mff m diï Een lofzang op Lenin DE FIAT PANDA COLLEGE. DAAR LACH JE IEDEREEN BESCHAAFD MEE UIT. Medische misdaad in „Romeinse suite FINANCIERINGSRENTE 4,9%. GORBATSJOVS „PERESTROJKA": Michail Gorbatsjov W Dat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! F Fides Pacta voldoet aan verwachtingen Strafworpen misse| kost Foreholte zegé SPORT/ BOEKEN" ecidócëoü^oüF De Panda College is een bijzondere uitvoering van de Panda 750 CL in zeer beschaafd donkergrijs metallic Verder met speciale wieldoppen, een stijlvolle zwarte striping op de flanken en fraaie bekleding in blauw streepdessin Een zeer beschaafde auto dus, waarmee je toch iedereen uitlacht. Want tenslotte heelt de Rat Panda College ook de revolutionaire en "schone" FIRE-motor met een laag brandstofverbruik en lage onderhoudskosten. Dus snel naar onze showroom, vooral omdat er maar weinig van deze Panda's zijn! Panda 750 CL normaalf 13.590- Waarde extra'sf 780,- f14370- Panda Collegef13.850- UW VOORDEELf 520,- Bij Fiat nu tijdelijk voor 3 jaar de laagste rente in Nederland. Dit aanbod geldt voor alle nieuwe Fiat Panda en Fiat Uno personenauto's. Uw rentevoordeel kan tot bijna t' 1.000.- oplopen. Vraag ons naar de voorwaarden. FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE.174JOf7 fcen nieuwe viste voor mijti land en de wereld Het verzamelde werk van Vla- dimir Iljitsj telt 55 boekdelen. En omdat vadertje Lenin bij tijd en wijle onstuimig uit de hoek kon komen zit er ook wel eens iets leesbaars tussen. Datzelfde kan niet gezegd worden van de schrifturen van Stalin die met zestien de len trouwens bij zijn voorgan ger ver achter ligt. De memoires van Chroesjtsjov verschenen alleen in het Wes ten en zijn bovendien vermoe delijk apocrief. Brezjnjev die in woord noch geschrift be gaafd was, bestond het om be halve zijn redevoeringen (in veertien delen) ook zijn oor logsherinneringen te boeksta ven. En het ergst van al: hij liet zich daarvoor de Lenin- prijs voor literatuur toeken nen. Andropov was inderdaad een literator; hij schreef gedichten voor zijn vrouw. Zijn politieke visie is in een enkel boekdeel met de fantasieloze titel „Toe spraken en geschriften" ver eeuwigd. Ook Tsjernenkó heeft zo'n boekje nagelaten, al is daarin van visie al geen sprake meer. Tegen de achtergrond van deze zeventig jaar oude en over het algemeen saaie traditie is Michail Gorbatsjov» vlot géschreven eersteling „Perestrojka" (hervorming) dus een regelrechte nouveauté. Kremlinologen zullen het met de hun zo eigen argwaan als een politiek pamflet in de Moskouse machtsstrijd be schouwen, wellicht zelfs als een roep om hulp, want het is immers Gorbatsjovs bedoeling „om de wereldbevolking rechtstreeks, zonder tussen komst van derden, toe te spre ken over zaken die ons alle maal zonder uitzondering aan gaan". Wakker schudden De inleiding klinkt geruststel lend: „Het is beslist niet onze bedoeling om onze benadering als de enig juiste te beschou wen. We beschikken niet over pasklare oplossingen, maar we zijn bereid om in alle eerlijk heid en oprechtheid samen met de Verenigde Staten en andere landen te zoeken naar antwoorden op alle vragen, ook de moeilijkste". Wat er dan volgt is niet bijzonder nieuw. In feite heeft Gorbats jov het de afgelopen tweeë neenhalf jaar al tientallen ma len in de straten van Lenin grad, Riga en Krasnodar, in de vergaderzalen van Vladivos tok, het Kremlin en zijn ge boorteplaats Stavropol, voor tv-Moskou-1 en -2 en in inter views met Time, l'Unita en der Spiegel gezegd: Het roer moet om, niet alleen in de par tij en in de Sovjetunie, maar eigenlijk in de hele wereld. Gorbatsjov is er de man niet