Parochiebesturen slaan handen ineen Acht Mei Beweging gaat in op uitnodiging bisschoppen CcicLe Courant EKD-synode tegen draagmoederschap GEESTELIJK LEVEN/OPINIE OPEN HUIS-BEWEGING" VOOR EVANGELISATIE kerk wereld BELG LEIDT KERK IN NOOD-OOSTPRIESTERHULP Nieuwe blanke kerk in Zuidafrika heeft weinig leden Basel, Tokyo en Washingtoi Op die manier bestrijdt Amerika slechts de symptomen v de financiële crisis in eigen land, in de hoop daarmee v doende mogelijkheden te krijgen vervolgens ook de oorzak aan te pakken: het tekort van ongeveer 150 miljard dollar de begroting en een groeiend tekort op de Amerikaanse ha E! delsbalans. Minister van financiën James Baker heeft inmies] dels een eerste stap in die richting gezet door zich bereid verklaren de belastingen te verhogen, indien de Democrat in in het Congres instemmen met een forse bezuiniging, one meer op de sociale voorzieningen. Een verlaging van de id fensiebegroting past ook in die strategie, die zo'n 30 milja dollar kan opleveren. rat weer CeteLe Courant MAANDAG 9 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 AMERONGEN Het (protestantse) Instituut voor Evangelisa tie in Doorn start in 1988 een „open huis-beweging". Langs deze weg wil het instituut bereiken dat christenen zich bewust bezighouden met het bereiken van hun eigen omgeving met het evangelie. Dat zei H. Pruis, directeur van het instituut, in Amerongen op de tweede conferentie van de „initiatiefgroep Credo 2000". Deze groep heeft het voornemen op weg naar het jaar 2000 ons land indringend te confronteren met het evange lie. „Het is de hoogste tijd dat christenen zich bewust worden van de plaats die zij hebben als getuigen midden tussen men sen die God niet kennen. Dat wat we voor het meest vanzelf sprekende hebben gehouden, namelijk dat je leven in je eigen omgeving een getuigenis is, blijkt vaak niet te functioneren". aldus Pruis. De „open huizen" zijn woningen waarvan de be woners zich bewust met het bereiken van de eigen omgeving bezighouden. Gastvrijheid staat hoog in het vaandel, het evan gelie wordt er verkondigd, er vindt nazorg en geestelijke op bouw plaats en mensen met problemen worden geholpen of op verantwoorde wijze doorverwezen. Pruis zei dat het instituut met de beweging nauw wil aansluiten bij de plaatselijke kerke lijke gemeenten. De open huizen moeten functioneren als de handen en voeten van de plaatselijke gemeente en niet als con current ervan. In september 1988 hoopt men met duizend ge zinnen te starten. In 1990 moeten het er vijfduizend zijn; uit eindelijk mikt men op honderdduizend open huizen. Sommige mensen rui len hun eer in voor eerbewijzen ROTTERDAM Be stuursleden van ruim dertig parochies van het bisdom Rotterdam heb ben afgelopen zaterdag op een bijeenkomst in de Nicolaaskerk in Rotter dam unaniem besloten tot de oprichting van een centraal informatie- en documentatiepunt. Be doeling ervan is dat pa rochiebesturen elkaar gaan ondersteunen door het uitwisselen van erva ringen en het aanbieden van oplossingen voor pastorale en bestuurlijke problemen. Verder wordt overwogen een blad te gaan uitgeven om elkaar geregeld op de hoogte houden. Soortgelijke plannen bestaan in het bisdom 's-Hertogen- bosch waar evenals in Rot terdam grote onvrede bestaat over het voorgestelde paro chiereglement. Daar wordt echter gedacht aan een vere niging van parochiebesturen om te komen tot een machts evenwicht, aldus coördinator Ad Dielemans uit Sint Oe- denrode. De dag in de Rotterdamse Nicolaaskerk is een vervolg op een bijeenkomst vorig jaar in Rotterdam waarin voor het eerst een horizontaal overleg plaats had tussen een groot aantal bestuurders van parochies uit