najaar ramp oor modewinkels Als ik nu beslis, krijg ik ieder jaar ri V20/» rente extra.' ;rkoop komt niet op gang OOI Boete geëist tegen ABP-verdachte f^ids-kliniek Kabinet verruimt remigratieregeling Lubbers: nog geen zorgen over val van dë dollar Lubbers vindt aftreden Brokx nog steeds onnodig Schoonmaak WNF werft bijna 80.000 donateurs INNENLAND ütidóaQowuvnt ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 Staatssecretaris D. Dees van WVC (links) in gesprek met S. Danner, het hoofd van de jteren geopende aids-kliniek 11Seljn het Academisch Medisch ircelj Centrum in Amsterdam. Wejaids-kliniek, de eerste in ons land, telt zestien bedden, verklaarde er voorstander te zijn dat in de toekomst in elke gezondheidsregio één kenhuis wordt aangewezen als regionaal centrum voor den a behandeling en begeleiding .pen, van aids-patiënten gaat DEN HAAG De experimentele remigra tieregeling voor onder anderen Turken, Ma rokkanen en Surinamers die naar hun land terugkeren wordt omgezet in een definitie ve. Bovendien worden de leeftijdsgrenzen in de regeling verruimd. Hiertoe heeft het ka binet gisteren besloten. Kaapverdianen, Ma rokkanen, Tunesiërs, Turken, Joegoslaven, Surinamers, vluchtelingen en asielgerechtig den kunnen voortaan vanaf 50 jaar (was 55) gebruik maken van de regeling. Ook oude ren boven de 65 jaar kunnen er voortaan een beroep op doen. De regeling voorziet in een blijvende, maandelijkse uitkering voor naar hun land terugkerende werkloze en ar beidsongeschikte ouderen. Vijf waarnemers naar Surinaamse verkiezingen DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft besloten vijf mensen aan te zoeken als waarnemers namens ons land bij de algemene verkiezingen eind deze maand in Suriname. Premier Lub bers heeft dit gisteren meegedeeld na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. Twee van de aan te zoeken rege ringswaarnemers deden als zodanig al ervaring op bij de laatste verkiezingen in El Salvador: Kerstiens en Nelissen. Zij worden als het aan het kabinet ligt aangevuld met de oud-kamerleden Franssen (PvdA), Geurtsen (VVD) en G. Van Dam (CDA). Prijzen half procent omhoog DEN HAAG De prij- zen in ons land zijn tus sen half september en half oktober met een half procent gestegen. Dat blijkt uit het maan delijkse prijsindexcijfer van de gezinsconsump tie dat gisteren door het CBS is gepubliceerd. De prijsstijging werd vooral veroorzaakt door het duurder worden van dameskleding en verse groenten. Ook dames schoenen, herenkle ding, LPG, huisbrand en dieselolie werden duurder. Tweedehands auto's werden minder duur. Veiliger behandeling kinderloosheid AMSTERDAM Volgens de Amsterdamse gynaecoloog Curt Burger bestaat er een veilige manier om ongewenste kinderloos heid te behandelen. Doorgaans gebeurt dat met het injecteren van zogenoemde meno pausal hormonen, waardoor echter een grote kans bestaat op meerlingzwanger schappen vier- en vijflingen en vor ming van cyste in de eierstokken. Volgens Burger is behandeling met LHRH, een hor moon uit de hypothalamus, een aanzienlijk betere methode. Het middel wordt toege diend via een computergestuurd infuus- pompje dat de vrouw bij zich draagt. Uit het onderzoek van Burger, waarop hij gis teren aan de VU promoveerde, is in de af gelopen zes jaar gebleken dat er met LHRH geen meerlingzwangerschappen meer voor komen. Evenmin is er cystevorming in de eierstokken gesignaleerd. •EN HAAG Het jaar dreigt voor de nfcode-branche een ramp- ir te worden. Nadat de de Zomercollectie in de rek- ;en bleef hangen van wege de onophoudelijke alisfegen, stagneert de ver- 30eijkoop nu door het zachte /an (najaar. „De klad zit er gebjin", zegt drs. R. Jacobs, en Secretaris van de Vereni- stongiHg van Grootwinkelbe- rieudrijven in Textiel (GVT). m|»We beginnen somber te njailworden"- n jüe gang van zaken in de tex- (tiel is omgeven door een vaas van geheimzinnigheid in