„Ik ben wat sneller geweest. So what? Dat is toch leuk?" Vrijspraak voor vangen van „verboden" vis „Bouw meer afstemmen op wensen consument' Evenhuis zegt horeca wettelijke aanpak van clubhuizen toe geinig animo voor verzekeren losten tandarts INNENLAND/BUITENLAND EeidóC Gouiant WOENSDAG U NOVEMBER 1987 PAGINA 7 Oploo wil 100 asielzoekers OPLOO De gemeenteraad in Oploo heeft ingestemd met de opvang van asielzoekers in een voormalig klooster in het kerk dorp Stevensbeek. Een meer derheid van de raad ging bo vendien akkoord met een amendement van het CDA. Daarin staat dat er maximaal 100 asielzoekers in Stevensbeek mogen worden gehuisvest en dat daarmee pas in februari volgend jaar mag worden be gonnen. Het ministerie van WVC wil 140 asielzoekers huis vesten in Stevensbeek. SCHEVENINGEN Voorzitter drs. ing. C. Bokx van de Nederlandse Vereniging van Bouwon dernemers heeft zijn le den vanmiddag voorge houden een produkt te re aliseren dat is afgestemd op de wensen van de woonconsument. Daar staat volgens hem tegen over dat de laatste zich moet realiseren dat een huis in plaats van goed koop in de eerste plaats goed moet zijn en dat hij voor die extra kwaliteit moet betalen. van de onderne mers die voor eigen rekening en risico bouwen of laten bou wen. Naast een kwalitatief be tere woning zullen ook de ka vels waarop wordt gebouwd groter moeten worden. Het volgens hem verwachte over schot van landbouwgrond biedt daarom een gunstig per spectief. De financiering van een koopwoning moet boven- dien aantrekkelijker worden. Een mogelijkheid is voor de grond geen aflossing op de le ning te vragen. Bokx hekelde het beleid van de overheid die zich financieel uit de .bouw terugtrekt zonder voor alternatieven te zorgen en die de bouw aan de andere kant via tal van regels in een strak keurslijf dwingt. Dat werkt bovendien kostenverho gend, aldus de NVB-voorzitter. NOORDWIJKERHOUT Staatssecretaris Even huis van economische za ken gaat wettelijk optre den tegen het verschijnsel paracommercialisme in de horeca, de verkoop van bijvoorbeeld alcoholhou dende dranken in club- en buurthuizen. Evenhuis zei gisteren tijdens het jaarlijks congres van Ho reca Nederland in Noord- wijkerhout, dat hij het huidige artikel 3 van de Drank- en Horecawet van een nieuw lid zal voor zien. Daarin wordt het verlenen door gemeenten van de 3A-vergunning, waardoor alcoholhouden de dranken worden ge schonken tijdens bruilof ten en partijen in de ge noemde gelegenheden, aan banden gelegd. In het nieuwe lid wordt gere- feld dat de gemeenten die een A-vergunning verlenen aan instellingen die geen bv's. nv's. vof's of natuurlijke personen zijn en die niet zijn aangeslo ten bij horeca-organisaties één of meer voorschriften aan die vergunning moeten verbin den. Hij verwacht dat als de wind meezit, de wet eind vol gend jaar al van kracht kan zijn. Zoals bekend is paracommer cialisme de horeca, die spreekt van „oneerlijke concurrentie", al jaren een doorn in het oog. Evenhuis beklemtoonde dat hij weliswaar voorstander is van zelfregulering, maar niet meer voorbij kan gaan aan de wens vanuit de horeca het verschijnsel paracommercialis me wettelijk te bestrijden. In middels zijn er al afspraken gemaakt tussen het Bedrijf schap Horeca, de Nederlandse Sportfederatie en de sportbon den over het schenken van al coholische dranken in voetbal kantines en het gebruik van kantines voor bruiloften en partijen. Er is echter nog een „grijs circuit", bestaande uit buurt- en clubhuizen en ker kelijke instellingen. Sommige gemeenten zijn over het alge meen te snel met het verlenen van de A3-vergunningen en wettelijk zullen zij in de toe komst verplicht zijn voor schriften op te stellen vooraf gaand aan het verlenen van aie vergunning, zo lichtte een woordvoerder van Evenhuis' ministerie toe. Bij die voor schriften zei Evenhuis te den ken aan een verbod op of maximering van bijeenkom sten in de persoonlijke sfeer, zoals