Sou/ta/nt Grote actiebereidheid onder Leidse ambtenaren STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Xogelijk meer jarkeermeters n binnenstad Handig 'miniburo' W ÜSb UNANIEME RESPONS OP WERKONDERBREKING galerie Stelling dreigt te ezwijken onder hoge huur Universiteit wijst ondernemers de weg in ver buitenland 5 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 PAGINA 13 Iwai 1 da®EN De gemeente over- bt meer parkeermeters te jtsen om het parkeren in de [enstad beter te reguleren, ijn bij enkele bedrijven pro- en ontstaan omdat de be- :bare parkeerruimte in de :te nabijheid alleen is be- I id voor vergunninghouders. parkeren door anderen i mogelijk te maken, moet bimte voor vergunninghou- I worden verkleind en ■ten parkeermeters worden gebracht. Dat heeft een idvoerder van de gemeente ;d naar aanleiding van iten van bedrijven. „We [best gevoelig voor dergelij- fbezwaren. De problemen /"den serieus bekeken", aldus ■rnyi van de ondernemers die bij lf^emeente aan de bel heeft okken, is caféhouder J. !s. Hij vreest dat zijn bedrijf de Middelstegracht „ten A opgeschreven is, als er jji oplossing komt voor het ^jXeerprobleem. In een brief het college en aan de ge- jnteraad zegt Spies dat zijn i a piten in de omgeving van het 1 niet kunnen parkeren. Hij ioekt de gemeente tijdelijk de parkeergarage aan het V Driessenplein gereed is) een F !al parkeerplaatsen met bij- )rende meters te creëren aan de Middelstegracht tussen de Ir. Driessenstraat en de Oude Rijn. „Bedrijven doen er alles aan om de situatie te verbeteren. Ze schermen dus al gauw met het argument dat hun zaak ten on der gaat", aldus de woordvoer der, die eraan toevoegt dat de gemeente „de klachten wel se rieus neemt". Waar eventueel parkeermeters worden geplaatst, is volgens de woordvoerder van de gemeente nog niet bekend. „Dat wordt nog uitgezocht. Ambtenaren gaan ter plekke de situatie be kijken". Op korte termijn wordt het parkeerbeleid geëva lueerd. „We willen proberen de belangrijkste problemen op korte termijn zo soepel mogelijk op te lossen". Ook restauranthouder J. la Grand heeft bij de gemeente geklaagd. „Ik heb een brief ge schreven en zeven of acht keer gebeld", beweert hij. Voor de deur van zijn restaurant aan de Herengracht zijn parkeerplaat sen voor vergunninghouders. Aan de andere kant van de gracht kan gratis worden ge parkeerd. „Bewoners willen niet 45 gulden per drie maan den voor een vergunning beta len. Zij gaan dus aan de over kant staan. Dat betekent dat het vlak voor mijn bedrijf hele maal leeg is, maar dat mijn gas ten er niet kunnen gaan stean". De gemeente heeft de restau ranthouder toegezegd te bekij ken of er parkeermeters kun nen worden geplaatst. „Dan ben ik van de problemen af. Mijn gasten krijgen dan het parkeergeld terug", aldus La Grand. „Nu kan ik niks doen. Ik kan moeilijk vergunningen voor 180 gulden per maand gaan kopen voor mijn klanten". Bekeuringen La Grand verwacht „zeer zeker gasten te verspelen". Als de ge meente geen maatregelen neemt, „dan maak ik ze hele maal gek", kondigt de restaura teur aan. „Dan ga ik door tot de Raad van State". De ambtenaar van de directie verkeer en vervoer van de ge meente Leiden vertelt dat het aantal binnengekomen klach ten „meevalt". „Met name de bewoners van de binnenstad zijn zeer tevreden", zegt hij. „Bedrijven hebben wat meer moeite met het regime". Alleen als er dagelijks voor de deur wordt geladen en gelost, wordt een parkeervergunning verstrekt. Volgens de zegsman zijn er „meer dan honderd" aanvragen van bedrijven bin nengekomen. „Het overgrote deel is afgewezen, slechts enke le bedrijven hebben een ver gunning gekregen". Inmiddels heeft de commissie beroep en bezwaar twee be zwaarschriften tegen afwijzin gen behandeld. Uitspraken zijn nog niet gedaan. Binnenkort zullen acht andere bezwaren worden behandeld. De woord voerder weet niet of de bedrij