rovincie zet nieuwbouw ijndael op tweede plan PNDAHSBÜAÏl atwijks eehospitium oeft geen edden te leveren Ouderenhuisvesting in dorpskern Lisse OVATIE BEJAARDENHUIS LIJKT VAN DE BAAN SlTDEN OMGEVING ficidacSomtwt ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 PAGINA 13 14.M SI 21.00 1 andelti 15-15*11 tfSHj babt gens 4, gkundl raldelii lenome SeCcicboKe Somatit Onder redactie van Ton Pieters. De Düinark heropend Met het loslaten van een aantal postduiven heeft H. Benninga, oud-voorzitter van de Nederlandse Jeugdherbergcentrale (NJHC), gisteren de geheel gemoderniseerde jeugdherberg De Duinark in Noordwijk officieel heropend. Daarmee verving Benninga J.M. Worrell, de voorzitter van de vaste Tweede Kamercommissie voor WVC. Worrell moest wegens ziekte verstek laten gaan. De jeugd herberg heeft de laatste maanden een ingrijpende verbouwing ondergaan. Een ouderwetse grote slaapzaal werd veranderd in een aantal kleinere slaapkamers voor vier tot acht personen. De grote waszalen maakten plaats voor moderne douches en wastafels. Ook de keuken is geheel gemoder niseerd. De verbouwing heeft een miljoen gulden gekost, waarvan het ministerie van WVC de helft heeft betaald. De andere helft werd opgebracht door de NJHC. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LISSE Driekwart van de woningen die in Poelpol der Zuid 11 worden gebouwd, moeten vierkamerwo- ningen worden. Het resterende kwart moet uit drieka merwoningen bestaan. Hieraan blijkt bij de Lissese wo ningzoekenden de meeste behoefte te zijn. Vooral de vraag van jongeren én ouderen naar kleine woningen is de laatste tijd gestegen. Deze woningzoekenden, die veelal alleen staan ingeschreven, moeten op dit mo ment langer wachten dan andere woningzoekenden. De vierkamerwoningen moeten zoveel mogelijk pre miehuurwoningen zijn. Verder wil Lisse een zo groot mogelijk aantal woningwetwoningen bouwen in de Poelpolder. Dit blijkt uit het woonbehoefterapport 1987. Lisse streeft ook naar het bouwen van gestapelde driekamerwo ningen in de dorpskern. DeZe moeten zo mogelijk worden voor zien van een lift waardoor ze geschikt zijn voor huisvesting van ouderen. Aan ouderenhuisvesting in Poelpolder lijkt niet erg veel behoefte te zijn. Mocht hier toch toe worden overgegaan dan moeten daar ook voorzieningen worden gecreëerd. De ge meente denkt daarbij aan een nieuw Poelhuys. De bouw van tweekamerwoningen wil de gemeente Lisse stoppen. Ook van flatsplitsing is de gemeente geen voorstander meer. Er blijkt te weinig vraag naar deze woningen te zijn. Behalve het woonbehoefterapport is onlangs ook de woning- bouwnota 1987-2000 uitgekomen. Hierin stelt de gemeente Lisse dat tussen 1989 en 1993 136 woningen per jaar gebouwd moeten worden. Tot het jaar 1998 moeten elk jaar 114 woningen worden opgeleverd. Dit is nodig om de natuurlijke groei van de Lissese bevolking op te vangen. De gemeente Lisse stelt in deze nota dat het woningbouwbeleid van de afgelopen jaren geen aanleiding geeft voor de beperkende maatregelen door de provincie. De woningen die de laatste jaren zijn opgeleverd zijn bijna volledig ten goede gekomen aan erkende woningzoekenden. Bovendien is het aantal woningen achtergebleven in vergelijking met de groei van de bevolking. Lisse kent de laatste jaren zelfs een ver- trekoverschot. Aan de regionale functie, die Lisse is toegedicht komt de Bollengemeente niet meer toe. Lisse wil in