Van Basten binnenkort erug naar Nederland Olympique Marseille laatste kwartfinalist !5( KASPAROV HOUDT STAND DOOR AGRESSIEVE VERDEDIGING Westerkwartier: vandalen royeren als KNVB-lid Lange reis breekt Nederlandse basketballers op jferets en Ifaff uit lelgische electie Michiel Schapers in kwartfinale tegen Yannick Noah agPORT CcidócSotvuvnt VRIJDAG 6 NOVEMBER 1987 PAGINA 7 .EEDKAMER XAMAX EEGGEROOFD 'CHEN De voetballers van Xamax ;hatel boekten woensdag in Mtlnchen iel verlies. Na de nederlaag van 0-2 in iatste minuten tegen Bayern München, iur) de Zwitsers een plaats in de kwartfina- van de Europa Cup kostte, werd Xamax ofc de kleedkamer geconfronteerd met het :tnn lies van persoonlijke bezittingen. De niet esloten kleedcabine in het Olympia-sta- te München was door onbekenden tij- s de wedstrijd bezocht. Geld, horloges en aden waren geroofd. „Wij zullen onze ten natuurlijk de schade vergoeden", klaarde professor Fritz Scherer, de voor- er van Bayern. De diefstal werd overi- s niet aangegeven bij de politie. „Wij we- alleen door geruchten van de roof", ver- irde een woordvoerder van de politie in Beierse hoofdstad. GA Eagles huurt Evert Bleuming DEVENTER Eerste divi- sieclub GA Eagles huurt voor de rest van het voetbal seizoen Evert Bleuming van FC Twente. De komst van de 28-jarige voetballer moet vooral gezien worden als vervanging voor de gebles seerde Eric Groeleken. Groeleken, die eveneens van FC Twente wordt gehuurd, viel in het duel tegen MVV afgelopen zaterdag met een spierblessure uit. Gevreesd wordt dat de 21-jarige aan valler voorlopig niet door trainer Nico van Zoghei kan worden opgesteld. Vietnam-veteraan na 81 uur over eindstreep NEW YORK Vier dagen na het startschot voor de tradi tionele marathon van New York heeft de laatste deelnemer de eindstreep in Central Park bereikt. De Vietnam-veteraan Bob Wieland, wiens beide benen destijds moesten worden ge amputeerd, volbracht de afstand van 42,195 kilometer op armkracht in 81 uur. Zijn persoonlijk record stond sinds een jaar op bijna 99 uur. „Ik wil alle helpers hartelijk bedanken en zeker ook het fantastische publiek van New York", was het eerste, dat de dolgelukkige Wieland na afloop van zijn inspanning zei. Gedurende de barre tocht werd zijn onderli chaam beschermd door een omhulsel gemaakt uit kogelvrije vesten, terwijl zijn handen in rubber waren verpakt. De 41- jarige Wieland, die in 1969 in de buurt van Saigon ernstig gewond raakte bij een mijnexplosie, nam tijdens zijn lange marathon van New York maar eenmaal een langere rustpau ze. Hij overnachtte maandag in een hotel. OOSTENRIJKER JAGER IN MARATHONCIRCUIT DEN HAAG De Oostenrijker Werner Jager debuteert morgen in het Nederlandse mara thonschaatser De 28-jarige Jager is gecontrac teerd door de VGZ-ploeg, die uit drie rijders bestaat. Jager rijdt zijn eerste wedstrijd in As sen en komt vervolgens in Alkmaar, Den Haag en Heerenveen aan de start. Daarna doet de ka lende stayer mee aan de wereldbekerwedstrij den, die op 21 en 22 november op de Thialfbaan in Heerenveen worden gehouden. Achter Mi chael Hadschieff en Christian Eminger is Jager de derde lange-baanschaatser van Oostenrijk. Zijn beste prestatie boekte hij in 1982, toen hij in Assen als twaalfde eindigde tijdens het toer nooi om het wereldkampioenschap. Twee jaar later werd hij in Larvik twaalfde bij de Euro pese titelstrijd. Beide toernooien werden ge wonnen door Hilbert van der Duim, wiens plaats Jager nu min of meer inneemt. TALIAANSE PERS SUGGEREERT: |(Van onze correspondent Gerard Kessels) OME Het Italiaanse j»rookje van Marco van asten wordt een nacht merrie. De Italiaanse pers rengt al dagenlang ver- kien over een Amster- pmse jongen die niet an wennen in Milaan en [rug wil naar moeders hppot. Zijn verloofde uesbeth die volgens de tanten „de hele dag