Langs -Wijndorp Noordwijkerhout wil iets groots verrichten Ambulancebedrijf *aat met tijd mee •riëntatie jaar houdt i jn bestaansrecht ALLER LEI(DS) f?NU MAAR DOORSTOTEN NAAR EEN GERIJPTE TOEKOMST Wethouder kuuers opent jleuw onderkomen firma de jong IDEN OMGEVING fczidteOowtanL VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 PAGINA 13 ÏMM1— :Dur lej 97 iJe schrikt wel even als je van een spirituele autori teit te horen krijgt, dat lijks in Frankrijk al- [een al 70 miljoen hectoli ter wijn geproduceerd wordt. Dan praten we log niet eens van de slo- |ten wijn die van de drui- |ven in de overige wijnge- ieden ter wereld geperst orden. In ons land heb ben we daar nooit zo lang lij stilgestaan, maar dat is anders aan het worden. Waren we al JVeJgauw tevreden met een „wijntje aan tafel", ge- De flkocht bij de kruidenier of de supermarkt in de aan- Ledebieding, er gaat nu een ld kentering ten goede ko- e/Imen, zo wordt steeds meer van het culinaire m front vernomen. We mo- dertigen best aannemen, dat B') de opening van Nederlands eerste „wijndorp" van Rob van Nes en José van Nes-Oostdam in secretaris Noordwijkerhout bruiste de champagne volop. FOTO: PR king werd geapprecieerd, maatschappij waarin wij brood- althans wijnwinning. Nu is het moment aange- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Rade algemeen teen van de centrale vereni- m«ging van Nederlandse .^wijnhandelaren „CVNW" 0.weet waarover hij het im ^heeft als hij zegt: „Het is 'oe/d duidelijk dat de Neder- jaai landse consument langza- steeds meer (weet waarover^ hij^ het broken waarop we mogen i gaan denken aan „wijn als vanzelfsprekend deel in ons dagelijks leven". :an 'merhand ^.waarde gaat hechten aan Wijn is een waardevol ana) het mooie produkt cultuurprodukt, dat „wijn". Het heeft lang ge- mits met mate geconsu- ïng iduurd voordat een goed dgias wijn door een zo bre- aan de laag van onze bevol- leven" Hallo, was u daar nog? Of zit er steeds meer wijn wordt ge- u weer met een pilsje achter- sleten en gedronken, niet- uit gezakt naar de t.v. te kij- waar? Aan de hand van een ken? Laten we liever het ge- goede voorlichting, dat wel. tuigen van de secretaris-gene- Maar goed, dat de wijn in ons land doorstoot naar een ge rijpte toekomst, mogen wel aannemen. meerd een waardevol le bijdrage levert aan de harde, materialistische raai, mr. R.J.B. Wallast Groe- newoud geheten, ter harte ne men, hoewel de man wel op z'n woorden moet passen als hij gewaagt van „mits mét En binnen die „struggle for mate geconsumeerd". Zo kom wine" is er nu ook het Wijn- je er natuurlijk nooit, en on- dorp. Het eerste „wijndorp" in dergraaf je je eigen beroep en ons land. Wijndorp Noordwij kerhout, aan de Gooweg vah Noordwijkerhout naar Noord- wijk, in de voormalige cham pignonkwekerij Groenewoud (geen bintenis met de secreta ris-generaal). Het werd giste ren geopend met toespraken en het uitreiken van oorkon den aan de meteen al eerste „ere-burgers" van het dorp die overigens na de plechtig heid hun oorkonde weer moesten inleveren omdat deze in de nieuwe „hal van de mooie wijnen" opgehangen moesten worden. Eerst was er sprake van, dat de ere-bur gers een sleutel van het „dorp" overhandigd zouden krijgen, maar die heeft de baas. Rob van Nes, jonge oud politieman (28), via z'n vrouw José Oostdam (28) schoonzoon van Hein Oostdam, de bevlo gen eigenaar van het befaam de Noordwijkse restaurant „De Witte Raaf", zelf maar gehouden. Als iedereen, ook ere-burgers, maar met een sleutel van het bedrijf gaat rondlopen is er nauwelijks meer controle op te houden. De openingsplechtigheid gis teren werd opgeluisterd met de aanwezigheid van (zuid- )Nederlandse, zeg maar Bra bantse, wijnfenomenen als Jan Hein Verlinden, een grootheid in wijnland, en Rob