ven eventueel de procedure voortzetten bij de Raad van State. Rijnland praat over verbranden slib LEIDEN Het Hoogheemraadschap van Rijn land is in gesprek met de provincies Zuid-Hol land en Utrecht over mogelijke lokaties van een verbrandingsinstallatie voor slib. Rijnland loopt hiermee vooruit op het Afvalstoffenplan van de provincie Zuid-Holland dat eind dit jaar wordt vastgesteld. Daarin wordt bekendge maakt of de provincie het slib voornamelijk wil storten of verbranden. Volgens een woordvoer der van het Hoogheemraadschap worden grote hoeveelheden verontreinigd zuiveringsslib af gescheiden. „Dat moet je kwijt. De normen worden echter verscherpt, zodat je bijvoorbeeld minder slib kwijt kan in de landbouw, waar het wordt verwerkt tot mest. Dat betekent dat je naar andere oplossingen moet zoeken". Over een mogelijke lokatie kon de woordvoerder vanmorgen nog niets meedelen. Manifestatie over Shell en apartheid LEIDEN De Wefkgroep Zuid Afrika Leiden houdt op vrijdag 13 november met de Leidse Studen- tenbond en het landelijke Komité Zuidelijk Afrika (KZA) een lunc hpauzemanifestatie op het plein voor de Pieterskerk. Het thema van de manifestatie luidt: Stop Shell's steun aan het apartheidsle- ger! Universiteit stop met Shell! De manifestatie duurt van 11.30 tot 13.00 uur. Het gebeuren staat in het kader van een actie-toernee die het KZA door het land organiseert van 10 tot en met 14 november. Tijdens deze toernee door het land worden instellingen bezocht die zakelijke relaties hebben met Shell. Motorrijdster ernstig gewond LEIDEN Een 22-jarige motorrijd ster uit Leiden is gistermiddag rond twaalf uur ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Max Planckweg-Einsteinlaan. Een 30-jarige automobilist uit Leider dorp zag de motorrijdster niet aan komen en reed de kruising op. Een flinke botsing was het gevolg. De auto draaide 180 graden om zijn as en een wiel brak af. De motor was total loss en de rijdster is met ern stig rug- en nekletsel naar het AZL gebracht. De echtgenote van de au tobestuurder is voor onderzoek naar het AZL gebracht. Kledingdieven betrapt LEIDEN Twee Hagenaars van 36 en 41 jaar zijn gisteren aange houden voor diefstal en oplichting. De bedrijfsrecherche van V&D be trapte gistermiddag rond drie uur de 36-jarige Hagenaar bij het stelen van kleding in de zaak. Toen even later in de auto van de dief werd gekeken, bleken daar nog meer ge stolen goederen in te liggen. Van de tweede Hagenaar had de politie inmiddels een goede beschrijving en deze werd om half vijf op het Stationsplein aangehouden. Later bleek dat de dieven niet alleen kle ding gestolen hadden maar ook met valse kassabonnen de kleding bij onder andere V&D en de Hema hadden geruild om aan geld te ko men. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Twee mas sieve vuilnisauto'6 blok keerden vanmorgen de uitrit van de Leidse Rei nigingsdienst als een symbool van de tot ne gen uur durende werk onderbreking. „We heb ben een honderd procent respons op deze werkon derbreking", vertelde woordvoerder B. van Eg- mond van de ambtena renbond AbvaKabo na dat zijn collega K. Voor- meulen in de kantine meer dan honderd amb tenaren had toegespro ken. „Morgenochtend doen we mogelijk iets soortgelijks bij de afdeling Civiele Werken. Voor donderdagavond staat de vergadering van de raads commissie Financiën, Perso neel en Organisatie op het programma en daar moeten we massaal aanwezig zijn. Als daar dan blijkt, dat de bestuurders niet willen luis teren, dan zullen de acties aangescherpt worden". In een pamflet aan de ambte naren lieten de bonden van morgen weten, dat al sinds mei van dit jaar-onderhande lingen worden gevoerd met het college van burgemeester en wethouders om een Soci aal Statuut af te sluiten per 1 januari '88, wanneer de thans nog geldende overeenkomst afloopt. In de huidige over eenkomst hebben de ambte