bruiloften en partijen in de instelling. Ook vindt hij dat die instellingen zich moeten onthouden van het aantrek ken van dergelijke evenemen ten en ten slotte vindt hij dat hun openingstijden moeten 'jtorden beperkt PREMIÈRE 19 NOVEMBER Kamerlid en rabbijn vragen verbod op stuk Fassbinder DEN HAAG Het RPF-Tweede-Kamerlid Leerling wil onder zocht zien of het theaterstuk „Het vuil, de stad en de dood" van de Duitse cineast Fassbinder antisemitische trekken heeft. Mi nister Korthals Altes (justitie) zal op grond van zo'n onderzoek eventueel moeten besluiten de première van het stuk. donder dag 19 november in Rotterdam te verbieden. Ook rabbijn Lody B. van de Kamp verzet zich tegen opvoering. Leerling wijst de minister er in kamervragen op dat het toneel stuk enige tijd geleden niet is opgevoerd in Frankfurt, omdat er bezwaren waren gerezen in de joodse gemeenschap. Het Amster damse theater Frascati heeft er volgens Leerling om dezelfde re den vanaf gezien het stuk op de planken te brengen. Rabbijn Van de Kamp voert aan dat in eèh periode van opko-. mend antisemitisme, racisme en discriminatie een samenleving zich niet kan permitteren „om onder het mom van cultuur kunst te presenteren met zulk een verwerpelijke inhoud". Hij wijst erop, dat de Rotterdamse wethouder voor kunstzaken J.M. Linthorst vooralsnog heeft geweigerd ten aanzien van het to neelstuk van Fassbinder culturele censuur toe te passen. „Een dergelijke weigering was in het verleden mede aanleiding tot de moord op miljoenen joden", schrijft de rabbijn. Het theaterstuk „Het vuil. de stad en de dood" gaat in de regie van Johan Doesburg op 19 november, na twee inspeelavonden. in het Rotterdamse theater De Lantaren in première. Volgens plan wordt het stuk vervolgens opgevoerd in de Stadsschouw burg van Arnhem. De Toneelschuur in Haarlem, het Haagse Theater aan de Haven, het Leidse LAK-theater, Academie The ater in Utrecht en Frascati in Amsterdam. Fassbinder heeft voor zijn dood in 1982 tegengesproken dat het stuk antisemitische trekken zou bevatten. Hij gaf toe dat in het stuk antisemieten voorkomen. „Maar natuurlijk geven die figu- rpn niet de mening weer van de schrijver". fRECHT Het is uiterst (jfelachtig of ziekenfonds- jzekerden zich op grote iaal vrijwillig via de aanvul de verzekering zullen in- jken tegen de kosten van idheelkunde voor volwasse- U, indien deze vodfziening het ziekenfondspakket zou fdwijnen. De Nederlandse ktschappij ter bevordering der Tandheelkunde en de Ver eniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) hebben dit gisteren meegedeeld aan staatssecretaris Dees van volksgezondheid. De VNZ heeft een representa tief onderzoek uitgevoerd on der 1.800 ziekenfondsverze kerden waaruit bleek dat nau welijks de helft van de onder vraagden zich aanvullend wil verzekeren voor vullingen, ze nuwbehandelingen, röntgenfo to's en prothesen. Bovendien lag het gemiddelde bedrag dat ze daar aan premie voor over hebben onder de kostprijs van een dergelijke aanvullende verzekering. De kosten van wat nu nog in het verplichte pakket zit en wat in de toe komst eventueel aanvullend zou moeten worden verzekerd zijn gemiddeld 86 gulden per verzekerde. Het kabinet is van plan de tandheelkundige zorg voor volwassenen uit het zie kenfondspakket te halen. Dat zou een verschuiving naar de particuliere portemonnee moeten opleveren van 500 mil joen gulden. Proefvaart Almirante Grau Na een reparatie van twee jaar is de Peruaanse kruiser Almirante Grau voor een proefvaart op de Noordzee ver trokken. Hier vaart het schip langs de in mist gehulde hoogovens in IJmuiden. De verbouwing door ADM Naval Services (ANS), dat speciaal voor deze klus uit de failliete ADM-boedel In stand werd gehouden, heeft 360 miljoen gulden gekost. FOTO: ANP VERMEEND (PvdA) OVER WINSTDELINGSPLAN Aangifte van illegaal kind na 4,5 jaar AMSTERDAM Bij de burgerlijke stand van Amsterdam is vandaag een kind aangegeven dat 4,5 