prie keer „ja" betekent ,nee" tegen kernenergie Zandmuur door Sahara „omsingelt" rebellen fieidAcSotmwt rbatsjov: Weinig voor plezier Ethiopië eist volksverhuizing Overleg Sovjetunie VS over kernproeven VS leveren Chad Stingerraketten i ILIEUBEWEGING ITALIË OVER INGEWIKKELD REFERENDUM: ilipi jns verzet Waarschuwt tegen bemoeienis YS frankrijk verdeeld fver euthanasie )p gehandicapten P I C T U R A ANTIQUAIRS NATIONAAL Metaalvakbond Zuidafrika hekelt Shell-campagne Hélène Passtoors vraagt hulp Nederland VISSERIJ-AKKOORD MAROKKO GEVOELIG PUNT VOOR EG: ITENLAND ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 PAGINA 7 KOU Partijleider Gorbatsjov gaat m uit dat de top met de Amerikaanse umfcident Reagan in december drie dagen duren en dat hard gewerktr moet éden. Er is dus nauwelijks ruimte voor 554 ere zaken. Dit hebben regeringsfunc- arissen in Moskou gisteren verklaard, batsjov zal waarschijnlijk zondag 6 de- 1451 iber in Washington aankomen en don- <0.< dag 10 december huiswaarts keren, •tl batsjovs adviseur Arbatov zei eerder at er „geen tijd zal zijn voor plezier- ra3)es Sovjetleider verklaarde on- p dat hij de VS graag zou zien en 504 gan sprak de hoop uit dat Gorbatsjov Wi bezoek zou brengen aan zijn boerderij lalifornie. Twee miljoen voor vrijlating Duitser BAYRUT De Westduitser Rudolf Cordes, die sinds negen maanden in Libanon wordt gegijzeld, wordt vrijgelaten na het betalen van een losgeld van twee miljoen dollar. Het Libanese weekblad Ash-Shi- raa heeft dat gisteren gemeld. Het geëiste bedrag staat gelijk aan wat volgens onbevestigde berichten is betaald voor de vrijlating van de Westduitser Alfred Schmidt. Het geld zou zijn betaald aan een groepe ring die zich de Heilige Strij ders voor Vrijheid noemt en die ook Cordes gevangen zou houden. Belgische gevangenis omsingeld BRUSSEL In een gevangenis in Brussel zijn gisteravond hon derdtwintig gevange nen aan het muiten geslagen. Zii staken meubilair in brand en gijzelden twee be waarders. Een tiental gedetineerden maak ten van de verwar ring gebruik te ont snappen. Het meren deel kon snel worden ingerekend. Het ge bouw is omsingeld door de rijkswacht. ADDIS ABEBA De Etiopische re gering wil volgend jaar drie miljoen mensen hervestigen, zo maakte pre mier Fikre-Selassie Wogderess giste ren bekend. De verhuizingen passen in het kader van het drie jaar eerder begonnen hervestigingsprogramma, op grond waarvan eind 1988 31 pro cent van de bevolking ofwel 14,3 mil joen mensen een andere woonplaats moet hebben gekregen. De regering zegt de bevolking te verhuizen om het platteland beter te ontwikkelen, maar waarnemers menen dat de gedwon gen migratie is bedoeld om het verzet, met name in het noordoosten van het land, te breken. GENEVE De Verenigde Staten en de Sovjetunie beginnen maandag in Genève onderhandelingen over beperking van kernproeven. De re gering in Washington brak de ge sprekken over een stop op kern proeven in 1981 bij het aantreden van president Reagan af. Aan die gesprekken namen ook de Britten deel. Volgens de Amerikanen was het nagenoeg onmogelijk een water dichte controle te ontwerpen op mo gelijke ontduiking. Partijleider Gor batsjov vindt echter dat een stop op kernproeven de basis is voor een beëindiging van de wapenwedloop. Vis voormannen, die zonen willen LONDEN Mannen die overwe gend vis eten, verwekken naar alle waarschijnlijkheid veeleer zonen dan dochters. Britse onderzoekers hebben gezegd dat in Schotse kust steden de mannelijke geboorten ver boven het gemiddelde liggen, wat doet vermoeden dat eenaieet, dat veel vis bevat verantwoordelijk is. Het aantal mannelijke geboorten in Schotse vissershavens ligt soms dertig procent boven het landelijk gemiddelde. In een deskundige verhandeling zeggen de onderzoe kers dat het verband zou kunnen zijn een betrekkelijk onschadelijk organisch arsenicum in vis, dat