h Schillebeeckx hekelt fel kerkelijk machtsmisbruik Aidslijders zijn last voor samenleving Ccidóc (Soma/nfo kerk wereld Een op vijf Russen gelovig beroepingen Toeristen jagen monniken uit klooster brieven >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £etdóc@ou/uuit WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 PAGINA >JÏ Verzuiling maakte doorstroming ideeën mogelijk NIJMEGEN Katholieke intellectuelen hebben duidelijke aanwijsbare invloed uitgeoefend op de Nederlandse kerkelijke leiding in de jaren zestig. Ondanks deze invloed hebben ze de ontwikkeling in katholiek Nederland tussen 1946 en 1975 niet bewust gestuurd. Dat betogen Ed Simons en Lodewijk Winkler in een proefschrift „Het Verraad der Clercken. Intellectuelen en hun rol in de ontwikkelingen van het Nederlandse katholi cisme na 1945", waarop zij vandaag aan de Nijmeegse universi teit gezamenlijk zijn gepromoveerd. De verzuilde structuur waarin katholiek Nederland zich bevond, bleek een goed mid del om de nieuwe ideeën bij de katholieken ingang te doen vinden. Vaticaan roept nuntius terug uit Zuidafrika JOHANNESBURG Het Vaticaan heeft de nuntius uit Zuid afrika teruggeroepen. De Belgische aartsbisschop Joseph Mees, die sinds 1985 deze diplomatieke post bezette, was in Zuidafri ka onder groeiende kritiek van de vier miljoen rooms-katho- lieken gekomen. Mgr. Mees riep veel weerstand op toen hij be gin dit jaar als eregast van de Zuidafrikaanse regering de ope ning bijwoonde van het Zuidafrikaanse parlement, waarin driekwart van de bevolking niet is vertegenwoordigd. Ook had hij kritiek geleverd op de Zuidafrikaanse bisschoppen die on der bepaalde omstandigheden politieke activiteiten van geeste lijken billijken. De toorn van een oprecht mens is de dronkenschap der verontwaardiging. Comtesse Diana SOVJETBLAD: MOSKOU Tussen tien en twintig procent van de inwo ners van de Sovjetunie ge looft actief. Het beeld va rieert per district. Dit staat deze week in het Sovjet-blad Nauka i Religia (Wetenschap en Godsdienst). Het drukt in zijn jongste nummer statistie ken af een unicum in de Sovjet-Unie die aangeven dat het aantal officieel gere gistreerde godsdienstige orga nisaties daalt. Maar het aan tal kerkdiensten (met inbe grip van rouw- en trouw- diensten) vertoont een stij gende tendens. „Wij nemen niet een massaal opgeven van de godsdienst waar zoals in de eerste jaren n4 1917 het geval was. In en kele streken neemt het aan tal gelovigen juist toe", haalt het blad het hoofd van de of ficiële raad voor religieuze zaken. Konstantin Chartsjev. aan. Het aantal gelovigen in de Sovjetunie schat hij tussen 28 en 56 miljoen op een totale bevolking van (in 1986) 278 miljoen inwoners. De Russisch-Orthodoxe kerk telde in 1986 6.794 geregis treerde organisaties, tegen 11.742 in 1961. Voor de rooms-katholieke kerk zijn de cijfers 1.099 in 1986 en 1.179 in 1961. Onder het isla mitische volksdeel daalde het aantal geregistreerde organi saties van 2.307 naar 751. Ook het aantal organisaties van de joden. Pinkstergelovi gen en Jehova-getuigen liep terug. Alleen bij de protes tanten en de baptisten - die in de statistiek onder één noemer vallen - was sprake van een stijging, net als bij de Zevende-Dagsadventisten, al dus het blad. Er is niet alleen sprake van een groter aantal kerkelijke bruiloften en begrafenissen, maar ook het aantal volwas senen en scholieren dat aan catechese deelneemt, is in de afgelopen jaren toegenomen, aldus het blad. J. N. Bakhuizen van den Brink overleden LEIDEN Op 91-jarige leeftijd is in Leiden overle den de bekende kerkhistori cus dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Bakhuizen van den Brink ging in 1966 met emeritaat aan de Leidse Rijksuniversiteit na vanaf 1934 daar gedoceerd