„Ik zit gewoon vaak toneel te spelen" SIMONE WALRAVEN KIEST VOOR TELEVISIE EN FILM Johnny Lion: „We waren er rotsvast van overtuigd dat wij de beste muziek ter wereld maakten Uniek „Er is niet één stad in ons land die zich nu nog popstad nummer 1 kan noemen, ook Den Haag niet", zegt Johnny Lion, de man die met „zijn" Jumping Jewels indertijd aan de wieg stond van de Haagse toppositie op beatgebied. „Pop musici komen nu overal vandaan. Dat er op zeven podia een festival wordt ge houden, zegt niets over Den Haag. Zo iets moet van de stad zelf uitgaan. Wat indertijd in Den Haag gebeurde, begin jaren zestig, dat was uniek, eenmalig, keert nooit meer terug. Het gekke was ook nog dat vrijwel al die groepen af komstig waren uit de buurt van het Zui derpark: de Earring, Jumping Jewels, de Motions. Ik denk dat het te maken had met de omgeving: een gezellige, semi- volksbuurt, gecombineerd met een weid se omgeving. Het was een hele zonnige buurt, straalde vriendelijkheid uit. Je kende iedereen, alles speelde zich af op straat". Enigszins treurig: „Ik was er laatst weer even. Van die sfeer is niets meer over. Waar wij speelden en liepen staan nu auto's. Die hebben helemaal bezit genomen van de buurt". Johnny Lion (John van Leeuwarden) be hoorde tot de eerste lichting van talent volle Hagenaars die nationaal doorbrak. Zijn inspiratiebron, en die van vele an- j dere bandjes, was Buddy Holly. „Tot dan toe zong ik voornamelijk liedjes van j Guy Mitchell. De eerste keer dat ik 1 dacht „nu moet ik het doen", was toen ik Buddy Holly voor de eerste keer hoorde. Dat vond ik zo knap, zo blij, dat wilde ik ook. Elvis was te moeilijk, te hard, en The Beatles waren er nog hele maal niet". Dierentuin Vijftien was hij toen- hij voor het eerst tussen de schuifdeuren stond, samen met zijn broer. „Mijn broer ging varen, en Hans van Eyck, die ons wel eens had horen spelen in het parochiehuis, vroeg of hij mee mocht doen. We hebben ge lijk een groep geformeerd, ik wilde niet verder als duo. Het werd Johnny Lion en zijn Jumping Jewels, later gewoon The Jumping Jewels. Succes gehad. waanzinnig. We speelden op de rol- schaatsbanen, in de dierentuin in Wasse naar, in parochiehuizen. Mensen gingen volledig uit hun dak. We waren in een enorme concurrentie verwikkeld met de Tielman Brothers, die maakten prachti ge muziek, maar richtten zich vooral op de Indische gemeenschap. We waren de eerste blanke groep die het maakte. De jongens van de Earring vertelden me laatst nog dat als wij aan het repeteren waren in de wasserij van onze manager Herman Batelaan zij onder het raam la gen te luisteren. We hadden heel fanatie ke fans. Tijdens een optreden in de die rentuin met René and his Alligators leek het wel een voetbalwedstrijd, dat idee had je ook als je op het podium stond. Je moest je bewijzen. Maar terwijl wij later met René gezellig in de kleedkamer zaten, maakten de fans van onze groe pen elkaar buiten af. Toestanden. Maar het hoorde er bij". Beatles The Jumping Jewels scoorden hit na hit, en niet alleen in Nederland. De Haagse formatie trad in '64 op voor menigten HILVERSUM - „Champagnefles sen heb ik niet ontkurkt toen ik van Lex Harding hoorde dat ik van Adam Curry de presentatie zou overnemen van „Countdown". Het enige dat ik dacht was: oh, nu moet ik even mijn schema herzien. Ik had namelijk net, voor het eerst van mijn leven, een weekindeling gemaakt om zodoende eens een dag in de week vrij te zijn. Nor maal gesproken verloopt mijn le ven namelijk nogal chaotisch. Soms gaat het heel goed, maar er zijn tijden dat ik constant bezig ben met het afbellen van mensen omdat ik dubbele afspraken heb gemaakt", aldus Simone Walraven. Behalve de wekelijkse „Countdown"-af- levering op televisie presenteert zij op vrijdagochtend een Radio-3-programma, waarin oude hippieplaten van groepen als America en Steely Dan haar voor keur hebben („er moet een denkbeeldige koffiegeur van afstralen"). Bovendien houdt ze de supervisie over het