jaar geleden is geboren. Dat meldt De Volkskrant vanmorgen. De aangifte heeft zoveel vertraging opgelopen doordat de ver loskundige die indertijd aangifte kwam doen het adres van de moeder niet wilde noemen, omdat die illegaal in ons land ver bleef. De ambtenaar van de burgerlijke stand weigerde toen het kind in te schrijven. Volgens artikel 36 van het Besluit Burgerlijke Stand moet een geboorte-aangifte voorzien worden van zoveel mogelijk gege vens. De verloskundige wilde die echter niet verschaffen, omdat gegevens van de burgerlijke stand openbaar zijn en dus ook ter beschikking staan van de politie. Die zou dan aan de hand van de aangifte de illegale moeder kunnen opsporen en haar het land uit laten zetten. Daar wilde de verloskundige niet aan mee werken en de Hoge Raad stelde haar, na een jarenlang juridisch gevecht, in het gelijk: ze is niet wettelijk verplicht het adres van de moeder van het kind mee te delen. Ze heeft daarom vandaag alsnog, bij dezelfde ambtenaar, aangifte gedaan van de geboorte. Kamer verhoogt minimum aantal vakantiedagen DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen een wetswijziging aangenomen om het minimum aantal vakantiedagen waar op een werknemer die vijf volle dagen per week werkt te verhogen van vijf tien naar twintig. Eveneens met alge mene stemmen werd een voorstel van het kamerlid Biesheuvel (CDA) aange nomen om de bij wet voorgeschreven opbouw van vakantiedagen in het eer ste jaar van afwezigheid wegens ziekte te beperken tot het eerste halfjaar. De regering wilde alleen de eerste drie maanden voor de opbouw van verlof in aanmerking laten komen. Winst maken is nog niet belasting betalen DEN HAAG Winst mèken hoeft niet direct te betekenen dat bedrijven ook belasting moeten gaan betalen. Veel onderne mers mogen hun verlie zen van afgelopen jaren compenseren met de winst die zij nu boeken. Winst die gebruikt wordt voor investeringen is niet altijd belastbaar. Winst uit dochterondernemingen is in veel gevallen evenmin belastbaar om dubbele be lastingheffing te voorko men. Bij multinationals wordt in principe alleen gekeken naar de winst die de Nederlandse vestiging maakt. Vanuit dit ge zichtspunt is het „heel re delijk te noemen dat toch nog de helft van de winst gevende bedrijven in Ne derland vennootschapsbe lasting betaalt, zo ver klaart staatssecretaris Ko ning (financiën) in ant woord op vragen van het PvdA-kamerlid Ver meend. Uit een geheime, interne notitie van Finan ciën was gebleken dat vijftig procent van de be lastingplichtige onderne mers geen vennootschaps belasting betalen, terwijl 85 procent van alle bedrij ven wel degelijk winst maakt. Koning geeft toe dat de staat belastingin komsten misloopt Hij noemt het percentage van vijftig „een schatting, be doeld voor intern beraad, die niet met harde cijfers aan de Kamer kan worden meegedeeld". Overigens is de opbrengst van de vennootschapsbe lasting in de afgelopen vier jaar met ruim tachtig procent gestegen van bij na zes miljard in 1983 tot elf miljard dit jaar. Na het „Alsjeblieft, één friet en twee hamburgers" mag de volgende auto zich melden bij deze juffrouw van Nederlands eerste „drive-in"-McDonald's in Huis ter Heide. Buurt eist sluiting drive in-McDonald's UTRECHT Sinds het ham burgerconcern McDonald's in het Utrechtse Huis ter Heide begin september een zogeten „drive in"-restaurant begon, hebben de omwonenden geen leven meer. De „drive in", een ons land nieuw fenomeen waarbij men zich kan laven aan spijs en drank zonder de auto te verlaten, lokt met name vrijdag en in de week einden enorme files eetlusti- gen die met hun wagens de omgeving geheel verstoppen en de omwonenden enorme overlast bezorgen. In een kort geding voor de Utrechtse rechtbank eisen de boze buren, die ook wel eens door fast- food-fans worden bedreigd, dat McDonald's onverwijld de poort sluit, temeer daar het concern naar hun mening in strijd met de wet niet eens een