leidwOowuvntA Leidse ambtenaren eigen met acties STAD OMGEVING Rabobank Kies voor zekerheid bij uw hypotheek. HD acht overgang aar brandweer reëel De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek vangt 30 jaar lang de rente-schokken op. Rente vanaf 7.7%. WEEK EINDE SP: sociale werkplaats wordt te bedrijfsmatig Problemen rond Trekvaartplein naar Tweede Kamer ZATERDAG 7 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 t.k. IIDEN De ambtena- n die in dienst zijn van gemeente Leiden iverwegen actie te gaan 'oeren. Zij eisen van het •liege van B en W de [arantie dat de komende en geen gedwongen mtslagen zullen vallen, taar het college weigert ie garantie te geven, "olgens een woordvoer- ler van de Abva/Kabo is iet niet uitgesloten dat le komende jaren tien tallen gedwongen ontsla gen vallen. Welke vorm le acties zullen krijgen, 5 ook nog onduidelijk, iet plan om actie te gaan voeren, komt na het misluk ken van overleg over de ar beidsvoorwaarden van vol gend jaar tussen de ambtena ren en het college van B en W. Dinsdag zaten wethouder P. Bordewijk en de werkne mers tegenover elkaar. Bor dewijk weigerde de gevraag de garantie te geven, wat voor de werknemers in zo verre geen verrassing was, dat Bordewijk al eerder dit jaar heeft verklaard dat ge dwongen ontslagen de ko mende jaren wel eens nood zakelijk kunnen zijn om alle eindjes aan elkaar te knopen. Enkele jaren geleden sloten de vakbonden met de ge meente Leiden een arbeids plaatsenovereenkomst, waar in onder meer werd vastge legd dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De ambtenaren leverden als te genprestatie toen een aantal secundaire arbeidsvoorwaar den in. Die arbeidsplaatseno vereenkomst loopt echter op 1 januari 1§88 af en met het besluit van de gemeente om de komende jaren tientallen miljoenen guldens te bezuini gen zien de vakbonden ar beidsplaatsen in gevaar ko men. De vakbonden zullen begin volgende week protestbijeen komsten met het personeel houden om hen over de stand van zaken te informeren. Volgende week donderdag vergadert de raadscommissie personeelszaken over de be groting voor 1988 en die bij eenkomst zal door ambtena ren gebruikt worden om de eis dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen, nog eens op tafel te leggen. „Als de commissie en daarna het college van B en W zich niets van ons aantrekt, zullen we ons op acties beraden", aldus de woordvoerder van de vakbonden. De preciese vorm van de acties wordt pas na donderdag bepaald. Er wordt over gedacht om daar de brandweer en de gemeen tereiniging bij in te schake len. De bonden willen niet ingaan op de vraag of die ac ties bijvoorbeeld zouden kun nen bestaan uit blokkades van kruispunten, zoals die enkele weken geleden in Den Haag werden uitge voerd. Wethouder Bordewijk zei gis termiddag in een reactie op het standpunt van de vak bonden het „erg jammer" te vinden als het tot acties zou komen. Hij zei er op te hopen dat gedwongen ontslagen he lemaal niet nodig zijn, „maar dat zal voor een belangrijk deel van het natuurlijk ver loop afhangen". Volgens Bor dewijk is het „niet reëel dat de bonden van de gemeente eisen dat mensen in dienst worden gehouden waar geen werk voor is. Dat gaat ner gens zo". Zo zal er voor afde- voorbereiden na de voltooi ing van de wijk veel minder werk zijn. Volgens Bordewijk heeft het college een groot aantal maatregelen genomen om gedwongen ontslagen te voorkomen. Fietsers beschermd Nadat auto's zo'n tachtig jaar met steeds hogere snelheid door de twee scherpe bochten hebben kunnen scheuren, neemt de gemeente Leiden nu definitieve maatregelen om fietsers op de Witte Singel te beschermen tegen het aanstormend blik. In de bochten wordt aan de zijde van de huizen een vluchtheuvel aangelegd, zodat de tweewielers over een beschermde fietsstrook beschikken. Enige tijd geleden plaatste de gemeente er al reflecterende paaltjes. In de bocht ter hoogte van nummer 37 