icidócSou^ant laarlemmerstraat minder grimmig door opknapbeurt STAD OMGEVING X inflict bij EBR opgelost Archeologisch bodemonderzoek lijdt niet onder bezuinigingen Bond toetst banenplan Straatlengte Bedrijvendag trekt velen illege handhaaft zuinigingen op Riadsgehoorzaal Computerproject op Leidse basisscholen slaat aan Slimme EHBO-kit VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 N Het conflict de directie en de ggenschapscom- van het Energie Rijnland (EBR) is In een gesprek |de leden van de genschapscom- jen de Leidse wet- |J. Fase, voorzitter College van Be- Jn het EBR, is het tot een vergelijk Wat de oplossing precies be helst is nog niet bekend. Colle ge van Beheer, directie en me dezeggenschapscommissie ko men een dezer dagen met een gemeenschappelijke verkla ring, waarin het compromis toegelicht zal worden. Het conflict tussen directie en medezeggenschapscommissie (MC) speelde al geruime tijd, toen de MC in september uit eindelijk besloot het vertrou wen in de directie op te zeg gen. De kwestie draaide vooral om de invloed van de MC. De medezeggenschapscommissie had het idee nauwelijks se rieus genomen te worden. De directie meende daarentegen dat de MC veel te veel zeggen schap eiste. De MC besloot na haar stap al leen nog met het College van Beheer te praten. Dat kwam na enkele gesprekken met een voorstel om uit de impasse te geraken. In het gisteren ge voerde overleg bleken de par tijen zich daar na enkele wijzi gingen uiteindelijk in te kun nen vinden. Wageningen verwacht snel contract met Greengene LEIDEN/WAGENINGEN De Wageningse Landbouwuni versiteit verwacht binnen en kele weken de ondertekening van de raamovereenkomst met Greengene, het biotechnologie bedrijf waaraan de Leidse hoogleraar dr R.A. Schilper- oort wil gaan meewerken. De griffier van het college van be stuur van de Wageningse uni versiteit, mr Verwer, spreekt daarmee tegen dat minister Deetman het tekenen van dat contract voor de vestiging van Greengene in Wageningen heeft verhinderd. Volgens het Leidse universi teitsblad Mare heeft Deetman het contract in ieder geval voorlopig geblokkeerd om er voor te zorgen dat de kennis van Schilperoort behouden blijft voor het samenwerkings verband biotechnologie Lei- den-Delft. Mare stelt ook dat Wageningen de „de boot volledig heeft ge mist" op het vakgebied van Schilperoort, plantenverede ling met behulp van biotech nologie. Greengene zou daar om met open armen zijn bin nengehaald. Volgens de Wageningse grif fier mr Verwer is er echter geen sprake van een verbod door Deetman. „Greengene is vrij zich hier te vestigen". Wel zegt hij dat het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft aangedrongen op overleg om te voorkomen dat Leiden en Delft hun expertise op het gebied van plantenveredeling verliezen. Dat overleg is in middels begonnen. LEIDEN De ambtenarenbond AbvaKabo gaat de uitvoering van de Tijdelijke Voorziening Jeugdwerk garantieplan volgen en toetsen en zal indien nodig ko men met voorstellen voor aanpassingen van het ba nenplan voor jongeren. De bond heeft met wethouder H. de la Mar van sociale zaken afgesproken dat het plan aan twee voorwaarden moet voldoen: De tijdelij ke banen die worden vervuld in het kader van het Jeugdwerkgarantieplan mogen niet in de plaats ko men van vaste banen. Vvoorts moet voor de jongeren de mogelijkheid vergroot worden om na een tijdelijke baan vast werk te krijgen. Beide partijen zullen hier over regelmatig overleggen, aldus een persverklaring van de AbvaKabo. Links Leiden, de partij van De la Mar, had eerder kritiek op de inhoud van het banenplan voor jonge ren. Bovendien vond de achterban dat de wethouder hierover had moeten overleggen. !"""j)EN De Haarlem- I984[traat krijgt een op- •••••••pbeurt, die de straat 3 vriendelijker aan- j moet geven en vei- Z" ij moet maken als het iter is. Vast staat dat inuari de verlichting dt