Vissers moeten rekenen op stillegging bedrijf Bon: Trubbels „urgemeester "onnike legt ■inctie neer zfi 3 5 7 9 13 17 grtega biedt antra's bestand in een maand -even in Polen fors duurder Ziekenfondsen willen Dees voor rechter Eis 10 jaar cel voor ontvoering van Valerie Albada-Jelgersma Werkgelegenheid in grote steden stijgt Zaterdag 14 november 1987 79e jaargang no. 23962 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoii Pers, Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW){. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers 1.1,10. HET WEER Aanhoudend wisselvallig met nu en dan regen. Middagtem- peratuur ongeveer 8 graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtige westelijke wind. Morgen zon op: 8.00 uur. On der: 16.48 uur. Schev. hoogw.: 9.51 en 22.54 uur. Laag: 4.37 en 17.11 uur. E |A zal UEFA- lf overnemen 1-1# !H De wereldvoetbalorgani- IFA zal de straf die de UEFA P40 «litgesproken om het Feye- Ttadion tot 31 juli 1990 voor Mijden van vertegenwoordigen- allen te sluiten, wel degelijk or-itmen. Dat werd gistermiddag «I 'Ijk op het kantoor van de n Ztlrich. Voor de Kuip heeft gevolg dat alle kwalificatie- ijden voor het WK van 1990 in Nniet in Rotterdam gespeeld worden. De loting voor die ide is op 12 december in Ztl- jl: UEFA motiveert beslis- Regenmaker gelyncht na hagelbuien KAMPALA Dorpelingen in Uganda hebben hun plaatselij ke regenmaker gelyncht nadat hun gewassen en woningen in het district Kabale door nagel buien en stortregen waren vernield. Dit vertelden reizi gers die gisteren uit het zuid westen aankwamen in Ugan da. De dorpelingen sloegen Festo Kazarwa dood omdat hij had gedreigd met het oproe pen van hagelbuien als het volk niet meer respect voor hem toonde. Onderzoek naar dood arrestant in Haagse cel DEN HAAG De rijksrecherche stelt een onder zoek in naar de omstandigheden, waaronder een 28- jarige Hagenaar gistermiddag om het leven is geko men in een cel van het Haagse hoofdbureau van po litie aan de Burgemeester Patijnlaan. De Hagenaar zat vast op verdenking van een afgelopen maandag nacht, samen met een 20-jarige Hagenaar gepleegde overval op een shoarma-zaak in de Weimarstraat in Den Haag. Gewapend met een gasalarmpistool en vermomd met bivakmutsen bedreigden zij de eige naar van de zaak en twee aanwezige klanten. Met zevenhonderd gulden wisten de overvallers aanvan kelijk te ontkomen. Op aanwijzingen van de eige naar van de zaak wist de politie hen later op te spo ren. Beiden zijn gisterochtend voorgeleid voor de Haagse officier van justitie en daarop ingesloten. Om half vijf gistermiddag troffen agenten de oudste van de twee dood aan in zijn cel. Uitgeteld Veertig doden bij busongeluk in Mexico-Stad MEXICO STAD Veertig men sen zijn gisteren in een buiten wijk van Mexico Stad om het le ven gekomen en vijf gewond ge raakt, toen een stadsbus met vroege werkers en scholieren in dichte mist van de weg raakte en ondersteboven in een meer stort te. Achttien passagiers bleven on gedeerd. Bij eeq frontale botsing tussen een personentrein en een goederentrein bij de Noordspaan- se stad Oviedo zijn gisteren zeker twee mensen om het leven geko men en 32 gewond geraakt. hington vroeg de Nicaraguaanse president Ortega kardi- lando y Bravo zijn voorstellen voor een staakt-het-vuren brengen aan de anti-sandinistische rebellen. I FOTO: AP [INGTON De Ni- iaanse president Da- rtega heeft de Con- -,~£en wapenstilstand t m maand aangebo- ZJ k Washington vroeg Yi de Nicaraguaanse -/"^laal Miguel Obando ivo zijn voorstellen ien staakt-het-vuren te brengen aan de ïjndinistische rebel- geestelijke bemid- ^tussen het Nicara- ■■ke bewind en de I S' Bga's plan, dat