Brokx: „Ik wacht wel af wat er gaat gebeuren" Liesbeth den Uyl bleef zichzelf als vrouw van Bekende Nederlander De Vries liet plan-Lubbers niet uitlekken „Schrikbewind" van kapitein bijgesteld Stukje kip kost vrouw leven en echtgenoot vrijheid ENQUETE-VERHOREN VOORLOPIG AFGESLOTEN PvdA woedend op Koning over achterhouden van informatie JOOP WILDE DAT IK ERMEE ZOU DOORGAAN' BINNENLAND QeidóaQowiant VRIJDAG 6 NOVEMBER 1987 PAGINA DEN BOSCH De legerleiding heeft gisteren na de behande ling van een klacht van de VVDM over een „waar schrikbe wind" van kapitein Vlijm, compagniescommandant op de Ko ning Willem 1 kazerne in Den Bosch, een aantal zaken bijge steld. Daarentegen bleken ook enkele punten uit de klacht op een misverstand te berusten. Vlijm blijft dan ook compagnies commandant. Vlijms manschappen, begin deze week opgekomen recruten, werden onderworpen aan zeer strenge huisregels die in de Mid deleeuwen niet zouden misstaan maar die in een modern leger niet meer thuis horen, zo meende de VVDM. De soldaten moeten volgens de soldatenvakbond in strijd met de regels bij voorbeeld al om zes uur 's ochtends opstaan, vanwege de snel heid met vier man tegelijk onder de douche en vervolgens in looppas van en naar het ontbijt. Ook moeten ze in strijd met de regels 's avonds verplicht op de kazerne eten. Na dienstijd moeten ze bovendien hun uniform aanhouden terwijl soldaten normaliter in burger mogen rondlopen als het werk erop zit. MINDER LESUREN VOOR HBO-DOCENTEN DEN HAAG Docenten in het hoger be roepsonderwijs (hbo) zullen aanzienlijk min der uren les gaan geven. Dat aantal wordt verminderd van 29 tot 18 uur per week. Deze inkrimping is bedoeld om meer tijd vrij te maken voor onderzoek en andere onderwijs ondersteunende taken. Voor de studenten in het hbo heeft dit tot gevolg dat zij met grote aantallen de overblijvende lessen zullen moeten bijwonen, zoals dat in het weten schappelijk onderwijs allang gebruikelijk is. Na alle door minister Deetman opgelegde fu sies zijn er nog 85 hbo-instellingen in ons land over. Vrouwen krijgen voorrang bij ver vulling van vacatures, om hun achterstand in aantal wat kleiner te maken. Het een en an der is vastgelegd in de nieuwe cao tussen de betrokken onderwijsvakbonden en de school besturen in het hbo. Vrouw verkracht op perron Haarlem HAARLEM Een 29-jarige vrouw uit Haarlem heeft bij de politie aangegeven dat zij deze week om half een 's middags op een perron van het Haarlemse NS-sta- tion is verkracht. Volgens de vrouw werd zij beetgepakt door een 30- tot 40-jarige man, die haar mee nam naar een seinwachters- huisje. Daar is zij verkracht. Nadien bleef de onbekende het slachtoffer in de gaten houden, zodat zij geen alarm durfde te slaan. De man wist te ontkomen door in de trein naar Den Haag te stappen. PREMIES KOOP WONINGEN OMLAAG DEN HAAG Staatssecretaris Heerma van volkshuivesting heeft de bijzonderhe den bekend gemaakt van de al eerder aangekondigde wijziging van de regelin gen voor premiekoopwoningen. Premie-B verdwijnt; deze wordt samengevoeg'd met premie-C. Gevolg is dat voor alle wat duurdere koophuizen nog slechts een een malige bijdrage wordt gegeven. Alleen voor de goedkopere premie-A-huizen kan men jaarlijks nog subsidie krijgen, mits men niet meer verdient dan 51.000 gulden bruto per jaar. De jaarlijkse maximale bij drage is verlaagd met 400 gulden tot 3600 gulden. Voorts mogen de kosten van een garage niet meer