te heb ben. Samen met onder meer C. De Bruin schreef hij een vierdelig handboek van de kerkgeschiedenis. Hij heeft tal van andere historische kerkhistorische publicaties op zijn naam staan. Zijn spe cialisme was de vroeg-chris- telijke periode. In 1975 publi ceerde hij een boek over Constantijn de Grote. De overledene was een klein zoon van R.C. Bakhuizen van den Brink, de artistiek uizon- derlijk begaafde geleerde en literator uit de negentiende Nederlands* Hervormde Kerk Beroepen: te Rijnsaterwoude, C.van der Linden te Hoogersmilde; te Pijn- acker, J.Chr.Plaat, predikant voor buitengewone werkzaamheden te 's Hertogenbosch, wonende te Nu land; te Giessen-Oudekerk en Peur- sum, C.van der Linden te Hoogers milde. Aangenomen: naar Gaast-Verwou- de en Exmorra-Allingawier. samen op weg, parttime. G.Toes kandidaat te Harderwijk; naar Dubbeldam. E.Westrik te Beerzerveld. Gereformeerde Kerken Beroepen te Metslawier, drs.P.Monsma kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. NIET DOORGAAN NIJMEEGSE BENOEMINGEN TER DISCUSSIE NIJMEGEN „Hier heerst niet meer pastora le zorg voor de geloofs gemeenschap en dus voor de mensen, hier heerst een 'systeem' waarvoor mensen worden gebroodroofd en opgeofferd als offers aan opportunistische kerkpo litiek en onevangelisch machtsmisbruik. Men vergeet op een verbijste rende wijze dat het pas torale leergezag van de kerkelijke overheid vol gens het Tweede Vati caanse concilie zelf on derworpen is aan het ge zag van het woord van God en aan de kritische toets van het bevrijdend heil voor mensen. Dit woord staat in dienst van de geloofsgemeenschap en niet van een bepaalde restauratieve kerkpoli tiek". Zelden zullen zulke strie mende woorden zijn gebruikt om een prelaat te bekritise ren. Ze waren afkomstig uit de mond van de emeritus hoogleraar dogmatische theo logie, pater Edward Schille beeckx en in feite gericht aan het adres van mgr. A. Si- monis, groot-kanselier van de Nijmeegse katholieke univer siteit en in die hoedanigheid beschikkend over een veto recht bij benoemingen aan de theologische faculteit. Twee docenten, drs. E. Borgman en dr. A. van Vreekamp kregen eind vorige maand zonder opgaaf van redenen te horen dat hun aanstellingen door de bisschoppen niet worden geaccepteerd. De al lang be staande onvrede hierover - al eerder werden docenten door de bisschoppen geweigerd zo als dr. A. Houtepen en drs. H. Schaeffer, vermoedelijk om dat zij getrouwde priesters zijn - kwam gisteren tot ui ting in het organiseren van een speciale actiedag in het Albertinum-klooster, plaats van de theologische faculteit. De faculteit gelooft dat door het bisschoppelijke benoe mingenbeleid de zelfstandige theologiebeoefening in Nij megen in de toekomst steeds meer bedreigd gaat worden. Vermoed wordt dat Borgman geweigerd is omdat hij een maatschappij-kritische theo loog is 'en sympathisant van de Acht-Mei-beweging, Van Harskamp omdat hij gerefor meerd is. Pionierstaken Schillebeeckx wilde het epis copaat niet het recht ontzeg gen criteria en geloofsnor- men te stellen bij benoemin gen. Hij meende echter dat er in de kerk „pionierstaken" zijn weggelegd voor theolo gen. Daarom moet het vol gens hem mogelijk zijn voor theologen wier authenticiteit en integriteit, zoals in het ge val van Borgman en Van Harskamp, boven iedere twij fel verheven is, „gedurende ruime tijd ongestoord vrij on derzoek te laten verrichten". Een onverhoedse interventie van bovenaf werkt frustre rend. Hij wees er verder op dat het niet langer de taak is van katholieke theologen te onderwijzen uit naam van de hiërarchie. Vroeger ver wachtte men veel meer van de theologen dat zij kerkelij ke uitspraken zouden legiti meren. „Wij zijn intussen ge voeliger geworden voor de uiteenlopend