Govan Mbeki, na 23 jaar in cel nog ongebroken KaidóaQowiant warte generaal Powell padviseur Witte Huis Jap Weinberger was vuist van Reagan" Bondsdag verdeeld over beperking demonstratiereeht Spaans pact tegen terrorisme Basken ENORME IJSVLAKTE OP DRIFT GERAAKT L. huldig Wetenschappers verdeeld over bewaren laatste pokkenvirus Geweld 1MTENLAND VRIJDAG 6 NOVEMBER 1987 PAGINA 5 beek feliciteert toberrevolutie EN Alexander Dubcek, dé lei- an de Tsjechoslowaakse commu ne partij die in 1968 door een in dacht van het Warschaupact aan nt werd gezet, heeft in een brief elicitaties overgebracht voor de tigste verjaardag van de Oktober- itie. Maar hij voegt er een beetje h aan toe blij te zijn dan twintig ia de inval in Tsjechoslowakije ijk weer over hervormingen ge wordt. „Ik ben verheugd over rachten in Europa en de wereld /en naar een democratisch soci- Twintig jaar geleden hadden begrepen dat democratie de enige nsmogelijkheid is van socialis- MITTERRAND ZWIJGT OVER WAPENSCHANDAAL (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS President Mitterrand heeft gisteren vooralsnog ge weigerd commentaar te geven op de jongste affaire in de Franse politiek: de illegale wapenleveranties aan Iran. Na verluidt zou Mitterrand overwegen over de zaak een verklaring af te leggen, maar wanneer was nog onduidelijk. In elk geval is de publicatie van het geheime rapport over de Franse wapenleveranties aan Iran als een bom ingeslagen. Volgens Jean Lecanuet, voorzitter van de liberale regeringspartij UDF, is het woord nu aan de pre sident om opheldering te verschaffen. „Dit is een staatsaangele- genheid. Er zijn wapens geleverd aan een land dat op ziin minst betrokken is bij het gijzelen van Fransen in Libanon", aldus Le canuet. Vrijwel in dezelfde termen als twee jaar geleden aan het begin van de Greenpeace-affaire heeft Charles Hernu, de Fran se oud-minister van Defensie, gisteren ontkend een rol te heb ben gespeeld in de affaire. Volgens de socialist ging het slechts om „geruchten en insinuaties". Bosneger overlijdt na „complicaties" PARAMARIBO De bosneger Ronald Adipie, die enkele weken geleden in het dorp Pokigron werd opgepakt door het Surinaamse leger, is in het militair zie kenhuis „aan complicaties tijdens een ope ratie" overleden, aldus het Surinaamse persbureau SNA. Adipie was de man, die na een schot in de bil, op zijn buik liggend door KRO-verslaggever Frequin werd ge ïnterviewd. Hij verklaarde toen onder meer dat de voormalige Nederlandse atta ché Van Tussenbroek een van de com mandogroepen van Ronnie Brunswijk leidde. Frequin liet later weten dat hij het interview had afgenomen om de mede werking van de Surinaamse autoriteiten te krijgen bij het doorsturen van zijn film materiaal. Prins Charles blundert in Bondsrepubliek LONDEN Prins Charles heeft in de Britse pers de wind van voren gekregen voor opmerkingen die hij gisteren in de Bondsrepubliek maakte. De kroonprins sprak in een rede tot officieren en kadet- ten in Beieren zijn steun uit voor het Brit se nucleaire beleid en stak de loftrompet over de kunde van de vroegere Duitse mi litairen. De Star noemde het compliment „een verbijsterende blunder in een maand waarin wij de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdenken". Letterlijk zei prins Charles dat de Westduitsers in de geschiedenis bekend staan „om de voor treffelijkheid van hun officieren". De Ti mes vond het een veeg teken dat de prins zich over de nucleaire politiek van de re gering uitliet. Kandidaat Hof VS rookte marihuana WASHINGTON Douglas