Kerstens, ook importeur en verder nog kenner van vooral de wijnen uit Spanje en Por tugal, auteur van wijnboeken, aquarellist van wijntonelen en aangenaam causeur (een kwa liteit die hij trouwens gemeen heeft met z'n collega Jan Hein). Inhalige wijnvirtuoos Verbunt was helaas door ziek te verhinderd aanwezig te zijn. Anders was ie ook ere burger geworden. „Verschillen per tros" Verlinden hield een referaat over de „oogst '87", die te lij den heeft gehad van stormen en overvloedige regenval. Hij wees op „uiteenlopende resul taten per gebied, ja zelfs diffe rentiaties binnen de gebie den". „1987 was voor de wijn een moeilijk, vreemd jaar, waar je over na moet denken, bezig mee moet zijn. Er waren verschillen van struik, ja per tros zelfs". Maar ook wat de wijnen van '87 betreft kan het vriezen of dooien. „Vóór de regen geoogst geeft veel hoop. Verder is het: gewoon drin ken, niet te lang over praten". Ik dacht nog wel, dat we er over na moesten denken, maar dat zal ik dan wel verkeerd begrepen hebben. Verlinden was verder gema tigd optimistisch, maar wel bereids enthousiast over de Beaujolais primeur van 19 no vember. Rob Kerstens, wiens auto een Belgische nummer plaat heeft die een dealer in Turnhout verraadt, hield a l'improviste een toespraak in verzorgd proza. Als je je ogen dichthield, hoorde je pater Leopold Verhagen spreken. had z'n twijfels (die Verhagen nooit heeft gehad), maar ver der bezit hij toch een geloof dat wijnbergen kan verzetten. Bovendien was hij gul met het geven van handkussen aan lieftallige dames. Zuider ling. Halve Belg. Turnhout. Toen was er de opening zelf: een geweldige fles champag ne, de „koning der wijnen", werd als een voorlader op een chassis met een klein knalle tje ontkurkt, en daarna werd er geschonken bij 't leven aan een menigte van geestdriftige genodigde toehoorders en toe kijkers. Al eerder had ook Hein Oostdam zijn geloof in de wijn beleden. Hij was, sa men met Verlinden en Kerst ens, de eerste ere-burger van het Wijndorp van zijn schoon zoon Rob en dochter José. Zonder sleutel en ook zonder de oorkonde dus. Maar de vermelding was noemens waard. 520 soorten wijn Rondkijken in de hal van het Wijndorp Noordwijkerhout geeft een kijk op een giganti sche aanpak. Grote cellen, op de juiste temperatuur (ca. 8 graden) gehouden, bevatten als basisassortiment 520 soor ten wijn. Totale voorraad wijn: 15.000 flessen. Daarenbij is er een keuze uit 100 ver schillende wijnaccessoires (moeilijk woord voor de ver strekte informatie: „assecoi- res"), boeken; totale basis- voorraad van 1200 stuks. Het „wijndorp" is ook voorzien van aanbiedingen van allerlei paddestoelendenominaties, tot en met soorten van peperdure cantharellen. En taugé ook. is ook geheel onder dak. Voorts is er iedere zaterdag in het wijndorp een proeverij, waarbij een bepaalde streek of druivensoort kan worden doorgeproefd, begeleid door een hostess. Onder een vrien delijk regime: kopen is niet verplicht, en een mandje ook niet. Als je nog niet precies wist wat wijn was, leer je dat op zo'n proeverij. Maar ik zou wel de prudentie van de eerder genoemde secretaris generaal van de wijntoestan den willen aanbevelen: proef met mate; anders komen de druiven en de processen-ver baal je neus uit. Laat vooral de Gooweg niet gauw weg worden. Het Wijndorp Noord wijkerhout verdient stukken beter. Het is een opmerkelijk initiatief, dat tot onze verbeel ding spreekt en een hartelijke zegewens en een grote toeloop uitlokt. ami ■dt 5IDEN Met de tijd mbegaan. Dat is een uit- die de familie ar? J°ng °P het lijf staat n vpchreven. Via paard en taaiIgen en Cadillac met eeancard is het particulier fe"*kenvervoersbedrijf van uuk Jong geworden tot wat nu is. Een modern be- /wejijT met zeven ambulan- s, uitgerust met