de mannelijke sekshormonen wijzigt WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben besloten om toch luchtdoel- raketten van het type Stinger te leve ren aan Chad. Dat heeft een zegsman van het Pentagon vrijdag bekend ge maakt. Tot de leverantie van de projec tielen plus training van het Chadische leger is besloten door de aanhoudende bedreiging van het luchtruim van Chad door Libië, aldus luitenant-kolonel Snyder. Met uitzondering van de Ango lese verzetsbeweging Unita, die in het geheim Stingers heeft gekregen, wilde de Amerikaanse regering de moderne raket, die van de schouder wordt afge vuurd, aan geen enkel Afrikaans land leveren. li ME Kernenergie in het middelpunt 2M Italiaanse belangstel- "jj g nu de bevolking zich jj weekeinde in een refe- t7i dum mag uitspreken de bouw van vijf «Suwe kerncentrales. In zelfde referendum ii9o rdt de Italianen ook gUraagd of rechters aan- 450 akelijk moeten worden teld voor justitiële fou- en of de parlementai- onderzoekscommissie gjder toestemming van oj parlement, onderzoek u en ministers mag stop pen. referendum heeft de ge- ideren in Italië danig ver- 01 Niet alleen vanwege het 71 tieke belang, maar ook 57.0 omdat het veertig procent van de stemgerechtigde bevolking nog niet duidelijk is waarover nu precies gestemd moet worden. Althans, de vragen zijn op zo'n ingewikkelde ma nier gesteld, dat de gemiddel de Italiaan blijkens onder zoek tien minuten nodig heeft de vraagstelling te snap pen. De milieubeweging, onder meer anti-kernenerciegroepe- ringen en het Wereld Natuur Fonds, hebben het de Italia nen gemakkelijk proberen te maken, met de slogan: Drie keer „ja" is „nee". Ofwel, als men op alle drie de vragen die in het referendum over kern energie \yorden gesteld „ja" antwoordt, dan worden vrij wel zeker geen nieuwe centra les gebouwd. Italië heeft momenteel drie kerncentrales, die in ruim vier procent van de nationale ener giebehoefte voorzien; de rest wordt in de vorm van olie ge ïmporteerd. Om minder af- 35.(x r NILA Het commu- ische verzet op de Fili- fcjjjhen heeft de Verenigde JJj ten gisteren op het hart londen zich buiten de ipijnse politiek te hou- W en gedreigd dat Ame- Hanen, die de waarschu- jftg in de wind slaan een lelwit van aanslagen" 9.50 rden. 8,a 5 75een verklaring eisten de op- {s idelingen overigens geen i.isfantwoordelijkheid op voor W recente serie aanslagen bij luchtmachtbasis Clark, irbij drie Amerikanen en Filipijn om het leven kwa men. Zij beschuldigden de VS er evenwel van een steeds wredere onderdrukking van het verzet en de linkse bewe ging op de Filipijnen aan te moedigen. Vanuit Washington is nog niet op de verklaring van de rebellen, verenigd in het NDF, gereageerd. Nabij de Amerikaanse ambas sade demonstreerden gisteren driehonderd aanhangers van de verdreven dictator Marcos, eveneens uit protest tegen „Amerikaanse bemoeienis". In dit geval was het de demon stranten er echter om te doen de VS over te halen ex-presi dent Marcos uit zijn ballings oord Haïti naar de Filipijnen te laten terugkeren. IJS In het Franse parlement is een felle pole- jek ontstaan over een voorstel dat euthanasie op mis- -Jrmde, ernstig gehandicapte of mongoloïde pasgebo- 1 kinderen moet worden legitimeerd. Het voorstel eft direct geleid tot een controverse waarbij religieu- autoriteiten en politici waarschuwden dat het voor- kan uitlopen op „gelegaliseerde barbarij". voorstel is afkomstig van de Vereniging ter voorkoming van landicapte jeugd (APEH). „Een arts begaat geen misdrijf of ertreding door een kind van jonger dan drie dagen de noodza- ijke zorg voor het leven te onthouden als dat kind ongenees- i e gebreken vertoont". De voorzitter van de Franse bisschop sconferentie, mgr Jean Vilnet meent echter dat „euthanasie voeren op gehandicapte kinderen het openen van de deur is ir schending van alle rechten van de