KNVB is tot voorbeeld gesteld" Uitspraak UEFA lijkt papieren straf Kuip Thijs Libregts heeft voorlopig geen leven „Deze kans laten we niet liggen" AN DER LOUW OVER UITSPRAAK STRAFCOMMISSIE UEFA: Vh De commissie van p van de Europese Voet- Sfnie herroept zelden we lt beslissingen van de fommissie, die reglemen- liederlagen overigens ook jge uitzondering gebruikt ^rafmaatregel. De grote dat in eenberoepszaak Jijkomende straffen als '>etes af en toe worden Nederland heeft dat fen met een vuurwerkin- Velsen tijdens de 4rijd van de UEFA-jeugd Luxemburg. P)RT EcidócSou/umt VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 PAGINA 7 (scoach van jenrijk weg a Branko Els- Ide Oostenrijkse lach, stapt op. Gis- Eevestigde Eisner Islag als technisch antwoordelijke bij tenrijkse voetbal- ilsner zei zich te i voor de presta- zijn elftallen. „In jaar, dat ik bezig b ik mijn doelen eikt". niste onder meer nationale A-elftal lificatie voor de je om het Euro- impioenschap in litsland. JEANNIE LONGO: Kruidenkuur is oorzaak' 99 GRENOBLE Wereldkampioene en wereldre cordhoudster Jeannie Longo heeft in Grenoble verklaard, dat haar positieve doping-test te ma ken heeft met een door haar gevolgde kruiden kuur. De Francaise werd positief bevonden na haar wereldrecord op de arie kilometer, op 12 september in Colorado Springs. „Het biologische medicijn exoluline bevat sporen van efedrinen. Alleen op die manier kan ik dit alles verklaren. Door de hoeveelheid van die sporen ben ik voor doping-gebruik aangeklaagd. Verboden middelen heb ik niet genomen", was de mening van Longo op een persconferentie in haar woonplaats Grenoble. De winnares van de Tour de Feminin werd in haar loopbaan nooit eerder op het gebruik van stimulerende midde len betrapt. Jeannie Longo gaf gisteren een persconferentie en ver klaarde dat een kruidenkuur het verboden middel efedri ne had bevat". foto: afp Vergeer en Van Gennip in Rest van Nederland HEERENVEEN De „interland" tus sen de schaatsploegen van Friesland en de Rest van Nederland kent zondag een sterke bezetting. Nederland komt met kopstukken Hein Vergeer en Yvonne van Gennip naar de overdek te Thialf-baan van Heerenveen. Voor Friesland zijn Geert Kuiper en Jan Ykema de kopmannen. De ploeg van de „Rest van Nederland" is als volgt samengesteld: Heren: Hein Vergeer, Gerard Kemkers, Menno Boelsma, Jaco Mos, Hans Janssen, Arie Loef, Maarten Nooijens en Hans Kaats. Da mes: Anja Bollaart, Christine Aaftink, Yvonne van Gennip, Ingrid Haringa, Mariska Hekkers en Herma Meijer. Tafeltennissters naar overwinning BUDAPEST Het Neder- landse dames-tafeltennisteam is gisteravond in de kwartfi nales van de open Hongaarse kampioenschappen uitge schakeld. Het duo Vriese- koop en Kloppenburg slaagde er niet in een partij te win nen tegen de Sovjetunie: 3-0. De Sovjet-speelsters hadden overigens maar even plezier van die zege, want zij werden op hun beurt in de halve eindstrijd verslagen door Hongarije. De Nederlandse damesploeg had in de tweede ronde West-Duitsland met 3-2 ver slagen. Irene Gronert bowlt sterk KUALA LUMPUR Irene Gronert leidt het damesklasse ment na acht van de vijftien games in de hoofdronde van het bowlingtoernooi om de wereldbeker in Kuala Lumpur (Malaysia). De Haagse kwam gisteren uit op een totaal van 1673 punten. Zij moet tenmin ste vierde worden voor een plaats bij de laatste acht deel neemsters, die om de beker strijden. Bij de heren, die de eerste ronde afmaakten, reikte Bert Beverdam uit Emmen niet tot de eerste zestien spe lers. De Fransman Philippe Dubois won met een totaal van 4603 punten. SCHAPERS LIGT ER WEER UIT FRANKFURT Michiel Schapers is gis teren uitgeschakeld in de tweede ronde van