informa tieve jeugdprogramma „Trend", dat ze- drie jaar presenteerde en ze schrijft voor zowel „Club Veronica" als het nieuwe popblad „Countdown Magazine". men over mijn presentatie. Een hoop kijkers zullen wel zoiets hebben van: wat is dat nu voor een dom wicht, Adam was veel beter. Maar ja, Adam was wat popprogramma's betreft ook de grootste profi die ik ken. Toen ik drie jaar gele den met „Club Veronica Magazine" op televisie begon kwamen er ook telefoon tjes binnen. Er was zelfs iemand die su- perverontwaardigd opbelde om te klagen over het bruine jasje dat ik had aange had. Of ik dat maar even niet meer wil de doen, want dat kon toch echt niet. Doei, denk ik dan De eerste maan den kwamen er echt ontzettend veel brieven met klachten binnen. De een vond mij te bijdehand, een ander dacht dat het beter was als ik terugging naar de kleuterschool en een volgende had pro blemen met mijn presentatie. Ik denk dat het publiek erg aan mij heeft moeten wennen. In elk geval krijg ik momenteel geen brieven meer. Mode interesseerde mij in die tijd overigens helemaal niets. Het kon mij echt niks schelen wat ik aanhad. Dat is nu veranderd. Wat ik met „Countdown" hoop te bereiken is dat de mensen weer meer hoeden gaan dragen. Vooral mannen met hoeden vind ik prachtig". Simone: „Ik neem alleen de Nederlandse versie van „Countdown" voor mijn re ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 De 21-jarige Simone Walraven zal de komende maanden waarschijnlijk heel snel de status van „bekende Nederlander" verwerven. De eerste vrouwelijke presentator van „Countdown", die nog maar kort geleden door boze kijkers werd omschreven als „dat bijdehante meisje met die gekke hoedén", praat niet alleen wekelijks de artiesten aan elkaar in het populaire Veronica popprogramma, maar is binnenkort met Adam Curry ook te zien in de nieuwe NCRV-serie „Switch". Bovendien maakt ze in december haar debuut als actrice in de rolprent „Donna Donna". In deze komedie speelt ze als Esther de vrouwelijke hoofdrol. „Ik heb drie jaar in een heel luxe positie verkeerd en overal kunnen rondkijken. Nu heb ik het gevoel dat ik echt wat ga doen". DEN HAAG WEER BEATSTAD I NUMMER J MET ROCKCITY- FESTIVAL? van soms wel veertigduizend mensen in stadions in Pakistan en Maleisië, stond met drie platen in de top tien van the Far East Hit Parade van het blad Bill board, waarvan een nummer zelfs acht weken eerste stond, en kreeg internatio naal gezien enorme publiciteit. Toen The Jewels in Singapore arriveerden, stonden tienduizend mensen ze op te wachten. Johnny Lion, over die popula riteit: „We speelden in Karachi toen The Beatles daar een tussenstop maakten. Ik maakte met de radio daar, die ons over al volgde, de afspraak dat ik een inter view met ze zou maken, op het vlieg veld. Probleem was alleen dat ze in Pa kistan The Beatles toen nog nauwelijks kenden. Maar de omroep was zo slim geweest om te roepen dat ik om die en die tijd op het vliegveld zou zijn voor een interview. Wat gebeurde was dat er zo'n zeshonderd mensen op mij afkwa men, handtekeningenjagers, en dat Len- non en McCartney in een deuk lagen dat ik niet bij ze kon komen. Die stonden daar, zonder dat er ook maar iemand op hen afkwam. Ik heb ze later toch nog ge sproken. Aardige jongens". Johnny Lion meent geluk te hebben ge had. „We hadden de tijd mee, wisten van niks, waren er alleen rotsvast van overtuigd dat we de beste muziek ter we reld maakten. We geloofden in ons zelf, en dat was het belangrijkste. Als we wat hoorden dachten we: dat kunnen wij ook. Dat gold voor al die Haagse bands. Het was gewoon blik op oneindig en muziek maken. En nog steeds is er die band van: dat hebben we samen gedaan. Als we elkaar tegenkomen is het nog al tijd als vanouds. De jongens va"n The Earring leggen nog vaak een kaartje voor me klaar als ze optreden. Hans van Eyck maakt m'n demo's, en ook met Joop Oonk trek ik nog wel eens op". Voor Nederland werd Lion, in z'n een tje, een begrip