veranderd. Daarna dt ook de bestrating ;;;;;;1ieuwd en komen de ZZipbakken mogelijk g. De kosten van de xegelen worden ver- d tussen gemeente vinkeliers. De kans """.'tiet aantal bestaande t984fliken wordt vermin- 1, lijkt klein. rerlichting van de Haar- nerstraat wordt „vrien- ser". Er hangen nu dub- fel schijnende lampen I983*abels. Deze worden ver vangen door enkele lampen, die minder fel licht geven en het licht meer spreiden over de straat. Er komen boven dien armaturen aan de gevels van de winkels. De vernieu wing van de verlichting komt voor rekening van de gemeente. Gemeente en winkeliers heb ben deze week afgesproken dat de ondernemers een to taalplan opstellen, waarin zij ook andere maatregelen voorstellen. Voorzitter van de winkeliersvereniging L. Palm: „Wij denken aan ver nieuwing van het wegdek. Dat is hoe dan ook nodig, want nu is het een lappende ken". Ook willen de winke liers dat er weer groenvoor zieningen komen, zoals de bloembakken die vanwege de bezuinigingen zijn wegge haald. Hoe de kosten van deze maatregelen worden ver deeld, is nog onduidelijk. LEIDEN De Haarlemmerstraat is de langste win kel/wandelstraat van Nederland en niet, zoals een lan delijk ochtendblad dezer dagen wilde doen geloven, de Voorstraat in Dordrecht. L. Palm, voorzitter van de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat: „Ik heb naar Dordrecht gebeld. Hun straat is 790 meter lang, die van ons 1020. Dat staat ook in het kadaster". Volgens Palm werd zijn collega uit Dordrecht „een beetje beroerd" van die mededeling, omdat Dordrecht speciaal had la ten onderzoeken welke stad in Nederland de langste winkelstraat heeft. Palm: „Leiden is een middelgrote stad. Misschien dat ze ons daarom over het hoofd heb ben gezien. Maar ik heb ze wel verteld dat wij hen ver slaan met een straatlengte". Waarvan acte. Palm: „Wij willen er graag aan meebetalen, want de Haarlemmerstraat is gebaat bij een fraaie inrichting. Wij hebben hier mooie gevels en winkels, dan moet ook de rest aantrekkelijk zijn. Ik verwacht zondermeer, dat wij met de gemeente over eenstemming bereiken over de verdeling van de kosten". Wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening) wil eerst het plan van de winkeliers af wachten en weten hoeveel zij daaraan willen bijdragen. De aanleiding voor dit plan is de wens van Peters om de Haarlemmerstraat 's avonds en 's nachts veiliger te ma ken. De straat biedt nu een grimmige aanblik doordat veel winkels door dichte rol luiken worden beschermd. Peters heeft gedreigd winke liers te verplichten doorzich tige rolluiken aan te schaf fen. Hij dient binnenkort een notitie in over de juridische mogelijkheden hiertoe. Palm: „Peters kan dat alleen verplichten aan een winke lier die nog geen rolluiken heeft. Overigens zijn de an dere winkeliers wel bereid doorzichtige rolluiken aan te schaffen, maar alleen als zij daar subsidie voor kunnen krijgen". Volgens Peters heeft de gemeente hier geen geld voor en is de kans klein dat de overheid dat wel heeft, maar Palm verwacht dat ook voor dit probleem een oplossing kan worden bedacht Zeker honderd bedrijven hebben gisteren de Bedrijvendag bezocht van de Leidse Universiteit, ge houden in 't Arsenaal onder het motto 'Bedrijvig naar het Buitenland'. „Een succes, we zijn tevre den", aldus dr. H. van der Starre van het organiserende Transferpunt. In het Arsenaal waren enke le tientallen stands ingericht voor presentaties van de faculteiten sociale wetenschappen, rechten en letteren. Het uiteindelijke doel van de Bedrijvendag is ondernemers te interesseren voor de universitaire kennis en op die wijze inkomsten te verkrijgen. Of dat lukt is niet bekend. „Er zijn veel contacten geweest, maar je kan pas op termijn vaststellen of daar contracten uit voortkomen", aldus een universitaire woordvoerder. ■••""heidscollege prof. Eizenga I Voor verdere voortgang van de