Mister njet wordt mister yes POLITBURO ALLERMINST EENSGEZIND btnnen de perken Plantenteelt zonder ziekte 'CcidócGouratit Decreet over de Vrede SOVJETPOLITIEK IN EEN NIEUWE JAS MOSKOU - „Er bestaat geen poli tieke oppositie in de Sovjetunie", verklaarde Michail Gorbatsjov toen hij op 29 september voor het eerst sinds zeven weken weer in het openbaar verscheen. Deze week, tijdens een toespraak ter gelegen heid van de viering van de zeven tigste verjaardag van de revolutie, waarschuwde Gorbatsjov dat „con servatieve stromingen alles in het werk zullen stellen om de pere- stroika in diskrediet te brengen". Enkele dagen daarvoor waren geruchten bevestigd, dat in het Centraal Comité een heftig meningsverschil was geweest tussen voor en tegenstanders van de her vormingen. De voorstanders gaat het al lemaal veel te langzaam, de tegenstan ders veel te snel. De uitzonderlijk lange afwezigheid van Gorbatsjov op het politieke toneel, de ruzie van vorige week: dergelijke voor vallen leiden tot allerlei speculaties. Dat de Sovjetrussische leiding nog steeds een vruchtbare bodem vormt voor geruchten is ook niet vreemd. Want hoewel mo menteel over de privé-omstandigheden en ideologische standpunten van de Sov jet-elite niet meer zo geheimzinnig wordt gedaan als vroeger blijft er toch veel te gissen over. Glasnost met betrekking tot de Sovjetlei ders betekent nog niet dat er nu een vrije nieuwsgaring mogelijk is. Boven dien hebbën de Sovjet-autoriteiten tien tallen jaren lang door het verspreiden van valse geruchten journalisten en Kremlinologen om de tuin geleid. Geen wonder, dat menige „westelijke waarne mer" nog steeds op zijn hoede is. Niettemin weet de buitenwacht nu be duidend meer over de machtsverhoudin gen dan vroeger het geval was. Voor- en tegenstanders van Gorbatsjovs hervor mingen brengen zelfs heel bewust hun ideologische en politieke verschillen van mening naar voren. Dat geldt, zo bleek, in elk geval voor degenen die deel uit maken van de top, de leden van het Po litburo. Machtig man Dit hoogste orgaan in de Sovjetunie, waar alle belangrijke beslissingen geno men worden, telt momenteel dertien volwaardige leden en zes kandidaatle den. Sommigen van hen zijn tegelijker tijd lid van het secretariaat, bijvoorbeeld secretaris-generaal Gorbatsjov zelf, maar ook Ligatsjov. Deze tweede man in het Politburo heeft ook de dagelijkse leiding van het secretariaat en is verantwoorde lijk voor de bezetting van de posten in het partij-apparaat. Hij kan bepalen wie in aanmerking komt voor een positie welke automatisch recht geeft op een plaats in het Centrale Comité. Dit stem pelt Ligatsjov tot een machtig man. Sta lin heeft indertijd in een soortgelijke functie geleidelijk aan al zijn werkelijke en vermeende tegenstanders kunnen uit schakelen. Jegor Ligatsjov werd lid van het Politbu ro kort nadat Gorbatsjov tot secretaris generaal was gekozen. Hij deelt Gorbat sjovs afkeer van alcohol en nicotine en wil ook tot op zekere hoogte hervormin gen doorvoeren, maar democratisering acht hij evenzeer uit den boze als kritiek op de Brezjnev-periode, onlangs door hem „een grandioos tijdperk" genoemd. Tijdens Gorbatsjovs langdurige afwezig heid paste Ligatsjov op de winkel. In die Igor Ligatsjov, de tweede man in het Kremlin. FOTO: TASS tijd belegde hij een bijeenkomst met de Sovjetrussische hoofdredacteuren om nog eens duidelijk de grenzen van glas nost te trekken. Hij waarschuwde er te vens voor dat het verleden niet licht vaardig veroordeeld mag worden. En dat op een moment waarop films en boeken over de stalinistische terreur een hausse