afgetrokken worden van de stichtingskosten, zodat een aantal hui zen buiten de premiegrenzen (f 148.000 in de Randstad en 138.000 elders) ook bui ten de gemeentegarantie komt te vallen. in Rotterdam zei dit gisteren met enige ontzetting en verbazing in h; stem tegen de 26-jarige Schiedammer J. van O., die in de beklaagde bank stond omdat hij zijn ex-vriendin Els Mason op 7 augustus opzett lijk van het balkon van haar woning zou hebben geduwd. De vrou overleed aan de verwondingen. De verdachte heeft de beschuldigii van meet af aan ontkend, deed dat ook op de zitting, terwijl officii van justitie mr. C.M.P. Flint acht jaar gevangenisstraf onvoorwaardr lijk tegen hem eiste. De schuld van Van O. staat volgens de officii vast. Een van de belangrijkste bewijsgronden is volgens haar de ve klaring van het vierjarige zoontje van Van O. en het slachtoffer. H jongetje zou hebben gezien dat zijn vader zijn moeder over de rand vj het balkon duwde. Mr. Flint schetste Van O. als „een koude, emotieloze verdachte die i les ontkent". Uitspraak op 19 november. DEN HAAG Is de en quêtecommissie erop uit om Brokx nogmaals poli tiek verantwoordelijk te stellen voor bijvoorbeeld negen jaar „mismanage ment" op het ministerie van volkshuisvesting? Op de (voorlopig) laatste dag van de openbare verho ren had het daar alle schijn van. Brokx werd gisteren in zijn derde ver hoor voor de enquête commissie hard aange pakt. Ditmaal was het K. de Vries, voorzitter van de enquêtecommissie- bouwsubsidies, die Brokx in het nauw dreef. Brokx heeft sinds gisteren on getwijfeld een gezonde aver sie opgebouwd tegen de ach ternaam „De Vries". Want door deze voorzitter van de enquêtecommissie werd hij zowat om de oren geslagen met belastende verklaringen van andere getuigen. Daar door zijn op z'n minst grote vraagtekens geplaatst bij Brokx' versie van het gebeur de. Zoals zo vaak zat ook nu het venijn in de staart. Klaas de Vries besloot op de laatste verhorendag Brokx te con fronteren met hetgeen andere getuigen tijdens deze enquête onder ede hebben verklaard. En dat pakte bepaald niet zo gunstig uit voor de ex-staats secretaris. De reeks aantijgin gen en sneren die De Vries gisteren binnen een half uur liet passeren, kon Brokx slechts zeer ten dele pareren. Dat de man, die kandidaat is voor het burgemeesterschap van Eindhoven, het gisteren zelf ook niet meer zo zag zit ten, bleek wel uit het feit dat hij de verzamelde journalisten bij zijn vertrek het volgende toevertrouwde: „Het was moeizaam. Ik zie wel wat er gebeurt in de toekomst, ik wacht wel af". Bits Na twee en een half uur vruchteloos bevestigen en ontkennen tussen commissie leden enerzijds en getuige an derzijds, was voor De Vries gisteren de maat vol. De en quêtevoorzitter nam uitge breid het woord en liet elke vraag van zijn kant uitgroeien tot een duidelijke beschuldi ging van het adres van Biokx: „Hoe vaak moet er eigenlijk een verslag van de ambtelijke top komen, voordat u het goed leest?", bitste De Vries. Immers, in de jaren '83 tot '85 is minstens vijfmaal in een vergadering van de directie raad van VROM gesproken over het feit dat het ministe- rie de beleggers niet moest controleren. De notulen van die vergaderingen gingen ook naar Brokx en düs moest hij het geweten hebben, oordeel de De Vries. Brokx, die op het departe ment de naam had een kei harde werker te zijn vond bij De Vries geen genade met zijn excuus dat een drukke baan als