geavan ceerde apparatuur en des- ïndig personeel. Van- lag opende wethouder F. liijers van volksgezond- ■"■jid het nieuwe onderko en aan de Pesthuislaan. vaonderd jaar nadat de |s ^tondslag werd gelegd s^n Gebr. De Jong Leiden ,ery, kijkt de firma voor- d jt. Overname van de .rdirstehulp Dienst is het mteuwe doel dat het be- teShjf voor ogen heeft. „Als 311 ij de ambulancedienst vernemen, dan blijft de taliteit van de hulpver- hing gewaarborgd", gèllen Bert en Luuk de ®ng, twee neven die sa- v^Jen de directie vormen. Het was 1887 toen aan de Ho- gewoerd 164 een uitspannerij werd gevestigd. Daar konden boeren uit dorpen als Zoeter- woude, Hazerswoude en Kou dekerk hun paarden uitspan nen als ze op marktdagen Lei den bezochten. Ze gingen dan vanaf de Hogwoerd te voet de stad in. De grootvader van Bert en Luuk de Jong nam in 1898 dit bedrijf over. „Hij begon met paarden en koetsjes trouw- en rouwstoeten te verzorgen", vertelt Luuk de Jong. Die sec tor van het bedrijf bestaat nog steeds; het rouwcentrum van de firma is nog immer geves tigd aan de Hogewoerd. Het jaar 1914 was een ramp jaar. Een grote brand vernie tigde in augustus bijna alle be zittingen van grootvader De Jong. „Een bekend Leidsch type die geen onderdak heeft, is in een stal geslopen om in het hooi te slapen. Hij heeft een brandende sigaar of pijp meegenomen, waardoor zeer .waarschijnlijk de brand is ont staan", meldt de krant van 16 augustus. De man werd met „zware brandwonden" opge nomen in het Academisch Zie kenhuis. Zestien van de twin tig paarden die in de stallen stonden, lieten het leven. Der tien dieren waren eigendom van het Rijk; de stallen van De Jong werden ook gebruikt als „militaire ziekenstallen". De brand betekende een grote strop: de paarden kostten on geveer vierhonderd gulden per stuk en ook elf rijtuigen waren in rook opgegaan. Zonen De zaak werd weer opge bouwd. In 1930 namen drie zo nen het werk van hun vader over: Leo, Piet en André. On der hun leiding werd begon nen met ziekenvervoer. Luuk de Jong: „Ze hadden nogal veel vrienden en kennissen. Een bevriende chirurg zei: Als jullie ermee beginnen, zal ik voor werk zorgen". Leiden had al een ziekenvervoersbe- drijf binnen de stadsgrenzen: de firma Dieben. Toch werd door de familie De Jong een Cadillac aangeschaft. „Moto risch was -ie goed in orde", denkt Luuk de Jong. „Maar aan de inrichting werd toen nog geen aandacht besteed. Dat was gewoon niet aan de orde. Een brancard was vol doende". „Het personeel heeft eerst een half jaar geoefend in tiltech- nieken", vertelt Bert de Jong. „Dat gebeurde met de huis houdster. Zij werd de trap op en afgesjouwd". Na de oorlo/ werd het bedrijf van Dieben gekocht zodat de firma ope reerde vanuit twee vestigingen (aan de Hogewoerd en de 2e Binnenvestgracht). Het ge bouw aan de 2e Binnenvest- gracht werd verkocht in 1952 en vanaf die tijd ging de direc tie zich steeds meer richten op het gemotoriseerd vervoer. „ïn 1946 waren er vijf stalhoude rijen in Leiden. Die zijn alle maal failliet gegaan. Dat is met ons bedrijf niet gebeurd, om dat onze vaders met de tijd meegingen", gelooft Luuk de Jong. De neven Bert en Luuk wer den in 1973 opgenomen in de directie en drie jaar later wer den alle paarden weg gedaan. „We kregen problemen met de mestafvoer, het stro werd heel duur, en het werk liep ontzet tend terug, terwijl je wel per soneel nodig had dat de paar den moest verzorgen", vertelt Bert de Jong. Babylance Het wagenpark van de firma bestaat uit zeven ambulances. Twee daarvan kunnen worden gebruikt als babylance („die rukt zeker tweehonderd keer per jaar uit"). Er is een arts in dienst, er werken acht ver pleegkundigen en zeven am bulance-begeleiders, twee am bulance-chauffeurs en een aantal part-timers. Het perso neel is nu