uit elf houd bestaat, wordt voorge niet bestand in te laten llüi 5 december en te laten tot 5 januari. In die pe- r jnoeten de contra-strij- ch vestigen in speciaal daarvoor aangewezen gebie den. Na 5 januari dient een in ternationale commissie te be oordelen of het bestand is ge respecteerd. Twee weken voordat het staakt-het-vuren van kracht wordt stoppen de Nicaraguaanse strijdkrachten hun operaties in het hele land zodat de Contra's veilig naar de bestandszones kunnen gaan. Op gewapende groepen buiten cfeze zones mag worden geschoten. Tijdens het bestand mogen de Contra's geen bui tenlandse hulp ontvangen. Aan het eind van de bestand speriode moeten de Contra's in aanwezigheid van waarnemers hun wapens neerleggen, waar na zij mogen deelnemen aan het politieke leven in Nicara gua, aldus de voorstellen van Ortega. Pag. 7: Contraleider reageert terughoudend op voorstel e zit e wijk verrast door plotseling afscheid 'o. 1DWIJK Burgemeester J.M. Bonnlke (62) van hvijk heeft gisteren plotseling zijn functie neergelegd. fc^f*e is in afwachting van zijn ontslag met ziekteverlof, istige ziekte van zijn vrouw en zijn eigen gezondheid I—n de directe aanleiding tot dit besluit. De ontslagaan- flis gistermorgen de deur uitgegaan. Zodra de Konin- ■Bestemming verleent begint de benoemingsprocedure Uien nieuwe burgemeester. Gemeentesecretaris E. Pon- rwacht medio mei de aanstelling van een nieuwe bur ster. Op het gemeentehuis is gisteren met grote ver- ir beid gereageerd op het besluit van de burgemeester. ke is ruim 20 jaar burgemeester van de badplaats ge- <Ef\ Onder zijn leiding kwam onder meer het nieuwe 7Q Dis tot stand. Ook was hij belangrijk voor de toeristi- y intwikkeling van Noordwijk. 5: „Ik neem met veel moeite afscheid" DEN HAAG Een nog onbekend aantal vissers moet er reke ning mee houden dat hun bedrijf door een rechterlijke uitspraak wordt stilgelegd omdat zij gisteren voor de tweede keer verboden schol hebben aange voerd. De algemene inspectie dienst (AID) van het mi nisterie van Landbouw en Visserij is gisteravond met de procedures voor de stil legging begonnen. Om hoeveel bedrijven het gaat is nog onduidelijk. Voor alsnog betreft het vissers die hun verboden schol aanvoerden in de havens Den Helder, IJmuiden en Stellendam. Nadat het in de nacht van donderdag op vrijdag erg rustig was gebleven in de havens, zijn gisteren talrij ke vissers met verboden schol, kabeljauw en wij ting betrapt. In Den Hel der, IJmuiden en Stellen dam ging het om negen tien vissers. Zij voerden tezamen bijna 54.000 kilo schol aan. Deze werd in beslag genomen en voor de Staat geveild. Dit lever de tot nu toe ruim 72.000 gulden op. In de noordelijke havens Harlingen, Lauwersoog, Eemshaven en Delfzijl voerden 40 vissers totaal 200.000 kilo verboden schol aan. Deze zal op last van de AID in Urk worden geveild. De op brengst vervalt aan de Staat. Om de vis te pakken te krijgen moest de AID met hulp van de politie gisteren enkele vrachtwa gens aanhouden die met de vis op weg waren naar Urk. In de Zeeuwse havens ble ken veel vissers hun ver boden vis overboord te hebben gezet. Anderen weigerden gisteren hun ruimen voor controle te openen hetgeen leidde gis termorgen in Vlissingen tot een vechtpartij tussen vissers en AID-mensen. In Nieuwpoort (België) werd een nog onbekende Nederlandse visser betrapt met 10.000 kilo kabeljauw, 700 kilo wijting en een on bekende hoeveelheid schol. De Belgische autori teiten namen de vis in be slag en legden het schip, alsmede een vrachtwagen, aan de ketting. „Staking inRio" Hoe de Brazilianen het voor elkaar krijgen snap je als Europeaan niet, maar in Rio de Janeiro lijkt het altijd