vdA zet slopershamer in heilige huisjes ommissie j est rijdt :rloedering chtsregels HEB WEL DUIZEND MAAL ^N TONG AFGEBETEN" Te weinig buitenlandse hulpverleners Ja! hAG - Na 41 jaar at trJdA begonnen aan isbaa e periode in haar "li Het radicale ima- ziJde partij zich eind sCGaa 5tig verwierf door rijVei van Nieuw Links n eeeen decennium la- nake »r nog verhevigd stede DOr de .basisbewe- t?ean Max van den j" wordt afgeschud. vooravond van de lêi gentig zijn atoom- ■".[e en democratise- tickets meer e men in de rege- mt. est vraagt veeleer om gkeer naar het tijd es, waarin de PvdA cialistische afkomst »nde en zichzelf pro- e tot een onderdak goedwillende vader- In 1946 kreeg het Stem des Volks het le Internationale te rerd er van nationali- grond en produktie- niet meer gerept en partij haar onvoor waardelijke trouw aan konin gin en vaderland. Dat leverde de PvdA weliswaar geen grote hoeveelheden extra stemmen op maar wel een regeringscoa litie met de KVP die het twaalf jaar zou uithouden. Anno 1987, na een oppositiepe riode van bijna tien iaar, snakt de PvdA ernaar wederom zo'n 'move' uit te halen. Hoe men dat doet? Men stelt een com missie in, die moet nagaan waarom een partij die meer dan een derde van alle stem men op zich verzamelt, toch stelselmatig buiten de regering wordt gehouden. En die com missie, onder leiding van oud minister en thans PvdA-ka- merlid Jan Pronk, publiceert dan een rapport ('Schuivende Panelen") dat de slopershamer zet in een aantal heilige huis jes van de partij. Houdt u maar even vast. De 25-urige werkweek kan het best maar onmiddellijk de puincontainer in, euthanasie moet voorlopig nog maar niet in een aparte wet worden ge regeld, de wenseljkheid van een verbod op discriminatie van homoseksuelen vergt een andere benadering dan alleen 'de knoet van de wet' en naast VARA, NCRV, KRO, VPRO en EO dient er een commer ciële omroep te komen! En alsof het allemaal nog met genoeg was deed woensdag een gemeenteraadslid van de PvdA in Den Haag het voor stel een Koninklijk-Huismu seum te openen. Hij meende dat het paleis aan het Lange Voorhout dat niet meer in ge bruik is bij de koninklijke fa milie, daar heel goed voor be nut zou kunnen worden. Ken nelijk was de betreffende heer P. Heijnen even vergeten dat hij volgens het beginselpro gramma van zijn partij tégen de monarchie moet zijn. Luiken open Verbaasd? Daar is toch in het geheel geen reden voor, meent commissievoorzitter Pronk. Onmiddellijk nadat hij de scepter van Den Uyl had over genomen zei Wim Kok toch al dat de PvdA de luiken open zou gooien? Welaan dan. De commissie heeft aan die op dracht voldaan. Maar staat ae Rode Burcht inmiddels niet zover open dat hele stukken van het regeerakkoord van het kabinet-Lubbers hebben kunnen binnenwaaien? Ja, dat is zo, erkent partijvoor zitter (en commissielid!) Mar- janne Sint. Maar dat is toch geen schande? Een partij heeft het recht van mening te ver anderen! Ja, maar is het niet opvallend dat de commissie- Pronk juist op die punten con cessies doet die het CDA uiter mate welgevallig zijn en die de VVD, althans het liberale deel daarvan, behoorlijk pijn doen? VVD-prominent Molly Geert- sema heeft al „diep teleurge steld" laten weten dat de tot dusver zo vurig door hem be pleite links-liberale coalitie niet meer hoeft, tenzij het PvdA-congres alsnog zou be sluiten de kachel aan te ma ken met .Schuivende Panelen'. Hij is het volkomen eens met D66-voorman Van Mierlo dat de PvdA zich „tegen het CDA aan probeert te schurken". Jan Pronk ontkent dat ten stelligste. „Wij hebben in onze werkgroep geen moment stil gestaan bij de relatie tussen onze conclusies en de politieke onderwerpen van ait mo ment", aldus het kamerlid in een vraaggesprek met het dag blad Trouw. Hoongelach was zijn deel. In politiek Den Haag gelooft geen hiens dat, te meer niet omdat Pronk vervolgens ruiterlijk toegaf dat zijn partij weer uit is op regeermacht. „Door nu duidelijk te maken dat we bezig zijn met vragen waarmee de mensen in de ja ren negentig te maken krijgen, zullen we weer worden be schouwd als een serieuze machtsfactor". „Blijk