beleven. Aanhang versterkt De belangrijkste ministersposter, zijn au tomatisch met een zetel in het Politburo verbonden. Bijvoorbeeld de voorzitter President Gromyko, de meest ervaren van de Russische leiders. FOTO: AP van de ministerraad Ryzjkov en diens plaatsvervanger Alijev die zich echter enige tijd geleden om gezondheidsrede nen heeft teruggetrokken. Alijev gold als „man van Gorbatsjov", Ryzjkov is een technocraat die wel economische hervor mingen wenst, maar het daarbij wil la ten. Ook de minister van buitenlandse zaken heeft een vaste plaats in het Politburo. Sjevardnadze is een trouwe medestander van Gorbatsjov. Het hoofd van de KGB, Tsjebrikov, die ook qualitate qua zitting heeft in het hoogste partij-orgaan, is nog van de oude stempel. Ook hij deed tijdens Gor- Minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze. Evenals Gorbatsjov een „mister yes". FOTO: AP batsjovs vakantie van zich spreken. Hij gaf „agenten uit het Westen" de schuld van de vele demonstraties die de afgelo pen zomer in Moskou en daarbuiten hebben plaatsgevonden. Diezelfde „agenten" zouden ook het „gif van het politieke en ideologische pluralisme" verspreid hebben. Tijdens de zomervergadering van het Centrale Comité, in juni jongstleden, is Gorbatsjov er in geslaagd zijn aanhang in het Politburo beduidend te versterken door de verkiezing van de historicus Ja- kovlev, de man die Gorbatsjov tot glas nost heeft geïnspireerd en die nu boven Iedereen die bezig is met het kweken van planten kent de teleurstellende da gen wanneer een gewas aangetast is door ziekte of opgevreten wordt door insec ten. Ook de wildgroei aan onkruid kan in de tuin tot een ravage leiden. Boven dien gebruiken de onkruidplanten mest stoffen en andere voedingsmiddelen die' bestemd zijn voor het geteelde gewas. Planteziekten worden vooral veroor zaakt door schimmels, bacteriën en vi russen. Door de aanwezigheid van deze ziekteverwekkers wordt onder meer de voedingshuishouding van de plant ge schaad. Dat leidt tot lagere opbrengsten van mindere kwaliteit. Insecten veroorzaken vooral schade doordat ze aan de planten vreten. Som mige soorten zijn ook nog in staat sap aan de planten te onttrekken en stoffen aan de plant af te geven waardoor ziek ten kunnen ontstaan. Een bekend voor beeld daarvan is de besmetting met vi russen door zuigende bladluizen. Onkruiden hebben voedingsstoffen, wa ter, licht en ruimte nodig om zich te kunnen ontwikkelen. Ze zijn dus een concurrent van het gewas. Er zijn on kruiden die. giftig zijn en als die tussen de oogst verzeild raken kunnen delen van de oogst onbruikbaar worden. Een voorbeeld daarvan zijn de giftige bessen van de zwarte nachtschade. Boer, tuinder en amateur-tuinier zullen er alles aan doen om het gewas zo ge zond mogelijk te laten groeien om een zo goed mogelijke kwaliteit te krijgen. Voor dat doel is een aantal handige tips bijeen gebracht door de Nederlandse stichting voor Fytofarmacie in Den Haag. De stichting heeft ze gebundeld in een boekje onder de titel: Gein.egreerde plantenteelt. Voor belangstellenden is het boekje gratis te krijgen; het telefoon nummer van de stichting is 07C-514851. In grote lijnen bevat het boekje de vol gende informatie. Grondbewerking Vrijwel elke vorm van landbouw begint met de bewerking van de grord. Daar ligt ook de basis van gezonde planten teelt. In de loop der jaren verd de grondbewerking steeds intensie\er. Uit gangspunt daarbij was dat hoe fijner en gelijkmatiger het zaaibed was, lue beter de ontwikkeling van het gewas. Met de komst van chemische gewasbescherming verdween een deel van