de zijne ook beper kingen oplegt: „Theoretisch had ik het kunnen weten, maar ik daag iedereen uit om met mijn werk zoiets te ont dekken". „Zwak", oordeelde De Vries en ging door. Had den twee hoge ambtenaren niet al in '80 gewaarschuwd voor subsidie-aanvragen van beleggers met mogelijk valse gegevens? Brokx moest be kennen dat hij niets met die waarschuwing heeft gedaan. „U mag dat veroordelen, ik zie het wel", reageerde hij ge laten. Het miserabelst .verging het Brokx, toen De Vries hem confronteerde met de gang van zaken rond de OKH-re- geling uit 1980: de omzetting van koop- in premiehuurwo ningen. Brokx hield ook giste ren vol dat over de omzetting van koop-naar premiehuur woningen afspraken beston den met Financiën. Dat was ook gebeurd ten aanzien van de omzetting van vrije sector- woningen. Uiteindelijk zijn 13.500 woningen omgezet, waarvan zo'n 1000 uit de vrije sector. 'Hoe viel dat, wilde De Vries weten, te rijmen met de ver klaring van een getuige, dat bij het schrijven van de OKH- circulaire geen afspraak met Financiën was gemaakt voor omzetting van vriie sectorwo ningen? Volgens diezelfde ge tuige was bovendien de af spraak dat in totaal maar 1000 woningen mochten worden omgezet! En dan Verbaan, destijds hoofd van de afdeling financieel-economische zaken, die onder ede verklaarde dat omzetting van de vrije sector van de hand is gewezen. „Hij heeft eerst nu gehoord dat vrije sectorwoningen werden omgezet", vertelde De Vries. De opvolger van Verbaan verklaarde: „Ik wist niet dat vrije sectorwoningen werden omgezet. Dat hadden we ze ker moeten weten". Brokx kon na dit alles niet anders dan herhalen wat hij al eerder had verklaard: „Naar mijn gevoel droeg de financiële afdeling er wèl we tenschap van". „Dat is dus kennelijk niet het geval ge weest", constateerde De Vries. Overschaduwd De „zaak-Brokx" overscha duwde de twee laatste verho ren die gisteren een reeks van tachtig besloten. Ex-VROM- minister Winsemius, bij wie Brokx vier jaar staatssecreta ris was, had slechts compli menten voor de „goede sa menwerking" met hem. Bij één van de vele punten, waarop Brokx gisteren werd aangevallen, kon hij de be schadigde bewindsman nog even te hulp snellen. Het ver schuiven van woningwetle ningen van overheid naar ka pitaalmarkt was volgens Win semius geen truc, om ruimte op de VROM-begroting te creëren: „Dat was een princi piële beslissing". De huidige VROM-minister Nijpels wilde gisteren best kwijt dat deze parlementaire enquête naar zijn mening ne gatieve gevolgen heeft voor het functioneren van VROM. De geur van fraude, die voor al aan het begin van de ver- horenreeks uit de enquête op steeg, heeft de amotenaren het werken lastiger gemaakt. „Door de enquête staat men onder druk. Men is nu strikt geworden in het toepassen van de subsidieregels en dat kost veel tijd". FRANS WEERTS Oud-staatssecretaris Brokx: „Theoretisch had ik het kunnen weten, maar ik daag iedereen uit om met mijn werk zoiets te ontdekken". FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens het PvdA-Tweede Kamerlid Kom brink is het niet waar dat CDA-fractieleider Bert de Vries vo rig jaar oktober het plan van Lubbers heeft laten uitlekken, om een „commissie van wijze mannen" te belasten met een on derzoek naar de manipulaties met bouwsubsidies. Ook CDA- leider De Vries ontkende gisteren, dat hij daarin de hand heeft CD A-leider De Vries liet gisteren in het tv-programma Den Haag