naren 1,3 miljoen gulden in geleverd om arbeidsplaatsen te mogen behouden. „Nu wil de gemeente gaan reorganiseren en bezuinigen. Dit moet gecombineerd worden met een Sociaal Sta tuut. Wij eisen daarin de ga ranties, dat er geen gedwon gen ontslagen vallen, dat er recht op herplaatsing komt met gelijkwaardige arbeid en dat er mobiliteitsbevorderen de maatregelen worden ge troffen. Het college heeft deze eisen volledig van de ta fel geveegd", aldus regiobe stuurder K. Voormeulen van de AbvaKabo. Hij memoreerde nog wat an dere gevaarlijke ontwikke lingen voor de ambtenaren zoals de voortgaande privati sering. Voorbeeld daarvan was het plan om de Eerste Hulpdienst te verkopen aan een particulier. Ook de slui ting van de vuilverbranding werd als een gevaar aange merkt. Voormeulen stelde, dat de politiek de mooie be loftes van de gemeenteraads verkiezingen maar eens aan de ambtenaren moet uitleg gen. „Als men eenmaal geko zen is, hebben er velen ma ling aan de kiezers". Verraad Hiermee doelde Voormeien ook op de fractie van Links Leiden. Deze collegepartij heeft dezer dagen laten we ten gedwongen ontslagen al leen in uitzonderingsgevallen toe te staan. Links Leiden wil dat een bezwarencom- missie, bestaande uit twee vertegenwoordigers van de gemeente en van de bonden die gevallen toetst. Vak bondsbestuurder B. van Eg- mond: „Dat klinkt als een soort verraad in de oren. Wat zijn uitzonderingen? Blijk baar wil Links Leiden ons de geëistè garantie ook niet ge ven". Fractieleider R. van Lint van Links Leiden was niet eens met de kritiek van de vak bond: „Verraad? Dat vind ik een rare opmerking. Wij zijn de enige fractie die zegt dat gedwongen ontslagen bij de gemeente niet mogen voor komen, maar wij zijn gebon den aan het collegeprogram ma. Daarin staat dat nu een maal die mogelijk zijn. Ge lukkig zijn wij bepaald niet met die afspraken, maar wij houden ons daar wel aan". Volgens Van Lint komt het voorstel van zijn fractie een heel stuk tegemoet aan de bezwaren van de bonden. „Ons voorstel haalt de collec tieve ontslagdreiging uit het Sociaal Statuut. Verder kun nen wij niet gaan". De sfeer in de kantine van de Reinigingsdienst was van morgen ontspannen. Nadat de bonden de mensen had den toegesproken werden de speelkaarten tevoorschijn ge haald. Vuilnismannen, brug wachters en de marktmee sters brachten de werkonder breking zo op gepaste wijze door. Totdat men rond negen uur normaal aan de slag ging. „Zo moet dat ook", aldus de vakbonden. „Vandaag zijn we met onze acties gestart om de gemeente te laten zien dat het ons ernst is. Andere diensten zijn van plan tot spontane werkonderbrekin gen over te gaan. En ook op de secretarie van het ge meentehuis is men geïnfor meerd en is de actiebereid heid groot". iDEN De stichting Stelling, het kunstenaars-collectief aan de ^^Ige Mare moet voor 15 december beslissen of ze voor 2600 gul- huur per maand in het pand op'nummer 65 wil en kan blij- m Na vijf jaar gewerkt te hebben om met de stichting de moder- Mflcunst meer onder de mensen te brengen, voelt de stichting nu ■net nauw gedreven door de plotselinge hoge huur. De huurver- ^ung is een gevolg van het gemeentelijke voornemen om het IHhte deel van het pand te verbouwen tot een beschermd wo- |-projekt van de inrichting Endegeest. Stelling kan de rest van pand blijven huren tegen de aangepaste huurprijs. IH1982 hebben we dit pand betrokken. We behoefden slechts de van het gas, water en electriciteit aan de gemeente te beta- vertelt Okke Spierenburg, één van de drie initiatiefnemers ■h Stelling. „We zijn allemaal idealisten en het gaat ons niet om We organiseren veel tentoonstellingen en trachten met biadhiwerk van zowel Leidse kunstenaars als kunstenaars van bui- w^Leiden de interesse voor de moderne kunst bij het publiek te groten. De kunstenaars die bij Galerie Stelling willen expose- moeten om te exposeren