ProVeste Meisjes nog te weinig zeker van eigen kunnen „Huub, laat die code toch zitten! IS MAATWERK HERKENBAAR? fimerlid njgert zich 3n aids- impagne Onze verzekerings adviseur wees ons de weg. IEÖWS Kleine verbetering voor trendvolgers h Betaalbaar Aanvullend Pensioen... -mJJNENLAND Ë&idócCotvumt WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 BOLD VERRAST tfOR UITLATINGEN 30FD0FFICIER INDAM Het Ahold-concern is „on- jenaam verrast" door de uitlatingen te- de pers van de Haarlemse hoofdofficier justitie in de ontvoeringszaak Gerrit ^Heijn. Een woordvoerder van A hold tma| op de eerdere verzoeken van de fami- varfeijn om terughoudendheid. De Ahold- irtoPan wilde verder niet inhoudelijk rea- h op wat de hoofdofficier, die voor het Vvan de maand een ontknoping ver- Llr°lt, heeft gezegd. In dat licht wilde hij agr^iiet ingaan op de vraag of de uitlatin- er (yan de hoofdofficier mogelijk nadelig urofoor de verdere ontwikkelingen in de gQWingszaak. Van politiezijde is daar- 'ook geen duidelijkheid te krijgen. Hoofdverdachte Salem- affaire vrijgesproken ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft vanmorgen de 61-ja- rige Rotterdamse zakenman Anton R. vrijgesproken van betrokkenheid bij de zogenaamde Salem-affaire. Officier van justitie mr. D. Copper eiste in fe bruari 1986 drie jaar gevangenisstraf tegen R. Volgens de rechtbank is niet wettig en overtuigend bewezen, dat R. in december 1979 betrokken is geweest bij de verkoop van een partij van bijna 200.000 ton ruwe olie aan het door een olieboycot getroffen Zuid-Afrika en dat die olie van diefstal afkomstig was. Bovendien heeft de rechtbank het openbaar ministerie op de overige punten van de dagvaarding niet ont vankelijk yerklaard. Deze hebben on der andere betrekking op valsheid in geschrifte, die R. zou hebben gepleegd. Fiscus haalt schroot weg DEURNE/HELMOND De belasting dienst is vandaag begonnen met het af voeren van een hoeveelheid schroot ter waarde van ongeveer vijf miljoen gul den van de woonwagencentra in Deur- ne en Helmond en een schrootverwer- kingsbedrijf in Helmond. Het schroot is door de belastingdienst bij vier schroot- handelaren in beslag genomen omdat ze een belastingschuld hebben van acht tien miljoen gulden. Eerder al nam de belastingdienst bij de handelaren een grote hoeveelheid goederen, acht ren paarden (waarvan er een een waarde heeft van drie ton) in beslag en een be drag van een miljoen gulden in contan ten. Tijdens de actie, begeleid door ruim honderd politiemensen, werd één man aangehouden. In Heerlen deed de politie gisteren een inval in een v kamp. Met diepladers werden sta-caravans afgevoerd dere kampen moeten verhuizen. (ADVERTENTIE) HAAG Het GPV- erlid Schutte heeft ern- bezwaren tegen de iskjhcidscampagne ter voor- jng van Aids. De affi- „.met teksten als „Sonja iiikt ze (omdat ze gezond "derj op wil)" zijn hem een *e lh in het oog, zo zei hij j la^en in de Tweede Ka- dus tegen minister Brink- erla ,ntaj/ind dit een ergerlijke aarjagne", aldus Schutte. daargelaten dat ik niet "er bf te weten dat Sonja, Danny etcetera con- is - gebruiken, meen ik etj</an deze campagne de er ijke suggestie uitgaat r Lexueel gedrag met wis- de partners volstrekt aal is. Had dit nu niet *A«rs gekund?". holt. lier nstil p hl tzie| n ht Wie kent deze vrouw? Bij de gemeentepolitie van Krinpen aan den IJssel verblijft