het tennistoernooi van Frankfurt. De Rotterdammer verloor in twee sets van de Tsjechoslowaak Libor Pimek: 6-7, 1-6. In Frankfurt speelden de bijna twee me ter lange Schapers en de maar iets klei nere Pimek voor het eerst tegen elkaar. „Voor mij was het geen prettige wed strijd. Pimek sloeg preciezer en retour neerde beter", stelde Nederlands beste tennisser na afloop. De eerste set ging ge lijk op. De speler uit Ostrava won de tie break met 7-4. De tweede set won Pimek veel gemakkelijker. De verrassing van de dag was de uitschakeling van de als eer ste geplaatste Zweed Mats Wilander door zijn veel minder bekende landgenoot Ni- clas Kroon (7-5, 6-3). RICH De straf- die de Europese jtbal Unie de ÉB heeft opge- zijn zwaarder a Zeist had ver hit. Vandaar de |lirstelling bij de d, die in de over ling verkeert dat l eigenlijk geen jkelijke mogelijk en waren het in- jnt met de bom- Igooier bij Neder- I - Cyprus te ikomen. 1 jafcommissie van de Eu- 1 Voetbal Unie heeft ialleen Nederland ge- l maar ook de voetbal- 1 .van Cyprus, die een B kreeg opgelegd van l Zwitserse franken, e 55.000 gulden. Ie uitspraak, reglemen- *erloren wedstrijd (3-0) „'Nederland, boete van t Zwitserse franken (bij- 1000 gulden) voor de 3 en het stadion Feije- voor landenwedstrijden kader van de toernooi en van de UEFA gesloten tot 1 juli 1990, ging een langduri ge vergadering van de negen leden tellende strafcommissie vooraf. Uitzonderlijk Bondsvoorzitter Jo van Marle, in Zürich aanwezig als be stuurslid van de UEFA en be langstellend naar de uit spraak, noemde de beslissing van de strafcommissie uitzon derlijk zwaar. „Het is erger uitgepakt dan ik had gedacht, maar het valt nog mee wan neer je rekening hebt gehou den met de mogelijkheid van diskwalificatie". Christos Triantafilides, voor zitter van de voetbalbond van Cyprus moest zich nog met zijn bestuur beraden over de vraag of zijn bond in beroep zal gaan tegen de geldboete van ruim 55.000 gulden, die is opgelegd. „Daarover kan ik nu nog niets zeggen. Verder ben ik zowel tevreden als ge lukkig met de beslissing van de commissie. Het is een indi catie voor de ernst waarmee de UEFA dit soort zaken wil aanpakken. Ik beschouw dit als een waarschuwing aan het internationale voetbal, het is de eerste grote stap in de strijd tegen het vandalisme". De gedachten van Van der Louw gingen daar tegenin. Hij toonde begrip voor de moeilijke positie waarin de strafcommissie - en ook de UEFA - zich had bevonden. „Men stond voor een dilem ma. Aan de ene kant moeten zij het gevoel hebben dat ons geen werkelijke schuld kan worden aangerekend, aan de andere kant is er de noodzaak een voorbeeld te stellen". Milder „Ik had mij kunnen inden ken", vervolgde Van der Louw, „dat er een uitspraak was gevolgd, die milder voor ons was geweest. In onze ge dachten waren er twee straf fen, betreffende de wedstrijd, mogelijk. Het resultaat ongel dig verklaren en de wedstrijd opnieuw vaststellen, of een reglementaire nederlaag van 3-0. Het is voor ons de slecht ste uitkomst geworden. Theo retisch bestond ook nog de mogelijkheid van diskwalifi catie, maar daarmee is niet echt rekening gehouden". „Wij kunnen in ieder geval nog voetballen voor plaatsing in de eindronde van West- Duitsland, maar er is nu wel een heel grote spanning geko men op de wedstrijd in Athe ne. Tegenover de spelers vind ik de beslissing onredelijk. Die groep staat er volstrekt buiten. De teleurstelling van de spelers zal ontzettend groot zijn, wij kunnen er alleen maar op hopen dat die tegen valler in Athene een prikkel Voorzitter betaald voetbal André van der Louw (links) en zijn collega van de Cypriotische bond Trianta Fyllioes in het hotel waar de