van moed" Wordt die liefdesverklaring aan de christen-democraten nu ook beantwoord? Het lijkt erop. CDA-fractievoorzitter Bert de Vries vindt het „een blijk van moed dat men zaken waar de PvdA tot voor kort haar ziel en zaligheid aan ver bond, nu kritisch bekijkt". Verder dan dat wilde De Vries niet gaan, omdat het PvdA- congres eerst maar eens moet laten zien dat het menens is, door de conclusies van 'Schui vende Panelen' te onderschrij ven. Het is immers een discus siestuk... De CDA-voorman kan gerust zijn. Een eerste verkenning heeft opgeleverd dat de PvdA nu niet bepaald als één man tegen de commissie-Pronk is opgestaan. Goed beschouwd was dat ook niet te verwach ten. De punten waarop de commissie wijzigingen voor stelt, lijken met zorg gekozen. De gemiddelde PvdA-stemmer ligt niet wakker van het ont breken van een wet over euthanasie of over discrimina tie van homo's. De komst van een commerciële omroep zal hij waarschijnlijk zelfs toejui chen, omdat hij daarmee méér Nederlandse programma's krijgt voor hetzelfde geld. En arbeidstijdverkorting is ook al geen zaak waarmee men de mensen op de barricaden krijgt, zoals de vakbonden al tot hun schade hebben erva ren. Poen Je krijgt de mensen alleen nog maar warm door 'poen' in het vooruitzicht te stellen. En dat doet de commissie-Pronk in ruime mate, al formuleert zij dat natuurlijk wat minder di rect: er moet veel meer aan dacht komen voor de 'vraagzij de van de economie'. Onder dat moeilijke begrip blijken niet alleen de lonen maar ook de sociale uitkeringen te val len. De automatische koppe ling tussen lonen en uitkerin gen moet bewaard blijven, vindt de commissie. Het enige heilige PvdA-huisje waarvan de sloop echt voor problemen zou zorgen, blijft dus zorgvul dig overeind staan! Anderzijds is het de commis sie-Pronk niet ontgaan dat bij de verkiezingen van vorig iaar een flink deel van de arbei ders in de Randstad, de tradi tionele achterban van de PvdA, na^r het CDA is over gestapt. Ook daaraan wil zij iets doen, door in te spelen op de frustraties die vooral in ar beiderskring zouden leven over het misbruik van de soci ale voorzieningen. Daarom wijst de commissie de invoe ring van een arbeidsloos-basis- inkomen-voor-iedereen reso luut af. Daarom ook hamert zij erop dat het recht op de be staande sociale uitkeringen af hankelijk moet zijn van de be reidheid tot werken. RIK IN 'T HOUT GENLAND CiidaeSoiKantzaterdagnovember i98?paginas De parlementaire enquêtecommissie bouwsubsidies heeft haar verhoren afgesloten. Een ramp.' De commissie heeft er feen idee van hoeveel leed zij iermee heeft aangericht Duizenden krantelezers zeggen hun abonnement op, want wat moeten ze nou nog met dat pak bedrukte vellen zonder die sappige enquêteverslagen? In miljoenen huisgezinnen zit men 's avonds bedrukt bijeen omdat het favoriete t.v.- programma Den Haag Vandaag geen enquêtenieuws meer uitzendt. En in het openbaar vervoer treft men slechts stuurs kijkende reizigers aan, die op bittere toon met elkaar discussiëren over het teloorgaan van zoiets moois als de bouwsubsidieshow. Het volk is in rouw gedompeld, de samenleving totaal ontwricht Hoe graag zou men weer met volle teugen willen genieten van de spannende intriges rond de stichtingskosten van woningbouwprojecten, de object- en subjectsubsidies, de Beschikking Geldelijke Steun Particuliere Huurwoningen (met dat lieftallige koosnaampje BGSPH '68), de OKH-regeling uit 1980 en niet te vergeten ae Dynamische Kostprijsh uur! Wie mist niet de wakkere hoofdrolspelers die het parlementaire onderzoek tot zo'n succes hebben gemaakt? Commissievoorzitter Klaas de Vries, die de ene kwinkslag op de andere placht te stapelen, vice-voorzitter Steef Weijers, één bonk energie, en natuurlijk die andere ondervoorzitter, Jos van Rev, de Limburgse liberaal die de getuigen altijd zo vriendelijk en in zulk keurig verzorgd Nederlands te woord stond. Zijn dit SUpertrio en hun handlangers niet in een paar maanden tijd tot nationale helden geworden, die zelfs koningin Beatrix en André van Duin in populariteit naar de kroon staken? Ach nee, was het