beroepsprocedure bij de Raad van State heeft afgewacht. ALKMAAR De meer voudige kamer voor eco nomische strafzaken van de Alkmaarse rechtbank heeft gisteren de 41-jarige visser P. de H. uit Den Oever vrijgesproken van het in strijd met de EEG- bepalingen in september '85 aanvoeren van twee partijen schelvis („bij vangsten" volgens de ver dachte), waarvoor toen een vangstverbod gold. Officier van justitie mr. P. Brilman had voor beide overtredingen tweedui zend gulden boete geëist. Het vonnis betekent zolang in eventueel hoger beroep niet anders is bepaald, dat aantoon baar echte bijvangsten onge straft kunnen worden aange voerd in de beide visafslagen binnen het arrondissement Alkmaar te Den Helder en in Den Oever. De rechtbank acht niet bewe zen dat De H. gericht op de verboden soort viste. De offi cier van justitie achtte dat wel het geval, omdat hij de 11,5 en 30 procent „verboden" vis in de twee vangsten van H. te hoog vond om nog van „bij vangsten" te kunnen spreken. Bovendien waren de verboden vangsten zijns inziens „tech nisch te vermijden" door een ander visgebied te kiezen en andere vistechnieken toe te passen, zoals een hoger of la ger net. Volgens inspecteur H. Groen van de Algemene Inspectie dienst (AID) van het Ministe rie van Landbouw en Visserij zijn bijvangsten van soorten, welke volgens de Europese qu oteringsnormen niet meer ge vangen mogen worden, „tech nisch niet te vermijden, maar wel te beperken'Volgens hem kijkt de AID dan vooral naar de verhouding tussen de legaal gevangen soorten en de verboden vangsten. De H. werd wel veroordeeld tot 1500 gulden boete voor het vissen in verboden gebied en het zonder de voorgeschreven melding aan land brengen van een vangst. )EN HAAG Het VdA-kamerlid dr. Wil- jm Vermeend (38), be- istingjurist en econoom, wam juni '84 in de Ka ler. Vanaf die tijd tot nu >e presteerde hij het met ier initiatief-wetsvoor- lellen te komen. Dat antal mag een unicum eten. Vermeend is veel- elovend. Niet alles van rat hij op de rails zette, aaide de eindstreep, laar het wetsvoorstel, at hij samen met zijn artijgenoot Moor indien- e en dat erop gericht -as langdurig werklozen an een baan te helpen le wet Vermeend-Moor), aaide het wèl en werd a aanvankelijke start- roblemen toch een rede- jk succes. brige maand lanceerde hij in winstdelingsplan dat in ït regeringskamp „gematigd isitief" werd ontvangen. Het lorstel komt neer op een instdeling van belastingvrij aximaal tweeduizend gul- in, uit te keren in waardepa- eren, zoals aandelen of obli- Ities en in contanten (tot een pximum van duizend gul- fcn). Kern ervan is dat de èrkgever fiscaal niets kan •trekken maar de werkne- er geen premies behoeft te •talen. Het kost de schatkist ets, maar het levert even- in wat op, het stimuleert looguit" de koopkracht. De instdeling komt bovenop ft loon en moet naar de me ng van Vermeend deel uit- aken van de cao-onderhan- slingen. Alleen dèn kan het fors tel een bijdrage zijn tot ft matigen van looneisen. 'erbaasd ■et is dit wetsvoorstel dat af- ilopen dagen voor enige op- linding gezorgd heeft. Want lat gebeurde? Medio septem- er lekte het plan uit, nog Dordat de fractie er over had Unnen spreken. Het ministe- e van financiën dat bezig is nen. Ik wil evenmin met he melbestormende wetten ko men die gedoemd zijn in schoonheid te sterven. Wel wil ik zakelijke voorstellen presenteren waarvan je weet dat die op steun kunnen reke nen. Premier Lubbers vraagt in debatten met de oppositie vaak: hoe had het dan ge had willen hebben? Dat is toch prachtig? Dan denk ik: dat zal ik u laten weten. En dus ga ik aan het werk om te laten zien dat wij als oppositie werkbare ideeën hebben. Ne men CDA en VVD die over. dan is dat winst. Zo ben je als oppositie offensief bezig en niet defensief. Ik denk daarbij niet aan mogelijke toekomsti ge politieke scenario's van na 1990, maar aan de praktische politiek van alledag Toch leuk? Waarom doet hij het wets voorstel