strafcommissie van de UEFA zitting had. foto: anp in positieve zin zal zijn". „Een beslissing om de wed strijd over te spelen, zou vol gens ons redelijker ziin ge weest. Een dergelijk "besluit zouden wij zonder meer heb ben aanvaard. Wij hebben, over het gebeurde op 28 okto ber geen schuldbesef, wel een gevoel van schaamte". „De enige vraag die gesteld kan worden is: had de KNVB iets kunnen doen, of nalaten, waardoor het incident met de bommengooier niet had plaats gevonden. Ik zeg: neen. Je kunt tenslotte explosieven in het stadion smokkelen, ver borgen in een vulpen. Het is mogelijk dagen voor de wed strijd iets binnen de hekken te verstoppen. Tegen dergelij ke dingen kun je je niet wape nen, tenzij je maatregelen neemt, die nog voor een poli tiestaat te ver gaan. Wat kun je doen? Je bent overgeleverd aan één man die een wandaad pleegt". Geen kritiek Van der Louw liet nadrukke lijk achterwege enige kritiek te uiten op de beslissing van de commissie. „Ik heb altijd gezegd dat je vertrouwen moet hebben in je rechters. In de strafcommissie van de UEFA zitten onze rechters. Maar je hebt ook de mogelijk heid tot in het uiterste geval gebruik te maken van je ei gen rechten". De KNVB heeft de zaak Sav- vidis onbesproken gelaten. De Cypriotische international, die in Griekenland bij AEK voetbalt, had voor de Griekse televisie verklaard dat de KNVB de spelers van Cyprus een riant bedrag had geboden om de wedstrijd na het bom- incident In Rotterdam uit te spelen. „Wij wilden niet op voorhand een tegenoffensief beginnen tegen de Cyprioten, die in Rotterdam natuurlijk .iets overkomen is". Herhaling Rob den Bakker, de veilig heidsman van de KNVB, achtte het gevoelsmatig niet onmogelijk dat de strafcom missie bij zijn oordeelsvor ming het punt van herhaling heeft laten meespreken. Eerder namelijk werd in Vel- sen de UEFA-bekerwedstrijd tussen Nederland en Luxem burg door een vergelijkbaar incident in klein formaat ver stoord. De Luxemburgse doel man raakte toen aan zijn hand gewond bij het oppak ken van een rotje. Ook die wedstrijd werd voor Neder land met 3-0 verloren ver klaard. „De tuchtcommissie", zei Den Bakker, „zou in het gebeurde van Rotterdam een bevesti ging kunnen zien van wat er eerder in Velsen is gebeurd. Toen zijn wij in beroep ge gaan. de reglementaire neder laag bleef echter staan, alleen de boete werd met 2.000 Zwit serse Franken teruggebracht, maar dat viel weer weg tegen de kosten van de beroepszaak. Persoonlijk had ik mij inge steld op een uitspraak als nu is gedaan. De bepaling over het Stadion Feyenoord had ik niet verwacht, gezien de re putatie van De Kuip". oepscommissie lit uitspraken ten echt terug lafvermindering, die Real kreeg na de Europese- Ijwedstrijd tegen Bayern (hen (het duel van dit sei- ptegen Napoli mocht ten- wel door de televisie en uitgezonden) was geen git van de commissie van p. De oorspronkelijke —werd beperkt door per- Jjk ingrijpen van UEFA- ^itter Jacques Georges, die dat een dergelijk duel aan iedereen mocht n onthouden, verkelijke en recente in- heeft.de commissie van gedaan na gebeurtenis- ij Celtic - Rapid Wien, )ij een speler van Rapid geraakt door een fles, uitvallen en niet meer ngen kon worden, omdat ontingent invallers was •uikt. De uitspraak van de —^ommissie, die Celtic re- entair tot verliezer ver- Ide, werd verlicht. Het iverd opnieuw vastgesteld, i Schotland en Rapid tenslotte op het veld win- van de strijd. itie Oss ra waakzaam e-— De politie in het Bra- Oss was gisteren na de dmaking van de zware voor het Nederlands Jalelftal extra waakzaam. oning van de bomgooier, l^'Êinds Nederland-Cyprus B oktober in voorarrest jteiferd nadrukkelijk in de jnj gehouden nadat ver- n ^ende telefonische bedrei- ,an{n aan diens adres waren Ie ingekomen. f£nd groep 5 'A0 dis Hand 7 4 2 1 10 8-4 derienland 7 4 1 2 9 12-10 sein 8 3 2 3 8 9-11 •vrfrije 7 3 0 4 6 12-11 ardUs 7 1 1 5 3 6-11 ROTTERDAM Directeur De Kimpe van het Feije- noord-stadion in Rotterdam wacht met spanning af wat de de gevolgen van de UEFA- strai zullen zijn voor het Rot terdamse voetbalbolwerk.