bindende graad van ambtelijke uitspraken en ambtelijk handelen van de kerkelijke overheid, gevoeli ger ook voor niet-direct evangelische, maar louter kerkpolitieke motieven ach ter ambtelijk-kerkelijke be slissingen." Restauratie De dominicaan A. Willems, ordegenoot van Schille beeckx en eveneens emeri tus-hoogleraar theologie aan de Nijmeegse universiteit, schetste de reacties binnen de Nijmeegse universiteit op de restauratieve tendenzen bin nen de Nederlandse rooms- katholieke kerk. Hij liet de benoemingen de revue passe ren die de afgelopen tien jaar door een veto van de bis schoppen werden getroffen. Hij meende dat het voor de geloofwaardigheid van de Nijmeegse theologische facul teit dringend noodzakelijk dat zij zich bezint op een structuur die haar niet langer afhankelijk maakt van de bisschoppen. „Gebeurt dit niet, dan maakt de faculteit zich medeschuldig aan de restauratie in de Nederlandse katholieke kerk." Willems zei dat hij al in 1971, direct na het aantreden van mgr. Simonis, op deze ontwikke lingen had gewezen. De fa culteit zag de zaak toen ech ter nog niet zo somber in. Willems meende dat het doorvertellen van het Ver haal van een levende, (t.w. Jezus) de wezenskern is waar het bij „Kerk" om gaat. Wordt dat verhaal door 'de kerk' geblokkeerd, dan treedt er een per-versio, een omkering, een perversiteit op. Ook andere sprekers op de actiedag, zoals de theoloog Leo Oosterveen, pleitten voor een andere zelfstandige structuur van de Nijmeegse theologische faculteit, des noods op te zetten in een oe cumenisch verband. De leiding van de faculteit onder voorzitterschap van professor decaan A. Scheer heeft deze vergaande voor stellen niet gevolgd. Op zijn initiatief is er een werkgroep ingesteld die nagaat of er een platform kan worden inge steld waar alle katholieke theologische opleingen zich bij zullen aansluiten. Welke strategie dit platform zou moeten kiezen was geen van de aanwezigen nog duidelijk. Binnen de Acht Mei Bewe ging, waar een speciale groep zich bezig houdt met rechten van de mens in de kerk zal daar nog verder op gestu deerd worden. Verder zal de faculteitsraad het College van Bestuur van de Nijmeegse universiteit vragen te verlangen dat de bisschoppen alsnog willen motiveren waarom Borgman en Van Harskamp niet zijn benoemd. Ten aanzien van Van Vreekamp merkte Schillebeeckx nog op dat het Vaticaanse document Sapien- tia Christiana - dat als toets steen fungeert voor het be noemingenbeleid aan katho lieke universiteiten - per se niet de mogelijkheid uitsluit dat een protestant wordt be noemd. PAUL VAN VELTHOVEN MGR. BOMERS: LEIDEN „De overheid be kommert zich meer om het kwaad van drugs dan om het nog veel grotere kwaad van het buitenhuwelijks verkeer zoals prostitutie. Zo is aids een gevolg van promiscue seksueel verkeer. De finan ciële gevolgen ervan zijn enorm, men denke slechts aan de preventie bij tandart sen in de vorm van nieuwe dure hulpmiddelen. Het is niet rechtvaardig dat de ge hele samenleving de schuld moet dragen van enkele on verantwoordelijke mensen". Dat zei bischop H. Bomers gisteravond tijdens een zoge naamd Cambridge-debat aan de Leidse universiteit waar in het groot auditorium ge discussieerd werd over de stelling: seksueel verkeer is altijd een verantwoordelijk heid van de samenleving. Over deze stelling debatteer den vier gastpleiters en vier studentenpleiters. Bischop Bomers van Haarlem verde digde de stelling tegenover onder meer mevrouw Anne- marie Grewel, lid van de Emancipatieraad en wethou der van Amsterdam. Bischop Bomers betoogde dat er in tegenstelling tot wat men geneigd is aan te nemen wel degelijk over smaak te twisten valt. Het spreek woord 'Over smaak vait niet te twisten' betekent alleen dat er met mensen