Europese ruimtevaart nog niet rijp voor besluiten Arabische Liga al 22 jaar verscheurd door conflicten Broodoorlog in Libanon erger dan burgeroorlog Bonn vreest nucleaire Kop van Jut te worden^ EatebeSouto/nl VOLGENDE WEEK MINISTERSCONFERENTIE IN DEN HAAG BUITENLAND ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 PAGINA NI BAYRUT Brood is in Libanon het belangrijkste; voedingsmiddel gewor den, maar ook daarvan is niet meer genoeg. Vorige week hebben de bakkers de broodprijs gekoppeld aan de dollar, omdat ze de inflatie van het Libanese pond niet meer kunnen bijbenen: het afgelopen jaar driehonderd procent. Het broodtekort is voor een deel kunstmatig: bakkers zijn gaan speculeren, wetende dat een kilo meel over een week weer veel meer waard zal zijn. In dollars gerekend kost een brood in de hoofdstad Bayrut niet veel: ongeveer veertig cent voor een gewoon brood van twee kilo. Maar bij salaris sen tussen de 30 en 45 gulden per maand gaat al gauw een derde daarvan alleen in brood zitten. Bij de bakkers vormen zich 's ochtends om zes uur de eerste rijen; om elf uur gaan de win kels open en na twee uur is al les uitverkocht. De enige bak kers die meestal openblijven, zijn de winkels waar 25 tot 100 procent meer voor het brood wordt gevraagd, zoals de echte Franse bakkers in de hoofd stad, die beweren een betere kwaliteit meel te gebruiken. Kinderen worden 's nachts op pad gestuurd door hun ouders om te kijken of ze in de bak kerijen brood vers uit de oven kunnen bemachtigen. Meestal komen ze met lege handen thuis. Vorige week zaterdag werd bij een bakkerij per on geluk een vrouw doodgescho ten, toen twee mannen na uren wachten begonnen te ru ziën en hun pistolen trokken. Omdat andere levensmiddelen praktisch onbereikbaar zijn geworden, wordt steeds meer brood gegeten. Gijzelaars Wanneer de christelijke presi dent Gemayel van Libanon morgen naar het Arabische topoverleg in Amman gaat, is het vooral om over eten te Eraten, oftewel economische ulp. De Arabische landen hebben vier jaar geleden de geldkraan dichtgedraaid, for meel omdat ze tegen de Liba nese vrijhavens zijn. Maar om dat zij op bijna alle politieke initiatieven van Gemayel kri tiek hebben, zal de top voor Libanon waarschijnlijk alleen mooie woorden en papieren uitingen van bezorgdheid op leveren. De economische crisis in Liba non beheerst het leven van al ledag inmiddels meer dan de burgeroorlog, die in 1987 aan merkelijk minder intens was. Het broodoproer dit jaar heeft op iedereen meer indruk ge maakt door ziin felheid en ge welddadigheid. Alle groepen staan onder druk iets te doen aan het gebrek aan wate., elektriciteit, benzine en duAf sinds kort ook brood, dat tr; 'd- ditioneel al als een onmisbare onderdeel van de maaltijd i Libanon wordt gezien. Er zij Le zelfs mensen die de recent, vrijlating van gijzelaars aa het broodgebrek toeschrijvet v strijdende partijen zouden eeteCI goede beurt kunnen make >r door het losgeld te bestede^) aan meelaankopen. Afgelope donderdag is algemene stakin begonnen tegen de regerin wier beleid volgens de vak bonden leidt tot „uithongi ring van het Libanese volk" :<*g< DEN HAAG Tijdens een twee dagen durende ministersbijeenkomst in Den Haag moeten maan dag en dinsdag spijkers met koppen worden gesla gen over de toekomst van het Europese ruimtevaart- programma tot rond het jaar 2000. Maar of er in derdaad belangrijke be slissingen zullen worden genomen, is zeer de vraag. Het is zo goed als zeker dat de definitieve besluit vorming nog enkele jaren worden uitgesteld. De dertien bij de Europese ruimtevaartorganisatie ESA aangesloten lidstaten zitten be paald niet allemaal op één lijn. Het zijn zo blijkt steeds weer nog altijd niet geza menlijke Europese doelstellin gen die prioriteit hebben, maar een veelheid van natio nale belangen, met name van de belangrijkste Europse ruim tevaartlanden: Frankrijk, West-Duitsland, Italië en (zij het in steeds mindere