allemaal maar waar. Natuurlijk is de enquête voor de politiek van belang geweest. Dat zal ook wel blijken uit het (hopelijk vooral voor het am btenarenapparaa t vernietigende) eindrapport van de commissie. Maar ga de straat eens op en vraag tien willekeurige personen wie Klaas de Vries is. Hooguit drie maal zult u het goede antwoord horen. Laten we eerlijk zijn: de enquête was, met al zijn technische details, niet bepaald een zaak die in brede lagen van de bevolking tot de verbeelding sprak. Evenmin gold dat voor de kamerleden die wekenlang voor de ogen der camera's de getuigen uithoorden. Klaas de Vries van de PvdA ontpopte zich als een snel op de tenen getrapte hoofdondervrager, die in saaiheid niet onderdeed voor zijn achternaamgenoot van het CDA. De christen democraat Steef Weijers, onderuitgezakt op zijn vice- voorzittersstoel, de ogen berustend geloken, had veel weg van een pastoor die de biecht afneemt, bereid voor elke opgehoeste bekentenis onmiddellijk vergiffenis te schenken. Echt lachwekkend was de VVD'er Jos van Rey, die door zijn wijze van ondervragen al spoedig bijnamen kreeg als Inspecteur Vlijmscherp en Brigadier Snuf. Niet alleen zijn priemende ogen en z'n vasthoudende, detaillistische vraagstelling wekten de lachlust op, maar ook de foeilelijke Roermondse verpakking waarin hij zijn woorden wikkelde. „Wat dee u met achtikel drie sub viejr van de serkulère zeshonderd- ach-en-tachentig inzake de kosten van zentrale verwerming?" Van de overige heren - geen dame te zien - kwamen bijna alleen Dick Tommei (D66), Hans Alders (PvdA) en Pieter Jan Biesheuvel (CDA) aan het woord. Tommei speelde de rol van de vriendelijke oom die echter altijd op verjaardagen over hetzelfde onderwerp begint („klimleningen"'.), de immer schorre Alders was de financiële fijnproever van het stel en de jurist Biesheuvel, het neefje van Barend, schepte er behagen in om minuscule puntjes op de juridische i's te zetten. Walter Paulis (ook CDA) legde elke week al zijn denkkracht in één vraag en Jaap Scherpenhuizen (VVD) en Rein Hummel (PvdA) maakten historie als de zwijgzaamste parlementaire onderzoekers aller tijden. Nee, die bouwsubsidie- enquête zal zonder tranen ten grave worden gedragen. En op de groeve zullen binnenkort gewoon weer huizen worden gebouwd. T. RUBBELS De enquêtecommissie-bouwsubsidies kort na de installatie. \G „Oh ja, zijn de belangrijk- j vergeten. Heb je j thuis een zonne- De vice-voorzitter enquêtecommissie des bsidies, Jos van rfde zich dit grapje dag tegenover ■minister Ed Nij- el te permitteren, ojuist was het laat- ocra|uêteverhoor-onder- esloten. er I zoveel onderwerpen is deze enquête de re de' ieer(^en' was °°k dit- el „inside-informatie" n de humor of ernst "pmerking of vraag te len. In dit geval en weten dat Nijpels oren was ondervraagd tweejarige periode als lid van de Stichting oord Wonen. Een wo- iting die vanwege be- ïrstrengeling met .Wrijven in opspraak is ven L malversaties bij werden bii toeval ont- >or...het faillissement zonnebankbedrijven. Opluchting Het was zeker niet verwon derlijk dat zich donderdag een collectieve opluchting meester maakte van een gezelschap commissieleden en journalis ten, dat vanaf eind augustus drie volle dagen per week op elkaar aangewezen was. „Ik heb bewondering voor het ge duld, dat jullie hebben opge bracht", zo voegde enquête voorzitter Klaas de Vries de pers toe. De bewondering was wederzijds, want met name Klaas de Vries getuigde tijdens de openbare verhoren van een groot incasseringsvermogen. Niet zelden kreeg de commis sie het verwijt te horen, dat men weinig notie had van wat er dagelijks in beleggers- en volkshuisvestingsland omging. Gruijters bijvoorbeeld, die het onderzoeksteam afschilderde als een stel punaisepoetsers. De commissie weerde zich nauwelijks tegen het opgeleg de imago van kamergeleerden, die er behagen in scheppen de spijkers op laag water te zoe ken. De Vries en diens lotgenoten lieten tijdens die twee maan den inderdaad veel over zich heengaan. En daar was ook bewust voor gekozen. De com missieleden hadden zich te houden aan gedragsregels die