doping: Ja, nee en tal van meningen De verliezer valt af... IJDENS PERFECT SYMPOSIUM OVER SPORTGENEESKUNDE: IMPORT LEIDEN £eidóc(3ou*twt ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 PAGINA 15 DEN Voor mensen het sporten beperken af en toe een half uur en of een balletje n, zijn speciale sport- iken niet nodig. Sport- iken zijn namelijk be id voor lange afstands- ters. Die krijgen zon- deze dranken tijdens raining of de wedstrij- een tekort aan water, sdsuikers en zouten, ir hen is het nodig om tekorten voor, tijdens na de belasting aan te en met speciale dran- aldus dr. Brouns tij- het symposium Kirt, beweging in de eeskunde". Een „AA- of een „Isostar-tje", r heel veel mensen lekkere dorstlesser na sporten, is daarmee rigens voor de „gewo- sportman of sport- uw geen verboden of s schadelijk drankje, is hoogstens een wat e vervanging van een roon glas water of een frisdrank. onderwerp voeding was ren, met inspanningsfy- gie, het eerste van de acht la's die aan bod kwamen ns het symposium. Een t aantal sprekers (weten- jpers, maar ook (top)spor- gaven tijdens het bijzon- solide georganiseerde ge en een korte inleiding hun specialisme. De on- rerpen liepen uiteen van en handicap tot sportlet- en van mentale begelei- tot doping. Vooral het te onderwerp bleek zich in grote belangstelling te in verheugen. Het sympo- werd gehouden door de ische Faculteit der Leidse enten (MFLS), ter gele- eid van de 18e verjaardag de Faculteit. |groot aantal bijdragen tij dig parallelsymposium, betreklcing op topsport, 'el er ook onderwerpen |bod kwamen die belang- zijn voor alle groepen rs. Terwijl Brouns zijn Harm Kuipers: „Voldoende rust nemen om overtralndheid te voorkomen" Axel Koenders: „Op één dag 3 kilometer zwemmen, 200 kilometer fietsen en 20 kilometer hardlo pen" foto: klaas-jan van der weu verhaal over de sportdranken hield, had fysioloog en voor malig wereldkampioen schaat sen Harm Kuipers het een zaal verder over training. Brouns illustreerde zijn bijdrage met het optreden van Gabriëlla Andersen tijdens de spraak makende Olympische mara thon in Los Angeles. Zwal kend kwam zij aan het slot van haar marathon het stadion binnen voor haar laatste 400 meter. Het overslaan van een verversingspost leidde tot het vochttekort, waardoor ze op slag „wereldberoemd" werd. Kuipers toonde aan, dat trai nen eigenlijk het zoeken naar de gulden middenweg is. „Door training neemt het prestatievermogen van het li chaam toe. Maar daarvoor moet er wel voldoende gerust worden, anders herstelt het li chaam niet voldoende en blijft de sporter moe; zo'n sporter is dan overtraind. De prestaties nemen dan niet toe, maar af". Bij te lichte training, maar ook bij een te zware training, pres teert een sporter dus je minder dan hij of zij eigenlijk zou kunnen. Axel Koenders, sportleraar en triatleet, had er dus al een aantal jaren zorgvuldig opge bouwde training opzitten, voordat hij mee kon met de Europese toppers. Op het top punt van zijn training, één week voor de triathlon, legt hij 3 kilometer zwemmend, 200 kilometer fietsend en 20 kilo meter lopend af op één dag. Afstanden die zijn gehoor met zicht- en hoorbare verbazing beluistereden. Maar ook hij bleek, getuige het symposium boekje niet te ontkomen aan rust: „In de laatste week volgt een afbouw naar de wedstrijd; de laatste twee dagen voor de start rust ik volledig". De training en juiste voeding waren slechts de inleiding tot een bonte rij onderwerpen. De sportgeneeskunde bleek zich namelijk vooral te manifeste ren aan de „zijkanten" van de sport; daar waar het fout gaat en daar waar het beter kan of moet. Een grote plaats was inge ruimd voor de sportletsels. De kwetsuren werden verdeeld in acute sportletsels (zoals het verstuiken van de enkel) en chronische sportletsels (zoals de tenniselleboog). De voor naamste conclusie, afkomstig van de bekende sportarts dr. Hermans, was dat de kennis op het gebied van de chroni sche letsels achterblijft bij die van de acute sportletsels. Her mans kwam ook nog met een opvallende stelling. Hij hield de verzamelde leken en „wer kers" in de sportgeneeskunde voor dat „medische en psycho logische begeleiding in de sport met terughoudendheid dient te worden gebruikt". Een opvatting die Ferdi Ooy- en, psychiater en consulent voor mentale