verplicht optimisme. „Ja, jde omzet valt tegen", zegt een medewerker van de HIJ- imodewinkels per ongeluk, voordat hij doorverwijst naar Lde heer Bik". Maar Bik •lijkt niet aanwezig en zou iverigens, zo zegt zijn secre- aresse, toch niets over ver koopcijfers hebben prijsgege- ven. Nee, ook niet in algeme ne termen: „Wij zeggen daar gewoon niets over". Ook bij Kreymborg wordt de aan vankelijke bevestiging van de tegenvallende verkoop („Het is bij ons net als bij ie dereen") weer snel terugge nomen. „Het najaar is welis waar te warm geweest en de zomer te nat, maar dat halen we nu weer in. Tijdens de herfstvakantie is de zaak weer rechtgetrokken, dus we hebben niet te klagen. Nee, over cijfers beschik ik niet en als ik ze wel had, zou ik ze toch niet geven". Toch is er wel degelijk wat aan de hand in dc modewe reld. „Kijk maar naar de ad vertenties", zegt Jacobs van de GVT. „De winkels zitten met voorraden waar ze niet door heenkomen". Maar C&A, bij de GVT aangeslo ten, ontkent dat de twee pa gina's grote advertentie van deze week uit nood geboren is. „Die advertentie plaatsen we elk jaar rond deze tijd", zegt woordvoerder Ot. Hij er kent dat de herfstverkoop dit jaar aarzelend op gang kwam en dat „er nu wat dingen niet meer lopen", maar slecht gaat het volgens hem „zeker niet". Cijfers kan hij echter niet verschaffen: „Daar zijn we nooit zo scheutig mee". Ontevreden Ook Jacobs beschikt niet over harde cijfers. Maar voor hem is zonneklaar duidelijk dat het niet goed gaat. „Tot eind september bestond er onder onze leden nogal wat ontevredenheid; men kwam niet op gang. Toen het weer in de eerste week van okto ber omsloeg, leek de verkoop aan te trekken, maar dat zet te niet door. Integendeel, de najaarsverkoop blijftachter bij de verwachtingen. En dat terwijl de herfst voor ons het belangrijkste seizoen is, bepa lend voor het totale jaarresul taat. Als je dan bedenkt dat de verkoop in de zomer ook al tegenviel, dan begrijp je dat we wat somber beginnen te worden. De opgaande trend, die in 1985 begon, lijkt niet door te zetten". Gerben Huisman, woord voerder van de Mitex, waar bij de zelfstandige modewin kels zijn aangesloten, beves tigt de angstige vermoedens van Jacobs. „Met name de maanden augustus en sep tember zijn slecht geweest", aldus Huisman. „Van oktober heb ik nog geen cijfers, maar het ziet er niet goed uit. De wintercollectie hangt meestal in september al in de rekken, maar omdat het zulk zacht weer bleef, kwamen de men sen er niet op af". Omdat ook bij de kleinere, zelfstandige zaken de maanden september en oktober de maanden met de hoogste gemiddelde ver koop zijn, houdt Huisman zijn hart vast als hij denkt aan het jaarresultaat over 1987. Hoewel het niet zo slecht zal zijn als in '83 en '84 (maar dat waren dan ook echt dieptepunten), gaat Huisman er vanuit dat de stijging in de textielverkoop tot staan is gebracht. „We zullen het resultaat van vorig jaar niet evenaren". STEVO AKKERMAN 1 het zulk zacht weer FOTO: SP (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Premier Lubbers maakt zich voor alsnog geen zorgen over de val van de dollar. „Na tuurlijk heeft het gevol gen voor ons land, maar je kunt niet elke twee we ken zodra er weer een forse koersbeweging is ge weest, meteen een nieuwe financiële nota maken. Er zijn nog te veel dingen on zeker. Maar bagatelliseren wil ik het zeker niet", vertelde Lubbers gister avond op zijn wekelijkse persconferentie. Minister Ruding van financien uitte zich eerder deze week in aanzienlijk zorgelijker bewoor dingen. Ruding dreigde met extra maatregelen in de sfeer van bezuinigingen als de da ling van de dollarkoers zich met het huidige tempo zou voortzetten. Volgens Lubbers is het nog niet zo ver, omdat „we nog steeds groeien". Naar zijn mening is het zaak de ge volgen eerst internationaal te bezien. Hij doelde daarmee op het overleg dit weekeinde tus sen