Verbeten jach^j^RA na bloedige aanslag Vuist Nieuwe voorstellen voor sanering kottervloot PREI EN RWTENSOEPVLEES VANDAAG 11 12 15 17 ELF DODEN EN TIENTALLEN GEWONDEN IN NOORD-IERLAND erzegelde lippen bij dollar-overleg Dader steekpartij aangehouden Acht opvarenden van jacht in handen van Abu Nidal Omspuiten graslanden moet aan banden gelegd Computer gestolen (Sowuvnt Maandag 9 november 1987 79e jaargang no. 23957 Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, teL 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. HET WEER Half tot zwaar bewolkt. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Minimumtemperatuur ongeveer 3 graden, middag- temperatuur omstreeks 6 gra den. Matige, later tot vrij krachtig toenemende zuidwes tenwind. Zon op: 7.51; onder: 16.56. Scheveningen hoog water: 5.39 en 17.48; laag water: 1.18 en 13.39 uur. A ck City trekt jiuwelijks publiek HAAG Het eerste Rock City festi- dat zaterdagnacht in Den Haag werd luden, heeft nauwelijks publiek getrok- Slechts zevenduizend mensen kozen het gebeuren dat zich over zeven za- i de residentie afspeelde en waarbij 22 '"S^erlandse popgroepen betrokken waren. rn[ gebrek aan belangstelling stond in Pecijille tegenstelling tot de muzikale pres- van de groepen. Zo speelden de Bom- bijvoorbeeld voor nog geen vijftig Ondanks het tegenvallende bezoe- aantal noemde de organisatie het festi- geslaagd. „Het North Sea Jazz Festival .k niet met 20.000 mensen begonnen, asis is gelegd voor een volgende Rock we gaan zeker door". RIJKAARD NIET NAAR AC MILAN (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Frank Rijkaard gaat niet naar AC Milan. Na zijn problemen met Ajax heeft Rijkaard via bemiddelaar Konijnenburg zelf contact gezocht met Milan, maar van een contract kan geen sprake sprake zijn. Mochten de Italiaanse grenzen opengaan voor een derde buitenlander per club, dan neemt AC Milan naast de Nederlan ders Ruud Gullit en Marco van Basten de Argentijn Claudio Borghi. Dat heeft de president van AC Milan, de televi sie-miljardair Silvio Berlusconi, ge zegd. Borghi staat al bij Milan onder contract. De miljoenenclub heeft de ta lentrijke Argentijn voor één seizoen uitgeleend aan Como. Manuscript Einstein komt onder de hamer NEW YORK Een tot nu toe onbekend manuscript van Albert Einstein, waarin de geleerde de relativiteitstheorie behan delt, zal volgende maand worden geveild bij Sotheby's. Het in het Duits geschre ven stuk, dat 72 pagina's telt, is in 1912 geschreven voor net vijfde deel van het „Handbuch der Radiologie". Het had moeten worden uitgegeven door profes sor Erich Marx in Leipzig, maar de Eer ste Wereldoorlog verhinderde dit. Vol gens John Stachel, de redacteur van de verzamelde aantekeningen van de ge leerde, vormt het stuk de meeste volledi ge behandeling van de relativiteitstheo rie. Het document geeft een onthullend inzicht in de wijze waarop Einstein met zijn theorie worstelde. Eén dode en zes gewonden op Rijksstraatweg WASSENAAR De 76-jarige mevrouw L.N. Tjan uit Den Haag is gisteravond bij een gecompliceerd auto-on geluk op de Rijksstraatweg in Wassenaar om het leven gekomen. Er raakten zes mensen gewond en een hond liet het leven. Inmiddels zijn vijf gewonden geopereerd. Allen verkeren buiten levensgevaar. Het ongeluk gebeurde omstreeks half zeven ter hoogte van de Eikenlaan. De vrouw zat naast haar kleinzoon, een 24-jarige man uit Delft, die twee voor hem rijdende auto's ging inhalen. De Delftenaar deed dit door over de doorgetrokken streep op de wegas te rijden, waardoor hij als spookrijder botste op het tegemoetkomend ver keer. Volgens een woordvoerder van de politie was dit ongeluk nooit gebeurd, als de Rijksstraatweg voorzien was van een vangrail in de middenberm. Het verkeer kon tijdens het opruimen van de ravage worden omge leid via de binnenwegen van Wassenaar. Er ontstonden geen files. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse politie is een verbeten jacht begonnen op de daders van de bomaan slag, die gisteren in het Noordierse Enniskillen het leven heeft gekost aan elf mensen. Meer dan vijftig mensen, on der wie kinderen, lie pen verwondingen op. Van sommigen is de toestand kritiek. Of schoon nog niemand de verantwoordelijkheid heeft opgeëist wordt er nauwelijks aan getwij feld dat de bloedige aanslag het werk is ge weest van het Ierse Re publikeinse Leger, de IRA. De aanslag van gisteren heeft des te meer afschuw gewekt, omdat de bom ont plofte op het moment dat i Met blote handen wordt onder het puin van de ingestorte school gezocht naar slachtoffers van de aanslag. ■OTO: AP zich bij het gedenkteken voor de gesneuvelden van beide wereldoorlogen in Enniskillen de eerste deel nemers melden voor de jaarlijkse herdenkingsplech tigheid. Omdat het slecht weer was zochten de vroeg- komers vooral school kinderen beschutting te gen de gevel van een oude school. Juist daar hadden de daders de bom verstopt. Een deel van het gebouw stortte in en bedolf de aanwezigen. Het reddingswerk, waarbij in eerste instantie met de handen in het puin werd gegraven, duurde vele uren. Overigens kwam de aanslag op zich niet geheel onver wachts. Het was al enige tijd bekend dat dè IRA zin- de op een represaille-actie voor de zware verliezen die zij dit jaar heeft geleden. Experts van het Britse leger hebben vannacht in het centrum van Belfast (Noord-Ierland) een zeer grote bom onschadelijk. Bo vendien wordt op een weg naar Enniskillen een land mijn gezocht, die gisteren een politie-patrouille had moeten treffen. Pag. 5: Daders wilden veel slachtoffers maken DEN HAAG - Het Visse rijschap in Den Haag heeft nieuwe sanerings maatregelen voor het vis serijbedrijfsleven opge steld die moeten leiden tot een vermindering van de totale vangstcapaciteit met veertig procent. Met de circa zeshonderd kot- tervissers in ons land wordt onderhandeld over beperking van 25 procent van het motor vermogen op bestaande sche pen met meer dan 2700 pk.; verdere beperking van het toegestane aantal dagen op zee; een premie-regeling voor schippers die hun kotters defi nitief aan wal leggen en ten slotte invoering van de korte (12 meter) boomkor voor een verkleining van de maximale net-opening. Het ministerie van landbouw en visserij heeft de nieuwe voorstellen, opge steld door voorzitter B. Daal der van het Visserijschap, van ochtend moeten vernemen uit een ochtendblad. Over de prijs van het saneringsplan laat Daalder zich niet uit. Over de kosten van andere, oudere, saneringsplannen was tot nog toe nooit overeenstem ming bereikt. Daarbij gaat de overheid uit van een overca paciteit van 160.000 pk waarbij een premie zou moeten gelden. Van de in totaal 96 miljoen gulden (600 gulden per pk) die hiervoor opgehoest moet worden zou de EG de helft voor zijn rekening nemen. Het bedrijfsleven zou 20 tot 25 van de rest dragen. Over een even tuele verhoging van de 600 gulden per pk kon tot nog toe geen overeenstemming bereikt worden. Negentig kottervissers (elf in Scheveningen), zo'n vijftien procent van het totaal, hebben het afgelopen weekeinde een proces-verbaal gekregen we gens het aan wal brengen van verboden vis. PBANKIERS ROND DE TAFEL ,SEL - Uiterst zwijgzame (bankiers van de tien be- ïgrijkste industrielanden a vanmorgen in