begeleiding, niet onderschrijft. Oyen, die door onder andere Mieke Havik werd geraadpleegd bij haar voorbereiding op de verbete ring van het werelduurrecord op de fiets, vindt iedere aanmoediging, iedere motiva tie, iedere behandeling van een probleem mentale begelei ding". Dat er aarzelend tegen deze vorm van begeleiding aangekeken wordt, vindt hij dan ook vreemd. „Psychische processen hebben een grote in vloed op ons presteren en die nen dan ook binnen prestatie gerichte activiteiten voldoende aandacht te krijgen". Oyen ziet mentale begeleiding overi gens zeer ruim. Zijn betoog spitste zich dan ook toe op de stelling: „De vraag of mentale begeleiding zinvol is, is onzin nig. Verstandiger is om je af te vragen hoe zijn we er niet mee bezig en hoe kan het beter". Hoe zorgvuldig er overigens ook getraind en begeleid is. het aantal winnaars blijft vele malen kleiner dan het aantal verliezers. En verliezers willen ook wel eens winnen, al was het maar om te voldoen aan de verwachtingen die in de media gewekt zijn of om de voorde len te behalen die met een maximale prestatie verbonden zijn. Op de weg naar het be geerde succes wordt dan soms gegrepen naar middelen die een „aanvulling" op de trai ning zijn: doping. Ofwel het gebruik van bepaalde stimule rende geneesmiddelen, die schadelijk kunnen werken („De kwantiteit is net als bij geneesmiddelen van belang, en minder de kwaliteit, het middel dus") doordat ze be schermende signalen van het lichaam als pijn en vermoeid heid onderdrukken. Een ratio nele, zeer toegankelijke en heel vaak komische inleiding van prof. Noach opende het dopingblok. Waar iedereen vreesde dat hij, getuige zijn be toog, onverwacht tot de voor standers gerekend moest worden, zette hij zijn gehoor weer terug in de realitiet en stelde hij de discussie weer open met zijn slotzinnen: Het doping vraagstuk heeft ook een morele kant. Voormalig discuswerpster en Olympische kampioene Ria Stalman open- de gisteren niet dét boekje over doping, dat volgens haar de mensen van haar verwach ten. Namen van dopinggebrui- kers, smakelijke verhalen of j een bekentenis of ze zelf ooit >- aan „de dope" gingen dan ook niet over tafel. Wel toonde ze zich iemand die niet onvoor waardelijk tegen dopingge- bruik is. Waar ze tijdens haar betoog wel een overtuigd te genstandster van bleek, is „de dubbele moraal over doping die door alle betrokkenen ge- bezigcf wordt", daarbij de „blauwe blazers" bedoelend. Hoe heet het doping-hangijzer wel is, bleek ook uit de, on danks de lange luisterdag, zeer drukbezochte forumdiscussie aan het slot. Daarin kregen een aantal forumleden het on der leiding van F. Wafelbak ker spontaan verbaal aan de stok over „de verboden mid deltjes". Sportarts Inklaar stel de er niet afwijzend tegenover te staan. Zwemcoach Bert Sit ters, die dat niet over zijn sporthart kon verkrijgen, vond dat „ieder het moet doen met zijn inzet en wat hij heeft mee gekregen bii de geboorte". Waarna .Jweekantenman" Harm Kuipers (voormalig schaatser en thans fysioloog) de ogen niet wenste te sluiten voor de realiteit. „Het is er. En dan liefst maar een zo veilig mogelijk gebruik, dus met goe de begeleiding". Eens werden de forumleden het niet, voor een leerzame en leuke sympo siumdag hadden zij, met de andere sprekers, echter wel gezorgd. Een Dies-viering waardig. Dei Hermans juicht tijdens een eerdere uitgave van de streekderby tussen Noordwijk en Quick Boys: hebben niets aan een gelijkspel". foto: andre van haasteren 7AN HERMANS OVER NOORDWIJK-QUICK BOYS: Voc ORDWIJK Het kost n irdwijk-spits Yvan ei mans geen enkele istaigite het belang van de tkderby met Quick i te schetsen. „De ver- er valt af", stelt hij d voudig. En verkla- g® d: „Noordwijk en amiick Boys staan op dit oq2ment al vier punten ,g ter. Als Rijnsburgse e js vandaag gewoon van enburg wint, komt de liezer op zes punten, ik denk dat dat teveel Sterker nog: ik geloof is niet dat een van bei- tloegen iets aan een tspel heeft. Rijns- gse Boys maakt op dit ment zo'n sterke in- ik dat elk verliespunt ra al fataal kan zijn". iminste, waar het de bezet van de eerste plaats aan einde van de rit betreft. „Natuurlijk ga je met irdwijk voor het kampioen- ap. Elk seizoen weer. De eg is in potentie sterk ge- g om die titel te pakken, moet dat ook het enige