een aantal Westeuropese banken. Het is niet onmogelijk dat als gevolg daarvan in de loop van volgende week de ministers van financiën van de EG bijeenkomen. Rijkswaterstaat presenteert databank •f oordzee ISTERDAM Rijkswater- J|aat presenteert volgende o(eek tijdens Europort 87, de Jaritieme beurs/tentoonstel- (ig in de Amsterdamse Rai, opor het eerst „Maris", een da- bank met verwijzingen naar formatie en kennis over de jordzee en de activiteiten die opar plaatsvinden. Deze data- jj nk zal medio 1989 met be- oUlp van eigen computers toe- nkelijk zijn voor gebruikers de overheid, dé industrie de onderzoeksector, ok particulieren met een •me- danwel personal com- iter kunnen er gebruik van aken. Dat blijkt uit een be- findmaking van Rijkswater staat. Maris een initiatief in Rijkswaterstaat kan °bnaf de tweede helft van het Dlgend jaar al worden ge nikt via een speciale info-, o die in het gebouw van Rijks- aterstaat, directie Noordzee Rijswijk. De Maris-data- ojank verwijst naar kennis en formatie over onderwerpen s het weer, waterkwaliteit, heepvaart en de winning an delf- en bodemstoffen. ijkswaterstaat verwacht de enstverlening via Maris de omende jaren verder uit te reiden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lub bers vindt nog steeds dat oud- staatssecretaris Brolcx van volkshuisvesting niet had hoe ven aftreden. Hij stelt zich daarmee vierkant op tegen over CDA-fractieleider De Vries, door wiens toedoen Brokx vorig jaar oktober het veld moest ruimen. De Vries verklaarde donderdag nog dat de enquête hem gelijk heeft gegeven wat betreft het weg zenden van Brokx: „Ik zou het vandaag niet anders gedaan hebben, ook met de weten schap van nu". De parlementaire enquête naar de bouwsubsidies heeft evenmin in het standpunt van Lubbers verandering gebracht. „Ik was liever met hem door gegaan", zei de premier gister avond na afloop van de minis terraad op zijn wekelijkse persconferentie. Hij herhaalde ook nog dat wat hem betreft een „commissie van wijze mannen", zoals hij vorig jaar oktober had voorgesteld, het onderzoek naar de bouwsubsi dies en de rol van Brokx daar in minstens zo grondig had kunnen doen als de parlemen taire enquêtecommissie nu doet. „Zo'n commissie van wij ze mannen had het niet beter of slechter gedaan", vervolgde hij. „Een parlementaire enquête heeft op zichzelf een dramati serend effect", vond de pre mier. Verder zei hij dat het idee voor een „commissie van wijze mannen" niet van hem zelf afkomstig was maar van een oud-bewindsman met wie hij over de zaak had gespro ken. Wie dat was wilde hij vanwege „het vertrouwelijke karakter van dat gesprek" niet zeggen. Donderdag werd be kend dat Lubbers onder meer PvdA-fractieleider Kok in het geheim met dit voorstel heeft benaderd. „Ik vond het idee goed genoeg om het bij ande ren af te tasten", gaf Lubbers gisteravond toe. Frank Sinatra van zwarte lijst NEW YORK Het Centrum tegen Apartheid van de Vere nigde Naties heeft gisteren verklaard dat Frank Sinatra wordt afgevoerd van de lijst van artiesten, die de culturele boycot van Zuidafrika in de wind hebben geslagen. In een brief aan het Centrum ver klaarde Sinatra een fel tegen stander van apartheid te zijn en beloofde hij plechtig nooit meer in een land te zullen op treden waar apartheid in praktijk wordt gebracht, dus ook niet in Zuidafrika. EKNOLLEN Gekleed in jurken hebben leden van de Leidse studentenvereni ging Quintus gisteren de fontein op het Haagse Binnenhof ont daan van vuil en opschriften. De schoonmaakactie maakte deel uit van de toelatingsprocedure van het dispuut Al Capone. FOTO: ANP Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MAASTRICHT „Ie mand die zijn ziel en za ligheid verkoopt voor een koelkast en niet schroomt een ondergeschikte te misbruiken is nog straf waardiger dan iemand die zich dik laat betalen. Een koelkast, een restaurant- bon en 1.500 gulden zijn