sinds maandag 2 november deze vrouw, die 's nachts schamel gekleed lopend in de Stormpolder door de politie werd aangetroffen. Zij zegt Anita Scheel te heten en op 30 maart 1941 in Zürich te zijn ge boren. In Zwitserland zijn deze personalia echter onbekend. De vrouw, die vloeiend Duits spre'ekt, is niet in het bezit van een paspoort en wenst op geen enkele manier aan haar identificatie mee te werken. De politie van Krimpen aan den IJssel (01807-16033) vraagt het publiek dringend om informa tie over Anita Scheel". (ADVERTENTIE) hudi eid^uhin is Opl ;pe<ug in gon; -n «land nacl den MOSKOU Yehudi Menuhin die in Amerika uit Russische ouders werd ge boren en intussen Brits staatsburger is, is gisteren na 16 jaar weer opgetreden in Rusland. Volgens het persagentschap TASS speelde hij in Moskou samen met de pianiste Viktoria Postnikova vioolso nates van Beethoven, Brahms en Bartok en gaf twee toegiften. In de solistenka mer voerde de 71-jarige Menuhin een kort gesprek met de Sovjetminister van cultuur, Vassili Zacharov. Hij zei tegen hem dat het niet aan hem gelegen had dat hij nu pas weer in de Sovjetunie kon optreden en hij sprak de hoop uit dat nog vele recitals zouden kunnen volgen. Menuhins tourneé in de Sovjetunie duurt tot 24 november en Leningrad staat ook op het programma. (ADVERTENTIE) ckt gesneden doublc-breasted van zuiver scheerwol. ïrlemmerstraat 149, Leiden MANNENMODE 52 „BEROEMDE" VROUWEN PRATEN SCHOLIERES MOED IN N VANDAAG C\ AMSTERDAM Wist u wat u wilde worden, toen u als jong kind nog vol adoratie was voor wat pa, ma en de leraar deden? Toen Cox Habbe- ma jong was, besloot ze te worden als Winnetou: een dappere en edele in diaan. Maar ze werd eerst actrice en is nu di recteur van de Stads schouwburg Amsterdam. „Wat ik maar wilde zijn, kon ik een tijdje worden. Nou kan niet iedereen actrice worden, natuur lijk. De tonelen zouden te vol zijn en de zalen te leeg", vertelt Habbema als één van de 52 „be roemde" Nederlandse vrouwen die aan het woord komen in „Kies voor jezelf". Dit leuke boekje is in op dracht van de Stichting voor het Kind gemaakt ter gele genheid van de uitgifte van de kinderpostzegels 1987 (verkoop vanaf vandaag) met het thema Kind en Beroep. Eind van deze maand kun nen scholieren dit boekje op vragen bij hun schooldecaan. „Of het boekje ook gewoon in de verkoop komt. hangt ervan af of het aanslaat", is de te bescheiden reactie van Thea Meinema van de Stich ting voor het Kind. „Uit ons vandaag gepresenteerde Into- markt-onderzoek blijkt dat meisjes van 12, 13 en 14 nog te onzeker zijn van hun eigen kunnen. De door hen geko zen beroepen zijn voor ruim een kwart typisch vrouwen beroepen. De rest kiest door gaans ook geen bijzonder am bitieuze beroepen. Maar als de meisjes gevraagd wordt - welk beroep zij zouden kie zen als zij een jongen waren geweest, blijken ze een beroep te kiezen met een iets hogere status. De resultaten van het onderzoek maken daarom het boekje „Kies voor jezelf" noodzakelijk. Daaruit blijkt de boodschap: je kunt veel meer dan je denkt en kies voor jezelf. Vandaar de titel". Uit het onderzoek blijkt dui delijk wat de meeste jonge meisjes niet willen zijn: een jongen. Als dat niets over hun ambitie zegt... Hun moeder is de vrouw die ze het meest bewonderen. Het is dan ook niet vreemd dat de meeste „meisjes van dertien" denken later te trouwen en kinderen