Gins- burg, de kandidaat voor een zetel in het Amerikaanse Hooggerechtshof, heeft gisteren toegegeven eind jaren zestig en begin jaren zeventig mari huana te hebben gerookt. Nu heeft negentig procent van generatie van de 41-jarige Ginsberg wel eens een stickie gerookt, maar in dit geval geeft het tegenstanders van zijn be noeming een nieuw wapen in han den. Het Witte Huis heeft laten we ten dat president Reagan, die de con servatieve rechter persoonlijk heeft voorgedragen „pal achter hem blijft staan". Ginsberg wordt voorts ver dacht van wangedrag toen hij op het ministerie van justitie werkte. (Van onze correspondent) SHINGTON Volgens de Amerikaanse grond- zijn alle burgers gelijk. Maar het percentage irte Amerikanen op hoge posities is nog steeds in. In dat licht bezien is de benoeming van luite- t-generaal Colin L. Powell tot Reagans adviseur r de nationale veiligheid opmerkelijk. Hij is de ite zwarte Amerikaan op zo'n hoge positie. ell is benoemd tot opvolger van Frank Carlucci, die mi er van defensie wordt Carlucci was overigens nog geen veiligheidsadviseur: hij volgde vorig jaar december ad- aal Poindexter op die als gevolg van het Iran-Contra- ndaal ontslag moest nemen. ucci is volgens velen de ideale opvolger van Caspar nberger. Hij heeft als diens tweede man gediend en hij ersehrijft de opvattingen van zijn voorganger volledig. terhperament verschilt Carlucci evenwel sterk van nberger. Hij is meer tot compromissen geneigd en stelt Ie relaties met het Congres op hoge prijs. ieraal Powell is nu naar voren geschoven als de belang- ite presidentiële adviseur op het stuk van de buitenland- olitiek. Over Powells bekwaamheden bestaan in Was- ;ton nauwelijks twijfels. Deze 50-jarige zoon van een grant uit Jamaica maakte een briljante carrière die hem Ten van de vertrouwelingen van Weinberger maakte. Hij commandant van de 5e Amerikaanse legercorps in st-Duitsland en in die functie hard op weg de eerste rte cheff-staf van het Amerikaanse leger te worden. Po- werd evenwel door Carlucci naar het Witte Huis ge- J om de troep op te ruimen die door Poindexter en th was achtergelaten. Een ding heeft Powell tegen: het felachtige voorrecht Reagans zesde adviseur voor de Na- ale Veiligheid te zijn in zeven jaar. In de maanden die gan nog resten, mag Powell proberen alsnog lijn te bren- in de Amerika's buitenlandse politiek. e* j deelnemers aan de stoelendans in het Witte Huis waren leren bijeen in Reagans rozentuin. Van links naar rechts aftredende minister Weinberger, president Reagan, veilig- n- (Jsadviseur Powell en de nieuwe minister .van defensie, ie" 1ucci. l", foto: ap »et (Van onze correspondent) iSHINGTÖN Het vertrek van de 70-jarige Ameri- nse minister van defensie, Caspar (Cap) Willard Wein- ger, is een gevoelig verlies voor president Reagan. Wein- ger is een oude vriend van Reagan en heeft bijna twintig met hem samengewerkt. lurende de zeven jaar dat hij het Pentagon heeft be rd, heeft hij met een ongekende trouw het politieke pro- mma van president Reagan uitgevoerd. Toch zijn waar iers het er over eens dat het niet alleen zijn privé-om- ïdigheden zijn geweest, die Weinberger hebben doen op- >pen. Hij heeft zich altijd verzet tegen wapenakkoorden de Sovjetunie. Maar nu minster Shultz het pleit heeft ronnen en Reagan volgende maand het INF-akkoord on- tekent, was zijn tijd gekomen. Weinberger was overigens van de laatst overgebleven medewerkers die Reagan bij eerste ambtsaanvaarding in 1981 benoemde, ijde tijd dat hij in Californië voor Reagan werkte, bleek joiinberger