ondergebracht in het nieuwe gebouw aan de Pesthuislaan. „De panden aan de Hogewoerd waren stokoud. Onderhoud bracht hoge kosten met zich mee, zonder dat het pand er nieuw van werd", vertelt Bert de Jong. „Het was echt niet meer van deze tijd, het had zijn charme, natuur lijk, maar we vonden dat we ons personeel, dat soms beter was gewend, er niet meer kon den huisvesten". Bovendien konden de zieken wagens sinds de herinrichtng van de Hogewoerd niet snel genoeg meer uitrukken. „Om vlug weg te komen, moesten we allemaal verkeersovertre dingen maken". Volgens de neven is de nieuwe standplaats zo uitgekozen, dat elke plek binnen het gebied dat de firma bestrijkt, binnen een kwartier kan worden bereikt. „Als we denken dat dat niet lukt om dat het bijvoorbeeld erg druk Luuk (rechts) en Bert de Jong voor het nieuwe onderkomen van het ziekenvervoersbedrijf aan de Pesthuislaan. Op de achtergrond het AZL. FOTO: WIM VAN NOORT is, kunnen we altijd politiebe geleiding vragen", zegt Luuk de Jong, die opmerkt dat „de Leidse politie zeer bereidwillig is". De ziekenauto's van De Jong rukken ongeveer 8700 maal per jaar uit. Belt een huisarts om vervoer naar de Centrale Post Ambulancevervoer die bij de brandweer is onderge bracht, dan gaat De Jong erop af. Is het een „burger" die belt, dan rukt de Eerste Hulpdienst uit. Deze dienst kampt jaarlijks met een tekort omdat een groot aantal loze ritten wordt maakt die de ziektekostenver zekeraars niet vergoeden. Als bezuinigingsmaatregel wil de gemeente ae dienst onderbren gen bij de firma De Jong. Een deel van het personeel van de EHD en de AbvaKabo wiHen echter dat de dienst wordt on dergebracht bij de brandweer. De neven De Jong begrijpen de bezwaren van het personeel van de EHD niet zo goed: „Hier zijn ze de hele dag met het vak bezig. Het aanbod van werk is hier veel groter. Mis schien dat dat het probleem is?", vragen zij zich af. Bert en Luuk de Jong denken ook niet dat stationering bij de brand weer een bezuiniging van twee ton oplevert. Een ander probleem is volgens hen dat brandweercommandant B. Mark „twee petten" op zou krijgen: een als hoofd van de CPA en een als hoofd van de EHD. Bert en Luuk de Jong zijn ervan overtuigd dat het goed gaat met het personeel van de EHD erbij. „De kwali teit van de hulpverlening blijft ANET VAN DIJK 3IDEN Het Oriënta- blijft zijn bestaans icht behouden, ook na invoering van het [feugdwerkgarantieplan VG). Dat zei project- fidster Inge Ruhaak- Jergsma gistermiddag tij- fens de presentatie van pt evaluatieverslag van ft project voor jongeren frnder werk. „Wij richten is op jongeren die overal uiten de boot vallen. Die een enkele opleiding tebben, en nog niet toe d®jjn aan de overstap naar arbeidsmarkt. Wij bie den hen een eigen pro- onFamma en individuele «geleiding. Het JWG '^ent een wat andere aan pak, kijkt meer naar de arbeidsmarkt, richt zich op veel meer jongeren, en het is de bedoeling dat er gebruik wordt gemaakt van bestaande cursussen", noemt Ruhaak de ver-* schillen. Volgens ds. A. Dronkers van de Hervormde Diaconie, een van de kerkgenootschappen die het Oriëntatiejaar (finan cieel) steunen, moet de ge meente niet te gemakkelijk denken over de uitvoering van (de voorloper van) het Jeugdwerkgarantieplan. „Met het Oriëntatiejaar heb ben we in drie jaar een grote deskundigheid en ervaring opgebouwd. We zijn bang dat de overheid denkt: zoiets doen we wel even", aldus Dronkers. Volgens projectleidster Inge Ruhaak-Bergsma worden de jongeren die meedoen aan het project individueel bege leid. De deelnemers werken vier dagen in de week bij een non-profit instelling in de Leidse regio en gaan een dag per week naar het Stu diehuis (voorheen vormings centrum Troef). Ze worden op het werk begeleid en door de projectleidster. „We