naar om de bittere noodzaak van perestrojka te verbloe men: de stagnatie onder zijn voorganger Brezjnjev (wiens naam overigens in het hele boek niet voor komt) heeft de Sovjetunie „aan de rand van een crisis" gebracht. „Pere strojka" wil zich echter niet tot die crisis beperken. „De econo mie is en blijft natuurlijk onze grootste zorg. Maar tegelijker tijd zijn wij begonnen de mo rele en psychologische toe stand in de maatschappij aan te pakken". Daar begint het interessant te worden. Gorbatsjov voelt zich aangesproken door een formu lering van de door hem veel vuldig en graag geciteerde en gelauwerde Lenin: socialisme is de levende creativiteit van de mens. Waar Gorbatsjov aan toevoegt: „Socialisme is geen a priori theoretisch stelsel over eenkomstig hetwelk de maat schappij is onderverdeeld in twee groepen: mensen die or ders geven en mensen die ze opvolgen". En in het vervolg daarop zegt hij dat het de voornaamste taak is van pere strojka „de mensen die „inge dommeld zijn wakker te schudden, ervoor te Zorgen dat zij werkelijk actief en betrok ken raken". Herstructurering in een notedop. Democratisering Voor perestrojka buiten de no tedop is nodig: „een brede de mocratisering van alle onder delen van de samenleving". Dat klinkt hoopvol, zeker wanneer Gorbatsjov daarna zegt: „Het is juist omdat we de nadruk leggen op de ontwik keling van een socialistische democratie, dat we zo veel aandacht schenken aan het in tellectuele terrein, het open baar bewustzijn en een actief sociaal beleid. Daarbij willen we de menselijke factor ver sterken". En dan komt tenslotte toch de rode aap uit de mouw: „Het doel van deze hervorming is, ervoor te zorgen dat wij bin nen de komende twee of drie jaar zullen zijn overgestapt van een buitensporig gecentra liseerd bestuurssysteem dat stoelt op het uitvoeren van or ders, naar een democratisch systeem, gebaseerd op een combinatie van democratisch centralisme en zelfbestuur". Democratisch centralisme is echter het klassieke partijbe ginsel volgens welke de partij top het eerste en laatste woord heeft. Met andere woorden: het gaat Gorbatsjov om een democratisering met hand- en voetremmen, waarbij onmid dellijk moet worden aangete kend dat dit altijd nog bedui dend meer is dan er onder Gorbatsjovs voorgangers aan medezeggenschap of inspraak van de basis voorhanden is ge weest. Het klinkt dan ook bemoedi gend wanneer Gorbatsjov als doel van perestrojka noemt: „een grondige vernieuwing van alle aspecten van het Sov jetleven, het socialisme voor zien van de meest vooruitstre vende vormen van sociale or ganisatie, de meest volledige belichting van de humanisti sche aard van ons sociale sy steem in zijn meest wezenlijke aspecten: economisch, sociaal, politiek en moreel". Het antwoord op de vraag wat partijlei der in discus sie met staal- arbeiders in de industrie stad Moer- mansk. In zijn boek „Perestroj ka" is het Gorbatsjovs bedoeling de wereldbevol king recht streeks, zon der tussen komst van derden, toe te spreken. FOTO: AP wat dit concreet betekent blijft Gorbatsjov vooralsnog schul dig. Dankbare brieven „Perestrojka" geeft overigens wel een aantal nadere precise ringen over hetgeen zich de afgelopen jaren in de Sovjetu nie heeft voorgedaan. Bijvoor beeld over de idee van pere strojka zelf, welke niet ont sproten is aan het brein van een enkele persoon, maar ge durende een aantal jaren is ge rijpt in de kring van een aan tal mensen die zich zorgen maakten over het feit dat de Sovjetunie „de ene positie na de andere dreigde te verlie zen". Gorbatsjov verzekert zich in zijn boek ook van de steun van het Sovjetvolk. Hij citeert bij