- „Het is de vraag of de straf voor alle interlands geldt of alleen voor wedstrijden voor Europese toernooien van lan denteams. Ook als het alleen UEFA-duels betreft, vind ik toch dat het stadion in disere- diet is gebracht. Maar ik ben zeer benieuwd naar de offi ciële tekst van de UEFA", al dus De Kimpe. „Ik heb toch het gevoel", al dus De Kimpe, „dat door deze straf De Kuip verantwoorde lijk wordt gesteld voor het bom-incident. De tuchtcom missie heeft een alternatief gezocht en gevonden in de straf voor De Kuip. „Ik had niet verwacht, dat naast het Nederlands elftal ook het sta dion bij de strafbepaling zou Worden betrokken. UEFA- voorzitter Jacques George verklaarde laatst dat zo n voorval in elk stadion had kunnen gebeuren. Zeker ge zien de getroffen veiligheids maatregelen, die in overleg met de Rotterdamse politie en KNVB ziin genomen, had ik geen straf verwacht". Het uitsluiten van het stadion Feijenoord voor UEFA-wed- strijden van vertegenwoordi gende nationale teams, is waarschijnlijk een zuiver pa pieren straf. Pas na het beëin digen van de strijd om het wereldkampioenschap in de zomer van 1990 zullen weer wedstrijden in Nederland worden gespeeld in het kader van het Europese kampioen schap voor A-elftallen. Burgemeester Peper sprak zich gisteravond niet uit over de, al dan niet papieren, sanc tie van de UEFA tegen sta dion De Kuip. In het Feye- noord-stadion mogen tot 1 juli 1990 geen interland-wedstrij den onder auspiciën van de UEFA worden gespeeld. „Deze straf is een duidelijke illustratie van een sportief ■dieptepunt. De gevolgen van een onzinnige actie van een individu zijn verstikkend voor het Nederlandse voet bal", zo liet Peper via een woordvoerder weten. Het Olympisch Stadion van Amsterdam is, mocht De Kuip door de motivering van de UEFA inderdaad voor twee jaar gesloten worden verklaard voor kwalificatie wedstrijden van Oranje, klaar voor de huisvesting van die interlands. Stadiondirecteur Otto Roffel verklaarde gister avond, dat zijn accommodatie volkomen veilig is voor pu bliek en spelers. De KNVB stelde in november van het vorig jaar voor het laatst een interlandwedstrijd vast in het Olympisch Stadion. Op de dag van de kwalificatiewedstrijd Nederland-Polen, 19 novem ber, werd het stadion boven dien gekeurd door de veilig heidscommissie van de Euro pese voetbalunie. De officials Schramm, Walker en Aigner, vergezeld van veiligheidsman De Bakker van de KNVB, ga ven toen hun goedkeuring aan het stadion, dat kandidaat was voor de finale van het Europese bekerwinnaarstoer- nooi. Dat ging toen niet door, omdat burgemeester Peper van Rotterdam weigerde met De Kuip reserve te zijn. De fi nale Ajax-Lokomotive Leip zig werd toen in Athene ge speeld. Het Olympisch Stadion van Amsterdam staat als behoor lijk verwaarloosd bekend. Di recteur Roffel wilde niet vooruitlopen op eventuele re novaties van de stadion-ac commodatie. Rond de kandi datuur van Amsterdam voor de Olympische Spelen van 1992 werd een plan voor een nieuw Olympisch Stadion ge lanceerd. Dat stadion voor 70.000 kijkers was in Amster dam Zuidoost geprojecteerd. Het huidige stadion heeft een capaciteit van 55.000 kijkers. UEFA schort verklaring hoge boete Cyprus op ZURICH Doordat de straf commissie van de UEFA zijn motivering van de beslissingen