jiijit" zou de animo van voetballer om in Italië blijven niet bepaald brhogen. Conclusie: Van jasten gaat weg. ie zaak Van Basten is geëx- odeerd naar aanleiding vart t enkelproblemen die de Ne- trlander al weken kwellen, j? enkel van de ex-Ajacied is t inzet geworden van ee"n jedische tweekamp tussen de ederlandse specialist van an Basten, Marty, en diens i ilanese confrater Monti. De I ederlandse dokter, die Van asten al eens aan de andere jikel opereerde, wil opnieuw fct mes ter hand nemen, jonti is daar tegen. Hij vindt operatie onnodig en ris- bnt. Bovendien zou Milan de ederlander dan maanden- pg moeten missen. Maar, zo trust de Italiaanse specialist, Ie enkel is van Marco en hij tslist". h Marco wil de operatie. Een tlangrijke bijkomende reden Marco van Basten zal het shirt van AC Milan, volgens de Itali aanse pers, niet lang meer dragen. foto: anp voor hem is dat hij dan een paar maanden in Nederland kan blijven. Want dat is vol gens de pers het echte pro bleem van Van Basten: de Ne derlander kan zijn stek niet vinden in Italië. „De opera tie", schrijft La Stampa, „is het klassieke alibi om terug te keren naar Amsterdam, naar huis". Groen Marco had volgens de krant nooit een huis ver van de stad moeten nemen. Hij zit welis waar mooi tussen het groen, maar het contrast met het bruisende Amsterdam is te groot. „Matco", schrijft La Stampa, „woont samen met een meisje van zijn leeftijd, Liesbeth, dat er absoluut niet in geslaagd is zich aan te pas sen. Ze huilt steeds en iedere keer dat Marco in trainings kamp is, bombardeert ze hem met telefoontjes. En Van Bas ten moet dit jaar voortdurend in trainingskamp, in tegen stelling tot zijn tijd bij Ajax in Nederland. De afgelopen maand heeft Van Basten de ouders van Liesbeth een paar keer over moeten laten ko men. Maar zelf lacht hij ook niet, want elk weekeinde komt zijn vader naar Milaan met het smoesje dat hij de wedstrijd wil zien. In werke lijkheid komt hij om zijn zoon een hart onder de riem te ste ken". Marco heeft „heimwee naar de grachten van Amster dam en een leven dat niet zo in het teken staat van voetbal. Maar daar had hij aan moeten denken toen hij een contract tekende dat hem miljoenen guldens opleverde". De altijd goed gemutste opti mist Ruud Gullit heeft geen problemen in Milaan. „Ik voel me overal ter wereld op mijn gemak", aldus de populaire ex-PSV'er. Maar Van Basten en Gullit zijn twee geheel verschillende types. De wat timide en sensibele Van Bas ten heeft in Italië vele voor gangers. „Het vergaat hem net als Law, Baker en Grea ves, die ook gekweld werden door heimwee. Sommigen zijn zelfs letterlijk gevlucht, bijna steeds daartoe aangezet door de vrouw of de vriendin. De liefde, dat bewijst de zaak Van Basten opnieuw, is ster ker dan de miljoenen. Vooral wanneer een deel daarvan al geïncasseerd is en er ook in het vaderland volop emplooi te vinden is". Rijkaard Volgens de Italiaanse pers zou Marco vast van plan zijn te rug te gaan. Zijn reddingsboei heet Rijkaard. Van Basten klampt zich vast aan een eventuele komst van Rijkaard naar Milaan. Via een ruil zou hem dat de mogelijkheid ge ven van zijn driejarig kon- trakt af te komen. Maar zover is het nog lang niet. Milan weigert de Neder lander af te schrijven. De mil joenenclub van televisie-mag naat Berlusconi heeft zonder Van Basten een levensgroot spitsprobleem. De andere spits, Virdis, is geen schaduw meer van de speler van vorig seizoen. Trainer Sacchi klaagt elke dag dat hij Van Basten node in de aanval mist. „In vijf bekerwedstrijden scoorde Van Basten vijf keer. Maar toen de problemen aan de knie de kop opstaken was Marco zichzelf niet meer". Milan wil Van Basten houden. Liefst tot het einde van het driejarig contract, maar hoe dan ook tot het einde van dit seizoen. Vandaar dat Van Basten de laatste dagen niet