over de winstdeling niet samen met zijn fractiege noot Kombrink? Die is ook fi nancieel specialist en was zelfs staatssecretaris van fi nanciën in het tweede kabi net-Van Agt. „We hebben de taken ver deeld. Straks moet iemand in de fractie over dit voorstel het woord voeren en iemand moet het verdedigen. We.heb- ben afgesproken dat ik de verdediging op mij zal nemen. Thijs Wöltgens, de derde fi nancieel specialist van de fractie, zit meer in de sfeer van de Miljoenennota en zo". Vermeend maakt er geen ge heim van bij het maken van zijn voorstellen te kijken wat het bedrijfsleven wil. „Als je wat wil bereiken, zul je reke ning moeten houden met wat de markt vraagt en hoe de markt reageert. Winstdeling draagt bij tot loonmatiging. Fractievoorzitter Kok heeft in '86 al aan het kabinet ge vraagd de barrières tegen de winstdeling op te ruimen. CDA en VVD hebben gezegd dat de gedachte van winstde ling hen wel aansprak. Dat leidde ertoe dat het kabinet besloot met een eigen voorstel te komen. Ik ben wat sneller geweest. So what? Dat is toch leuk?" ED FIGEE ijs voor prof. Oort if. Oort (87) heeft gisteren in tyo de Kyoto-prijs in ont- igst genomen voor zijn grote diensten op het gebied van astronomie en astrofysica, te prijs, die wel wordt be- louwd als de Japanse versie i de Nobel-prijs, werd hem jereikt door president Ryuzo ima van de Inamori Stich- die de prijs heeft ingesteld, rt was verbonden aan de dse universiteit en verrichte Ier meer onderzoek naar de letuur en dynamica van de Ikweg en de supernova. Bij prijs voor de emeritus hoog- tar hoort ook een bedrag l ruim 625.000 gulden. FOTO: ANP JSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN Kamerlid Willem Vermeend: Premier Lubbers vraagt in debatten met de oppositie vaak: hoe had het dan gehad willen hebben? Dat is toch prachtig? Dan denk ik: dat zal ik u laten weten. FOTO: PERS UNIE met het ontwikkelen van een winstdelingsplan (de discussie loopt al enige jaren), keek verbaasd op. De ambtenaren maakten een interne notitie over het uitgelekte voorstel en kraakten het af omdat het de staat enige honderden mil joenen guldens zou kosten. Maar Vermeend kon aanto nen dat zijn plan juist niets zou kosten. Uit de notitie bleek ook dat slechts de hglft van de winst gevende ondernemingen in ons land vennootschapsbelas ting betaalt. Als er al een winstdelingsregeling zou moeten komen, zou het ten minste een regeling moeten zijn die de staat wat oplevert, vond Financiën. Gisteren be antwoordde staatssecretaris Koning een aantal door Ver meend gestelde vragen waar bij de oewindsman min of meer het boetekleed aantrok. Vermeend: „Ach, er hangt een sfeertje van competitie omheen. Ik kan mij dat wel voorstellen: er is een groep ambtenaren intensief mee be zig en dan ineens verschijnt zomaar een plan van een nieuw kamerlid uit de opposi tie die dat ook nog even hele maal in zijn eentje doet. Ik ben er aan begonnen omdat de staatssecretaris gezegd had dat hij onvoldoende tijd had er snel mee te komen. Koning heeft zijn kritiek teruggeno men en daarmee is voor mij de kous af. Binnenkort praten wij samen verder over de techniek van het voorstel". Politieke betekenis Hoe het verder ook zij, het is boeiend te constateren hoe een PvdA-kamerlid een voor stel over politiek gevoelige fi nanciële wetgeving indient dat voor CDA en VVD in principe acceptabel blijkt te zijn. Is hij zoetjesaan bezig om, wellicht met instemming van zijn partij, de weg te effe nen voor een toekomstige coalitie met het CDA? Zijn initiatief past toch aardig in de sfeer van het rapport „Schuivende panelen" die de commissie-Pronk uitbracht over de noodzakelijk geachte vernieuwing van de PvdA? Vermeend verrast: „Neen, he lemaal niet. Wanneer je je als oppositiepartij beperkt tot het maken van nota's, dan kun je er gif op innemen dat die wel willend worden bekeken en vervolgens in een la verdwij-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7