zijn. En dat er, met Noordwijk, nog vier, vijf ploe gen zijn die aanspraak kunnen maken op het kampioenschap, doet er dan eigenlijk niet toe. Je wil kampioen worden en als dat niet lukt, moet je als Noordwijk van een tegenval lend seizoen spreken". En niet alleen als Noordwijk, vult de rappe Hermans aan: „Ook die andere kanshebbers zouden het zo moeten zien. Toen Rijnsburgse Boys vorig jaar vierde werd, zei die trainer dat-ie daar tevreden mee was. Nou, dat kan er bij mij niet in. Rijnsburgse Boys is ook een ploeg die kampioen kan worden. Dan ipag je met min der niet tevreden zijn". Vooralsnog ziet het er naar uit dat de Rijnsburgers aan het einde van deze kampioensrace ook niet met minder genoegen behoeven te nemen. De start van het seizoen is in ieder ge val een stuk voorspoediger ge weest dan die van de regioge noten die elkaar vandaag in Noordwijk treffen. Hermans: „Toch speelt Noordwijk dit seizoen niet slechter dan vorig jaar. We zijn wel anders gaan voetballen, maar dat moest wel na het vertrek van Klaas Vink. Timo Gerlof doet het goed op de plaats van Vink, maar het is natuurlijk wel een andere speler. Vink moet diep wofden gestuurd, Timo Gerlof heeft de bal liever in de voe ten". „Het voetbal is vaak prima", vervolgt Yvan Hermans, „al leen hebben we regelmatig problemen met de afwerking. Neem nou die wedstrijd tegen Vitesse Delft. We missen in die wedstrijd zeker tien hele goede kansen en verliezen met 1-0. Dat zijn de nederlagen die je opbreken". Zoals nederlagen tegen relatief zwakke ploegen Noordwijk de laatste jaren toch al regelmatig hebben op gebroken. Een constatering die Hermans beaamt, maar waar van de reden hem niet geheel duidelijk is. „Misschien dat Noordwijk op de beslissende momenten niet in staat is vechtvoetbal te spelen", pro beert hij. „Als de ploeg draait, gaat alles als vanzelf. Maar als het niet loopt, tegenzit, komen we in de problemen. Kunnen we niet altijd even goed om schakelen". Terug naar de wedstrijd van vanmiddag. Hermans stelt na drukkelijk „niet aan voorspel lingen" te willen beginnen. Maar, verwacht hij: „Het wordt in ieder geval een leuke partij voetbal. Quick Boys is een voetballende ploeg, Noordwijk ook. Daarbij moeten beide ploegen voor de volle winst gaan, dus mag je een redelijk open wedstrijd verwachten". Supersnel Jan Persoon had er maandag weer eens zin in. De voorzit ter van de KNVB Afdeling Leiden die graag supersnel mag vergaderen, hamerde de algemene ledenvergadering van de Leidse voetbalbond er die maandagavond in exact één uur en een veertig minu ten doorheen. Geen absoluut record, maar toch bepaald een tijd die er mag zijn. En een gewoonte die er mag zijn ook. Wat ons betreft mag de man die Persoon over een half jaar als voorzitter zal opvolgen er dezelfde vergadergewoontes op nahouden. Over voetbal praten is best, maar het moet geen zeuren worden. Nu we het toch over opvol gers en afscheid nemen heb ben: penningmeester Gé van Strien hield het afgelopen maandag in Congrescentrum Leeuwenhorst al voor gezien. De alom gewaardeerde be stuurder werd met een erelid maatschap én een informele receptie verblijd en toonde zich daar ook oprecht tevre den mee. Supersnel (2) Zoals hij ook glunderend ach terover leunde toen ASC-se- cretaris Ciggaar in zijn dank woord namens de clubs de vertrekkende penningmeester nog even eerde met de op merking dat het vlotte ver loop van de vergadering van zelfsprekend niet alleen aan Persoon én de aanwezige clubbestuurders te danken was, maar ook aan de ex-pen ningmeester. Hetgeen een volstrekt juiste conclusie was van Ciggaar. Immers: waren de genodigden niet diverse consumptiebon nen in de hand gedrukt, die na afloop van de ALV in Onjder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee drank konden worden omge zet? En was de reden van dat informele samenzijn in zaal D („met bar") niet juist dat af scheid van Gé van Strien? Nou dan. Dan wil je toch je mond wel houden tijdens zo 'n vergadering? Sluitend Tijdens die vergadering in Noordwijkerhout, werd trou wens ook weer eens duidelijk hoe belangrijk de door de boe tes gevormde inkomstenbron wel niet is voor de KNVB Af deling Leiden. Slechts dankzij het feit dat er jaarlijks een fikse boete-post kan worden begroot, is die begroting slui tend, zeg maar overdrijven maakt