werden ze binnen een dag uit de grond gereden. Sinds de afsluiting van de Breestraat is het aantal motorvoertuigen toegenomen van 7.400 naar 8.800. FOTO: WIM VAN NOORT DEN De kans dat de Eerste Hulpdienst (EHD) dt ondergebracht bij de brandweer is groter gewor- nu blijkt dat dit even veel geld bespaart als de rgang naar particulier ziekenvervoersbedrijf De g. Dat zegt een woordvoerder van de ambulance- ïst. houder F. Kuijers lichtte gisteren echter toe dat dét niet enige criterium voor de gemeente is om eventueel met de ïdweer in zee te gaan. „Wij hebben bovendien nog geen roting ontvangen", aldus de wethouder. „Maar als de d met een voorstel komt, dan zullen wij dat serieus bekij- Ais onderdeel van de bezuinigingen wilde de gemeente ambulancebedrijf privatiseren. Dat zou een besparing op- iren van twee ton. De meerderheid van het personeel It echter niets voor de overgang naar De Jong, omdat dat koste zou gaan van de hulpverlening. De gemeente heeft de firma De Jong in principe al een samenwerkingsove- ïkomst bereikt over de overname van de EHD. Leidschendamse woonwagens tijdelijk aan de Frekeweg LEIDSCHENDAM Een ter- rein tussen de Frekeweg en de Johanna van Polanenlaan in Leidschendam wordt ingericht als tijdelijk centrum voor ze ven woonwagens. Gedeputeer de L. Stolker (woonwagenbe- leid) is dit overeengekomen met burgemeester W. de Vree- ze en wethouder J. van Erp. De provincie wil dat het cen trum een permanent karakter krijgt. Voor de inrichting van het kamp wordt een tijdelijke vrijstelling van het bestem mingsplan verleend door mid del van artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Op het centrum wordt plaats gemaakt voor zeven wagens, vijf daarvan staan nu nog op een terrein aan de Heuvelweg. (ADVERTENTIE) geld en goede raad Gedenksteen Verwey aan gevel Klokpoort LEIDEN Dr. H. Heester- mans, voorzitter van de Maat schappij der Nederlandse Let terkunde in Leiden, onthult vrijdag 13 november een ge denksteen aan de gevel van Kloksteeg 25, het huis waar Albert Verwey als hoogleraar doceerde. Dat gebeurt als on derdeel van een bijeenkomst waarin de auteurs Verwey en P.N. van Eyk worden her dacht. Dit jaar is het vijftig jaar geleden dat Verwey over leed en honderd jaar geleden dat Van Eyck werd geboren. Tijdens de bijeenkomst in het Academiegebouw aan het Ra penburg worden verschillende aspecten van leven en werk van beide auteurs besproken. De bijeenkomst begint om 16.00 uur, de onthulling heeft plaats om 17.00 uur waarna een receptie wordt gehouden. let bijdragen van Janet an Dijk, Pieter Evelein n Marcel Gelauff. rerroest(l) eiden heeft „iets" met palen, lie herinnert zich niet de lenmalige wethouder ruim- üjke ordening Cees Waal, ie destijds de zogenaamde eidenaartjes introduceerde nder het motto „baat het iet, dan schaadt het wel"? ode paaltjes zijn het, die te as en te onpas zijn neergezet m motorvoertuigen weg te ouden van plaatsen, waar zij ngewenst zijn. Dat een rachtwagenchauffeur zo'n aaltje nog wel eens uit de rond drukt, omdat hij anders e bocht niet door kan, neemt e gemeente graag voor lief. n dat sommige paaltjes zo auw om een parkeerplaats ijn heengezet, dat een aiito- aobilist al snel een kras op- ttopt, ach, daar moeten we iet moeilijk over doen. Het is timers in aller belang dat het emotoriseerd blik niet onbe- ■mmerd parkeert waar het itkomt. Ruim baan voor de oetganger. Een mooie linkse edachte, waar het overheer- end linkse college maar al te raag in investeert. Verroest (2) io veel aandacht als de ge- neente aan die Leidenaartjes chenkt, zo achteloos springt ij met die andere palen om. .antaarnpalen dus. Bedoeld m straten, paden en lanen te 'erlichten en de burger aldus beschermen. De gemeente eigenaar van die palen, het Inergie Bedrijf Rijnland EBR) verzorgt het onder- loud. Dat nu is in de knel ge- tomen. Woensdag knapte een antaarnpaal in het Charlotte Ie Bourbonhof in het Noor- Ierkwartier spontaan