het bisdom. Het initiatief tot dit overleg was afkomstig van parochies uit Naaldwijk, Rotterdam-West, Capelle en Voorburg-West. Daarbij werd met de gedach te gespeeld naast de Federa tie van pastoraal werkenden ook een organisatie van paro chiebesturen op te richten. Zover is het (nog) gekomen. Parochiebestuursleden gaven te verstaan dat zij niets voe len voor een organisatie die front zou willen maken tegen een bisdombestuur, wel is er bij hen behoefte aan bezin ning op eigen .verantwoorde lijkheid. Een van de initiatiefnemers, G. W. Fransen, bestuurslid van de parochie Rotterdam- West, zette in een inleidend woord uiteen wat in zijn ogen de filosofie moet zijn achter een parochiebestuur. Dit moet een hecht team zijn waarvan de pastor deel uit- V maakt. „Ik kan mij niet voor stellen hoe een parochiege meenschap zich tot een hech te gemeenschap kan ontwik kelen als de pastor op een an dere golflengte zit dan de overige bestuursleden." En met een duidelijke verwij zing naar het ontwerp-regle- ment (waarin is bepaald dat de pastoor weer voorzitter van het parochiebestuur moet zijn) zei Franssen dat hij zich geen team kan voor stellen „waarin de leden zich verhouden als adviseurs en eindverantwoordelijke". Franssen maakte melding van een aantal gevallen uit het Rotterdamse waarin be stuurders na het verschijnen van het nieuwe ontwerp-re- glement hun functie hebben neergelegd. Bij het bisdom zijn nogal wat boze reacties binnen gekomen op het nieu we reglement, zo deelde hij mee. De in Rotterdam aanwezige bestuurders hebben bisschop R.Ph. Bar per brief unaniem hun teleurstelling laten blij ken over het voorgestelde parochiereglement en in af wachting van nieuw overleg gevraagd om opschorting van het reglement dat officieel per 1 januari 1988 moet in gaan. Zij stellen verder dat er geen enkele aanwijzing is dat het vigerende reglement (uit '76) niet meer zou voldoen. Ook de bisschoppen hebben er nooit blijk van gegeven dat dit reglement niet vol deed. Een beroep op het nieuwe kerkelijk wetboek ter rechtvaardiging van het nieuwe reglement is volgens hen evenmin op zijn plaats. Het huidige reglement kon geen basis vinden in het oude kerkelijk wetboek. De paro chiebestuurders zien zien er daarom een poging in de ge groeide verantwoordelijkheid van leken terug te draaien. Voorzitter Nico Poort van het Naaldwijkse parochiebe stuur zei dat dat niet zonder aanzienlijke gevolgen zal zijn voor het het werk van de vrijwilligers. „In onze paro chie zijn er zo'n driehonderd vrijwilligers actief. Met het nieuwe reglement zal dat aantal fors verminderen.". Bisschop Möller van Gronin gen heeft te kennen gegeven de voorkeur te geven aan het oude model van parochiebe stuur en parochievergade ring. Daarin komt naar zijn mening de door het Tweede Vaticaans Concilie bepleite „communio" van de paro chiegemeenschap het best tot uitdrukking. In de nieuwe opzet is de parochievergade ring niet meer het orgaan dat de besluiten neemt, maar slechts een adviesorgaan. Mgr. Möller wil de door hem gewenste structuur echter niet opleggen, opmdat er si tuaties kunnen zijn waarin zo'n structuur niet tot haar recht komt, aldus de pers dienst van zijn bisdom. t ontwerprapport „Op weg ir een kerk die solidair is Luthersen: pas op de plaats over Zuidafrika ALMERE De synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk heeft pas op de plaats gemaakt inzake belegginger in Zuidafrika. Met 8 stem men voor en 27 tegen ver wierp de synode het voorstel van de Zuidafrikacommissie de gemeenten en instellingen op te roepen aandelen van Shell en Philips af te stoten. Het naar met de armen" van de com missie voor ontwikkelingssa menwerking kon