Basel be nnen aan tweedaagse be- rekingen over de onrust in internationale geldhandel, bankiers leken buitenge- ntelbon op hun hoede om met Uatingen naar de pers nieu- ontwikkelingen in gang te tten op de verwarde finan- !le markten. n voorbespreking gisteren, drie uur duurde, werd af sloten zonder enige medede ling naar buiten. Algemeen wordt aangenomen dat de koersval van de dollar in de afgelopen dagen bovenaan de agenda staat. Ook vanmorgen nog moest de dollar ten op zichte van de Japanse yen aan waarde inboeten. In Tokio werd een koers van 135 yen genoteerd, 3,5 yen lager dan gisteren. De Japanse opper- bankier Sumita had gisteren gezegd dat hij zich voorlopig zal blijven verzetten tegen een verlaging van de rente in zijn* land. Het is de eerste keer sinds de crisis op de effectenbeurzen dat de directeuren van de cen trale banken met elkaar om de tafel zitten. Het is echter de vraag of de centrale banken een positief signaal kunnen geven, want gecoördineerde interventie op de wisselmark ten heeft de laatste paar we ken weinig uitgehaald en voor echte besluiten is de aanwezig heid van de ministers van fi nanciën vereist. Pag: Begrotingsgesprekken in VS verlopen moeizaam NOORDWIJK Een 17-jarige Leidenaar heeft vrijdag na te zijn aangehouden, bekend de dader te zijn van de steekpartij op zondag 25 oktober bij de bushalte aan de Parallelboulevard. Een 17-jarige Rijnsburger werd die avond in zijn buik gestoken. Er broeide volgens de politie al lange tijd iets in het uitgaanscen trum van Noord wijk omdat een groep uit Rijnsburg en een groep uit Leiden elkaar herhaaldelijk lastig vielen. Toen de Lei denaar zich die avond door een groepje jongens uit Rijnsburg bedreigd voelde, trok hij een mes en zwaaide daarmee in het rond. Een van de Rijnsburgse jongens werd in de buik gestoken en later naar het AZL gebracht. De jongen maakt het op dit mo ment goed. Omdat de politie een goed signalement van de dader had, kon de jongen vrijdag worden aangehouden. (ADVERTENTIE) fees, kilo 3ke dinsdag en woensdag lebben we groente en vlees de aanbieding 'rei, (ilo rwtensoep- jndsgrootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. BAYRUT Op de Middel landse Zee, voor de kust van de door Israël bezette Gaza- strook, hebben leden van de Palestijnse terreurgroep van Abu Nidal een jacht overval len en de opvarenden in gijze ling genomen. Het gaat om een groep van acht mensen met zowel de Israëlisch-Franse als de Israëlisch-Belgische natio naliteit. Een woordvoerster van het Is raëlische leger in Tel Aviv zei niets van het incident af te weten. Maar een zegsman van Abu Nidal maakte in West- Bayrut namen en paspoort- nummers van de acht (drie mannen, drie vrouwen en twee kinderen) bekend. Vol gens hem zijn de gijzelaars op een van de bases van de bewe ging „in veiligheid gebracht". Het Rode Kruis is uitgenodigd om de condities waaronder zij worden vastgehouden te ko men bekijken. Volgens de woordoerder van Abu Nidal loopt het leven van d'e gijzelaars gevaar als Israël nog verder aanvallen uitvoert op Palestijnse vluchtelingen kampen in Libanon. Israëli sche vliegtuigen hebben dit jaar al 22 van dergelijke acties uitgevoerd. Het is niet bekend wanneer het in het Franse Cannes gere gistreerde jacht is overvallen. De woordvoerder van Abu Ni- dal wilde het doel van de ac ties ook niët nader toelichten. Hij zei alleen dat de gijzeling „een klap is" voor koning Hu- sayn van Jordanië en de Ara bische leiders die momenteel in Amman voor een top van de Arabische Liga bijeen zijn. DEN HAAG/BOLLEN STREEK Het omspuiten ^van alle waardevolle gras- Banden tot bloembollen- ■grond