voorbeeld uit de vele brieven die hij ontvangt een schrijven van een brave Litouwer: „Voor de eerste keer in zo vele jaren tonen de mensen van de Partijleiding en de regering een menselijk gezicht. Alléén dat is al een grote prestatie. Ik ben een gelovig katholiek. Ik weet dat u atheist bent, maar door alles wat u heeft gedaan, heeft u getoond dat sommige gelovigen het één en ander van u kunnen leren. En ik wil dat u weet dat ik iedere zon dag van 9 tot 1 in de kerk zit en voor u en uw gezin bidt". Waarschijnlijk om zichzelf een volkse ruggesteun en de skep- tische kremlinologen gelijk te geven citeert Gorbatsjov ook de brief van een Georgiër: „Al uw initiatieven met betrek king tot de binnenlandse' en buitenlandse politiek zijn een inspiratie voor mijzelf en voor alle eerlijke mensen, omdat ze overeenstemmen met onze verlangens en zorgen. Toch doet het me pijn om u te moeten zeggen, dat niet ieder een het met u eens is". En de briefschrijver gaat verder: „Ik zal het u eerlijk zeggen, net zo als u dat zo graag doet: het probleem ligt bij de plaatselij ke leiding de leden ervan werden gemaakt naar de beel tenis van vroegere leiders en het is nu uiterst moeilijk ze om te vormen". Gorbatsjov heeft het niet eens nodig om de naam van Brezjnjev te noe- Dialoog Met enige spanning stevent de lezer af op hetgeen perestrojka voor het buitenlands beleid van de Sovjetunie kan gaan beduiden. Doch ook hier volgt teleurstelling op teleurstelling. Althans in zoverre Gorbatsjov in zijn boek slechts herhaalt wat al lang bekend is. In het kort komt het hier op neer: de Russen willen niet al leen vrede en veiligheid, maar ook een rechtvaardiger verde ling van de welvaart over de hele wereld. Vooral wat dit laatste betreft probeert Gor batsjov zich als een moderne Sovjetleider te profileren. Hij houdt een vurig pleidooi voor een „Europa van de Atlanti sche Oceaan tot aan de Oeral" en na een uitvoerige analyse van de wereldsituatie, waarbij hij de Amerikaanse president Ronald Reagan uiteraard alle Zwarte Pieten met betrekking tot het Nabije en Midden-Oos ten -en uiteraard ook Afgha nistan-, Centraal-Amerika en Afrika in de schoenen schuift concludeert hij: „We zijn allen leerlingen, en de tijd en het le ven zijn onze leermeesters. Ik geloof dat meer en meer men sen zich zullen realiseren dat door hervormingen in de ruimste zin van het woord de wereld leefbaarder zal worden". Wat de verhouding met Ro nald Reagan betreft is Gor batsjov trouwens niet eens zo erg somber: „Naar mijn me ning is er ondanks alle proble men, een serieuze dialoog gaande tussen de president en mij. Soms zeggen we onaange Deze aanbiedingen zijn lijdelijk en gelden zolang de voonaad strekt. Prijzen inklusiel BTW. cxklusief allcveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. LEIDEN: VANCREY'S AUTOBEDRIJVEN B.V., KOREVAARSTRAAT 43, TEL. 071 14 2146 LEIDERDORP: VANCREY'S AUTOBEDRIJVEN B.V., WEVERSBAAN12, TEL. 071 - 89 92 64 KATWIJK A. ZEE: AUTOMOBIEL EN GARAGEBEDR. SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7, TEL. 01718 -716 44 NOORDWIJK: AUTOBEDRIJF BEUK B.V., VAN BERCKELWEG 34, TEL. 01719 19213. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 PAQ name dingen tegen elkaar, we zeggen ze zelfs in het openbaar en in vrij scherpe bewoordin gen. Wat mij betreft, kan ik zeggen dat we onze inspannin gen zullen voortzetten. Wij zullen streven naar samenwer king en produktieve bespre kingen met welke president en welke regering dan ook die door het Amerikaanse volk gekozen wordt. Laat de Ame rikanen in hun land leven zo als zij willen, en wij zullen in len". Maar of de Russen zelf daarmee tevreden zijn? Veel nieuws heeft Gorbatsjovs 'Perestrojka' helaas niet te bie den. Zo schrijft hij zelf, dat uiteindelijk de revolutionair van het eerste uur Lenin zijn belangrijkste inspiratiebron is geweest. Een uitzondering vormt de foto van de auteur op de omslag. In tegenstelling tot hetgeen in de Sovjetunie gebruikelijk is werd de wijn vlek op het conterfeitsf de schrijver niet gt#|cP cheerd. Dit stukje prap* glasnost is in elk geval LEO VAN VLI' kelijk. roRi Michail Gorbatsjov: pordv strojka. Een nieuwe waar voor mijn land en 4»WS reld". Uitgeverij Hetplden trum. Utrecht. Prijs: Jpildei Voor het beschrijven van on alledaagse gebeurtenissen staat de bebaarde Vlaming Jef Geeraerts inmiddels al meer dan twintig jaar garant. Met schokkend autobiografisch werk over Belgische Kongo (Zaïre) maakte Geeraerts naam in de jaren zestig. In zijn oeuvre heeft zich sinds die tijd een complete metamorfose voltrokken. Thans is hij een van de thrillerauteurs van naam in het Nederlandse taal gebied. Maar dat betekent niet dat in Geeraerts' nieuwste misdaadroman „Romeinse sui te" allerlei stukjes van zijn ei gen persoon ontbreken, verre van dat. Zoals in het verleden bleek uit zijn roman „Dood in Bourgondiëheeft hij - al dan niet terecht - met de medische stand nog een rekening te ver effenen. Wellicht daarom dat een medisch specialist in „Ro- mogen spelen. Het boek bevat, zoals meestal het geval is bij Geeraerts' thrillers, geen verhaal waai het bloed vanaf druipt. Hoe wel alles draait om een moord en er wat dat betreft alle aan leiding lijkt te bestaan vooi veel actie, het trekken van wapens en het fouilleren van potentiële daders, weet de Vlaamse schrijver geweld goed te doseren. Daarbij valt de enorme accuratesse op waar mee hij beschrijft. Elk woord is nodig en toch is er geen woord teveel. Dat is Geeraerts' kracht als auteur. Ook in „Romeinse suite" wordt het speurwerk, als altijd zeer gedegen, verricht door het duo Vincke en Verstuyft van de Antwerpse gerechtelij ke recherche. De zelfmoord van de vrouw van een bekend chirurg, die op het moment su preme in Rome is, trekt hun aandacht. Enkele aanwijzin gen leiden tot de conclusie dat het hier bij nader inzien geen zelfmoord maar een moord be treft. Eenmaal zover gekomen, wordt de „zaak" op het hoog ste niveau geblokkeerd. Vinc ke en Verstuyft moeten het onderzoek uit handen geven. Kort daarop wordt de assisten te van de chirurg onterecht in voorlopige hechtenis genomen. Als enkele dagen later deze vrouw zelfmoord pleegt, krijgt het Antwerpse speurdersduo opdracht van hun directe chef alsnog klaarheid in de kwestie te brengen. Op dit moment wreekt zich de tekst op de achterkant van Geeraerts nieuwe boek. Daar wordt na melijk de suggestie gewekt dat de plaats van handeling voor namelijk Rome is. In werke lijkheid moet de lezer door 200 bladzijden vol - overigens smakelijke - Antwerpse avon turen. Pas in Rome zal blijken hoe doortrapt de chirurg Kremer en zijn maitresse Chantal bezig zijn geweest. En niet alleen doortrapt, maar bovendien met zakken vol geld uit Ant werpen vertrokken. Dat kan niet anders als je een Ferrari Testarossa huurt en je neemt in een Romeins waarvoor dagelijks me* worden betaald dai maandsalaris van coml Vincke groot is. De laatste 100 bladzijt „Romeinse suite" zijn leen hierdoor het aardij deelte om te lezen. D* ietwat morsige Italiaan* ga worden beide B( heren in een hoog tem| Rome meegesleurd. Vj heid naar oudheid, saillante details ruim komen. komt alles redelijk op zE- jes terecht, althans voorden dat nog kan na de zefehali van de assistente van jjgg De nieuwste Geeraerts"1^ geschreven en