Europese samen- j is politieke wilsovereenstemming een eerste vereiste. r dat is bereikt kan de voortgang van de Europese eco- te eenwording worden verwacht. Overdracht van be- kien van nationaal naar Europees niveau is hiervoor een 1 Dit geldt ook voor de overdracht van taken en verant- Sjkheden aan de komende Europese Centrale Bank, F in: izelfstandigheid van deze instelling een eis is. Dit zei dr. ■ga, gewoon hoogleraar in de staathuishoudkunde en vandaag in zijn afscheidscollege aan de, Leidse Univer- gens Eizenga heeft de Deutsche Bundesbank in Duits- I grote mate van zelfstandigheid. In vergelijking met de "ndse Bank is de laatste teveel afhankelijk van de rege- ïlgens de professor zou daarom de Deutsche Bundesbank "fgeling van de zelfstandigheid van een Europese Centra- 1983 voorkeur hebben. •""iTEUR DE JONG STAPT OP: iSj^AN VAN EEN DUBBELTJE KWARTJE MEER MAKEN" Het college Sen W houdt vast 2 extra bezuiniging .000 gulden op de •(hoorzaal. Dat neeft Iplg dat de onbezol- leheerder A. de evens directeur van Denoordhallen, zijn fn aanzien van de thoorzaal zal neer- ryi'De Jong is deze bezui- L.ln strijd met eerdere van het college. Hij begroting bij het col- 35ediend, waarin geen ■»Cl;heid was voor bezui- I op de Stadsgehoor- zalencomplex aan de ^Hat dat dringend een ^Beurt nodig heeft. ^Bijeenkomst van com- l^fconomische aangele- jflBn stelde de Jong dat functie neer zou leg- ^rknemer duistert I K Een werknemer K p slagerij aan de Lage r i wordt ervan verdacht ^^lopen jaren met regel- ^■ees en geld uit de zaak %n gestolen. Volgens de r moet het om enkele —jenden guldens gaan. jgjjknemer wordt vandaag jrid voor verduistering. gen, als de gemeente toch aan het voornemen tot bezuinigen op de Stadsgehoorzaal zou- vasthouden. Wethouder P. Bordewijk (fi nancien) liet gisteravond tij dens een commissievergade ring weten, geen brief van De Jong met een dergelijke in houd te hebben ontvangen. Hij wilde wel vasthouden aan de bezuiniging, maar het maakte hem niet uit als De Jong dat bedrag zou kunnen vinden in de exploitatie van de Groe- noordhallen. A. de Jong reageerde vanmor gen verbaasd op de stellingna- me van Bordewijk. „Gister morgen heb ik nog een ge sprek gehad met wethouder Fase van economische aange legenheden, die stelde dat het allemaal wel goed zou komen. Nu blijkt dat men zich hard opstelt. Daaruit zal ik mijn conclusies trekken. De rek bij ons is er uit. Ik ben niet meer in staat van een dubbeltje een kwartje te maken". Snackbars het slachtoffer LEIDEN Vijf jongens heb ben al drie keer in snackbars in Leiden geld uit de speelau tomaten gestolen. Afgelopen woensdag gebeurde dat in snackbar 't Sleuteltje en snackbar Hap-Snap, beiden aan de Haarlemmerstraat en snackbar De Lantaarn aan de Raamsteeg. Twee jongens be stelden iets en de andere drie haalden ondertussen geld uit de automaten. GEEN OPZIENBARENDE OPGRAVINGEN IN 1986 LEIDEN Het archeolo gisch bodemonderzoek heeft in 1986 niet geleden onder de bezuinigingen. Er werden verschillende vondsten gedaan, maar een „echte" opgraving had vorig jaar niet plaats, meldt het archeologisch jaarverslag „Bodemonder zoek in Leiden 1986". Het eerste exemplaar werd vanmorgen in de raads zaal van het stadhuis aan geboden aan wethouder J. Peters van ruimtelijke or dening, openbare werken, verkeer en milieu. In het verslag wordt de ver wachting uitgesproken dat „de komende jaren wel echte opgravingen zullen worden gedaan". Het jaar 1987 heeft die veronder stelling al waar gemaakt. Een van de opvallendste vond sten die vorig jaar werd ge daan en uitgebreid aan de orde komt in het jaarverslag, is het vlechtwerk „de horde" die in mei in de Stevenshofjes- polder werd aangetroffen. De horde bleek een deel van een woning te zijn en dat was het eerste „bewijs" dat er in de Ij zertijd en Romeinse tijd men sen hebben gewoond op de oeverwallen van de arm van de Rijn die