mate) Groot-Brittannië. Kortom: de ..versnippering van aktivitei- ten en verspilling van hulp bronnen", die ook wordt ge kritiseerd in het vorige week gepresenteerde rapport „Euro pa's toekomst in de ruimte", speelt de Europese ruimte vaart nog steeds parten. Hermes Parijs wil de definitieve „Eu ropeanisering" van de Franse mini-ruimtependel „Hermes" verwezenlijkt zien, maar Bonn, Rome en vooral Londen voelen daar eigenlijk niets voor. Zij vinden het Herme s-project nog steeds te vaag en te duur en hebben zo hun ei gen plannen voor ruimtetran sport. De Duitsers (en zij niet alléén) vinden het Sanger Il-project beter, de Britten ge ven de voorkeur aan hun ei gen revolutionaire Hotol-pro- gramma. En het merendeel van de overige ESA-lidstaten wacht min of meer gelaten af. Toch wordt de Hermes door velen beschouwd als de „sleu tel" tot Europese zelfstandig heid in de ruimte omdat het toestel uiteindelijk een belang rijke rol moet gaan spelen bij het vervoer van astronauten naar Europa's zelfstandig ope rerende ruimtestation en hun bevoorrading. Maar de jongste wijzigingen in het projekt heb ben een dusdanige verschra ling in het oorspronkelijke ta kenpakket teweeggebracht, dat de toch al bestaande twij fels in feite alleen maar zijn tóegenomen. Het doel van de wijzigingen was vooral het ge wicht zo te beperken dat de Hermes nog met de Ariane-5 gelanceerd kan worden, maar daar moet wel het een en an der voor ingeleverd worden. De suggestie van een groep Europese astronauten om een soort interim-capsule voor be mande ruimtevluchten te bou wen, zal waarschijnlijk niet zonder meer worden afgewe zen. De kritici van het Herme s-programma lijken „des noods" wel aan het project te willen deelnemen, al zou het alleen maar zijn om te voorko men dat Frankrijk het in zijn eentje doet. Dat bij herhaling door Parijs geuite dreigement is ook voor de Bondsrepubliek een zodanig schrikbeeld, dat men uiteindelijk zij het niet overtuigd en van harte wel met het projekt in zee zal gaan. Maar het Columbus-pro- gramma, gevormd door een soort super-Spacelab, heeft toch wel een zekere voorkeur. En al heeft Italië zich de laat ste jaren ontwikkeld tot West- -Europa's derde ruimtevaart natie, ook voor hén begint het (financiële) eind in zicht te ko men. Rome is waarschijnlijk nog bereid om wat extra te be talen voor het Columbus-pro- jekt, maar dan zal er zo goed als zeker op de Hermes-beste dingen worden bezuinigd. „Het zou mij niet verbazen", zegt ir. Peter F.J. Linssen, di recteur van het NIVR (Neder lands Instituut voor Vliegtui gontwikkeling en Ruimte vaart) „als het Columbus-pro ject op de ministersconferentie nog de meeste problemen op levert. Het is verreweg het meest gecompliceerde element in het Europese programma, ook al gezien de samenhang met het Amerikaanse ruimtes tation en de problemen tussen de VS en Europa over de zeg genschap in het Europese deel van het station". Wrijvingen Die problematiek bestaat nog steeds, alle recente besprekin gen, die ten doel hadden om de wrijving nog vóór de ESA- -ministerconferentie uit de wereld te helpen, ten spijt.' De Amerikanen willen een volle dige beslissingsbevoegdheid over het ruimtestation, dat wil zeggen óók over de Europese APM (Attached Pressured Mo dule), die aan de station moet worden gekoppeld. Bij ESA heeft men zich daar tot dusver steeds tegen verzet. Linssen: „Ik denk dat er wel een oplos sing te bedenken is. We zou den, om de impasse te door breken, de Amerikanen hun zin kunnen geven wat de APM betreft, maar volledig Europese autonomie kunnen eisen met betrekking tot het Europese ruimtestation MTFF dat in een latere fase eigen baan om de aarde krijgt, als mede het „Polar Platform". De kwestie van het „militaire onderzoek", dat het Ameri kaanse ministerie van defensie vermoedelijk wil laten ver richten aan boord van het ruimtestation, is overigens ook nog niet opgelost. De harde uitspraken daarover van de Amerikaanse minister Caspar