slechts 200 gulden betalen. Met een van de verkoop van schilderijen Worden de verdere kosten iald van het exposeren zoals het maken van affiches en andere ^®Viedewerkers van de galerie willen de zolderruimte beter gaan N/Slutten. „Om wat meer vastigheid te krijgen, willen we op de :r werk van bijvoorbeeld dertig kunstenaars continu in huis n. Dan wordt er een plaats gecreëerd waar men altijd even kan gaan om kunst te bekijken. Het zou zo moeten zijn dat ;re geïnterreseerde die op zaterdag naar de markt is geweest bij de galerie binnenstapt", aldus Spierenburg. Dit kan its worden verwezenlijkt als de galerie na 15 december kan ■en bestaan. Spierenburg: „We willen hier graag blijven en ir voor het pand betalen, maar die moet niet zo hoog zijn dat ro bestaan in gevaar wordt gebracht". Galerie Stelling probeert ondanks de financiële problemen overeind te blijven en gebruikt daar onder meer de Herald Tribune voor. FOTO: WIM VAN NOORT ^DCIALE WETENSCHAPPEN, RECHTEN EN LETTEREN CENTRAAL OP DERDE BEDRIJVENDAG 5IDEN Welke rol linnen plaatselijke zeden gewoonten spelen bij t afsluiten van zakelijke jereenkomsten met ont- kelingslanden? En: kan een contract met bedrijf in Oost-Europa tidisch waterdicht prden gesloten? Het op- len van dat soort pro- femen komt morgen aan orde op de derde be- Ajvendag van de Leidse |iversiteit met als motto drijvig naar het bui- hland". Het is voor het "st dat op deze bedrij ndag de faculteiten so- wetenschappen, jchten en letteren zich isenteren. contacten van de universi- ten met het bedrijfsleven 1 ook al als gevolg van de uinigingen, de afgelopen ja- i sterk gegroeid. In Leiden |pkken daarbij vooral de facte wetenschappen de aan dacht, niet in het minst door de stichting van het Bio Scien ce park en het Academisch Bedrijvencentrum waar vooral ondernemingen die zich met biotechnologie bezighouden een onderdak vonden. Aan die bekendheid droegen ook de vorige twee bedrijvendagen bij die aan chemie en bioweten- schappen waren gewijd. De bedrijvendagen worden ge organiseerd door het „Trans ferpunt" van de universiteit. Dat bureau, onder leiding van dr. H. van der Starre, is opge zet om de uitwisseling tussen bedrijfsleven en universiteit te stimuleren. „Op de bedrijven dagen presenteren delen van de universiteit zich aan delen van het bedrijfsleven", om schrijft Van der Starre de da gen die bestaan uit een beur- sachtige presentatie gecombi neerd met lezingen door verte genwoordigers van universi teit en bedrijfsleven. De dag wordt gehouden in het Arse naal op het Doelencomplex, aan de Arsenaalstraat 1. Oud- president-directeur S. Orlandi- ni van de KLM opent de dag. Hoewel relatief minder opval lend hebben ook „minder technische" faculteiten als rechten, sociale wetenschap pen en letteren het bedrijfs leven veel te bieden, zo blijkt uit de presentatie van de be drijvendag. Zo heeft het docu mentatie bureau Oosteuropees Recht opvallend genoeg vooral buitenlandse ondernemingen de weg gewezen in Oost-Euro- Ea. Nederlandse ondernemers ebben de weg naar dat bu reau, dat over een grote juridi sche kennis van Oost-Europa, beschikt nog nauwelijks weten te vinden. De letterenfaculteit is bij be drijven vooral bekend door ta lencursussen, zoals een leer gang natuurwetenschappelijk Japans. Het bekendst is echter het Sinologisch instituut, dat in zijn soort het enige in Ne derland is. „Sinologie" was al veel kleine en grote bedrijven behulpzaam bij het leggen van contacten in China. Contacten die onlangs voor Philips resul teerden in de grootste ooit ver worven buitenlandse order voor telefooncentrales. Speciaal gericht op de derde wereld is Lidesco, een onder zoeksinstelling van de vak groep culturele antropologie en niet-westerse sociologie. De hulp van Lidesco werd in de loop der jaren zowel door or ganisaties van de Verenigde Naties, zoals UNESCO en het ministerie van ontwikkelings