door de Stevens- hofjespolder stroomde. Tijdens de bouwwerkzaamhe den die begonnen in '81 werd door archeologische vondsten duidelijk dat de bewoners van de nieuwe Leidse wijk niet Om de wateroverlast te bestrijden, werden windwater molens in Rijnland geplaatst. Op de foto de Grootemolen te Zoeterwoude, gebouwd in 1626. uniek zijn. Gevonden bewo- ningsafval vertelde dat om streeks 400 voor Chr. de Ste venshof was bewoond. De vondsten verschaften echter geen informatie over de hui zen waarin de mensen woon den. Totdat het vlechtwerk werd gevonden. Boerderij Archeoplan uit Delft kon het vlechtwerk met grond en al uit de bodem lichten in een speciaal daarvoor gecon strueerd houten raamwerk. Op dit moment wordt, zo meldt het verslag, geprobeerd de vondst te conserveren. De horde is onderdeel van een wand die werd gebruikt in de prehistorische woningbouw in West-Nederland. Dergelijke delen zijn ook gevonden in de buurt van Amsterdam en bij Velsen. Welke plaats de horde innam in de boerderij is niet bekend. Verondersteld wordt dat het vlechtwerk diende als schei dingswand tussen veeboxen in de stal of als wandje in het woongedeelte. Aan het vlecht werk was te zien dat er een overstroming heeft plaats ge vonden. Ook andere voorwer pen werden in „overspoelde" toestand aangetroffen en wel in het bed van de voormalige arm van de Rijn die door het gebied stroomde. Omstreeks 400 voor Chr. maakten overstromingen van de oeverwallen een einde aan de bewoning. „Gevreesd moet worden dat de massale bebou wing van de Stevenshofjespol- der alle mogelijke resten van vroegere bewoning thans voorgoed heeft weggevaagd", aldus het verslag. Voorts wordt aandacht besteed aan bodemvondsten uit de terrei nen aan de Oranjeboomstraat, de Groenesteeg en de Zonne veldstraat (achter het voorma lige politiebureau). Braak Daar kwam een groot terrein braak te liggen. De archeologi sche commissie verwachtte grote vondsten te doen op dit terrein. Er kon echter geen ar cheologisch onderzoek worden verricht omdat een deel van de zware fundering van de Bank van Lening nog in de bodem aanwezig was en omdat er nog ondergrondse politie cellen in de grond waren ver borgen, daterend uit het begin van deze eeuw. Daarnaast za ten er nog olietanks in de grond. Daarom werd besloten geen opgravingen te doen, maar wel de grondwerkzaam heden zoveel mogelijk te bege leiden. Kookpotjes, deksels, schotels, kommetjes en kachel tegels beeldjes en kannen wer den aangetroffen. In het verslag doet ir. L. Ba- rendregt, hoofd van de ge meentelijke directie civiele werken, uit de doeken dat de waterstand in de Leidse boe zemwateren nooit structureel hoog of laag is geweest. Wel is er soms sprake geweest van extreem hoge of lage standen. De afgelopen jaren werd meerdere malen geconclu deerd dat de hoogte van de waterspiegel in de grachten van de stad gemiddeld structu reel lager was dan het huidige peil van 0,6 meter onder NAP (Nieuw Amsterdams Peil). LEIDEN Het gebruik van computers op school blijkt veel nut te hebben. De kinderen krijgen vaar digheden als rekenen en spellen makkelijker onder de knie en de leraar blijkt beter in staat de vorderin gen van zijn leerlingen bij te houden. Dat zijn de er varingen van de Stevens- hofschool, de Springplank en de Kardinaal Alfrink- school met het Leids Computerproject Basison derwijs. Op de drie Leidse basisscholen werden in de loop van het afgelopen schooljaar bij wijze van proef computers geplaatst, die bij het lesgeven ge bruikt konden worden. Uit de bevindingen van de projectgroep die de proef bege leidt, blijkt dat na een gedegen voorbereiding de invoering van computers op scholen aan slaat. In de projectgroep zaten naast de PABO Oegstgeest en de Schoolbegeleidingsdienst Rijnland (SBD) ook de ge meente Leiden, de Protestants Christelijke Schoolvereniging en de stichting Katholiek On derwijs Leiden. Ze legden ge zamenlijk 