net zo goed steekpennin gen". Dit zei de Maastrichtse officier van justitie mr. H. Laumen gisteren tegen de vierde ver dachte in het geruchtmakende ABP-proces, het voormalige hoofd van de afdeling markt onderzoek J.F.B. uit Stein. Te gen hem eiste Laumen drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en 10.000 gulden boete. De officier acht bewezen dat B. van 1983 tot en met 1985 van het Rotterdamse aanne mersbedrijf Kruithof een koel kast, een restaurantbon en 1.500 gulden aannam in strijd met zijn plicht als ambtenaar. In ruil voor die „steekpennin gen" zorgde B. volgens de offi cier voor goede marktrappor- tages over projecten die Kruit hof aan het ABP wilde slijten. Kruithof was in die tijd voor 95 procent afhankelijk van het pensioenfonds. Daarnaast zou B. een ondergeschikte markt onderzoeker onder druk heb ben gezet om een negatieve marktrapportage over het Ur sula-project (premiehuurwo ningen, kantoren en parkeer plaatsen) in Roermond te ver anderen in positieve mark trapportage. Dit project was het ABP aangeboden door bouwbedrijf Muwi BV. Positie ve marktrapportages beteken den bij het ABP dat de centra le beleggingsraad die de defi nitieve goedkeuring aan aan geboden projecten moest ge ven, bijna altijd akkoord ging. B. erkent het gelei en de eet- bon te hebben ontvangen. De koelkast, waarom hij Kruithof uitdrukkelijk vroeg, had hij echter altijd willen betalen. Steekpenningen zijn dit niet. in zijn ogen. „In de onroerend- goedwereld zijn reisjes, dure cadeaus en banketten de nor maalste zaak van de wereld", aldus de verdachte. Boven dien, zo vertelde B. op de eer- ste zittingsdag, waren zijn su perieuren bij het ABP vol strekt op de hoogte geweest van die extraatjes en de advie zen die hij het aannemersbe drijf gaf". Zijn advocaat, mr. J Habets, vroeg vrijspraak. De rechtbank doet 20 november ZEIST De Nederlandse afdeling van het Wereld Natuur Fonds (WNF) heeft binnen twee weken maar liefst 78.000 dona teurs erbij gekregen. Het aantal donateurs steeg van 125.000 naar 203.000. Sinds prins Bernhard en André van Duin op 23 oktober gezamenlijk op televisie actie voerden voor het WNF is een ware storm loop op het donateurschap ontstaan. Aan de stroom adhesiebetui gingen die op gang kwam na het programma, waarin ook Brigitte Bardot een aandeel had, lijkt overigens nog steeds geen einde te komen. Dage- lijks komen nu nog ongeveer zesduizend meldingen binnen van natuurliefhebbers, die elk minimaal f 27,50 overmaakten op het WNF-gironummer in Zeist. „Als het zo doorgaat, worden we nog de grootste na tuurbeschermingsorganisatie in Nederland", aldus WNF- woordvoerder Van der Gies- sen. Dan moet er de komende dagen nog wel het één en an der gebeuren, want vooralsnog is de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Vanmorgen zijn Prins Bern hard en André van Duin en andere medewerkenden aan het succesvolle televisiepro gramma tijdens de jaarlijkse donateursdag in de Utrechtse Jaarbeurs bedankt voor hun inspanningen. Filmer Bert Haanstra kreeg een onder scheiding voor zijn verdien sten op het gebied van natuur bescherming. ADVERTENTIE Wie vóór 28 november 1987 een Amro Vaste Looptijd Rekening opent, krijgt bij een looptijd van 1,2,3,4, 5,6 of 10 jaar 'n 14% rente extra. Met zo'n Vaste Looptijd Rekening bent u gedurende de gehele periode verzekerd van de rente die op het moment van storting geldt. Die bedraagt momenteel bij een looptijd van 10 jaar maar liefst 6lA%. En als u nu zo'n reke ning afsluit, ontvangt u dus 10 jaar lang Cill. i 1/ Een bijzonder aantrekkelijk spaar- O /4/o /2/o aanbod clus, dat bij de huidige lage inflatie nog meer rende ment oplevert. En dat mensen die niet te lang wachten de kans biedt om nog jaren van die tijdelijke extra rente te profiteren. Wilt u zo'n rekening openen? Ga dan snel langs bij de Amro Bank in uw buurt Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3