af. Spontaan, dat is te zeggen: de (aal was dusdanig verroest lat er geen herfststorm of Ironken automobilist, zelfs liet de voet van een „balda- lig" jongetje aan te pas L am. Nee. Het ging allemaal F •anzelf: boem. Gelukkig tvvam de paal goed terecht en f aakte niemand gewond. )e oorzaak? Het zal niet ver azen in deze tijd: geldgebrek. So*n paal kost 1.000 gulden >er stuk en dat is blijkbaar te luur voor de gemeente. De 'eertig palen in het Noorder kwartier stammen uit 1950 en Iden al vervangen moeten worden, maar ja, de kas raak te leeg. „Op is op", aldus de gemeente en dus moest een aantal palen maar even wach ten tot het einde van dit jaar. Verroest (3) In de Professorenwijk staan zeventig lantaarnpalen als in het Noorderkwartier. Palen die, zo heeft de gemeente toe gegeven, ook wel eens zouden kunnen afknappen. „We we ten niet precies of die net zo verroest zijn als in het Noor derkwartier. Maar als het flink gaat stormen, kan het best fout gaan", wordt met een zijdelingse blik op de be groting onomwonden toegege ven. Anders gezegd: als het een beetje waait, doen bewo ners van de Professorenwijk er goed aan een helm op te zetten, voor het geval dèt. Want deze palen worden op z'n vroegst volgend jaar ver vangen. Het is toch prettig om als bur ger te weten: dat de gemeente Bereid is een kleine 10.000 paaltjes aan te schaffen van 152,40 gulden per stuk, die vaak nuttig, maar soms ook onnodig lijken, en intussen de 110 lantaarnpalen van 1.000 gulden laat verroesten. Het wachten is op het moment, waarop zo'n paal op de auto valt van de huidige wethou der ruimtelijke ordening Jit Peters. Misschien dat zo'n on geluk de gemeente wakker schudt en er iemand denkt: „Verroest, aan die palen moeten we wat doen". Bow (1) Het lange wachten had hem nóg bozer gemaakt. Achterin de zaal zat hij zich naast zijn vriendje en VV V-directeur Cees Hugens op te winden. Wat duurde het weer lang, wat zaten ze weer te zeuren, en wat kreeg hij een honger. Gewend om zijn eigen zaakjes te regelen, viel het hem moei lijk om op zijn beurt te wach ten: André de Jong, directeur van de Groenoordhallen èn van de Stadsgehoorzaal. Vorige week zat hij tijdens de begrotingsvergadering van de Leidse commissie economi sche zaken op de publieke tri bune te wachten tot wethou der Jos Fase hem het sein zou geven dat hij bij haar en de commissieleden aan tafel mocht schuiven. De uitnodi ging kwam om vijf voor half zes. Met in zijn achterhoofd het gegeven dat de commissie tot half zes zou vergaderen om vervolgens twee uur te schorsen, wilde De Jong we ten of hij niet na vijf minuten weer terug naar af zou moeten. Dat hoefde niet, ver zekerde Fase. En dat was maar goed ook. Want De Jong zag zijn kans schoon. Jaren lang brulde hij ontevreden te zijn met het beleid van de ge meente op het gebied van „zijn" Groenoordhallen en Voordat Leiden zich richtte op de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afrika, werd twee jaar geleden de NMB op «de korrel genomen. Deze bank verkocht Krugerrands en daar werd door wethouder Paul Bordewijk (zittend links) en de links op de foto staande Hans de la Mar (toen raadslid, nu wethouder) tegen geprotesteerd (Zie NMB). FOTO: ANP „zijn" Stadsgehoorzaal. Maar nu zou het niet alleen bij woorden blijven. „Ik heb nu, na 18 jaar, het punt bereikt dat ik het func tioneren binnen de gemeente Leiden niet meer zie zitten", zei De Jong om vervolgens boos en geëmotioneerd uit de doeken te doen wat hem alle maal dwars zat. Dat het Leid se college van B en W geen rekening had gehouden met zijn begroting en dat hij veel te weinig geld krijgt voor de Stadsgehoorzaal. Zijn woorden sloegen in als een bom. Bom (2) Jarenlang had de Leidse ge meenteraad gedacht: Laat die man maar praten, schreeu wen, zeuren en huilen. Maar nu bleek De Jong ineens de daad bij het woord te willen voegen; Als er niets veran dert, dan legt hij zijn functie van directeur van de Stadsge