30.000 gulden op ta fel voor het project, zodat de drie basisscholen elk de be schikking kregen over een comouter. Op de scholen werd bekeken wat precies de problemen wa ren met het gebruik van de computers door leerlingen en leraren. „Zo bleek één compu ter per school duidelijk veel te weinig", aldus J. van Duyn van de projectgroep. „Dat moeten er minstens twee per school zijn". Er kon gebruik gemaakt worden van pro gramma's die al op Haagse scholen werden gebruikt, on der meer voor rekensommen. Zowel leraren en leerlingen zijn enthousiast over de toe passingsmogelijkheden bij sommige lessen, met name bij rekenen. Van computervrees gezamenlijk scholen blijven adviseren bij de invoering van computers in het basisonder wijs. De scholen zullen wel zelf voor de kosten van de ap paratuur en programmatuur moeten opdraaien. „Naar ver wachting zal de overheid het gebruik van computers op school na het voortgezet on derwijs ook in het basisonder wijs willen bevorderen. Het kan echter nog wel even du ren voordat er maatregelen worden doorgevoerd. Daarom hebben we alvast dit project opgezet, zodat scholen in de Leidse regio geadviseerd kun nen worden als ze besluiten computers aan t< dus Van Duyn. De PABO en de SBD willen Aanvullende bijdrage eind dit jaar bekend LEIDEN Leiden weet aan het eind van dit jaar hoeveel extra „artikel 12 steun" de stad van het rijk ontvangt als gemeente, die onder curatele staat van de overheid. De inspecteur van de gemeentefinanciën heeft toegezegd de aanvraag voor deze steun, die tot en met 1993 38 miljoen gulden bedraagt, in juni gaat con troleren. Voor het eind van het jaar is bekend wat Leiden krijgt. Wethouder P. Bordewijk (financiën) toonde zich teleurgesteld over de toezegging: „Ik had gehoopt eerder zekerheid te hebben over de hoogte van de aanvullende steun. Nu kunnen wij niets meer veranderen aan de begroting voor 1988". In geval van een lagere uitkering moet Leiden extra gaan bezuinigen. Dat kan nu op z'n vroegst in 1989. Extra marktgeld naar Lakenfeesten LEIDEN De PvdA zal maandag tiidens de behande ling van de begroting voor 1988 een motie indienen, waarin de socialisten voorstel len de markt- en staangelden te verhogen. Maximaal 10.000 gulden van de extra opbreng sten moet ten goede komen aan de in financiële nood ver kerende Lakenfeesten. Het bedrijfsleven moet hier 20.000 guldén tegenover stellen. Ook moet een bedrag worden vrij gemaakt voor Jazz on Sunday. Wethouder F. Kuijers (waren markten) kondigde aan dat de gemeente onderzoekt of er ook op woensdag een markt kan komen op de Botermarkt. Ook wordt bekeken of een halve dagmarkt nabij winkelcen trum de Kopermolen in de Merenwijk of in de Stevenshof levensvatbaar zijn. WEGPIRAAT PLOEGT GROENSTROOK OM LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar is vannacht rond drie uur aangehouden omdat hij even tevoren vernielingen had aange bracht in de groenstrook in het midden van de Churchilllaan. In de groenstrook bij het fietsviaduct had hij een tijd lang met zijn auto rondjes gedraaid en de grond omgeploegd. Toen de bestuur der de surveillancewagen van de politie bemerkte, ging hij er van door over de Voorschoterweg. De politie wist de jongen aan te houden. Hij bleek onder invloed van drank te zijn. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk .7,,,vw. onthaald: deze- krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande_ 'Naam: Adres: Postcode/plaatse 'Telefoon- (voor controle bezorging) 1 'Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt bel abonnementsgeld betaald per. □maand automatisch betalen f 23,04 '□kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de fotocamera naar 'Naam: 'Adres: Postcode/plaats:_ I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^*,^1 I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CcidócSomcmt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11