de komende tijd wel proberen meer grip te krijgen op de totale woningmarkt. Er bestaat de indruk dat veel wonin gen worden betrokken zonder woonvergunning. Het gaat dan veelal om huizen met hoge huren of koopprijs. Toch wil Lisse beter weten wat er voor veranderingen plaatsvinden op de wo ningmarkt om eventueel het woningbouwprogramma hieraan aan te passen. Herinrichtings plan voor Noordwijkse Hoofdstraat NOORDWIJK De Hoofdstraat in Noordwijk krijgt aan een kant een breed trottoir en er komt een rechte rijbaan. Het wandelgedeelte en de rij baan wordt gescheiden door paaltjes en lantaarn palen waar tussen gepar keerd kan worden. In de zomerperiode kunnen de paaltjes worden verwij derd. Dit herinrichtingsplan van de Noordwijkse Hoofdstraat, dat ontwikkeld is door bureau Stad, is door zowel Hoofd straatwinkeliers als gemeente gekozen om verder uitgewerkt te worden. Wel moet het plan iets worden aangepast. Zo moet er meer aandacht worden besteed aan verkeers- rem mende maatregelen en de scheiding tussen fietsers en voetgangers. Verder moeten er papierbakken worden ge plaatst en de parkeerplaatsen moeten duidelijker worden ge markeerd. De gemeente Noordwijk gaat er van uit dat de kop van de Hoofdstraat af gesloten blijft in het weekend en in het hoogseizoen. De rest van de Hoofdstraat wordt in de komende twee jaar nog niet afgesloten tijdens de zomer. In 1989, als er rond de Hoofd straat voldoende parkeerplaat sen zijn gecreëerd, wordt dit deel van de winkelstraat mo gelijk wel verboden terrein voor auto's. De commissie verkeer praat op maandag 9 november over dit plan. EIGENAARDIG: „Op de Cam- po Santo (kerkhof) in Genua bevindt zich een interessant grafmonument van een koop vrouw. Deze vrouw stond tij dens haar leven te Genua op de straat met gebak en spaar de langzamerhand 25.000 lire bijeen om zich na haar dood op haar graf een gedenksteen te kunnen laten zetten, zooals zij er in haar handel uitzag. Door zijn eigenaardigheid trekt dit standbeeld de aan dacht van alle bezoekers der Campo Santo". vastentijd maalde hij de Smartenmoeder met 't Lijk van Jezus in heur schoot, 't Marmerbleek gelaat, ver strakt, maar lieflijk nog in 't lijden, zat Zij voor 't kruis weerom Maria! En in 't per kament brevier had hij zoo vaak heur beeld gemaald; kunstig en fijn gewerkt in gouden initialen en miniatu ren. Zoo kwam men eenmaal tot den schilder en men sprak hem van den hoogen kerke- wand van harden steen, die dragen moest ,het beeld van Haar, die met heur maagdelij ken voet den duivel had ver treden. En met den glimlach van 'n stil geluk gad hij 't werk aanvaard. Dag aan dag stond hij nu op de houten stel ling voor d' open muurvlakte en trek voor trek verscheen in nooit geziene schoonheid 't beeld der Onbevlekte. 't Wonderschoon gelaat gehe ven, d' oogen hemelwaarts, stond Zij in 't schitterblank gewaad. Vroom kruisten zich de armen over heure borst en onder Hare voeten kromde zich in pijn de monsterslang, met heur gespleten tonge, vol venijn. De schilder stond ontroerd 't was 'n visioen van licht en lijn en kleur en 't Ave preevlend klom hij hooger op z'n stelling, om nog een ster- renkroon om 't stralend hoofd te winden. En onder stond de Satan en grijnsde naar zijn eigen beeld en toornig werd hij op den vromen schil der, die de gestalt' der „Vrou we" aldus schoon gemaakt had en 't beeld des hellenvor- sten gruwelijk. Toen met z'n duivels