hoorzaal neer. En de raadsle den hoefden niet stiekem te denken dat dat zo'n vaart niet zou lopen, omdat De Jong op die manier in zijn eigen vlees zou snijden. „Ik krijg er geen sou voor. Ik doe het er maar gewoon bij, het staat niet eens in mijn taakomschrijving", zei hij. „Ik hoop dat de commissie mij uit de problemen kan ha len. Anders geef ik de pijp aan Maarten. Dan moet ie mand anders, die denkt dat hij het beter kan, de Stadsge hoorzaal maar gaan beheren". De commissieleden reageer den geschokt, geschrokken en ontzet. Wethouder Fase werd apartheid in Zuid-Afrika. Na maanden heen en weer ge- vertelde maar gauw dat ze het praat waren de gemeenten en niet eens was met de beslis- de oliegigant het eens gewor- sing van het college en dat ze den over de manier waarop achter De Jong stond. Dat het Zuid-Afrikaanse regime klonk mooi, maar het is een standpunt waar niemand wij zer van wordt. Zeker De Jong besproken zou moeten worden. Want dat beide par tijen het eens zouden worden niet. Jos keek een beetje over Zuid-Afrika, was na- wit om haar neus de grote tuurlijk uitgesloten: de ge- boze man smekend aan. Je meenten vinden dat Zuid- zag haar denken: „Doe ik het Afrika door een boycot op de zo goed en blijf je alsjeblieft". Want als Andre zich terug trekt, moet iemand anders het zwarte Bevolking meer helpt zalencomplex aan de Bree- dan weggaan uit het land. straat gaan beheren. En die Dat Shell niet zomaar uit zijn zal niet zo gek zijn om dat te ivoren toren komt, bleek doen zonder dat daar extra vooral uit de eis dat het ge verdiensten tegenover staan. Daarbij komt nog dat de sprek besloten zou moeten zijn. Achter gesloten deuren Stadsgehoorzaal valt onder wilde Shell nog wel eens op economische zaken en niet een rijtje zetten waarom men onder cultuur, zoals bijvoor beeld de Leidse Schouwburg. De Stadsgehoorzaal wordt ge zien als een bedrijf en de be- zo handelt als men handelt. Speciale veiligheidsmaatrege len werden ook geëist. Uit angst voor verstoringen van drijfsleider moet zorgen voor de orde door actiegroepen, is een rendabele exploitatie, het officiële argument van „We moeten cultuur uitoefe- Shell, maar discussiëren met nen op commerciële basis", 48 gemeenten zonder op je zei André de Jong. Het is nog vingers gekeken te worden maar de vraag of schouw- door journalisten is natuurlijk burgdirecteur Frans Boelen, ook een stuk makkelijker, wiens naam al enige tijd cir- Blijkbaar had Shell het een en culeert als zou hij interesse ander te verbergen of was hebben voor de exploitatie men bang dat men het tegen van de Stadsgehoorzaal, daar- de argumenten van de ge- toe in staat is. NMB (1) Eindelijk was het zover. In het Leidse stadhuis kwamen eind vorige week vertegen woordigers van 48 Nederland se gemeenten en Shell bijeen meenten zou afleggen. NMB (2) En zo kon het gebeuren, dat de journalist die na afloop van het gesprek wel op een pers conferentie welkom was, een huis moest gebruiken. Daar werd zelfs een heuse legitima tie geëist. Terwijl op wille keurig welke andere dag nie mand je iets in de weg legt als je door het Leidse stadhuis zwerft, baste de bode dit keer: „Zonder dat papiertje, kom je er niet in". In looppas terug naar de redactie dus om bij een nieuwe poging het stad huis binnen te gaan te moeten constateren dat niemand zich afvroeg of de bezoeker van de persconferentie een legitima tie of een rookbom op zak had. Wat heeft dit alles nu opgele verd? Weipig, om niet te zeg gen niets. Shell is weer een poosje van het gezeur af en kan rustig verder gaan op de ingeslagen weg. Er zal geen druppel olie minder verkocht worden. Critici kan ondertus sen voorgehouden worden, dat Shell altijd bereid is om verantwoording af te leggen. Dat bleek maar weer in Lei den, nietwaar. NMB (3) En de gemeenten? Daar geldt eigenlijk hetzelfde voor. Een middagje babbelen in Leiden met Shell op kosten van de gemeenschap is maar eën kleine moeite voor die verza