te krij gen. Zij nemen daarbij echter „emancipatorische standpun ten" in. Twee van de drie meisjes zien een vrouw als hoofdkostwinner als iets nor maals en stoppen met wer ken vanwege de kinderen is volgens hen geen vanzelf sprekende reden. Zelfverdiend brood In „Kies voor jezelf" merkt schrijfster en actrice Marjan Berk op dat niets zo lekker smaakt als zelfverdiend brood. De boodschap moge duidelijk zijn. Ocfk hockey- international Marjolein Bol- huis-Eijsvogel vindt dat wer ken je leven „in alle opzich ten" rijker maakt. Dien Cor- nelissen, voorzitter Neder lands Comité voor Kinder postzegels, moest vanwege de oorlog wachten op een be roepsopleiding. Zij pakte toen van alles aan en heeft daar van later alleen maar plezier gehad. Journaliste Jolan Douwes zegt de kriebels te krijgen als ze merkt hoe meisjes worden gestimuleerd om computerdeskundige, pi loot of kapiten te worden. „Het doel is goed, maar het móet zo nodig". Heieen Du- puis heeft het tot hoogleraar medische ethiek geschopt door niet voor zich te laten kiezen. Oud-minister Til Gardeniers, thans lid van de Raad van State, adviseert haar jonge seksegenootjes: „Héb je een maal gekozen, zet dan door; wees niet bang voor een moeilijke opleiding". Lenie 't Hart, directeur Zeehonden- crèche Pieterburen, had ei genlijk medicijen willen stu deren maar zit nu toch ook in de „patiëntenzorg". „Doe niets klakkeloos. Vraagje al tijd af waarom je iets doet", is haar levensles. Achter het stuur Omdat beroep noch carrière op zich gelukkig maakt, moet een mens daar ook andere waarden aan toevoegen, zo vindt chirurg A.A. Holscher. Stoere taal laat voorlichtster Marijn de Koning (ooit be kend van het NOS-Journaal) horen: „Trouwen helpt niet. Je moet je verantwoordelijk heid voor jezelf nemen en houden, kiezen en zorgen dat je werk krijgt". Dian van Leeuwen, voorzitter Eman- ciepatieraad, drukt de .jonge mensen die toegroeien naar volwassenheid" op het hart de kansen te grijpen die zij juist nu krijgen. Irma Weltevreden, afkomstig uit Suriname en moeder van vier kinderen, is buschauf feur in Amsterdam. Haar woorden doen haar naam eer aan, wanneer ze zegt: „En thuis zijn ze er wat trots op dat moeder achter het stuur zit". Maartje van Weegen, de Veel meisjes kiezen typisch vrouwenberoepen. Maar als hun gevraagd wordt welk beroep zij zouden kiezen als zij een jongen waren ge weest blijken ze een beroep te kiezen met een iets hogere status. TEKENING: GITTE SPEE presentatrice van het half- zesjournaal, klinkt pessimisti scher dan ze zelf zegt te wil len zijn. „Ik zie de kansen voor de jonge mensen van nu op een baan naar eigen keuze toch niet al te groot". Zij doelt daarbij op overdreven opleidingseisen en de voor keur die mannelijke sollici tanten volgens haar toch nog steeds genieten. Lucia Meer ing van de Verkeersdienst Rijkspolitie waarschuwt de meisjes voor een slechte keu ze op school: „Een verkeerd, vakkenpakket sluit al veel beroepen uit". „Géén exact" Lieve meisjes van nu, kies géén exact", zo houdt schil deres en schrijfster Charlotte Mutsaers de lezers voor. Voor je het weet zit je hele hebben en houwen in de computer, jijzelf erbij. Ook zonder walkman kun je gezellig wandelen". Wereldkampioe ne Guusje van Mourik voelt zich „terechtgekomen" in de tandtechniek en leeft daarom haar anti-burgerlijke kanten uit in karate. Ketje Ruizeveld laat zien