek. Zij kunnen vanaf eind deze maand driven, pitchen. chippen en putten dat het een lieve lust is. En wat is er nu leuker voor voormalige industriëlen en hun nakomelingen dan in een vroegere fabriekshal een beetje met een golfclub te gaan staan zwaaien. Want waar het zweet van duizenden, inmiddels op non- actief gezette arbeiders werd geplengd en is opgedroogd, is in Zaandam een neuse golfaccommodatie verrezen. Op de plek waar de zuchtende zwoegers, die nu bij wijze van spreken slechts de bedelstaf hanteren, hun ruggen kromden en spieren spanden kunnen straks de beter gesitueerden van nu met frivole armzwaaien een balletje in een gaatje proberen te mikken. Tsaar Peter zou zich in zijn graf omdraaien als hij het wist. Vooral als hij zou horen wat een gemiddelde golfer moet neertellen voor één seizoen driven, pitchen. chippen en per maand aan uitkering krijgt. Die man zal zich in „De Stijl", zoals ze het complex hebben genoemd, niet laten zien. Zelfs niet om zich in het „non- commerciële restaurant een menu van hoogwaardige kwaliteit voor minimale prijzen" te laten serveren. De tekst tussen aanhalingstekens is uit een persbericht, dat de mannen van De Stijl hebben doen uitgaan. Zoals ze ook melden dat de voormalige fabriekshal een wonderbaarlijke metamorfose heeft ondergaan. Ja, dat haalt je de koekoek. De in smaakvolle, kostbare outfit gestoken golftiefhebbers van nu kunnen toch niet hun „vanuit 'een professionele aanpak een in populariteit sterk groeiende sportdiscipline" beoefenen op dezelfde vloer, waarop nog geen tien jaar geleden in smerige overalls geklede arbeiders in het zweet huns aanschijns ploeterden? Geen gezicht toch? Geen stijl! rdelm ADVERTENTIE doo a"c abstracte kunstenaars kregen een veeg uit de spiritistische pan' ringer ïr val1 geheim van de abstracte kunst eigenzinnig onthuld' n da m bije' wat schilderijen die boven de context uitstijgen' ei n cerf mysterie van de abstracten blijft onopgehelderd' n me le balenk dat sommige bezoekers bang zullen worden' diepti ïwasjlruk op occulte geeft The Spiritual in Art klef karakter' oeien meee Spiritual in Art haalt veel overhoop' b vraatzuchtig idee' HET 'Zelden is in Nederland zo'n indrukwekkende verzameling moderne schilderkunst te zien geweest, alleen La Grande Parade is vergelijkbaar 'In het Haags Gemeentemuseum is iets bijzonders aan de hand' MYSTERIE VAN DE 'Je kunt je volledig laten overdonderen door watje ziet' 'Een verpletterende expositie, hoe je het ook bekijkt' 'Af Klint legt haar bovenaardse inspiratie er duimendik bovenop' 'De wereld is er ondanks hun werk niet beter op geworden' 'Een gemakkelijke tentoonstelling is het niet' 'Wat stoort, is de bekeringsijver' 'Het spirituele is te lang onder de tafel gestopt' ABSTRACTEN Spiritual in Art' werd mede mogelijk gemaakt T een bijdrage van Sijthotf Pers.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 25