ten opzichtte van het gebeurde bij Nederland - Cyprus heeft opgeschort, is er geen enkele indicatie waarom Cyprus een boete van 40.000 Zwitserse Francs werd opgelegd. De in Zürich aanwezige voor zitter betaald voetbal Van der Louw hield er rekening mee dat de tuchtcommissie in over weging had genomen dat het bijna een uur had geduurd voor de Cyprioten gevolg had den gegeven aan het verzoek van scheidsrechter Philippi en waarnemer Delcourt om de wedstrijd te hervatten. „Maar ik heb weinig mogelijkheden om een dergelijke uitspraak hard te maken'stelde Van der Louw. Er is ook een mogelijkheid dat er verschillen zijn in de rap portage van scheidsrechter en waarnemer en van de bond van Cyprus. Zowel Delcourt als Philippi werd ruim twintig minuten gehoord en moesten zich daarna nog meer dan een uur beschikbaar houden. Op zich is dat al een ongebruikelij ke zaak bij de tuchtcommissie van de UEFA. Volgens de vice-voorzitter van die commissie, de Belg Louis Wouters, komt het misschien in vijf tot tien procent van de strafzaken voor dat één van de twee officiële UEFA-vertegen- woordigers, of beiden, monde linge verklaringen moeten af leggen. Terreur Het rapport van Cyprus meld de een aantal gebeurtenissen, die vermoedelijk geen van de andere getuigen heeft opge merkt. Er stond bijvoorbeeld geschreven dat er een atmos feer van een ongelooflijke ter reur in het stadion heerste, al voor de wedstrijd was begon nen. Bovendien had de bond van Cyprus gesteld dat de doelman nog was geraakt door een ander voorwerp en dat hij tijdelijk zijn gezichtsvermogen was kwijtgeraakt. Drie Nederlandse artsen, die doelman Charitou in het sta dion en in een Rotterdams zie kenhuis hadden onderzocht, verklaarden echter in, door de KNVB bijgevoegde rapporten, dat zij geen wezenlijk letsel hadden kunnen constateren. In de Cypriotische rapportage werd tevens het verzoek ge daan de wedstrijd ongeldig te verklaren en de verwachting geuit dat er een zware straf zou worden uitgesproken, waar door de UEFA duidelijk zou maken het gebeuren in Rotter dam een zeer ernstig vergrijp te vinden. ATHENE Thijs Libregts zal de komende (bijna) vijf weken worden bevangen door tegenstrijdige gevoelens. De trainer in Griekse dienst (PAOK Thessaloniki) wordt medio volgend jaar bonds coach van het Nederlands elf tal, maar zal voorlopig als Ne derlander het hoofd koel moeten houden in een land, waar de emoties stellig weer eens hoog zullen oplopen. Li bregts, bij PAOK baas over enkele Griekse internationals, maakt er echter geen geheim van aan welke kant hij staat. „Beschouw mijn positie maar als een detail. Nederland moet zich plaatsen, daar gaat het om". Libregts realiseert zich terde ge tot half december in Grie kenland geen gemakkelijk le ven te hebben. „Maar dat is een bekend verschijnsel voor mij. Wat ik nu tegen jullie zeg staat over enkele dagen in de Griekse kranten. Zo werkt dat nu eenmaal. En dan moet je maar afwachten hoe ze je afschilderen in de pers en hoe vaderlandslievend Griekse journalisten zijn. Maar daar maak ik me niet zo druk om". Thijs Libregts heeft de straf maat van de UEFA als „zeer zwaar" ervaren. „Hoewel je in dit soort zaken met alles reke ning moet houden. Hoe ziet de UEFA het geweld in het algemeen, hoe bestraft ze het? Iedereen is er mee bezig en de straffen worden langzamer hand steeds zwaarder. Men zoekt het in alles, in geldboe tes, uitsluitingen en het spelen op vreemd terrein. Waar ligt de grens om geweld nog te to lereren? Zeker is dat door het incident sportlieden enorm zijn benadeeld, die hun plaats voor Duitsland op de grasmat al hadden afgedwongen. Door deze uitspraak worden ze weer min of meer opnieuw in het diepe