waarom ze terecht mede werkster is van de Stichting Wijze Oude Wijven. „Stel je buigzaam op", zo schrijft zij, „schroom niet om je keuze zonodig te herzien. Stel je toekomstverwachtingen hoog, het zal je aansporen en je gevoel van eigenwaarde aanwakkeren. In ieder mens schuilen mogelijkheden die zich op jonge leeftijd nog niet openbaren". Minister Neelie Smit-Kroes adviseert de nog-lang-niet- stemgerechtigde meisjes: „Gebruik je 'kiesrecht', dan ben je veel vaker tevreden met jezelf". Het woord roeping is nog niet gevallen, maar daar brengt Maria ter Steeg ver andering in. Zij is als hoofd godsdienstige uitzendingen KRO-televisie blij dat er steeds meer vrouwen in de kerk en de theologie werken. „Misschien durven ze ook te denken, dat hun beroep iets met roeping te maken heeft. Met idealen. Met iemand die roept. Des te beter als ze dat durven denken". HERMAN JANSEN „SNIJTUDENBESLUIT" BEPLEIT VOOR SPECIALISTEN AMSTERDAM Medisch specialisten en chirurgen moeten worden gebonden aan een maximaal aantal arbeidsuren per dag. Op die manier moet het aantal fouten bij behandelingen en operaties worden tegengegaan. Dat vindt prof. dr. G. M. van Asperen, hoogleraar ethiek aan de universiteit van Am sterdam. Lange arbeidstijden leiden volgens prof. Van Asperen niet tot optimale arbeidsprestaties. „Er zijn grenzen aan het men selijke prestatie- en uithoudingsvermogen. Het wordt tijd dat maatregelen genomen worden die in andere bedrijfstakken al lang een feit zijn. Het gaat om de bescherming van de vei ligheid van het publiek", aldus de ethica. Voor de bedoelde medici zou volgens haar een soort „snijtijdenbesluit" moeten gaan gelden. Volgens Van Asperen moet er een verband be staan tussen het soms zeer hoge aantal arbeidsuren en het aantal ongelukken waarvan patiënten de dupe worden. Zij noemt het dringend gewenst dat er een onderzoek naar dit verband komt. „De officiële gegevens over het ziekenhuis wezen in ons land, voor zover publiekelijk toegankelijk, ver schaffen geen goed beeld over aantallen medische fouten en hun oorzaken. Het is erg moeilijk daar een vinger achter te krijgen". Brandstichter wil beroemd worden EINDHOVEN Een 19-ja- stond voor zestien miljoen rige Eindhovense jongen gulden schade. De jongen zei heeft bekend dat hij in mei de brand te hebben gesticht brand heeft gesticht in een omdat hij beroemd wilde speelgoedzaak in de Eindho- worden als de ontdekker van vense binnenstad. Er ont- de brand. DEN HAAG Minister De Koning van sociale za ken heeft de Tweede Ka mer gisteren laten weten vast te houden aan een verbetering van de ar beidsvoorwaarden voor werknemers in gesubsi dieerde instellingen (zie kenhuizen, bejaardenoor den en welzijnswerk) ter (ADVERTENTIE) Hoofdagenten verdacht van autokraken AMSTERDAM Twee hoofdagenten worden ver dacht van diefstallen uit auto's in parkeergarages in Amster dam Zuid-Oost. Het tweetal is vorige week na een onderzoek door het Centraal Onderzoeks Bureau (COB) van de Amster damse politie aangehouden en heeft inmiddels een gedeelte lijke bekentenis afgelegd, al dus de woordvoerder van de politie in de hoofdstad van morgen. De verdachten zijn de 29-jarige B.E. en de 31-jarige F.V. De betrokken hoofdagen ten zijn buiten functie gesteld. De korpsleiding heeft burge meester Van Thijn voorgesteld het tweetal te schorsen in af wachting van een mogelijke strafrechtelijke