iemand te zijn die krachtig kon bezuinigen, eet ir toen hij minister van defensie werd, begon de reusach- ve en geldverslindende heropbouw van het Amerikaanse Bru ir. Ook was Weinberger een van de belangrijkste pleitbe- Vj jers van Reagans omstreden SDI-programma. Hij heeft „e(i met kracht verzet tegen iedere poging de defensiebe- Detiting te verlagen. Kortom, Cap Weinberger was de man vuist" van Reagan. Opmerkelijk was overigens dat inberger niet graag bereid was het Amerikaanse leger in iv etten. Zo gaf hij zich pas op het laatste moment gewon- toen president Reagan vorig jaar april besloot een ver- lingsaanval op Libië uit te voeren, benoeming van Frank Carlucci moet overigens nog offi- worden goedgekeurd door de Senaat, maar in Was- on wordt aangenomen dat dat een formaliteit is. ten (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG Volgens familie en advo caten gaat de gezondheid van de gisteren vrijgela ten ANC-leider Govan Mbeki achteruit en is hij vrijwel blind. De Zuida- frikaanse regering in Pre toria vreest dat vrijlating van de ANC-top de poli tieke onrust zal aanwak keren. Maar daar staat de grotere vrees tegenover dat de dood van een van de leiders in de gevange nis, ongetwijfeld zal lei den tot massale en ge welddadige demonstraties in het genele land. leiders in hechtenis. Hij ver klaarde gisteren nog steeds achter zijn politieke (marxisti sche) idealen te staan en ach ter de strijd van het ANC. Als lid van het ANC, mag Mbeki, die een fitte indruk maakt, niet worden geciteerd in de Zuidafrikaanse pers. Tijdens de persconferntie, die gisteren overigens nog wel op de Zuid afrikaanse televisie was te zien, bleek dat Mbeki na 23 i'aar op Robbeneiland nog ze- cer niet gebroken is. Het eerste signaal dat hij zou worden vrijgelaten kwam van president Pieter Botha, die in augustus verklaarde dat hij zijn minister van justitie op dracht had gegeven de zaak- Mbeki aan een nieuw onder zoek te onderwerpen. Govan Mbeki sloot zich in de jaren dertig aan bij het ANC, toen hij sociale wetenschappen studeerde aan de Universiteit van Zuidafrika. Nadien gaf hij les aan verscheidene zwarte scholen, maar hij werd ontsla gen vanwege zijn politieke ac tiviteiten. In 1943 werd hij ge kozen in de Raad van Trans kei als afgevaardigde van de plaats Iduwyta, waar hij een handelscoöperatie leidde en waar overigens zijn vrouw momenteel nog een winkel drijft. Mbeki verhuisde in 1955 naar Port Elizabeth om als redac teur te gaan werken voor het linkse dagblad New Age. Daarnaast was hij actief voor het ANC, waarvoor hij in 1956 tot landelijk voorzitter werd gekozen. Govan Mbeki, was een van de talloze zwarte lei ders die werden opgepakt na de opstand in Sharpeville in 1960, waarbij 69 zwarten om het leven kwamen. Ere-doctoraat Een jaar later sloot hij zich aan ANC-leider Govan Mbeki, staat de pers te woord nadat hij giste ren was vrijgelaten uit de gevangenis. In 1985 mocht de blanke Den nis Goldberg vertrekken, na beloofd te hebben geweld te gen Pretoria af te zweren. Goldberg werkt momenteel in het Europese hoofdkwartier van het ANC in Londen. Gis teren werden nog twee ANC- leden vrijgelaten die tot tien jaar cel waren veroordeeld wegens moord op een politie man. Ook Mike Matsobane en John Nkosi, leden van de klei nere guerrilla-organisatie Pa- nafrikaans Congres werden uit de gevnagenis ontslagen even als de ultrarechtse blanken Ja cob Viljoen en Hendrik Ja- cobz, die in 1983 werden ver oordeeld wegens het beramen van moordaanslagen op zwarte leiders. bij de verboden