gelach op 't schrik baar aangezicht, trad hij nabij en onder 't drukken van z'n kracht'ge klauwen brak de stelling en stortte neer met groot geraas... Een kreet weerklonk: „Maria, helpe mij!..." En Zij zag neer ter hulpe uit den Hooge en 't beeld stak de hand uit en hield den schilder vast, tot 't toegeschoten volk hem bij stand kwam verleenen. Men bracht een ladder bij en toen Ze hem veilig wist daarop, CYCLOON: „Het herstel van Borculo. Deze kiek brengt den huidigen toestand der ramp spoedige plaats in beeld. Links ziet men een deel van het noodwoningen-complex, dat met droeven humor „Villa park Cycloon" is genoemd. Verder ziet men links en rechts huizen in herstel, en overal nog de overblijfselen der ruïne: boomstammen, puin, enz." „Reiziger (bij een geweldigen schok): „Hemel! Wat gebeurt er nou?!" Oude dame (streng):- „ik praat in den trein nooit met reizigers!" heeren, die tot nog toe gezwe gen heeft, om ook een toost te slaan. Na lang weerstreven begint hij: „Dames en heeren, ik ben geen redenaar. Houdt het mij dus ten goede als ik onzin verkoop maar het komt uit het hart onze gastheer leve! Ja hoog!" trok Ze heur teere handen te rug en lei ze zedig kruislings op de borst En 't was of over 't eêl gelaat een glimlach zweefde..." We hadden 't van tevoren kunnen weten; zo'n geluk bij ongeluk, in het Vlaamse land. En zeker in de middeleeu wen. Staan we nu weer met beide benen stevig op de grond in dit ondermaanse en slikken we de scherts die het Zondagsblad ons te verteren voorhoudt: „Heb je 't al gehoord. Brand- sen? Die, weduwnaar hier van den hoek, die verleden week gestorven is, heeft al wat hij bezat aan het weeshuis nage laten". „Wel, wel'. En was 't nog al wat bijzonders?" „Acht kinderen: drie jongens en vijf meisjes!" „Op een feest, waar druk ge toost is, vraagt men een der Jongetje (11) ernstig gewond LEIDERDORP Een 11-jari- ge jongetje uit Leiderdorp is gistermiddag om kwart voor zes ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van het Engelendaal en de Vronkenlaan. De jongen is naar het Academisch Zieken huis in Leiden overgebracht. Hij werd aangereden door een auto die werd bestuurd door een 21-jarige Leiderdorper. Het is de politie niet duidelijk of de automobilist of de fietser door het rode licht is gereden. Getuigen wordt daarom ver zocht 411421 te bellen. St. Jeroen huldigt jubilaris NOORDWIJK Tijdens een feestelijke bijeenkomst in Hotel- Restaurant De Beurs is F. de Lin- cel gisteravond kerkelijk onder scheiden met het St. Gregorius- kruis in zilver wegens zijn 25-ja- rig lidmaatschap van het paro chiekoor van St. Jeroen. Pastoor W. Klein richtte zich met prij zende woorden tot de jubilerende zanger, die zich een ijverig en ge oefend koorlid had getoond, ge specialiseerd in kerk- en operet temuziek. Na zijn toepraak speel de de pastoor hem de versierse len op. Enkele leden boden tte ju bilaris onder een voordracht een bloemenhulde aan. Voorts is tijdens het overleg gebleken dat op ambtelijke ni veau bij de provincie de voor keur uitgaat naar nieuwbouw op een andere locatie. Bij het bepalen van deze keuze heeft alleen de eerste globale kos tenraming een rol gespeeld. B en W zijn van mening dat ook andere factoren bij het bepa len van een keuze een rol moeten spelen, zoals de ligging van het huidige gebouw in het centrum van het dorp, de me ning van de bejaarden zelf, een eventuele alternatieve be