meling beroepsvergaderaars en linkse achterbannen kan naderhand verteld worden, dat men zijn best doet om gi ganten als Shell op andere ge dachten te brengen. Want een boycot van Shell (geen Shell- benzine meer in de dienstau to's), nee daar kon men' het niet over eens worden. Zoiets al is het maar een symboli sche daad is toch echt geen taak van gemeenten, vonden de meeste gemeenten. Had dan iemand verwacht dat de gemeenten in het alge meen en Leiden in het bijzon der daadwerkelijk iets zouden doen? Nee eigenlijk niet. Daarvoor ligt een soortgelijke sessie van een paar jaar gele den tussen Leiden en de mee denkers van de NMB te vers in het geheugen. Toen eiste Leiden dat de bank op zou houden met de verkoop van de uit Zuid-Afrika afkomstige gouden Krugerrands. De NMB deed dat uiteindelijk ook, maar dat was meer on- de discussie een rol speelde was dat Leiden de bank onder druk kon zetten door zijn re kening bij de NMB op te zeg gen. Leiden weigerde dat ech ter pertinent. Het zou nog te vroeg in de discussie zijn om zo'n stap te zetten. Bovendien maar dat werd niet hardop gezegd zou het veranderen van bank in de gemeentelijk organisatie een dusdanige rompslomp zijn, dat finan- ciën-wethouder Paul Borde wijk er niet eens over wilde denken. Laat staan doen. LEIDEN Het eigenlijke karakter van de Leidse sociale werkplaats dreigt verloren te gaan. Het draait op de in Leiderdorp gevestigde werkplaats steeds meer om de verlies- en winstcijfers en steeds minder om het sociale as pect. Die kritiek uitte C. Vergeer van de Socialis- tiese Partij gisteren tijdens een vergadering van de raadscommissie sociale za ken over de begroting voor volgend jaar. „De sociale werkplaats is be doeld om mensen die moeilijk in het zogenaamde vrij bedrijfsleven aan bod komen op de sociale werkplaats aan volwaardig werk te helpen. Zij dreigen nu de dupe te worden, omdat het bedrijfsmatige ka rakter van de werkplaats on der druk van de bezuinigingen de overhand krijgt", aldus Vergeer. Verantwoordelijk wethouder H. de la Mar wees die suggestie vierkant van de hand. „Een paar jaar geleden zagen we dat gezien het aantal ambtenaren en arbeidskrach ten de opbrengst schrikbarend laag was. Door bijvoorbeeld werving en bedrijfsstelling hebben we dat verbeterd. De van mensen gevraagd wat ze kunnen. Het is geen halfzachte crèche". LEIDEN Wethouder H. de la Mar (woonwagenbeleid) is van plan zich rechtstreeks tot de vaste Tweede-Kamercommissie voor volkshuisvesting te richteil over de problemen rond het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein. „We zullen eerst nog met de provincie overleggen en een brief aan staatsecretaris Heerma sturen, maar vermoedelijk zullen we daar weer geen af doende antwoord op krijgen. We zullen dan zelf de Kamercom missie benaderen", aldus De la Mar. Het kamp aan het Trek vaartplein moet volgens ministeriële richtlijnen verdwijnen, maar de bewoners, de gemeente Leiden en de provincie pleiten voor handhaving, zij het in een kleinere vorm. De la Mar wacht al geruime tijd tevergeefs op een reactie op het nieuwe voorstel. Heerma heeft onlangs in een gesprek met gedeputeerde L Stol ker laten weten dat het kamp voorlopig tot 1991 gehandhaafd blijft. „Er moet echter, geïnvesteerd worden in het kamp. dus we willen weten waar we aan toe zijn", aldus De la Mar. Heerma heeft overigens wel laten weten voorlopig geen werkbezoek te kunnen brengen aan het Trekvaartplein. Geen fouten bij sloop Korte Mare LEIDEN De politie heeft geen fouten gemaakt bij de sloop van het gekraakte pand Korte Mare. Achteraf hadden de sloop werkzaamheden geen doorgang moeten vinden, maar op het moment dat de politie vanwege een vechtpartij tussen krakers en slopers bij het pand aankwam, kon dat niet worden vastge steld. Dat antwoordt H. Mostert, hoofdcommissaris van politie, op wagen van raadslid R. van LinttJLinks Leiden). t~.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11