Zuidafrikaan se Communistische Partij. In 1963 dook hij onder maar in juli van dat jaar werd hij sa men met zeven andere ANC- leiders gearresteerd op be schuldiging van sabotage en tijdens het beruchte (show- )proces van Rivonia tot levens lang veroordeeld. Tijdens zijn gevangenschap behaalde Mbe ki een graad in de economie. In 1977 kreeg hij een eredocto raat in de sociale wetenschap pen van de Universiteit van Amsterdam, vanwege zijn we tenschappelijk werk en zijn boek The Peasant Revolt (de Boerenopstand). Govan Mbeki is de tweede van de acht, in 1964, veroordeelde ANC-leiders, die is vrijgelaten. (Van onze correspondent) BONN De fracties in de Duitse Bondsdag zijn het niet eens over de maatre gelen die genomen moeten worden als reactie op de dodelijke schietpar tij maandag bij eën de monstratie in Frankfurt. Twee politiemensen kwa men daarbij om het leven; de 33-jarige hoofdver dachte A.E. heeft overi gens nog geen bekentenis De partijen bleven gisteren in de Bondsdag bij hun bekende standpunten, wel werd in op perste eensgezindheid afschuw over het gebeurde uitgespro ken. De Beierse CSU hamerde nogmaals op een beperking van het demonstratiereeht en vooral een vermommingsver bod, de CDU sloot zich daarbij aan. Coalitiepartner FDP voel de echter weinig voor inwilli ging van de eisen van de christelijke partijen, aangezien het demonstratiereeht een grondwettelijk vastgelegd de mocratisch principe is. De SPD en de Groenen verzetten zich tegen scherpere maatre gelen omdat de huidige wetge ving al voldoende bescher ming zou bieden. Deserteur terug uit Sovjetunie FRANKFURT De Ameri- kaanse militair Wade Roberts, die in maart van dit jaar via de DDR uitweek naar de Sov jetunie, is na zijn terugkeer in de Bondsrepubliek gearres teerd door de Amerikaanse militaire politie. De man is in middels naar de VS overge bracht. Roberts, die bij zijn ar restatie geen verzet bood, zei te zijn teruggekomen, omdat zijn zwangere vriending in het westen wilde bevallen. ADVERTENTIES De sigaren van meneer Rob Rob de Graaft, de derde generatie van Neerlands meest prominente sigarenmakers. Zijn fijne handgemaakte sigaren vindt u exclusief aan de Heulstraat 27 (B/D Kneuterdijk) 's-Gravenhage. Tel. 070-600533. Bommenveld Het lijkt of deze heren knollen aan het stapelen zijn, maar In werkelijkheid wordt zeer omzichtig omgesprongen met totaal 20.000 kilo aan granaten uit de Tweede Wereldoorlog. De explosieven werden aangetroffen op het veld van een boer bij de Franse plaats Bantheville. FOto- anp MADRID Na tien weken van debatten tussen de rege rende socialistische partij en de oppositie, hebben bijna alle politieke partijen in Spanje hun handtekening gezet onder een pact voor de bestrijding van het Baskische terrorisme. De kern van het pact bestaat uit een veroordeling van het gebruik van geweld voor poli tieke doeleinden, een veto op onderhandelingen met de guerrillabeweging ETA en steun voor Baskische partijen die een politieke uitweg voor het conflict zoeken. Alleen de partij „Baskische Solidariteit" weigerde aan het pact mee te werken. WASHINGTON Een enorme ijsberg staat dat de drijvende ijsmassa weer aan Volgens de National Science Foundation met een omvang van 40 bij 160 km (een het landvaste ijs vastvriest, maar als dat in Je VS vormt de gigantische ijsmassa vijfde deel van de oppervlakte van Neder- niet gebeurt zal de kustlijn van het gebied voorlopig nog geen bedreiging voor de land) en een dikte van 225 meter is losge- op geografische kaarten ingrijpend scheepvaart, raakt van de ijskap aan