gegooid. Alles ligt weer open. En een andere na tie kan de lachende derde worden". Zware kluif Want hoewel Oranje al zijn drie uitwedstrijden voor groep 5 tot dusver in winst omzette, is Libregts ervan overtuigd dat Oranje op 16 december „een zware kluif" te verhapstukken zal krijgen als het eventuele hoger beroep van de KNVB niets oplevert. „Dan zal Griekenland echt al les proberen om nog in Duits land te komen. En als ik zeg alles, bedoel ik dat ook letter lijk zo. Dan zal vanaf volgen-, de week donderdag de psy chologische oorlogsvoering in alle hevigheid losbarsten. On der het motto: het doel heiligt alle middelen. En wat ze die dag op het veld doen weet je nooit. Bij Nederland - Grie kenland in Rotterdam kwa men ze heel verrassend voor de dag, uit bij Hongarije leek het nergens op. Maar ze spe len straks wel thuis en dat moet je niet onderschatten. Ik hoef alleen maar naar het laatste EK basketbal op Griekse bodem te verwijzen. Dan weet je precies wat ik be doel. Dan praat je zelfs niet meer over reputaties. Puur op het voetbal beoordeeld is Ne derland gewoon veel sterker dan Griekenland en heb je niets te vrezen. Maar in dit soort wedstrijden zou het voetbal wel eens niet van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. In het basketbal kan Griekenland lang niet op tegen landen als Joegoslavië en de Sovjetunie. Maar die teams werden wel verslagen en Griekenland is Europees kampioen. Ik bedoel maar". De strafmaat van de tucht commissie van de UEFA is de Nederlandse bondscoach Ri- nus Michels zwaar tegen ge vallen. „De zaak werd steeds nogal optimistisch afgetekend. Dan is dit een domper. Als voetbalman vindt ik het oor deel, technisch en sportief ge zien, onrechtvaardig. Er wordt een heel elftal gestraft, dat de kwalificatie eigenlijk al had verdiend", zei Michels in een televisie-interview. De coach was tevens de me ning toegedaan, dat Grieken land door de maatregel is be voordeeld. „De Grieken wa ren eigenlijk al van het ven ster verdwenen. Onze laatste tegenstander in de poule is in eens weer mede-kandidaat door iets wat niets met voet bal te maken had. Ik heb dit aan de vooravond van het duel tegen Polen al gezegd: als het erop aan komt tegen Griekenland wordt het, met de omstandigheden daar, heel moeilijk. Maar niet onmoge lijk". Hans van Breukelen, doelman van het Nederlands elftal, heeft zijn hoop gesteld op de beroepsprocedure, die de KNVB eventueel gaat aan spannen tegen de uitspraak. „De UEFA heeft deze zaak niet goed ingeschat. Het is een zaak tussen Nederland en Cy prus, waar een derde partij, Griekenland, voordeel uit trekt. Ik reken op een uit spraak van de beroepscom missie, waarin net als bij Cel tic-Rapid Wien in 1984 tot overspelen van de wedstrijd wordt besloten. Op welke plaats dan ook, met publiek of zonder publiek. Sommige mensen zullen dan zeggen: wat is opnieuw spelen tegen Cyprus voor straf? Ik vind het een reële straf. Je moet die wedstrijd ten eerste altijd nog winnen, bovendien is het een eerlijke zaak om dit tus sen twee partijen te houden". Van Breukelen is bezorgd tot angstig voor de precedent werking van de straf. In zijn ogen kan elke wedstrijd voortaan worden beïnvloed door gebeurtenissen van bui tenaf, in het voordeel of na deel van welke partij dan ook. „Waar is het einde? Eén man kan de zaak beinvloeden. Er zijn wel grappen over ge maakt wat er in de toekomst allemaal niet kan gebeuren. Ik ben er erg bezorgd over", aldus de 31-jarige doelman van PSV. Blunder Volgens Ruud Gullit heeft de tuchtcommissie de verkeer den gestraft. „Ik ben zeer te leurgesteld. Een zware geld boete voor de KNVB had ik wel terecht gevonden, maar dit... Het is de grootste blun der, die de