Vandaag weten, dat de enquête inmiddels duidelijk heeft gemaakt dat Brokx terecht als staatssecretaris is weggestuurd: „Ik zou het weer doen, ook met de wetenschap van nu". De ontwikkelingen in de enquête bevestigen volgens de CDA-lei- der het standpunt, dat Brokx als staatssecretaris „onvoldoende slagkracht" zou hebben gehad om belangrijke beslissingen te nemen. Geheim Ex-staatssecretaris Brokx verkeerde gistermiddag, zo bleek tij dens het verhoor van de enquêtecommissie, nog in de veron derstelling dat het Bert De Vries was, die het kabinetsvoorstel vorig jaar tijdens de algemene beschouwingen had laten uitlek ken naar de PvdA. Hij had dit vernomen van PvdA'er Kom brink. De Vries zou er volgens Brokx persoonlijk voor hebben gezorgd, dat het voorstel-Lubbers door de Kamer „werd afge schoten", zodat een parlementaire enquête naar de bouwsubsi dies onafwendbaar werd. Kombrink, zo bleek gisteren, had inderdaad tegen Brokx ge zegd, dat hij het plan-Lubbers van De Vries had gehoord. Maar dat was onwaar: Kombrink wilde Brokx op dat moment ge woon niet laten weten, dat premier Lubbers PvdA-leider Kok in het geheim had gepolst over dit voorstel. „Wij wisten al in het weekend vóór de algemene beschouwin gen van het kabinetsplan. Want Lubbers nad dit met Kok be sproken. Ik heb toen op dinsdagavond tegen De Vries gezegd: dat kén natuurlijk niet aldus Kombrink. De vertrouwelijke brief die De Vries op 17 oktober '86 aan pre- f mier Lubbers schreef, vormde het politieke doodvonnis voor Brokx. „Wat mij nog altijd bevreemdt is, dat De Vries zijn brief j aan Lubbers op het moment dat de premier in het buitenland j, vertoefde!", zo liet hij de enquêtecommissie gisteren weten. De bewuste brief lekte vervolgens op 22 oktober uit, mede om- j dat Brokx tegenover een journalist net bestaan ervan niet be- fj vestigde: „Ik heb geleerd dat je feiten niet moet ontkennen", verkaarde Brokx gisteren. De inhoud van de brief echter moet volgens Brokx langs andere kanalen zijn uitgelekt. „Vieze vrouwen" Voorbijgangers in het Haarlems centrum reageerden gisteren verschrikt toen Jonge Socialisten plotseling hun overjassen openden. De jongelui waren voorzien van en Lubbers-mombak- kes en gebruikten het „vieze-man"-effect om hun bezwaren te gen het beleid van de minister-president duidelijk te maken. FOTO: ANP DEN HAAG De PvdA is boos op staatssecretaris Ko ning van financiën omdat hij de oppositiepartij essen tiële informatie zou hebben onthouden. PvdA-fractie- leider Kok heeft hierover gisteren zijn beklag gedaan bij premier Lubbers. Het gaat om het initiatief-wetsvoorstel van het PvdA-kamerlid Vermeend om winstdeling fiscaal aantrekkelijk te maken. De staatssecretaris heeft hierover een ambtelijke notitie doen op stellen. In de notitie wordt het voorstel van Vermeend fel gekri tiseerd. Vermeend vroeg de staatssecretaris een kopie van de notitie, maar kreeg een sterk gekuiste versie. Essentiële onderdelen uit het ambtelijk advies waren in de versie die Vermeend kreeg verdwenen. Het ministerie van financiën heeft bij monde van directeur voorlichting J. Hillen toegegeven dat het PvdA-kamerlid Ver meend niet volledig is ingelicht over de ambtelijke commenta ren op zijn initiatief-wetsvoorstel. Volgens Hillen is er op basis van de ambtelijke notitie een stuk ten behoeve van Vermeend geproduceerd over de budgettaire effecten van zijn voorstel om winstdeling fiscaal aantrekkelijk te maken. Volgens Hillen