carnaval. Zelfs tijdens de staking van het grond personeel op de internationale luchthaven van Rio vliegen de papiersnippers door de lucht en vormen reizigers één dansende massa. FOTO: AP West-Duitsland wil tolheffing voor vrachtwagens BERLIJN/BONN De West- duitse regering overweegt bui tenlandse vrachtwagens een heffing in rekening te brengen voor het gebruik van de auto wegen in de Bondsrepubliek. Dit heeft minister van verkeer Jtlrgen Warnke gisteren ge zegd op de jaarvergadering van de Westduitse organisatie voor het goederenvervoer in Berlijn. Zo'n tolheffing zou ook gelden voor Duitse vrachtwagens. Warnke zei dat al over de plannen is gespro ken met het lid van de Euro pese Commissie voor vervoers- zaken, de Brit Stanley Clinton Davis, en dat hij nu zijn ambt genoten van de andere landen van de Europese Gemeen schap zal informeren. SCHAU Polen zal nd jaar de huren en Jstofprijzen met naai 200 procent £2Jgen. De voedselprij- ^•HÜlen gemiddeld met ««procent omhooggaan, 10-1 ^ft de regering mee- b,nnVmingsprogramma Ie regering. De prijs- 10 ""Igen zullen worden ftpenseerd, maar ige delen van de sa lving zullen „tijde- lijk" aan koopkracht in boeten. „Om de doelstellingen van de hervormingen snel te verwe zenlijken zijn ingrijpende maatregelen nodig", aldus een woordvoerder. Volgens de Poolse regering is het voor het „gezondmaken van de markt" nodig om te snijden in de zwa re subsidiëring van de eerste levensbehoeften en de dien stensector. Het gebruik van de term gemiddeld is een aanwij zing dat de prijzen van sommi ge voedselprodukten wel eens met een hoger percentage kunnen stijgen. Op 29 november zal in Polen een referendum worden ge houden over de vraag of de bevolking instemt met een „radicaleversie van het eco nomische herstructurerings programma. Beloofd wordt dat na drie jaar het ergste bezuini gingsleed zal zijn geleden. De Poolse leider, generaal Woj- ciech Jaruzelski, heeft overi gens gezegd dat de hervormin gen hoe dan ook zullen worden ingevoerd, wat de be volking ook besluit. Het ver boden vakverbond Solidariteit heeft zijn volgelingen ge vraagd het referendum te ne geren. WOEDE OM MEDICIJNENPLAN DEN HAAG De VNZ, organisa ties van ziekenfondsen, overweegt naar de rechter te stappen om staatssecretaris Dees van volksge zondheid aan te klagen wegens on behoorlijk bestuur. Het is de VNZ regelrecht in het verkeer de keelgat geschoten dat Dees niet is in gegaan op het verzoek van de farmaceu tische industrie (Nefarma) en de VNZ om te worden gehoord over hun plan voor wijziging van de tariefstructuur voor medicijnen. Dees geeft de voorkeur voor zijn eigen plan voor wijziging van de tariefstructuur. Gisteravond verklaar de Dees dat de ziekenfondsen en de in dustrie jaren op zich hebben laten wach ten en dat ze „nu gewoon te laat zijn". Pag. 3: „Dees' plan onvriendelijk" AMSTERDAM - Procu reur-generaal Van Riel heeft gisteren bij het ge rechtshof in Amsterdam tien jaar en acht maanden cel alsmede tien jaar en 7,5 maand cel geëist tegen de twee ontvoerders van Valerie Albada-Jelgersma uit Laren op 10 februari van dit jaar. De rechtbank veroordeelde het tweetal, de 27-jarige A.H. uit Zevenbergen en de 37-jari- ge R.G. uit Etten-Leur, in juni j.L tot negen jaar cel. Zij gin gen in beroep, omdat ze de straf „te hoog voor wat ze heb ben verdiend" vonden, zo ver klaarden ze gisteren bij het hof. De procureur-generaal is ech ter van mening dat de ontvoe ring van het tienjarige meisje, DEN HAAG „De vier grote steden ondergaan sinds kort weer een economisch reveil", zo schrijven de afdelingen Eco nomische Zaken van Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht in een gemeen schappelijke