finale 'BeidóaQowumt' ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 Glitterpakjes voor een ijzige disco. MONTPELLIER - Kunnen chim pansees touwtje springen? Achter over kopje duikelen? Hoogsprin gen? Ja, dat kunnen ze. Niet uit zichzelf, maar toch. Maar kunnen ze ook schaatsen? Zal wel niet. Waarom zouden ze ook? En op welk ijs? Holiday on Ice weet het: op de ijsvloer van dit reizende danstheater. Daar schaatsen chim pansees niet alleen, ze springen er bovendien touwtje, duikelen kopje achterover en springen hoog, alles met schaatsen onder hun poten. Maar waarom? Omdat het publiek het leuk vindt. Net als schaatsende marsmannetjes en Adam en Eva op glad ijs. Holiday on Ice is een wereldwijde on derneming. Een multinational, om in za kelijke termen te blijven. Bestuurd door het Amsterdamse hoofdkantoor van „Arena International Bookings" dat als een spin in het web fungeert, reizen vier verschillende gezelschappen met een ei gen schow door de hele wereld. Elke show gaat vijf jaar mee, zodat elk conti nent er van kan meegenieten; per show betekent dat een stuk of vier miljoen toeschouwers. Dit najaar is Nederland weer aan de beurt. De lange roulatietijd van elke show drukt de extreem hoge produktiekosten (1,5 miljoen dollar) die het ijs-circus een plaats in het Guinness Book of Records heeft bezorgd. Maar hoe indrukwekkend de cijfers ook mo gen lijken, daar gaat het natuurlijk niet om, het gaat om het dansen, of het schaatsen, hoe je het maar noemen wilt. Gezinsverpakking De show die nu ons land aandoet is, als vanouds, geschreven door de „hof-cho reografe" Stephanie Andros. Een naam heeft de voorstelling niet, het is eigenlijk ook niet één voorstelling, maar een ver zameling snel afgewisselde nummers. „Voor elk wat wils", is de filosofie van Holiday on Ice, dat weet dat het publiek pas in echt groten getale komt opdagen als het programma in gezinsverpakking wordt aangeboden. Niet al te zwaar dus, niet al te lollig, niet echt gewaagd en niet echt artistiek. Uitersten zijn uit den boze op de ijsvloer. „Holiday on Ice is bij uit stek een familie-aangelegenheid. Groot en klein ondergaat dezelfde betovering bij het méébeleven van zóveel pracht en praal", meent de organisatie zelf. De show, die ongeveer 2,5 uur duurt, be gint na de ouverture met een swingende disco; snel en flitsend vliegen de kunst Voorstellingen Holiday on Ice Utrecht, Vechtsebanen, van 11 tot en met 15 november; Rotterdam, Sportpaleis Ahoy, van 17 tot en met 22 november; Den Haag, De Uithof, van 24 tot en met 29 november; Eindhoven, Jubileumhal, van 8 tot en met 13 december. Schaatsen Marsmannetjes? Wel bij Holiday on Ice. rijders in glitterpakjes over het ijs. Met het oog op de jongste generatie. Voor het bejaardere publiek volgt dan het solo nummer „De rust keert weer", waarna het de beurt is aan de clown Jimmy Pea cock, „de enige driebenige Engelsman". Zo ziet hij er inderdaad uit, als hij met drie schaatsen onder drie broekspijpen aan komt zeilen. Waarschijnlijk is één van de drie niet gevuld met been, maar welke? Hij gebruikt ze alle drie en het ene niet minder dan het andere. Pas vlak voordat hij achter de gordijnen ver dwijnt, pakt hij één van zijn benen on der zijn jas vandaan en houdt hem bo ven zijn hoofd om te laten zien dat hij een doodgewone tweevoeter is. Dat geldt niet voor de Marsmannetjes; FOTO'S: PR die hun schaatsende opwachting maken rond een ruimteschip dat langzaam maar zeker het ijs op schuift. Wat