vervolging. grootte van 0,75 procent in 1988. Slagen werkge vers en werknemers erin de pensioenpremie in hun sector te verlagen, dan mogen ze dat geld aan de ruimte toevoegen. Uit de brief van De Koning blijkt dat werkgevers die de Censioepen bij het ABP heb- en. ondergebracht nog bijna een vol procent mogen toevoe gen aan de ruimte. Dat spoort met de extra ruimte die minis ter Van Dijk van binnenlandse zaken binnen het ABP voor de ambtenaren heeft gevonden. De werknemersorganisaties hebben nog tevergeefs gepro beerd een half procent extra bovenop de ruimte te krijgen, die ze dan aan werkgelegen heid wilden besteden. De Ko ning heeft daar echter geen geld voor, zo blijkt uit de brief aan de Kamer. Eerder drong de bewindsman er wel op aan om binnen de ruimte toch iets aan werkgelegenheid te doen. Behalve ruimte voor de alge mene verbetering van de ar beidsvoorwaarden is er nog een procent beschikbaar om de incidentele loonontwikkeling te kunnen betalen in 1988. Er is bovendien wat geld beschik baar om (arbeidsmarkt-) knel punten in de ziekenhuizen, bij de medisch kinderdagverblij ven, de gezinsverzorging en bij toneel en dans uit de weg te ruimen. (ADVERTENTIE) Daar hebben we Nahonale- Nederlanden voor. 12 november Mr. P. van Vollenhoven houdt in het RAI-congrescentrum te Am sterdam tijdens de ledenverga dering van de Koninklijke Neder landse Reders Vereniging een inleiding over het onderwerp „Zonder overheidssteun geen scheepvaart". Prins Bernhard neemt In de Ber- nhardkazerne te Amersfoort het eerste exemplaar in ontvangst van het boek „Vier eeuwen Ne derlandse cavalerie", geschre ven door It-gen. b.d. J.A.C. Bar- tels. Prinses Margriet woont In Bonn de viering bij van het tienjarig ju bileum van het „Institut für Euro- pöische Umweltpolitik". Zij Is voorzitter van deze Europese Culturele Stichting. GRATISKLKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA 71< viêr.' ik nee, ze ih mi in vjPiueN poosje- vit te ze JOURNALISTIEKE GEDRAGSCODE VOOR ONWILLIGE BEROEPSGROEP AMSTERDAM De Am sterdamse rechtbankpresi dent mr. B. Asscher zei het al: „Praten met een journalist over een ge dragscode is hetzelfde als praten met Lucas Bols over geheelonthouding". En toch heeft Huub Evers, docent ethiek aan de Academie voor de Journalistiek in Tilburg, het aangedurfd met zo'n gedragscode op de prop pen te komen. Hij hield hem zelfs ten doop in het gezelschap van journalis ten, ter gelegenheid van de presentatie van zijn proefschrift „journalistiek en ethiek", waarop hij morgen promoveert aan (ADVERTENTIE) Veel situaties vereisen maatwerk in verzekering. Denk maar aan individuele of kollektieve pensioenen. Aan specifieke situaties in het bedrijf of thuis. Dus...aan assurantiekantoren die voldoen aan de hoge eisen van het NVA lidmaatschap. Want daar treft u verze keringsdeskundigen. Hun kantoren herkent u aan dit vignet. En de adviezen aan de kwaliteit. Die is maatgevend. de Vrije Universiteit in Amsterdam. „In de loop der jaren zijn er verschillende mensen geweest die tegen me gezegd hebben: Huub, jongen, laat die code toch zitten!". Evers verbaast zich niet over de-kritische ont vangst van zijn geesteskind. Hij weet dat de animo voor een gedragscode een vastge legde beroepsmoraal onder journalisten gering is. Hij weet dat de meeste journalisten hun schouders ophalen als gespro ken wordt over de „Code