alleen telefoontjes krijgt van Liesbeth, maar ook van Ber lusconi zelf. De president wil de Nederlander oppeppen. Voor La Stampa is de zaak duidelijk. Van Basten moet ophouden met zeuren en „zich eindelijk eens gaan ge dragen als een echte prof". Scheidsrechter Pauli en spelers van Hajduk Split en Olympique Marseille verlaten het veld, nadat er een traangasbom is gegooid. foto: ap SPLIT Olympique Mar seille is als achtste en laat ste deelnemer doorge drongen tot de kwartfina les van het Europa-Cup toernooi voor bekerwin naars. De Franse beker houder plaatste zich ten koste van Hajduk Split uit Joegoslavië. Marseille was na de ruime winst in de eerste wedstrijd (4-0) al vrijwel zeker van plaat sing. Gisteren kon Hajduk Split voor eigen publiek slechts de eer redden. De Joegoslaven wonnen na een lange onderbreking wegens een op de tribune ontplofte traangasbom met 2-0. Sportwereld Tafeltennis Gerard Bak ker senior (trainer) en junior (speler) behoren tot de Neder landse afvaardiging bij het ta feltennistoernooi om de open Hongaarse kampioenschappen, dat van 12 tot 15 november in Budapest wordt gehouden. Bakker senior is coach van Bettine Vriesekoop (Avanti) en Mirjam Kloppenburg (Gaanderen). Jan Vlieg bege leidt de heren. Naast Bakker junior (Avanti) gaan zijn club genoot Rob Turk en Frank Boute (De Veluwe) mee. Volleybal Wuqiang Pang, de Chinese coach van het Ne derlands dames volleybalteam, heeft Ellen van Eijk terug ge haald in de nationale selectie. De 23-jarige aanvalster van de Oud-Beijerlandse vereniging DVO haakte na de Europese titelstrijd van 1985 in eigen land af. Tennis In het internationa le tennistoernooi voor dames in Little Rock zijn de Neder landse deelneemsters Hellas ter Riet en Marcella Mesker woensdag in de tweede ronde uitgeschakeld. Ter Riet ver loor in twee sets (2-6 en 4-6) van Larissa Savtsjenko (Sov) en de Amerikaanse Susan Sloane was met 6-1 en 6-1 te sterk voor Marcella Mesker. Voetbal De Paraguayaan Roberto Cabanas is door de Zuidamerikaanse bond voor zes internationale wedstrijden geschorst. De speler van van America Cali werd zaterdag in het duel met Penarol in Mon tevideo uit het veld gestuurd en ging vervolgens de scheids rechter te lijf. Jose Herrera (Penarol) en Jaire Ampudia (Cali) kregen voor hun rode kaart twee wedstrijden. De schorsingen gelden voor het volgende toernooi om de Zuid amerikaanse beker, maar ook voor het Zuidamerikaans kampioenschap voor landen teams. Voetbal Andreas Brehme van Bayern München zal ze ker waarschijnlijk twee tot drie weken zijn uitgeschakeld. De Westduitse international raakte in het Europa Cup-duel tegen Xamax Neuchatel ge blesseerd. Hij blijkt de binnen- meniscus van de linkerknie beschadigd te hebben. Brehme wordt vandaag opnieuw on derzocht. t de SSEL Eric Gerets [VJ, Jean-Marie Pfaff en tal andere routiniers ontbre- in de zestien man tellende tie voor het Belgisch voet- lftal, dat woensdag in tegen Luxemburg lt. België en Luxemburg beide al uitgeschakeld, nieuwelingen zijn Pascal ie (AA Gent), Frankie ;enne (Waregem), Serge oni (Club Brugge), Polleke lesmaeker (KV Mechelen) Marc van der Linden (FC twerp). „Ik geef anderen de kans", zei Thijs gisteren, et het oog op de kwalifica- voor de wereldtitelstrijd in ië in 1990 wil ik nieuwe Iers testen, zodat we over iterkste selectie kunnen be- ikken". Net als verdediger •ets is doelman Jean-Marie ff (Bayern München) ge leerd. Michel Preud'Hom- van Standard Luik is aan- <ezen als eerste doelman. ontbreken wegens ïpetitieverplichtingen on- anderen Frankie Vercau- :n (Nantes), Filip Desmet Erwin Vandenbergh (bei- Lille). Frankie VanderElst ub Brugge) is geblesseerd. ende •oor Dal" ■-1 i de ABI" t genL brui^ itbal De transfersom de Schotse international Johnston is gisteren door arbitragecomissie van de nph<ï°Pese voetbalunie op ,ar .000 dollar (1,1 miljoen) enen l8esteld Johnston ging e zomer van Celtic naar J0 ïtes. De clubs kwamen n transferbedrag overeen, ardoor de UEFA moest be- ri« (ADVERTENTIE) Waterpolowedstrijd I.Y.L./L.G.B.