de zaak duidelijk). Een aardige situatie, zo'n structurele „batig-saldo-post Maar ook een sta-in-de-weg. Je mag immers van die op die manier zo aardig verdienende afdeling niet verwachten dat er, bijvoorbeeld, schoner voet bal wordt gepromoot? We be doelen maar: als de verenigin gen opeens keurig zouden zorgen voor compleet inge vulde en op tijd ingestuurde formulieren? En als de clubs keurig zouden zorgen voor grens- en scheidsrechters, ter wijl ook de spelers opeens geen overtredingen meer zou den maken, dan zou de KNVB Afdeling Leiden wel eens met een absoluut niet meer sluitende begroting te maken kunnen krijgen... Sluitend (2) Maargoed, Wij van Hutspo(r)t praten dan over een op dit moment volstrekt irreële situ atie. En daarbij: zo lang de „Leidse" voetbalclubs structu reel blijven weigeren de afde lingsvergaderingen te bezoe ken, is diezelfde Leidse voet balbond sowieso wel verze kerd van minimaal tweedui zend gulden aan boetes per jaar. Als een vereniging zich immers niet laat zien tijdens de ALV, krijgt die club een boete van vijftien gulden. In Noordwijkerhout nu, ontbra ken 12 van de 62 veldvereni- gingen en 56 van de 68 speci fieke zaalclubs op het appèl. De boete van vijftien gulden dient dus door 68 clubs te worden betaald; 68 x 15 1020,00... Nood Het vinden van mensen die „wat willen doen" binnen een vereniging, is voor talloze clubs traditioneel een pro bleem. Bij „de Leidse Heren- gymnastiekvereniging Excel sior" lijkt die tendens echter voor de Hutspo(r)t-redactie onaanvaardbare vormen aan te gaan nemen. Het laatste nummer van het clubblad Dislok is aanleiding tot die constatering. Toen het clubblad van Excel sior vorige week bij ons op de mat viel, grepen wij met een „Ha, daar heb je de Dislok", gretig naar de 187e editie van het precies 40 jaar bestaande orgaan. En het was nog wel een extra dikke editie ook, dat zag je meteen. De stem ming zakte echter reeds bij het openslaan van het blad. Een bestuursoproep, een noodkreet liever gezegd, rolde ons terstond tegemoet. Voor de komende jaarvergadering moeten namelijk onder ande re een voorzitter, een le pen ningmeester, een 2e secretaris en een commissaris der leden gevonden worden. En er is tot op heden niemand die zich beschikbaar heeft gesteld. Nood (2) Maar nog veel erger vonden wij de inhoud van het redac tioneel. Wat bleek namelijk? Slechts dankzij een aantal gastschrijvers, op verzoek in de pen geklommen, kon een speciaal nummer geprodu ceerd worden. Spontane reac ties op het verzoek in de vori ge Dislok om iets te schrijven, waren er nameljk bij de hard werkende Dislokrédactie niet binnengekomen. En dat verdriet ons zeer, want wij zien het zeer lezenswaar dige cluborgaan niet gaarne op wat voor wijze dan ook aangetast worden. Wij stem men dan ook van harte in met de ontstemde reactie van de redactie: „Geen zin, ge makzucht...?" Wij van Hut- spo(r)t wensen daaraan toe te voegen, dat wij eigenlijk niet kunnen zonder een Dislok-je op zijn tijd. En of de leden daar wel eens aan gedacht hebben? Verwisseling Groot moet de verbazing zijn geweest van de voetballers van Leiden bij het zien van de foto die maandag het ver slag van hun wedstrijd bege leidde. Zij ontwaarden op die plaat mensen die met een veel kleiner balletje een sport be drijven dan zij. En daar, be grijpelijkerwijs, een stokje bij gebruiken. Om de fout, een ongelukkige verwisseling van de foto's, alsnog een beetje goed te maken, voegen wij de foto alsnog bij, met het overi gens wel juiste fotoonder schrift: „Ronald van Wattum gaat er namens Leiden met de bal vandoor en geeft de Ze- venhovenaren Cor Bons en Wim Zwaan het nakijken Sociaal Rugby heeft niet voor niets het predikaat een sociale sport te zijn. Het partijtje tussen ri valen en titelpretendenten DIOK en Castricum was daarvoor andermaal het be wijs. Niet dat het gebeuren binnen de lijnen ons in dat opzicht zozeer trof, al hielden de partijen elkaar keurig in evenwicht. Nee, vooral het so ciale langs de lijngebeuren was illustratief voor het ima ge: want waar zie ie een aan tal maten nou lekker gezellig aan het bier, keurig let op de schuimkraag!) getapt uit de gezamelijke maatbeker... verwisseling... foto: wim van noort SOCl'aal... foto: andré van haasteren

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15