met zijn „Sophietje", een nummer dat hij beschouwt als de enige Nederlandstalige „evergreen". Hij is er trots op en heeft er geen enkele moeite mee het tijdens elk optreden op verzoek van stal te halen. „Als ik het hoor vind ik het nog steeds een heel mooi num mer". Dezer dagen verschijnt van de Haagse zanger een nieuwe single: „Like a balleri na". Het is de eerste plaat in een reeks die hem terug moet brengen aan de top. Met in de toekomst een elpee „met waanzinnig mooie nummers", waarmee Johhny Lion zijn bijdrage hoopt te leve ren aan de heropstanding van Den Haag als beatstad nummer een. KOOS VAN WEES der handen heb. Ik weet niet hoe mijn toekomst er precies uitziet. Mensen vra gen heel vaak aan mij: waar streef je naar? Nou nergens naar eigenlijk. Ik hoef nu nog niet zo nodig mijn eigen talkshow. Voorlopig moet iknog veel dingen leren. Zo weet ik ook niet of ik wel door ga in de film. Het hangt er van af of ik tevreden ben over mijzelf in mijn eerste filmrol en of ik hierdoor weer andere leuke rollen krijg aangebo den. Als ik bijvoorbeeld samen met Mic key Rourke in een film mag spelen, zeg ik geen nee. En ik heb ook geen bezwaar tegen een naaktscène met hem. lijkt mij hardstikke leuk. Ik ben ook bloot te aan schouwen in „Donna Donna", mijn de buut. Het is een film over Felix, een kluns van de bovenste plank, die met wiskunde geen problemen heeft, maar met vrouwen des te meer. De rol van Felix wordt gespeeld door René van 't Hof, die er niets voor hoeft te doen om ook buiten het witte doek heel grappig te zijn. Op een gegeven moment komt hij Esther tegen, een achttienjarige levens lustige, eigenwijze etaleuze, die zich erg volwassen voelt. In de film heb ik dan ook een vriend die negentien jaar ouder is, want daar ben ik echt aan toe. Eerst doen dan denken, zo'n type dus". Perfecte rol Simone: „Het was een perfecte rol voor mij, tenslotte heb ik nul-komma-nul op leiding. Ik kon mij wel vinden in het meisje al was de rol niet echt autobiogra fisch. Er zitten stukjes in van mijzelf die ik duidelijk herken. Zoals Esther in de film is, kom ik vaak over op mensen en dat weet ik heel goed. Soms doe ik dat ook heel bewust. Ik wist voor we gingen opnemen dus eigenlijk al een beetje hoe ik haar moest spelen. Dat klinkt mis schien arrogant, maar ik zit ook gewoon heel vaak toneel te spelen. Ik heb vijf tien dagen gedraaid en heb daarnaast wel gewoon mijn Veronica-werk gedaan. Dus af en toe was het wel een beetje veel, maar dat heb ik er wel voor over gehad". DEN HAAG - Zestien waren we. In de Marathon was het elke zon dag raak. '65, '66. The Motions, The Haigs, The Golden Earrings. Turbotaal bestond nog niet. „Uitje bol" ging je wel, maar het werd toen anders genoemd. Voor een paar piek Neerlands hoop in pop tijden, live en ongepolijst, nog voordat het „PA-system" zijn in trede had gedaan en live-concerten niet van de plaat te onderscheiden waren. Den Haag was officieel beatstad nummer 1, en zijn inwo ners wilden dat weten ook. Het bleef niet beperkt tot de Marathon. In de rolschaatsbaan de Eekhoorn aan de Leyweg stonden ze ook, en in Paleis De Dans, het Princessepaviljoen, De Fles. Haagse groepen, toen nog steevast „bandjes" genaamd, die beïnvloed door Buddy Holly of de Engelse Merseybeat hun eigen interpretatie van de beatmu- ziek gaven. En in menig buurt- en paro chiehuis verzamelden zich honderden jongeren om te luisteren naar Q'65, San dy Coast en een lange rij minder beken de namen. Den Haag bruiste en borrelde buiten zijn grenzen en de rest van Ne derland, de provincie, volgde gedwee. Maar je wordt ouder, papa. De Mara thon is niet meer wat het geweest is, en in buurt- en parochiehuizen klinkt nog slechts zelden het simpele gehakketak van weleer. Muziek bij rolschaatsen be perkt zich voornamelijk nog tot het meezeulen van een „ghettoblaster", en wat live ten gehore wordt gebracht op Haagse podia is meer het resultaat van uitgekiende techniek dan an spontaan musiceren. De ontroerende