mens". De Franse atssecretaris voor de mensenrechten, Claude Malhuret, zei erontwaardigd" te zijn over het voorstel van de APEH dat „de est elementaire rechten van de mens negeert". (ADVERTENTIE) met MVSEADE: deen presentatie van 6 amsterdamse RAI AMSTERDAM 13-22 NOVEMBER 1987 DAGELIJKS 12-21 UUR ZANT/ZON 12-18 UUR hankelijk te zijn, heeft de Ita liaanse regering zes jaar gele den al voorgesteld vijf nieuwe centrales te bouwen, die een kwart van de energiebehoefte moeten gaan leveren. Risico's Maar de ramp in Tsjernobyl schudde de Italianen wakker voor de risico's van kernener gie. De milieubeweging haalde een half miljoen handtekenin gen op en dwong daarmee de regering een referendum te houden. Algemeen wordt aan genomen dat de Italianen „nee" tegen kernenergie gaan zeggen. Overigens gaat het in de vraagstelling niet in directe zin of Italië voortaan moet af zien van kernenergie. Maar er zal een stevige rem gezet worden op de ontwikkeling van de omstreden energie vorm. In dat geval maakt na melijk niét langer de minister raad uit waar nieuwe kerncen trales gevestigd worden, maar het parlement. Dat zal de pro cedures sterk vertragen, mede ook omdat het parlement ge voeliger is voor het protest vanuit de bevolking. En dat f>rotest zal alleen nog maar uider worden, wanneer ook op de tweede vraag in meer derheid ,ja" wordt geant woord. Daarin wordt namelijk voor gesteld de royale subsidies te schrappen, die gemeenten en regio's krijgen wanneer ze ak koord gaan met de bouw van een centrale op hun gebied. In de derde vraag over de kern energie gaat het er om of de overheidsmaatschappij Enel af moet zien van deelname in kernenergieprojecten in het buitenland. Rechters De Italianen moeten zich ook uitspreken over de civiele ver antwoordelijkheid van de rechter. De voorstanders van het referendum, onder aan voering van de socialistische ex-premier Bettino Craxi, vin den dat een rechter persoon lijk aansprakelijk gesteld moet kunnen worden wanneer hij een ernstige fout maakt. Tot nu toe kan een verdachte een rechter alleen ter verantwoor ding roepen wanneer die zich heeft schuldig gemaakt aan bedrog, oplichting en verduis tering. De mogelijkheden om rechters aan te pakken zullen na een „ja" veel ruimer gefor muleerd moeten worden door het parlement. Velen in Italië zien in dit refe rendum vooral een persoonlij ke kruistocht van Craxi, nadat zijn partij de afgelopen jaren vaak flink in botsing is geko men met de rechterlijke macht. Dat de justitie niet functioneert en hopeloos gebu reaucratiseerd is, wordt alge meen als een groot euvel be schouwd. Maar daar zal de uit slag van het referendum niets aan veranderen. Brand- /V bommen in Seoul Brandbom men ontplof ten gisteren boven een kordon van Zuidkoreaan- se oproerpo litie in de hoofdstad Seoel. Vele honderden studenten hielden daar een protest mars tegen de regering Chun Doo Hwan, die volgens de demonstran ten moet worden ver vangen door een interim kabinet tot dat, volgende maand, ver kiezingen worden ge houden. FOTO: AP Walvis uit lijden verlost Amerikaanse dierenartsen verlosten gisteren een vijftig ton wegende walvis met een injectie uit zijn lijden. Het dier was zondag op het strand van Virginia aangespoeld en probeerde dagenlang los te komen uit het zand. FOTO: AP JOHANNESBURG De vakbond van metaalarbei ders in Zuidafrika heeft de campagne van Shell, waarin net bedrijf (letter lijk) zegt te werken voor „democratie" in dat land, aan de kaak gesteld. In een advertentie voor weekbladen merkt de vakbond op dat Shell zich weinig gelegen laat liggen aan zaken als een „mens waardig loon", die de vakbond beschouwt als een hoeksteen van de de mocratie. De actie van de Landelijke Vakbond van Metaalarbeiders in Zuidafrika (Numsa) één van de grootste vakbonden in het land, maakt deel uit van een staking die de afgelopen vier weken is gevoerd in