vra gen ons af of de instellingen die de organisatie van het JWG op zich nemen ook ge noeg aandacht besteden aan die persoonlijke benadering", aldus Dronkers. Probleem voor het Oriënta tiejaar, dat jn Leiden nu ruim drie jaar draait, vormen de financiën. De eerste drie jaar werd geld beschikbaar gesteld door landelijke orga nen van de Nederlandse Hervormde kerk en de Rooms-Katholieke kerk. Sinds begin dit jaar dragen kerken uit Leiden en regio financieel bij en de gemeente Leiden heeft subsidie gege ven voor de periode septem ber tot en met december van dit jaar. Over de financiering na die periode bestaat nog onzeker heid. De kerken uit Leiden en omgeving zijn volgens Dronkers bereid „het gat te dichten". Volgens Ruhaak heeft het Oriëntatiejaar zijn bestaansrecht bewezen en daarom gaat zij ervan uit dat de gemeente ook volgend jaar zal willen bijspringen. „De contacten met Leiden zijn heel goed, maar de pot voor sociaal-culturele activi teiten is klein", beseft de projectleidster. In elk geval is ze niet bang dat de negen jongeren die op dit moment deelnemen aan het project, begin dit jaar op straat komen te staan. „We hebben nog een reservepot achter de hand". Starterswinkel De Starterswinkel aan de Haarlemmerstraat 74c houdt maandag 16 novem ber tussen 12.00 en 15.00 uur open huis. Mensen die geïnteresseerd zijn in het opzetten van een bedrijf(je) kunnen daarover alle infor matie krijgen. De winkel is met name bedoeld voor eth- nische minderheden, vrou wen en langdurig werklo zen. Kunst Kunstschilder Hermanus Berserile houdt vanavond een lezing over zijn werk in het Arsgebouw aan de Pie terskerkgracht 9. Er worden ook dia's vertoond. Aanvang 20.00 uur, entree f2,50. Folkclub De Leidse folkclub Horus houdt vanavond een open podium in café De Bruine Boon (hoek Stationswe- g/Rijsnburgersingel). Ieder- een die volksmuziek maakt mag maximaal drie num mers ten gehore brengen. De optredens beginnen om 21.00 uur. Audities Het Nederlands Studenten Kamerkoor houdt morgen vanaf 11.00 uur audities voor nieuwe koorleden in het LAK-theater aan de Cleveringaplaats. Het koor onder leiding van dirigent Cees Rotteveel geeft elk voorjaar een serie concer ten met een jaarlijks wisse lende bezetting, uit de au dities moet blijken of de as pirant-koorleden over een goede stem beschikken, vertrouwd zijn met noten- Dans Volksdansvereniging Krici Krici Ticek houdt naar aan leiding van haar 16-jarig bestaan morgen een volks- dansinstuif. Van 20.00 tot 24.00 uur zijn zowel leden als niet-leden welkom in de danszaal op het terrein van Jeugddorp (Vlietcomplex aan de Voorschoterweg). De entree is 2,50 gulden. Manifest Boekhandel Manifest aan de Hooglandse Kerkgracht 4 viert morgen het eerste lustrum. Het feest wordt gehouden in het pand van studen ten vereniging Ca te- na, Kolfmakersteeg 8. Van af 20.00 uur worden in de filmzaal diverse video's ge draaid, ook zijn daar infor matiestands. Disko Prino zorgt de hele avond voor muziek, om 23.00 uur treedt de formatie Roosevelt Frankie op. De toegang sprijs bedraagt f6. Loop De 2e Cronesteynloop wordt zondag gehouden. Er kan 3, 8 en 16 kilometer worden gelopen. De start is om 10.30 uur bij de kantine van tuinvereniging Crones- teyn. Vanaf 9.30 uur kan daar worden ingeschreven. Inlichtingen: tel. 071- 214524. Breehuys In het Breehuys aan de Breestraat 19 wordt zater dagavond vanaf 23.00 uur een hardrock-avond gehou den. De toegang bedraagt f 2,50 gulden. De Burcht Muziekvereniging De Burcht Leiden houdt zon dag in het onderkomen aan de Aalmarkt 9 een klaver jas- en sjoelmiddag. De kos ten van deelname bedragen een rijksdaalder. Geduren de de middag kan tevens informatie verkregen worden over de vereniging.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13