geen gena de in de ogen van de synode vinden. Met 3 stemmen voor en 32 tegen besloot de synode het rapport niet in behande ling te nemen, omdat het deel over het belijden van de kerk als „te zwaar" werd er varen. Daarin werd ervoor gepleit de solidariteit met de armen te verklaren tot „sta tus confessionis", een onver brekelijk deel van het belij den der kerk. De commissie zal nu in overleg met de sy nodale commissie (het be stuur van de Kerk) vaststel len \tfat er met dit rapport moet gebeuren. De synode volgde met haar besluit het advies van de drie synode-adviseurs, emeritus hoogleraar dr. C.W. Mönnich, die schriftelijk zijn bezwaren had ingediend, en de hoogle raren dr. J.P. Boendermaker en dr. S.E. Hof. Mönnich noemde de bijbehorende ver klaring met de „verwerpelij ke pathetiek" van „wij ver werpen de valse leer" en „wij weten ons schuldig" een na bootsing van artikelen uit de Confessio Augustana. Vredesweek in Oost- en Westduitse kerken geopend FRANKFURT aan de MAIN Gerechtigheid, /vrede en het behoud van de schepping (JPIC) is het thema van de vredesweek, die zondag in talloze kerken in de Duitse Bondsrepubliek en de DDR is geopend. De Evangelische Kerken in beide Duitse sta ten hebben ook rooms-katho- lieke vredesgroepen uitgeno digd voor de vredesweekacti- viteiten. Zowel de Oostduitse als de Westduitse RK Kerk neemt officieel deel aan het nationale JPIC-proces. Een van de'voornaamste the ma's tijdens de vredesweek in de BRD is de verzoening met de volkeren van de Sov jetunie. Verder is er aandacht voor de wapenexport, de po sitie van asylzoekers, de apartheid in Zuidafrika, de Noord-Zuid-verhoudingen en het vredesconcilie. De Oost- en Westduitse ker ken houden sinds 1980 geza menlijk de vredesweek, die woensdag 18 november 'fideel wordt beëindigd. TILBURG Er komt binnenkort een gesprek tussen de Acht Mei Be weging en de RK-bis- schoppenconferentie. Het bestuur van deze bewe ging waarin ruim negen tig RK-organisaties zijn verenigd, heeft de bis schoppen laten weten dat het „uiteraard bereid is" met hen te spreken over de zaken waarvoor dit bestuur verantwoorde lijkheid draagt. Dit heeft de Acht Mei Beweging per brief van 6 november geantwoord op de uitnodiging van de bisschoppen, gedateerd 22 oktober. De Acht Mei Beweging stelt voor het gesprek onder lei ding van een onafhankelijk voorzitter te laten plaatsvin- Kardinaal Simonis FOTO: MILAN KONVALINKA den. Het bestuur spreekt ver der zijn voorkeur uit voor kleine delegaties van beide partijen. Na een correspondentie van ruim een jaar hebben de bis schoppen vorige maand de Acht Mei Beweging uitgeno digd voor een inhoudelijk ge sprek over de doelstellingen van deze beweging in relatie tot de fundamentele oriënta ties van het tweede Vaticaans Concilie. De bisschoppenconferentie heeft grote bezwaren tegen enkele onderdelen van de jaarlijkse manifestaties van de Acht Mei Beweging. Het bestuur ervan staat dingen toe die de bisschoppen onmo gelijk kunnen accepteren, al dus kardinaal Simonis vrij dagavond tot de DPR. Wegens hun banden met de Acht Mei Beweging zijn de Norbertijner abt A. Baeten en pater P. Nelen, voorzitter van het Centraal Missie Commissariaat niet herbe noemd in enkele adviescom missies van de bisschoppen conferentie. Overeenstemming tussen de bisschoppenconferentie en de Acht Mei Beweging alsmede heroverweging van het be sluit inzake pater Nelen zijn pas mogelijk op „een gezonde basis". Die houdt in dat de Acht Mei Beweging zich houdt aan de uitspraken van het Tweede Vaticaans Conci lie en niet tegen de leer van de Rooms-Katholieke Kerk ingaat. Dat zei kardinaal dr. A.J. Simonis, aartsbisschop van Utrecht, op de Diocesane