stemming van het huidige ge bouw en de financiële gevol gen voor de woningbouwver eniging en de gemeente. Zowel de woningbouwvereniging Goed Wonen als B en W zijn van mening dat renovatie de voorkeur geniet. Het bestuur van de Stichting Rhijndael heeft nog geen standpunt inge nomen. B en W zullen een brief aan GS sturen om hun argumenten voor renovatie nader uiteen te zetten. jeelkul 5.00 i :8»TWIJK „Het aantal alidatiebedden jo-20 éd-Holland staat niet 30 u. S discussie. Het Rijn- e° iciids Zeehospitium zal neeg p31* zeer ten dele be- intikken worden bij het end:k|^uwe P^an om ^et totale ptal bedden te reduce- iboete Gedeputeerde W. Bfonisflbers sprak deze i6'?a ,i,orden gisteren bij de ining van de nieuw- -Jujuw van het Rijnlands P^a I8.3|t revalidatiecentrum Ids september 1986 ingrij- 10_12nd vernieuwd en uitgebreid. en opgeknapt als onderkomen voor de afdeling hartrevalida tie en het huisartsenlaboratori- um. Er is een verdieping op de zuid-west vleugel van het hoofdgebouw gekomen en het hoofdgebouw is opgeknapt en aangepast aan de revalidatie- functies. Het oude gebouw „Blankenheym" wordt bin nenkort afgebroken. Aalbers waarschuwde gisteren eveneens tegen het overlaten van de gezondheidszorg aan het vrije marktmechanisme. „Ik heb mijn twijfels of het marktmechanisme op ieder terrein zo gunstig zal werken", meende hij. Kritiek had de ge deputeerde ook de bezuinigin- ZANDEMMER: „In de Duinstraat te Scheveningen had een auto-ongeluk plaats waarbij een jongetje gedood en èèn ge wond werd. Op het trottoir ziet men achter de auto den zan- demmer liggen, die de knaapjes tusschen zich in droegen". en hand te voorschijn trad. Hij beeldde Haar te midden van de eng'len! Daar, op 'n glorietroon, in ful pen mantel van het zuiverst blauw, zat Zij, Marië! 't Min- lijk vroom gelaat, omlijst door blonde lokken, was naar 't Kind gewend, dat slapend neerlag in Haar arm. De spit se vinger van haar albastblan- ke hand lei 't zwijgen op aan 't snaargetuig der eng'len, die zoet zich keerden naar die Moeder met heur Kind. „Ma ria, aller eng'len Koningin en Moeder van den Hemelko ning". Eens droef te moe 't was de lijst voor 1988 en komt dus mogelijk pas na 1988 aan bod. De provincie geeft de voorkeur aan an dere tehuizen. Dit is gebleken uit overleg tus sen het bestuur van de Koude- kerkse woningbouwvereniging Goed Wonen, het bestuur voor bejaardenzorg in Koudekerk en Hazerswoude de Stichting Rhijndael en het college van B en W van Koudekerk met ITBREIDING )STKANTOOR :MUIDEN Het postkantoor de Drechtlaan in Leimuiden Irdt binnenkort uitgebreid. B en |van Leimuiden zijn bereid een k grond van 35 vierkante me- naast het gebouw aan de PTT Bestrojverkopen voor de uitbreiding. n pep^k zijn zij bereid toestemming te -.wartimen voor bebouwing van het ud /i«kje grond waar de bestemming e kleidenvoorziening op ligt. De oor- n in Aionkelijke aanvraag van de oem erT om negentig vierkante meter laat Ast het gebouw te mogen ko- rekkeL heeft het college geweigerd. dikh(zijn van mening dat het groen er op de Drechtlaan zoveel moge- zou/ el behouden dient te worden. is ovef vvi tie tjes Broekhuizen geridderd RIJNSBURG Voormalige gemeentesecretaris S. Broek huizen is gisteren tot ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd. Hij kreeg de daarbij behorende versierselen opge speld door burgemeester F. Jonkman. Broekhuizen kreeg deze onderscheiding voor het