er ook over leven op Mars geheim moge zijn. Holiday on Ice bewijst dat er op de pla neet in elk geval bevroren water is en dat er schaatsen geproduceerd worden. Sprookjes dus, ijzige sprookjes. Naast de dansers en de danseressen, die I zich vooral in grote, revue-achtige num- i mers manifesteren, treden bij Holiday on Ice ook apen op. Schaatsende apen, j die voortdurend aan hun ijzers likken en na elke stunt in hun handen klappen, waarna het applaus inderdaad losbarst. Slimme jongens, die apen. Of hun baas j Werner Müller natuurlijk. Zijn chim- j pansees gaan letterlijk voor hem door het vuur, zoals dat in een circus gebrui kelijk is. In het kader van het afwisselende pro gramma brengt Holiday on Ice niet al- leen circus-trucs, maar ook de bijbelse geschiedenis van de zondeval. In een j lange produktie onder de titel „Love I songs" komen Adam en Eva (maar ook Anthony en Cleopatra en Romeo en Ju- liet) het toneel op als liefdespaar, spe- 1 lend met een appel. Direct daarna zien j we hoe een indrukwekkend bebaarde j man zijn vrouw de hersenpan inslaat; het gevolg van de zondeval? In elk geval nauwelijks een „love song". Als de Ame rikaanse Valeric Matzke daarna het solo- i nummer „Isolement" danst, is het lief desliedje echt uit. Valerie is 29 jaar oud en schaatst al vijf jaar bij Holiday on Ice. „Maar ik blijf niet veel langer", zegt ze na afloop ach ter de coulissen. „Nog één, misschien twee jaar, dan ga ik iets anders doen. Ik wil graag trainer worden en daarvoor j doe ik nu veel ervaring op". Valerie be- i hoort tot de oudjes van het gezelschap; de meeste dansers en danseressen zijn begin twintig en sommigen nog ver daar onder. Hoewel er bij zijn die het dansen op de vloer van Holiday on Ice als le vensdoel zien, zijn de meesten binnen 1 een paar jaar dansen op glad ijs wel weer verdwenen. Dan kennen ze de show in middels ook van binnen en van buiten. Valerie: „Ja, het kan je wel gaan verve len. Maar dat hangt vooral van je eigen houding af en van de rol die je krijgt. Ik dans nu onder meer Juliet en dat doe ik voor het eerst. Op die manier blijft de spanning er in. Bovendien beleef ik veel plezier aan het theater, want dat is het. We schaatsen niet alleen, we acteren ook". STEVO AKKERMAN AMSTERDAM - Ik zeg het u maar gelijk: mijn nominale belast baarheid is 238 watt. Dan weet u wat u aan me heeft. Ten minste, op een „medische fiets". Ik heb nu eenmaal geen fietsbenen. Joop Zoetemelk trapt bij zo'n onderzoek moeiteloos vele honderden wattjes meer tegenstand weg en daar ver bleek je als gewoon mens natuur lijk bij. Maar toch, elk wattje is meegenomen en 238 watt is altijd beter dan 230. Mijn fietstest maakt deel uit van een zeer uitvoerig preventief medisch onder zoek bij Medi-Check in Amsterdam. Het gebeurt op uitnodiging van medisch di recteur P J. Hemel, die zijn onderzoe kers daarvan in het ongewisse heeft gela ten. Objectief onderzoek voor een objec tief verhaal. De bijbehorende foto wordt dan ook pas weken later gemaakt, na de uitslag. Voor mezelf vind ik het onderzoek niet zo nodig, want onlangs heeft onze be drijfsarts - iets minder uitvoerig, maar toch erg goed - ook al zijn blik laten glij den over mijn lichamelijke en geestelijke gesteldheid. Daarbij viel mij een ruime voldoende ten deel, zodat ik met een ge rust (sport)hart verder door het leven kan gaan. Of toch niet? Het nieuwe van de controles van Medi- Check is volgens directeur Hemel dat er een totaal nieuw programma