Weinberger hebben allerminst tot een vergelijk bijgedragen. Met name Zweden, Zwitser land en Oostenrijk verzetten zich tot het uiterste tegen die militaire aspecten en dreigen te zullen afhaken als Weinber ger zijn zin krijgt. In ESA-k- ringen wordt in dat verband gespeculeerd op de mogelijk heid om genoemde drie landen dan uitsluitend een rol te laten spelen in de autonome MTFF en het polaire platform. Duidelijk is al wel dat er begin volgende week in Den Haag nog geen definitieve besluiten over twee van de drie belang rijkste pijlers voor de toekom stige Europese ruimtevaart zullen worden genomen: het Hermes-projekt en het Colum- Links: Lancering van een Aria- ne-raket vanaf de basis Kou- rou in Frans Guyana. Nog voor het eind van deze eeuw moet een krachtiger raket, de Aria- na-5 gereed komen. FOTO: ESA Boven: Over het mini-ruimte- vliegtuig „Hermes" bestaat nog de nodige onenigheid. FOTO: ESA bus-programma. „Naar ons idee zijn beide projekten nog niet rijp voor dergelijke beslis singen", zegt Linssen, en Ne derland is niet de enige ESA- -lidstaat die er zo over denkt. Naar alle waarschijnlijkheid zal worden overeengekomen om de besluitvorming tot 1990/'91 uit te stellen, maar in tussen wel door te werken aan de uitwerking van de plannen. Daardoor kan het tijdverlies tot ongeveer een jaar beperkt blijven. Anders ligt de situatie met be trekking tot de derde pijler onder het Europese ruimte vaartprogramma van de toe komst: de zeer krachtige Aria- ne-5, die rond 1995/'96 zijn eerste proeflancering zal on dergaan en die tegen de eeuw wisseling voor het lanceren van allerlei satellieten (vooral communicatiekunstmanen, maar uiteindelijk ook de be mande Hermes mini-ruimte- pendel) zal worden gebruikt. De Ariane-4, waarvan een eer ste versie begin volgend jaar wordt gelanceerd kan dan op non-actief worden gesteld. Voor die Ariane-5 worden op de ministersconferentie geen grote moeilijkheden verwacht. Vrijwel alle ESA-lidstaten zijn het er over eens dat er zonder een dergelijke raket zowel in de commerciële sector als in de bemande ruimtevaart geen toekomstmogelijkheden meer zouden zijn voor het Eu ropese ruimtevaartgebeuren. De huidige directeur-generaal van ESA, de Westduitse prof. Reimar Lüst, heeft al becijferd dat realisering van de voorge stelde projecten alleen maar mogelijk zal zijn bij een ver dubbeling van het ESA-bud- get. De kosten voor de ontwik keling van Ariane-5 worden geraamd op circa 8 miljard gulden; het Hermes-project zou rond de 10 miljard gulden kosten en het totale Colum- bus-gebeuren 9 miljard. Daar naast moet er nog een eveneens tamelijk prijzig satellietensysteem komen voor de gegevensverwerking (DRS). In totaal hangt er aan de Europese ruimtevaart-van- -de-toekomst een prijskaartje van rond de 30 miljard gulden en dat is in zijn totaliteit meer dan de ESA-lidstaten bereid zijn op tafel te leggen. SJOERD VAN DER WERF West- Duitsland vreest de Russische overmacht aan conventionele wapens en kernraketten voor de korte afstand. FOTO: UPI DUITSLAND NA INF-AKKOORD HUIVERIG VOOR „DERDE NULOPTIE" I BONN Een maand voor de verwachte onderteke ning van een INF-ak- koord is in de Westduitse hoofdstad Bonn van een euforie-stemming geen sprake. Hoewel de af schaffing in Europa en Azië van alle kernraket ten voor de middellange en kortere afstand als een positieve ontwikkeling wordt beoordeeld, bestaat het gevoel dat de Bonds republiek er in de verde ling van de lusten en de lasten bekaaid afkomt. Met name bij de christen-de mocratische achterban van bondskanselier Helmut Kohl zijn de onlustgevoelens zo hoog opgelopen, dat de Bonds dag-fractie van de CDU/CSU besloot buiten (CDU-minister) Wörner om een telegram te sturen aan de vergadering van de NAVO-ministers van de fensie in het Amerikaanse Monterey. Daarin stelde de fractie-voorzitter Alfred Dreg- ger dat van Bonn niet kan worden verwacht dat het zich neerlegt bij een „singularisie- rung" van de