UEFA maar kon begaan, want wie zijn nu de slachtoffers? Juist, ja. Spelers en publiek. Onze supporters hebben er immers voor ge zorgd, dat die bommengooier direct kon worden gearres teerd. In feite worden zij ook bestraft voor hun gedrag". Dat nu alles afhangt van de wedstrijd in en tegen Grie kenland is volgens Ruud Gul lit niet het grootste probleem. Gesterkt door het goede op treden van Oranje in de uit wedstrijden is Gullit niet be vreesd voor de „Griekse hel", die Oranje op 16 december in Athene te wachten staat. „Ik ben niet bang voor Grieken land. Deze spelersgroep zorgt zelf wel voor gerechtigheid". Spoken Adrie van Tiggelen was min der optimistisch dan Ruud Gullit. „Ik moet nog zien of wij het daar wel redden", ver zuchtte de speler van Ander- lecht. „Ik zie de bui al weer hangen. Straks loopt Oranje voor de derde achtereenvol gende keer een groot toernooi op schlemielige wijze mis, want met die tachtigduizend maffe Grieken op de tribune kan het daar behoorlijk spo ken". ATHENE Zowel de spelers als de technische staf van Grie kenland hebben gisteravond met vreugde kennisgenomen van de straf, die Oranje door de tuchtcommissie van de UEFA is opge legd. Daardoor heeft Griekenland alsnog kans op kwalificatie en de Griekse internationals geloven er dan ook heilig in dat niet Holland, maar zij de komende zomer in West-Duitsland te be wonderen zullen zijn. Alleen bondscoach Miltos Papapostoulou houdt een slag om de arm. De grijze eminentie, die in eigen land als een soort van wonderdokter wordt beschouwd, waarschuwt voor al te veel optimisme, iets dat zijn ploeg immers ook heeft opgebroken in het cruciale duel in Budapest. „Wij moeten voorkomen dat er nu al een soort van hoera-stem- ming ontstaat", relativeerde de Griekse bondscoach direct na de uitspraak van de tuchtcommissie. „Wij hebben nu weer een kans op West-Duitsland, maar niet meer dan dat. Wij hebben aan een overwinning genoeg, maar zullen behoorlijk op onze tellen moeten passen. Wij hebben nu Bulgarije en Joegoslavië als voor beelden. Die teams konden zich ook via positieve resultaten voor eigen publiek kwalificeren, maar gingen desondanks toch de boot in. Vooral wat Joegoslavië overkwam tegen de Engelsen staat mij nog helder voor de geest. Voordat die Joegoslaven in de gaten hadden wat er aan de hand was, stond het al 0-4. Als wij Holland onderschatten, kan hetzelfde gebeuren. Nederland heeft immers een technisch heel goede ploeg, die ook in uitwedstrijden goed uit de voeten kan. Ik reken er dan ook op, dat Nederland zich bij ons zeker niet zal verschuilen. Wij zijn gewaarschuwd". Middenvelder Vamvakoulias gelooft niet dat Griekenland dit buitenkansje onbenut zal laten. „Dank zij de straf, die door de UEFA aan Holland is opgelegd, hebben wij de kwalificatie weer in zicht gekregen. Het zal een moeilijk avondje worden voor ons, maar ik weet zeker dat wij Holland verslaan. Wij hebben in Rot terdam bewezen Holland aan te kunnen. Bovendien hebben wij nu het thuisvoordeel. De supporters zullen ons hartstochtelijk steunen. Alleen daarom al kan het volgens mij niet misgaan". Zijn ploegmakker Antoniou is eveneens optimistisch gestemd. „Wij hebben na die misser in Budapest wat recht te zetten. Wij zullen nu ons hoofd niet op hol laten brengen. Niet blind gaan aanvallen tegen Holland, maar rustig afwachten. Die kansjes ko men toch wel". Antoniou gaf Oranje alvast een voorschot op wat het te wachten staat in het Olympisch Stadion van Athene. „Het wordt een gekkenhuis. En wat ons betreft. Wij zullen alle moge lijkheden moeten aanwenden om Oranje te verslaan, want er telt maar één ding: de overwinning".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7