voor medi sche diagnostiek wordt geboden, met ge bruik van hoogwaardige technologie. „Het is te vergelijken met een autokeu ring. Niet de onderdelen maar het totaal wordt bekeken. Bovendien is door de computervragen de controle objectief ge worden. Onze aanpak onderscheidt Medi-Check ook van de medi-centers van dokter Boerema. Dat zijn in feite niet meer dan cliëntgerichte imitaties van de traditionele poliklinieken". De Medi-Checks worden gefinancierd door Euroventures in Zwitserland. Het initiatief wordt door een groot aantal captains of industry zoals Agnelli van Fiat, Dekker van Philips en Hamer van Volvo gedragen. De centra moeten on derdeel worden van een geheel nieuw opgezette gezondheidszorg. Min of meer onder het motto: waarom een auto wel jaarlijks een APK-keuring laten onder^ gaan. en je eigen lichaam niet? Persoonlijk Enkele blauw geklede medisch assisten tes zorgen aan de cleane balie van Medi- Check in het Amsterdamse World Trade Center (Rotterdam krijgt deze maand ook een vestiging) voor een vriendelijk welkom. Alles geschiedt heel persoon lijk, je ziet hooguit je reeds onderzochte voorganger of je nog onwetende opvol ger. De klant betaalt maar is niet alleen daarom koning. Op de gezichten van de genen die je onder handen gaan nemen staat niet de commerciéle hoop te lezen dat er maar erg veel mankementen ge vonden worden. Hoe meer kwalen, hoe meer provisie; nee, zo werkt het niet. Mijn ketchupfles met ochtendurine wordt zonder aanmerkingen in ont vangst genomen. Aan de hand van een door mij thuis ingevulde vragenlijst neemt een getrainde assistente mij een diepte-interview af. Al keuvelend duiken we terug in de tijd, maken we een nos talgische reis langs de kwalen van mijn overleden familieleden en van mijzelf. Ook alle werkomstandigheden worden gewikt en gewogen, zodat het onderzoek een pakket tests krijgt dat mij als een maatpak kan worden aangeboden. Na een biometrisch onderzoek en een op nieuw diep gesprek met een internist volgt nog een algeheel lichamelijk onder zoek. Kundige handen betasten vitale delen en volgen de loop van de belang rijkste aders. Van enige file-vorming in de bloedbanen blijkt in mijn geval ge lukkig geen sprake te zijn. De gehele check-up neemt twee uur in beslag. Een hartslag van 59 en een bloeddruk van 80/120 - in rust - zijn fraaie waarden en ook mijn urine heeft inmiddels een pluim voor goed gedrag gekregen. De uitslag van de vele bloed tests (aids-test alleen op verzoek) zal pas vermeld staan in het eindrapport dat na enkele weken met de rekening wordt toegezonden. Fietscomputer aangevraagde inspanningsoefening op een home-trainer die op diverse geavan ceerde meetapparatuur en computers is aangesloten. M'n bril moet af en daar door kan ik tijdens het trappen niet zien wat de internist en zijn assistente wel kunnen volgen, zoals mijn volgens sche ma oplopende hartslag en bloeddruk. Een masker met slangen en andere uit stulpingen maakt van een doorsnee ge zicht een carnavalsgelaat. De eerste pe daalslagen gaan soepel, maar om de zo veel minuten wordt de tegendruk ver hoogd. Half hijgend, half hyperventile rend haal ik de finish van mijn kunnen. Draden en plakkers worden van m'n vrijwel naakte lichaam getrokken en na het opfrissen en aankleden zit ik tegen over de specialist die zijn eerste indruk geeft. Woorden als „helaas" en „termi naal" laat hij weg uit zijn vocabulaire. De check-up is ook niet bedoeld om ie mand de moed in de schoenen