brochure. Dit zou tot uitdrukking komen in een toeneming van de produktie van de bedrijven en een lichte stijging van de werkgelegen heid. Uit allerlei statistisch cij fermateriaal concluderen de sa menstellers van de brochure dat „de stad ondanks allerlei economische en sociale proble men weer aantrekt". Zo is de laatste twee jaar (1985 en 1986) de bevolking van de grote ste den licht toegenomen. De sa menstellers vermoeden dat het grote aantal nieuwe woningen daarbij een rol speelt. De grote steden wijken op diverse pun ten duidelijk af van de rest van Nederland. Zo is het percenta ge jongeren (twintig tot dertig jaar) en 65-plussers in de steden veel hoger dan elders. In alle steden, met Rotterdam voor aan, is verder de beroepsgroep van mensen met alleen lager onderwijs sterk vertegenwoor digd. Datzelfde geldt overigens voor de beroepsgroep met ho ger onderwijs. De brochure meldt, op basis van zes jaar oude gegevens, dat de inko mens in de grote steden lager zijn dan in de rest van Neder land. Dat zou komen door de grote aantallen minima. Die zelfde steden zijn duidelijke centra van dienstverlening, met Den Haag als koploper. In twee van de vier, Den Haag en Utrecht, is constateren de afde lingen economische zaken ten slotte een (kleine) verminde ring van de werkloosheid. gezien het leed dat haar en de familie daarmee is aangedaan en de enorme verontwaardi ging die het in de maatschap pij heeft veroorzaakt, met de maximale straf die op dat mis drijf staat moet worden afge straft. Hij hoopt tevens dat het anderen ervan zal weerhou den ook zo'n misdrijf te be gaan. De advocaat van G., mr. P. van Rossum, wees er echter op dat als bij de strafoplegging al leen de vergelding telt en geen rekening gehouden wordt met de persoonlijke omstandighe den, bij eventuele ontvoerin gen in de toekomst gevreesd moet worden dat de ontvoer den het er niet meer levend van afbrengen. De behande lend psycholoog van Valerie en haar ouders heeft ver klaard dat Valerie nog steeds lijdt aan de gevolgen van de ontvoering. Uitspraak 27 november. Ex-nazi gepakt CORDOBA In Argentinië is de vermeende oorlogsmisdadi- fer en ex-nazi Josef Leo chwammberger gearresteerd. De Duitse ex-officier, tegen wie in de Bondsrepubliek een opsporingsbevel is uitgevaar digd, werd aangehouden in de stad Huerta Grande. De 75-ja- rige Schwammberger wordt verdacht van massamoord op Poolse joden tijdens de bezet ting van Polen door de nazi's. „De Hoop had kunnen doordraaien Nieuw motto CDA: liet zijn voor PvdA Libanese toestanden in Sri Lanka Ook dalende dollar is oppermachtig Nieuwbouw Hema in Leiden verder vertraagd LizaMinelli:bij ja vlagen een echte K ster IV De Zijl/LGB niet kansloos tegen AZC Ih'IHM'li De mooiste tuinen zijn door vrouwen aangelegd Eindelijk erkenning voor 749 doden van Oefening Tijger De roze wolk van afstandsloopster Mareike Bestenbreur Van Gogh had geen verstand van aardappeleters De trouwe lezers van de Leidse Courant hebben het allang gezien, maar sinds enkele weken schrijft de heer T. Rubbels in de rubriek Trubbels over de troubles in de Nederlandse politiek. Ook vandaag weer. Hij heeft het over de vergrijzing, die hij niet alleen constateert bij de Nederlandse bevolkjng, maar ook bij de politiek. „Zij het op een andere manier", zo voegt hij er veelbetekenend aan toe. Hoe hij dat precies bedoelt, kunt u beter maar weer in de column lezen, maar we kunnen wel ont hullen dat het over kleur gaat. Kleur bekennen, daar schijnt het aan te ontbreken. Zo niet bij de Leidse Courant. Dat merkt u wel als u hem een tijdje leest En of die kleur mogelijk ook zo goed bij u past De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1