het bekng van de grondbewerking. Toch blijf: goede grondbewerking noodzakelijk voor een degelijke onkruidbestrijding. Door het onderspitten van de restanten vin plan ten kan een aantal ziekteverwekkers ver nietigd worden. Bemesting Planten kunnen zich pas gezond ontwik kelen als ze voldoende voedingsmidde len hebben. Bemesting is dan ook erg be langrijk, maar nog belangrijker is een góede bemesting. De meststoffen dienen niet alleen als „eten" voor de plant maar hebben ook een beschermende functie. Zo remt stikstof de groei van allerlei ziektekiemen en vermindert kal de vat baarheid voor aantastingen als roest en meeldauw. Te veel stikstof in het groeri seizoen daarentegen is zeer geliefd bij bladluizen die zich onder die omstandig heden sneller dan normaal kunnen ver meerderen. Rassen Planterassen die in alle opzichten ideaal zijn, bestaan niet. Maar wel kan uit een veelheid aan rassen gekozen worden en kunnen we de keus laten vallen op de meest geschikte soort voor de omstan digheden in de tuin. Er zijn verschillen de soorten gekweekt die minder vatbaar zijn voor bepaalde ziekten. Die resisten tie is soms van beperkte duur omdat de ziekteverwekkers zich mettertijd aanpas sen en minder gevoelig worden voor de resistentie. Water Ook de watervoorziening heeft invloed op planteziekten en de groei van on kruid. Bepaalde ziekten doen de meeste schade in droge grond zoals schurft bij aardappelen, terwijl andere juist begun stigd worden door een vochtige bodem zoals bijvoorbeeld rot in wortelen. Veel schimmel en bacterieziekten worden verspreid via spattend water. Het is daarom in veel gevallen verstandig tij dens droge perioden niet te sproeien, maar het water via slootjes naar de plan ten te geleiden. Wisseling Een van de belangrijkste voorwaarden om de grond en de daarin groeiende planten gezond te houden is vruchtwis seling. Het jaar in jaar uit verbouwen van een bepaald gewas op dezelfde plaats schept gunstige omstandigheden voor belagers van het gewas. Die vinden elk jaar weer eenzelfde ideale voedings bodem. Bekend voorbeeld is de aardap pelmoeheid die kan toeslaan als er te vaak aardappelen op eenzelfde akker worden gepoot. De aaltjes die de aardap pelplant verzieken overwinteren in de bodem en slaan een volgend jaar weer toe. JAN VAN KOOTEN Op 8 november 1917, de tweede dag van de Oktoberrevolutie, beklom Lenin het spreekgestoelte. Zijn eerste woorden luidden: „De kwestie van vrede is de belangrijkste, de meest dringende kwestie van deze dagenDit was zijn door oorlog vermoeide toehoorders uit het hart gegrepen. Het Decreet over de Vrede dat het congres nog diezelfde dag met algemene stemmen aannam, deed een beroep op alle oorlogvoerende landen onverwijld onderhandelingen over een rechtvaardige vrede te beginnen. Tevens werden de nieuwe beginselen van de buitenlandse politiek geformuleerd, waaronder die van de vreedzame coëxistentie van verschillende sociale systemen. Inderdaad kwam het spoedig tot een vredesakkoord tussen Rusland erf Duitsland. En het buitenlandse beleid van de daaropvolgende jaren bleef er op gericht gewapende conflicten te vermijden. Na Lenins dood in 1924 begon Stalin echter langzamerhand een buitenlands beleid te ontwikkelen dat gericht was op „beveiliging van de grenzen" door de uitbreiding van de Sovjetrussische macht over geheel Oost-Europa. Toen de Sovjetunie bovendien eenmaal de beschikking had over kernwapens kreeg zij logischerwijze tevens de status van supermacht. Bijna veertig jaar toonden de Sovjetrussen zich hardnekkige partners in de wapenwedloop. Een luxe die ten koste ging van de