samenwerking als door raad gevende ingenieursbureaus in geroepen, zo vertelt drs. M. Tuynman-Kret. Het Leidse in stituut begeleidde bijvoorbeeld verschillende ontwikkelings projecten. „Met name irrigatie- projecten brengen nog al eens bevolkingsverplaatsingen met zich mee. Het welslagen van het hele project kan dan af hankelijk zijn van de manier waarop het gebeurt. Dat voe len technische mensen van in genieursbureaus ook wel aan, alleen hebben zij meestal niet de kennis en de mogelijkhe den om dat goed te onderzoe ken. In zo'n geval kunnen wij bij een project worden betrok ken". Ze vertelt dat in derge lijke situaties de oplossing van problemen vaak al een stuk dichterbij is gekomen als met .Jiulp van Lidesco de feitelijke vraag van zo'n ingenieursbu reau naar bijvoorbeeld interne verhoudingen tussen bevol kingsgroepen goed is geformu leerd. „Daarom is het ook het beste als wij gelijk bij de start van een project met een on derzoek kunnen beginnen". Uitgangspunt voor het welsla gen van projecten in de derde wereld moet volgens drs. Tuynman onder andere zijn, dat ze gefundeerd zijn op wen sen vanuit het land, dat de be volking erbij ingeschakeld wördt. Daarnaast geldt bij bij voorbeeld bij de installatie van een waterpomp, dat beheer en onderhoud goed moet zijn ge regeld. De bouw van een pomp heeft immers weinig zin als er geen onderdelen voor zijn ep als er geen kennis aan wezig is voor onderhoud en reparaties. Lidesco bouwde in de loop der jaren vooral veel kennis op van de landen waaraan Neder land ontwikkelingshulp geeft. Drs. Tuynman noemt als voor beelden Noord-Jemen, Sri Expertise Behalve bij langer lopende projecten is Lidesco ook be hulpzaam bij het beantwoor den van deelvragen voor gro tere onderzoeken. Zo bouwde Lidesco in de loop der jaren een grote expertise op bij de verwerking en analyse van grote databestanden, hetgeen op de bedrijvendag wordt ge demonstreerd. Die kennis is ook voor anderssoortige on derzoeken en enquêtes te ge bruiken. Lidesco doet overi gens ook onderzoek dichterbij huis. In opdracht van het co mité Kinderpostzegels loopt een project onder Turkse en Marokkaanse kleuters- in Den Haag. Voor de PTT onder zocht Lidesco, in Leiden, de manier waarop vernieling van telefooncellen valt te beïn vloeden. Een van de conclusies van dat onderzoek was dat snel herstel van vernielingen een matigend effect heeft. RUDOLF KLEIJN Brug Promoties De heer J.M. Heslinga is van daag gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde. Dat gebeurde op een proefschrift over de chirurgische behan deling van bijschildklierver- groting. De heer Heslinga heeft drie jaar gewerkt bij het AZL en is thans chirurg in het Haagse Bronovo-zie- kenhuis. De heer J. W. Croese promoveert morgen tot doc tor in de geneeskunde op een proefschrift over nieuwe be handelingsvormen van been mergkanker. De gemeente houdt morgen een in forma tie-a von d o ver de aanleg van een brug voor bussen en (brom)fietsers over de Rijn tussen het Morskwar- tier en de Stevenshof. De bij eenkomst heeft plaats in buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19. Aanvang 20.00 uur. Het is de bedoeling dat in de zomer van 1988 wordt begonnen met de aan leg van de brug. Hiervoor moeten verschillende panden aan de Hoge Morsweg worden gesloopt. Groepenpresen ta tie De Leidse Werkgroep Homo- sexualiteit (LWH) houdt morgen van 21.00 tot 01.00 uur en op zaterdag 14 no vember van 22.00 tot 02.00 uur een groepenpresentatie in haar pand aan de Lange- gracht 65. De LWH bestaat uit twaalf actieve groepen, die gezamenlijk 130 vrijwilli gers tellen. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes. een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voo Postcode/plaats:_ Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). I isgsgAJïïzi 3&J CeicLeSouoatvt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13