had Vermeend in eerste instantie slechts gevraagd om een dergelijke berekening. De vraag of de notitie openbaar wordt gemaakt is nog niet beantwoord, aldus Hillen. „Maar het lijkt me dat we daar geen bezwaar tegen zul len hebben". AMSTERDAM „Het is Joops wens dat ik ermee zou doorgaan. Het boek was al geboren en hij vond dat het recht had op bestaan". Met deze woorden presenteerde Liesbeth den Uyl, echtge note van de ongeneeslijke zieke ex-premier, gisteren in de foyer van de Stads schouwburg in Amster dam haar boek ,Ik ben wel gek maar niet goed'. Het eerste exemplaar van deze verhalenbundel werd aange boden aan Cox Habbema, di recteur van de Stadsschouw burg. Mevrouw Den Uyl had de oud-actrice daarvoor ge vraagd, omdat zij iedere vrouw een carrière als de hare toewenst. Hoewel zij zelf geko zen heeft voor de rol van moe der (van zeven kinderen) en echtgenote, moedigt Liesbeth den Uyl altijd vrouwen aan „hun creatieve talenten te ge bruiken". De pastor/dichter Huub Oos terhuis, die het boek van Lies beth den Uyl ten doop hield, meent dat vooral lezeressen geboeid zullen rakere De schrijfster toont volgens hem aan hoe een vrouw zichzelf kan blijven, al is zij voor ie dereen eigenlijk alleen de echtgenote van een Bekende Nederlander. Ook wees Oos terhuis erop dat niet zelden dagboeknotities de onderbouw vormen voor de officiële ge schiedschrijving. Vele van de 25 verhalen die Liesbeth den Uyl heeft opge schreven, spelen zich inder daad af in de jaren dat haar man één van de bekendste po litici was. Dat heeft de schrijf ster er niet van weerhouden Cox Habbema kreeg gisteren het eerste exemplaar van het boekje aangeboden door Liesbeth den Uyl. Beiden zijn al jaren bevriend, maar de schouwburg directrice moest gisteren erkennen dat „jij voor mij al je leven lang Liesbeth heet en ik niet eens weet hoe je zelf heet, behalve Den Uyl". FOTO: ANP zeer openhartig te zijn. Op die manier komen haar lezers zelfs koninklijke en presiden tiële paleizen binnen en ma ken zij mee hoe sommige „gro ten der aarde" zich gedragen als er géén pers bij is. Aan Liesbeth den Uyl hadden zij wat dat betreft een kwaaie. „Ja, ik ben aardig, vriendelijk, beschaafd en beleefd... tot ik mijn stekels opzet, als dat no dig is". Mr. Dries van Agt, de grote te genspeler van dr. Joop den Uyl, weet daarvan mee te pra ten, zo blijkt uit het verhaal ,De Koningin kijkt naar ons' dat zich afspeelt tijdens een di ner in het Koninklijk Paleis op de Dam. De tafel is zoals al tijd weer heel fraai gedekt met veel bloemen en antieke zil veren voorwerpen. De maal tijd zal voortreffelijk zijn. De vrouwen hebben zich zo mooi mogelijk gemaakt, lange ja ponnen en schitterende siera den. Alle elementen voor een bijzondere, feestelijke avond zijn aanwezig. De tafels zijn in M-vorm gezet. De koningin kijkt.. „De koningin zit als stralend middelpunt aan de dwarse ta fel. Mijn plaats is schuin te genover haar. Mijn linkerta felheer blijkt de minister van justitie, Ome Dries. Ik noem hem in dit verhaal zo, omdat hij de gewoonte had en he^ft om tegenover journalisten re gelmatig over 'Ome Joop' te spreken, als hij mijn echtge noot bedoelt. Nu is dat wel een bijnaam van hem, maar uit de mond van ons onbekende mensen klinkt het aanvaard baar en vertrouwelijk, uit de mond van een kollega vind ik het ongepast. Dit is dus een mooie gelegenheid om iets recht te trekken". „Aan het begin van het diner praat ik gezellig met