feit dat hij 22 jaar gemeentese cretaris is geweest. Ook roem de Jonkman de inzet van Broekhuizen buiten zijn werk. Broekhuizen was behalve in Rijnsburg ook actief in zijn vo rige werkkring in Bergam bacht. Vernieuwing schoorstenen LEIMUIDEN De schoorstenen van een aantal gemeente wonin gen in Leimuiden krij gen een opknapbeurt. Het gaat om huizen aan de Lindenlaan, Lij sterbeslaan, Goudenre genstraat, Seringen plein, Meidoornplein, Kastanjelaan en Wil genlaan. In totaal kost dit 80.000 gulden. Een en ander is noodzake lijk wegens aanhou dende klachten over lekkende schoorstenen. iandai ™ï"/ïPUDEKERK AAN DEN N B en W van Kou- lANNkerk gaan protest aan- ;enen tegen het feit dat eputeerde Staten (GS) Zuid-Holland hebben oten de renovatie of luwbouw van het be- Mediscjrdentehuis Rhijndael iiW10^ uit te stellen' 12.00 pudekerk staat ploste- asse: Ag als tweede reserve op alrlinial6 twee ambtenaren van de pro vincie. Daarbij ging het om het plan Rhijndael te renoveren of nieuwbouw te plegen. Het col lege had uit eerdere uitlatin gen van de provincie begrepen dat Koudekerk een grotere ur gentie zou genieten. „Zeker gezien het feit dat de stichting Rhijndael al de nodige voorbe reidingen heeft getroffen en het zeer wel mogelijk lijkt om in 1988 met de bouw te begin nen", aldus schrijven zij in een reactie. Het „Geïllustreerd Zondags blad", getrouw heraut des ge- loofs, en behept met een voor liefde voor allerlei schilders, plaatste op zaterdag 7 novem ber 1925 het schone verhaal I „In honorem Beatae Mariae Virginis" ter ere der zalige maagd Maria naar 'n Mid- syne deleeuwsche legende. Stijlvol (afk. was het zeer zeker, ildde int; „Er leefde in 't Vlaamsche land een schilder, die vroom was en goed en boven al de Jonkvrouw Marië beminde. Als hij zijn verven had ge mengd tot wond're kleuren en hij stond voor z'n paneel, dan bloeiden bloemen op on der zijn vaardige handen en tusschen leliën en rozestrui- ken schenen de heilige en snelgewiekte eng'len als te le ven. Boven koepelde diep blauw de lucht, als op 'n zo merdag, en 't enkel witte wolkske was, of het zoo ver vliegen zoude met den speel- schen wind, die de rijke klee ding der figuren als beroerde. En steeds in 't midden stond de Lieve Vrouwe, tot wie de schilder bad bij al zijn wer ken. Haar had hij lief... en Heur was 't werk gewijd, al het schoone, dat uit zijn geest Gedeputeerde W. Aalbers (links) opent de nieuwbouw van het Rijnlands Zeehospitium. Naast hem L. Kruyt, voorzitter van het bestuur, en J. Wenthold, economisch directeur. gen op de gezondheidszorg door de rijksoverheid. „Ik ben een voorstander van herstruc turering als dat betekent dat de eerste lijnszorg versterkt wordt en de tweedelijnszorg een stapje terug moet doen", stelde hij. „Alleen wordt door de rijksoverheid te veel na druk gelegd op bezuinigen". Behalve Aalbers sprak ook P. Oostelbos, voorzitter van de Stichting Vrienden van het Zeehospitium, nog enige woorden. Hij gaf het bestuur een fotocollage van Blanken heym cadeau. Verder beloofde hij financiële steun bij de mo gelijk realisatie van een die renweide bij het Zeehospitium. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Algemeen directeur F. Gouds waard roemde de snelheid waarmee de bouwplannen ge realiseerd konden worden. „Twee jaar nadat het bestuur de eerste plannen maakte, staat het gebouw er".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13