Bondsrepubliek. Dat is een situatie waarbij na de uitvoering van een INF- verdrag bijna alleen nog Duits grondgebied (oost en west) be dreigd wordt door op land ge plaatste raketten in Europa. Dat zijn de kernwapens voor de korte afstand (SNF), die een bereik hebben van onder de vijfhonderd kilometer en bij eventuele inzet voorname lijk in de Bondsrepubliek en de DDR zullen exploderen. Waarschuwing In een gesprek met Neder landse journalisten verklaarde Dregger dat het ongebruikelij ke initiatief om over het hoofd van de eigen minister heen de bondgenoten toe te spréken, gezien kan worden als een „waarschuwing" van de „sterkste politieke kracht in het parlement van de Bonds republiek". Dregger vindt dat er bondgenoten zijn die te wei nig rekening houden met de kwetsbare positie van West- Duitsland in het post-INF-tijd- perk. Hij wil dat zij er mee ak koord gaan, dat er met de Sov jetunie onderhandelingen worden geopend over de SNF. Dregger en zijn fractie staan niet alleen in deze wens. Ook de regering Kohl wil die on derhandelingen en beroept zich op het slotcommuniqué van de bijeenkomst van de NAVO-ministers van buiten landse zaken in Reykjavik in juni. Daarin werd de bereid heid tot verdere besprekingen over de korte afstandswapens uitgesproken. Maar in het slot communiqué van de vergade ring in Monterey komt een dergelijke passage niet meer voor. In het bijzonder de Vere nigde Staten, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk worden er liever niet meer aan herin nerd. In zijn televisierede van deze week zei president Reagan dat voorrang moest worden gegeven aan het weg nemen van het bestaande overwicht van het Warschau Pact waar het de conventione le en chemische wapens be treft, boven een verdere ver mindering van de kernwapens in Europa. Nieuwe nul Die wapens zijn naar de me ning van Washington, Londen en Parijs nodig zolang de Sov jetunie op conventioneel ge bied over veel meer tanks, manschappen en artillerie be schikt. Een bijkomend argu ment voor de Amerikanen is dat zij hun troepen fn de Bondsrepubliek niet in een ex tra kwetsbare positie willen plaatsen door de SNF weg te halen. In deze optiek vormen de kor- te-afstandswapens een atomai re „brandmauer", die de Sov jetunie moet afschrikken van avonturen. Voor de Duitsers is dat idee minder attractief en zij stóén op onderhandelingen over de SNF. Om de bondge noten tegemoet te komen, zegt Bonn dat het doel van de be sprekingen een vermindering in aantal moet zijn en niet vol ledige verwijdering. Ook vol gens Dregger zou dat laatste niet verantwoordelijk zijn ge zien het gegeven dat het War schau Pact een drie- tót vijl voudig overwicht heeft in cor ventionele strijdkrachten. De vrees van de bondgenote^ is echter dat Gorbatsjov oit nieuw een nul-optie op tarW zal leggen. En de gang van zi^ ken rond de nul-opties voor d middellange- en kortere-a{ standsraketten heeft hen ge leerd dat dergelijke voorstel len een dynamiek teweegbren gen, die moeilijk tot staan t brengen is en tot resultate kan leiden die men liever ai ders gezien had. Vandaar d; J Bonns bondgenoten de boot a houden wat de besprekingel^ over de SNF betreft en eert vooruitgang willen zien o conventioneel terrein en o het gebied van de chemisch wapens. IA. Bedfellows Of Westduitse politici Dregger echt niet verder wil len gaan dan een evenwich op een lager niveau voor d 1 SNF wordt door sommige des bs kundigen gewantrouwd. Ee pf expert van het International^ Instituut voor Strategisch Studies (IISS) in Londei meent dat er „vele vreemd ef 'bedfellows' zijn onder dojl Westduitse christen-democrajuê ten en de oppo die uiteindelijk nul-optie zouden kunnen ei sen. En dat zitten we „echt de problemen" aldus deze di kundige. Hij acht de Duitse angst voo de INF ook overdreven. dreiging dat die wapens Duits grondgebied worden ge bruikt, heeft altijd bestaan. E ook zonder korte-afstandswa,^ pens heeft de Sovjetunie no genoeg kernwapens om