de zuidpool en moeten worden gewijzigd en houdt de drijft nu rond in de Ross Zee. De kans be- Baai van Whales in feite op te bestaan rpU: Ïïirschel II IS ttint Uwe Barschel, de ;ere minister-president de Westduitse deelstaat 1 swig-Holstein die op 11 ntcier dood is aangetroffen lat i hotel in Genève, is zon- k wijfel schuldig aan alle ech in die rond de verkiezin- lde ran september tegen hem vr ingebracht. Dit staat in intern rapport van de en-democratische CDU. :oie hels partij liet het rap- ers opstellen in de hoop dat cht rijlen de premier zou vrij- ten van onder meer spio- en smaad jegens zijn poli- tegenstander Engholm. de partij moest conclude- pri iat alle aanwijzingen te- larschel pleitten. ADVERTENTIE Pieten veror beren snoep- kunstwerk van Sweetheart Candy Shops "Qm zo je tanden in te zetten." Dat was het kommentaar van Sweetheart Candy Shops. Daarmee niet de Pieten bedoe lend, maar een van de snoep- kunstwerken die er te koop zijn. Bij de lekkerste konden snoep lustige Pieten zich niet beheer sen. Volkomen begrijpelijk als je al dat heerlijks ziet. Voorlopig zijn de Pieten niet weg te slaan uit de winkel in de Haagsche Passage 24. De klan ten zijn dol enthousiast. Natuurlijk hebben de Pieten voor elk kind een "sweet sur prise". NEW YORK De laatste pokkenvirussen, restant van de „gesel" die miljoe nen mensen doodde en een geweldige vernieti ging te weeg bracht, worden op slechts twee plaatsen ter wereld be waard. Het virus overleeft in diepvriezers van labo ratoria in Moskou en in Atlanta (VS). De laatste bekende besmet ting met pokken vond in 1977 plaats in Somalië. Maar nu, tien jaar nadat de ziekte ophield te bestaan, is een in ternationale discussie losge barsten tussen specialisten over de vraag wat met de laatste virussen moet worden gedaan. Sommigen willen het virus doden, ook al betekent dat de uitroeiing van een species. Anderen zeggen dat het va- riola-virus levend moet blij ven voor eventueel toekom stig gebruik. Van enkele Amerikaanse functionarissen is bekend dat zij tegen vernietiging van de vooraad zijn, uit angst dat andere landen geheime voor raden bewaren voor een bio logische oorlogsvoering. Maar de meeste specailisten zijn het erover eens dat het pokken-virus geen ideaal „wapen" is en dat er veel ef fectievere ziekteverwekkers zijn. „Geen enkele wetenschapper werkt met het variola-virus of wordt geacht dit te doen", schrijft dr. Keith Dumbell van de Universiteit van Kaapstad in de jongste editie van het gezaghebbende me dische blad The Lancet. „Naar mijn weten is vernie tiging van de overgebleven laboratoriumvoorraden de enige manier om voorgoed van deze infectueuze gesel af te komen". Dumbell onder vroeg collega-virologen in de hele wereld naar de vernieti ging van het virus. Van de 61 wetenschappers uit 22 lan den, antwoordden er slechts vijf dat het virus beslist be waard moest blijven. Brandmerken Politiemensen zoeken naar tatoeages en brandmerken op de ge zichten van 24 jongeren die vluchtten voor een „offensief" van de burgerpolitie op het eiland Leyte en later In Manila gearres teerd werden. Volgens de politie zijn leden van het liquidatie- eenheid „Spreeuw" van de communistische rebellen in de FilipiJ- nen aan dergelijke tekens te herkennen. foto: ap door Jo Wijnen WASHINGTON We zien ze iedere avond op de buis: geüniformeerde mannen die uit een gebouw, een wegberm of het struikgewas komen met een brancard achter zich aan. Op die brancard ligt, gewikkeld in een laken of een stuk plastic, het lichaam van een mens. Bij hun ambulance