zonder smaak niet te praten valt. Er zijn bepaalde objectieve waarden die gelden op het terrein van de zingeving en de ethiek. Zo is de zin (seks) een ontmoeting tussen twee personen en niet tussen twee lichamen. Zin in de volmaak te menselijke betekenis moet de mens verrijken en voldoe-, ning schenken en niet alleen genot. Seks moet daarom uit sluitend plaatsvinden in een kader van genegenheid en liefde. Deze factoren vindt men binnen het huwelijk. Voorts benadrukte de bis schop dat seksueel verkeer puur gericht is op voortplan ting. Als de daad onvrucht baar gemaakt wordt verliest deze Mie betekenis. In de praktijk moeten deze stellingen benadrukt worden door ae overheid die sterk aanmoedigend beleid moet voeren ten opzichte v^n het huwelijk en een repressief beleid tegen buitenhuwelijks sexueel verkeer. Maar helaas is dat nog niet zo. Hoeksteendenken Tegenpleitster Annemarie Grewel betoogde dat het „kerkelijke hoeksteènden- ken" de oorzaak is van de be voorrechting van de man in de maatschappij. De grenzen die men aan seksueel ver keer stelt zijn een zaak van het betrokken individu en daar heeft niemand zich mee te bemoeien." Mevrouw Gre wel vervolgde over de voort- plantingsgerichtheid van ge slachtelijke omgang: „Voort planting is niet de hoofdzaak. Hoe kan het dan dat er be- jaardensex bestaat. En die be staat wel degelijk. Ikzelf ben het levende bewijs!". Omtrent de ziekte aids was mevrouw Grewel het ook on eens met mgr. Bomers. Aids is volgens haar „een gewone virusziekte die door armoede zich over de wereld heeft kunnen verspreiden. Omdat de Afrikanen arm zijn moeten ze hun bloed verko pen om aan geld te komen. Dit bloed wordt voor het grootste deel verkocht aan Amerika die het gebruikt voor de gewone transfusies en geneesmiddelen. Daar is het niet goed gecontroleerd en zo is het in de westerse maatschappij gekomen.". Het debat deed slechts weini gen van mening veranderen. Bij aanvang deelde de orga nisatie stembiljetten uit die voor en na het debat konden worden ingevuld. Met de stelling waren bij aanvang 32 mensen het eens en 122 on eens. Na afloop bleken de verhoudingen nagenoeg ge lijk te liggen. HAUTCOMBE De laatste keer dat de monniken van Hautcombe verdreven wer den uit hun indrukwekkende klooster aan de oever van het meer van Bourget was tijdens de Franse Revolutie, toen het anticlericalisme een hoogte punt bereikte. Binnenkort zullen ze opnieuw hun biezen pakken. Deze keer worden zij echter geplaagd door de hedendaagse toeristen, die met hun autobussen, came ra's en picknickmandjes het contemplatieve leven van de monniken verstoren. Dom Jean-Baptiste Gai woont sinds 1923 in het klooster van Hautcombe, aan de voet van de Franse Sa- voie. In deze periode hebben de Duitse bezetting en de ta nende godsdienstbeleving in Europa geen vat gekregen op de kleine gemeenschap van Benedictijner monniken. Maar nu is de situatie zo dat Gai en ziin 36 ordegenoten in Hautcombe niet meer opge wassen zijn tegen de jaarlijk se invasie van het klooster door 350 duizend toeristen. Zij hebben unaniem besloten zich elders te vestigen. Gai, die nu negentig jaar oud is, is bezig voorbereidingen te treffen voor zijn vertrek naar een 250 kilometer verderop gelegen klooster in het ge bergte van de Haute-Proven- ce „De toeristen zien ons als een bijna uitgestorven ras", zegt de abt, Dom Michel Pascal. „We hebben constant het ge voel dat we in een soort die rentuin wonen. Het bespiege lende kloosterleven is voor ons de meest directe manier om het mysterie van Jezus Christus te benaderen. Wij beschouwen het nu eenmaal niet als onze roeping om een antiek monument in stand te houden of om toeristen te vermaken". Het schitterend gelegen Hautcombe is een geliefde plek voor picknickers