Cadac, een fabriek voor gas-installa- ties. Cadac is een volle dochter van Shell Zuidafrika. Een woordvoeder heeft bevestigd dat Shell heeft geweigerd met de stakende arbeiders te pra ten. De arbeiders in de doch teronderneming van Shell die volgens de woordvoerder financieel volledig losstaat van het moederbedrijf eisten een uurloon van vier rand (ongeveer evenveel gulden), maar zijn gisteren toch weer aan het werk gegaan. In verscheidene Zuidafrikaan- se kranten zijn deze w#ek sar castische reacties verschenen op de zogenoemde Neptunus (of Pagan-) Strategie van de Shell Oil Company in de Ver enigde Staten. Deze strategie is erop gericht tegengewicht te bieden aan anti-apartheidsac ties die worden gevoerd door Amerikaanse vakbonden en religieuze organisaties. Het tijdschrift New Nation, beho rend tot de „alternatieve pers" in het land, doet een boekje open over de pogingen van Shell de internationale sanc ties tegen de multinationale onderneming te ondermijnen. Ook de campagne van Shell voor democratie in Zuidafrika neemt het blad op de hak. DEN HAAG Hélène Passtoors, die in Zuidafrika een ge vangenisstraf van tien jaar uitzit wegens hoogverraad, heeft de Nederlandse regering om hulp gevraagd, zo heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken bevestigd. Den Haag heeft inmiddels contact over de zaak opgenomen met de Belgische regering. Nederland wil de „consulaire bijstand" die Brussel verleent aan Pastoors niet doorkruisen om een „oplossing niet te bemoeilijken". Passtoors, die vorig jaar in Zuidafrika werd schuldig bevon den aan hoogverraad wegens het verlenen van hulp aan het verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC), heeft zowel de Nederlandse als de Belgische nationaliteit. Met hulp van Klaas de Jonge zou zij wapendepots voor het ANC hebben ingericht. Klaas de Jonge kwam deze zomer vrij in een op zienbarende gevangenruil. Na haar arrestatie verkoos zij haar belangen te laten behartigen door België, ofschoon zij in de toenmalige aanklacht alleen als Nederlandse staatsburger werd aangeduid. Oostenrijk vraagt uitlevering Brunner WENEN Oostenrijk heeft opnieuw de uitlevering ge vraagd van de in Syrië wo nende oorlogsmisdadiger Alois Brunner. Syrië heeft tot dusver verzoeken om uit levering van Brunner van de hand gewezen met het argu ment dat niet bewezen is dat hij misdaden heeft begaan. Het nieuwe verzoek houdt verband met de komende opening van de oorlogsar chieven van de Verenigde Naties, die in het geval van Brunner aanvullende infor matie kunnen leveren. Brun ner was de naaste medewer ker van Adolf Eichmann, die in 1962 wegens het deporte ren van miljoenen joden, ter dood werd gebracht. FEZ De aarde heeft er een derde Muur bij: geen Chinese, geen Berlijnse, maar een echte Saharaan- se Muur. Van woestijn zand dus. Aan deze muur hebben 20.000 soldaten van het Marokkaanse le ger gewerkt. In record- tempo hebben ze de wal, die eerst alleen van noord naar zuid liep op enkele tientallen kilometers van de oostgrens met Maurita nië, doorgetrokken naar de kust, naar het uiterste zuidwestelijke puntje van de Westelijke Sahara: alles bij elkaar een muur van 2500 kilometer lengte. De wal moet troepen van het Polisario, dat strijdt voor een onafhankelijk Westelijk Saha ra ir. de tang houden: de vluchtweg voor de strijders naar het bevriende Mauritanië is erdoor afgesneden. Sinds twaalf jaar is Polisario in gevecht met Marokko, dat de woestijn als haar eigendom be schouwt. Het mag dan wel op een lege zandbank lijken: de Sahara is rijk aan fosfaten en er worden grote hoeveelheden olie en ook uranium vermoed. En daarvoor heeft Marokko wel een oorlog over, die zo'n slor dige vier tot zes miljoen glden per dag kost. Overigens pikt de Amerikaanse en Europese wapenindustrie een aardig grantje mee van de patstelling waarin de strijd zich momen teel bevindt. Het Polisario