eenvoud van „Wasted Words" van The Motions of „Please, Go" van The Golden Earrings is vervangen door het platte „Suzanne" van VOF De Kunst en de fraaie uitge kristalliseerde muziek van The Nits. De jongere die een groep live wil aanschou wen moet diep in zijn buidel tasten want pop is big business en er moet verdiend worden. Den Haag heeft zijn positie als beatstad nummer 1 allang verloren, ook al werden The Earrings Golden Earring en bombarderen The Bombita's ons land met voornamelijk vrouwelijk schoon. Maar gloort er dan geen licht aan de ho rizon? Is dit beeld niet wat al te gekleurd door nostalgie, dat onvertaalbare woord dat lijkt te verlangen naar iets dat er nooit geweest is? Optimisten richten hun ogen vanavond op het ambitieuze „Den Haag Rock City"-festival, dat de crème de la crème van de Nederpop naar de re sidentie haalt. Frank Boeyen, VOF de Kunst, De Gigantjes, Het Goede Doel, en, gelukkig ook nog een Haagse band, Golden Earring, zijn de toppers van dit festival, dat de Hofstad in één klap terug moet brengen op de eerste plaats van ge meenten die het hebben. Met als meest opvallende verschil met toen dat de groepen niet uit Den Haag zelf komen, maar uit provinciesteden als Nijmegen, Utrecht en Zwolle. Den Haag Rock City dus, maar slechts als podium voor groe pen die The Motions voornamelijk ken nen van horen zeggen en van The Jum ping Jewels vermoedelijk nooit hebben tends vroeg tot 's avonds laat bezig met het opnemen van de presentaties van die week. Daaf komt geen artiest aan te pas. En elke keer zijn het weer dezelfde zin netjes zoals „Hi, welcome to the show" en „See you after the break". Dat Adam dat zolang heeft volgehouden en dat het programma er nog zo goed uitzag, is echt ongelooflijk. Dat besef je niet als je er naar zit te kijken, maar zo'n regisseur moet telkens maar weer leuke dingetjes verzinnen om het programma voor de kijker fris te houden. Adam had het voordeel van zijn Engelstalige achter grond. Hierdoor kon hij beter improvi seren met die taal. Ik moest voor elke show de teksten in mijn hoofd stampen en kon er niets zomaar uitflappen. Het was dus echt van een papiertje lezen". Simone: „Ik heb behoorlijk getwijfeld of ik mij volledig op de popmuziek zou storten. Ik heb namelijk erg lang van al les tegelijk gedaan: popmuziek in een nachtprogramma en informatie in „Trend", maar het is gewoon te breed. Het is té veel als je het allebei goed wilt doen. Ik had af en toe niet eens de tijd om de krant te lezen en dat is toch wel het minste dat je moet doen als je een informatief jongerenprogramma maakt. Ik wilde die informatieve kant ook een tijdlang per se vasthouden omdat ik denk dat ik daar later nog wel eens in verder wil. Bovendien hoorde ik van ie dereen dat als je eenmaal hebt gekozen voor de poprichting je daar nooit meer uitkomt. Journalistiek word je volgens die mensen nooit meer serieus genomen. Maar ik baalde zo van „Trend", dat ik er van af wilde". Simone Walraven: „Het zal mij niets verb binnenkomen over mijn presentatie". kening. De internationale editie wordt (zo lang het nog duurt) door Erik de Zwart op Super Channel gepresenteerd. Het is natuurlijk een fantastisch gevoel voor je ego te beseffen dat je hoofd in n als er de komende maanden boze brieven FOTO: PR zoveel landen is te zien. maar het is ge woon een uiterst vervelend programma om te maken. Ik heb het een paar keer gedaan en dat was zó saai. Je bent bij voorbeeld de hele maandag van 's och- Filmcarrière Simone: „Misschien dat ik mij over een jaar wel helemaal op een filmcarrière stort omdat ik ben uitgekeken op „Countdown". Ik weet het niet. Mis schien zou ik een tijdje werkster moeten worden in mijn eigen huis. Elke keer als ik weer een poging waag met het doen van de afwas of het opruimen van mijn kast, krijg ik een soort gefrustreerd ge voel over mij. Dan ben ik weer blij dat ik een hoop niet-huishoudelijk werk on- Ceidóc (Souoont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19