mijn bei de tafelheren over ongevaarlij ke onderwerpen. Na het hoofdgerecht vraagt Ome Dries opeens: „Vind je niet, Liesbeth, dat de pers de laatste maanden ontzettend hard over mij heen is gevallen inzake Bloemenhove?" Nu heeft hij de elegantie van het protocol verstoord. Dit gaat mij te ver. Ik recht mijn schouders en op fluistertoon terwille van het decorum ant woord ik: „Nee, dat vind ik helemaal niet. Ik was toen ziek, met hoge koorts lag ik in bed, anders was ik ook op dat terrein geweest. Gelukkig wa ren bijna al mijn dochters en schoondochters daar wel. Her inner je je de krantefoto waar die moeder met een kinderwa gen op de voorgrond staat? Daarin zit mijn kleinkind. Daar ben ik trots op". Terwijl ik spreek zie ik dat zijn gezicht bleek wordt. „En ik wil je dit zeggen. Als jij ooit nog zoiets bedenkt, dan zul je mij vooraan op de stoep van je departement aantreffen. Daar sta ik dan te demonstreren". Hij is nu knalrood geworden. Hij kijkt mij aan en stotterend zegt hij: „Hou op, Liesbeth, de koningin kijkt naar ons". Zij kijkt inderdaad toevallig in onze richting. Onder mijn aan val heeft hij zich op een sym bolische moeder beroepen, de koningin. Natuurlijk houd ik op, ik praat zelfs die avond niet meer met hem. Ik voel me heel prettig. Het is een feestelijk diner en ik kom altijd en overal op voor vrouwen en haar rechten, ook tegen Ome Dries in een Paleis. Malta Onthullend is ook haar be schrijving van een nachteliike tussenstop op Malta. Op het vliegveld krijgen de premier en zijn vrouw de niet af te wimpelen uitnodiging een vroeg ontbijt te gebruiken in het paleis van de minister-pre sident van het eiland. „Joop kijkt gevleid. 'Maar het vliegtuig vertrekt binnen een uur', werp ik tegen". Met zwaailichten en sirenes aan gaat het naar het paleis, waar zij de gastheer vraagt naar het aantal inwoners. Meer dan tweehonderdduizend, luidt het antwoord. „Dan zijn die nu al le) lemaal wakker", is het bo antwoord van Liesbeth. I^e gastheer lacht bulderend, Joi'nl grinnikt ook maar een beetlr Als ze ver na de officiële ve trektijd bij het vliegtuig teruir komen „slaat een walm v; !ei haat ons tegemoet. Men het1, meer dan een uur moeten wachten. In Amsterdam priv die haat nog in mijn vel... N('n' jarenlang weiger ik nieuvet aardappelen uit Malta te eten t( lir be Pinguïns Een aardige geschiec zij in het hoofdstukje Twi*> pinguïns, warain ze verhaa uit de tijd dat Joop nog mini ter van economische zak< was (kabinet Cals). Het ech paar moet Huis ten Bosch bp zoeken ter' gelegenheid het staatsbezoek van pres dent Bourguiba van Tun< die Den Uyl een ondersche ding heeft verleend. Het is op vakantie op een 1 Seerterrein in Wassenaa oop en Liesbeth kleden zi< 1 om in de tent. In de hal v« f het paleis houdt collega Lu hen staande. „In zijn ogen daagt ontzettin 'Joop, kom mee, je hebt [er sierp over je verkeerde schoi de der, wat ontzettend!' en 1 su> trekt Joop naar een herentoier let, waar hij - zo is me lat i l verteld - hoogstpersoonlijk <twi uitmonstering van mijn ech n genoot in orde brengt. Onde rar tussen mompelend: 'Wat vr inj selijk, wat een geluk dat ik in zag, wat een schending vj ten het decorum, hoe kan je zoie he doen'. 'Het is pas mijn eers op orde', heeft Joop voorzicht rijl teruggezegd. 'Weet ik veel?' (Vit: Liesbeth den Uyl: „1 "l ben wel gek maar nit dt goed"; Uitgeverij Veen; pri dat f19,95) lat

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4