- Polar bears. Zaterdag 7 nov. aanvang 20.00 uur. Zwembad de Zijl. PARIJS Michiel Schapers heeft zich gisteren ge plaatst voor de kwartfinales van het met 815.000 dollar gedoteerde Grand Prix-tennistoernooi in Parijs. In het sportpaleis Bercy won de Rotterdammer in de tweede ronde in drie sets van Alexander Volkov: 6-3, 4-6, 6-3. Zowel Schapers als de Rus had het hoofdtoernooi be reikt via het kwalificatietoernooi. Door deze tweede zege in de eerste ronde had Schapers de Fransman Thierry Tulasne bedwongen heeft de Neder lander al een prijzengeld van 44.000 dollar (ongeveer 80.000 gulden) op zak. Schapers stuit in de kwartfinales op een te genstander van zwaarder kaliber. Hij moet het vandaag op nemen tegen de als derde geplaatste Fransman Yannick Noah. Deze bereikte als laatste de kwartfinales door Mansour Bahrami uit Iran met 7-6, 6-4 te verslaan. Na de partij van Schapers zorgde de Amerikaan Kevin Cur- ren voor een grote verrassing door de als eerste geplaatste Miloslav Mecir te verslaan. De Tsjechoslowaak, die zondag nog verliezend finalist was in Antwerpen, ging in twee sets ten onder: 5-7, 4-6. SEVILLA Uitdager en oud wereldkampioen Anatoli Kar- pov heeft tijdens de tweekamp met titelverdediger Gari Kas parov niet opnieuw de leiding kunnen nemen. De negende partij, die in een voor de met wit spelende Karpov voordeli ge stand was afgebroken, ein digde gisteren in Sevilla na to taal zeventig zetten op voorstel van Karpov in remise. Daar door bleef de stand in de tot nu toe buitengewoon spannen de tweekamp in evenwicht: 4,5-4,5. De tiende partij, met Kasparov achter de witte stuk ken, staat voor vandaag op de rol. Het werd in de tweede zitting van bijna twee uur toch vrij snel duidelijk, dat Karpov geen echte winstkansen bezat. In een stelling met aan weers zijden een dame, een toren en vier pionnen, had Karpov po sitioneel ontegenzeggelijk een overwicht. Hij bezat niet al leen een vrije e-pion, maar zijn zware stukken hadden wat meer bewegingsvrijheid. Uiteraard probeerde Karpov, die in de achtste partij door een nederlaag zijn voorsprong was kwijtgeraakt, wel nog iets te bereiken. Maar de nachtelij ke analyse voorkwam, dat Kasparov zich vergiste in het eindspel. Kasparov koos voor een nogal agressieve verdedi- gingstaktiek. Hij wachtte niet lijdzaam af, maar offerde ver rassend genoeg een pion om meer greep op de stelling te kunnen krijgen en zelf enkele schaakjes te geven. Die opzet slaagde volkomen. Er bleef Karpov niets anders over dan de dames op de 61e zet toch maar te ruilen, waarna er een overbekend toreneindspel overbleef met weliswaar een pion meer voor wit, maar dat. gezien de opstelling van de to rens niet meer te winnen was. De deskundingen in de Spaan se stad waren andermaal vol lof over de verrichtingen van Kasparov in een tweede sean ce. „De analyse van het team van Kasparov was duidelijk opnieuw beter dan die van de kant van Karpov", aldus de Engelse grootmeester Ray mond Keene. „Karpov zal langzamerhand wat angst krij gen om een partij in een com plexe stand temoeten afbre ken. Hij loopt dan het risico in de analyse verslagen te worden." Karpov (wit)-Kasparov: 43Dfl- f3. 44. De3-d4, Tfè-e6, 45. e4-e5. Dfl- f5. 46. Td2-e2, a7-a5, 47. Dd4-d5, b5- b4, 48. Dd5xa5, Df5-d3, 49. Te2-g2. Dd3-d4, 50. Da5-a8, Dd4xe5, 51. Da8- f8+, Kh6-g6, 52. Df8xb4, h7-h5, 53. h3-h4, g5xh4, 54. Db4xh4, Te6-d6, 55. Dh4-c4, Td6-d4, 56. Dc4-c6+, Kg6-g7, 57. Dc6-b7+, Kg7-h6, 58. Db7-c6+. Kh6-g7, 59. Tg2-c2, Td4-h4+. 60. Kh2-g2, De5-e4+. 61. Dc6xe4, Th4xe4, 62. Tc2-c7+, Kg7-g6. 63. Tc7- a7, Te4-e3, 64 Kg2-h3. Te3-c3. 65. ta7-a8. Tc3-c4. 