Pastorale Raad van het aarts bisdom Utrecht. Enkele DPR-leden noemden het een bijzonder trieste zaak dat de bisschoppen pater Ne len niet hadden herbenoemd in de bisschoppelijke advies commissie vóór Latijns-Ame- rika wegens zijn nauwe ban den met de Acht Mei Bewe ging. De polarisatie in de Ne derlandse RK Kerkprovincie kan hierdoor alleen maar worden bevorderd, zo werd eraan toegevoegd. Kardinaal Simonis zei dat het bestuur van de Acht Mei Be weging zaken gedoogt die veel ernstiger zijn dan menig FOTO: PR goedwillend rooms-katholiek zich realiseert en die de bis schoppen onmogelijk goed kunnen vinden. „Als de bis schoppen pater Nelen, die be stuurslid van de Acht Mei Beweging is, hadden herbe noemd, zou dat impliciet goedkeuring van dat soort zaken inhouden. Dan zouden de mensen er helemaal niets meer van begrijpen." Verdeeldheid is altijd desa streus, aldus mgr. Simonis. De bisschoppen willen niets anders dan dat die verdeeld heid ophoudt. Maar dan wel op een basis, waarin de een heid van de Kerk tot uit drukking komt. ROME De Belgische jezuïet dr. Roger Veke- mans is dit weekeinde gekozen tot voorzitter van de internationale rk hulporganisatie Kerk in Nood-Oostpriesterhulp. De 65-jarige Belg volgt daarmee aartsbisschop Henri Lemaitre op. Na de benoeming in 1985 van mgr. Lemaitre tot nuntius voor de Sacandi- naviscxhe landen was Vekemans reeds waarne mend voorzitter. De oprichter van Kerk in Nood, de Nederlandse „spek pater" Werenfried van Straa- ten, deed tijdens de algemene vergadering te Rome het voorstel jaarlijks een gebeds dag voor de vervolgde chris tenen in Oost-Europa te hou den. Dat idee had hij deze week ook paus Johannes Paulus II tijdens een audiën tie aan de hand gedaan. Verder had Van Straaten er bij de paus op aangedrongen in Polen een organisatie in het leven te roepen die jonge priesters moet voorbereiden op de herevangelisering van Europa. Kerk in Nood wil voortaan meer aandacht schenken aan activiteiten in het vrije westen. Van Straa- ten noemde in dit verband de strijd tegen het zedenverval, de bescherming van het on geboren leven en de verbrei ding van de waarheid via moderne corhmunicatiemid- delen. „Maar laat er geen twijfel over bestaan, Kerk in Nood blijft een bolwerk in de strijd tegen het atheïstische communisme," aldus pater Van Straaten. Aantal katholieke scholen „verschiet van kleur' UTRECHT Een aantal ka tholieke scholen voor voort gezet onderwijs wil af van het predikaat „katholiek". Deze scholen zoeken aanslui ting bii de Vereniging voor Bijzondere Scholen op alge mene grondslag (VBS). Dit maakte de voorzitter van de VBS bekend in Utrecht, op de jaarvergadering van de 99 1 vereniging. Achtergrond van deze ontwikkeling is de on vrede met de wijziging van het reglement voor do katho lieke schlolen zoals de bis schoppen die in iuni lieten ingaan, evenals de onvrede met het reglement dat bis schop Gijsen in zijn bisdom heeft ingevoerd. Om hoeveel en om welke scholen het gaat, wilde de heer Kersten niet meedelen. Het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs deelde desgevraagd mee dat „geluiden over het „kleur verschieten van katholieke scholen" bekend is, maar wilde geen verdere medede lingen doen. JOHANNESBURG De nieuwe, uitsluitend voor blanken bestemde prote stantse kerk in Zuidafrika heeft beduidend minder le den dan aanvankelijk werd voorgesteld. Sinds de oprich ting in juni van dit jaar zijn er 1000 gemeenten gevormd met 12.000 leden, onder wie vierduizend kinderen. Dit bleek op de eerste syno devergadering van de kerk in het stadje Naboomspruit in Transvaal. In kringen van de nieuwe Afrikaanse Prote stantse Kerk werd de afgelo pen maanden