te laten zinken. Nee, door een goede controle wil men tijdig zaken ontdekken die anders de gelegenheid krijgen zich ongunstig te ontwikkelen. Want wanneer de sympto men al voelbaar zijn, is bijsturen altijd moeilijker en niet zelden vergeefs. Eindrapport Als ik enkele weken later vier trappen afren op weg naar mijn brievenbus, hijg ik amper. Maar of ik echt gezond ben of als de wiedeweerga mijn levensstijl moet veranderen, dat geheim staat in de brief die een PTT-beambte zojuist bij mij ge gleufd heeft. Met een gerust hart lees ik de inhoud: Conclusie van de internist naar aanlei ding van het fietsergometrisch onder zoek: 1. Test gestaakt in verband met ver moeidheid (hoe zou een duurtest anders moeten eindigen, behalve noodlottig? red.) 2. geen aanwijzingen voor verborgen af wijkingen in de kransslagader 3. licht toenemen van de dode-ruimte- venlilatie bij inspanning; vergezeld van in lichte mate vasthouden van koolzuur 4. goede belastbaarheid. hoor Mies. De visus op afstand blijkt echter onvoldoende. En dat is slordig als je een bril draagt. Sterkere glazen of nieuwe contactlenzen staan inmiddels op het verlanglijstje voor 5 december. Verder heb ik een iets te laag HD-lipide, „wat kan passen bij neiging tot vetstof- wisselingsstoornis". De tests van de di verse leverfuncties - ik heb bewust een iets overdreven alcoholgebruik opgege ven - hebben kennelijk niets verontrus tends opgeleverd. Tot slot de adviezen: herhaling long functie-onderzoek, bijvoorbeeld over een jaar; laboratoriumcontrole vetgehal te, bijvoorbeeld over zes maanden. Of het laatste advies - herhaal de hele check-up over twaalf maanden - past in het objectieve dan wel commerciéle be leid van Medi-Check weet ik pas vol gend jaar. Misschien is er bij mij te weinig veront rustends aangetroffen, dat ik de conclu sies iets te beknopt beschreven vind. Ook al zijn die vergezeld van alle medi sche cijfers en formuleringen die ik eventueel met de huisarts kan bespre ken. Maar een leek blijft een leek en heeft zelfs bij een goed bericht iets meer duidelijkheid nodig. Het rapport eindigt met de opmerking dat men altijd bereid is nadere toelichting op de uitslag te ver strekken. Die extra toelichting had mis schien ook al in het rapport kunnen staan, denk ik dan, samen met enkele adviezen óver noodzakelijke oefeningen en dièten. Hoe frequent je je moet laten controle ren is iets waarop de medici het juiste antwoord nog niet hebben gevonden. Veel artsen zullen er nog aan moeten wennen, dat zij in de nieuwe, op preven tie gerichte toekomst moeten leren om gaan met gezonde mensen. Want in die groep hebben zij zich van oudsher het minst verdiept. Huwelijksadvertentie Mocht ik ooit een huwelijksadvertentie plaatsen, dan hoef ik mij niet te beper ken tot oppervlakkige gegevens als: bij ziende jongeman, niet onknap (klinkt beter dan lelijk), 36 jaar, donker haar, dol op sport en gezelligheid, geen barty- pe (één klein leugentje mag altijd). Nee, als ze bij Sotheby's in Amsterdam men sen gaan veilen, dan leest u over mij in de catalogus: Hj (36): belastbaarheid 238 watt; hartslag 59, bloeddruk 80/120; hoognormaal triglyceride gehalte, net te laag HD-lipide; laagthoracale scoliose naar rechts bij beenlengteverkorting rechts; sinusritme (hart): som s-VI R- V4= 40 mm. Uit-stekende oren. Mijn lichte eind-exspiratoire luchtwegobstruc tie moeten de kandidates maar op de koop toe nemen. HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 24