gemi®r a leesbaar. Verdienstelijtfico grote aandacht voor is waarvan iedere liefheb^m deze Vlaming weet da tisch niets - behalve K. haal - gelogen is. Air. aerts afwijkt van de we*Jn heid, vermeldt hij dat|ens onder de tekst. Een zwtf 00 zijn de soms wat slappj wa gen, die echter ruim-^, worden gecompenseenf de zeer rake beschrijf Kortom een goed ver! thriller. Blom ROBI in de Jef Geeraerts: „RopHÜj] suite". Uitgeverij M^n 1 Antwerpen/Amsterdarme€ Prijs 29,90. LEIDEN Fides Pacta heeft zich naar verwachting pro bleemloos geplaatst voor de eindstrijd van de Leidse Korf balbeker. De fusieclub had weinig moeite met derdeklas sers KNS (2-14), Temp (7-3), Fluks (3-5) en Velocitas (11-3). De overwinning op KNS was de grootste uit de gehele voor ronde en typerend genoeg kwam op Patricia Gottmer en Bettina Sommeling na het ge hele achttal van coach Tims tot scoren, met Robin Somme ling (4) en René van der Voor- en (3) als prijsschutters. De be zetting van de tweede plaats leverde in deze groep 8 geluk kig wel de nodige spanning op. Tempo leek geruime tijd de beste papieren te hebben, want tegen haar breed opgezette aanvalsspel waren Velocitas (6-3) en KNS (2-7) in het ge heel niet opgewassen. Als eni ge concurrent diende Fluks zich aan, maar haar resultaten STU of Nich Pfc don. tegen Velocitqas (1-1) eijgg (5-4) waren heel wat u overtuigend. De Noordvr* die de rentree vierde! Aad van Drongelen er Imthorn, moesten het 1 linge duel dan ook winnwitcl tweede te worden. De> ma; routiniers brachten huijack na 1-0 (Erik Pons) met len. de leiding, waarna Edtnet pers de gelijkmaker ve bij digde. Vlak voor tijd foifig z Marleen Passchier de jn D; sing door uit een lange tfilmi 2-3 binnen te schieten.>hn bereikte dankzij deze ovjrijnz ning de verliezersronde, in c in ook het LKF-team eshuld derkwartier spelen. Poiieen naar Fides Pacta mathoofi korfbalbeker gaan verdtaal tegen De Danaïden en touw in een halve competitiehg n. nalewedstrijden worden/wijl dag vanaf 15.30 uur géaan in de Vijf meihal, waaibantt toegang gratis is. (eeuw Jack ■4 ooii O du 'an i op d LEIDEN Datateam Fore holte heeft gisteravond in het vooruitgespeelde duel tegen VZV onnodig een punt laten liggen: 14-14. Hoofdoorzaak van het „verliezen" van een punt was, dat de Voorhoutsen niet minder dan zeven straf worpen misten, waarvan zes in de tweede helft. De koploper in de eerste divi sie speelde tegen het eveneens hooggeklasseerde VZV een goede eerste helft. Halverwege was het 10-6, nadat de Voor- houtse formatie met 10-4 voor had gestaan. Na de pauze ging het mis. Bij 10-7 slopen bij het team van Jan Kecskémèthy de zenuwen binnen en werd er gehaast gespeeld. Illustratrief daarvoor was missen van de speelde maar wel heel hard knokte, profiteerde simpel van de malaise, terwijl Foreholte gehaast bleef spelen. Nadat Foreholte achter elkaar drie strafworpen had gemist, kwa- dus j bove ibben te (10-10) en daarna voorsprong. Door treffer, op Hannie Boskamp (2) en van der Werf herovet thuisploeg met nog eenJBH twee minuten te spe^^J voorsprong (14-12). B9 Spreeuw had daarop aanval te weinig geduldHp een aanvallende actie met een vrije worp mL» waaruit VZV scoorde. Hannie Boskamp and |B een strafworp had sleepten de de gasten J|S een punt uit dse strijd: De wedstrijd van gister een vooruit gespeelde strijd. Reden daarvoor Karina Bruins is geselt voor het Nederlands tel Oranje-dames nemen cember deel aan het reldkampioenschap in rije. Als voorbereidini blijft de Nederlandse i van 14 tot 23 november len voor een trainingsst een vierlandentoernooi Slask Pokal. mgSIËï

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8