vei nietigend uit te halen tegen d Bondsrepubliek. Een zegsmaLj van het Westduitse ministeri 1 voegt daar aan toe dat boven dien de angst voor een „singi larisatie" niet terecht is. Mo kou kan volgens hem me strategische wapens alle stede in Europa treffen. Zowel dei functionaris als de IlSS-expei erkent wel dat de angst van d Duitsers, hoewel misschien zwaar aangezet, een omstanl digheid is om rekening mee houden binnen de NAVO. r! lguooi AMMAN Leiders van de lidsta ten van de Arabische Liga komen morgén voor het eerst sinds vijf jaar in bijna volledige samenstelling bij een. Tijdens een driedaagse confe rentie in de Jordaanse hoofdstad Amman zullen zij proberen een eensgezind standpunt in te nemen over kwesties die de Arabische we reld verdelen. De vergadering is voornamelijk bijeenge roepen in de hoop een oplossing vinden voor het conflict tussen Iran en Iraq. De Golfoorlog tussen deze twee landen dreigt zich immers uit te breiden naar de Arabi sche buurstaten in het olierijke gebied. Maar diplomatieke waarnemers hebben er weinig vertrouwen in dat de Arabische leiders het over deze kwestie eens zullen worden. De Jordaanse koning Husayn, bondgenoot van Iraq, heeft al laten weten dat hij niet wil dat de Golfoorlog de conferentie over schaduwt. Volgens hem is het belangrijk ste onderwerp van overleg het conflict tussen Israël en de Arabische wereld. Maar andere gematigde leiders menen dat daarover pas gepraat kan worden als er een oplossing is voor de kwestie Iran-Iraq. Ruzies De conferentie wordt gehouden in het Koninklijk Theater van Amman. Zeven iaar geleden kwamen de Arabische leiders nier ook bijeen,jn een controversiële ver gadering die word gekenmerkt door ru zies en conflicten. Van eenheid was ook toen ook al geen sprake. Hoewel gematigde leiders hopen dat een gezamenlijke strategie kan worden be paald, zit dat er naar alle waarschijnlijk heid niet in. Het is de 22 lidstaten van de Arabische Liga sinds de oprichting in maart 1945 nog nooit gelukt met een geza menlijk beleid naar buiten te komen. De Marokkaanse koning Hassan, die in een Kuwayts dagblad werd aangehaald, zei dat hij weinig vooruitgang ziet. De te genstellingen tussen de Arabische staats hoofden en regeringsleiders zijn volgens hem te groot. Het grootste conflict binnen de Arabische Liga is dat tussen Syrië en Iraq, die sinds acht jaar met elkaar overhoop liggen. Sy rië is bovendien fel tegenstander van po gingen om Egypte opnieuw in de Arabi sche Liga toe te laten. Dat zou volgens Sy rië, maar ook volgens Libië, pas mogen gebeuren als Egypte de in 1979 afgesloten vredesakkoorden met Israël intrekt. Egypte De meer behoudende Arabische landen zijn daarentegen juist voorstander van nauwere banden met Egypte. Zij vrezen voor de pogingen van Iran de islamitische revolutie uit te breiden naar de meer ge matigde staten. Egypte is het grootste land in de Arabi sche wereld en heeft de sterkste militaire macht. De Golfstaten hebben Egypte daarom ook nodig voor het geval de Vere nigde Staten en Westeuropa zich terug trekken uit de Perzische Golf. Geen van de Arabische landen gaat er yanuit dat de militaire interventie in de F-êrzische Golf van blijvende aard is. Verwacht wordt dat Saudiarabië op de conferentie een voorstel zal indienen voor sancties tegen Iran. Saudiarabië zou daar mee reageren op de Iraanse oproepen de Saudische monarchie omver te werpen en op de luchtaanvallen van Iran op de bondgenoot van Saudiarabië, Kuwayt. Maar ook dit voorstel zal het op de verga dering van de Liga waarschijnlijk niet ha len. Waarnemers verwachten dat Syrië, de trouwste bondgenoot van Iran, een veto zal uitspreken. Op de topconferentie zullen zeker twee invloedrijke leiders trouwens niet aanwe zig zijn. In een verrassende aankondiging liet koning Fahd van Saudiarabië weten dat hij kroonprins;Abdullah had afgevaar digd. Een reden h'iervoor gaf hij niet.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4