economische groei en dus van de individuele welvaart in de Sovjetunie zelf. En hier komt dan Michail Gorbatsjov in beeld, de man die, zoals het nu althans lijkt, over omvangrijke ontwapeningsakkoorden wil onderhandelen en die het idee van de vreedzame coëxistentie weer serieus schijnt te nemen. Wil hij de weg naar Lenins Decreet over de Vrede teruggaan? dien de belangrijke portefeuille van agit prop (agitatie en propaganda) heeft ge kregen. Evenwicht Afgezien van kandidaatleden (die geen stemrecht hebben) zijn de verhoudingen binnen het Politburo dus vrijwel in evenwicht. Het Gorbatsjov-team be stond tot voor kort uit vier mensen: Gorbatsjov zelf, Alijev, Jakovlev en Sje vardnadze. De vrijgekomen stoel van Alijev wordt waarschijnlijk weer door een „hervormer" bezet. De conservatieve groep wordt gevormd door Gromyko (die tevens staatshoofd is), Ligatsjov, Tsjebrikov en Sjtsjerbits- kij, de Oekraiense partijleider die tot nu toe met succes de aanvallen van Gor batsjov op zijn machtsbasis in de op één na grootste Sovjetrepubliek (met nota bene een eigen zetel in de Verenigde Na ties) kon afslaan. De zes overigen worden gerekend tot de technocraten die geen ideologische stok paarden berijden doch pragmatisch zijn ingesteld. Zij zorgen ervoor dat er in het Politburo wisselende meerderheden kun nen ontstaan. Dit betekent dat Gorbatsjov nog lang niet in de positie verkeert die een Brezj- nev jarenlang heeft gehad. Gorbatsjovs woord is geen wet en zijn wens is geen bevel. Hij moet in het Politburo vechten voor zijn gelijk en niet zelden moet hij zich conformeren. De wijze waarop Gorbatsjov sinds zijn vakantie dejiervormingen heeft gerelati veerd - ook deze week weer - lijkt er op te duiden dat hij momenteel meer dan voorheen rekening moet houden met de oppositie. LEO VAN VLIJMEN ZATERDAG 7 NOVEMBER «1987 MOSKOU - Op het 27e partijcon gres van de Russische communisti sche partij, in februari 1986, deed Michail Gorbatsjov een beroep op alle regeringen om een systeem van internationale vrede en veiligheid in het leven te roepen. Sindsdien heeft de Sovjetrussischejpartijleider een waar vredesoffensief ontketend en het Westen met het ene ontwa peningsvoorstel na het andere over rompeld. Waar tot voor kort de Russen op geen enkel punt concessies wilden doen, dra gen zij nu voorstellen aan die zij vroeger zelf van tafel hebben geveegd. De Sov jetunie stemt nu bijvoorbeeld in met controle op de naleving van akkoorden over wapenbeperking en ontwapening, terwijl zij tot voor kort nog alle techni sche en militaire pottekijkers uit het Westen weerde. Sovjetrussische politici geven toe dat Oost-Europa een over wicht heeft op het gebied van de con ventionele bewapening, hoewel dit niet zo lang geleden nog in alle toonaarden werd ontkend. En vooral: de Russen to nen zich bereid om de bestaande kern wapenarsenalen grotendeels en op den duur eventueel zelfs geheel af te schaf fen. De balans van twee jaar perestroika (hervormingen) in het buitenlands be leid is alles bijeen verbluffend. De be trekkingen met de Verenigde Staten lij ken momenteel beter dan ze sinds 1945 ooit geweest zijn. Op allerlei niveaus konden de ontwapeningsonderhandelin gen worden hervat en er komen resulta ten in zicht. Russen en Chinezen zitten, na jarenlang niet met elkaar gepraat te hebben, weer om de tafel. Moskou schijnt te willen breken met de Brezj- nev-doctrine volgens welke de Sovjetu nie gerechtigd was militair op te treden tegen een „contra-revolutie" in de satel lietstaten. En Gorbatsjov doet zijn uiter ste best, zij het nog met weinig succes, Michail