gesproken over 100.000 aanhangers. De eerste synode kenmerkte zich door een lage opkomst van de leden. Opvallend was voorts de verwijdering uit de vergadering van een verslag geefster van het regeringsge zinde dagblad Beeld. Zij had geschreven dat de de vice- voorzifter, prof. Alkmaar Zwart, actief is geweest in de neo-nazi-beweging en lid zijn van de Afrikaner Weer standsbeweging. Volgens de synodeleden waren dat „poli tieke" en geen „kerkelijke" berichten, waarop de Beeld- verslaggeefster moest opstap pen. De Afrikaanse Protestantse Kerk is een afsplitsing van de Nederduitse Gereformeer de kerk. Deze laatste besloot in oktober vorig jaar het lid maatschap van de kerk in principe ook open te stellen voor niet-blanken en de bij belse rechtvaardiging van apartheid af te wijzen. Te li beraal, vond de conservatie ve vleugel van de kerk. Een deel daarvan besloot daarop een eigen, uitsluitend voor blanken bestemde kerk op te richten. De overigen bleven liever in de kerk om de syno debesluiten van binnuit te bevechten. WEST-BERLIJN De sy node van de Evangelische Kerk in (West-Duitsland) heeft draagmoederschap en het gebruik van zaad- of ei cellen van derden om eigen onvruchtbaarheid te over winnen, nadrukkelijk afge wezen. Het zou wettelijk ver boden moeten worden dat een vrouw een kind van een ander echtpaar ter wereld brengt. Met bijna algemene stemmen aanvaardde de EKD-synode op de laatste dag van de zes daagse vergadering in West- Berlijn een desbetreffende verklaring, getiteld „Eerbied voor het leven". Het verlangen kinderen te hebben is geen rechtvaardi ging voor iedere medische maatregel. Bevruchting in een reageerbuis met zaad van een derde kan later tot span ningen tussen de ouders en het kind leiden. Verder vraagt de synode wettelijke maatregelen ter bescherming van embryo's. Met bepaalde proeven op em bryo's alsmede de verwek king van embryo's uitslui tend met het doel ze voor on derzoek te gebruiken, is een wezenlijke grens overschre den, aldus de verklaring. Onderzoek, techniek en de medische kennis mogen niet spelen. De vrijheid van de onderzoeker blijkt uit zijn zelfbeperking. „De bescher ming van het ongeboren le ven is ondeelbaar." Abortus is volgens de EKD-synode in elk stadium „het doden van menselijk leven." Na een eerste voorzichtige verkennning van eikaars starp punten tijdens een gisteravond gehouden werkdiner zijn F0 presidenten van de centrale banken van de tien belangrijkT" industriële landen vandaag in Basel begonnen aan een I eenkomst, die weliswaar elke maand wordt gehouden, m# waarop dit keer een oplossing wordt gezocht voor een ernsjjjp en dringend probleem: de lage koers van de dollar. Uit een eerste reactie uit Tokyo, een van de grote finani le centra, spreekt niet de verwachting dat het overleg doende en concrete maatregelen zal opleveren. Op de bei in de Japanse hoofdstad stond de Amerikaanse dollar v; daag na enkele uren al weer 3,5 yen lager dan de slotkc van vrijdag. En de 135 yen die vóór het afgelopen weekeii voor de dollar werd betaald, was nog slechts de helft vanjl waarde die de dollar twee jaar geleden tegenover de Japan munt noteerde. De lage dollarkoers raakt de economie van de hele were! als Wall Street niest wordt de rest van de wereld verkoud en als de huidige situatie lang voortduurt zou dat wel ee kunnen uitdraaien op een flinke longontsteking. Ook in ql land. De effecten van de lage dollarkoers beperken zich n tot voordelen voor Nederlandse toeristen in Amerika die v op waar krijgen voor hun harde gulden, of tot fikse nadel voor exporteurs van bloemen en zuivelprodukten die hun zet in de VS stevig zien dalen. De koersval van de dollar k er ook toe