66. a2-a4. Kg6-g5. 67 a4-a5, Tc4-a4. 68. a5-a6. Kg5-h6, 69. Kh3-g2. Ta4-a3. 70. Kg2-f2, Kh6-g7, DEN HAAG De Haagse afdelingsclub Wester kwartier komt maandag met een opmerkelijk initi atief ter bestrijding van het voetbalvandalisme op landelijk niveau. In de algemene ledenvergade ring van de afdeling Den Haag zal Westerkwartier een motie indienen voor een statuten- en reglementswijziging van de KNVB, die het mogelijk maakt, dat door de strafrech ter veroordeelde voetbalvan dalen zonder meer als lid van de KNVB worden geroyeerd. „Wij hebben de indruk, dat er nogal wat KNVB-leden tussen de voetbalvandalen lopen", zei Gerard van Reijsen namens het bestuur van Westerkwar tier gisteren. „Dat kunnen we niet bewijzen. We willen ech ter een aanzet geven om een einde te maken aan de af wachtende houding van de KNVB." Westerkwartier wil, dat de motie door de afgevaardigden van de Haagse afdeling wordt ingediend tijdens de algemene amateurvergadering van de KNVB op 28 november. „Daarna is het wellicht moge lijk, dat de amateursectie de motie meeneemt naar de bondsvergadering, waarin ook het betaald voetbal is verte genwoordigd", stelde Van Rtiisen. Volgens de motie moeten KNVB-leden die bij het Cen traal Informatiepunt Voetbal vandalisme (CIV) in Utrecht worden geregistreerd met on middellijke ingang voor ter) minste twaalf maanden worden geschorst. Veroordeel de „supporters" die geen KNVB-lid zijn, maar dit later alsnog zouden willen worden, moeten volgens Westerkwar tier worden afgewezen. Voorwaardelijke straf Nienhuis ZEIST De emotionele oe- fenmeester Henk Nienhuis van Veendam is door de tucht- commissie van de KNVB be straft voor zijn gedrag tijdens de wedstrijd tegen Heeren- veen op 17 oktober. Nienhuis stapte tijdens dat duel onge vraagd het veld in om de scheidsrechter op demonstra tieve wijze duidelijk te maken wat hij van de spelleiding vond. Hij beledigde bovendien grensrechter Vloedgrave. Nienhuis kreeg twee wedstrij den voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en een boete van 300 gulden. Mocht hij in de gestelde proefperiode opnieuw in de fout gaan, dan wordt hem het recht ontzegd gedurende twee wedstrijden op te treden als trainer/coach. De tuchtcomissie van de KNVB heeft Heupers (Hera cles), Voets (RBC), Barendse (Feyeqoord) en Smand (Em- men) voor één wedstrijd ge schorst wegens huri derde of vijfde waarschuwing van het seizoen. De Groningse aanval ler René Eykelkamp moet zondag aan de kant blijven omdat hij in één wedstrijd twee gele kaarten kreeg en dus uit het veld werd ge stuurd. THESSALONIKI Na een lange vlucht en een korte nacht heeft de Nederlandse basketbalploeg gisteren zijn eerste nederlaag geleden in kwaliiicatiegroep A voor de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap 1989. Doordat het toestel van de Ne derlanders vertraagd was en er bovendien per abuis in Athene geland werd, arriveerde de ploeg pas 's nachts in Thessaloniki. Na aankomst laste bondscoach Harre- wijn een korte training in. Voor 7000 toeschouwers verloor Nederland met 62-102 van titel verdediger Griekenland. Bij de rust bedroeg de achterstand nog vijftien punten (33-48). Nederland kon zich troosten met de gedachte, dat ook de tweede plaats in groep A garant staat voor een plaats in de eindronde. De concurrent voor die plek is Engeland, dat woensdag van Tsjechoslowakije won. Nederland speelt eind januari tegen de Engelsen. De topscorers van Nederland tegen Griekenland waren: Schilp 14, Kuipers 13, De Waard en Pieterse ieder 9. Bij de Grieken hadden Galis (29), Yannikis (21) en Stergakos (16) een groot aan deel in de score. De stand in groep A is: 1. Griekenland 2-4 (209-128), 2. Neder land 2-2 (148-181), 3. Engeland 2-2 (169-208), 4. Tsjechoslowakije 2-0 (180-189).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7