en zonnebaders. De laatsten sto ren zich niet aan de nabijheid van de monniken en lopen ongegeneerd topless en soms zelfs geheel naakt rond. „Het zijn niet zozeer de nu- disten waar we ons aan sto ren", legt een monnik uit, maar het is de onophoudelij ke herrie die ons van onze dagelijkse routine afhoudt. Mensen vallen hier op elk uur van de dag en de nacht binnen en zijn dan hogelijk verbaasd dat er nog steeds monniken in kloosters wo nen". In Hautcombe worden de adellijke leden van het Huis van Savoie al gedurende acht eeuwen begraven en daar door heeft de plaats een bij zondere aantrekkingskracht op Italiaanse monarchisten, met name nadat de laatste koning van Italië, Umberto II, hier in 1983 werd begra ven. Maar toen bekend werd dat de Olympische winter spelen in 1992 in Savoie worden gehouden, nam het toeristenverkeer naar deze streek helemaal een grote vlucht. De abt, die net in de veertig is en daarmee de jongste Be nedictijner abt is, gelooft dat als de gemeenschap in Haut combe zou blijven zitten, ge doemd is ten onder te gaan. „De oudere monniken hier zijn tamelijk gelaten onder het toerisme. Maar de jonge ren wensen niet als beziens waardigheid behandeld te worden. Ze zijn hier om een geestelijk leven te leiden niet om aangestaard te worden. Vooral de novicen zjn daar heel gevoelig i en een klooster zonder novi cen is ten dode opgeschre ven". BRIAN MOYNAHAN(c) The Sunday Times, Londen Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Zuid-Afrika (2) Met aandoenlijke argeloosheid treedt een briefschrijver op als spreekbuis van de Zuidafri kaanse regering. Hij noemt het ANC „een grotendeels door communisten geleide terroris tische organisatie, die er niet voor terugdeinst met bomaan slagen en halsbandmoorden de Zuidafrikaanse samenleving te ontregelen teneinde daar een socialistische dictatuur te ves tigen". Deze zin zou zó uit de koker kunnen komen van het ministerie van voorlichting van een regime, dat tenminste even racistisch is als, en ook in sommige andere opzichten veel overeenkomsten vertoont met het nazi-regime, dat in de jaren 1932-1945 Duitsland en een groot deel van Europa ge teisterd heeft. Het mag bekend worden verondersteld, dat de blanke minderheidsregering van Zuid-Afrika aan een grote meerderheid van de bevolking de primaire mensenrechten onthoudt en het middel van de politieterreur toepast als het er om gaat deze toestand te be stendigen. Het gevolg is, dat de uitvoerende organen vrijwel ongehinderd kunnen arreste ren, folteren, „verhoren", inti mideren en moorden, zonder enige controle van bovenaf of efficiënt beroep van onderaf. Het verzet tegen deze misera bele toestand is geconcen treerd bij het ANC, dat pas kort geleden tot de slotsom is gekomen dat tegen deze staat sterreur het geweldloze protes teren niet helpt en dat zo lang zamerhand tot contraterreur moet worden overgegaan. En zo heeft het Zuidafrikaanse re gime er alle belang bij om het ANC als „communistisch" of als „communistisch geïnfil treerd" voor te stellen. Een taktiek, waarvan ook de nazi's zich met graagte hebben be diend en ook de Amerikanen, met name in de Arbenz Gus- món-affaire in Guatemala (1956). Niets nieuws onder de zon dus. Ik zou de briefschrij ver graag een vraag willen voorleggen. Een jaar of twee geleden werd een Zuidafri kaanse majoor, Wijnand du Toit, naar het buurland Ango la gestuurd met de opdracht daar een olie-installatie te ver nietigen! Hij werd in Angola gevangen genomen en is on langs uitgewisseld, waarbij ook Klaas ae Jonge betrokken was. Klaas de Jonge kreeg het epitheton terrorist opgedrukt. Mijn vraag is: wie is nu de échte terrorist? A. van Grinsven, WASSENAAR. Bankkosten Het zal bijna vijfentwintig jaar geleden zijn dat werknemers door de