of lijkewagen aangekomen, klappen de geüniformeerde mannen de van wieltjes voorziene poten onder de brancard in, en schuiven het lichaam met een routineus gebaar door de achterdeur van het voertuig naar binnen. We zien het inderdaad iedere avond. Soms zelf enkele keren per avond. De doodsoorzaak: geweld. Soms krijgen de opnames van die brancard met dat lichaam van een mens erop een vervolg. Dan heeft men de vermoedelijke moordenaar gegrepen. Men ziet dan weer een mens, rechtop lopend tussen een paar dienders. Meestal wendt die mens het hoofd van de camera af. Soms kijkt hij onvervaard in de lens. De tv-reporter stelt ons braaf op de hoogte van niet alleen de naam van de dader, maar ook van diens huisadres. Het gaat altijd maar door. In Amerika worden jaarlijks rond de 20.000 mensen vermoord. Soms gebeurt dat omdat mensen ruzie met elkaar hebben over de liefde of het ontbreken daarvan, over geld, over drugs, over zaken. Soms vindt de een of andere gangsterbaas dat iemand maar beter kan worden opgeruimd. Soms gebeurt het om helemaal niks. In New York stond dezer dagen zomaar een jongetje met een fietsje langs de straat. Even verderop kregen twee pubers ruzie. Ze begonnen te schieten, zonder elkaar overigens te raken. Maar het jongetje kreeg de kogels door het hoofd die de pubers voor elkaar hadden bestemd. Een mevrouw in datzelfde New York zag een dodelijke schietpartij gebeuren. Ze werd door de politie aan de tand gevoeld en vertelde alles wat ze had gezien. Een paar dagen later kwam ze iemand tegen in het trappenhuis van haar woonkazerne. Die schoot haar, zonder zich ook maar een ogenblik te bedenken, dood. Het is een wanhopig makende reeks van verschrikkingen die geen eind meer neemt. Intussen hebben de belangengroepen van de wapenbezitters zeer machtige organisaties met veel geld en een grote invloed in het Amerikaanse Congres het gedaan gekregen dat ook plastic wapens mogen worden verkocht. De bezitters ervan kunnen daarmee de veiligheidsfunctionarissen op vliegvelden en in overheidsgebouwen mooi bij de neus nemen. In dit land worden alleen nog maar wettelijke maatregelen genomen die het bezit van vuurwapens vergemakkelijken. Je moet hier een vuurwapen hebben, net zo goed als je een pakket aandelen, een auto-telefoon of een magnetronoven moet hebben. Er is geen tv-serie meer of er komen wapens in voor. Het hebben van wapens is zo'n volkomen vanzelfsprekendheid geworden, dat geen mens meer op het idee komt om de ruiten in te gooien van de protserige gebouwen in Washington waar de belangenorganisaties van wapenbezitters zich hebben neergelaten. We zijn één keer in een wapenwinkel geweest om er een kijkje te nemen. Op een van de toonbanken stonden, vastgeschoefd aan metalen standaards, een stuk of tien revolvers. Je kon aldus de kolven beet pakken om vast te stellen of die fijn in je hand lagen. Allerlei mensen stonden daar met verlekkerde gezichten aan die kolven te voelen, zoals kinderen in een speelgoedwinkels aan autootjes of poppen voelen. En op een andere toonbank rinkelde een kassa gestaag. In feite eindigt elke wapenaankoop met die brancard waarop, gewikkeld in een laken of een stuk plastic, het lichaam van een mens ligt En reken maar dat het geen einde meer neemt Eigenlijk is het geweld ons lief. We houden ervan. We kunnen het niet missen. We zijn er verslaafd aan. Een mens kan, als hii iedere avond naar het plaatselijke tv-nieuws in een willekeurige Amerikaanse staa kijkt, tot geen andere slotsom komen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5