de commissievoorzitter tevo ren had opgesteld. Dat bete kende: geen beschuldigingen aan het adres van getuigen, laat ze uitpraten en wek niet de indruk alsof het hier om een strafrechtelijk onderzoek gaat. En zo konden „grote jongens" als ex-ministers Gruijters en Van Dam, de ex-ABP'ers Wi- arda en Masson, een grote mond opzetten tegen de com missie, zonder dat van de an dere zijde van de tafel tegen spel werd geboden. „Ik heb wel duizend maal mijn tong afgebeten", bekent De Vries, de jurist die zeer ad rem kan zijn als hij het zichzelf toestaat. Af en toe zag de commissie zich echter ook terechtgewe zen door getuigen. Van Spron- sen bijvoorbeeld, van de beleg gersclub ROZ, had na twee weken enquête schoon genoeg van het feit dat commissiele den steeds weer het woord „fraude" in de mond namen, als het ging om de beleggers- bouw: „Ik wil vanaf vandaag het woord fraude niet meer horen!". De commissie trok het zich aan, want na Van Spronsen werd alleen nog over „manipulaties" en derge lijke gesproken. Gedragsregels De gedragsregels, die de com missie voor zichzelf had opge steld, werden nou ook weer niet zó strikt opgevolgd dat de getuigen in het geheel niets te vrezen hadden. Vooral vice- voorzitter Van Rey permit teerde zich een optreden, dat soms meer weg had van een f>olitieverhoor. In zijn vragen in de trant van: „Waar was u zo en zo laat en waarom?) lag vrijwel altijd een beschuldi gende ondertoon. En zo viel er bij tijde en wijle toch te genie ten van discussies op het scherpst van de snede, vooral als De Vries zijn getuige con fronteerde met strijdige ver klaringen uit eerdere verho ren. Van begin af aan was echter duidelijk dat de bouw-enquête de „spannende sfeer" van het RSV-schandaal zou moeten ontberen. Weliswaar gaan in de volkshuisvesting vele mil jarden om, maar niemand zal het „soepel omgaan met bouw- subsidieregels" gelijk willen stellen met het over de balk smijten van honderden miljoe nen zoals bij de RSV gebeurde. Bovendien is het bouwmecha- nisme een dermate ingewik keld gebeuren, dat je daar niet zomaar wat smeuïge schan daaltjes uit naar boven kan to veren. Toch is het deze commissie tot dusverre gelukt om hoewel misschien niet zo opzienba rend dankzij veel graaf- en vraagwerk enkele duistere za ken in het volle daglicht te zetten. Zo weten de beleggers zich van de blaam gezuiverd, als zouden zij de afgelopen twintig jaar massaal gefrau deerd hebben met de bouw subsidies. Zo weten we ook dat ambtenaren en bewindslieden van Volkshuisvesting zich wel èrg veel vrijheden veroorloof den in het toepassen van de subsidieregels. En we weten ook dat de Kamer zich nauwe lijks bekommerde om het feit dat „controle" op VROM een uitermate vies woord was, als het om de beleggersbouw ging. Dat bij elkaar heeft op zien ook honderden miljoenen ge kost aan overheidsgelden. Maar eigenlijk interesseert het de enquêtecommissie niet echt of er nou 100 of 200 miljoen te veel aan subsidies is uitgege ven. Want het etiket „over de balk gesmeten" kan toch moeilijk op die cijfers worden geplakt. Mede dank zij het „ruimhartige'' subsidiebeleid van VROM zijn er sinds '45 immers zo'n drie miljoen wo ningen gebouwd en konden ambitieuze bouwprogramma's worden gehaald. Als de over heid vanaf '68 tot heden (de periode die het enquête-onder zoek betreft) strikt de regels had toegepast, waren er waar schijnlijk heel wat minder huurwoningen gebouwd. Parallellen Waar de enquêtecommissie zelf veel meer belang aan hecht, is de feitelijke constate ring dat wettelijke regels blijk baar in toenemende mate worden genegeerd door de overheid zelf. En dat feno meen beperkt zich heus niet tot de Volkshuisvesting/ Het was werkelijk opvallend, hoe veel parallellen de verschil lende getuigen wisten te trek ken met andere wettelijke re- FOTO: ANP gelingen. De wettelijke maxi mumsnelheid van 100 km bij voorbeeld, waarvan nota bene minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat zegt dat 120 km wat haar betreft geen probleem is. Of de fiscus, die de belastingregelgeving zeer ruim interpreteert, om het met belastingplichtigen op een ak