moet aan banden ■gorden gelegd. Hierbij is ■haast geboden. Dit ant woorden Gedeputeerde Sta ten (GS) van Zuid-Holland (PvdA). GS zeggen voorts dat zij van plan zijn druk uit te gaan uitoefenen op gemeenten, zodat deze hun estemmingsplannen aan het streekplan aanpassen. Volgens GS zijn zeker niet alle gemeenten in de Bol lenstreek bereid hun be stemmingsplannen aan te passen om het omspuiten van grasland tegen te gaan. Wel wordt gewezen op Noord wijk dat in het ge deelte ten oosten van de provinciale weg Sl de gras landen gaat beschermen. Ook Sassenheim en Hille- gom nemen maatregelen, al heeft Sassenheim in het be stemmingsplan Klinkenber gerpolder het omspuiten niet aan banden willen leg gen. GS menen dat een kwart van de graslanden voor bescherming in aan merking komt Pas in 1991 (wanneer zogenoemde be- heersovereenkosmten kun nen worden aangegaan) kan de provincie zelf actie ondernemen tegen het om spuiten. ROELOFARENDSVEEN Een computer is in de nacht van zaterdag op zondag gestolen uit een kantoor van een tuindersbe- drijf aan de Groenewoudsekade in Roelofarendsveen. De toe gangsdeur werd opengebroken. Uit een serre van een woning aan de Elzenstraat in Roelofa rendsveen werd de nacht daarvoor een krat bier gestolen. De bewoners hadden hun deur niet afgesloten. 20 PAGINA'S Parochiebesturen slaan handen ineen l Studente al 9 dagen vermist1 Toeristen merken weinig van i machtsovername I Tunesië Kees van Kooten wint Publieksprijs Nederlandse boek I In Rijn en Vliet blijft niet alles bij het oude f Kenneth Monkou bespaart Feyenoord totale mineurstemming Real lijdt eerste nederlaag Opnieuw „dure" punten voor UVS Quick Boys troeft Noordwljk af Bijdehand beleggertje dupeert makelaars LONDEN Een vijftien jarige schooljongen in het Britse Derbyshire heeft ef fectenmakelaars in Lon den opgezadeld met een fors verlies. Kort voor de beurskrach gaf hij per te lefoon opdracht op krediet aandelen te kopen ter waarde van 330.000 gul den. „Ik ben op weg naar m 'n eerste miljoen zei de jongen tegen zijn klasge noten. Hij vierde zijn grote transactie met champagne en had zelfs een eigen ac countant. Toen kort daar op de aandelenkoersen kelderden en de transac tiekosten niet betaald wer den, ging de makelaars pas een licht op. De aandelen werden verkocht, maar het verlies was toen al op gelopen tot 70.000 gulden. De gedupeerde makelaars zeiden dat de jongen zo professioneel te werk ging, dat ze ervan overtuigd wa ren met een meerderjarige handelaar van doen te hebben. De ouders van de jongen wisten niets van de speculatieve hobby van hun zoon, en proberen nu aan een schadeclaim te ontkomen. De jongen kocht zijn eerste aandelen van zijn spaargeld toen hij elf jaar was. Na een aantal transacties kon hij op kre diet handelen, omdat zijn naam niet in het wanbeta lerbestand van de Londen- se beurs voorkwam. Weinig programma's op de televisie zijn later zo nagedaan als de „Vnist" van Duys. Willem Duys, jaren geleden de eerste met een „praatprogramma" op de Nederlandse tv kreeg Mies, Sonja en voorts een hele rij anderen in zijn kielzog. En maar pra ten en laten praten. Vanavond laat hij zien, dat hij nog steeds in zijn concept, compleet met vissekom, gelooft. Het staat, met tal van andere program ma's, vandaag aangekondigd op de radio- en televi siepagina van onze krant. Uw dagelijkse, nimmer opdrogende nieuwsbron tevens bron van nuttige in formatie. Bijvoorbeeld over waar u vanavond nu weer eens beter niet naar kunt kijken. De Leidse Courant: uw eigen radio en tv-gids met meer dan „een vuist vol" programma's. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1