leiden dat het kabinet-Lubbers op zoek moet n; extra bezuinigingsmogelijkheden. In de berekeningen vo ons staatshuishoudboekje wordt uitgegaan van een doll; koers van twee gulden tot 1990; elk dubbeltje dat de doll lager is scheelt de schatkist op jaarbasis een half miljard gi den aan aardgasinkomsten, aangezien de prijs van aardgas gekoppeld aan de dollar. ONDER deze zorgelijke omstandigheden wekken de VS n de indruk zich op korte termijn inspanningen te willen j troosten om de val van de dollar af te remmen, laat staan een redelijk peil terug te brengen. De regering in Washii ton spant zich wel in de rente op hetzelfde peil te houden als ondertussen de dollar nog verder zakt hoopt Ameri daarmee een zekere stabiliteit in eigen land te kunnen p werkstelügen. |W' ZOWEL Reagan als het Congres moeten dan evenwel te: komen op eerdere uitspraken: de president heeft herhaalt lijk verklaard de belastingen niet te zullen verhogen en Congres heeft in meerderheid steeds laten weten zonder lastingverhoging niet tot bezuinigingen bereid te zijn. Het dus nog wel even duren voor die maatregelen rond zijn. dertussen gaat Washington voort met het bestrijden van symptomen van de problematiek. Van de bijeenkomst in sel van de presidenten van de centrale banken van de ti belangrijkste industrielanden kan onder deze omstandigl den moeilijk een afdoende oplossing worden verwacht. Overgang naar wisselvallig weer DE BILT (KNMI) Een zwakke storing trekt vannacht via Frankrijk naar het zuid oosten weg, maar morgen na dert een nieuwe oceaanstoring ons land via de Britse Eilan den. De daarbij behorende re gen bereikt ons waarschijnlijk morgen in de loop van de avond. Vcor het zover is, ver andert er nog weinig in het nu heersende weertype; veel be wolking, plaatselijk mist en mogelijk wat motregen van weinig betekenis. Eerst is er nog weinig wind, overdag neemt de wind geleidelijk wat toe uit het zuidwesten. De temperaturen blijven het ko mende etmaal nog aan de lage kant; na een minimum vart een graad of 3 wordt het mor genmiddag niet warmer dan rond 6 graden. Na morgen wordt wisselvallig en zachter herfstweer verwacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken: Morgen nog overwegend droog, woensdag af en toe re gen. In Zweden mogelijk ook sneeuw. Middagtemperatuur .4 tot 7 graden. Benelux: Veel bewolking en toenemende kans op regen. Middagtemperatuur circa 9 graden. Duitsland: Veel bewolking, woensdag in het noorden plaatselijk regen. Middagtem peratuur circa 9 graden. Britse Eilanden: Veel bewol king en perioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Frankrijk: Morgen voorname lijk in het zuiden, woensdag in het noordwesten perioden met regen. Middagtemperatuur van 11 graden in het noord westen tot 17 graden aan de Riviera. Spanje, Portugal: Morgen op de Balearen nog regen; elders, behalve in het noordwesten, overwegend droog en zonnig. Middagtemperatuur van 16 graden in het noordwesten tot Italië: Perioden met regen, het zuiden mogelijk zware ;i ia! gen Middagtemperatuur v ra 12 graden in de Po-vlakte circa 20 graden in het zuide ra Joegoslavische kust, Alpen} er bied: Overwegend zonnig ln droog, maar in de dalen m a of laaghangende bewolkii Nulgraaengrens circa 2500 nra' ter. Amsterdam mist 5 3 .0 i De Bilt mist 3 3 0 ,le Eelde motregen 6 3 0Bn Eindhoven zw.bew. 4 3 0 „pi Den Helder motregen 6 4 0 Rotterdam zwbew 4 4 Ol^ir Twente zwbew 3 2 0 ve, Vlissingen zw.bew. 5 4 0 Zd Limburg zwbew. 3 2 0 llc Aberdeen regen 6 Dublin Frankfur Genève Las Palm Bayrut Tel-Aviv regenbui 21 15 onbew. 21 12 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE.EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2