koordje te kunnen gooien. Klaas de Vries maakte er tij dens de enquêteverhoren al geen geheim van dat de over heid zich naar zijn opvatting strikt moet houden aan de wettelijke regels. Als die regels in- de praktijk niet blijken te voldoen (zoals ook bij de premiehuurregelin- gen het geval was), dan moeten ze worden aangepast. Met het overtreden of negeren ervan werk je mee aan de maatschappelijke verloede ring, vindt De Vries. In het eindrapport van de en quêtecommissie, dat eind janu ari verschijnt, zal ongetwijfeld nadrukkelijk worden vastge steld, dat de overheid (èn het ambtelijk apparaat) in de toe komst veel zorgvuldiger moet omspringen met haar eigen rechtsregels. FRANS WEERTS n boord minor [E EN WISKE DE WOESTE WESPEN t-ch mum oio 'ow tut I AMSTERDAM In de hulpverleningsinstellin gen (en zeker bij de kin derbescherming) werken te weinig buitenlanders. Buitenlandse jongeren die er terechtkomen, worden daardoor in verband met de eigensoortige aard van hun moeilijkheden vaak verkeerd begrepen. Om dat Nederlandse hulpver leners zich te weinig ver diepen in de etnische en culturele achtergronden van hun buitenlandse cliënten, ontstaat het beeld dat een buitenland se jongere bijna per defi nitie een probleemgeval is. Carol Burgemeestre, Fica Djo- hani en Anneke van Wijns- berghe, alle drie werkzaam in de hulpverlening aan jonge ren, trekken deze conclusies in hun vandaag ten doop gehou den boek „Een zwarte toe komst". In het boek wordt aan de hand van gesprekken met zeventien jongeren en hulp verleners van niet-Nederland- se afkomst een beeld geschetst van de toestand van de hulp verlening in ons land. Veel is er al geschreven over de uitzichtloze positie waarin grote groepen jongeren uit de tweede en derde generatie bui tenlanders zich bevinden. Die problemen worden meestal te ruggevoerd op oorzaken als slechte scholing en weinig kans op werk. Het grootste deel van de ellende wordt vol gens de schrijfsters ten on rechte afgeschoven op wat men wel „het culturele ver schil" tussen bijvoorbeeld Tur ken, Marokkanen, Surinamers en Nederlanders noemt. Ook de hulpverleningsinstellingen gaan ervan uit dat de „botsing tussen culturen" de enige oor zaak is van het feit dat sommi ge jongeren in de Nederlandse maatschappij niet direkt aar den. Die cuitleg is volgens de schrijfsters van het boek te simpel, een verdraaiing van de feiten die tot misverstanden kan leiden. „Als je met meer dere culturen leeft, móet het noodzakelijkenvijs wel fout met je lopen. Buitenlandse jon geren worden hierdoor gestig matiseerd als een groep die psychisch minder gezond is dan andere jongeren. En wan neer ze in de problemen raken worden verklaringen, ondanks de schijn van het tegendeel toch in henzelf gezocht, dat wil zeggen in hun ethnische afkomst (hun cultuur) of in hun relatie met hun ouders, terwijl de Nederlandse samen leving buiten schot blijft", al dus de onderzoeksters. Zij be strijden in hun boek de mis vatting dat het de buitenlandse ouders zijn die hun probleem- veroorzakende culturen im porteren en die zouden falen in de opvoeding van hun kin deren. In werkelijkheid liggen de be langrijkste oorzaken volgens de auteuïs voor een niet ge ring deel in de Nederlandse samenleving. „Te vaak denkt men ook dat de buitenlandse ouders onderwijs voor hun kinderen, met name voor hun dochters, niet zo belangrijk vinden. Dus verwijst men deze iongeren na de lagere school bij bosjes naar het lager be roeps onderwijs!" De buitenlandse jongeren over wie het boek handelt, ontwik kelen zich volgens de schrijf sters anders dan ze in hun ei gen land hadden gedaan. Hun ouders treden daarbij strenger tegen hun kinderen op, vaak uit de gedachte dat ze hier veel te verliezen hebben. Kin deren die weglopen komen vaak terecht bij algemene hulpverleningsinstellingen, waar volgens de schrijfsters van het boek te eenzijdig naar oorzaken wordt gezocht. In het boek „Een zwarte toe komst" wordt daarom gepleit voor meer categorale instellin gen, die hulp verlenen of op vang bieden aan bepaalde groepen buitenlanders.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5