is dit jaar enkele keren succesvol door de muur gebroken, dat wil zeggen in het noordelijke gedeelte ervan, want het grootste deel van het zware geschut van het Polisa rio bevindt zich op Algerijns grondgebied in de buurt van Tindouf. Dat is het gebied waar de vluchtelingenkampen van de Westsaharanen liggen, die tiidens de Marokkaanse in-' vasièvin 1975 zijn gevlucht. Het Polisario voert een uitput tingsguerrilla of in de woorden van Jamal Zakaria, de nieuwe Polisario-diplomaat voor de Benelux: „We willen dat de bezetting Marokko te duur wordt en dat de soldaten een hekel aan deze oorlog krij gen, die voor hen grotendeels uit wachten en verveling be staat, terwijl ze toch op hun hoede moeten zijn voor onze verrassingsaanvallen." Daarbij komt dat de Marok kaanse regering meestal het bestaan van een oorlog ont kent. In de Westelijke Sahara bouwt men aan „de nationale defensie" en over de krijgsge vangenen die het Polisario maakt, worden dan ook geen mededelingen gedaan, laat staan dat ze worden uitgewis seld tegen die van het Polisa- Waarom heeft Marokko de muur dit jaar opeens afge bouwd, na een bouwstop van vier jaar? Het Polisario ziet de muur vooral als een middel om de situatie binnen de muur zo ingrijpend te wijzigen dat de Marokkaanse bezetting een volledige culturele, economi sche en politieke annexatie wordt. Het is de bedoeling dat de Marokkanen in aantal de Westsaharanen gaan overvleu gelen, onder meer omdat er zo een pro-Marokkaanse meer derheid zal ontstaan voor het geval het ooit nog eens komt tot een referendum. Alleen met de politieke annexatie wil het nog niet zo lukken. In feite is Marokko het enige land in de wereld dat de bezetting als rechtmatig erkent. Het land mag dan steun krij- ten van de VS, Frankrijk en audiarabië, maar de Verenig de Naties, de EG, Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, Be weging van Ongebonden Lan den erkennen op zijn minst „het onvervreemdbare recht van het volk van de Westelij ke Sahara op zelfbeschikking en onafhankelijkheid". Vis-akkoord Begin april, toen de muur nog niet eens af was, vroeg de ster ke man van Mauritanië, Jabril Ould Abdellahi, al audiëntie aan bij koning Hassan II van Marokko. Hoewel de inhoud van het gesprek niet openbaar is gemaakt, werd bekend dat Abdellahi direct door vloog naar Parijs om garanties te vragen dat Marokka Maurita nië niet zou binnenvallen. Mauritanië heeft immers geen verweer tegen het Marok kaanse leger. Over de reden waarom de EG en Marokko onlangs niet tot een hernieuwd visserij-ak koord kwamen, hullen zowel Brussel als Rabat zich in abso luut stilzwijgen, maar het is wel zeker dat het conflict rond de Westelijke Sahara mede een rol speelt, zo niet de be langrijkste. Zicht op een oplos sing is er nu, drie maanden la ter, nog niet. Jacques Delors van de Europese Commissie toog begin oktober naar Rabat, maar na een reeks perscom muniqués over zijn vertrek. kwam er niets meer uit Brus sel. Het Polisario is inmiddels een diplomatiek offensief begon nen tegen een verlenging van de visserij-overeenkomst. Mi nister van landbouw en visse rij Braks heeft gezegd dat „de Nederlandse regering voor stander van een visserij-over eenkomst tussen de EG en Ma rokko is. Nederlandse vissers hadden jaren geleden al be langstelling om bij Marokko te vissen. Dat is toentertijd afge ketst op de te hoge compensa tie die Marokko voor ae vis rechten vroeg. Bovendien heeft voorzitter Ja- mal Zakaria gezegd dat het Polisario niet zal schromen door te gaan met aanvallen op schepen die voor de kust van Westelijk Sahara vissen, als er geen wettelijke basis voor dat vissen komt. De aanvallen op de muur zullen ook doorgaan, al was het maar „om de mythe van de muur te doorbreken. Het is geen echte muur en we hebben al aangetoond dat we er doorheen komen."

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7