werkgevers min of meer gedwongen werden hun salaris via de bank of giro te ontvangen. De vakbonden wa ren daar niet zo erg voor, want zo deelden de bonden hun werknemers mee, als iedereen zijn salaris op die manier laat uitbetalen dan gaat men onge twijfeld geld vragen voor de onkosten die bannen en giro maken. Het heeft jaren ge duurd maar volgend iaar is het zo ver. Voor eenvoudige bank zaken gaat men voortaan beta len. Voorheen heeft men kos ten noch moeite gespaard om de salarisklanten naar binnen te halen. Nu dit is'gelukt krij gen ze de rekening gepresen teerd! Peper Je moet tegenwoordig wat doen om in de publiciteit te komen. Burgemeester Peper lukt dit wonderwel. De Rotter damse burgervader verbied de wedstrijd Feijenoord-TOP. Alle kranten brengen het be richt dus Peper kan zich gaan bezinnen wat hij nu weer kan verbieden. H. Kraaijeveld, VOORBURG. GRATIS ELKE WOENSDAG DE Ruimtevaart-grootmacht (ND, BIJLAGE BIJ UW KRANT Mn INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Voor zover Europa het al niet was, heeft het zich l{ïei' week gepresenteerd als een ware ruimtevaart-grootma^ op Op hun conferentie in Den Haag zijn de ministers vaifeijn landen die zijn aangesloten bij de Europese ruimtevaartoPan nisatie ESA, het in grote lijnen eens geworden over een ir al ambitieus lange-termijnprogramma voor de EuroL ruimtevaart. De ontwikkeling van een krachtige draagrj,jet Ariane-5 kan onmiddellijk worden aangepakt. Verder jvan begonnen worden met de ontwikkeling van het Europoor ruimteveer Hermes en het ruimtestation Columbus. Borer^ dien wordt er naar gestreefd om nog deze eeuw een Eur# se bemande ruimtevlucht uit te voeren. Ofschoon mede gezien de verdeeldheid van Et pa op het eerste gezicht wel wat hoog gegrepen, kan ESA-programnma ook worden beschouwd als een log vervolg óp het huidige succes van het Ariane-prograni Want ondanks alle problemen in het verleden is dit ruii vaartproject het succesvolste van dit moment. Ariane heerst volledig de even riskante als lucratieve markt vai commerciële satellietlanceringen. Amerika na het 01 luk met het ruimteveer Japan en China volgen op g afstand, terwijl de Sovjetunie eigenlijk geen concurrent De vraag of het zinvol is in tijden van bezuinigingen mii den guldens te besteden aan ruimte-onderzoek kan daar ook met ja worden beantwoord. Het op een laag pitje zef)" van het ruimtevaartproject zou in feite neerkomen opl enorme kennis- en kapitaalvernietiging. En waar reeds ir nabije toekomst de ruimte economisch steeds belangriivv wordt, is het niet meer dan logisch dat Europa probeert f1 onafhankelijk van de Verenigde Staten op te stellen. Vai een gevestigde positie kan dan vervolgens weer worden ÖJ ■P keken of er op basis van gelijkwaardigheid samenwerl met de Amerikanen mogelijk is, met name bij de ver ontwikkeling van ruimteveren en de bouw van een rui; Machteloos tegen terreur In diepe rouw gedompeld heeft het Noordierse Enniski|ieic gisteren de eerste drie slachtoffers begraven van de bomaln£ die het ondergrondse Ierse republikeinse leger, de it^ op Rememberance Day heeft geplaagd. Die dag worden 0p Groot-Brittannië niet alleen de doden herdacht van de t^ ir wereldoorlogen, maar eveneens de landgenoten die bij la^en gewelddadigheden het leven hebben verloren. Ook dus teg slachtoffers van bijna twintig jaar terreur in Noord-Ierla Wat die laatste groep betreft zijn er zondag, naast tientaKinc gewonden, elf doden toegevoegd aan de lange lijst. Daar/aj>^ is alleen al dit jaar het totaal op 87 doden gekomen, méér L a( in de voorgaande zes jaar. is -f De eerste van de elf doden die werd begraven was het j(fan ste slachtoffer, een twintigjarige leerlingverpleegster. straks het laatste slachtoffer op het kleine kerkhof ter a«fj*u is