Gorbatsjov, de verpersoon lijking van mister njet die mister yes is geworden. FOTO: AP de Afghanistan-last waarmee hij door zijn voorgangers is opgezadeld af te schudden. Wat is er aan de hand in Moskou? Wat heeft de eeuwige „Mister njet", die ruim veertig jaar lang het werk van de Vere nigde Naties en alle andere internationa le contacten bleef frustreren, van de ene dag op de andere in een blijkbaar coöpe ratieve „Mister yes" veranderd? Overleven Het antwoord is volgens Pjotr Podlesnyj van hét Moskouse Amerika-instituut (dat als denk-tank van Gorbatsjov geldt) eenvoudig: „Er zijn bij ons nieuwe men sen aan de top gekomen, mensen met meer kennis van internationale zaken". Die verklaring klopt natuurlijk niet. Het huidige staatshoofd, Andrej Gromyko, is veertig jaar lang in de buitenlandse dienst werkzaam geweest, waarvan ruim een kwart eeuw als minister van buiten landse zaken. Daarentegen is zijn opvol ger, Eduard Sjevardnadze, een volstrekte nieuwkomer op het internationale par ket. Na enige aarzeling geeft Podlesnyj dan ook toe, dat de nieuwe koers van de Sovjet-politiek door een viertal factoren wordt bepaald. „Op de eerste plaats is er glasnost, open heid gekomen. Die glasnost is niet alleen voor intern gebruik. Zij kan zelfs niet daartoe worden beperkt en geldt dus ook voor ons buitenlands beleid. Een tweede verandering betreft het karakter van ons ontwapeningsbeleid. Vroegere leiders dachten en praatten slechts globaal over wapenvermindering. Nu komen we met concrete voorstellen zodat we ook con crete akkoorden kunnen sluiten. Op de derde plaats - en dat is waarschijnlijk het belangrijkste - hebben we nu een nieuwe benadering van het probleem van vrede en veiligheid. Behalve dat het aantal wapens moet worden verminderd, moeten er tal van internationale proble men worden opgelost. Het gaat om het overleven van de mensheid. En daarmee hangt de vierde verandering in ons den ken samen: we hebben een visie op de vreedzame coëxistentie ontwikkeld. Wij stellen nu de wezenlijke vraag: wat is be langrijker, het bestaan van sociale en ideologische tegenstellingen of het pro bleem van het overleven?". Mondiaal Vadim Nedbajev, een van de hoofdre dacteuren van het persagentschap No- vosti (dat de Sovjetrussische voorlich ting naar het buitenland verzorgt) zegt het als volgt, en zijn visie lijkt letterlijk Pjotr Podlesnyj, stafmedewerker van Gorbatsjovs 'denk-tank'. FOTO: ZOP Vadim Nedbajev, hoofdredacteur van No vosti. FOTO: ZOP aan een van Gorbatsjovs vele redevoe ringen ontleend te zijn: „De tegenstellin gen tussen de militaire blokken vormen natuurlijk de grootste bedreiging van de wereld. Maar er zijn ook regionale con flicten, die een gevaar voor de wereld vrede opleveren. Bovendien heeft de mensheid momenteel tal van andere problemen die slechts in mondiale sa menwerking kunnen worden opgelost: het overal bedreigde milieu, de tegenstel ling tussen Noord en Zuid, de technolo gische uitdaging. Dat zijn allemaal kwes ties die geen land of volk of ideologie al- leen kan oplossen. Hier moeten de kapi talistische landen, de socialistische lan- j den en de Derde Wereld de handen ineenslaan. We moeten de grote proble men waarmee de mensheid momenteel worstelt opnieuw overdenken. Dat is ook een perestroika die over de grenzen van de Sovjetunie heen grijpt. Laat ie-1 dereen maar die problemen op een nieu we wijze overdenken en daarna zullen we wel zien welke oplossingen de beste zijn". Dus vreedzame coëxistentie in een nieuw jasje? „Als u het zo wilt noemen". LEO VAN VLIJMEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 22