van Bordeaux" uit 1954, waarin de volgende „open-deurstijl" ge hanteerd wordt: „Eerbied voor de waarheid is de eerste plicht van de journalist". Evers: „Ja, veel journalisten zijn tegen co des, omdat die doorgaans in zulke algemene en abstracte termen worden gesteld dat je er niets aan hebt. En als het te concreet en detaillistisch is, beperkt het weer de persvrij heid. Bovendien is er in de wet al genoeg geregeld, zegt men. Maar dat verhaal gaat niet op, want een code is geen juridisch instrument, maar een teken van beroepsethiek. Daarom beperkt het de vrij heid ook niet. Je moet de code zien als een leidraad, een richtlijn. Niet alleen voor jour nalisten, maar ook voor het publiek dat wil weten wat het verwachten mag. En voor de rechter. Desgewenst kan As scher in mijn boek de code vinden waar hij om gevraagd heeft". Geen recept Wat treft Asscher aan bij het lezen van Evers' code? „Geen receptenboek voor alledag", zegt de promovendus, die spreekt over een „ethisch ka der waarbinnen discussie mo gelijk is". Dat leidt ertoe dat in de code nogal wat slagen om de arm worden gehouden. „In beginsel", zegt Evers, moet een journalist zich als zodanig be kend maken. En „in beginsel" moet een journalist zijn belofte nakomen, als hij toegezegd heeft de naam van zijn bron geheim te houden. Concreter kan het niet, zegt Evers. Voor harde uitspraken over actuele zaken ben je bij hem aan het verkeerde adres. Mag een journalist onrechtmatig ver kregen belastinggegevens van premier Lubbers publiceren? Evers antwoordt aarzelend. „Voor concrete gevallen moet je kijken of er aanknopings punten in de code staan'zegt hij. „Maar ik denk dat je in eerste instantie kunt zeggen dat het feit dat Lubbers bin nen de wettelijke mogelijkhe den is gebleven, niet mag lei den tot publicaties waarin ge suggereerd wordt dat hij iets gedaan heeft wat niet mag". Misschien had de premier naar de Raad voor de Journalistiek moeten stappen om een duide lijke uitspraak over de Revu- publicatie te vernemen. De raad heeft de afgelopen 25 jaar 220 klachten behandeld en daarbij in veertig procent van de gevallen uitgesproken dat de klacht tegen de journalist of het medium gegrond was, zo heeft Evers uitgerekend. Dat lot trof de Nieuwe Revu overi gens maar zelden. Evers. „Koploper was De Telegraaf, die kreeg 24 klachten aan zijn broek, waarvan ongeveer de helft gegrond werd verklaard. Daarna volgden Het Vrije Volk (13 klachten, 8 gegrond) en Panorama (11 klachten, 6 gegrond). Opmerkelijk is dat een blad als Privé helemaal niet op de lijst voorkomt en Story maar één keer. Een mo gelijke verklaring daarvoor is dat het publiek duidelijk on derscheid maakt tussen jour nalistiek en leesvoer. Maar het is ook goed mogelijk dat men met een klacht over zo'n blad naar de rechter stapt in plaats van naar de raad". Dat is inderdaad aan te beve len, want de roddelbladen hebben er gewoonte van ge maakt zich niets van de Raad voor de Journalistiek aan te trekken. Ze zullen ook wel niet erg onder de indruk zijn van de gedragscode van Evers. Maar daar ligt de ethicus niet wakker van. „Voor wie een klacht heeft over Privé, Story en dergelijke is de weg naar de rechter verre te verkiezen. Die kan overigens ook gebruik maken van mijn code waar die roddeljournalisten zich niet aan zullen houden". STEVO AKKERMAN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3