besteld, zal dat geenszins het einde betekenen van de :aaj lose geweldsspiraal in Noord-Ierland. Binnen de IRA, re g slechts door een betrekkelijk klein deel van de kathol) bevolking daadwerkelijk wordt gesteund, klonken hier daar schuchtere betuigingen van spijt op over deze ernstij bomaanslag van de afgelopen zes. jaar. De terreurgroep h| echter al eerder getoond toch het niets en niemand ontzie) geweld gerechtvaardigd te achten in de strijd voor een h< nigd en onafhankelijk Ierland. fnj BOMAANSLAGEN als die van zondag brengen die heri ging geen stap dichterbij. Integendeel, juist het geweld perkt de mogelijkheden van de Britten een redelijke opl sing voor het Noordierse probleem te vinden. De specflg anti-terreureenheden zijn een verwoede klopjacht begon: om de daders van de aanslag van Enniskillen te achterhal maar gezien vroegere ervaringen maken die pogingen isJj nig kans op succes. Ook in Noord-Ierland staat men macl loos tegenover de terreur. Voorlopig kan slechts worden hoopt dat de bomaanslag van zondag geen wraakacties t andere groepjes terroristen tot gevolg zal hebben. Wisselvallig DE BILT (KNMI) Het rusti ge en saaie herfstweer van de afgelopen tijd behoort vanaf vandaag tot het verleden. Oceaanstoringen, die in rap tempo op ons afkomen, bren gen de komende periode wat meer leven in de brouwerij. Een eerste depressig veroor zaakt vannacht regen en veel wind, aan de kust staat zelfs enige tijd een stormachtige zuidwester. Morgen overdag is de regenzo ne naar het oosten weggetrok ken. Dan komt er een wissel lende bewolking met enkele buien. Morgenavond breidt de bewolking, en later ook de re gen, van een volgende oceaan storing zich alweer over het land uit. Dan herhaalt de ge schiedenis zich van voren af aan. Vrijdag overdag is het net als morgen wisselend bewolkt, de buien kunnen vergezeld gaan van onweer. In het weekeinde houdt het wissel vallige weer aan. De middag- temperaturen handhaven zich rond normaal. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-ScandinavieVeel bewolking. Van tijd tot tijd regen, meer naar het noordoosten ook sneeuw. Middag- temperatuur van 6 graden in het zuidwesten tot dicht bij nul meer naar het noordoosten. Britse Eilanden: Perioden met regen en vooral in het zuiden tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur van 8 gra den in het noorden tot 13 graden in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Perioden met Op vrijdag meer naar het nooit ten bewolking en mogelijk i' Middagtemperatuur van 14 tt Alpengebied: Eerst vrij zonnig,! i dalen soms mist, op vrijdag laij- Alpen-noordzijde regen en I 1500 a 2000 meter ook sneeuw; dagtemperatuur in de dalen i graden in het noorden t in het zuiden. Italië en Joegoslavische kust: in het zuidoosten nog enkele of onweersbuien, overigens v nig. In de Povlakte echter be' en plaatselijk mist. Middagti tuur van 12 graden in het nt tot 20 graden in zuid-Itali Spanje en Portugal: Zonnig, noorden af en toe bewolking dagtemperatuur van 16 graden noorden en in het binnenland, graden in het zuiden en zuid- WEERRAPPORT HEDENMORGE Weer Mn Min Amsterdam zw bew 6 5 De Bilt i» bew 6 5 Den Helde Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg zw bew. Aberdeen onbew. Athene regen Barcelona onbew Berlijn zw bew. Dublin Frankfui Genève Kopenhagen zw bew. la'me j Denemarken, Benelux, noordwest- Duitsland en noordwest-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt Vooral op perioden met regen. Met aij zee tijdelijk veel wind. Mid dagtemperatuur van 14 graden in west-Frankrijk tot 8 graden in Dene marken. Noordoost-Frankrijk, midden- en zuid-Duitsland: Eerst bewolkt en plaatselijk mist, op vrijdag af en toe Kr NC Ti

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2